De Belastingontwerpen Humor uit het Buitenland. NIEHEIJER'S NIEMEUCR'S Leidsclie Begrafenis-Onderneming Ik kom op die advertentie voor 'n keukenmeid, mevrouw.'" 't Spyt me, maar ik heb al iemand aangenomen. O, dan kom ik morgen wel weer eens terug. 4 (Passing Show^ Gewetensvolle autoèobilfst, ï'n 'fo'nl erkennjflö: '2# ÏUes .wat ik zeggen kan, is, dat het me erg spijt.' De ander: O, is dat alles wat je. zeggen kunt? Non dan mot Je d'r Ja hooien, 3Pjinoh| Botibj (op luiden fluistertoon) Moes, waa bet een dnb- beitje oi een kwartje dat U me beloofde als lk niks van ((London Option) mevrouw Jansen d'r kleeren zei? Het verbaast me, te zien dat freule vau Wemeldiogha öp een oilioieete receptie aan meneer Van Steen tot Oud de Charleston gaat leeren. Maar dat doet te heelemaal niet. Die uil van een kellnei heelt haar eeD porti» ijs in de HaJs laten vallen. [(Passing Show) Doatei, tot geregeld patiënt: Ik ben een beetje bang 'dat U aan slapeloosheid zult gaan lijdon, meneer Zorg De heer Zorg: Werkelijk, dokter? Wat zijn de symp tomen? Dokter; Hier, m'n rekening. ^(Humorist) Ik wou, dat U meneer Goedzak na verder bezig hield, moeder. Ik heb er genoeg van. (Humorist), handhaven. Doen zij 'liet eerste, dan zal op. v de huizen van lage huurwaarde wel is waar, veelal een grooter aantal opcenten drukken dan tot dusver, maar doordat dit grooter aantal opcenten geheven zal worden op een verlaagde hoofdsom, zal het door de bewo^ ners dier huizen aan de gemeente te betalen belastingbedrag daardoor niet behoeven te stijgen. In het algemeen zullen dan ook noch de gemeenten geringere inkomsten ontvangen, noch de gemeente-ambtenaren een zwaar deren druk ondervinden. Een hooger percen-, tage van een lager bedrag zal voor beiden tot een ongeveer gelijkblijvend resultaat leiden. Uit het midden der commissie werd aan gevoerd, dat het in geen geval mogelijk zaL zijn, de voorgestelde wijziging op 1 Januari' a.s. in werking te doen treden, wijl toch aan de gemeenten een behoorlijken lijd moet' worden gelaten ter voorbereiding van de; financieele maatregelen, welke zij in ver band met deze wijziging zullen moeten treffen. De meerderheid der commissie vond hierin aanleiding, der Regeering in overweging te geven, in het wetsontwerp de bepaling op te nemen, dat het eerst op den lslen Ja nuari 1928 in werking zou treden, waar-s mede dan gepaard zou moeten gaan het aan-, houden van de behandeling van de voorge stelde wijziging der Zegelwet, in afwacht ling, of de wijziging der' personeele belas ting, welke opjüch zelf de schatkist slechts .5 millioen doe' derven, een acquivalent zal blijken te eischen. De Regeering deelde mede, voornemens te zijn aan het bezwaar van tijdgebrek voor de gemeenten tegemoet te komen door, zooals ooTc vroeger na een wijziging der person neele belasting is geschied, de aanslagrege ling tot 1 Mei van het a.s. jaar uit te stellen. De gemeenten hebben dan volle gelegenheid! haar vorderingen aan de nieuwe hoofdsom' aan te passen. Uitstel van de inwerkingtreding der wet achtte de Regeering daarom onnoodig. Intusr: schen had zij geen bezwaar te verklaren, zich eventueel bij Ie aanneming door de Kamer van een in dien zin voor ie stellen amendement te zullen neerleggen. Mocht in dien laatsten zin worden beslist, dan zal tevens de behandeling van de wijzi ging der Zegelwet tot het voorjaar van 1927» kunnen worden uitgesteld. Aan den wensch van de commissie tot eeni zoodanig uitstel meende de Regeering trou-; wTens te kunnen voldoen, ook voor het geval! een amendement als het bovenbedoelde nief door de Kamer zou worden aanvaard. Immers, de verminderde opbrengst van de successiebelasting zal zich eerst 8 maandeü na de inwerkingtreding van bet desbetrefr fende ontwerp, m. a. w. eerst gedurende de laatste vier maanden van 1927 doen gevoe len. Treedt dus met 1 Januari 1927 zoowel de' verlaging van de personeele belasting als die*1 van tie successiebelasting in werking dan zaï 't verlies voor de schatkist over 1927 bedra gen 6.5 3.3 millioen, te zamen 9.8 .miln' lioen, een bedrag dat niet veel afwijkt vaart het volgens de millioenennola beschikbare. Op de behandeling van de wijziging deij Zegelwet in het voorjaar 1527 zal dan ech-4 ter worden prijsgesield. De commissie heeft in deze mededeelin?. gen der Regeering aanleiding gevonden tot1 het voorstellen van een amendement^1 waarbij de inwerkingtreding van de wijzi? ging van de wet op de personeele belasting wordt bepaald op 1 Januari 1928, terwijl dei provinciale- en gemeentebesturen reed? thans worden gemachtigd de in verband met die wijziging noodige verordeningen^ tot stand te brengen. tc schuiven, etc. Een werkgever, die zich respecteert, zou het niet moeten wagen te vloeken en te schelden in het bijzijn van zijn stenotypiste, want hij zou zich bloot stellen aan de verontwaardigde vraag van het meisje, hoe hij liet waagde zulke woor den le gebruiken in tegenwoordigheid van een „lady". Dat deze beleefdheid grooten- deels uiterlijk en aangeleerd is, wordt wel bewezen door de wantoestanden in de subway, waar de vrouwen tijdens dc gróote drukte heusch niet met consideratie be handeld worden, en man en vrouw ruziën in Amerika minstens evenveel, of zelfs meer, dan in Europa. Maar hoe dit ook moge zijn, de vrouwen zijn er stokstijf van overtuigd, dat zij recht bobben op uiterlijke eerbewijzen, en verlangen dan ook beleefd heid in een man in de allereerste plaats. Dat de Amerikanen er zelf ook al een beetje mee beginnen te spotten, bewijst wel de volgende anecdote. Twee vriendinnen bosehrijven haar „idealen mairi" „Mijn aanstaando man moet beleefd zijn, achter mijn stoel staan, voor me buigen, en altijd Idineeren in rok", zegt het eene meisje. „Waarom trouw je geen kellner?" ant- ovoordt de ander. Natuurlijk slaat dit niet op alle klassen van Amerifcaansche meisjes, en heeft voor namelijk betrekking op het kantoormeisje. Maar waarom dit genre, waarvan New-York er honderdduizenden telt, niet als voor beeld te nomen? Zij zijn aardig, goed ver zorgd en goed gekleed naar haar smaak richten zich verscheidene dagbladen, voor haar voorliefdes worden boeken gecreëerd. Er wordt veel gesproken over de vraag of het Amerikaanse he meisje haar Euro- pecsche zusters in schoonheid „slaat". Sommigen beamen het, en geven als oor zaak de rassenvermenging op. Anderen spreken het tegen, en noemen sport, toilet middelen en goede kleeren verantwoorde lijk voor haar aardige verschijning. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat do Ameri kaansche meisjes ,,cn masse" mooier zijn dan die van welke nationaliteit ook. al worden ze zeer zeker geholpen door aller lei kunstmiddelen en vooral goede kleeren. Het Amerikaansche meisje is slank, heeft rechte, goedgevormde beenen, is niet be paald elegant, maar wel sportief en vlug. Zij besteedt veel zorg aan haar coiffure, en volgt de grillen van de mode nauwkeurig: .'geschoren wenkbrauwen of gedunde, veel of weinig „Schmink", bovenlip geverfd of de gcheeie mond, etc. Veel Europeanen opperen het bezwaar tegen de Amerikaansche meisjes, dal zij zoo „uniform" zijn. Dit is een groote waar heid Het Amerikaansche meisje wordt ge boren met haar eigen individualiteit, maar zii moet al pen heel sterke persoonlijkheid ziin als zij tegen den collectieven stenoty- .pisten-geest kan oproeien. Een van de beste voorbeelden daarvan is wel haar houding tegenover den .couTlizeerenden Man, een onderwerp, dat zoowel door het Europee- sche als door het Amerikaansche meisje zeer belangrijk gevonden wordt. Overal waar twee of rneer meisjes bijeen zijn, wordt er gesproken over de diverse „boy friends". Want het Amerikaansche meisje is smakeloos openhartig; haar vriendinnen weten minstens evenveel van haar blij vende of tijdelijke liefdes af al9 zij zelf. De gesprekken gaan meestal over de RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 - LEIDEN 4030 auto, dien de boy-friend heeft, over de snelheid, waarmee hij reed, over de dure restaurants, waar hij haar mee naar- toe nam, e"... over het geld, dat hij heeft ge spendeerd. Een jonge man hoeft het heusch niet te wagen om het meisje, waarmee hij den avond heeft doorgebracht in een thea ter of restaurant, in een tram of een sub way thuis te brengen, aLs hij geen auto heeft kan hij een taxi nemen, en hoe 'n grooten afstand hij daarmee moet afleg gen, des te meer plezier heeft het meisje. Van een jongen die probeert het wat zuinig aan te leggen, moet zij niets hebben wat zouden de vriendinnen er wel van zeg gen t En zoo heb ik eens een overigens lief en zacht meisje de relaties met een van haar vrienden zien verbreken, terwijl zij' spijtig zuchtte, dat het jammer was, dat hij het financieel niet kon volhouden. Zelfs niet buitengewoon mooie of aan trekkelijke meisjes stellen de hoogste gel delijke eischen aan den man, waarmee zij zouden willen trouwen. „Honderd dollar in de week, niet minder", besliste een kleine stenotypiste, wier va-der zeker op niet meer dan twintig dollar begonnen was. En een platina verlovingsring met diamanten en een even duro trouwring, worden als vanzelf "sprekend beschouwd. Hier geldt het ook weer: Hoe duurder de ring, des te gelukkiger is het meisje. De ring wordt door al de vriendinnen ge taxeerd, geïnspecteerd, hoe groot is de voldoening, wanneer zij moeten bekennen, dat het een kostbare ring is, die Ann of Lillian of Matty gekregen heeft. Dat deze toestanden niet geheel recht vaardig zijn voor den man, is duidelijk, Vaak verdient het meisje bijna evenveel als de man die met haar uitbaat, maar het zal niet in haar hoofd opkomen om een gedeelte daarvan zelf te betalen. Trou. w'cns, de Amerikaansche jongen zou daar bijna beleedigd door zijn. Natuurlijk zijn er ook eenvoudige, aar dige meisjes, die een jongen niet op kosten willen jagen, die tevreden zijn met een klein Fordje of het zelfs zonder auto doen, die geen cadeaux wenschen en eenvoudig willen beginnen, maai de mode is nu een maal anders. De mode schrijft voor het pralen met rijke vrienden, het hartcloozo behandelen van den jongen, die toont om het meisje te geven. De mode verbiedt om ooit door een man te lijden, en verbiedt eigenlijk om lief te hebben. Want hoewel zeker veel meisjes in haar hart veel zon den willen opofferen voor een bepaalden jongen, als hij maar van haar hield, en anderen zich in stilte dood treuren over een man, die haar in den steek gelaten heeft, zij laten dit uiterlijk niet merken. Zij zijn daar te ijdel voor, en hechten te veel aan de meening van de vriendinnen. Liefde is in Amerika niet een cultuur, maar een techniek. Er zit niets benijd baars in om lief te hebben, maar het is heerlijk de vriendinnen de oogen uit to steken. En daarnaar wordt veel geregeld, zelfs tegen de eigen natuur in. Mocht het bovenstaande niet zoo zeer pleiten voor de mentaliteit van het Ame rikaansche meisje, er zijn toch veel din gen, die prettig zijn in haar. Zij zijn op gewekt, flink en..;..., buitengewoon lief on vriendelijk onder elkaaT. Steken onder wa» ter, zoomin als openlijke vijandelijkheden, zal men weinig onder het vrouwelijk per soneel van een groot kantoor vinden. Zij zijn beleefd, altijd bereid oni een vrien delijk woord tegen elkaar te zeggen over een pas gefabriceerde „permanente wave" of een nieuwe japon, zelfs al vinden ie het niot mooi. Zij zijn actief, behulpzaam, niet kleingeestig en niet jnoeilijk om mee om te gaan» c Haar ontwikkeling is niet erg groot. Sommigen hebben een pa-ar jaar middel baar onderwijs gehad op 'n „high school" waar zij, volgens het Amerikaansche sy steem, haai eiger cursus mochten kiezen. Zoo kan men soms een typiste ontmoeten, die een jaar Latijn geleerd heeft, maar er toen maar mee opgehouden is. Een meisje vroeg mij eens de beteekenis van „Qu'est «e que c'estt", zij had dezen zin op een papiertje gekrabbeld gevonden. Toen ik haar de beteekenis vertelde, zei een ander meisje, die hetzelfde stukje papier ónder oogen had gehad „Ja, dat had ik toch eigenlijk ook moeten weten ik heb oen jaar lang Fransch gevolgd I Tot zoover de meeningen van mijn Hol- landsch kennisje. Zij heeft mij bij hoog en laag verzekerd, dat geen jaloiizie haar op vattingen heeft beïnvloed, en dat geloof ik ook wel. Want het Europeesche meisje is heel anders dan het meisje van de Nieu we Wereld, en beoordeelt de Amerikaan sche volgens haar eigen standaard. Ook de Europeesche mannen waardeeren ovei het algemeen de vrouwen en meisjes vnn hun eigen nationaliteit veel meer dan de mooie Amerikaansche. Maar aan den an deren kant voelt de Amerikaan zich ook meer tot zijn eigen meisjes aangetrokken, en zullen de Amerikaansche meisjes op haar beurt waarschijnlijk vele fouten in haar Europeesche zusters ontdekken, waar van deze zich niet bewust zijn. RECLAME. 814G Het .veislag der Commissie van voorbereiding 1 De gemeenten en de personeels belasting Hel leeningionds De hotelbelasting. Thans is liet tweede gedeelte verschenen van het verslag der Commissie van Voorbe reiding over de wetsontwerpen: Herziening van de Verdedigingsbelasling U, Wijziging van de artikelen 32. 33 en 3«er der Lee- ningwet 1914, waarvan de gewijzigde teksl is bekend gemaakt bij K B. van 6 Augustus 1920 benevens beëindiging van de heffing van opcenten op den accijns op suiker als bedoeld in ariikel 37 van genoemde wet; Wijziging van de wet op de Personeele be lasting 1896. Daaraan wordt ontleend, dal liel monde ling overleg, bedoeld in de inleiding tot het eerste gedeelte van het Verslag plaats had op 24 September j.l. Bij dat overleg gaf de Regeering iri de eerste plaats als haar voornemen te kennen nu gebleken is, dal de Commissie van Voorbereiding het denkbeeld van vervan ging van de gezamenlijks voorstellen tot schrapping en vermindering van heltingen ten bale van het Leeningfonds door eeD voorstel tot algeheele schrapping van de op- ccDten op de Inkomstenbelasting ten bate van hetzelfde fonds dermate aannemelijk acht, dat zij tot verwezenlijking daarvan meent te moeten adviseeren de aanhan gige voorstellen in den zin van dit denk beeld te wijzigen. De Regeering wees er daarbij op, dat het prijsgeven van de opcenten op de Inkomsten belasting, gezien het leit, dat nu ook niet 'n evenredig deel voor de kwade posten be hoeft te worden gerestitueerd, voor hel Lee- ninglonds een iet9 kleiner olfer zal beteeke-. nn dan de aanvanklijk voorgestelde halvee, ring van de Veidedigingsbelasting H; doch dat daartegenover staat, dat het Leening fonds tengevolge van do verlaging van da doel van de opbrengst der thans gehand haafde opcenten op die belasting zat ver-: liezen. Voorts vestigde de Regeering in dit ver band naar aanleiding van een uit het mid den der Commissie gemaakte opmerking er nog de aandacht op, dat de hierbedoelde wijziging, voorzoover zij de Vcrdedigingsbe- lasting H betreft, niet zou kunnen bestaan in een algeheele intrekking van het desbe treffende wetsontwerp. Immers, dat ont werp bevat naast wijziging van het tarief nog verschillende andere wijzigingen, welke ten doel hebben de hierbedoelde heffing te doen beheerschen door dezelfde bepalingen als ^voorkomen in de wet op de Inkomsten belasting en op het behouden van deze wij ziging wordt door de Regeering prijs gesteld De gemeenten en de personeele belasting. In de tweede plaats had, in aansluiting aan hetgeen te dezen aanzien in de tus- schen de Commissie en de Regeering gewis selde stukken is gezegd geworden, een ge- dachtenwisseling plaats over de gevolgen voor de gemeenten van de voorgestelde wij ziging van de Personeele belasting. De Regeering vestigde er de aandacht op, dat de bedoeling niel is, aan de gemeenten inkomsten te ontnemen. Willen zij uit de personeele belasting hetzelfde bedrag trek ken als tot dusver, dan zal baar dit volko men vrij staan. Zij zullen dan haar opcen- tenregeling moeten herzien en deze moe ien aanpassen aan de nieuwe hoofdsom. Ten einde haar dit zoo gemakkelijk mogelijk te maken, is reeds bij het schriftelijk ant woord een nota van wijziging overgelegd, waardoor de bestaande imperatieve progres - 6ie in de Gemeentewet vervangen wordt door een facultatieve, De gemeenten kunnen dus vqprtaan, het zij een uniform aantal opcenten heffen, hoofdsom.der Personeele belastipg een klein hetzij eene al dan niet gewijzigde progressie

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10