DE WILDE HERTOGIN. jio. 20426. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 October Derde Blad Anno 1926. nderzoek naar de relletjes te Assen en Ede. TWEEDE KAMER. BV VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS, ZIJN NIET TE VERVANGEN, EVENMIN ALS NATUURBOTER H FEUILLETON. DE MEENING VAN „OORLOG". Een tevoren opgezet plan Invloed van ontwapeningsdao Straften. Ted vervolge van de beantwoording van vragen van het Tweede-Kamerlid Schaper betreffende het instellen van een onder zoek naar de ongeregeldheden, welke on langs in het garnizoen te Assen plaats von den0 heeft de minister van Oorlog thans aan de Kamer doen toekomen het resultaat van bet onderzoek, ingesteld naar de ongeregeld heden die op Maandag 20 September j.l. te Assen en te Ede hebben plaatsgehad. Ten aanzien van de relletjes te Assen oeeft het rapport allereerst een uitvoerig relaas van het gebeurde, waarbij het doet uitkomen, dat onder de lawaaimakende bende zich van. den beginne af aan, een be paalde dienstplichtige (handelsreiziger van i>eroep) op den voorgrond heef Igesleld. Daarna gaat het rapport aanleiding en Oorzaken van het gebbeurde na. Over de iligring, de voeding, en de ondervonden be ihandeling is niet geklaagd. Wel is het be- 'zwaar gemaakt, dat de oefening van het <12 R I. op den bewusten dag te zwaar is ge weest. Dit kon echter aan de leiders der 'oefening niet tot grief worden gemaakt; zij hebben alles gedaan om de oefening te ver lichten. De ongeregeldheden hebben zich trouwens nagenoeg met bij het vermoeide 12 R.I., doch in hoofdzaak bij het 9 R.I. voor gedaan. Al 9 vaststaand mag dan ook wor- ten aangenomen, dat er geen klachten be- I toonden, die grond hebben kunnen geven voor een dergelijk massaal optreden als heeft plaatsgevonden. Integendeel mag wor den aangenomen, dat de sfeer, om een der gelijk optreden mogelijk te maken van bui ten af en kunstmatig is gewekt. Zeer waarschijnlijk hebben enkele ele- nenten een goede gelgenheid gezocht om ;en van te voren opgezet plan ten uitvoer te brengen, en deze gelegenheid daarbij ge vonden in de omstandigheid, dat de troep ontstemd was door de gehouden oefening, en ten onrechte in de meening verkeerde, dat den volgenden dag een divisie-oefening zou worden gehouden, waarvoor een uur vroeger zou moeten worden opgestaan. Mei reden kan worden aangenomen, dat, ook 'al hadden op 20 September te Assen geen vermoeiende oefeningen plaats gehad, een poging tot het verwekken van ongeregeldhe den toch niet zou zijn uitgebleven. Hiervan zijn de bijtijds onderdrukte ongeregeldheden te Ede nagenoeg op hetzelfde uur aange hangen, en zonder eenige redelijke aanlei- Iding. het beste bewijs. De bodem voor der gelijke uitspattingen wordt sinds lang en systematisch gelegd. In verband hiermede wijst het rapport op de ophitsing van dienst plichtigen door het communistisch dagblad „De Tribune". Doch niet alleen communistische invloe den, zoo wordt verder gezegd, zijn hierbij in het spel. Zonder eenigen twijfel is de in vloed van den dusgenaamden „Ontwape- ningsdag" en der te dien gelegenheid gehou- 'den redevoeringen midden in de herhalings oefeningen der infanterie* gehouden een niet te miskennen factor geweest Afgescheiden daarvan, is in een gedeelte der pers, in den laatsten tijd zulk een felle campagne tegen allen, die in het leger met gezag zijn bekleed- en dat durven handhaven, gevoerd, dat het niet te verwonderen is, dat het tot een uit barsting als te Assen "is gekomen. Indien de ontwapeningsactie, als politieken eisch niet vrij gemaakt kan worden van rechtsstreek- sche aanvallen op het leger en zijn gezag svoerders zoo wordt ten slotte in het rap port opgemerkt zullen dergelijke inci denten zich blijven voordoen, tot schade ;van de dienstplichtigen, die tusschen hamer Pn aambeeld komen. In aansluiting op dit rapport komt de Mi nister nader neer op de vragen van den heer Schaper. Hij zegt o.m. het te betreu ren, dat door het ingrijpen van den kapi tein van piket en de wacht en de politie- troepen verhinderd werden bun taak te ▼er- richten. Had reeds toen krachtig kunnen worden ingegrepen, dan ware het bloedig einde der ongeregeldheden, zeer waarschijn lijk voorkomen geworden. Ten aanzien van het doodschieten van den sergeant Van Munneke, merkt de Minis ter op, dat de afstand tusschen den getrof fene en de wacht plus minus 60 Meter be droeg.De wachtcommandant heeft met een overweldigende stem gesommeerd. Stond de sergeant Van Munneke gedurende de som malie op de plaats waar hij later getroffen is, dan moet hij het sommecfen hebben ge hoord. In verband met de ongeregeldheden zijn aan 12 militairen waaronder den comman dant, den korporaal en twee soldaten van de vracht in de Wilhelminakazerne, en voorts de beschonkenen zware krijgstuch- telijke straffen opgelegd moeten worden, terwijl omtrent een kapitein en enkele man schappen het advies van den auditeur-mi litair is ingewonnen, in hoeverre er aanlei ding beslaat, hen voor den strafrechter te brengen. Dit laatste zal uit den aard der zaak het geval zijn, met den als opruier ge signaleerde dienstplichtige. liet onderzoek naar de ongeregeldheden te Ede heeft tot ongev. dezelfde conclusies omtrent oorzaak en aanleiding geleid als dat omtrent de relletjes te Assen. Voorts wordt vermoed, dat van zekere zijde pro pagandisten en raddraaiers van geld worden voorzien om militairen te tracteeren, en daardoor op te winden en zoodoende te be reiken, dat het verwekken van wanorde werd bevorderd. In verband met de ongeregeldheden wer den 9 militairen gearresteerd, die allen naar den krijgsraad zijn of zullen worden verwezen. Een onzer medewerkers, die het sol- dalcnoproer te Assen heeft bijgewoond, merkt op dat de minister hier onjuist is in gelicht. Zelfs wanneer er zich niemand an ders op het kazerneterrein zou hebben be vonden dan nog ware er geen sprake van geweest dat Munneke, in wiens gezelschap onze medewerker zich bevond, ook maar iets van de sommalie zou hebben kunnen verstaan. (Zitting ran gisteren). Verlof -wordt vrtieend aan den heer L. L. H. de Visser, om een interpellatie te houden over de incidenten, die zich voor deden bij de militaire troepen te Assen en over de tucht in 't leger. Aan den heer K. ter Laan eveneens over de gebeurtenissen te Assenin ver band met den toestand in 't leger cn de promotie in het officierencorps. De interpoli itiès zullen niet voor 19 October worden behandeld. Aan de agenda worden toegevoegd de belastingontwe:pen De VOORZITTER deelt mede, dat hfefc Belgisch, verdrag eerst na de begroeting zal kunnen worden behandeld met het oog op de noodzakelijkheid op 9 November met de Staatsbegrooting te beginnen. In terpellaties zullen niet meer worden voor gesteld toegestaan te worden, indien zij govoerd wenscben.te worden bij andere on derwerpen. ANH-COMMUNISTISCHE ACTIE IN INDIë Bij de interpellatie van den heer Cramer wordt op voorstel van den voorzitter be sloten. voortaan voor interpellaties den trjd van één uur te bepalen. Met betrekking tot de houding der In dische regeering ten opzichte van de bekende plannen van den Politiek Economisehen Bond (dep. Oo6t-Ja?a), om met steun van den Java Suiker Werkgeversbond een anti communistische actie te ontvouwen, beto;igt de heer CRAMER (S.-D.) dat dit onderwerp hem z66 belangrijk voorkomt, dat hij dit in een interpellatie wenscht te behandelen. De Indische pers is vol geweest van het Gchandaal en sprak van corruptie. Eu do regeering was er bijna bjj betrokken. In de notulen van de betreffende verga- duing leest spr., dat de regenten de ruggesteun zouden zijn voor de actie en uit den geest der besprekingen op de ver gadering is gebleken van een ongehoorde werkwjjze der heeren werkgevers. Zij deinzen niet terug voer bedrog en cor ruptie, waarin zij de Régeering eu haar ambtenaren trachten, te betrekken. Toch wil spr. deze mènschen Diet al te hgrd vallen, daar hun mentaliteit een ge volg is van het koloniale stelsel van onder drukking. De procureur-generaal had oorspronke lijk sympathie voor de actie, maar sciijjat toch bezwaren gehad te hebben tegen het verlscnen van s»eun. Spr. zou ex prijs op stellen, indien hij het advies, dat de pro cureur-generaal gaf, zou kunnen vernemen. Üprtker noemt verschillende citaten uit Nedtrlandsche en Indische bladen, die de houding der regeering in deze kwestie afkeurden. De verdediging van de regee ring, zoowel hier als in Indië, is slap en bovendien geheimzinnig geweest. De regee ring wees er steeds op, dat het hier ging om een bestrijding van het communisme, maar daar ging het juist niet om. Het ging hier om het krjjgen vqp vriendjes, ver tegenwoordigers van het groot-kapitaal in de verschillende regeeringsfuncties. Den Politiek Economischen Bond was het daarom te doen. De regeering heeft ontkend, dat de circulaire aan de regenten ceu opdracht inhield om de inlandsche ver- eenigingen, die zouden worden .pgericht, te begunstigen. Doch voor wie de Indische toestanden kent, is het duidelijk, dat de circulaires een zachten drang beteekeuea. In Nederland had zulk een rondschrijven niet veel beteekenis gehad, maar voor Indië waa deze handelwijze der Tegeermg zeer bedenkelijk. De regeering immers heeft zich te onthouden van iedere inmenging in den sliijd tusschen politieke partijen. Vele ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur zijn lid van den P. E. B. Is het vertrouwen in het gezag, in do hoogheid van de regeering door deze kwestie niet verloren gegaan? Wat komt er op déze wijze terecht van het heel kleine beetje meer zeggenschap, dat de inlandsche bevolking is gegeven. Ziet zij niet in, dat op deze wijze de corruptie in de hand wordt gewerkt? De interpellant stelt hierna da volgende vragen Ie. Is de minister niet van meening, dat hei nevendoel van de door den P. E. 13. (dep. Oost-Java) mot steun van <trn J. S. W.B. ontvouwde anti-communistische aclie, n.l. he' oefenen van invloed op de verkie zingen voor de a.s. regentschapsraden aan de Indische regeering niet onbekend was? 2e. Is de minister niet van oordeel, dat de Indische regeering voorzichtiger en ver standiger had gehandeld, indien zij, alvorens de haar gevraagde medewerking te verleenen, r.adero inlichtingen had ingewonnen omtrent het werkelflko doel der actio en der op te richten vereenigingeo en omtrent da hukomst van den financieelen steun? 3e. Zou de minister willen mededeelen of het juist is, dat de procureur-generaal aanvankelijk weigerde de Indische regee- rir.g tot de gevraagde medewerking te ad- viseeren en is de minister bereid het advie3 van genoemden hoofdambtenaar aan de Earner over te leggen? 4e. Is de minister niet van oordeel, dat het regeeringsschrjjven aan de betrokken residenten voor Hare ambtenaren min of meer de beteekenis had van een regeeruigs- opdracht om het streven van de op te rich- tea inlandsche vereenigingen te bevorderen? 5e Ia de minister niet van meening, dat door Meergenoemd schrijven aan de residenten de Indische regeering steun ver leend heeft aan een bepaalde politieke partjj en het daarom ernstig te betreuren is, dat btooeld regeeringsschrjjven is verzonden? 6e. Is de minister alsnog bereid dit regeeringsschrjjven aan de Kamer over te leggen? 7e. Ia de minister niet van oordeel, dat het gevvenscht is eiken indruk weg te nemen, dat er oen zekere relatie bestaat tusschen de Indische regeering en den P. E. B.? 8e. Is de minister bereid den Indischen bestuursambtenaren te doen opdragen, dat zjj zich strikt hebben te onthouden van het uitoefenen van eenigen invloed, hetzrj direct, hetzjj indirect, op de verkiezingen in hun bestuursressorten? 9e. Is de minister bereid' een onderzoek te doer, instellen naar da feiten bij de be spreking van de onderhavige kwestie in den Volksraad, door het lid van den Volks raad, den heer Soeroso, in de vergadering var. 23 Juni j.l. (Handelingen van den Volks raad blz. 452 en 453) genoemd en da resultaten van dat onderzoek t.g.t. aan de Kamer mede te deelen? 10e. Acht do minister de vvjjze, waar op de P. E. B. (dep. Oost-Java) met steun van den J. S. W. B. op de verkiezingen voor de a.s. regentschapsraden invloed heeft willen nitoefenen niet af te keuren? De Minister van Koloniën, de heer KO NINGSBERGER. antwoordt op de eerste vraag bevestigend, maar alleen wanneer daarin wordt geschrapt: „Met steun van den J. S. W. B." Op de tweede vraag kan de minister moeilijk anders dan bevestigend ant woorden met beschikking over de huidige gegevens. Het is den minister niet bekend, dat dc procureur-generaal aanvankelijk geweigerd heelt advies te geven. Tegen overlegging van dat advies heelt spr. bezwaar. Op de volgende vraag antwoordt de minister, dat het schrijven aan de regenten niet bedoeld was als een opdracht, maar dat de moge lijkheid heeft bestaan, dat zij het aldus hebben opgevat. Steun aan een politieke partij lag geens zins in de bedoeling der regeering. Tegen overlegging van het regeeringsschrijven hcett de minister bezwaar. De Minister zegt er van overtuigd te zijn, dat de behandeling in den Volksraad bij eiken onbevooroordeelde indrukken als be doeld in vraag 7. weg moet hebben geno men. Op de 8ste vraag antwoordt spr., dat een zoodanig onderzoek hem niet noodig voor komt. Voor een opdracht als in vraag 9 bedoeld, ziet spr. geen aanleiding. Op de laatste vraag antwoordt de minis ter, dat inderdaad de wijze, waarop het de partement van den P.E.B. invloed heeft trachten uit te oefenen op de verkiezingen voor de regentschapsraden,moet worden afgekeurd. De heer CRAMER (S.-D.l acht het ant woord van den Minister onbevredigend De liceren Fock en Schrieke moeten geweten hebben wie de belangstellenden waren, van wie de financiële steun uitging. De regee ring voelt zich schuldig, moet zich schuldig voelen, maar waarom erkent zij niet rond uit, dat zij zich vergist heeft? Zeker, er zijn ambtenaren, die brieven van de regeering naast zieh neerleggen, maar zij sfaan aangeschreven als een rotle kool bij een groentevrouw. Het is moge'ijk, dat ook andere partijen steun liadden kun nen krijgen, maar die zijn er te fatsoenlijk voor. Toen de mogelijkheid in den Volks raad door de regeering geopperd werd, zeide de heer Kerkkamp: mercil Spr. acht het den plicht der regeering heen te slappen over de bestaande cn door hem erkende bezwaren tegen overlegging van dc adviezen en blijft van meening, dat er iets te verbergen valt. Hij houdt vol dal er door ambtenaren invloed op de verkie, zingen wordt geoefend en acht het noodig dat een aanschrijven daartegen lot hen wordt gericht. Dat de feiten niet voldoende zouden zijn omschreven, ontkent spr. Het gaat niet aan zich met een hooghartig afwijzend gebaar daarvan af tc maken, zooals de heer Schrieke deed. Spr. dient de volgende motie ini De Kamer, van oordeel, dat hef onge- RECLAME. 1 Het getob met kinderen wier spijsvertering niet in orde is. wordt vlug en zonder schade voor het jeugdige organisme weggenomen door Laxin-drop?, het heerlijk smakend, zacht en zeker werkend laxeermiddel. Per doos 75 cent, 2167 wenscht is, dat de Indische regeering of een harer organen bijzonderen steun ver leent aan eenige politieke partij, verzoekt den Minister er bij de Indische regeering op aan te dringen in voorkomende gevallen rich strikt aan dit beginsel te houden cn gaat over tot de orde van den dag. Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer L. DE VISSER (C. P.) consta teert, dat de communistische beweging in Indië groeit, ondanks de vervolging waar aan zij bloot staat en wijst er op, dat het eigenlijke doel, het weren van extremisten en communisten, der regeering bekend is. Wanneer dat toegelaten wordt, waar gaan wij dan heen? De heer DUYMAER VAN TWIST (A-R.)? Naar Rusland! (Gelach). De heer DE VISSER (C. P.) noemt dit een corruptieve houding van de Indische regeering. De VOORZITTER verzoekt hem dit woord terug te nemen. De heer DE VISSER (G. P.) kan dit niet -doen. De VOORZITTER: Dan roep ik u tot de orde. De heer DE VISSER (C. P.): Best, mijn heer de Voorzitter. Hij betoogt dat een re-- geering zich niet met politieke partijen heeft in te laten, tenzij (stemmen- in Rusland!) tenzij ze zich ontmaskert als vertegenwoordigster van het kapitalisme. Zijn bezwaar is niet. dat de regeering dit is, maar dat zij de huichelachtige houding aanneemt van te slaan boven de partiien. De regeering kwalificeert zich de knecht te zijn van het kapitalisme, dat zooveel verderf over Indië heeft gebracht. Het com munisme is de groote boeman in Indië en men maakt van den afkeer daarvan in bur gerlijke kringen gebruik om den P. E. B. te bevoordeel en. Deze politiek is koren op den communis tische molen, want als men organisaties vormt om het communisme te bestrijden zal de communistische bacil daarin bin nendringen en zich verbreiden en de men- schen zullen leeren in te zien, dat slechts de communistische omwenteling redding kan brengen. Het is met het communisme als met een bal- hoe harder men dien s!aat hoe hooger hij opspringt Als de mis dadige houding van de regeering in Hol land. De VOORZITTER: Ik verzoek u een andere uitdrukking te gebruiken. De heer DE VISSER (C. P.): Ik kan geen andere vinden De VOORZITTER: Ik kan niet toelaten, dat u de houding van do regecTing als mis dadig kwalificeert Dc heer DE VISSER (C. P.): Een daad die mis is. is dat nu zoo erg? Hij betoogt, dat de gevolgen van de houding der regeering voor haar eigen rekening komen. De heer JOEKES (V. D.) wijst er op, dat men nagenoeg eenstemmig geweest is, zoc- wcl in Indië als hier in zijn afkeuring van het optreden van den P. E. B. en velen hefc ben ook de houding der regeering afge keurd. Er zijn drie onderdeden in déze kwestie? Ie. de verhouding van P. E. B. en J. S. W« B. in de conferentie te Soerabaja; 2e. de houding der Indische regeering, en 3e. de houding der regeering hier te land?. Wat het eerste punt betreft is, uit het geen gepubliceerd is, gebleken hoe door en door onoprecht de houding van den J. S. W. B. is geweest. Is er grooler hypocrisie denk baar dan in een geheime vergadering te be spreken de oprichting van economische ver eenigingen. die zg. uit de bevolking moesten opkomen 1 Vaststaat, dat er is geweest een geheime vergadering met een geheim doel. En du heer Talma, in den Volksraad sprekende, be treurde niet dit. doch het feit, dat een en ander bekend is geworden. RECLAME.2__ Uit het Duitsch door ERNST KLEIN. Geautoriseerde vertaling van L. DITIIMARINE (Nadruk verboden.5 17) X. De reizen van den heer Karaschin gingen .Voort de Fransclie pers bezig te houden, aan wie het al spoedig gelukte de geheele wereld te alarmeeren. De Engelsche-Amerikaan- sche-Duitsck-Russische pelroleumtrust ver- Me! zich als een dreigend spook voor alle stalen, die gedwongen zijn hun petroleum- hehoelten in het buitenland te dekken. Vooral in Italië, dat toch altijd voor zijn zelfstandigheid op handelsgebied bevreesd ls. begon de opwinding merkbaar te worden Spanje en de Scandinavische landen sloten zich ook aan. In Japan verhief zich zelfs «en geweldige storm, daar het zich dcor de lusie van de Russische pelroleumvelden ffiel het Engelsch-Amerikaansche kapitaal «p de Duitsche arbeidskrachten het meest bedreigd zag. Als het grandioze plan gelukte, tooesten Frankrijk en Japan zich van alle Wereldmarkten terugtrekken, want zij waren jsan de genade of ongenade van de trust overgeleverd. j|l l'ransche pers verslond het zeer goed, i I adieaan *e *1€ften; niet diegenen, die üer twijfel de groote meerderheid van het Engelsche volk in beweging moest zet ten. Dat was de „conditio sine qua non" die de Russen stelden: Erkenning van den sov jetstaat en de daarmede verbonden groote leening. Het orgaan van de conservatieve partij in Engeland hakte hier dadelijk op in en begon nu storm te loopen tegen de Regee ring aan wie het geheime en openlijke sympathie verweet voor het bolsjewistische Moskou. De aanvoerder van de oppositiepartij in het Lagerhuis verhief zich op zekeren dag en viel den premier aan met een heel 'scherp gestelde vraag over de Russische petroleumconcessies. De Engelsche staats man verloochende niet. dat-er onderhande lingen aangeknoopt waren, die tot doel hadden de bijna onuitputtelijke petroleum- schalten van Rusland voor altijd aan het Engelsche Rijk te verbinden.. Hij wist daarbij zeer goed den toon aan te slaan, die nog nooit vergeefs in een Britsch oor geklonken had. „Men verwijt de tegenwoordige Regee ring," riep hij uit, „onpatriottisch te han delen, dat zij het trotsche Engeland vooï de sovjets in het stof werpt en het dwingt een regeering te erkennen, die niet door den vrijen wil van een volk, maar door brutaal geweld het heft in handen houdt. Men kan zich op het standpunt stellen, dat geen macht ter wereld het recht heeft zich, te mengen in de bftinenlandsche toestanden van een anderen Staat, zoolang daardoor de eigen belangen «niet geschaad worden. Men kan echter .deze theorie ook anders uitvoeren, zeggende: Geen macht ter wereld handelt; verstandig wanneer zij zich van onderhandelingen af laat houden door de binnenlandsche toestanden van een anderen Staat, wanneer die onderhandelingen in slaat zijn haar eigen belangen sterk te bevorderen. Ik geef daarom openlijk toe, dat de Engelsche regeering over zekere onder handelingen op de hoogte is, die tot doel hebben de gezamenlijke bezittingen van de pelroleumvelden in Sachalin en Kaukasië voor den Engelschen handel te verzekeren. Als dit onpatriottisch handelen heet, mag het Engelsche volk opslaan en dit verwijt herhalen, dat de geëerde aanvoerder van de oppositie uit geen andere reden, dan reine partijpolitiek tegen mij geuit heeft Het kan wel geen onpratiottische hande ling zijn, als dc Engelsche regeering zich niet enkel met leege formaliteiten bezig houdt, maar ook vooruitziet en niet alleen voor de allernaaste toekomst zoTgt. De grootheid van Engeland is niet ontstaan doordat de bestuurders van heden op mor gen gewerkt hebben, maar doordat zij al tijd verder vooruit gezien hebben dan an deren en daarom de politiek van hun land langs den goeden weg konden leiden, waar andere Staten nog in het duister van de onwetendheid tastten. Wij weten niet of de toestanden voor de eeuwigheid bestemd zijn, zooals zij zich na den grootcn oorlog gevormd hebben. Vriendschap tusschen menschen kan ge broken worden, hoe gemakkelijk dus ook vriendschap tusschen Staten! Daarom is het de plicht van iederen Engelschen Staatsman te zorgen, dat hel Engelsche rijk op alle mogelijkheden voorbereid is." Deze rede. uit den mond van een Staats man, die anders niet in den geest van den oorlog sprak, sloeg als een bom in, De openbare meening van zijn land ju belde hem toe enzelfs de oppositie bladen moesten zuur-zoet toegeven, dat zij -de zienswijze van den premier deelden. In het buitenland werd het opeens stil. Men bemerkte dat de geheele aangelegen heid zich naar een terrein verschoof, waar zonder twijfel het Engelsche volk zich ach ter den premier zou stellen. Zoo blies men den terugtocht. Maar de heer St.-Aubain in het voornaam-stille hotel Ritz te Londen kreeg opeens veel te doen. Zijn secretaris bracht halve dagen door enkel met het ont cijferen van geheime telegrammen, terwijl hij zelf lange conferenties met leden van 't Japansrhe en Fransche gezantschap had. Lord Bumham was natuurlijk stralend over zijn succes. Dat genoegen verminderde zijn ergernis over een jichtaanval. die hem plotseling overviel en aan zijn kamer ge bonden hield. Daarom moest hij de beslis sende onderhandelingen met Karaschin niet te Londen, maar op Burnham Tower hou den, temidden van de drukte van zijn gasten. Dat was natuurlijk pijnlijk. Ook gevaar lijk. De kleinste indiscretie kon werken als de beroemde vonk die in het geopende bus- kruitvat valt. Lord Burnham wist precies hoe de stemming in de wereld was. Overal stonden van die eigenaardige buskruitvaten. Zij waren alleen bedekt met allerlei offi- cieele en onofficieele wederzijdsche vriend schapsbetuigingen. Maar waarvoor dienden twee mooie dochters, waar vooral de eene meesteres was in gezelschapsstrategie? Lord Burnham liet op den vooravond van de verhandelingen Gloria en Grace bij zich in de bibliotheek komen. „Ik verwacht morgenmiddag om vijf uur yerschillende heeren voor een gewichtige bespreking. Het zou zeer onaangenaam zijn, als zij onze gasten hier troffen. Zie daarom, dat je met het heele gezelschap tot 's avonds laat uit bent. Arrangeer een picnic op de klippen. Of maak een tocht naar Dover, dat laat ik aan jullie over. Lieve Grace, morgenmiddag moet je het huis voor mij ontruimen!" Grace stelde de verwachtingen van haar vader niet teleur. Wie beschrijft den schrik van alle langslapers, toen zij den volgenden morgen om acht uur gewekt en uit hun bedden gejaagd werden. Grace, gesteund door een menigte fanatieke jonge dames snelde van slaapkamerdeur naar slaap kamerdeur en rammelde alle vermoeide geesten wakker. Met luid geroep werd het gezelschap in de ontbijtkamer gedreven, waar Grace ver- 'kondigde een plan gemaakt te hebben voo^ een tocht naar de klippen met een lang programma met groote verrassingen. Het was een mooie rechtend een echt Zuid- Engelsche zomerdag men nam dus met plezier aan. In ieder geval was het voor velen toch een geheel nieuwe sensatie de natuur eens om negen uur 's morgens te zien. Precies op dit uur reden de lichU - jachtwagens voor en wachtten op het Ico- ken van vertrek Plotseling een kreet van een van de rijtuigen, opwinding, tumult.... graaf Las Valdas, die uitgemunt had als adjudant van Grace in de uitvoering van het plan, was in het vervullen Van zijn plichten uitgegleden. Hij wilde juist de eenigszins corpulente Lady Somer in het rijtuig helpen en had zich blijkbaar aan zijn knie ge wond. Een gescheurde spier of iets derge-* lijks. j -./JYordl vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9