GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEOWS. BflfMO-PR06BAMWA Leidsctie Begrafenisonderneming SCHEEPSTIJDINGEN. moeilijkheden geleid, die echter immer ■werden opgelost. In de laatste twee maanden zijn bespre kingen gaande geweest tusschen do bekle pesturen, die, naar spr. vertrouwt, de de finitieve oplossing zullen geven. Spr. wijddo vervolgens enkele woorden nan de algemccno werkstaking in Enge land. Aan het «lot van zijn rede, die luide werd toegejuicht, deelde spr. mede, dat vertegenwoordigd zijn 20 vakbonden met 214 afgevaardigden. Duitschland, Tsjeeho- Slovakjje en Zweden hebben afgevaardig den naar het Congres gezonden, terwijl verschillende landen berichtten, dat zij niet vertegenwoordigd konden zijn. Het I.V.V. was vertegenwoordigd door den heer Sassenbach. Het partijbestuur van do S.D.A.P. werd vertegenwoordigd door de hceren Hcnri Polak en Werk hoven. Hot Internationaal Arbeids-Bureau te Genèvc heeft als vertegenwoordiger den heer J. J. de Roode, terwijl de sociaal-de mocratische Eerste en Tweede Kamer fracties vertegenwoordigd zijn door do hoeren IJzerman en ir. Albania en mevr. PothuisSmit. de rede van den heer Stenhuis had dc begroeting der verschillende gasten plaate. Ir. Albarda, politiek leider der S.D.A.P., wees op den abnormalen regeermgstoe- Btand, waarin Nederland momenteel ver keert. Nu dient op den voorgrond te tre den de strijd voor het herstel van den acht uren dag. Het ligt op onzen weg aldus spreker er de aandacht op te vestigen, dat. zoo de tegenwoordige minister van 'Arbeid zelf niet tot dat herstel overgaat, wij den premier De Geer zullen laten •merken, dat hij dan maar liever naar een anderen minister van Arbeid moet uitzien. - Spr. wekte het congres op te strijden ■jroor ontwapening en medezeggenschap. In «1% middagzitting kwam aan de orde 'punt 2 van den beschrijvingsbrief (bespre king van het verslag nopens den toestand cn de verrichtingen van het Verbond over de jaren 1924/1925). Dc heer F. Noordhoff (C N.A.S.) ver klaarde, dat Stenhuis, dien hij overigens gaarne zou willen houden als leider, de kunst van samenwerking niet verstaat. Wij kunnen het niet hebben, aldus spre ker, dat Stenhuis minachtende crit'.ek uit oefent op zijn collega's. Voorts werd door de heeren F. van Meuvs (Overheidspersoneel), Hiemstra (Landarbeiders), De Jong (Fabrieksarbei ders), Woudenberg (Houtbewerkers) en anderen scherpe critiek geoefend op het jndividueete optreden van Stenhuis. Daarna werd het congres verdaagd tot hedenochtend 9 uur. Alsdan zullen nog en kele sprekers aan liet woord komen, alvo rens dc lieer Stenhuis van repliek zal dienen. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Bijeenkomst dei Wijnkoopianen. Tc Amsterdam zijn vergaderingen ter re constructie van de C. P. H. gehouden. Ifet Landelijk Comité kwam bijeen met het bestuur van de Federatie Het Noorden (noordelijke provincies), die het initiatief voor de reconstructie had genomen, de bc- dlurcn van de afdeelingen Rotterdam en Amsterdam, cn de Redactie van de Commu nistische Gids. Op de landelijke bijeenkomst waren meer dan honderd personen uit alle deelen van het land aanwezig, vertegenwoordigende 32 plaatsen. Uit nog een achttal plaatsen wa ren bij het Secretariaat mededeelingen van instemming ontvangen. De bijeenkomst ver tegenwoordigde behalve Het Noorden, Am sterdam, Rotterdam, den Haag en andere N. on Z.-Hollandsche plaatsen, ook Twente, hel Zuiden, Zeeland enz. Voorzitter was de heer Hoogcaspel (Roicr- «lam) en op verzoek van het Landelijk Co mité hield de lieer Wijnkoop een inleiding over een resolulie, die na uitvoerige discus sie met eenige wijzigingen bij acclamatie werd aangenomen. Ze luidt als volgt: De communisten in Nederland, leden van de G. P. II. aangesloten bij de Communis tische Internationale, op 17 Oct. '26 uit 32 plaatsen in den lande te Amsterdam aanwe zig op de door het Landelijk Comité van Beroep op de Internationale samengeroepen bijeenkomst ter bespreking van de situatie in de C. P. II. verklaren: 1. dat zij, uitgaande van dc besluiten van het laatst gehouden Congres der C. P. H. (Mei 1925), de statuten en de politiek door de Congressen en de Executieve der Communistische Internationale, vooral in zake de vakbeweging en het eenheidsfront, .internationaal opgelegd, in Nederland steeds hebben gehandhaafd en zullen blijven hand haven, en niet naar rechts noch naar zooge naamd ultra-links zullen wijken; 2. dat daartegenover onder aandrijving van een groep locale en nationale anarcho- svndicaüslen, een stel onverantwoordelijke personen, tegen alle besluiten der partijen in, door intrige en valscho voorlichting na tionaal en internationaal, zonder trouwens do gehcele partij statutair ooit te hebben gehoord of te durven hooren, de leiding in de C. P. II. aan zich gelrokken heeft, den naam en de polilick van het communisme te grabbelen heeft gegooid, en bezig i9 de partij en haar dagblad te vermoorden, en 't werk voor de organisatorische eenheid der vakbeweging te sabm'eeren; 3. dat derhalve geen enkel der sinds jaar en dag door deze „leiding" genomen beslui ten voor de Nederlandschc arbeiders als communistische besluiten kunnen gelden; 4. dat intusschen door dc overgebleven intemationaal-communislische organen der C. P. II., te weten de Communistische Gidi» cn de betreffende federaties, afdeelingen en secties, liet een en ander is gedaan, om de C. P. II. als internalionaal-communistische partij to handhaven en te doen herleven, en dat daarop moet worden voortgebouwd. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Met den Nederl. Schildersgezellen-Kond hebben ook de patroonsbonden in het schil dersbedrijf besloten, de bestaande collec tieve arbeidsovereenkomsten ongewijzigd voort te zetten. De r.-k. en chr. gezellenorga- nisatics hebben het contact opgezegd en vragen, behalve een loonsverhooging van 3 cl9. per uur en de vorming van een fonds voor betaling van het loon op de erkende Christ, feestdagen, vacantiedagcn en kin derbijslag De Gemeente, orgaan van de Vereeni- ging van s.-d. gemeenteraadsleden, meldt, dat het hoofdbestuur der Vereenigmg van soc.-dem. leden van gemeenteraden en pro vinciale staten in zijn vergadering van 3 October het .volgende voorstel van het dage- iijksch bestuur goedgekeurd heeft: In begin JanUari, wanneer de Kamers op reces zijn en de begrootingen in de raden afgehandeld, wordt in Amsterdam een drie- daagsche school voor raadsleden georgani seerd. De centrale kas draagt de kosten van reis en verblijf. De provinciale besturen zoeken een aan tal raads- en statenleden uit, voor wie h. i. deze school nuttig of noodig kan zijn. Liefst dezulken, die de kennis verder kunnen dra gen, misschien ook zulken, voor wie een nieuwe prikkel in hun afgelegen bestaan goed zou kunnen werken. Er worden geen eischen gesteld dan deze: do deelnemers moeten een eenvoudig beloog kunnen volgen. Ze krijgen een leidraad vooraf en kunnen een uitgebreid verslag daarna zich aanschaffen. RECLAME. Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Foster's MaagpiElen Alom verkrijgbaar i 0.65 per flacon. 2400 EEN ZWERVER VERDRONKEN. Gistermorgen wqrtl in een sloot langs den Benoordenhoulschenweg gevonden het lijk van den 51-jarigen J. H. P., zonder vaste woonplaats. Men vermoedt een ongeluk. DOODELIJKE ONGEVALLEN. De 26-jarige K., nachtstoker aan het stoomgemaal Langenhoven bij Zwolle is toen hij zijn machine wilde smeren, uilge gleden en daardoor bekneld geraakt tus schen de wielen. Hij was op slag dood. K. was ongehuwd. To Oude Pekel a is 4b 20-jarige zoon van den werkman Abel Pais onder een neer- ploffenden muur geraakt en kort daarna overleden. TYPHUS TE BREDA. Sedert de vorige opgave zijn te Breda weer drie patiënten ontslagen, zoodat cr nu in totaal nog 37 zijn. Te Princenhage zijn er eveneens drie ontslagen, en in totaal nog 27 over; en één geval van paralyphus. Te Teteringen zijn er nog drie gevallen, zoodat er in totaal in Breda cn omstreken nog 68 patiënten zijn. DE MOORD TE HEERLEN. Uit Heerlen wordt bericht, dat de 22-ja- rige mijnwerker De V. is aangehouden en heeft bekend v. V. te hebben gestoken. Hij geeft voor uit vrees voor een aanval van v. V. te hebben gehandeld. MIJNONGEVAL. In Staatsmijn Emma te Hoehsbroek ge raakte de ondergrondsche mijnwerker L. uit Puth-Scbinncn onder afvallend gesteente, waardoor hij voornamelijk aan het hoofd zwaar werd verwond. In zorgwekkende!! toestand werd hij naar het hospitaal te Heerlen gebracht. SPOORWEGONGELUK BIJ CEERATTE. Gisternacht is bij Cheratte de ex tra-(rein van Nederlandsche rijtuigen, die leeg op weg was .van Visé naar Luik om de reizi gers voor den 1 aalsten extra-trein te Luik te halen, bij Ohéraltc ontspoord. De trein werd bediend door Belgisch per soneel en vervoerd met een Belgische loco motief. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken. De beide hoofdsporen ziin ontzet. De reizigers, van Luik naar Maastricht moesten bij Chératte overstappen en zijn met de onbeschadigde wagens naar Maastricht ver voerd. De laatste extra-trein had eenige uren vertraging. Vier wagens moesten in Chératte achter blijven. De locomotief lag uit de rails, de bagagewagen lag ondersteboven, half van den dijk af, een telegraafpaal was afge knapt, de draden lagen over den trein, een tweede wagen stond dwars op de rails, ver der stonden nog een of twee wagens buiten spoor, in de overige wagens brandde nog licht. RECLAME. Moeilijke Stoelgang Verstopping, onregelmatige of trage stoel gang wordt zonder krimp of pijn ge regeld door de zacht en zeker werkende Riijnhardï's Lsxe rta 5 o. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. 2414 NED.-HERV. KERK. Beroepen: Te Franeker: B. Graats- ma, te Beerta. Bedankt: Voor Sommelsdijk: J. J. Timmer, te Ermelo; voor Zegigpid: J. D. van Hof, te Wilnie. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Zuiu-Wolde (Dr.)H. Smit, cand. te Nieuw-Weerdinge. Aangenomen: Naar BurumG. Wiersma, te Musselkanaal. Bedankt: Voor 's-Gravenhage-Wesfc (vac.-SchuurmanP. C. de Bruyn, te. Apeldoorn; voor Nieuwerkerk a. d. lJsscl: P. de Feyter ,te Boombergum (Fr.) CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen: Te Nieuw-e PekelaJ. L. de Vries, te Rijns burg; te Aalsmeer: J. v. d. Vegt, te Doesburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen- Te WageningenM. v. d.. Vcgte, te Delft. Aangenomen: Naar HelderP. J. Smidts, te Witmarsum. DS. VERMAAT GESCHORST. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van de kerkeraden der Geref. Kerken te Makkum en Wons, is besloten tot dc schorsing van ds. C. Vcnnaat, Geref. predi kant te Makkum, voor den tijd van. drie maanden. BROEDERDAG DER BROEDERSCHAP VAN DIAKENEN. De samenkomsten werden door een 80-tal Broeder-Dia konen bijgewoond, waarvan een gedeelte in de gemeente Heemstede bij wel willende particuieren aangenaam logies vond. Op den eersten dag werden eerst in kleine inliemen kring en later in de Herv. Kerk te Heemstede 11 Candidaatleden ingezegend tot Broeder-Diakonen, n.l. VV. Braak-Hekke van Emmer-Compascum, G. v. d. Gronden van Barger-Compascum, H. J. Nyland van Kmmer-Erfscheidenvéen, J. P. Togtema van Veelerveen, H. de Weerd van Klazinaveen, B. Henning van Amsterdam, W. Iloebert van Oegstgeest, D. van Ingen van Utrecht, H. van der Linden van Schonenberg, L. Vis ser van Meerenbosch en A. W. G. de Wit van Stadskanaal. Deze inzegening ging uil van den Cenlraal- hond voor Inwendigo Zending, en werd daa ook nog geleid door den vertrekken den di recteur Dr. 0. Norel, die tevens de Voorzitter dezer Broederschap was. Doordat dr. Norel het beroep naar Leeuwarden heeft aangenomen kon hij het voorzitterschap niet langer waarnemen, en daar de Centraalbond nog geen opvolger voor dr. N. koos moest de Broederschap zelf in deze ledige plaats voorzien, en was zoo gelukkig ds van Leeuwen van Heemstede, de secretaris van het bestuur der Christe lijke vereeniging voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte bereid te vmden, althans voorloopig deze functie te aanvaar den, waarmede in overeenstemming met de wenschen van allen in deze vacature is voorzien. Behalve allerlei meer huishoude lijke werkzaamheden, werden eenige refe raten gegeven. DE OUDE M.U.L.O.-SCHOLEN. Volgens de bestaande wettelijke bepalin gen moeten de oude M.U.L.O. scholen met 1 Januari a.s. worden opgeheven. Van welingelichte zijd© vernemen wij, zegt do „Tel.", echter, dat bij de ftegeering' het voornemen bestaat dezen termija te verlengen tot 1 Januari 1930, zoodat dan deze scholen tot dien datum kunnen bleven bestaan. De indiening van het desbetreffende wets ontwerp tot wijziging van de Lager-Onder- wijswet kan reeds binnenkort worden tegemoet gezien. j Do redacteur van „Ons Blad", ds. Schade van Westrum, deed eenige mededeel ingen ovc-r liet blad. Het aantal abonné's bedroe? verleden jaar nog niet 200, thans 610. b Hierna spreekt dr. II. J. Toxopeüs, uit Breda, over Dostojef ski's Groot-Inquisi.eur. Do vergadering werd bijgewoond doop afgevaardigden en leden uit Amsterdam, Den Haag-, Rotterdam, Groningen, Utrecht, Bodegraven, Haarlem, Zutphen, Dordrecht Harlingen, Breda, Den Bosch, Heusden, Lei. den en Hook van Holland. Na de gebruikelijke plichtplegingen is de vergadering gesloten. VOOR WOENSDAG, 20 OCTOBER. Hilversum, 1050 M. 12 uur: Politieber. 4 306.15: Concert door het H. D 0.- orkest. 6.156.45: Lezing door den heer Land, over: Onder boefjes. 6.457.45: Duilsche ies voor meergevorderden en con versatieles. 7 45: Politieber. 8.10: Christel, radio-avond. Uilzending uit de Parkkerk te Amsterdam. 1. Zang: Ps. 2: 7. 2. Lezen: Lue. 19:110. 3. Gebed. 4. Ope ning door den voorzitter v. h, radio-comité. 5. Orgelspel door don heer W. Toornvliet: Prière, EoëUmann. G. Toespraak door Ds. J. G. Geelkerken, over: Chnslus onze Heiland. 7. Zang- Ps. 72: 3. 8. Zang door'Mej. F. Mooy: a. Dc goede LIeidcr, Bach; b. Als de. Heer mijn leven, Breidcnslein: 9. Toespraak van Ds. J. X Buskes Jr.r over: Christus onze Herder. 10. Zang door Mej. F. Mooy: a. Hope, Franck; b. Kom, Ileere Jezus, Bach. 11. Toespraak van Ds. H. C. v. d. Brink, over: Christus onze Hope. 12. Zang: Gez, 1S9: 4 en 6; 13. Orgelspel door Hr. W. Toornvliet: Fantasie, Hooft. 14. Sluiting door Ds. v. d. Brink, met Gebed. 10 uur: Persber. Daarna llans Mossel en zijn Indian dance orcliestre. Davc.üry, 1600 M. 11.201.20: Con cert door het radïokwarlct cn. solisten (piano-contra, ait, bariton). 1.20—2.20: Concert van restaurant Frascali. 3.20: School lezing: English composition and rea ding. 4.20: Lezing: Merry England. 4.35: Bespeling van het concert-orgel van de New Gallery Kinema. 5.35: Kinder- uurlje. 6.20: Muziek door de band van H. M. Royal Air Force. 7.10: Turn* praalje. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.30: Lezing: Climate. 7.50: Wilham Baines. door 11. Dawson. 8.15: Liverpool Civic wcck-concert. Orkest en K4 Winter, sopraan. W. Widdop, bariton. 9.50: Lezing door Sir. Oliver Lodge, over: Atoms and worlds-The alom of mailer now, 10.05: Composities van A. Bax. door G, Bryan, piano. 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws. 10 35 Concert door de band van II. M. Grenadier-garde. 10.55: Variëlé. J. Bull, banjo. Twee schetsen: „Four's com pany", en „Trio for two". 11.2012.20J Dansmuziek van Hotel Cecil. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50—/ 2.10: Concert. Orkest Smet. A. MagnieZ, viool. Hr. Bonafé, zang. Ilr. N. Germain cello. 5.055 55: Concert door de Radicn Jazz symphonic. 8.5010.30: Gala-coil' cerL Orkest en solisten. Radio-declamatie. Königswuslerhausen, 1300 M. en B-Tiijr 504 en 571 M. 7.50 Werken van Beet hoven. Orkest ci\ Frida Kwast-FIodapp; piano. 9.5011.50: Dansmuziek door de Kermbachkapel. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 8.2010.20: Operafragmenten. Orkest en solisten. 10.20: Nieuwsber. Münster, 410 M. 12.50—1.50: Orkest-: concert. Werken van Wagner. 3.20— 5.20: Okeslconcert. A. en G. Jansen. 5.20—5 50, 5.50—6.20, 6.40—7.20, 7.20—8 uur: Lezingen. 89 uur: Concert. Franz v. Assisi. Orkest. W. Wahl, declamatie. *-» 9 uur: Voorlezing 10.20. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEKEWEER TEIjEFOOiV 831 - LEIDEN 4300 ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAP0ERA, thuisr., 18 Oct. v. Sabanft JJODJOKERTO, thuisr., 20 Oct. bij Gibraltar verwacht. INSULINDB, uitr., 20 Oct. te Sa bang ver*. DE DIKKE DIENSTBODE. Een dame uit de Zaagmolenstraat te Rot terdam had de 18-jarige M. N. F. als dienst bode in haar huis. Den laatsten tijd ver miste zij herhaaldelijk kleinigheden. De verdenking viel op de gedienstige. Toen zij gezien had, dat de meid een theelepeltje had gestolen, waarschuwde zij de politie, die tot arrestatie overging. De dienstbode bleek weldoorvoed en gezet, doch een nader onderzoek wees uit, dat haar welgedaan heid gefingeerd was. Zij droeg n.l. verschei dene stellen ondergoed van haar mevrouw over elkaar en had ook nog een broche, een paar selroenspanners, alsmede eenige lap pen stof. alles toebehoorende aan haar me vrouw onder haar overkleeding verborgen. Als een magere dienstbode werd zij in ar rest gesteld. „DIEFSTAL TAN RADIO". Tegen een bewoner van de Booten- niakersstraat te Zaandam, is proces-verbaal opgemaakt onder verdenking van „diefstal van radio". Verdachte ia n.l. op het denk beeld gekomen zieh buiten medeweten van de directie aan te sluiten op de hoofdkabel van do z.g. radio-centrale, ten einde op die wijze kosteloos radio-muzaek ts hebban, iets, waarvoor de abonné'a maandelijks een ver goeding en bij de aansluiting een bedrag in eens betalen. I i BRANDEN. Gistermiddag omstreeks halftwee werd bij het politiepostbuis aan den Hoogeweg te Amersfoort brantl gealarmeerd aan don Rageweg. De politie was onmiddellijk ter plaatse en gaf dadelijk water. Het bleek; dat ook de geheele brandlveer noodig was, want in een blok van vier huizen stond spoedig alles in lichte laaie. Van de gezinnen Van Berg (op nummer 9), Pothoven (no. 11), To Kulvo (no. 13), en Van den Hazai (no. 15) verbrandde de geheele woning, terwijl ook het pakhuis van Pothoven (no. 7) geheel uitbrandde. De twee huizen naast het blok, bewoond doorVan Nes en Van der Grift, kregen veel waterschade en schade aan ruiten, deuren en vensters. Met tien stralen wist de brandweer de nabijgelegen gebouwen te beschermen tegen het vuur. Ook een hooi berg is geheel uitgebrand. De meubels der gezinnen zjjn voor eein groot deel gered on er zrjn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid vastgesteld. Twee personen, Van Nee en Geul, hebben gezien, dat in het pakhuis van Pothoven het eerst brand was, maar daar het juist schafttijd was, was er niemand aanwezig. Bij twee der families is niets van den inboedel, bjj da anderen was de inboedel laag verzekerd. De huizen zijn wel verzekerd. Een der bewoners, Van den Hazel, heeft na den brand aangifte gedaan van de ver missing van een sigarenkistje met f730 aan geld. Om halfvier was de brand gebluscht. De groote boerderij van H. Siebenga, le Rottum, is geheel afgebrand. Vermoedelijk oorzaak: hooibroei. Alles was verzekerd. Zaterdagmiddag is in het Nieuw Bildt onder St. Jacobi-parochie de kapitale boer derij, bewoond door den heer K. Kramer, afgebrand. Het gestalde vee en een deel van het huisraad konden worden gered, doch graan. hooi. zes morgen vlas en tweehon derd ton aardappelen gingen verloren, ONGELUK OP EEN NED. SLEEPBOOT. Uit Gent (België) wordt gemeld dat aan boord van de Nederlandsche sleepboot „Friso" gisteren bij het herstellen van den motor een ontploffing heeft plaats gehad. De 27-jarige Albert van der Veen werd terstond gedood. Zijn broeder werd het rech teroog uitgeslagen. De werktuigkundige Wcndcls werd gevaarlijk in den buik ge wond, terwijl dc arbeider Van Daalen doo- dclijke verwondinegn opliep. Het lijk van Van der Veen, die le Huissen woonachtig is, zal naar Nederland vervoerd worden. LEGEROLIFANTEN IN ATJEH. Uit den tijd van de verre transporten in Atjeli van voor den aanleg van zoo menigen autoweg, schrijft de Deli Crt., loopen er in dat gewest nog altijd een aantal olifanten van den legertrein. Daarvan was er één op Koela Radja gestationeerd, die zich daar o.a. verdienstelijk maakte door het aan- sleepen van de inboedels van Olehleh naar Koeta Radja van de naar Atjeh ver huizende militairen. Men had een speciaal wagentje voor hem gebouwd, met een extra groot haam en dat trok Manis heel zoetjes over den grooten weg. Maar dezer dagen is een gewelddadig einde gemaakt aan Manis' olifantenleven. Want Manis had zich zeer ernstig misdragen. Zonder dat iemand iets kwaads ver moedde. was Manis begonnen zijn stal af te breken. Pannen en spanten van het dak werden meiers verder geslingerd en na vol eindiging van dit deel van de karwei duwde Manis zijn staldeur open en wandelde naar •buiten. De schrik en ontsteltenis in de tangsi waren natuurlijk groot. In de manege kreeg de olifant een dwangarbeider te pak ken, die het zwaar ontgelden moesL Het slot van het lied was. dat de arme drommel werd opgenomen en van het midden der manege uit, over een hooge heg in een boom geworpen. Zwaar gewond is de man toen opgenomen, Manis scheen niet tot bedaren te zullen komen. "Een Europeesche sergeant-majoor kon maar juist aan slurf en slagtanden ont komen. Hij was, met een ltnrahijn gewa pend komen toeloopen en legde Manis met een goed gericht schot neer. Vier kogels werden den eersten achterna gezonden, maar deze had zijn werk al gedaan. De kolos stortte bij het hek van de tangi neer. Den volgenden dag bewezen 2 briga des militairen hem de laatste eer, die hem, als elk ander onderdeel van het Ned.- Indische leger, toch toekwam, Manis moest begraven worden. Dat was vooreerst ge makkelijker gezegd dan gedaan. Het graven van de kuil kostte uren werk. De mannen stonden op 't laatst tot aan het middel in het drabbige water. Manis in zijn geheel naar zijn graf sleepen bleek ondoenlijk. Op deskundige aanwijzingen van den veearts werden den olifant kop en poolen afgezaagd. En om den lezer een idee (e geven van de afmetingen van dezen jumbo zij volstaan met de mededeeling, dat 8 man met geen mogelijkheid den kop optillen en 10 man een der poolen van bet dier niet vervoeren konden. De grooto slagtanden zullen ten voordeele van het gouvernement worden verkocht Klant: Ik wil die jas ruilen. Ze bevalt m'n vrouw niet. Isaac: Die jas. Melieer, dat is 'n puik jassie. Weet je wat je doet, meheir?. Hou dat jassie «n ruil je fronw- ALGEMEENE VEREENIGING TAN TRIJZINNIGE LUTHERSCHEN. Zaterdag heeft te Rotterdam in het ge bouw „Irene" de Algemeene Vergadering van Vrijz.-Lutherschen vergaderd. Viijdagavond werd, ter inleiding der ver gadering, een wijdings-iamenkomst gehouden in de Luthersche kerk, welke geleid wexd door prof. dr. H. A. van Bake], uit Amster dam. De vergadering werd Zaterdagmiddag geopend door den voorzitter, ds. J. ff. K. Hoevers, uit 's-Gravenhage, die de* afge vaardigden en andere aanwezigen verwel komde. De secretaresse-penningmeesteresse las het jaarverslag, dat getuigt van groei 'der vereeniging. De heer C. L. Benz rapporteerde over het financieel beheer, dat volkomen in orde is bevonden; hy stelde voor het bestuur te dechargeeren. De commissie van dit jaar voor de fi nanciën, de heeren Benz, Schouten en Ulrich, zal ook voor het volgende jaar rapporteeren. De aftredende bestuursleden, ds. L. S. P. van der Chijs od J. KL Eblé, werden bij acclamatie herkozen. Als plaats voor de volgende jaarlgksche vergadering werd aangewezen Leiden. Dr. L. M. van den Berg, nit Groningen, sprak over; Wat zoekt de vrijzinnige in de kerkj 1n HOM-A N™ AM PRIK A-LIJN. SPAARNDAM, Rott. n. New-Orleans, 16 Oct v. Boulogne. NOORDAM, Rott. n. New-York, pass. 15 Oct Cape Race. BOSCHDIJK, 16 Oct. v. Newport News n Rott. I BLOMMERSDIJK en BLIJDENDIJK, 17 Oct v. Rott n. N,-Amerika, HOt.l.a ND—BRIT3CH-INÜIE-LI3N. STREEFKERK, thuisr., 17 Oct. te HambuiJ. SOMMELSDIJK, 17 Oct. v. Rott. te Hambnrl HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN. GEMMA, 17 Oct. v. Antwerpen te Bremen I STOOMV.-MAAÏSCH. ..OCEAAN". MENTOR, Japan n. Rott., 16 Oct. te PcnauS ROTTERDAM—ZUnJ-AMERlKA-I.IJN. ALDABI, 17 Oct v. Rott, n. B. Aires. 7 HOLLAND—APRÏKA-LIJN. 1 EHjLITON, thuisr., 17 Oct. v. Mombasa I KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. ORANJE NASSAU, thuisr., 18 Oct I Flymouth. I HERMES, 19 Oct. v. Liverpool te Am»l verwacht. ...J ASTREA, 15 Oct. v. New-York tl. Haiui KON. NED STOOMBOOT-MIJ. HERCULES, 17 Oct. v. Smyrna n. Koneu»! tinopel. PERSEUS, arr. 18 Oct. te Hamburg. ERATO, 1& Oct. v, Brunsbuttel n. 2—"

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6