Chocoladeletters VAN ALPHEN No. 20414. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 September Derde Blad Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. BANKETBAKKERIJ 'Alphen. De gisteren gehouden verkoop pan herfstasters ten bate van de vereeni ging voor CL Wijkverpleging heeft opge- fcracht f 400.57 De den dag te voren gehouden verkoop |der „Sobr:ëtas"-9peldjes bracht ongeveer 70 op. Bij de hedenmorgen ten overslaan van notaris R. van den Berg gehouden afslag ;werd de bouwraans woning „Rundervreugd" pael 41/» II.A. weiland, in bod op f 18.600, Afgemijnd door den heer J. Spruyt q q. op f 1300. De Kaag. De „Bazaar in een koestal" _is een waar succes geworden. De orgam- Batie-coniEiissie mocht zich verheugen in een ruime gelegenheid, welwillend afge staan door den heer W. Nell, in een groo- teji voorraad ontvangen artikelen, zoowel pit de gemeente als van buitenaf, in schit terend weder, waardoor velen van elders konden komen en in de groote kooplust yan het groot aantal bezoekers. Het doel is bereikt. De kerk moet noodzakelijk ge schilderd worden. Dit zal nu keurig kun nen geschieden. De bruto opbrengst be draagt ruim f 1700men hoopt op een netto, winst van f 1500. Leiderdorp. Gisteravond kwam de bur gerwacht ten Raadhiuze in buitengewone vergadering bijeen. Deze bijeenkomst had ditmaal een eonigszins plechtig en feestelijk karakter, daar de wisselbeker, indertijd beschikbaar gesteld door de Federatie ItijDland-Oost, en door de burgerwacht al hier drie achtereenvolgende keeren gewon nen, door "den commandant, den heer J. M. de Koning, namens de leden aan het be stuur werd overgedragen. Dc voorzit ter. burgemeester G. van der yalk Bon»/. opende het samearujn met een hartelijk welkom, en gaf te kennen 'dat hij zich zeer gaarne van een aan hem opgedragen taak wilde kwijten, namelijk om aan die schuttere w2lire zich verdien stelijk hadden gemaakt, een eerbewijs uit te reiken7' bestaande uit een diploma met bruis. Met een toepasselijk woord over handigde de voorzitter aan den heer com mandant J. M. de Koning en de leden G. den Braver, J. J. Wolff, P. A. Zadelaar, het diploma voor schietvaardigheid met kruis, terwijl aan dc leden G. Groenen dijk, K. Spaargaren, Th. Hag te gaal en S. Nagtegaal met een woord van aan moediging het diploma werd overhandigd. 'Aan de winners van den wisselbeker, de heeren G- Groenendijk, G. den Braver, J. J. Wolff, J. J. C. Teijn en G. de Koning £T.Mz., werd een medaille geschonken. Nadat vervolgens enkele huishoudelijke 'zaken werden afgedaan, verkreeg de com mandant het woord, en hield de volgende (toespraak Zeer geachte voorzitter en bestuursie <öen van de burgerwacht alhier, Het is xórj als commandant een aangename taak te mogen vermelden, dat door de schietvaar digheid van onze leden de wisselbeker tot jdrie achtereenvolgende malen is gewon- jen, en deze alzoo ons eigendom blijft, jfiet zij mij geachte voorzitter, vergund .deze aan het bestuur over te dragen, aan J de plaats van bestemming overlatende. Ik paar daaraan den wensch dat deze be ker nog zeer langen tijd als een symbool iyan eendracht in onze vereeniging mag yerblijven, en de burgerwacht alhier steeds paraat moge zijn, om zoo dit noodig mocht izijn, het wettig gezag te steunen en te helpen handhaven. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij pamens het bestuur zeer gaarne dezen beker aanvaardde, doch hij gaf in over weging om deze tot wederopzegging in handen van den commandant te laten, waar hij naar zijn overtuiging goed en netjes bewaard is. Dit voorstel werd door alle Aanwezigen goedgekeurd. Nadat de voorzitter de vergadering of ficieel met een woord van dank had ge Bloten, bleef men nog eenigen tijd gezel- llig bijeen. Roelofarendsveen. Oranjefeest. jfTweede dag). Woensdag werd de feest viering voortgezet met het houden van een jgrooten optocht des morgens om 9 uur. Na dat de stoet in het midden van het dorp Jgeformeerd was, werd naar den Noordhoek getrokken en vandaar naar het Zuiden en dan weer terug tot voor café Bakker, alwaar de stoet ontbonden werd. Voorafgegaan door de commissie-leden in luxe auto's, zagen we achtereenvolgens passeeren een praalwagen van het muziekgezelschap „Liefde voor Harmonie", dan de ijsclub „Wilhelmina", welker leden o.a. een schaats van respec tabele lengte meedroegen en die voorts het ïjsleven in zijn geheel uitbeeldden. Zoo ont braken ook de traditionele baanvegers niet. .Dan kregen we de wielrijdersvereniging „Het Stalen Ros", die een harer leden wed strijd-klaar op een versierden wagen race- yoerde. Vervolgens passeerde de zeilvereen. „Braassemermeer". die een harar booten op het droge had gebracht en deze geheel op getuigd en bemand meevoerde. De zwem vereniging „Braassemermeer" maakte met haar afdeeling een goede reclame voor de zwerasport, die ze in deze omgeving nog veel meer wil beoefend zien. Vervolgens kregen we de sportvereniging van het Pa tronaat, welker leden er in hun gymnasliek- costuums kranig uitzagen Op een groot schild word een der knapen mee rondge dragen. zöoals in den tijd der Batavieren gebeurde. Tot slot passeerde on9 het nage- xnaakte Pa'rcnaalsgebouw, gemaakt in af metingen van 0 A 7 Meter lengte bij 2 Meter breedte. liet doel van dit mee ronddragen jwa3 o:n te demonstreren hoe bouwvallig het tegenwoordige gebouw er uitziet. De gelijkenis was werkeFjk uitstekend on we ihopen, dat Roelof arend s veen binnenkort 'n teïsi gebouw zal bezitten, waar het patro naat zich in kan huisvesten. Hoewel he* •laarst-2 nummer raar uiterlijk natuurlijk niet als het mooiste, integendeel als het 'Jeelijkste valt te beschouwen is het idee, i wat heeft voorgezeten werkelijk bijzonder goed. Na alioop van de rondgang werden de prijzen in café Bakker door den burgemees ter met een toepasselijk woord uitgereikt. Later op den dag maakte een propaganda- wagen van de K.S.A. nog een tocht door het dorp, daar de wagen om 9 uur, door den regen nog niet goreed was. Even vermelden we nog de groep van de voetbalvereniging „D.O.S.", die een miniatuur-voetbalveld met zich voerde. Tusschen de verschillende ver- eenigingen liepen nog enkele particuliere groepen mede, n.l. Zigeuners. Autopeds en een autofiets. De prijzen ^verden toegekend aan de ijs- club „Wilhelmina" met 25 punten en dt gymnastiek-vereeniging met 30 punten. De autofiets kreeg 29 punten en de zigeuners kregen 20 punten. Na afloop van den optocht en de prijs- uitdeeling had een wedstrijd plaats op het Braassemermeer met baggerpramen. De uitslag hiervan luidt- 1. P. v. d. Meer; 2. Leo Turk; 3. W. v. Klink; 4. C. Spruit: 5 K de Krijger; 6. Jaap Turk. In den namiddag hadden verschillende volksspelen plaats, als tonglijden voor hee- ren, hardroeien voor dames, enz. Bij het hardroeien kregen we enkele spannende races te zien, een enkele maal kwamen de dames zelfs tegelijk aan. Na afloop van deze verschillende, uitstekend geslaagde volks spelen reikte de voorzitter van de Oranje vereniging de prijzen uit in café Van der Geest. Het feest werd voorts officieel gesloten met een welgeslaagd vuurwerk. Natuurlijk bleef nog lang na dit vuurwerk, dat reeds om 9 uur plaats had. de stemming er in en werd er nog menig dansje gemaakt. Ten slotte kwam ook hieraan een einde en begaf men zich uitgefeesl naar huis. Zooals hier steeds de gewoonte is, zijn de feest dagen. ook werkelijk feestdagen in den wa ren zin van het woord geweest. We kunnen dit verslag thans eindigen onder het uit spreken van den wensch dat het aanslaande jaar de uitkomsten van de iuinderij zoodanig mogen zijn, dat er geen volksstemming noo dig zij, doch dat met aller instemming het Oranjefeest gevierd zal kunnen worden. Zwammerdam. In de lokailcn der G'e- ref. school alhier, vergaderde de kring van Meisjesvereenigingen op Gereh grondslag De presidente, mevr. G. WdssinkCalis- sendorf, opende het samenzijn met gebed en het lezen van een gedeelte uit Open baringen 21. Vervolgens sprak zij een harielijk wel komstwoord tot de talrijk opgekomenen, waaronder velen van omliggende plaatsen. Secretaresse en penningmeesteresse kre gen daarna gelegenheid voor het uitbrengen van hun jaarverslag, welke verslagen onder dankzegging werden goedgekeurd. De presidente 'hield daarna een lezing over „Armoede", het bekende werk van I. BoudierBakker. Naar aanleiding van dit onderwerp volgde een onderlinge bespre king. Verder werd de avond gezellig doorge bracht door zang en muziek, voordragen van gedichten en hel houden van samenspraken. Mevr. Wissink dankte aan -het einde allen die tot bet welslagen van den avond had den medegewerkt en eindigde daarna met dankzegging. Een tweetal jongedames hebben alhier langs de huizen gecollecteerd ten bate van de stichting voor alleenstaande blinden te Wolfhezen en voor dat doel een bedrag van f-f2.75 verzameld. Aalsmeer. De Voorzitter bracht een woord van waar de ering aan het adres van Wetlhouder Men- sing, ter gelegenheid van diens benoeming tot ridder in de Oranje Nassau-orde. Tevens dankte de voorzitter raad en burgerij voor de hem bewezen hulde bij zijn 12 1/2-jarig ambtsjubileum. Aan de Bijz. Scholen werd voor het schooltoezicht, met terugwerking tot 1922, een vergoeding verleend van 12 1/2 ct. per kind per jaar. Aangevraagde subsi dies, o.m. voor malaria-bestrijding en on- derfioud Proeftuin werden aangehouden tot bij de begrooting. De bouw van de brug over de Van Cleefkade werd nog uitgested, daar ze pLm. f8000 meer zal moeten kos ten dan eerst werd geraamd. Deze week is onder veel belangstel ling de eerste paal geslagen voor het nieuwe Doopsgezinde Kerkgebouw. De kerk krijgt een hoogte van pl.m. 20 Meter. De heer H. v. Leeuwen, sinds een 20- tal jaren lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, heeft als zoodanig, wegens hoo- gen leeftijd, bedankt. Haarlemmermeer. Tijdens een zwaar onweder, dat zich Dinsdag boven dezen polder ontlastte, werd bij den landbouwer B. aan den Middelweg een paard door den bliksem getroffen en gedood. Tegelijkertijd werd van de naast de boerderij slaande arbeiderswoning de schoorsteen afgeslagen. Naar wij vernemen is de melkprijs op verschillende plaatsen in déze gemeente weder met één cent verhoogd en thans ge bracht op 14 cent per liter. Voor de huis moeders alweer geen blijde tijding. Als een teeken, dat in den Haarlem mermeerpolder de bietencampagne is aan gevangen, kunnen we mededeelen, dat Maandag hei eerste met bieten beladen vaar tuig de schutsluizen bij Aalsmeer is gepas seerd en aan verschillende spoorwegstations reeds groote hoeveelheden bieten werden geladen. De werkzaamheden in bet land ondervinden tengevolge van het natte weder nogal eenige vertraging. Hillegom. De Hillegomsche Coöpera tieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeni- ging „Onderling Belang" hield een buiten-/ gewone ledenvergadering, die zeer goed be zocht was.'De voorzitter, de heer C. W. v. Maris zei, dat deze vergadering uitsluitend belegd is voor Statutenwijziging. De heer R. van Sluis, /secretaris van den O. B. van Ncd. Verbruikt-Coöperaties was aanwezig, om desgewenseht inlichtingen te geven. De voorzitter deelde mede, dat de uitslag van het gehouden Referendum was: 41 tegen 271 voor. De heer Hoogmoed vroeg, of het geheele bestuur en de Commissarissen zich voor deze statutenwijziging hebben uilgesproken, waarop de voorzitter bevestigend antwoord de. Hierna begon de artikclsgewijze behan deling. De heer van Sluis lichtte verschil lende artikelen in verband met de nieuwe Wet op de Coöp. Vereenigingen toe. Bij arti kel 5 stelde de heer b. Veelenlurf voor, eerst art. 34 te behandelen n.l. instelling van een ledenraad in plaats van de Alg. Vergadering Hiertoe werd besloten, d.w.z. lot behandeling van art. 34. Over dit art. voerden verschillende leden het woord. De heeren Hoogmoed, Rovers en Sclioneveld zijn zeer scherp, de heeren Selhorst en Veelenturf zakelijk. De voorzitter nam bij de soms scherpe verwijten een zeer welwil lende houding aan. Na de discussies werd art. 34 verworpen met 72 tegen 60 stemmen er komt dus geen ledenraad. Bij art. 10 blijft het entreegeld f 10, na weder zeer scherpe debatten; de heer Hoogmoed noem de liet bestuur zelfs lammelingen. De heer Schoneveld wilde de pers verbieden. De voorzitter antwoordde dat het verslag van wat hiergesproken wordt wat hen betreft, wel in twintig kranten mag komen, maar dat het bestuur noch spreker het recht heb ben, verslag maken te beletten, daar de aan wezige verslaggevers leden der vereeniging zijn. De overige artikelen gingen vlug onder den hamer door, waarna de statutenwijzi ging werd aangenomen en de vergadering werd gesloten. De verkooping ten overstaan van no taris Goldenberg in hotel Sistermans van Burgerwoonhuizen en Arbeiderswoningen, eigendom der erven van Wed. A. Meskers- van der Voort, had bik den inzet tot uitslag: 4 Burgcrwoonhuizen Loosterweg III nr. 4 10 f 8500, H. J. Spilder; 6 Arbeiderswonin gen. Loosterweg III nr. 1222 f 70Ö0, M. J. v. Beelen; -6 -Arbeiderswoningen, Amerika- dwarsstraal nr. 1323 f.6300, M. J. van Beolen. - - - Katwijk aan Zee. Van de haringloggers waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept kwamen in de .haringhaven te IJmuiden aan dé KW' 8$ met. 311 kantjes volle, 23 kantjes maatjes en 9 kantjes ijle haring. Te IJmuiden ter markt kwam de logger KW 125 met 27 last pekelharing. Aan den gehouden haringafslag waren aangevoerd 233 kantjes volle haring (Zuid) f21.60f 18.90; 19 kantjes maatjesharing Zuid f21.25; 8 kantjes, ijle haring Zuid f 19.35; 80 kantjes steur haring f 15.85 f 15.35 en IV® kantje makreel f 22, alle prij zen berekend per kantjo. Bij de gisteren gohoyeten koslelooze Inenting werden door da\ Lodder 98 kin deren ingeënt. Visscherij en Han d.e 1. We zijn nu eind September. En z\jn nog niet heel erg optimistisch gestemd. De reede gememoreerde schrale vang sten blijven aanhouden, behoudens een paar uitzonderingen. Een paar schepen met prachtvangsten kwamen binnen van dc Mij. „Holland" een met 44 last, waarbij dient te worden opgemerkt, dat dit motorschepen .zijn. Slechts dit soort vaartuigen oefent do laatste jaren nog een weinig winstgevend de visscherij uit, de zeilschepen worden steeds meer op den achtergrond gedrongen. De praaiberichten zijn iets gunstiger. Er vallen zoo nu en dan groote schoten uit, doch dit is steeds plaatselijferen slechts weinigen profiteeren hiervan. Het alge meen gemiddelde van de Katwijkache ha ringvloot is nog slecht I Moge de komende maand nog veel goedmaken. Tot en met 27 Sept. werden vorig jaar aangevoerd door 5Qji schepen 110.087 kan tjes en dit jaar door 629 schepen 196.239. Tegenover vorig jaar staan we wat de aanvoer betreft nog vrij gunstig, dooh prij. zon zoowel als aanvoer waren toen abnor maal. De huidige prijzen blijven op een vrij normaal peil staan en we verwachten dan ook weinig verandering want de handel is zeer levendig. Duitschland schijnt wel iets te minderen, doch hiertegenover is de vraag uit Ame rika heel wat beter. Hetgeen aangevoerd is, is vrijwel geheel gedistribueerd terwijl ook de maatjesvoorraad gering is. Als er wat haring komt, kunnen we het dus voor goede prijzen kwijt. Laat ons dan daar nog maar op hopen. Als een bijzonderheid kunnen we melden, dat dezer dagen door de commis sie tot wering van schoolverzuim aan een 75-tal personen oproepingen zijn verzon den om voor die commissie te verschijnen, ten einde te worden gehoord inzake het verzuim van schooltijden door hun kinde ren of pupillen. Gevonden een zilveren armband-hor loge. Inl. ten politiebureele. Lisse. De min. van Binnenl. zaken en Landbouw heeft benoemd tot leerares aan de Rijkstuinbouwschool alhier mevr. A. J. L. Guldemond-Bogaard le Bennebroek: Noordwijkeihont De kommies der di recte belastingen alhier, met veldwachter Steenvoort, hielden gistermiddag op den Goó-weg, controle op de rijwielbelasting- plaatjes. Hoewel de buit niet groot was, wenden toch eenige rijwielen in beslag ge nomen. De veiling aan Piet-Gijzenbrug duurt nog steeds voort. De boonenaanvoer is zoo goed als gedaan. Thans komen op de markt verschillende koolsoorten en nog steeds aanvoer van auginfcen. Tot leden der Hervormde Schoolcom missie zijn o.m. benoemd, de heeren G. Musegaas en J. Parlevlie*. Laatstgenoemde zal, als bekwaam deskundife, geregeld de Hervormde School bezoeken, controle uit oefenen en de vorderingen der leerlingen bestudceren. Nooidwijk. Gevonden voorwerpen: 1 bos sleutels, 1 bril, 1 moersleutel, 1 schoen tje. 1 sleutel en 1 kettinkje met medaille. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen zijn te bekomen aan het politicbureau le Noordwijk-Binnen. Uitsluitend iedexen Zaterdag van 12 tot 1 uur. Aan den heer W. Eshuis, majoor der rijksveldwachl alhier, is op diens verzoek, door den Minister van Justitie vergunning verleend om in de gemeente Noordwijker- hout even over den grens onzer gemeente (op den Gooweg tegenover den Sparrcnlaan) te mogen wonen. Oegstgeest. Dinsdagavond vergaderde in de zaal van den heer Averdieck de Veree niging ter bevordering^ der bloembollen, bloemen- en plantenteelt onder voorzitter schap van den heer G. J. Lubb Thzn. De opkomst was bevredigend. Na opening en lezing der notulen werd een nieuw lid ingeschreven. De voorzitter herinnerde nog aan de be noeming als raadslid van het vcrcenigings- lid, den heer van der Burg. Vervolgens kwamen aan de orde de plan nen terzake reorganisatie der vereeniging. De vereeniging heeft reeds ruim 30 jaren beslaan en is ontgroeid aan hare bestem ming daar onze gemeente in den loop der jaren een geheel ander aanzien heeft ge kregen. Het Bestuur wil trachten door reorganisa tie zich aan den bestaanden toestand aan te passen door de vereeniging uit te breiden met meer amateur-liefhebbers van bloemen en plantenteelt waarvoor de vereeniging dan nuttig kan werken door het geven van adviezen, het houden van lezingen enz. Bovendien ligt het in het bedoeling van het bestuur planten of bloemen tegen een laag tarief aan kinderen te verstrekken en vervolgens door een wedstrijd de onderlinge ijver aan te sporen. Verder stelt zij zich ten doel het propageeren van den Moederdag. Al deze plannen werden in den breede be sproken waarbij werd gewezen op de ge- i houden Winkelweek welke nog meer effect zou kunnen sorteeren wanneer onze veree- niging in staat was in deze daadwerkelijk mee te doen door het houden van een wed strijd in gevelversicringen enz. Besloten word de beslissing aan te houden tot de vol gendc vergadering en dan tevens voor te j stellen de vereeniging te herdoopen in „de Vereeniging „Mooi Oegstgeest", waarna de I vergadering door den Voorzitter werd geslo- I ten. Achter het Groene Kerkje is gister- I avond omstreeks halfelf een groote, zoo goed als nieuwe verhuisaulo van de expeditie „H.A.E.G." uit Den Haag in brand geraakt en vernield. Alleen het onderstel bleef in tact. De motorspuit van hier was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur. Dc auto is door de politie in beslag genomen en ge plaatst voor de garage in de Dorpstraat. Wassenaar. De Korenbond „St.-Wille- brord", omvallende de Paróchie's Wasse naar, Voorschoten, Leidschendam, Voor burg en Katwijk, hield gisteravond haar voorbereidingsvergadering in de school van „de Goede Herder", alhier. Na opening door pastoor Tholenaar alhier, deelde de kapelaan Leipzig een en ander mede omtrent hetgeen reeds gedaan was en hetgeen het bestuur aan de leden ter bespreking wenschto voor te leggen. Besloten werd de cursusavonden te houden op Woensdagen om de 14 dagen en wel te beginnen op Woensdag 14 Oct. en te eindigen op 23 Febr. a s. Dan deelde de pastoor Meijsing een en ander mede om trent den loop van den cursus, die voor de deelnemers zal worden gegeven, en de kos ten. Deze laatste zijn zeer laag en zijn alleen voor administratieve doeleinden, omdat pastoor Meijsing den cursus belangloos geeft. Een 60-tal personen gaven zich voor deel name op. Ieder zal in het bezit moeten zijn van een Graduale uitgave Desclee. benevens enkele kleinere werkjes. Na rondvraag werd de vergadering door pastoor Tholenaar met gebed gesloten. AUTOMOBILISME. Een racebaan bij Lisse? Maak een gesloten circuil voor wegraces. „De Auto" schrijlt In de dagbladen, en ook in ons blad, kwam kort geleden een communiqué voor, waaruit op te maken zou zijn, dat de plannen voor een Nederlandsche Montlhêry of Miramas alwéér een „rasteren vorm" zouden hebben aangenomen. Als men zoo in den loop der tijden al deze berichten nagaat, die allen met het optimistische slot eindigden van het aan nemen van een „vasteren vorm" der plan nen, dan zou men haast mogen concludee- ren, dat deze nu volkomen „bevroren" zijn, als laatste stadium van den „vasteren' vorm. Nu hooren wij weer, dat de burgemeester van Noordwijk met eenige weihouders naar Monza is gelogen, om zich aldaar de visu te gaan overtuigen van de gunstige financieels resultaten, die een race-baan bij ons te lande zou kunnen opleveren. Niet lang geleden publiceerden wij in De Aulo de treurige resultaten, die Montlhêry, na een korlslondig beslaan, heeft opgele verd. Een volslagen débacle, nieltegenilaande deze baan niet ver van een millioenen- wereldstad als Parijs gelegen is en in een land, dal wemelt van automobiel-fabrieken en constructeurs; men kan zeggen de ba kermat van het automobilisme. Miramas bleek reeeds bij de eersie race een slrop voor de kapitalisten, die er met chauvinistisch enthousiasme groote geld sommen in gesloken hadden. Hoe kan men zich nu, met ons nuchter HoIIandsch verstand, de illusie scheppen, dat, op een baan als voor Lisse geprojec teerd, ten eerste belangrijke races zullen kunnen worden georganiseerd, en len tweede eenig financieel resultaat kan worden be- RECLAME. theesaeon NIEUWE RIJN 62 DE BEKENDE zijn wederom voorradti,. Uwe bestellingen voor Indië (Chocolade* Banket, Speculaas, Borstplaat, Marsepein) gelieve U ons op te geven, dan bent U verzekerd van goede behandeling Uwer pakketten. 1397 haald, waardoor maar benaderend dc onkos- ten gedekt zouden kunnen worden? Ziet men dan niet, dal zelfs de builcn- landsche banen geen voldoende publiek meer kunnen trekken om de kosten te dek ken; kent men iets doodelijk vervelender dan het steeds rond tollen in de verte van kleine automobiel Ij es, waarvan de pheno- menale snelheid niet den minsten indruk op den toeschouwer maakt? Wanneer men eenmaal zoo'n race gezien heeft op een baan, gaat men er nooit meer heen. r We spreken hier echter niet voor 't pu-/ bliek, dat er bij de eersie twee races mis schien nog wei, om het nieuwtje hier in Ne-» derland, komen zou. Wij vestigen meer 't oog op de kapitaal-» verkwisting, die er gelegen is in hel feit, wanneer zoo'n baan hier te lande tol stand zou moeten komen met Nederlandsch kapi- taal. Autoriteiten op wedstrijd-gebied hebt ben zich onomwonden legen de racebaan, type Montlhêry en Miramas, uitgesproken* Laten wij hier eenige namen noemen van onbetwiste autoriteiten. In de eerste plaats Ch. Faroux, de medewerker van L'Aulo eu hoofdredacteur van La Vie Automobile; Seegrave, de beroemde Engelsche racer, dio bij geen enkel evenement ontbreekt; Boil- lot, ook een coureur, die over jarenlange praktijk beschiet en ten slotte de onbestre den overwinnaar van haast alle Grand Trix in 1926: Ettore Bugatli. Zij allen verklaren dat alleen nog van be lang is, zoowel voor de constructeurs als voor het publiek, het organiseeren van races op een geslóten circuit, dus wegwedstrij den. De racebaan heeft absoluut afgedaan< Een der redenen hiervan is, dat bij een wedstrijd op een racebaan iedere emotio totaal afwezig is, omdat men niet ziet hoe groot de snelheid is. Waarom, nu 't blijkt dat er Noordwijk's gemeentebestuur zooveel aan gelegen is, ten bate van de ontwikkeling dier badplaats, zooveel mogelijk de sport tot zich te trekken, gaat Noordwijk er niet toe over, in overleg met de omliggende gemeenten, een wegen complex aan te leggen, dat zóó ontworpen wordt, dat het van lijd tot tijd als gesloten circuit voor wegraces dienst kan doen en den overigen tijd voor het verkeer gebruikt wordt? Zijn die wegen goed aangelegd, dan zullen zij den overigen tijd van het jaar in hooge male meehelpen om het bezoek aan Noor<l- wijk en de omliggende plaatsen le doen toe nemen, want automobilisten zoeken de goede wegen en verkeeren gaarne daar, waar goede wegen en mooi natuurschoon, in combinatie met een aangenaam verblijf, te vilden zijn. Amsterdam en Utrecht hebben daarvoor het onovertreffelijke „Gooi". Maar wat heeft eigenlijk de Hagenaar als directe omgeving, dat een vergelijking met 't Gooi kan door-» staan? Letterlijk nietsf Waarom zouden de residentie en onzë grootste havenstad, Rotterdam, niet een mooie landelijke omgeving scheppen, die weliswaar reeds in wording is, maar lochl in hooge mate bevorderd en bespoedigd zou worden, als Noordwijk's energiek en ven vooruitziend gemeentebestuur een9 de gel* den, die het beschikbaar wilde stellen, ge* heel in 't belang van de ontwikkelingvan deze badplaats besteedde? Aan dit wegen-complex, dat gedeelten van de nog onontgonnen duinstreek verbin- den kan met de reeds bewoonde gedeelten, zal dan een algemeen economisch belang ten grondslag liggen, terwijl zij zoo aangelegd kunnen worden, dat gedurende het seizoen afwisselend motor- en automobiel-races, op een deel er van, dat reeds bij voorbaai als race-circuit wordt aangelegd, zouden kun* nen plaats hebben. Misschien zouden de financieele belangen der combinatie, die de racebaan bij Lisse op touw zet, te combineeren zijn met dit in alle opzichten aanlokkelijke plan. Misschien dat dan 't Langeveld het mid denpunt kan vormen van een villapark in wording, met blijvende tribunes, gelegen aan het Nederlandsche Le Mans. Als men niet volkomen blind is voor het* geen waarin het publiek op automobiel- en' motor-sportgebied belangstelt, dan zal men onmiddellijk de bakens verzetten en de ge maakte plannen aanpassen aan de tegen woordige eischen van het moderne wed* strijdwezen, ook al zijn deze niet 'n over* eenstemming te brengen met de particuliere belangen van belanghebbenden bij het toÉ stand komen van een racebaan op de daar toe bestemde gronden van de combinatie -'l Langeveld. Naar onze vaste overtuiging kan een racebaan, bij de huidige toestan den op wedslrijdgebied, niet anders dan ont* aarden in een, met absolute zekerheid tal voorziene, financieele débacle' Het blad vraagt tenslotte: En zou op dat eventueel aan le leggen! circuit niet in 1928, in het jaar der Olym piade, de Grand Prix d'Europe verrede.nl kunnen word,en, waarover, /ooals raeil weet, tusschen de sport-commissie der IC. N« A. C. en de A. I. A. R. te Parijs onderhand* iingen gaande zijn?,

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9