hWAÏÏAW Dat'sKWAITA DE WILDE HERTOGIN. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 October Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. JAVii REEPEN* GEMENGD NIEUWS. VERHAGEN'S MILK0, DE VOORDEELIGE EXTRA FIJNE BONBON FEUILLETON. filo> 20422. HEÏ VERDRAG MET BELGIë. Het standpunt van de „De Standaard". Do a.r. „Standaard" komt, na een zes tal artikelen te hebben gewijd aan het Verdrag Nederland—België, tot de vol gende conclusie itYIij meenen dat het verdrag, in het licht van de "belangen van ons land, kan worden aanvaard en zouden dc verant woordelijkheid voor de verwerping niet willen dragen." Bezwaren nit anti-revolutionairen kring. Een twintigtal vooraanstaande Rotter- 'damsche leden van. de anti-revolutionaire partij, uit alle maatschappelijke standen, hebben een dringend beroep gedaan op de anti-revolutionaire leden der Staten-Gene- raal oai cr toe te willen medewerken, dat het verdrag in zijn tegenwoordigen vonn niet wordt aangenomen. „Waren wellicht ten aanzien der Schel- 'deregeling ter wille van do goede nabuur schap met België concessies te doen, al thans aan do in de praktijk gebleken zui vere soheepvaartbehoeften van Antwerpen, een onoverkomelijk economisch bezwaar \ldus de requestranten schuilt in het Jiij het Verdrag toegezegde Antwerpen Moerdijkkanaal. Dit brengt een direct 'astbare inbreuk op onze nationale wel vaart. In deskundige handelskringen be- üaat hieromtrent geen twijfel. Eet gaat niet om Rotterdam alleen, doch tefc gaat om de positie, die de Voorzienig heid door natuur en historie aan ons land, aan de uitmondingen van de groot© rivie ren, heeft aangewezen, waardoor ons land een havenland bij uitnemendheid is ge worden, dus om een bij uitstek nationaal belang. Bovendien moet er sterk de aandacht op worden gevestigd, dat in aansluiting aan de havenbedrijven zich de laatsto jaren in ons land een belangrijke industrie, ook met veel export, heeft ontwikkeld, en deze van de aanneming van het Verdrag een sterken terugslag zpl ondervinden. Niet minder zal dit het geval zijn met onze aloude binnenscheepvaart. Gelijk België andere natuurlijko voor rechten heeft en behoudt, is het ons recht en ouzo plicht op te komen voor de be voorrechte plaats, die ons land op het ha vengebied bekleedt.'* r DE TANDTECHNICI. De heer 'Marchant heeft op het wets ontwerp tot herziening van de uitvoering van de wet van. 29 Juni 1926 de volgende amendementen voorgesteld: 1. De considerans als volgt te lezen: „Alzoo wij in overweging genomen hebben, dat heb noodzakelijk is de gevolgen van de verkeerde toepassing van de wet van 29 Juni 1925 (Sbbld. No. 282) te niet te doen." 2. Het Eenig Artikel als volgt te lezen: „Na 31 December 1926 zijn de viaeerin- gen, verleend krachtens de wet van 29 funi 1925 (Stbld. No. 282) ongeldig." DE BELASTINGONTWERPEN. Adres van het Verbond van Ned. Werkgevers inzake de Successiewet Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een adres gezonden met betrekking lot de aanhangige belastingontwerpen. De hoop wordt uitgesproken dat de Kamer de voor stellen tot belastingverlaging spoedig zal be handelen en aanvaarden en den Minister uitnoodigen, zich bereid le verklaren aan H. M. de Koningin machtiging voor de in trekking van do Weelde verteringsbelasting te verzoeken. Naast de verlaging van het tarief der Suc cessiebelasting zonder dat van hel invoeren van een nieuwe belasting sprake behoeft le 2ijn, wordt toegejuicht, dat Minister de Geer meer nog dan in het voornemen van Minis ter Colijn lag, den weg is opgegaan om schenkingen en legaten, die hun grond vin den in dè arbeidsverhouding, die er tusschen den ondernemer en zijn personeel bestaat, meer als uitingen van een sociaal plichts gevoel dan als daden van vrijgevigheid te be-, schouwen. In artikel 80, sub. 10 wordt gesproken over een schenking door een werkgever uit het vermogen zijner onderneming aan een door of met medewerking van hem of zijn rechtsvoorganger in het leven geroepen rechtspersoon. Bepaald wordt, dat deze schenking van alle rechten is vrijgesteld. Wat de eischen betreft, waaraan het rechtspersoonlijkheid bezittende pensioen fonds moet voldoen, wordt opgemerkt, dat somtijds schenkingen plaats vinden aan fondsen, die uitsluitend door de arbeiders zijn opgericht. Adressant zou het niet juist achten, indien in zulke gevallen van door den werkgever gedane schenkingen geen vrijstelling van schenkingsrecht zou wor den verleend. Voorts wordt bepaald, dat het fonds zich hoofdzakelijk ten doel moet stel len het verstrekken van pensioenen of on-, dersteuning aan werknemers in het bedrijf van dien werkgever. Adr. meent, dat hier verzuimd is de woorden le 'doen volgen „hetzij aan hun weduwen of aan beiden". Verder wordt aanspraak op vrijstelling verzocht, indien verschillende werkgevers gezamenlijk een pensioenfonds hebben opge richt en één dezer uit liet vermogen van zijn onderneming een gift aan bedoeld fonds geeft, en indien werkgevers, die niet aan de oprichting van liet pensioenfonds medewerk ten, later voor de verzekering van hun ar beiders met het fonds een regeling treffen. Ongerustheid verwekt de eisch, die artikel 80, stelt, dat de werkgever de schenking moet doen „uit het vermogen zijner onder neming. Licht zou adressant elke schen king van een werkgever, ook al voert hij op eigen naam zaken, aan een pensioenfonds van zijn personeel vrij van schenking ver klaard willen zien. Nadrukkelijk wordt verzocht, de vrijstel ling voor de schenking van een periodieke uitkeering aan arbeiders in een bedrijf werkzaam, of hun weduwen en weezen niet te. binden aan een termijn van 10 jaren, en duidelijk te doen uitkomen, dat indien meer dan f 4000 per jaar als dergelijke schenking wordt gegeven, slechts over dat meerdere schenkingsrecht verschuldigd is. Wanneer een arbeider bij arbeidscontract ten behoeve van zijn weduwen een pensioen heeft bedongen, zal dit pensioen lot het vor deren van successierecht aanleiding geven, wanneer het een bedrag van f 30 per week te boven gaat. Het wil adr. voorkomen, dat bij deze nieuw ingevoegde belasting een zeer weinig billijke grens wordt getrokken. Immers in dien de werkgever zonder eenigo op hem ruslende verplichting aan de weduwe van een arbeider, die in zijn bedrijf werkzaam is geweest, een schenking van een periodieke uitkeering of de periodieke schenking van een uitkeering doet, geniet bedoelde weduwe vrijstelling tot een bedrag van f40.000 per jaar. Is echter door den arbeider bij arbeids overeenkomst een beding ten behoeve van zijn weduwe gemaakt, dan wordt de grens vcor vrijstelling reeds bij f 1500 per jaar ge trokken. De Kamer zou, van haar amendee- ringsrecht een goed gebruik kunnen maken, indien zij ook in het geval van bij arbeids contract bedongen weduwepensioen de grens der vrijstelling op f 4000 per jaar be paalde. Een andere onbillijkheid in de ontworpen regeling is gelegen in het ontbreken van een bepaling in artikel 84 der Successiewet, dat voor het geval bij arbeidsoyereenkomst door den arbeider een pensioen van me#r dan f 30 voor zijn weduwe is bedongen, in elk geval een pensioen van f30 per week is vrijge steld. HERZIENING BEZOLDIGINGSBESLUIT. Bespreking met den Minister-President. Maandag j.l. werden de heeren N. van Hinte en F. S Noordhoff, resp. voorzitter en secretaris van het Comité ter Beharti ging van de Algemeene Belangen van Over heidspersoneel (A. O. O. P.), door den Minister-President in audiëntie ontvangen. De delegatie verklaarde zich zeer te leurgesteld, door het feit, dat de Regee ring niet meer aandacht had geschonken aan het belangrijke salarisadres van het A.C.O.P., d.d. 24 April 1526, doch volstaan had met mede te deelen dat naar haar oordeel er eenige rust in de salarieering behoorde te komen en daarom tot de ge vraagde herziening vaa het B. B. 1925 niet zou kunnen worden meegewerkt. De ver tegenwoordigers van het A.C.O.P. gaven daarna een uitvoerige uiteenzetting van de argumenten welke h.i. voor. deze herzie ning pleiten. Him beschouwingen vermoch ten den Minister-President echter niet van zijn standpunt af te brengen. Ten aanzien van de burgerrechtelijke arbeidsovereen komst deelde deze bewindsman mede, dat de toegezegde beslissing der Regeeriüg eerlang ter kennis van de C. C. zal worden gebracht. DE NIEUWE INDISCHE LEENING. Naar wij vernemen, zegt het „Vad." is de# Ncderlandsch-Indische lceniüg 1926 B uitnemend geslaagd. Op het vrije gedeelte van deze lecning is in die mate ingeschreven, dat, behalve aan de Indische- en Rijksinstellingen, aan de overige vrije inschrijvers niets zal worden toegewezen. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING. Bij het Kon. besluit van den lslen Octo ber (Stbl. no. 347), houdende voorschriften ter voorkoming van dubbele belasting van winsten uit het scheepvaartbedrijf, aanslui tende aan de desbetreffende bepalingen voorkomende in de wetgeving van de Ver-, oenigde Stalen, is bepaald: Eenig artikel. De niet binnen het Rijk wonende burgers van de Vereenigde Staten van Amerika, alsmede de in de Vereenigde Staten van Amerika georganiseerde rechts personen die binnen het Rijk het scheep vaartbedrijf uitoefenen met schepen varende onder de vlag van de Vereenigde Stalen, zijn met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1921, ter zake van de uitsluitend met dat bedrijf behaalde winst aan geenerlei be lasting onderworpen. HET DREIGEND CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. Een circulaire van de Mijnw^rkersbonden. Door do samenwerkende mgnwerkersbon- den is onder de mijnwerkers een circulaire verspreid, waarin o. m. gezegd wordt, dat de vier samenwerkende mgnwerkersbonéen reeds 2Vs maand geleden bij de onderne mingen aandrongen weer den 6-uren dienst des Zaterdags in te voeren. De toestand, waarin thans de bedreven verkeeren, laat zulks toe. Voor de kolen is weer ruim afzet-gebied. De prijzen zga gestegen, de arbeidsloonen jp een ten kolen verrekend, zgn met ruim fl gedaald. Ook de productie is per man en per dienst gestegen. Kortom, de positie van de on dernemingen is veel gunstiger en het is niet meer dan billijk, dat de mijnwerkers een rechtvaardig deel in den beteren gang van zaken kragen. In do volledige Zondagsrust hebben we een zeer redelijken eisch gesteld, die in volkomen overeenstemming kan worden, ge bracht met den algemeenen toestand en bij de invoering in overeenstemming is met de draagkracht der bedreven. De vier vakbonden zijn bereid u tot sta king op te roepen wanneer Dinsdag opnieuw een weigerend antwoord wordt gegeven. Op het einde der circulaire wordt aan gespoord in massa tot de organisatie toe te treden, kalm te blgven en vol vertrouwen af te wachten, wat de organisaties, na overleg met haar bondsbesturen, nader zullen zeggen. Heden confereerden te Utrecht het hoofd bestuur van den Ned. R.-K. Mgnwerkersbond met het bestuur van het R.-K. Werklieden verbond in verband met de actie door ge noemde organisatie gevoerd, tot wederin voering van den Zaterdagschen zes-uren dienst. OPLOSSING VAN HET GESCHIL VAN BLANKENSTEIN—GERRETSON. Door bemiddeling van dr. P. N. v. Eijck te Londen, beider vriend, is in het ge- sohil tusschen dr. Van Blankenstein en dr. Gerretson, een minnelijke schikking tot stand gekomen. Door besprekingen met dr. Van Eijck was dr. Gerètson overtuigd geraakt van de mogelijkheid, dat hij in de feiten, die aan het conflict ten grondslag liggen, de houding en dc bedoelingen van dr. Van Blankenstein verkeerd had be oordeeld. Een door dr. Van Eijck voorbe reid onderhoud van partijen heeft dr. Ger retson daarvan de zekerheid gegeven, waarop dr. Gerretson aan dr. Van Blan kenstein heeft medegedeeld, dat hij deze overtuiging openlijk tot uiting wenschte te brengen. Dr. Van Blankenstein trekt nu de in de dagvaarding uitgesproken beschuldi ging in. Tusschen partijen bestaat overeenstem ming dat als gevolg van het vervallen van de hoofdgrief tevens alle in dc verdere polemiek voorkomende beschuldigingen en uitlatingen van beide zijden, die onbe staanbaar zijn met wedcrzijdsche achting en goede trouw, moeten worden be schouwd als non-avenuu NED. VER. VOOR GEMEENTEBELANGEN. Te Helder ia de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Ver. voor Gemeente belangen onder leiding van deo voorzitter mr. S. J. R. de Monchy. Deze bijeenkomst was gewgd aan een bespreking van de praeadviezen voor georganiseerd overleg, uitgebracht door de heeren W. Drees, wet houder van 's-Gravenhage en mr. P. S. Gerbrandy, lid van Ged. Staten van Fries land, die eenige stellingen hadden ontwik keld. De heer Drees was van oordeel, dat voor opneming in het georganiseerd overleg in aanmerking komen de afdeelingen van over het geheele land werkende organisaties, die alle groepen van ambtenaren of werklieden oi ga niseeren, Nen die, wat ledental betreft, aan te stellen minimran-eischen voldoen. Naast de centrale commissie voor overleg be hoor en voor de diensten en bedrgven dienstcommissies te worden ingesteld tot bespreking van de bgzondere arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel van die diensttakken. Boven plaatselijk overleg zou, voor be langrijke aangelegenheden als de loonrege ling, de voorkeur verdienen een overleg tusschen vertegenwoordigers van gemeenten met ongeveer overeenkomstige positie en belangen eeuerzijds en vertegenwoordigers van de hoofdbesturen der vakbonden ander zijds. Een dergelijk gemeenschappelijk over leg zou bevorderlijk zjjfn voor het verkrijgen van meer uniformiteit. De heer Gerbrandy sprak o. m. als zijn conclusie uit, dat het project van dr. J. van Hettinga Tromp, te Amsterdam, dat de geheelo vaststelling der rechtspositie vaa ambtenaren en werklieden aan den gemeente raad ontneemt en in handen legt van een commissie voor G. O. in gaat tegen Grondwet en Gemeentewet en ook jure constituendo verwerpelijk is. Het Amsterdamsche type van het G. O., dat uitvoerende bevoegdheid geeft aan de commissie van G. O. is niet in strijd met het ius constitutum, maar is toch in wezen voor een gezonde doorvoering van georga niseerd overleg bedenkelijk. Wanneer de adviseerend beteekenis van het G. O. wordt vastgehouden, is tegen de instelling geen redelik bezwaar aan te houden. Een uitvoerige gedachtenwissoling volgde, waarna de praeadviseurs de sprekers be antwoordden. Tot leden van het bestuur werden her kozen de heeren mr. G. van Baren &a C. van Andel. Door het gemeentebestuur van Helder was een noenmaal aangeboden. Do gasten werdon door het marine-bestuur op de reede van Helder in de gelegenheid gesteld eoa demonstratie me* onderzeebooten bij te w-> nen. In auto's werd het vliegkamp de Kooy bezocht. Om halfzes werden de gasten offi cieel ten Raadhuize ontvangen. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 14 October nie\ plaats hebben. RECLAME. Slechts een merk kan 't beste zijn? 16-44 EEN SLEEPBOOT OVERVAREN. De 4 opvarenden om het leven gekomen. Gisteravond is op de Maas, ter hoogte van de Rotlerdamsche Droogdókmaatschappij een sleepboot overvaren, bij welk ongeval vier menschenlevens le betreuren zijn. Het binnenkomende stoomschip „Laren-» berg'* van dc Stoomvaartmaatschappij Ilille-i gersberg le Amsterdam, dat in ballast van Baltimore kwam, requireerde slecpboothulp, om naar de Waalhaven te worden gebracht. De sleepboot „Europa" assisteerde achter, terwijl de sleepboot „Denemarken" zich ter hoogte van de Heyplaat gereed maakte den tros van het voorschip aan te slaan. Beide sleepboolen zijn van den Nederland- 'schen Sleepdienst voorheen Piet Smit Jr De „Denemarken" kwam langszij om den aan stuurboordzijde uitgegooiden tros op te van gen. Aanvankelijk voer de „Denemarken" met de „Larenberg" mee. Daarna kwam de sleepboot schuins voor de „Larenberg" va ren. De bedoeling was om den tros te van-» gen en daarna weer op te draaien, doch de' „Denemarken" is vermoedelijk te veel naar stuurboordzijde uit den koers gegaan, waar-< door men niet meer klaar kon draaien Dit had tot gevolg, dat de sleepboot door de „Larenberg" werd overvaren. De „Laren berg" duwde de „Denemarken" omver en voer er overheen. Toen men voorbij was, bleek de sleepboot reeds in de diepte ver-, dwenen, de bemanning, bestaande uit een kapitein, eon machinist, een stoker en eeD matroos met zich mee sleurende. Van de opvarenden werd niets meer onk dekt. Onmiddellijk heeft de bemanning van de „Larenberg" reddingsboeien over boord ge worpen en draadloos heeft de gezagvoerder gewaarschuwd. De opvarenden van de „Larenberg" zijn Zaterdag aan een verhoor onderworpen. Te half twaalf is de politie er in geslaagd het lijk van den stoker op te halen. Dit is naar het bureau der rivierpolitie ver-- voerd. Het dreggen werd den geheelen nacht voortgezet. Hedenochtend zal Van der Tak's Bergings-* maatschappij trachten de „Denemarken" le lichten. AANVARINGEN. Door den zwaren storm zfrjn tusschen da stoompont en de spoorbrug te Velsen het stoomschip „Havbris", uifcOslo, en de „IJsstroom", van do Holl. Stoombootmaat schappij, te Amsterdam, met de achterstevens tegen elkaar gevaren. Daarna ia de „Hav bris" met den achtersteven tegen een der. ponten gedrevén en heeft deze averij be zorgd. Door het uitgooien der ankers is verder cnbeii voorkomen. RECLAME. Immers 17 stuks in 66n ons en toch het volninc twee maal zoo groot als van een zakje andere Bonbons. 1945 Uit hei Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE (Nadruk verboden). 13) Zijn oogen! Zijn handen! Zijn. muziek! Zijn dansen! Zijnkusl Toen Lady Grace 's avonds voor haar toilettafel zat en het nieuwe mutsje paste, dat met de laatste zending van Redfern uit Parijs aangekomen was, nam zij zich voor den volgenden mor gen den vrijpostigen man grondig haar nieening te zeggen. Met dit voornemen sliep zij in En den volgenden morgen reed zij alleen mot hem door het bosch naar de klippen van waaruit men het beroemde historische uitzicht had over het Kanaal. De twee genoten niet veel van het mooie panorama. Zij waren dan ook niet uitge reden om de natuur te bewonderen. Toen zij op de hoogte waren liet Grace zich uit het zadel glijden. Zij was verhit door den snellen tocht en de frissche Zuidwesten wind speelde door de krulletjes, die onder uen panama dansten. Zij wist, dat zij er bef uitzag op dat oogenblik j.l behoefde ook niet lang te wachten om 1 rr-°0r ^as VaJdas te hooren bevestigen. dicht naast haar op de smalle hn-vT ïi6 oekl2 en met punten meer dan ord naaT het strand afdaalde, nau welijks ruimte latend tussohen zichzelf en het water voor een klein visschersnest, dat er als 't ware aan vast kleefde. Blauw was de zee, die met speelsche kleine golfjes tegen de klippen liep. Links waren de witte krijtrotsen van Dover te zien, rechts iels verder op, de vuurtoren van Folkstcme. In de verte, heel in de verte, schemerde voor oogen vol fantasie de kust van Frank rijk In dè wind dansten dartel de witte zeilen van vissohersbooten over de golven. Zwaarmoedig stampten vrachtschepen in het Kanaal. Trolsch. machtig, als een Koning voer een reusachtig Amerikaansch passagiersschip naar het Noorden.Een viermaster, gra cieus en toch trotsch als een reus, gleed hem tegemoet, aan hem voorbijMooi, echt Engelsch mooi was het gezicht Boven op de klip echter fluisterde Graaf Las Valdas tot Lady Grace: „Mylaèiy, ik moet u iets zeggen." „Neen, neen mijnheer Las Valdas!" „Dan roep ik het in den wind. zoodat men het daar in Calais kan hooren. Ik heb u lief!" Grace antwoordde niet. Waar bleef het voornemen den al te vrijpostigen man af le wijzen „U mag zoo niet tot mij spreken!" ant woordde zij, „ik verbied het u!" „Mylady, ik stam uit een land waar liet bloed in de menschen sneller stroomt dan in uw vaderland met zijn nevels en stor men „Nu, van deze nevels is heden iöcK niets fe zien. De hemel kan ook bij u niet blau wer zijn." „Toch is hij het. Hij is donkerblauw, diep, ondoorgrondelijk. De zon is warmer, de lucht is lichter. Daaronder groeit dc vurigste wijn, bloeit de vurigste liefde." „Zij verbloeit ook sneller l Ons klimaat is misschien ruwer maar ook bestendiger." „Spot u niet, Mylady. Mijne voorouders waren geen monniken of zeeroovers. In ieder geval hebben zij de vrouwen lief ge had als echte Poriugeezen lief gehad. Wild, hartstochtelijk, niet lang op het ja of neen loerend. Bij ons zegt een oud spreek woord: Wie lang op den kus wacht, krijgt hem nietl" „Mijne voorouders hebben meer naar wet telijke voorschriften aan de zeevaart gedaan. Ik heb van hen achting voor de wet goorven en de wet verbiedt mij, als getrouwde vrouw dergelijke woorden aan te hooren." Las Valdas hield haar polsen vast, „Grace, speel niet met mij. Ik ben geen Engelsche salonleeuw die zich de vacht laat aaien en daarbij teeder miauw zegt. Toen ik u voor het eerst in Londen zag, kreeg ik een wild verlangen naar u. Die vrouw moet van mij worden, bezwoer ik me zelf. En je zult van mij zijn, Grace!" Zij was geschrokken door zijn onbe- heerschte wildheid. Dat ging voor haar koel bloed toch te snel. Een flirt in dergelijk tempo stemde ook niet met haar trots óver- e?n. Zij wilde niet stormenderhand veroverd worden. Vechten moest men voor haar. Haar aanbidden. Hevig, oh hevigl Maar niet zool Zij wilde zich genadiglijk geven. Niet zich laten nemen. Haar gunst was goedheid, geen onderworpenheid. Het was de ras-Engelsche in haar die zich bij de laatste woorden van den Portugees verweerde.. Las Valdas zag- in, dat hij den boog te strak gespannen had. Juist hij zulke opper vlakkige, ijdele vrouwen is het gevaarlijk hun trots te na te komen. Ilij zonk voor haar op zijn knieën en kuste deemoedig den zoom van haar japon. Hoe theatraal dit gebaar ook was, het beviel haar toch. Harry Rulherwald, wien zij toch werkelijk het hoofd op hol gebracht hadt was nooit op zulk een inval gekomen „Vergeef mij toch, Grace 1" smeekte hij. Zij liet hem rustig eenige oogenblikken in dezelfde houding. Genoot van haar triomf. Maar zij liet toe, dat hij haar hand greep en er een van zijn vurigste kussen op drukte. Toen trok zij hem genadiglijk omhoog. „En nu zullen wij als brave, verstandige menschen naar huis rijden." „Braaf? Verstandig? Bij jou? Alleen met jou op deze heerlijke plek gronds....! Grace, wat verg je niet al van een. Las Valdasl" „Ik verg alleen van hom, dat hij mij nu in het zadel helpt!" gebood zij. In het slot aangekomen vernam zij van den butler dat haar vader met de auto naar dover gereden was om den boottrein naar Londen t© nemen. His Lordship zou den avonds telefoneeren, want het zou mogelijk zijn, dat hij ook don volgenden dag nog in de stad gehouden zou worden. Las Valdas stond naa9t haar toen haar die boodschap gebracht werd. „Dat herinnert mij," zeide hij, „aan mijn eigen plichten. Ik ben er gisteren van door gegaan eigenlijk zonder toestemming van mijn chef. Ik moet nu aanvragen of hij mij het verlof alsnog wil geven. Kan ik een oogenblik de telefoon gebruiken?" „Onder die voorwaarde, dat je je niet terug laat roepen", schertste Grace. Hij boorde een diepen blik in haar oogen. Stom, maar toch met oneindig veel woor den. Zij bloosde onder dezen blik. Na eenige minuten kwam hij terug. Geërgerd en met gefronst voorhoofd. „Ik dacht het wol," riep hij, „ach. dat men nooit vrij, nooit meester van zijn lijd kan zijn! Ik moet dadelijk terug. Er zijn te legrammen aangekomen, die vandaag nog beantwoord moeten worden. Grace mag ik terugkomen?" „Je moetl" lachte zij en ging den trap op. Een kwartier later snelde een wagen den groolen weg op. 's Avonds telefoneerde Lord Burnham, dat hij minstens nog twee dagen in London moest blijven. En den volgendne morgen kwam een brief van den graaf Las Valdas. „Mylady. Ik kan nog niet terugkomen. Altijd heb ik de politiek gehaat, maar nog nooit zooals nu. nu het mij van u verre houdt. Want nu ik niet bij u bon. voel ik eerst recht hoezeer U bezit van mij en van mijn geheele wezen genomen hebt. Bij U zijn is gevaarlijk; niet bij U te zijn, onver- dragelijk. Ik voel niets, ik denk aan niets behalve UI Dat uur, in de Chineesche salon, toen ik U in mijn armen mocht houden en in een van mijn waanzinnigste kussen Uwe lippen op de mijne voelde, brandt en brandt m mij. Grace ik ben waanzinnig! Ik houd van je, ik houd van je! Ik weet dat het een vrijmoedige wensch is, brutaler nog dan mijn woorden op dc krijtrotsen, maar ik smeek je, schrijf me een paar woorden! Schrijf, dat je niet boos bent! Dal je aan rne denkt! Ga vanavond in die salon blijf daar een oogenblik alleen! Ik zal bij je zijn! Je FERNANDO LAS VALDAS." (Wordt vervolgd)'.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9