DE WILDE HERTOGIN. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 October Derde Blad Anno 1926 VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS EN MILKO TREFFEN JUIST UW SMAAK BINNENLAND. FEUILLETON. KERK- m SCHOMIEUWS. RADIO-PROGRAMMA roote Vraag ring van don 6-urigen werkdag op Zalerdag ongeveer 35 k 40 cent per ton bedragen, en dit zou zeer zeker ruimschoots bekostigd worden uit de baten, die voortvloeien uit de verhoogde productie, die toch voor een belangrijk deel wordt verkregen door ver- fcoogde,inspannïng van de arbeiders. Redenen waarom er nogmaals op wordt aangedrongen, dat ten spoedigste lol weder invoering van den 6-urigen werkdag op Za terdag wordt overgegaan. Ziekten in de Scheveningsche gevangenis. Door den heer Van Zadelhoff zijn aan de ministers van Oorlog en Justitie de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend: a. dat eenige dienstweigeraars, verblij vende in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, lijdende zijn aan steenpuis ten, huidaandoeningen, klierachtige gezwel len e.d.? b. dat ondanks het feit, dat de gevange- nisdokler voortdurend ingrijpt, de ziekte bij de aangetaste personen zich voortdurend uitbreidt, en vrijwel vaststaat, dat de een maal „geïnfecteerden" gedurende hun ge vangenschap niet genezen? 2. Willen de ministers een onderzoek doen instellen naar de oorzaak dier ziekten en maatregelen nemen tot beteugeling er van? 3. Indien zou blijken, dat deze ziekten haar oorzaak vinden in de eenzijdige en verkeerde voeding, welke aan de dienst weigeraars wordt verstrekt, zijn de minis ters dan bereid te bevorderen, dat betere voeding wordt gegeven? A. C. O. P. Hel Comité ter behartiging van de alge- meene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) heeft gisteren een onderhoud gehad met de ambtenaren commissie uit de sociaal-democratische Kamerfractie. Kwesties van algemeen belang voor het geheele overheidspersoneel werden daarbij onder de oogen gezien, o.m. de herziening van het Bezoldigingsbesluit, het instituut der week- en maandloopers. de aanstelling op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst, de classificatie van de gemeenten, de rechls- toestandswet, zoomede de circulaire van minister Kan over de financieele politiek der gemeenten. Tegen liet alcoholisme. Namens de nationale commissie tegen liet alcoholisme wordt gemeld: In de jongste vergadering van de natio nale commissie legen het alcoholisme heb ben de heeren Suring en Van der Woude, bij monde van laatstgenoemde, meegedeeld, door den minister van justitie te zijn ont vangen en bij hem een willig oor te heb ben gevonden inzake onderricht in rijks opvoedingsgestichten over het drankvraag- stuk. De minister van arbeid heeft in audiën tie ontvangen de lieeren dr. W. Hingst en Montijn, in verband met de toepassing van art. 26 der Drankwet. Verzekerd werd, dat overschrijving volgens dit artikel steeds met ernst wordt behandeld. Onderzocht wordt, in hoever een al te royale toepassing in verband met aanvragen door weduwen, heeft wortel gesghoten. Over de concessie, verleend voor de op richting van een jeneverfabriek in Indië, hebben de heeren Montijn en Suring een onderhoud met den minister van koloniën gehad. Voorloopig is evenwel, doordat de concessionaris zijn aanvrage introk, deze zaak van de baan. De heer Ledeboer deelde mee, dat het stelsel van keet- en putbazen, met de daaraan verbonden euvelen, nog veel meer voorkomt, dan men denkt. Een onderzoek zal daarnaar worden ingesteld. De voorzitter deelde mee, dat de heeren mr. Ruys de Beerenbrouck. voorzitter der Tweede Kamer; mr. De Bie, rechter in de Rotterdamsche rechtbank; dr. Oort, genees heer-directeur van „Rhijngeest" te Oegst- gcest, en Th W. v. d. Woude, leider van het Consultatiebureau voor drankzuchtigen te Amsterdam, zich bereid hebben ver klaard de kwestie van onder curateelcstel- ling en gedwongen opneming van drank- zuctigen nog eens onder oogen te zien. De secretaris deelde den uilslag mee van een enquête, ingesteld over het gebruik van alcoholica in de sanatoria voor borstpatiën^ ten in Nederland en het Nederl. sanatorium te Davos. Achttien van de 2 4 geneesheeren directeur hebben geantwoord. Overtuigend bleek, dat het gebruik, hetzij als' genot-, voeding- of geneesmiddel, buitengewoon ge ring is. Ook hier hebben zich de inzichten ten opzichte van het nuttige en noddige der alcoholische dranken zeer gewijzigd De heer ir. F. Brandt betoogde de wen- schelijkheid van het vrijmaken van een persoon om werkzaam te zijn inzake al cohol en snelverkeer. Men zal probeeren, de middelen daarvoor te vinden. De volgende vergadering werd vastge steld op 28 December. Kantoorhouders Post- en Telegraafdienst De kantoorhouders bij den Post- en Tele graafdienst .kwam te Utrecht bijeen in een landelijke bijeenkomst, uitgeschreven door den Centralen Bond van Ned. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, voornamelijk ter bespreking van het voorstel van den directeur-generaal inzake een nieuwe clas sificatie van alle hulp- en telegraafkantoren in Nederland met een bijbehoorende nieuwe salarisregeling. Alle afgevaardigden hadden als opdracht gekregen hun groote teleurstel ling over deze voorstellen uit te spreken. Verbazing werd geuit over het feit, dat thans de kantoorhouders voor de tweede maal na 1920 met een verlaging van het salarispeil worden bedacht. De maxima zijn reeds met f 300 en f 200 verlaagd in 1925, terwijl thans door de eventuecle in voering cler nieuwe voorstellen weer een groote druk van de toekomstige salaris- positie van vden dezer functionarissen met eenige honderden guldens er het ge volg van zal zijn. Met de nieuw-ontworpen classificalie- voorslollen zullen van de plus minus 1030 kantoorhouders er circa 170 gebaat zijn, circa 180 in salaris gelijk blijven en circa 680 in de toekomst met salarisverminde- ringen, varicerende van f 10 tot f 700, ge noegen moeien nemen. Het hoofdbestuur van den C. B. P. T. T. is opgedragen ten krachtigste tegen ongewijzigde uitvoering dezer voorstelling stelling te nemen. Een leidraad werd opgesteld, tot richtsnoer voor de vertegenwoordigers in de postale Com missie van Overleg waarvan de voornaam ste punten zijn: le. De onderverdeeling in sub-klassen wordt ten zeerste gewaardeerd; 2e. Verwacht wordt, dat de kantoorhou ders niet alleen hun tegenwoordige wedde zullen houden, doch tevens hun huidige wedde-regeling zullen volgen, zoodat zij ook verder hun periodieke verhoogingen zullen ontvangen; 3e. De grondslag van het classificatie systeem te woten deeling der verkeers- uilkomston door het aantal" ambtenaren verbonden aan de 'hulpkantoren te be strijden, omdat dit systeem weliswaar in 1919 louter bij toeval gunstige resultaten gaf, maar voor dezen tijd ondeugdelijk ge noemd moet worden door de veranderde dienstuitvoering en trouwens ook in het voorstel in het geheel niet nader gemoti veerd is; 4e. Nieuwe salaris-verlagingen (voor vele kantoorhouders in den vorm van stopzet ting der periodieke verhoogingen) zou niet gerechtvaardigd zijn, aangezien de beheer ders der hulppost- en telegraafkantoren in 1924 reeds werden getroffen door de voor allen geldende salarisverlaging en in 1925 salaris-verlagingen van f 300 en f 200 heb ben gekregen; 5e. Voor verslechtering van het punten- stelsel. waarop de classificatie der hulpkan toren berust, kan geen aanleiding zijn, te meer niet daar algemeen op een verruiming van het verkeer door portveriaging en daar door toeneming van de werkzaamheden werd gerekend; RECLAME. 1681 nNo. 20418. Het Ned.-Belgische verdrag. Thans io het eindverslag verschenen van 3e Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het Nederlandse h-Bel- gische Verdrag. De commissie is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag omtrent de nieuwe overweging in de afdeelingen betreffende het wetsontwerp, van oordeel, dat door deze gewisselde schrifturen de openbare beraad slaging voldoende is voorbereid. Onderzoek naar de ramp bij de Vink. De door de directie der Nederl. Spoor wegen ingestelde deskundige commissie tot onderzoek naar de oorzaken van het spoor wegongeluk bij De Vink heeft Maandag haar rapport vastgesteld. De commissie is, hoewel zij verschillende mogelijkheden onder de oogen heeft gezien, volgens de ..Tel." tot geen definitieve con clusie gekomen ten aanzien van de oorzaak van het ongeluk. Minister Van der Vegte over het wegen vraagstuk. liet Hdbl. heeft den minister van water staat, mr. II. van der Vegte, gevraagd, zijn jneening over het wegenvraagstuk te willen Teven. „Alles is mogelijk", verklaarde de minis ter met nadruk, „behalve dat er, zooals sommigen schijnen te vreezen, niets zal ge beuren. Zonder in een bespreking van de tailpunten te vervallen, kan ik wel zeggen, dat ik vast overtuigd ben, dat de geldmidde len zullen worden gevonden, om met de ■werkzaamheden aan de nieuwe wegen, die- onderhanden zijn, in 1927 met kracht le kunnen doorwerken. Ik ben evenzeer over tuigd. dat óók voor het terhand nemen van ,öe verdere wegen de geldmiddelen zullen worden gevonden. Als zij niet uit het Wegen fonds komen, dan zullen ze ergens anders worden gevonden. „Mijn overtuiging is, dat we binnen enkele Jaren deze rubriek „slechte wegen" in de couranten zullen kunnen sluiten en dat we kort daarna een andere rubriek in de bla den zullen kunnen openen, onder den titel s,nieuwe wegen". Het departement zal te- zij neriijd de berichten leveren, om die ru- ibriek te vullen. „Ik meen wel ie mogen verwachten, dat ook de provinciën, op het voorbeeld van het lijk, zich in edelen wedijver aan de verbe tering van de provinciale wegen zullen wij den, waartoe ze zooveel te gemakkelijker in plaat zullen zijn door de bijdragen, die ze tunnen verwachten uit het Wegenfonds." De staking bij Heemaf, Het Kamerlid Engels heeft de partijen, betrokken bij de slaking bij Heemaf te 'Hengelo, opgeroepen tot een conferentie op morgen, teneinde de mogelijkheid van be middelend optreden te overwegen. Om den 6 uren-Zaterdag. De samenwerkende mijnwerkersibonden hebben een brief aan de contact-commissie voor het mijnbedrijf gezonden, waaraan het yolgende is ontleend: De mededeelingen der werkgevers zijn .yrijwd oncontroleerbaar, en de juistheid daarvan is aan emstigen twijfel onderhevig. Naar ons inzicht is de toestand van het mijnbedrijf van dien aard, dat het niet coodig is, dat Zondagsrust en kerkbezoek vnstig in het gedrang blijven door hand having van den 8-urigen werkdag. Deze paeening berust op de volgende gronden: t:le. de kolenprijzen zijn thans belangrijk hooger dan op het tijdstip, dal- de 6-urige werkdag op. Zaterdag verviel; 2e. de pro ductie per man en per dag is belangrijk opgevoerd, zoodat de laatste maanden bijna 1000 K.G. per man en per dienst gedolven Js, tegen 800 K.G. in 1925; 3e. dientenge volge behoeft minder aan arbeidsloon te worden uitbetaald meer dan f 1 per ton; te. volgons de berekening der werkgevers gouden de onkosten, verbonden aan invoe- Uit het Duitsch door ERNST KLEIN. Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE (Nadruk verboden.) 9) Detective? Daarvoor kunt u ook speurder zeggen. Niet waar? Ik ben absoluut niet Irotsch of fijngevoelig, maar Madame Leonie hief de hand op, mei een waardigheid, die James Wood niet anders dan als een hoogmoedige afwijzing van zijn twijfel kon opvatten. „Ik geloof niet, mijnheer Wood, dal wij óp u den indruk maken van menschen, die rich met* theorie en onwaardige zaken bezig houden Nu had het toch niet veel gescheeld of James Wood was, niettegenstaande zijn zelf- beheersching, in luid gelach uitgebarsten. De geprepareerde roulettetafels en geen kleine en onwaardige zaken t Geen onwaardige zaken! Wood kon hel niet helpen, hij moest grinniken. Madame Leonie zag het natuurlijk niet. Madame Leonie zag hem ernstig en zakelijk aan, zooals tevoren en ging voort: „Ge kun' het allicht probeeren, mijnheer .Wood, misschien blijkt het, dat wij ons toch in uw persoon vergist hebben. Of dat uwe opvattingen over de u opgelegde taak niet geheel met de onzen overeenstemmen. Dan zullen wij elkaar vriendelijk de hand druk ken en adieu zeggen. Maar 'och, geloof ik is Poging de. moeite, waard. Ik ma? aan nemen uw belofte le hebben, nietwaar mijnheer Wood?" „Ik ben geheel tot uw dienst, madame, maar mag ik u ook aan een wending van het gesprek van gisteravond herinneren: ik moet namelijk vragen, wat verdien- ik ermee?" „Natuurlijk moet u dal vragen. Maar luister u eerst! fk heb hier in mijn acten een geval, dat ik u zou willen opdragen. Het zal zeker niet noodig zijn mij van uwe discretie le verzekeren zoo gij deze zaak niet behandelen wilt." „Hierop kunt gij rekenen, madame". „Een dame uit de hoogste Egyptische kringen, ik kan zelfs toevoegen, een ko ninklijke prinses, heeft zich lot ons gewend om hulp in een zeer delicate aangelegen heid. Deze dame heeft bij haar laatste ver blijf in Parijs een verhouding aangeknoopt met den graaf Las Valdas, die zich op het oogenblik als secretaris van den Porlugee- schen gezant te Londen bevindt. Niettegen staande zijn naam en zijn werkkring hij is werkelijk graaf en werkelijk gezant schapssecretaris gebruikt Las Valdas sedert eenigen tijd de brieven, die de prin ses hem geschreven heeft, om haar geld af le persen. Deze afpersingen hebben zulk een omvang aangenomen, dat de arme vrouw voor een financieel débacle slaat. Zij kon daarop niet beter doen dan zich tot ons te wenden en wij zien geen ander middel om haar te helpen, dan graaf Las Valdas de brieven te ontnemen. Dat is geen gemakkelijk werk, mijnheer Wood. Wij hebben reeds ervaren, dat hij, niettegen staande zijn goede positie een zeer gevaar lijk mehsch is. Goedschiks de brieven uit zijn handen te krijgen acht ik onmogelijk. List misschien of. „Geweld." „Ik wil het niet voor u verborgen hou den, mijnheer Wood, dat wij reeds een po ging gewaagd hebben om ons in het bezit ite stellen van de brieven van den graaf Las Valdas. De man. aan wicn wij het op gedragen hadden, was een van de kundig- ste Fransche detectives. Ongeveer een week geleden wórd hij met een kogel in het hoofd gevonden niet ver van het huis van den graaf Las Valdas in Londen. De Lon- densche politie breekt zich nog het hoofd over den raadselachtigen moord. U begrijpt dat wij ons niet geroepen voelen haar op het spoor te brengen. Want de premie, die de prinses op de teruggave van haar brie fen gezet heeft, is tienduizend Turkscbe ponden." James Wood bestudeerde met aandacht de punten van zijn keurige schoenen. „Hoeveel daarvan zaJ mijn deel zijn?" „Laten wij zeggen tweeduizend pond". Hij schudde het hoofd. „Denkt u er aan, mijnheer Wood," voeg de zij snel er aan toe, „wij 9taken reeds heel veel geld in die zaak. Wij moeten nu weer de kosten van uw onderneming op ons nemen. ..Daarin hebt u gelijk, maar ik riskeer toch meer. Ik riskeer mijn leven. En in zoo'n geval stel ik het hooger dan de som, die ik u gisteravond noemde. Ik zal u een ander voorstel doen. Laten wij deelen. Vij5duizend pond voor u vijfduizend pond voor mij. Daarvoor neem ik alle kosten van de expeditie op mij." „U vergeet dat wij met z'n drieëD zijn, mijnheer Wood. Mijn bToer, u en ik." „Ik heb" alleen met de firma Sperazzi te doen zakelijk „Laten wij zeggen: vierduizend voor u." 6e. De salarieering van de kantoorhou ders der kleinere (4e klasse) kantoren waar borgt reed9 thans geen minimum-bestaan, de dagelijksche gebondenheid dezer functio narissen aan hun ambt maakt het waar nomen van nevenbetrekkingen vrijwel on mogelijk, terwijl de toekomstige belooning door invoering dezer voorstellen opnieuw omlaag gebracht zou worden; 7e. Niet uit het oog verloren mag worden dat bijna alle kantoorhouders boven hun aftrek van 8V» voor verplichte pensioen premie nog 8 pCt. moeten missen wegens den z.g. slandplaatsaftrek, zoodat gevoegd bij de reeds toegepaste al gem een e salaris verlagingen in 1925, de kantoorhouders, vergeleken bij de salarissen over de jaren 19201924 in de naaste toekomst op de salarissen een reëele vermindering krijgen toegepast van 36 40 pCt. Tenslotte werd een program van actie vastgesteld heigeen o.m. bevat hel aanwen den van pogingen lot verkrijging van een billijker regeling wegens vergoeding voor verwarming, verlichting, schoonhouden van de kantoren, ruimere hulpverleening aan kantoorhouders, enz. Bij Kon. besluit is benoemd lot bur gemeester van Vinkeveen K. L. J. Wouters. De heer P. Lamaison van Hcenvliet heeft tegen 1 Januari a.s. ontslag gevraagd als ontvanger der gemeente Rollcrdajn. Ned. Herv. Keik. Bedankt: Yoor Huizen: J. J. Timmer, te Ermelo. Gerei. Kerken. Tweetal: Te Nieuwdorp: D. J. Vel- sink, te Arum, en K. Winkelman, te Maas tricht; te Utrecht: K. J. Cremer, te Gees, en W. S. de Vries, te Tzumte Hilversum (eer ste tweetal): C. Bouma, te Zwolle, en P. No- mes, te Delfshaven; (tweede tweetal): J. van Ilerksen, te Hillcgom, en G. B. Wurth, te Souburg. Beroepen: Te Apeldoorn: J. Wij- menga, te Charlois; le Dussen en Meeuwen: E. II. Woldring, le Kornhorn (Gr.). Chr. Gercf. Kerk. Bedankt: Voor Zaandam: n. Visser, tc Leeuwarden. Dcopsgez. Gem. Beroepen: Te Veenwoudes: O. A. Sepp, te Edam. VOOR DONDERDAG, 7 OCTOBER. Hilversum, 1050 M. 12: Polilieber. 3.30£.30: Uurtje voor wees- en zieken huizen 7: Politieber. 7.058: Les in de beginselen van Burgerlijk recht en Han delsrecht door Mr. P. J. v. Dam 8.10: Persber. 8.20: Concert door het ver sterkte H.D.O-orkest Susie Minden, piano. Moderne muziek van Nederl andsche compo nisten. Daarna gemengd programma door het H.D.O.-orkcst. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20: Con cert door het radiokwartet en solisten (viool, sopraan, tenor) 1.202.20: Gramofoon- muziek 2.50: Lezing: The waterway to India 3.204.05: Evensong in de West minster Abbey 4.20: Causerie: Books to. read 4.35: Trocadero concert 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek door de radio dansband 6 55: Landbouw praatje 7: Padvindersbullelin 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws 7.30: Lezing- The mind of the highest animals 7.48: Muziek 8: Lezing: The strand 8.20: „The Jeffersons", comedie in 3 acten van V. Douglas 9.50: Causerie 10.05: So nates van Beethoven door M. Cole, piano 10.20: Weerber., nieuw9 10.35: Va riété. Ella Retford, variëlesler 10.50 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1250 2: Concert door het orkest Radio-Paris 5.055.55: Klassiek uur. Causerie en voor drachten door Hr. Dorival 8.5010.35: Orkestconcerf. Königswuslerhausen, 1300 M. en Berlijn, „Een vrouw moet altijd pingelen maar hard tegen hard. Dan neemt u ook de helft van de onkosten op u en geeft mij, daarop een voorschot van tweehonderd pond." „Accoord!" Zij reikte hem de hand en hij drukte die geheel op zakelijke wijze. Ook Aristides Sperazzi, die gedurende het geheele onderhoud geen enkel maal den mond open gedaan had, sloot zich aan bij deze overeen komst. En nu klopte hij werkelijk James Wood welwillend op den schouder: „Bravo, mijn brave James," zeide hij, „als u maar half zoo flink bent als detective, dan als zakenman, zoo ben ik overtuigd, dat d*1 prinses haar brieven terugkrijgt." „Wanneer vertrek ik?" vroeg James Wood. „Vanavond, als hef u schikt. Om zeven uur dertig vertrekt de „Provence" naar Mar seille. Wij hebben een dekkajuit voor u be steld In zijn volle lengte stond James Wood voor de kleine vrouw: „Zoo zeker was u er van overtuigd dat ik zou gaan?" Nu zag zij hem voor het eerst aan. Recht in de oogen. En knikte alleen maar. Zich echter tot Sperazzi wendend zeide zij. „Aristides, wees zoo goed den cheque voor den heer Wood in orde te gaan maken en breng hem boven. Ik geloof, dal het hem aangenamer zal zijn het geld hier en niet aan de kassa te ontvangen." „Zeker zeker ik ben dadelijk weer hier!" Haastig ging Sperazzi heen. „Mag ik een cigarette opsteken?" vroeg James Wood. „Gaat uw gang," ep zij schoof hem een moorsch kistje met Dimilrino's toe. RECLAME. Verkrijgbaar bij J. MEEUWS, Breestraat 111. i 504 en 571 M. 7.50: Kamermuziek dooi het Prisca-kwartet (2 violcn-viola-cello). L. Kohl, clarinet 8.50: Werken van Stefan George, gedeclameerd door S. Binder 9.50 11.50: Dansmuziek door het orkest F.tte. Brussel. 487 M. en Antwerpen, 265 M. 5.206.20: Kindermatinee. Mme. Denie, zang 8.20: Orkestconcert 9.3010.20: Dansmuziek door de Rough Birds jazzband Munster, 410 M. 9.3010.50 Kinder uurtje 10.5011.50: Orkestconcert 12.35—1.20: Concert-ouverturen 1.20 1.50: Concert v. P. Wolff 320—3.50' Lezing 3.504.50: Balletmuziek 4.50 5.50: Vocaal concert door sopraan 5.50 6.20: Lezing 6.207: Vocaal concert door scholierenkoor 7.207.50: Schaak- les 7.509.20: Concert door het Schoen- makerskwartct -9.2010.30: Concert Vroolijke muziek. RADIO-NIEUWS. Het conccrt-orgel van de New Gallery Kinema. lederen Woensdagmiddag van 4.355.35 wordt het concert-orgel van de New Gallery Kinema door den heer Reginald Foort be speeld en draadloos door Londen en Daven try uitgezonden. Thans wordt, bij wijze van proef, ook een avondconcert gegeven, n.n op 26 Oct om 9.20 uur n.m. voor het eerst Juist omdat deze concerten zoo buiten gewoon goed overkomen en eenig in Europa zijn (per radio althans), vestigen wij er de aandacht van onze lezers op. Tialalgar-Day programma. Door D:.7entry zal op Donderdag 21 October een speciaal Trafalgar-Day pro gramma uitgezonden worden, vanaf het dek van het Engelsche oorlogsschip II. M. S. Victory. Opgevoerd worden eenige scènes uit het leven van den beroemden EngeLcheo vloot voogd Nelson, van rijn jeugd tot den slag bij Trafalgar, waar hij sneuvelde. De laatste scène geeft weer wat er op het kwartierdek aan den vooravond van Trafalgar gebeurde. 's Avonds om 10.35 houdt Admiraal Sir Mark Kerr een lezing over den slag bjj Trafalgar. De Duitschland-zender. De Telefunken-Mij., die den DuiUchland- zender (bjj Langenberg) bouwt, deelt 0113 het volgende mede: De nieuwe 60 K.W.-zender 13 van een type, dat tot op heden in Europa nog niet werd uitgevoerd. De normale bouwtjjd voor zulk gen groot station bedraagt c.a. een jaar; tijdsbesparing werd echter verkregen omdat de Duitsche Rijkspost een reeds in opstelling z'rjnden zender beschikbaar s iel do voor het Rqnland. De zender alleen maakt nog geen station, de zend- en bijgebouwen, antennemasten etc. moeten ook gebouwd worden, wat veel tyd koet. Ook mooted nieuwe sterkstroom- en telefoonkabels ge legd worden, om deze geschikt te raaked voor radio-doeleinden. Men zal echter trachten het werk zoover te doen vorderen, dat dit jaar December rog met proefzenden aangevangen kan wor den. Voor de kristal-luisteraars beteekent dit een nieuw station er bij. Vrouwen praten te veel! Be Radio-Corporation of America hoeft aan de luisteraars de vraag voorgelegd of een mannelijke dan wel een vrouwelijke om roeper geschikter werd geacht voor den microfoon. Van de antwoorden hebben zich 99.3 pet voor den manneljjken omroeper verklaard. „Een vraag, madame. Welke van de twee vrouwen is de echte? die van gisterenavond of die met wie ik zooeven de eer had ken nis te maken?" „Hoe hebt u het laatste ook weer gezegd, mijnheer Wood? Wij willen de discretie bij uw eigen persoon laten beginnen. Mag ik u dit woord teruggeven?" „U mag; maar ik neem de vrijheid u ie zeggen dat u de meest bekoorlijke vruuw bent, die. „U in uw leven ontmoet hebl. Dal ken ik, mijnheer Wood! Een man al9 u, moet zich zeker voor één ding behoeden voor banaliteit. Heb ik gelijk?" „U hebt gelijk." Nu omdat u zoo braaf bent. mag u vanavond met ons dineeren." Aristides Sperazzi trad binnen en bracht tweehonderd pond en de ticket voor de boot« James Wood teekende en ging heen. 's Avonds om halfzeven was hij aan boord van het schip. De steward ontving hem met een diepe buiging: „De heer James Wood? Mag ik u verzoc* ken mij te volgen? Ik had de opdracht van de firma Sperazzi en Co. u de beste kajuit te reserveeren. Tot mijn spijt is het mij al leen mogelijk nummer 4 vrij te houden daafl de andere appartementen door de Engelschei regeering bezet zijn. Monsieur wil het mij niet kwalijk nemen, maar deze kajuit is het prettigst gelegen. Uw bediende wacht overi-» gens reeds op u." Bediende? Hm De sleward opende de deur tot de kleinó salon van de kajuit. Daar stond in de hoelfl een reuzegestalte Ibrahim ihn Abdullah, riij maakte een salaam en grinnikte van he*^ cene tot hel andere. (Wordt vervolgd). r

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9