BEDEN KI •Céerfv Fa. M. BONGENAAR DouWeEqbërtë HUISHOUDZEEP ROOKT EN GEN binnenland. kunst en letteren. uit de omstreken. sport. o. 20427. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 October Tweede Blad Anno 1926. Hoest Uw kind? De 7 ijne pijptabak, is ivaM» Prima a CtS. op vertoon van dezen Bon UIT DE RIJNSTREEK. Photografie Nieuwe Rijn 46 RECLAME. J Wacht dan niet tot het pijn in de keel en |op de borst krijgt Bescherm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop is een onschadelijk en toch krach- J tig werkend kruldenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bron- ^chitis. influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. f 1.50 2263 HOFBERICHT. H. M. de Koningin heeft gistermiddag (en paleize Het Loo in audiëntie ontvangen den 'euw opgetreden gezant van Spanje bij Hr. Ms. Hof, graaf de Pradère. Ook heeft de Koningin ontvangen den Zaakgelastigde van Hongarije te 's-Graven- hage. baron Paul Forsler, ter overhandiging aan H. M van een eigenhandig schrijven yan den Rijksbestuurder van Hongarije. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in September 14.070.400 me# opgebracht dan een jaar geleden. Van de vermeerdering kwam f 2.654.800 op rekening van de dividend- en tantièmebelasting. Sedert het begin des jaars is de opbrengst f 24.327.800 grooter geweest, waarvan f 12.402 200 aan de in voerrechten te danken was. RUILING VAN STAATSGROND. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot goedkeuring van de ruiling van Staatsgrond te Brunssum met L. H. /lusters aldaar. SALARISSEN VAN POST- EN TELEGRAMBESTELLERS. In antwoord op de vragen van het Ka merlid L. L. H. de Visser over de positie van post en telegrambestellers, heeft de Minister van Waterstaat varwezen naar hetgeen hjj heeft te kennen gegeven aan een deputatie uit de Postale Commissie van Overleg, door hem op 27 September j.l. in audiëntie ontvangen, n.l. dat: Ie. een herziening van salarissen voor het loopende jaar als uitgesloten kan wor den beschouwd; 2e. een partieele. herziening van de salarissen van het bes tellersper joueel en eenigo lagere ambtenaren bij den P.T.T.- dienst slechts dan door hem in overweging kan worden genomen, indien de Commissie van Overleg onomstooteljjk kan aantoonen, dat deze ambtenaren ten opzichte van andere gelijkwaardige groepen van Rijkspersoneel onjuist zijn ingedeeld. De minister voegde daaraan toe, dat hij het onwaarschijnlijk acht, dat de commissie daarin slagen zou, maar voor deze poging trilde hij wel zijn medewerking geven, zonder op het resultaat nu reeds vooruit te leopen. Een nader bericht van genoemde com missie heeft de minister nog niet ontvangen. De minister kan thans niet mededeelen of er eventueele maatregelen ato voren bedoeld genomen zullen worden en, zoo ja, op welk tijdstip zij in werking zullen kun nen treden. ACTIE IN HET METAALBEDRIJF. Het bestuur van den Algemeenen Neder). Üetaalbewerker3bond heeft een manifest ver spreid aan de arbeiders in de metaalindustrie, waarin als onmiddellijke elschen naar voren worden gebracht invoering van het collec tieve arbeidscontract met minimum loon, medezeggenschap en een week vacantie, en als toekomstige: bedrijfsorganisatie en so cialisatie. RECLAME. dal hel qenot helweih Ge uil een püp haalt a/hangt van hetgeen Ge er in stopt. ROOKTABAK R00DE-5TER TMEOOORU5 NIEMEIJER. OQONINGEN 2270 RUSSISCHE BALLETKUNST. Woensdag a.s. zal men in den Schouw burg kunnei^ bewonderen de balletdanseres Klavdia Gorewa, voor den oorlog verbonden als een der eerste danseressen aan het ballet te SL Petersburg thans Leningrad. Met den wal van het keizerrijk was het uit met het eat'et in Rusland, dat in het buitenland fans troost zoekt. p ^'avdia Gorewa werd eerst ballerina te m. i epder prof. Reinbardt. Daarop c j'? z'i een lournée door Duitschland, (ecanainavië, Polen. Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Turkije, de Ballische landen enz. en oogstte overal veel succes. Met haar mee komt de solo-danser Iwan Kireef, ook van 't oud-Russische ballet en voorts de arlisten Ignatoft, Dolina en Nico- laas Grey. Op het programma staan o.a. dansen op muziek van Chopin, Saint-Saens, Debussy, Tschaikowsky, Rachmaninoff, Mozart, Kreisler etc. VOORSCHOTEN. In-gebrnik-nemmg Raadhuis. Gistermiddag te halfvier ontving het ge meentebestuur vele genoodigden in de raad zaal van het nieuwe raadhuis om aan hen te toonen waar vanaf heden het bestuur van de gemeente zetelt. Onder de aanwezi gen werden ppgemerkt de commissaris der Koningin in VZ.-Holland, E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborg, vergezeld van den chef van zijn kabinet, mr. E. J. Tho massen k Thuessink van der Hoop. het lid van God. Staten j. H. Schaper, C. Begeer, dir.-generaal der edelmetaalbedrijven. jhr. von Weihler, directeur ateliers van edel- smeed eb penningkunst, pastoor P. Meyer, ds. H. P. Forlgens, dr. Wielenga, dr. R. Birk- hof, dr. M. v; d. Stoel, baron van Fridagh, de burgemeester van Schoorl, het bestuur van de afdeeling Voorschoten van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de hoofden der scholen en onderwijzend personeel, dr. J. H. Holwerda, de commandant en secretaris van de burgerwacht, de heeren A. J. Turion en C. J. A. Schrassert Bert, architect W. Ver schoor, vele onderaannemers en hoofden van bedrijven. Klokslag halfvier betrad burgemeester E. Vernède, getooid met den ambtskelen, het podium tot het uitspreken van de ope ningsrede, nadat de raad rondom hem had plaats genomen. De burgemeester heette allereerst den commissaris der Koningin namens het ge meentebestuur welkom en getuigde van het bijzondere voorrecht dat deze aan de uit- 'noodiging had gehoor gegeven. Dit blijk van belangstelling werd op zeer hoogen prijs gesteld, evenals van den heer J. H. Scha per, vertegenwoordigende het Provinciaal Bestuur en ingezetene van deze gemeente, wien spr. bijznoder wolkom heette. Gij, overige dames en heeren, in welke kwaliteit hier tegenwoordig, wij stellen het op hoogen prijs, dat gij aan onze uitnoodi- ging hebt gehoor gegeven en hierdoor meer luister wilt bijzetten. Spr. maakte allereerst een vergelijking tusschen vroeger en thans, gedachtig aan de spreuk: Mm het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal". Toen spr. in 1893 in Voorschoten kwam als secretaris, werden de vergaderingen van den raad gehouddïi in een zeer onaanzien lijk gebouw, thans nog bekend als am bachtshuis. Om in 4e zaal te komen moest men een zeer gevaarvollen tocht onder nemen, trap af, trap op, om eindelijk in een zaal te komen waaraan alle versiering ont brak. Bovendien moest deze zaal nog ge deeld worden met andére vereenigingen en de teekenschool. In vergelijking met het ge bouw waar de administratie werd gevoerd, was het ambachtshuis no geen paleis. Wat fchans een stal en slachtplaats is van den heer G. Grundeken, was de secretarie. Nim mer kwam er eèn zonnestraal binnen en het was er zeer koud en vochtig. De burge meester had een klein hokje als werkkamer en wanneer twee personen binnen waren om hem te spreken kon mén niet meer heen of weer. De secretarie was niet veel anders. Kwam er publiek dan moest het personeel hen verzoeken op te slaan om iets uit de kasten te kunnen halen en het archief was broederlijk vereenigd met het archief van de kerk en was ondergebracht in een kast in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Zoo was 't in 1893. Geen wonder dat burgemeester De Kem- penaer op middelen zon -om hierin veran dering te brengen. Hij wilde slichten een post- en telegraafkantoor met een raadhuis, secretarie en woning voor den secretaris. Dit was niet in den geest van een gedeelte der bevolking, groote adressen werden op touw gezet en ten slotte verdween het plan in de doofpot. Burgemeester en wethouders f trokken hun voorstel in. Daarna besloot men een eenvoudig huis aan te koopen in het nauwste gedeelte van de Voorstraat., Het was een verbetering, mijn voorganger kon niets anders krijgen. In de laatste raadzitting heb ik 't reeds gereleveerd, aldus spr., dat was 7 Septem ber 1926, dat in 1905 werd besloten een zaal er bij te bouwen waarin waardig de vergaderingen van den raad konden wor den gehouden. Spr., geelt hierna een over zicht van den vooruitgang in zielental van de gemeente. In 1893 waren er 2600 inge zetenen en in 1924 4500 ingezetenen. Ook in dit gebouwtje deden zich verschil lende bezwaren kennen en kwamen B. en W met een voorstel, geen enkel lid vond dit een overbodige zaak en besloten word het eenigsle terrein, hiervoor nog beschik baar, aan te koopen, groot ongev. 3000 M2. De raad vond dat 't te groot was voor een raadhuis, want wij zijn hier altijd behoor lijk zuinig geweest. Het voorstel werd terug genomen omdat B. en W. bang waren dat er niet veel van tereert zou komen. Naast het oude raadhuis had me ook een oude school en unaniem was men van oor deel dat deze school niet goed dienst meer kon doen. De Bijzondere Scholen had-den prachtige gebouwen en de gemeenteschool was oud. Hieruit putten B. en W. de kracht om aan den raad voor te stellen te stichten een nieuwe openbare lagere school, een raad huis, gymnastieklokaal enz. Ziedaar de puzzle opgelost. In Juli 1924 werd tot de stichting besloten. Nu zij t mij vergund een uitstapje te doen op financieel gebied. Was 't mogelijk groot- 9che denkbeelden te hebben? He l geheel heeft ongeveer gekost f 180.000. En hiervan is het grootste gedeelte geleend, In de begroot in g dienst 1927 is de RECLAME. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardfs ZenuwiabSeiten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apofh. en Drogisten 2298 rente en aflossing gevonden zonder dat het vermenigvuldigings- cijfer 0.1 moet worden ver hoogd. De zuinigheid is dus niet uit hel oog v?r- loren en ik kan gerust zeggen dat Voorscho ten behoort tot die gemeente, waar de laag ste belasting wordt geheven. Aan wien moest het werk worden opgedragen? Wij hebben geen prijsvraag uitgeschreven; er was geen verschil van mcening, unaniem besloot men het ontwerpen op te dragen aan den heer W. Verschoor, architect, te 's-Gravenhage, omdat hij het vertrouwen had verworv?n met het bouwen van de gebouwen der wo ningstichting. In de winter van '21 op.'25 heeft hij zich met grooten ijver hieraan gewijd en de alge- meene goedkeuring weggedragen. In het voorjaar 1925 had de aanbesteding plaats, in September werd de eerste steen gelegd en in den zomer van 1926 kwamen de gebouwen gereed. rt Zal u niet verwonderen wanneer ik een hartelijk woord van dank breng aan den ar chitect Verschoor. Architectonisch ben ik niet deskundig, maar laat ik u meedeeten wat den architect voor de geest heeft ge staan. Spr. leest de punten voor in ónze beschrij ving reeds vermeld. Spr, is persoonlijk ge troffen. door de harmonische samenvatting en den grooten eenvoud. Mijnheer Verschoor, namens het gemeentebestuur breng ik u dank vopr, uwe toewijding en ijver en ik hoop dat u nog vele gebouwen mag stich ten. (Applaus). Vervolgens brengt spr. d^nk aan de aan nemer. Moeilijkheden weerhouden hein hiervan voel ie zeggen eveneens wordt dank gebracht aan de onderaannemers. Met groote blijdschap kan spr. er van ge wagen dat geen enkel ongeluk is gebeurden ook gee nstaking is uitgebroken alles is ge regeld van stapel geloopen. Spr. brengt hulde en dank aan die eenvoudige menschen, die het gebouw hebben helpen tot stand bren gen. Ook wordt dank gebracht aan de verschil lende corporaties, die geschenken hebbent aangeboden. Door de afdeeling Voorschoten 1 van de Vereeniging voor Bloembollencultuur schilderstukken voor de raadzaal; door de Boerenleenbank een paar etsen; door de j Burgerwacht de portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prïps; door de heeren J. M. van Kempen Sri; C. Eggink Sr. en W. Verschoor de wapens, uitgevoerd door een Voorsckotetosche kunstenaar, be- roemd door het gekeéle land; door de hear en I J. Zwollo, D. Moll v. Charmante, Baron I Schimmelpenninck van der Oye, A. P. Schram I de Jóng, de ambtenaren en volontairs ter secretarie, politie- en gemeente-ambtenaren, mej. Opwgrda, N. Vernède en "ten slotte burgemeester N. Vernède het uurwerk in de raadzaal. Allen onzen hartelyken dank. Zy hebben getuigenis afgelegd van grooten burgerzin. Ik weet wel: 't wordt betaald, maar uw meeleven wordt op zeer hoogen prys ge steld. Van verschillende zijden waren nog bloemen aangeboden, te veel om op te noe men. Ten slotte richtte spr.. zich tot den raad, waarbij hy hen wees op den goelen geest, die steeds in de oude raadszaal heeft ge- heerscht, een geeet van samenwerking en waardeering. Spr. hoopt, dat deze geest mag mee verhuizen naar déze nieuwe zaal, en dat onder Gods onmisbaren milden zegen de belangen zullen worden behartigd tot groei en bloei van de gemeente Voorschoten. (Applaus). Hierna verkreeg de commia:aris der Ko ningin het woord om het gemeentebestuur uit eigen naam en Ged. Staten van dit ge- weet hartélyk geluk te wenscheo ter ge legenheid van de opening van dit raadhuis. Voorschoten is één der oudste gemeenten. In de jaarboeken van Tacitus worat hierover reeds geschreven "en in 1205 was de heer lijkheid in het bezit der Wassenaars (het tegenwoordige Duivenvoorde), waarvan «5én uwer leden de bezitter than3 is. Geleidel yk heeft Voorschoten zich ontwikkeld tot een bloeiende plaats. Ik ben er zeker van, dat ik uit Uw aller naam spreek, wanneer ik zeg. dat hiervan veel is te danken aan den man, die aan het hoofd van deze gemeente staat en die voor enkele jaren een koninklijke onderscheiding mocht erlangen. Spr. hoopt, dat onder den zegen des Allerhoogsten de burgemeester nog vele jaren in öe-ze ge meente mag arbeiden en den band, die Voor schoten aan Vernède bindt, nog vele jaren mag bestaan. (Daverend applaus). Hierna wérd door den heer W. Bleuzó Jr., uit Leiden, een foto genomen van de aanwezigen. Vervolgens deed de burgemeester voor lezing van de oorkonde die zal worden in gemetseld achter de gedenksteen en aan den architect opgedragen deze in te met selen. Hierna werden met een toespraak aan geboden de geschenken van Bloembollen cultuur en Boerenleenbank door den heer C. Eggink Sr.van de Burgerwacht door den commandant den heer A. J. Turion, waarbij was gevoegd een album met de 'namen der schenkers vervaardigd door den "heer Jac. L. Verhoog, alhier. Bij het weg vallen van het doek werd door het strijkje, dat gedurende de ontvangst aanwezig was, het Wilhelmus ingezet dat door vele aan wezigen werd meegezongen. Verder voerden nog het woord Baron van Tridagh (burgemeester van Schoorl), als oud-leerling van den burgemeester en den heer J. A. Mens, -namens de leden van den raad. Alle sprekers werden doo' den burgemeester beantwoord en dank ge bracht voor hun goede wenschen. Nadat enkele ververschingen waren aangeboden werd het gebouw in oogenschouw genomen en was .een ieder enthousiast over de uit voering. Eenvoudig, maar doelmatig en gemakkelijk. Niettegenstanande den regen met stroo men neerviel, gingen tegen zeven uur de zangers en zangeressen naar de Voorstraat om enkele liederen te zingen. Er was veel publiek en de orde we.d geen oogenblik verstoord Zoowel het mannenkoor onder leiding van den heer F. C. de Graaf, als de Chr. zangvereeniging ,,Dp Lofstero", onder leiding van den heer S. S. Leppink, kweet zich best van zijn taak al viel het verblij ven in de tent nu juist niet mee. Om 8 uur gaven de muziekgezelschappen nabij het Raadhuis, dat hel verlicht- was door de schijnwerpers, een uitvoering waarbij even eens veel publiek wa3. Tot slot een schitterend vuurwerk, ge leverd door de firma Kat, uit Leiden. Een 50-jang jubileum. RECLAME. E.CMTE FRIESCHE HEERENBAAI 1542 RECLAME. per dubbel stuk In October één dag alles GRATIS waarom sondt U het niet eehs probeeren Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer H. de Graaf in dienst trad bij de familie Deurloo aan 's Molenaarsbrug. hes vanouds bekende zitje aan den Rijn, dat binnenkort zal moeten verdwijnen. Wijlen de heer 1. Deurloo was zijn patroon en vooral was 's Molenaars voor de studee renden aan de Leidsche Hoogeschool een aantrekkelijk punt Geboren 27 Juli 1859 kwam hij dus op 17-jarigen leeftijd in deze familie en genoot direct bet volste vertrou wen. .„Henk" was zoo'n beetje van alies, maar een stalhouderij was het ontbrekende. Op advies van hem werd een wagen ge kocht, een omnibus, thans nog aanwezig, en begon men ingezetenen te rijden naar het station Alphen en zoo noodig verder Zijn naam was voorgoed gevestigd en tot op he den weet klein en groot, wie ..Henk" is; de naam De Graaf wordt sporadisch genoemd. In zijn jongensjaren moest hij het nog al- eens ontgelden en werd hij eens door Leid sche heeren, die hij met de pont naar de overzijde moest brengen, achter de pont aangebonden en zoo meegetrokken. Zijn hu meur bleef echter steeds hetzelfde In 1888 verhuisde de familie Deurloo naar Voorscholen en natuurlijk ging hij mee. Enkele jaren daarvoor was hij getrouwd met mej. A W. v. d. Linden, eveneens in de familie Deurloo geen onbekende, tot op den dag van heden De stalhouderij had zich onderlusschen uitgebreid en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. om niet te vergeten 's nachts, stond hij klaar, in vreugde en leed zijn diensten te bewijzen; want hoevelen beeft hij niet ten doop, ten huwelijk of ten grave gereden; vele gelukkige en vroolijke gezich ten, maar ook vele bedroefde gezichten ge zien. Ook ni de famili Deurloo bleven de slagen niet uit; zijn oude patroon en e<-ht- genoote. de zoon, wijlen de heer Adr. Deur loo en één dezer dagen een broer, de heer I. Deurloo. werden aan de famjlie ontrukt, en Henk heeft de meesten ten grave ge bracht. Als vraagbaak heeft hij menigeen zijn diensten bewezen, al was het doorgaans in lastige gevallen. Hij wist wél raad toen er sneeuw lag en ingespannen moest worden voor de vroedjuffrouw mej. Ohlman en dr. R Birkhoff. De ar werd gehaald en zoo ver trok de stoet naa den Rijndijk. Een flinke tweeling werd dien naqht geboren. Ook hebben zij hem nog wel een9 te pakken gehad met zijn bezorgdheid voor zijn paarden. Henk zal nog eens ergens te wachten; het was koud cn een kop koffie smaakt dan best De leidsels werden onder het raam door naar binnen gehaald', zoo dat het gerij er niet vandoor kon gaan. En kele grappenmakers maakten hiervan ge bruik en maakten de restlos. Eensklaps werd hij gewaarschuwd, dat zijn paarden er vandoor gingen. Dat kan niet. ik heb de leidsels toch vast, was het antwoord! Wat werd er dien avond gelachen toen hij wel de leidsels maar geen paarden en rijtuig meer. had. Gedurende deze vijftig jaren zijn heelwat tijdelijke bewoners in hotel Deurloo ge weest en deze zijn Hendrik nog niet ver- gelen. Er had zich een commissie gevormd van de tegenwoordige bewoners om hem een geschenk aan te bieden, bestaande uit de heeren J. J. Juursema. jhr. S. M. S. de Ra- nitz, A. P. Schram de Jong en A. A van dèr Valk en dit geschenk, van oud en tegen woordige bewoners, is hedenmiddag om halfvier, in tegenwoordigheid van zijn fa milie en vele schenkers, hem in hotel Deur loo aangeboden Maandag komen wij hierop nader terug. LEIDERDORP. Toen gisteravond de rijwielhandelaar v. G. de middenstraat uitpeddclde, en een. andere fietsrijder hem in de Dorpstraat passeerde, was een botsing het gevolg. Hoe wel ze beiden op onzachte wijze met de straatsteenen kennis maakten, kwamen ze er goed af. De rijwielen waren wrakstukken geworden, en werden naar de nabijzijnde werkplaats v. G. gedragen. Op Dinsdag 26 Oct a.s. hoopt de lieer K. van der Vlist te Leiden een dam-simal- taanseance te geven voor de Leiderdorpscho damclub, des avonds te acht uur in het café Ramaker. Damliefhebbers ter dezer plaatse zullen niet nalaten een bezoek te brengen. LEIMUIDEN. Vrijdagavond trad in de Ger. Kerk alhier als eerste spreker vóór het Comité voor Christelijke winterlezingen op dr. J. F. Bee- rens, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht. Zijn intressanle rede over ..Heden- daagsch Bijgeloof", werd door de aanwezigen die in vrij grooten getale opgekomen waren, met groote belangstelling aangehoord. Naar wij vernemen zullen dit seizoen, nog drie dergelijke lezingen gehouden worden. ZWAMMERDAM. Donderdagavond zijn de bijbellezingen in het Evangeliesatiegebouw „Rehoboth" in den Tempel alhier voor het winterseizoen door ds .Klools geopend. De heer De Jonge, evangelist-godsdienst onderwijzer te Boskoop, zal deze bijbelver klaringen voortaan eiken Dondardagavond voortzetten. De nieuwe kiezerslijst voor de Ned< Herv. Gemeente alhier, geldig van 1 Nov. 1926 tot en met 31 October 1927. bevat do namen van 336 stemgerechtigde lidmaten voor verkiezing van leden van het Kiescol lege. De vrouwelijke lidmaten komen mede op deze lijst voor. Van gemeentewege is thans een einde gemaakt aan den ongewenschten toestand die door de trottoirsbestrating aan den Over* tocht is ontslaan. Nu het zoo goed als zek^r is. dat het Rijk met het vernieuwingswc.-k. van den weg nog geruimen tijd wachten zai, heeft de gemeente maatregelen genomen, dat de bewoners en de doortrekkenden bevrijd j zijn van het overtollige regenwater waar- j voor door de goten langs'het trottoir get-a I uitweg meer was. Wederom is al zoo geble ken dat op de toezeggingen van Rijksw ge weinig staal kan worden gemaakt waar mede in het vervolg ook door het gemeen'.e- bestuur bij de uitvoering van dergelijke werken wel de noodige rekening zal worden gehouden. RECLAME. (P. SLEGTEN OKS1) 333 Specialiteit in Vergrootingen aV* KUNT U ONZE „KO .IMKS" „■li GYMNASTIEK. D. O. S. 1 Door het slechte weer der laatste dagen, verkeert het sportterrein aan den Zoeter* woudsche-Singel in een dergelijken toestand* dat de openluchtuitvoering van ,,D. O. S.'" ook hedenmiddag geen doorgang kan vin* den, (Gedeeltelijk gecorrigeerd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5