Ho. 20422. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 October Derde Blad Anno 1926. jkerk- en schoolnieuws. Banketbakkerij le klasse N. B. J. GODDIJN - Lage Rijndijk 12 - Telef. 931 Vanaf heden dagelijks fijn gekruide Speculaas ook de bekende Vruchten Borstplaat. „Vraagt Kooiparkjes" UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. NED. HERT. KERK. I Beroepen: Te Opheusden: V. Kuylman, -fe Houten-. Te De Lier: J. Booy, te Vnezen- Teen; Te Zwolle (hulpprediker); E. R. Dam- «tcand. te Apeldoorn. Aanoenoinen; Naar Haarssen: G. Benes, {e Monster. Bedankt: Voor Ooslerbierum (Fr.); O. W. fl. y. d. Teen, te Stadskanaal. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Franeker: J. H. Rietberg, Maasluis. GEREF. GEMEENTEN. TmablriTe Moercapelle: E van Neerbos, Je Terneuzen, en EL Kieviet, te Veenendaal. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen: Te Harderwijk: G. Salomons, Amersfoort. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Beroepen: Te Harderwijk: K. Reiling, te "Vieuw Weerdinge. HET JUBILEUM VAN D>. A. J. RUTS. Een warm gestemde gedachtenisrede. Een bijzonder gruote schare gemeente leden en belangslellenden uit verren omlrek eas Zondagmorgen in ,,het Groene Kerkje 4e Oegstgeest le samen gekomen onder het gehoor van den vorigen predikant dier ge rente, ds. A. J. Ruys, die naar aanleiding #aa de herdenking zijner 50-jarige Evan geliebediening (8 October j.i.) dezen morgen pene gedachtenisrede uitsprak. Als voorzang werd gezongen Psalm 103: 4 en 2 terwijl ds. Ruys den preekstoel be- %ad. Na hel lezen van de twaalf artikelen des geloofs zong de gemeente als antwoord Ge- èang 62: 13. Z.Eerw. las voor Hebreen 12 en ging voor gebed. Tijdens de gewone collecten werd gezon- tgen Gezang 36: 1 en 5. Dat ik, zoo begon Zijn Eerw. heden in uw Ridden mijn 50-jarige ambtaanvaarding (nag berdenken, is voor mij en de mijnen pen groot voorrecht. Reeds maanden geleden is daarover ge sproken en nu is dan deze dag gekomen. In deze kerk, mij zoo gelietd, sta ik dan thans te midden van u gemeente, en van zoo velen Van mijne familiebetrekkingen. Hartelijk roep ik u allen welkom toe. Den Kerkeraad ben ik zeer erkentelijk lbor de uitnoodiging om hier mei u allen dit «eugelijk feit te mogen herdenken. In mijn hart is een jubeltoon, die u zonder twijfel piet dadelijk in de ooren zal klinken. Tot tekst had spr. gekozen: 1 Petrus 1 vers '25 het eerste gedeelte, alwaar wij lazen: -.Maar het woord des Heeren blijft in der jpuwigheid". Deze jubeltoon moet; deze jubèlloon kan - deze jubeltoon zij er ook in ons hart. Dat er een jubeltoon in het hart van de ttijnen en van mij is, spreekt wet van zelf. rerst mochlen wij dezer dagen ons gouden uwèüjksfeest vieren en nu deze herden- .fing. Zeer velen mijner familie zijn ons Jntvallen, en thans ben ik zoo dankbaar hier Feer zoo velen van de overgeblevenen te genwoordig te zien. Ruim 3 jaren stond ik in Hollandsche ftfcld, daarna ruim 8 jaren in Scherpenzeel Sn vervolgens niet minder dan 35 jaren in Degslgeest. Van hen, die mij destijds in mijn diensl hebben ingeleid, is er geen meer over. Toen ik in deze gemeente kwam, dachl ik Slechts kor' te mogen blijven, maar Gods gedachten zijn niet onze gedachten. Elke roeping naar een andere gemeente sloeg ik af. Gij gemeente maakte het er naar dat ik u meer en-meer lief moest krijgen. Zeer veel liefde heb ik van u mogen ontvangen in vreugde en in droefheid. Altijd stelde! bij belang in mijn werk. Ongezegend ben ik dan ook niet in uw \tnidden werkzaam geweest. God heeft mij niertoe geholpen. Indien ik mijn werk na ga, dan is hei mij eigenlijk onbegrijpelijk, hoe gij mij zoo veel aanhankelijkheid kondet blijven betconen, en indien er niels van mijn arbeid terecht ware gekomen, dan zou er nog geen enkele klaagtoon van mijn lippen mogen komen. God heeft ook mij veel geslagen, doch deze Slagen zijn lang niet, zooals ik bij anlere'u heb medegemaakt. Daarom gevoel ik be hoefte om met den psalmdichter uit le roe pen: „Ik zal de daden des Heeren gedenken, ja ik zal gedenken Uwe wonderen van pudsher". Geloofd zij daarom 's Heeren onverdiende goedheid, die mij 50 jaren achter elkaar 'heeft willen gebruiken in Zijnen diensl. Er tooet echter een jubeltoon zijn die 033 aller hart vervult. Dit nu is het would van onzen tekst. Leest slechts het vers dat aan dezen tekst vooraf gaat. hetwelk een aanhaling is uit Jasaia 40 Alles vergaat wat wij met onze oogen aanschouwen en mat onze handen betasten kunnen, ook bet vele dat door ons hoog be geerlijk geacht wordt. Zoo is het met ge zondheid, die wel niet de grootste schal is, maar als wij haar missen? Daar is ook li chaamskracht, die door velen zoo zeer op den voorgrond geplaafsl wordt alsof het op 't leven der ziel niel aankomt, maar toch 'n igroote weldaad is als wij die mogen behou den; doch die lichaamskracht zal vergaan. Daar is rijkdom, 't onbezorgde leven op aarde althans, maar waarvan wij toch niets kunnen medenemen naar hef graf. Daar is geleerdheid en wat daarmede in verband hiaat, doch die ons ten slotte arm houdt als Wij niebhet „van God geleerd zijn" kennen, .want dan zijn wij mei al onze geleerdheid een luidende schel en een klinkend metaal Éeworden. Alle vleesch heeft op zichzelf heerlijk- peid, maar indien wij niet wedergeboren ^door 't eeuwig blijvend woord van God bben wij aan al ie heerlijkheid niels. toiKL. 6133 is a' waf van deze aarde i3, Ja een bloem" die yaaik zoo schoon slaat 'njken, ©aar ojreens kan verdorren. Hoe groot zijn de veranderingen op staat kundig, kerkelijk en gemeentelijk gebied, die in 50 jaren plaats hadden. Hoe vele le dige plaatsen in ons huis en in de drie ge meenten die ik dienen mocht, ja ook in deze gemeente. Met weemoed gedenken wij hen, die van ons gingen. Toch mogen wij daarbij niet blijven stilstaan, maar ons sterk ge voelen. Er moet een jubeltoon zijn in ons hart waarmede wij de onzekere toekomst tegen gaan. Een jubeltoon die er zijn kan, want God zelf heeft daarvoor gezorgd. Laat ons het dan wagen met den jubel toon die onzen tekst aangeeft Er is iets dat blijft en dat iets is een woord. Zeg niet „hel is maar een woord", want indien het woord van een mensch reeds zooveel beteekent en uitwerken kan, hoe dan wel het woord van Hem, wien alle macht is gegeven in den hemel en op aarde. Van dat woord kan gezegd worden wat van geen enkel menschenwooid kan worden getuigd. Laat ons God er. voor danken dat hij dat woord niet verborgen hield maar zells op aarde heeft laten wonen, en vleesch liet worden. Wie Jezus Christus zag, zag den Vader, wie Hem hoorde, hoorde God. Wat Hij sprak waren woorden Gods, wat Hij deed, dat deed de Vader zelf. Zoo spreekt ons een God die zoo heilig is, dat Engelen voor Hem het aangezicht dekken. Het predikt ons een God die alles ver geeft, die alles herstelt, die kracht geeft om met zonde en ongeloof te breken en die ook in staat stelt zijn loopbaan met ware blijd schap te loopen. Dit woord predikt ons een God, die het eeuwige leven geeft aan den sterveling die dat leven verbeurd heeft. Wat hebben wij met dat woord gedaan, wat is het nu voor ons en wat werkt het bij ons uit? Laat ons van dat woord niet alleen hoor ders, maar ook daders -worden. Laten wij het met dat woord wagen onder alles wat ons wacht, ook als wij opgeroepen worden tot den laatslen strijd, tot den laatsten gang. Die volhardt tot het einde, die zal zalig worden. Na het uitspreken van deze rede werd gezongen Gezang 210 vs. 1, waarna Zijn Eerw. het dankgebed uitsprak. Als slotzang zong de gemeente Psalm I 27 vs. 7. Ds. Jansen Schoonhoven sprak dan een hartelijk woord tot tU. vtuys, namens de gemeente. Deze belangrgke gebeurtenis is voor u en deze gemeente een bijzondere. Wjj zijn U dankbaar, dat u onze uitnoodiging hebt willen aannemen. Deze gemeente, welke u zooveel jaren diende door het Woord des Evangelie's, had hiertoe wel het grootste recht Thans heeft het ook mij een groot ge noegen gedaan, u nog dezen morgen toet zooveel geest, opgewektheid en blijdschap te hooren spreken. God heeft n een ésiitaa Evangelieprediker gc-maakt, waarom wij allen u toewenschen, dat u, moge ten deel vallen die kroon, die nooit vergaat. Wjj willen daarom Hem dan ken, die u en uwe echtgenoote steeds is nabij geweest Dit dankwoord werd door de gemeente onderstreept met het ifhigen van Gezang 251 vs. 3 en 4. Ds. Ruys dankte hierna in hartelijke be woordingen ds. Jansen Schoonhoven voor zijn woorden en de gemeente voor de hun toegezongen verzen, waarna ds. Ruys den Zegen uitsprak. Na dezen plechtigen dienst werd de ge legenheid opengesteld het echtpaar Ruys en familie de hand te drokken in het „koor", der kerk, waarvan door bijna alle aanwezigen een dankbaar gebruik gemaakt werd, ja, ook vele anders gezinden uit de gemeente boden hun hartelijk gemeende felicitaties aan. Aan het sinde dezer plechtigheid sprak ds. Jansen Schoonhoven namens de Kerke lijke colleges en enkele vtienden en bood hierbij eenige kostbare geschenken aan, vergezeld van een enveloppe met inhond en een lijst van namen der schenkers. Van deze geschenken noemen wij o.a.: een kostbaar boekwerk (foto's en beschrijving van Pa lestina). Db. Roys dankte hierna hartelijk voor deze geheel onverwachte hulde. DE GEDENKSTEEN OP HET GRAF VAN PROF. ROESSINGH. Wij lezen in de Berichten uit den Vrijz. Christ Studentenbond: Het vorig jaar November heeft een comité van Jongeren op verzoek van velen (het co mité vereenigde vertegenwoordigers van V.C.S.B., oud-leden V.C.S.B., V.C.J.B., Theo logische studenten, N.C.S.V.) de voorberei ding ter hand genomen voor het plaatsen van een eenvoudigen gedenksteen op 't graf van prof. Roessingh. Van zeer velen uit zeer verschillende groepen mocht het comité bij dragen voor dit doel ontvangen. Dezer dagen is nu in alle stilte op het kerkhof bij het Groene Kerkje te Oegstgeest de grafsteen geplaatst Het is een sober maar sprekend gedenksteen geworden. Den recht op staande grafsteen is van terra cotta op gebouwd, cenigszins in den vorm van een kruis. Onder een roset, waarin de eerste let ters van Christus staan lusschen de alpha en de omega, leest men deze woorden: „Wij danken God, dat Hij ons riep door deze mensch". In kleine letter bescheiden daaronder, in rcchlschen hoek: „vele jongeren". Dan volgen alleen de naam en de data: KARET. HENDRIK ROESSINGH 11 Maart 1886—29 October 1925. Een rand van Baksteen omsluit de graf plaats, waarbinnen bloemen worden ge plant. De gedenksteen is onlworpen en uitge voerd door den beeldhouwer Stefan de Vriendt van Ruufflairt Het comité meende, na lang beraad en na overleg met velen, de plaatsing in alle stille en zonder eenige verdere plechtigheid ie moeien laten geschieden. Op 29 October al-. RECLAME. 1987 leen zal het comité ^bloemen leggen op het graf. Verder laat het een ieder over naar persoonlijk inzicht eh mogelijkheid een be zoek te brengen aan het kerkhof bij het Groene Kerkje te Oe|stgeest, waar thans een sober gedenkleeken getuigt van de heilige herinnering aan hem, die een waarachtige leider was. En wiens nagedachtenis steeds zal blijven een kracht voor de beste dingen van het leven. LEIDSCH ÜNIVERSITEITSFONDS. Te Arnhem is Zaterdagmiddag een. bij eenkomst gehouden vanwege het Leidsch Universiteitsfonds. Dr. Braafc heette de ongeveer 25 acade misch gevormden, grootendeels leden van de rechterlijke macht en artsen, uit Arn hem en andere Geldersche plaatsen wel kom en deelde mede, a at mr. S. J. R. de Monciiy, burgemeester van Arnhem, lid van den Academieraad, door ambts bezigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn in de bijeenkomst en dezelve te leiden. Een bijzonder woord van welkom riohtte spr. tot prof. dr. W. Einthoven en prof. mr. Van Blom, die referaten zou den houden. Prof. Einthoven hield een rede over spierkracht in 't algemeen en de kracht der hartspier in t bijzonder. Daarna sprak piof. mr. Van Blom. Spr. wilde eenigé opmerkingen maken over do positie van zijn vak, de staathuishoud kunde, aan de Rijksuniversiteit, speciaal te Leiden. NUVÉRHEIDSbNDERWIJS. In de eerste Ambachtsschool te Den Haag is een algemeene vergadering gehouden van den Bond van Vereenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs, onder leiding van mr. A. A. de Veer. De vergadering werd bij gewoond door de inspecteurs bij het Nijver heidsonderwijs, de heeren Groote, Haar en Cool. Het jaarverslag over 1925 en de rekening en verantwoording over dat jaar werden goedgekeurd. Het kassaldo bedroeg uit. Dec. f 1392,27. In verband met de inwerkingtreding van de gewijzigde statuten moest de vergadering naast de drie door de ambachtsscholen en de drie door de meisjesscholen aangewezen bestuursleden nog in vijf vacatures voorzien. Gekozen zijn mevr. SprengerBaart de la Faille to Leeuwarden, mevr. Tellcgen te Baarn, mr. A. Bruck, wethouder van onder wijs te Haarlem, FT Arnoldts te Sillard en mcvr.'v. d. Bergh te Wassenaar. Na dezè huishoudelijke werkzaamheden heeft dr. J. Sanders, Arts te Rotterdam, pri vaat-docent aan de Universiteit te Amster dam, een voordracht (met lichtbeelden) ge houden, over: psycho-techniek bij het Nij verheidsonderwijs. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. A. Enthoven geb. Heems kerk, z. E. M. v. d. Berg geb. Tillemans, z. J. van Geen geb. Kleijne, d. E. J. M. Buckling geb. Wouters, z. E. Brasker geb. den Blanken, d J. J. Soeteman geb. Moerman, z. A. K. Noomen geb. v. d. Spelt, d. E. W. Grobben geb. v. Capel, z. P. Verhoeff geb. v. d. Tier, z. H. E. Slapper geb. van 't Voort, d. Gehuwd: H. Bauer jm. 34 j. en T. Ver kerk jd. 28 j. G. v. Leeuwen j'm. 22 j. en M. Lenting jd. 17 j Overleden: L. Batenburg wedr van P. H. Becker, 58 j.*— H. J. Weber wed. van P. Erkelens 81 j. W. v. Es wedn. van A. Jansen, 78 j. F. A. L. de Groen, wedn. van E. M. Ruijgrok, 73 j. Ingekomen: D. v. Elk en gezin, Woubrug- scheweg 56, uit Ter Aar. W. Brouwer, Hooftslr. 146, uit Alkemade. E. E. van Vlet, Emmalaan 8, uit Voorschoten. Th. van den Hout en gezin, Oranjestr. 37 uit Weert. »A. Piers wed. van H. v. Diggele, Grijpenstcinstr. 2, uit Koudekerk. P. Rijn hout, v. Boetselaerstr. 49, uit Goes. Vertrokken: N. Treur, naar Amsterdam, Ceintuurbaan 248. D. van Bleijdetsteijn wed. S. Manassen naar Amsterdam, Waal straat 2. A. Blaazer naar Nieuwkoop. G. de Moor naar Amsterdam, R. Anslostr. 26 huis. G. A. Broer naar Leiden, Rapen burg 24. J. H. v. Zeijl naar Alkemade. J, Mol en M. C. v. d. Ben naar Leiden, Oostenrstr. 11. J. Benders en gezin naar Ouderkerk a; d. IJsel, C. Hoeve naar Heemstede. C. van Wageningen naar Zaandam, Mr. Cornelspad. A. Davids n. Rotterdam, ijlantageweg 78. H. M. Maar schalk naar pen Bosch, v. Berkestr. 14. J. Keineraans en gezin naar Koudekerk. J. Wigt en gezin naar Rotterdam, Span- jaardslr. 126 n. J. V. reed Zaterdagavond in vrij wilde vaart het terrein ep van de kweekerij der firma L. alhier. Door de duisternis misleid reed hij op de voor h»t kantoor aangelegde rotspartijen en >.-am daardoor zoo te val len dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. AALSMEER. De bevolking van deze gemeente be droeg op 30 September: 3681 mannen, 3538 Wouwen, totaal 7219. Ovfr de maand September werden in deze gemeente voor den vleesehkeu- ringadienafc aangegeven: 22 koeien, 34 varkens, 3 schapen en 2 kalveren. Hierbij was i koe, welke uit nood geslacht moest worden. De visschers in dezè gemeente er tzijn hier nog eenige menschen, die daar mee geheel of gedeeltelijk hun brood moeten verdienen zijn thans weer be gonnen met het z.g.n. zegenvisschen. Dit geschiedt met een groot net, dat over cenigen afstand wordt gesleept en waar aan zich een zak bevindt, waar de ge vangen visch (hoofdzakelijk brasem en voorn) in terecht komt. Deze visscherij gebeurt steeds op ruim water, dus op plas sen en poelen. De laatste jaren worden de vangsten steeds minder; vroeger is het wel gebeurt, dat in één trek 3000 pond visch werd gevangen. In het algemeen moet het visschen met de zegen nog de beste broodwinning voor onze visschers HAARLEMMERMEER. In de gehouden vergadering van Hoofdingelanden van den Ilaar- lcmmermeerpolder werd besloten om, behoudens goeukeuring van Ged. Staten van deze provincie, van do gemeente Haarlem met ingang van 1 November 1926 over te nemen de bediening van de Nieuwebrug na bij de Fuikvaart. De Haarlemraermeerpolder zal voorlaan 5/6 van de jaarlijksche kosten terugont vangen. Naar wij vernemen is de toestand van den vrachtrijder Lamers, die met z'n auto op de onbewaakten spooroverweg aan den IJ weg alhier door de locomotief van een personentrein werd aangereden en naar de Mariaistichting in Haarlem werd overge bracht, zoo vooruitgaande dat hij heden of morgen het ziekenhuis zal kunnen verlaten en verder, onder behandeling van den plaat selijken geneesheer kan worden gesteld. Zaterdagavond omstreeks 6 uur brak brand uit in een schuur staande hij de wo ning van den heer Bijma aan de Kerkhof laan te Zwanenburg in Haarlemmermeer Het vuur greep snel om zich heen, zoodat voor uitbreiding van den brand gevreesd werd, te njcer omdat een sterke Westenwind woei. Met de handbrandspuit. kon echter niels tegen de vuurzee worden bereikt, om dat het terrein van den brand ongeveer 200 Meter van de Ringvaart gelegen was. Daar om werd direct ookde brandweer van Hoofddorp gealarmeerd die een afstand van 11 K.M. had af te leggen en na twintig minuten arriveerde. Dank zij haar flink op treden, was men het. vuur spoedig meester. Een paard, eenige varkens en kippen, kon den tijdig gered worden. De oorzaak is on bekend, verzekering dekt de schade. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. C. Balkenende en C. M. Sehrior. Getrouwd: S. O. v. d. "Heiligenberg en B. M. Koop. J. Galjaard en A. M. W. Cohler. Bevallen: P. Blokker—Van der Kamp, z. C. v. d. WielBroekhof, d. R. A. v. d. VlietBakker, d. M. Veen—Meyer, d. R. WalravenCornel issen, z. M. A. J. v. <f. WeydenBeyersbergen, z. A. ForrerVan der Lek, <L Overleden: J. Vlaar, m., 77 j. M. TuiningaDokter, v., 61 j. Gelegenheid tot kostelooze inenting en her-inenting zal er gegeven worden op Woensdag 13 October namiddags van 3V2 tot 4Va uur iQ de openbare lagoro school, alhier. De gemeenteraad is bijeengeroepen te gen Vrijdag a.s. nam. 1.45 uur ter behande ling van de volgende agenda: 1. Vaststelling notulen der vorige verga dering. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling rooilijn Weerestcinstraat. 4. Vaststelling rooilijn Leidsche3traat. 6. Plaatsing hek Voges, Kruyff en Leloux voor de rooilijn. 6. Stratenplan Elsbroek P. G. Smits. 7. Naam nieuwe straat. 8. Verzoek R.-K. Vereeniging van Gei tenhouders voor Hillegom om subsidie. 9. Verzoek Hillegomsche Harmoniekapel om subsidie. 10. Instructie Gemoente-Ontvanger. 11. Afschrijving Hondenbelasting 1926. Reclames Hondenbelasting 1926. Reclames Schoolgeld 2e kwartaal 1926. De tramrails in de Hoofdstraat tus- sdhen de Ilavenbrug en den Houttuin zijn vernieuwd. Tegelijk worden daar de straat klinkers vervangen door groote keien zoo als er hier in den Rijksweg nog niet lagen; onder Lisso zijn ze al veel gebruikt, ook het trottoir aan de zijde van de Herv. Pastorie wordt verlegd waardoor de weg breeder wordt. Het is zeer te betreuren, dat de ver breeding van den weg voor het pand naast de brug zoolang uitgesteld moet worden. In den raad is er meermalen over gesproken, maar de eigenaar blijkt ontzettend vasthou dend te zijn. De verbetering en verbreeding van de Ilavenbrug blijft daardoor steeds een toekomstbeeld. De toestand bij de brug wordt met den dag meer onhoudbaar. De heer F. van Santen 19 geslaagd voor het rijk9diploma A. der Schoen Federa tie voor de vakopleiding (bewijs van be kwaamheid). Dit examen weid voor het eerst in one land gehouden en slaat onder Rijksloezicht. KATWIJK-AAN-DEN-R1JN. Enkele maanden, terug meldden we de restauratie van dat gedeelte der Ncd,- Herv. Kerk, dat eigendom is der Herv. Gemeente. Wc wezen er toen ook op dat ooor Let «iet restaureeren van het ge deelte wauriii de graftombe ligt en eigen dom van het P.ijk ii, dit work niet af was en hoe ge.venscht het was dat ook dat ge deelte onder handen zou worden geno men. Eerder dan men verwacht had is zulks geschied. Men is n.l. vanwege het Rijk thans bezig ook dat gedeelte in orde te brengen. Zulks geschiedt door den bouwkundige, den heer Jac. Haasnoot Kz. alhier. Alleen de toren, die eigendom der gemeente is, wacht nu nog op herstelling. KATWIJK AAN ZEE. Van de haringloggers waarvan d.-» vangsten naar Katwijk worden verscheept kwamen te IJmuiden in de haringhaven aan: KW 116 met 112 kantjes volle, KW 54 met 200 kantjes volle, 144 kantjes «teur, en 4 kantjes ijleharing, KW 38 met 300 kantjes volle, 53 kantjes steur en 15 kantjoa ijleharing KW 87 met 238 kantjes volle en 2 kantjes ijleharing cn KW 57 met 357 kantjes volle, 14 kanljes ijle en 18 kantjes maatjesharing. Te IJmuiden kwamen binnen en aan de markt de Joggers: KW 70 met 2f 1/2 last en KW 85 met 18 last pekelharing. Slechts 8 pers., le weten 4 visschers, 1 timmerman, 1 schilder en 2 arbeiders, stonden als werkzoekend ingeschreven aan het gem. bureau voor arbeidsbemiddeling. - Aan den afslag van haring waren Za terdag aangevoerd 4 partijen haring, uit makende S00 kantjes volle haring (Zuid) f 17.6020.60; 4 kantjes ijle haring f 16.70- f 18.25; 300 kantjes steurharing f 15.86 f 16.85, alle prijzen per kantje berekend. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: Op initiatief van de heeren \V v. d. Akker en J. Huijsman, werd in de op Vrij dagavond, in de lunchroom van deD heer Cf. de Jong gehouden samenkomst van verschillende schaakspelers te dezer plaat se, besloten tot oprichting van een schaak, genootschap met het doel om over eenigea tijd zich aan ie sluiten bij den Nederland- schen Schaakbond. De contributie werd vastgesteld op i 4 per jaar en f 1 als in leggeld bij dc toe treding aJs lid. Verder werd besloten ge legenheid tot schaakspelen te geven op eiken Vrijdagavond van 8#tot 12 uur des avonds, in een der zalen van bovenaange- duide lunchroom. Zij npg niet als lid zijn .toegetreden kunnen, zich daartoe persoonlijk cn schrif telijk aanmeldén bij den, heer J. Huijsn?a^, Burgorstfijkstraat 5a. De vorige week werd in de Oüde Kerk als extra collecte voor de financieele las ten gecollecteerd f 383.32%. Voor de zen ding bovendien f 10.25. Vopr de Diaconie werd een gift van f 500 en een van f 19.80 ontvangen als te gemoetkoming voor vevplecggeld. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Petros Adrianus Thereeia, a. v. L. W. v. d. Zalm en J. A. Weterings. Ondertrouwd: Wilhelmus Johannes Vink, 26 j. en Agatha Apolonia Maria Augustinus, 27 j. Grjsbert Duindam, 33 j.f U Noord- wjjk, en Antje Jonker, 31 j., te Wolvega. George Cor nel is Riem Vis, 24 j., te Noordwgk, en Maria Hendrika v. d. Berg, 28 j., te Leiden, onlangs te Oegstgeevit. Gerardus Petrus Steenvoocden, 27 j. te te Noord wijk, en Maria Theodora Hjeins- kerk, 22 j., te Noordwjjkerhout Gys- bertus Johannes Slingerland, 61 j. wednr. van A. Logman, en Susanna Maria Wille- mina Jaspers. Frederik Karei Christiaan Timmerhans van Abcoude, 46 j., wednr. v. J. A. Dorjer, te Noordwijk, en Adriana Pieternella Greup, 32 j., te Deo Haag, on lang» te Noordwrjk. Simon Rudolph Ba rend Mouse, 27 j., te Utrecht, en Wil- helmina Johanna Tombrink, 22 j., te Utrecht, onlang» te Noordwgk. Overleden: Gerardus van der Meg, 75 j., ongehuwd. Nederlandsche Maatschappij vooi Tuinbouw en Plantkunde. Dc afdeeling Noordwijk en O. verga derde in hotel Royal onder voorzittcrscnap van den heer EL de Boer Op.de tafels bevinden zich zooals altijd vele bloemen en planten. De zomer L° al weer voorbij gesneld, wat te bemerken is aan do schaarschte aan bloemen- Het eene genot brengt in de natuur altijd het andere mee; zoo kon men thans genieten van dc zaad vorming. Ook worden de oogen getrokken tot de niet groene planten de schimmels, zwammen en paddestoelen. Bij de groene planten treft men aan chiorofielkorrels, die de planten hun groene kJeur geven, maar tevens voor de plant onmisbaar zijn, even als de roode bloedlichaampjes in het bloed van den mensch een levensvoorwaarde zijn. Déze chiorofielkorrels bezitten de macht om anorganische stoffen tot organi sche te verwerken en aldus de plant op te bouwen. Dc wortels nemen deze anorgani sche stoffen op en voeren ze met de fcranspirafciestroom naar de bladeren waar dan de verdere bewerking geschiedt door de chiorofielkorrels Zoo'n transpiratic- stroom van een flinken boom bedraagt minstens 200 liter per dag. De niet groene planten kunnen geen anorganische stoffen opnemen, maar leven op de ontbinding van do overblijfsels van groene planten (Sa- prophyts). Toch.kunnen ze in den kring loop van het plantenrijk niet gemist wor den omdat ze de overblijfsels van groeDO planten totaal uit elkaar rafelen en daar-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5