Staan Leidsclie Begrafenis-Onderneming KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. Hotel, Café-Restaurant „BELLEVUE" MATINÉE Dienaangaande is het volgende persbericht /erstrekt: Als oorzaak van het dreigend geschil moet ©i> de eersle plaats worden aangemerkt de op 1 November 192A ingevoerde werktijdre- gcling op Zaterdag, tengevolge waarvan dui zenden mijnwerkers Zaterdags nachtarbeid moeten verrichten, waardoor het voor hen moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt ter kerke te gaan en den Zondag te vieren. De directies weigeren tol nu toe te treden in het voorstel, mede door den Katholieken Mijnwerkersbond; gedaan, om wederom in te voeren de voor dien tijd beslaande werk tijdregeling, volgens welke op Zaterdagen drie diensten van zes uren werden verricht en de arbeid des.Zaleidagsnachts om 12 uur eindigde. Er bleek volkomen overeenstemming te beslaan tusschen dc vertegenwoordigers van het Verbond cn van den Mijnwerkersbond met betrekking tot den te volgen weg. Zoo noodig dient beel de Katholieke ar beidersbeweging voor een algemeene steun beweging in het geweer te worden geroepen. Naar wij vernemen is de Ned. R.K. Mijn werkersbond aangesloten bij het Centraal Reservefonds. Er zal regelmatig overleg worden gepleegd tusschen Centrale en Mijnwerkersbond. - lieden zal de secretaris van den Algemce- ncn Nederlandse hen Mijnwerkersbond te Heerlen een onderhoud hebben met het be stuur van het N.V.Y. te Amsterdam om tot een definitieve steunregeling te komen in geval de mijnwerkers mochten staken. De mijndixectie heelt een brief gericht aan den, heer Kramer, secretaris van den ATge- meenen Nederl-andsqhen Mijnwerkersbond, waarin zij dezen mededeelde, geen enkel contact meer met hem te wenschcn. Naar ons bij informatie bleek, geldt, dit ook voor de vergadering van de contact-commissie in bet mijnbedrijf. FEDERATIE VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. In de j.l. Zaterdag' te 's Graveuhagc, on der voorzitterschap van den heer G. Smite gehouden vergadering van afgevaardigden der Federatie van Handels- cn Kantoorbe- diendenverecnigingen m Nederland, is- naar gemeld woEdt o.m. besloten om de tot dusverre gehouden examens voor leeraar in de handelscorrespondentie voor het laatst in 1927 af te nemen. Zulks in verband met het feit, dat onlangs bij Koninklijk Besluit is ingesteld een Staatsexamen van gelijke strekking, waaraan kunnen deelnemen z»j„ die in het bezit zijn van, de bevoegdheid tot het geven van middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs in de taal, waarvoor zij de betreffende acte begteron. Van den minister van Onderwijs was in gekomen een schrijven als antwoord op een van bestuurswege gedaan verzoek, welk schrijven behelsde, dat zoodra bet bezit der acte van bekwaamheid voor Handelstcr.mi- nol'ogie en Handelscorrespondentie in vreem de talen voor leeraren in dat vak aan Han delsscholen verplichtend wordt gesteld, door Zijne Excellentie zal worden overwogen of bij wijze van overgangsmaatregel aan be zitters van het Federatie-diploma voor Tccraar in de Handelscorrespondentie al of niet dezelfde bevoegdheid kan worden ver leend. Naar aanleiding, van de passnge in de jongste Troonrede in zake wettelijke regeling van bet Handelsonderwijsv werd er bij het bestuur op aangedrongen te willen bevorde ren, dal bij. al dien in de in uitzicht gestelde met ecnig toezicht op d'at onderwijs mocht worden voorgeschreven, ook vertegenwoor digers der Handels»- en Kantoorbedienden in de uitoefening van dat toezicht zullen wor den betrokken. Van den heer proB. dr. W. II. Nolens was beiichl ingekomen, dal hij om overwegende redenen verplicht was met ingang van 1 Januari 1927 zijn mandaat als lid' der Com missie van Toezicht cn Advies Beschikbaar te stellen. Do vergadering benoemde daarop met al gemeene stemmen lot dr. Notens' opvolger de heer prof. nir. P. 1 M. Aaiberse, lid der Tweede Kamer, oud-Minister van Arbeid,, Handel en Nijverheid, die zi«h bereid had verklaard eene eventueelc benoeming Ur zul len aanvaarden. Als plaats der volgende algemeene vcr.ga-^ dering werd' Amsterdam' aangewezen. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen berjcht is Hr. Ms. Tromp Zondagavond jA F'mistere gepasseerd. Id een te Piel gehouden vergadering is oen vereemjpng opgericht tot het bevor deren van dc kanaaïverbonding van Am sterdam met den Bovenrijn door de Be tuwe over Viancn en Ti el. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op> Vrijdag 15 October a s: niet plaats hebbcnv UIT NED. OOST-INDIE. DE OVERVAL IN BAKON6AN. KOTTA RADJA, 11" October (Ancta). De Landraad heeft inzake de Bakongan-aifaire de volgende vonnissen gewezen: een bekl. werd veroordeeld lot 15 jaar gevangenisstïal twee beklaagden ieder tot 12 jaar vijf ieder tot 8 jaar; vijf ieder tot G jaar; een tot 5 jaar; twee tot 1 jaar en 4 maanden cn een beklaagde tot 1 jaar gevangenistsraf. Vier beklaagden werden vrijgesproken. (Het Haagsche Aneta-kantoor lëekeni hierbij aan: Het betreft hier de berechting van de deel nemers aan den overval op een patrouille in liet landschap Bakongan in de onderafdee- ling Tapa Toean op Atjch, in het begin van Maart j;l.) RECLAME. RECLAME. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Masgpil- leo, die uw geheele or ganisme verkwikken. Roster's MaagpiOlen Alom verkrijgbaar i 0.65 per flacon. 1990 AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 8Bt - LEIDEN 4030 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Brussel (Ned. Evang. Kerk) B. ter Haar Romeny, te Qinncken. Aangenomen: Naar Groesbeek: J. A. Vis- 9Cher, em. pred. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Waffum: B. WcïUsel, te Ridderkerk. Aangenomen: Naar Kooien (Fr.): H. H. van Kapel, te Andcl (N.-Br.); Naar Voor burg: W. S. de Vries, te Tzum Bedankt: Voor Iloorn: P. Bos, te Stads kanaal. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Vlaardingen: H. A. Min der man, te Lisse. ZENDINGSWERK. Zooals bekend, wordt van 714 Novem ber a.s. de Zendingsweek gehouden. Dat ook Leiden in die week een buitengewone Zondingssamenkomst beeft spreekt van zelf. De Vereen, lot bevordering van de Zen dingszaak organiseert een bijzondere bij eenkomst op Maandag 8 November in. de Pieterskerk. Als sprekers zullen optreden de alom bekende oud-zendeling van de Sangir en TaJauer eilanden, ds. C. Ferguson, thans predikant voor het z.g. jeugdwerk te 's-Gra- veii'hage cn zendeling. II. G. van Eelen, de beheerder van het melaatschen dorp, Lao si Mumo op Deli. GEREF. KERKEN BUITEN HET VEREAND. Da. Geelkerken heeft gisteren als praesee van do voorbereidiiuoBcommissio der drie samenroepende Kerken van Amsterdain-Zuid, Zandvoort en Tienhoven de kerkelijke con ferentie van Gereformeerde Kerken buiten het verband in de Parkkerk te Amsterdam met een rede geopend, waarna tot verkiezing van een moderamen werd overgegaan. De eamenstelling ia als volgt: ds. H. C. ten Brink, praesee, dr. J. G. Geelkerken, asses sor, ds. J. J. Buskes, eerste scriba, dr. C. KoppenaaJ, tweede scriba. De vergadering werd ingedeeld in twee secties, waarvan de eene de meer principieeie, de andere de meer practische punten zou bespreken. Vervolgens vingen de besprekingen om trent een verklaring van grondslag en doel der conferentie aan. ONDERWIJSFONDS VOOR DE BINNENVAART. Te Amsterdam ia de bestuursvergadering gehouden, van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. De directeur, de heer G. de Jong, gaf een overzicht van de werkzaam heden gedurende het eerste halfjaar van 1026. Ingekomen was een aanbod van een uit geversfirma om „De Binnenvaart", het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart over te nemen. Het werd met algemeene «temmen afgewezen. Het financieel beleid werd goedgekeurd. Benoemd werden twee commiaries, de eerster ter bespreking van het leerplan voor het RÜwaartonderwijs met de Belgiiche Bii.nen- vaartonderwijsorganisaties, en de tweede ter bespreking van het Binnenaanvaringsregle- meLi en do practische bezwaren tegen de Rijiivnartacte met de Belgische scheepvaart- organisaties. In de eerste commissie hebben zitting do heeren G. de Jong, te Amsterdam, A. de Vos, te Rotterdam en A. A. Klein, te Dordrecht; in de tweede commissie dc heeren A. A. Klein, te Dordrecht en M. Braam en G. Nuq, te Rotterdam. Besloten werd voort te gaao met de voor bereiding van het radio-onderwijs aan schip pers, Besloten werd het instructie-vaartuig Frins Hendrik gedurende de wintermaandtn dienstbaar' te maken aan het lager onderwijs door een aantal schippersjongens van 1'2 tot 14 jaar aan boord te plaatsen, die dan de Schippersschool te Amsterdam kunnen bezoeken. Vastgesteld werd het examen programma voor de leerlingen Van het inr Btrnctievaartuig Prins Hendrik. GOEDGELUKTE VREESAANJAGING. Zondagmiddag Kwam een man den poli tiepost aan den Linker Veerdam te Rotter dam binnenhollen. Geheel ontdaan vertelde hij, dat hij ruzie met zijn schoonmoeder had gehad, in zijn woning aan de Atjehstraat, dat zijn schoonmoeder eensklaps eeirfleschie voor den dag had gehaald *lif fTeschje aag den mond had gezet en leeggedronken en dat zij daarna in elkaar gezakt was en voor dood was blijven liggen,. Terstond werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Twee verplegers vertrokken per auto,naar de Atjehstraat, waar zij de schoonmoeder in het huis op den grond von den liggen. Juist toen zij de vrouw wilden optillen, sloeg zij dè oogen op, keek de ver plegers verbaasd aan- en zei foettr Wat moe ten jullie7 Zijn jullie van den geneeskundi gen dienst? Ga dan- maaT gauw weg. 't Is nietfe geweest, hoor. Ik heb mijn schoonzoon maaT eens bang willen» makent Het fteschje bleek gewoon- water bevat tfe hebben. - INGEBROKEN. Zaterdagayond i9 te Vlaardingen ingebro ken in de stoomkuiperij van C. van Toor in de Bhkstraat. Met behulp van een valschen sleutel heeft men zich toegang verschaft. De brandkast werd omvergeworpen en aan den achterkant opengesneden. Een bedrag van f 123 wordt vermist. Van de daders is geen spoor gevonden. De politie stelt een onderzoek in. *l* Zondagavond viel h£t een surveilleerend agent van politie te Rotterdam op. dal dc jalouzie van een winkel in kruideniers waren van den heer P. K. in de Zwaans hals aldaar geheel defect was. De politie man, dié''onraad vermoedde, stelde zich in de nabijheid verdekt op en inderdaad zag hij even later twee mannen naar buiten komen, die de Zwaanshals ingingen. Hij slaagde er in, een hunner te atresleeren, dien hij overbracht naar het politiebureau aan de Wickstraat. Het bleek te zijn de 41-jarige beruchte inbreker B. J. G. L. Hij werd in het bezit gevonden van een compleet stel inbrekers werktuigen en een klein bedrag aan geld. Hij bekende, in den winkel te hebben inge broken en het geld uit een linnenkast te hebben gestolen. De andere dader is ontkomen, POGING TOT DOODSLAG. Zondag is te Tiel gevankelijk binnenge bracht W. K., uit Ammen, die door rijks veldwachters stroopende op het Hornixveld tc Maurik was aangetroffen en op zeer kor ten afstand een schot op de politiemannen had gelost, waarbij echter geep van dezen was getroffen. ONGEVALLEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag is de 23-jarige J. C. S. uit Nieuwerkerk a.d. IJseel op de kunstmest- fabriek der chemische fabrieken te Ca- pelle a. d. IJssel door een as gegrepen en rond geslingerd. Hij was terstond dood. De 75-jarige alleenwonende^--weduwnaar J. Fr. to Maastricht is ernstig gewond voor zijn woning op straat gevonden. Hij was uit het raam gevallen. In Calvariën- berg bleek dat hij het rechterbeen had ge broken en een schedelbreuk bekomen. Een paar uur later is hij overleden. Te Amsterdam is in de Paulus Potter straat een onbekende vrouw door een vrachtauto overreden en gedood. Het lijk ia overgebracht naar het Wilh. Gasthuis. Voor zoover is kunnen blijken, is het on geval te wijten aan het onverwachte over steken van den rijweg door de vrouw. Do auto is in beslag genomen. 9 Te Zaandam is gistermiddag in een on bewaakt oogenblik het tweejarig kind van den heer Gorter aan de Ónegastraat te water geraakt en a^rdronken. SMOKKELAARS. Op den Bocholtschen weg bij Aalten werden Zaterdag twee smokkelaars door Duitsche. kommiezen betrapt. Daar ze aan de sommatie om halt te houden geen ge hoor gaven, schoten de kommiezen, waar door een der smokkelaars ernstig werd verwond. Hij moest naar het aiekenhuis worden overgebracht. De andere smok kelaar is door de kommiezen met zijn smokkelwaar aangehouden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apel doorn waarschuwt tegen een persoon ge kleed met een blauw costuiun, deuk hoed, slank gebouwd, vermoedelijk genaamd Louw Sijtsma, geboren te Hol- werd 2 September 1884, gedomicilieerd te Amsterdam. Deze persoon tracht onder valeehe voorwendsels geld los te krijgen bij- liefdadige instellingen. BRANDEN. Zaterdag brandde de boerderij af van G. de Boer te Brink en Ocrrïcn. Altès ging in vlammen op. Rogge en hooi gingen mede verloren. Zondagavond half elf ontstond brand in het winkelpand van II. Oort in de Molen straat te Apeldoorn. Het huis brandde ge heel «it. Het was met den inboedel verze kerd. De brand is ontstaan door het van de trap vallen van den bewoner met een bran dende petroleumlamp. DDODELIJK MIJNONGELUK. In de mijn Julia te Spekholzerheide ge raakte de mijnwerker T. onder afvallend ge steente en overleed aan d"e gevolgen. TYPHUS. De typhus ie Breda breidt zich weder uit. Er zijn twee nieuwe gevallen voorgekomen, torwijl 1 patiënt ontslagen is. Te Princenhage is een nieuw geval voor gekomen. In totaal zijn er thans 84 ge vallen. f Een der Lypkuspatiënteri te Hoedekens- kerke en wel de keetbaas van den daar plaats hebbende grondwerken is aan deze ziekte overleden. De pleegzuster, èie des nachts de wacht had in de barak, is zelf door de typhus besmet en haar het'zieken huis tc Goes dvergebracht. EEN NIEUW ARGUMENT. ^In Amerik*a"heeft men visschen ontdekt, die kunnen zingen." 2 „Dat is, zeker door de drankbestrijders uit gevonden, om te bewijzen,'dat water vroo- lijk maakt." RÉCLAMÉ. Hesirt laxeermiddel met zekere zachte .werkiaf. Per dooi 75 cent J993 „TIJL" IN LEIDEN. De „Tijl" bij het Vlaamsche Yolkstooncel is de gebeurtenis geweest van het afgeloo- pen Vlaamsche tooneelseizoen. Nadat te Brussel de première met gespannen aan dacht ontvangen was, nadat Henri Ghéon het werk van de Meester ook in Fransch- sprekend België en Frankrijk had bekend gemaakt, bewees de ongewoon warme ont vangst, die men de vertooning van „Tijl" in Mei j.l. te Amsterdam bereidde,*hoezeer men ook hier de groote en voor ons land nieuwe mogelijkheden van deze moderne tooneelkunst voelde en waardeerde. Nu, na een zomer van openluchtspelen, opent- het Vlaamsche Volkstooneel het win terseizoen met een geheel nieuw-geënscè- neerde Lucifer-opvoering, en met een tour- née door Holland, onmiddellijk gevolg van het succes te Amsterdam. Tij! Uylenspiegel vertoonde zich in Lei den voor de jeugd op de planken, maar de Tijl, die wij morgen zullen zien, de Tijl van Anton van de Velde en van het hedendaag- sche Vlaanderen, hoewel hij nog steeds dat legendarische onstuimige oud=VI a arïTsc h heldenbloed in zich heeft, is aan de bokke- sprongen en schelmenstreken van zijn jeugd lang ontgroeid. WjU dit spel voor een Vlaming beteckencn moet het is nauwelijks na te voelen, men kan slechts trachten het zich in te denken. Maar deze Tijl-figuur is diep en mensche- lijk genoeg om ook iedere Hollandse he toe schouwer mee te voeren- en in de ziel te grijpen. Want cr Ls in dit spel de spanning, de stormachtige bewogenheid van den jon gen held, die optrekt om zichzelf te ver overen; er is de bittere ontgoocheling en de felle hoon van den mensch, die de wereld, die hij zocht, ter verovering onwaardig be vindt, en er is de weemoed van het slot, dat tot wachten dwingt, omdat de tijd nog niet rijp is: „Tijl moet weer op zwerftocht hel is zwaar onsterfelijkheid te dragen". Onder de regie van Joh an de Meester Jr. wordt deze heele vertooning van een op merkenswaardige vaart en bewogenheid, een rhythmc cn doordringende dramatische kracht Het is wel zeer waarschijnlijk de eenige gelegenheid, die men te Leiden krijgt om dezen Tijl te zien. Tot het Comité dat te den Haag in ver band met de opvoeringen van het Vlaam sche volkstooncel in Holland werd opge richt, traden voor de voorstellingen van j „Tijl" te Utrecht op heden en te Leiden op morgen te geven, toe: Dr. N. J. Beversen, Ir. A. G. Bosman. Dirk Coster, Prof. Dr. J. Huizinga, mevr. W. van Itallic-van Emb- den, Prof. Dr. C. G. N. de Vooys. LEIDSCEE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Naar wij vernemen heeft de Leidsche Kunstkring voor Allen, zijn- capaciteit be reikt en is zij verplicht geworden de in schrijving yap. nieuwe leden stop te zetten. Het getal is momenteel 1250, -terwijl nog tal van ingeschrevenen zijn die tot later zullen moeten wachten. Het bestuur biedt dan ook in dit seizoen een mooi programma aan, wat blijkt uit volgend overzicht. Programma 1926-"27. Donderdag 14 October: Utrechtsch Stedelijk Orkest; Vrij dag 5 November: Boheemsch Strijkkwartet; Donderdag 9 December: Dushkin, viool; Maandag 10 Januari: Marcel Maas, piano; Donderdag 10 Februari: Trio van der Shrijs; Maandag 7 Maart: Concertgebouw Sextett. PRIJSVRAGEN DER VEREENIGING GRONINGEN. De vereeniging Groningen, tot bevorde ring van de kennis van het dialect, de ge schiedenis en de folklore van Groningen, schrijft twee prijsvragen uit: 1. Gevraagd wordt een tooneelspcl of drama, waarvan de stof ontleend is aan, of het gegeven direct verband houdt met de geschiedenis van Groningen (stad ol gewest). Prijs f 300, en f 200 voor verdee ling van andere prijzen. Inzendingen tot uiterlijk 1 Augustus 1927. 2. Gevraagd wordt een populair leesboek (al of niet ten dienste van het Lager On derwijs) «over de geschiedenis van de pro vincie Groningen. Prijs f 300, en f 200 voor verdeeling van andere prijzen. Inzendingen tot uiterlijk l October 1927. RECLAME. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden Maandag 78 zaken veor dc zitting van heti Kantongerecht op de rol, waarvan 72 bestemd voor openbare behan deling. In een vorige zitting had terecht gestaan A. van den B. te Leiden die gedagvaard wasj terzake dat hij een kalf op de veemarkt had aangevoerd, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer. Hij had toen ontkend dat het dier aan deze ziekte had geleden. Als getuige werd de adj.-direcleur van het Openbaar Slachthuis gehoord die nu het proces-vftbaal bevestigde, waarna de Amb tenaar f 5 of 5 dagen eischle. Tegen J. C. en W. H. te Leiden werd in zake dezelfde overtreding ook f 5 of 5 dagen geëischt. C. C. te Leiden stond de vorige week te recht, terzake dat hij in Noordwijk met een vrachtauto had gereden, waarvan de plaat waarop het nummer vermeld stond, niet do vereischle blauwe kleur droeg wat verdachte toen ontkende. Hij had nu de plaat meege nomen die wet ietwat was verkleurd. De Kantonrechter vond het echter niet zoo erg. Nadat als getuige was gehoord de verbali sant Parlevliet eischle de Ambtenaar f 4 subs. 4 dagen, wat de verdachte onbillijk vond. De Kantonrechter zeide dat hij deze straf nog niet had. Hij moest de uitspraak maar eens afwachten. P. van R., koetsier te Leiden, stond terecht wegens het aanrijden van een auto met een rijtuig op de Breestraat. Hij beweerde dat de autobestuurder geen sein had gegeven. 1—11622 WOENSDAG EN ZATERDAG; Beleefd aanbreiend, L. J. PLATTEEL. De gehoorde getuigen, de heer De Koning, koopman alhier, en de stalhouder Van Vliet hadden ook niet gezien of gehooid dat de chauffeur een sein heeft gegeven. De Ambtenaar vroeg nu bij gebrek aan be wijs vrijspraak. J. J. de Gr. te Noordwijk, zou hebben ge- loopen op verboden grond wat was aangege ven door een bord terwij] ook het hek geslo-; ten was. Verdachte had de vorige keer ge zegd dat het bord er niet stond en het hek open was. De verbalisant Parlevliet bevestigde het proces-yerbaal en verklaarde dat 's morgens het bord er nog stond en het hek op slot was. Verdachte had het dus moeten hebben open-> gemaakt Eisch f 3 of 3 dagen. H. C. v. d. V., bakker te Katwijk had een jongen in dienst gehad zonder daarvan ken nis te geven aan den Raad van Arbeid, waarvoor de Ambtenaar f 10 subs. 5 dagen eischte. Den 40-jarigcn lossen werkman G. I)., te Leiden, was ten laste gelegd in verboden, water, de Spoo^sloot, te hebben gebaggerd. Verdachte zeide. dat hij niet gebaggerd had, maar eenvoudig naar daarin gevallen steenkolen gevischt had. t Eisch f 0.50 subs. 1 dag. De Kantonrecht tor liet hem zonder straf gaan. P. A VV. te Leiden zou hebben gereden bij avond met een rijwiel zonder licht Ver-, dachte zeide dat het licht had gebrand, maar hij had, omdat het warm was, zijn stroohoed afgezet en die over den lantaarn gehangen. Dit atfhtte de Ambtenaar niet een behoor lijk excuus en eischte daarom f 1 subs. 1 d. f C. L. te 's-Gravenhage. had volgens het proces-verbaal gevischt met een kruisnet in de Vliet Verdachte ontkende. Hij vischte met een hengel. Er waren nog meer visschers en daaronder die wel een kruisnet bij zich hadden. De zdak werd nu uitgesteld tot de vol gende week om den verbalisant te hooren. P. van II., smid te Leiden, zou volgens het proces-verbaal niet hebben voldaan aan den last van den politiebeambte om voor de spoorbrug aan den Haagweg te blijven staan totdat de trein was gepasseerd." De verdachte zeide, dat hij in verband met het spoorwegongeluk, dat pas was ge-i beurd, een zuurstofapparaat moest ver voeren. De Ambtenaar meende; dat hij in ieder geval ha-d moeten voldoen aan don last van den agent van politie en eischte daarom f3 subs. 3 dagen. H. J. S., chauffeur te Leiden, had op 20 Sept met een vierwielig motorrijtuig gere den zonder in het bezit te zijn geweest van een geldig rijbewijs, omdat hem door den Kantonrechter te Woerden het recht om met een motorvoertuig te rijden voor den tijd van 3 maanden was ontzegd. Verdachte had gratie gevraagd aan II. M. de Koningin en was persoonlijk aan het Kabinet der Koningin geweest, waar men een afschrift van een brief had gegeven waarop hij meende te mogen rijden. De verdere behandeling werd aangehou den totdat een beslissing op het verzoek om gratie was gevallen. Marijtje Z.. 21 jaar, dienstmeisje, en Ma rie II 18 j.. zonder beroep, beiden te Leiden waren bij avond aangetroffen in een berm van den weg en deswege verbaliseerd. Zij waren in gezelschap geweest van jongelui. De Ambtenaar vroeg tegen elk f3 subs. 3 dagen, terwijl de Kantonrechter de meis jes wee9 op het gevaar aan hun handeling verbonden en baar ernstig waarschuwde het niet weer te doen. Pieter P., schipper te Warmond, zou, VoL» gens de dagvaarding, met veel te groots, snelheid in de Warmondcrleede hebben ge varen. Verdachte vroeg hoe snel hij dan wel mocht varen. Daarover stond niets vermeld op de waarschuwingsborden. De Kantonrechter zeide. dat dit ook niet noodig was. Het staat omschreven in een verordening van het jaar 1917, welke de schipper toch wel had moeten kennen. Eisch f 10 subs. 10 dagen De 63-jarige N. Zw., te Alkemade zou in de Warmonderleede hebben gepeurd, wat hij ontkende. Hij had wel een heer bij zich gèhad die had gepeurd, doch deze had eeni- gen tijd te voren het schuitje verlaten. Er waren twee mannen gekomen die hn voor bandieten aanzag doch later bleken rijks veldwachters te zijn. Uit vrees had hij toen gezegd dat hij zelf had gepeurd omdat hij bang was dat zij hem anders het geld zou den hebben afgenomen. De Ambtenaar geloofde blijkbaar het ver haal niet en eischte een boete van f 2 subs. 2 dagen. J. v. D. en J. v. d. A. huis- en decoratie^ schilders te Leiden waren bij avond te Zoe- terwoude aangetroffen rijdende op rijwielen niet voorzien van een helder uitstralend licht Zij waren om werk uil geweest en door den harden wind was het licht uitge-< waaid. Eisch f 3 subs. 3 dagen. De Kantonrechter sprak Jien vrij, toen hij aan den verbalisant hoorde dat het dien avond inderdaad«*hard woei. W. Spr., student te Leiden had in as Hoofdstraat le Noordwijk aan Zee een auto eenigen tijd onbeheerd laten staan, terwijl de motor werkte. Eisch f 3 subs. 3 dagen. G. N. B. broodbakker te Katwijk had zijn zoontje van 13 jaar brood laten rondbrei gen bij de klanten. "Eisch f 5 subs. 5 dagen wat verdachte l 1e veel achtte. Uitspraak over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6