6ERZ0N GESLOTEN HEERENHUIZEN FEESTWEEK-RECLAME 10 Cl. 25 ei. Hppd Heerlijk Ontbijtspek 48 ct. Boterhamworst 11 ct, Reclame-Rookvleesch11ct.o„es25ct, Lunchham. 28 cent per ons DE BETUWE 3 fl. Santa Maura, Zoete Grieksche Wijn Profiteert van deze Advocaat-aanbieding AKTENTAS No. 20413. LEI0SCH DAGBLAD, Woensdag 29 September Derde Blad Anno 1926. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. De Leidsche Zweminrichting TE HUUR; 5 Heerenhuizen en 1 Garage „De Meubileerinrichting" Meubelmakerij - Stoffeerderij SCHRIJFBUREAUX BOEKENKASTEN Reclame-Aanbieding tof 5 October Concurrenten staan er paf van Firma J. KNEOTEL SPECIALE AANBIEDING Boskoop. Gemeenteraad. Voorzitter: de heer P. A. Colryn, burge meester. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van de heeren A. Nghof en W. C. van Kleef, welke beiden echter later alsnog ter vergadering verschonen. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, welke allen voor ken nisgeving worden aangenomen, met uitzon dering echter van de adressen van de - JiVoningbouwvereenigingen „St-Joseph" en „Onze Woning", houdende verzoek om grond- en bouwvoorschotten voor den bouw van - resp. 10 en 20 arbeiderswoningen, welke adressen tegelijk bg punt 23 der agenda zullen worden behandeld. Het adres van den heer P. Loefs, houdende verzoek om den termijn van ontruiming van 2 onbewoonbaar verklaarde woningen ia de Bidderbuurt alsnog met zes maanden te verlengen, wordt in banden van B. en W. g,8telü ter fine van advies, aangezien om trent dit verzoek de Gezondheidscommissie moet worden gehoord. B. en W. doelen mede, dat aan den heer G. Loef, op diens verzoek eervol ontslag is verleend als volontair ter secretarie, en yoorts, dat de gemeente-begrooting voor den dienst 1927 w.s. in de eerste week van November a.s. zal worden behandeld. Op de vraag vau den heer A. Brand, gedaan in een vorige vergadering, om te overwegen of het niet wenscheljjk is een Raadscommissie voor de' Gemeente-bedrijven in te stellen, deelen B. en W. schriftelijk mede, dat hiervoor bij B. en W. niet de minste behoefte bestaat. De heer Brand zegt in een vorige ver gadering de vraag te hebben gedaan om de volgende redenen, allereerst 'is er een electriciteitsbedrgf bij gekomen, 2e. na de opheffing van de vorige Raadscommissie is het ledental van den Gemeenteraad uitge breid tot 13. Nu krijgt men het idee, dat een raadslid zoo buiten alles blijft. Daarom blgft spr. van meening, dat het beter is om tot het instellen van een Bedriten- commissie over te gaan. Spr. dient daarom de volgende motie in: De Raad der gemeente Boskoop, Van oordeel, dat het wenschelrjk is met het oog op het uitbreiden der gemeente-bedrijven, in verband met het in bedrgf stellen van het eleclriciteitsbedrijf, om over te gaan toö het instellen van een Commissie van Bijstand en Beheer der Gemeente-bedigven, noodigt B. en W. uit om stappen te nemen tot in stelling daarvan. De voorzitter antwoordt en zegt, dat een Commissie voor de Bedrijven geen studie- commissie is, doch, dat zij B. en W. bjj moet staan in het beheer der bedrijven. Nu te het inderdaad moeilik voor een raads lid om zich in de zaken in te werken. Bg bedrgven kent men nu eenmaal financioel- technische kwesties. Nu staat de zaak zoo, dat B. en W. de bedrijven geheel beheer- Zchen en in het geheel niets voelen voor eeo commissie; integendeel, zry zullen een der gelijke commissie een bezwaar vinden. Het geeft een administratieven rompslomp, bo vendien werkt de commissie bg verschil van jneening met B. en W. niet verhelderend, terwijl de verantwoordelgkheid bg B. en $7. blgft. Dat de raadsleden onkundig bl ij- ven van de bedrijven kan geen motief zgn, Immers ai het mogelijke wordt gedaan om den raad zoo volledig mogelgk in te lichten. De heer Brand vraagt, wanneer een der gelijke commissie dan wel noodig is. Do voorzitter zegt, dat dit het geval kan zgn wanneer de wethouder over te weinig, tfcd beschikt, of wanneer een wethouder niet over de noodzakelijke kennis beschikt Dit is nu niet het geval. De heer Brand vindt het ingenomen stand punt van den voorzitter een gevaarlijk stand punt. Immers, komt er later bg!v. bg een nieuwen wethouder een commissie» dan is dat het teeken, dat de nieuwe wethouder liet over de noodige capaciteiten beschikt De heer Noest vindt het juist een argu ment om thans te besluiten tot het instellen :.an een dergelgke oommissie, aangezien dan dc- pas wordt afgesneden, om van een nieuwen wethouder te zeggen, dat hg niet over vol doende capaciteiten beschikt. De heer Grootendorst zegt, dat de heer Brand niet heeft aangetoond het nut der Commissie. De heer Brand wil nu een Com missie opdringen B. en W. hebben er niet de minste behoefte aan die boven dien, de heer Brand zegt het zelf, niet eens ter zake kundig is. Na nog eenig debat wordt de motie van den heer Brand in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Naar aanleiding van een vraag van den heer P. D. Noest, betreffende de eventueele plannen tot verbetering van de Zijde, ge daan in een vorige vergadering, deelen B. en W. mede, dat de noodige voorbereidende werkzaamheden worden gedaan, doch dat nog niets definitiefs daaromtrent is te zeg gen. De verbetering zal in elk geval groote kosten met zich brengen Tot leden van de Commissie voor Onder zoek van begrootingen en rekeningen wor den benoemd de hoeren J. J. Grootendorst, A. Brand en P. Loef, terwijl tot plaatsver vangend lid wordt benoemd de hoer P. D. Noest. Tot gedelegeerden van de gemeente in de besturen van bouwvereenigingen worden benoemd: in he* bestuur van de woning bouwvereniging ,,Onze Woning" de heeren J. Spruyt en A. Nijhof; in het bestuur van Patrimonium" de heeren P. Loef en A. Brand; in het bestuur van „St.-Joseph" de heeren W. C; van Kleef en D. Mesman. De heeren Van Kleef en Mesman dringen er op aan, dat voorlaan de onderwerpen ter behandeling op de agenda's van de ver gaderingen der Bouwvereenigingen zullen worden vermeld, aangezien er vaak verga deringen voorkomen, waaihij men beier had kunnen wegblijven, omdat er geen enkel punt behandeld behoefde te worden, waarbij de belangen der Gemeente 'ter sprake kwamen. Tot gedelegeerden der gemeente in het bestuur der Coêp. Vereeniging „De Bos- koopsche Veiling" worden gekozen de hee ren J. J. Grootendorst en C. J. van der Wolf. ïn de vacature in het Burgerlijk Arm bestuur. ontstaan door de periodieke aftre- diing van den heer C. P. Driesprong, wordt voorzien door diens herbenoeming. Tot-leden van de Commissie van Toe zicht op hot Algeineen Vormend Lager On derwijs worden benoemd de heeren J. Bruins, P. Zijderveld en H. Boer, zulks ter voorziening in de vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. Bruins en P. Zijderveld, terwijl voorts een vacature was ontstaan doordat de heer J. W. van dor Stam af moest treden omdat geen kinderen meer van hem Ier schole gingen. Na eenige discussie wordt aan de Gebrs. C. J. Houtman en J. J. Houtman een ver goeding toegekend van f 160 voor afstand ter bestemming voor den publieken dienst van een strook grond aan de Sleilen. Hier door wordt nog een cenigSzins behoorlijke toegang tot de Steilen gewaarborgd. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van twee conceptbesluiten, strekkende tot wijzigincr der gemeente-bparenting voor den dienst 1926. De heer Van Kleef ziet op deze begroo- tingswijziging een bedrag van f 16.500 als gedeelte van het baAig saldo van den dienst 1925 gebracht. Spreker meende, dat dit fei telijk bij de begrooHng9behandeling ter sprake moest worden gebracht. De voorzitter geeft toe, dat men dit punt bij het begrocxtingsdebat zou kunnen wen- schen. Na nog eenige discussie gaal men in ge heime vergadering. Na heropening der openbare vergadering worden de wijzigingen conform concept vastgesteld. Voorstel van B. en W. om in beginsel uit te spreken, dxt het noodzakelijk is ten hoogste 15 woningen met Rijkssteun te bou wen, Ier vervanging van z.g. krotwoningen en ter opneming van z.g. onvolledige ge zinnen. In verband met de ïngekmoen adressen van 2 woningbouwvereenigingen om grond en bouwvoorschotten, stellen B. en W. te vens voor om uit te spreken, dat in 1927 geen woningbouw zal plaats vinden. De heer Van der Wolf heeft met genoe gen het voorstel, beoogende opruiming van krotwoningen gelezen. Maar anderzijds kan hij zich niet verecnigen met het voorstel om de bouwvereenigingen steun voor het stich ten van woningen, te onthouden. En wel te meer, omdat in deze gemeente nog een groot gebrek aan woningen bestaat. Spreker wenschl daarom het voorstel in tweeën te splitsen; lo. om in beginsel te be sluiten de krotwoningen op te ruimen door slichting van 15 eenvoudige woningen; 2o. de mogelijkheid te laten om andere ar beiderswoningen te bouwen. De heer Houdijk bejammert het voorstel van B. en W. om geen voorschotten te ver- leenen in 1927, aangezien de vraag naar woningen zeer groot is. De heer Van Kleef is van meening, dat er inderdaad krotwoningen moeten worden op geruimd, en daarom is het noodig dat deze 15 huizen er komen. Spreker wil echter deze voorwaarde stellen, dat de menschen, die er in zullen komen, minstens 2 jaren in deze gemeente hebben gewoond. SpTeker kan zich verder met de voorstellen van B. en W. vereenigen. De heer Noest wil weten wie er in deze huizen zullen komen. Er doen zich zoo vaak gevallen voor, dat de menschen zeggen, wij kunnen niet meer huur betalen, terwijl toch het tegendeel waar is. Voor zulk soort men schen mogen deze huizen niet worden be stemd. Voorts vraagl spreker hoe zullen deze woningen er uitzien? Zijn het eenkamer woningen met een keukentje? Wie beoor deelt wie er in deze huizen komen? Waar komen deze huizen te staan? Naast dt hui zen op b.v. de Emmakade of op een apart stuk land. Spreker hoopt, dat dit laatste niet liet geval zal zijn, want dan gevoelt hij meer voor controle-woningen, waar men de menschen Teert hoe men moet wouen. De heer Boekraad kan zich vereenigen met het voorstejt van B. en W. om hel op ruimen van krotwoningen te bevorderen door de stichting van een 15-tal eenvoudige woningen. Echter is hij een voorstander voor het verleenen van voorschollen van woningbouwvereenigingen, en kan hij in dit opzicht niet meegaan met het voorstel van J3. en W. De Voorzitter beantwoordt den sprekers. Er bestaal geen bezwaar om het voorstel overeenkomstig den wensch van den, heer Van der Wolf te splitsen. Het motief, dat er een groot gebrek aan woningen is, zal wel altijd blijven bestaan. Over het eerste half jaar 1926 hebben zich in deze gemeente 17 gezinnen meer gevestigd, dan dat er ver trokken zijn. Boskoop is nu om verschillen de redenen een zeer gezocht oord. Er is een mild Burgerlijk Armbestuur en er komt hoe genaamd geen werkeloosheid voor. Ook de Bouwvereeniging „Patrimonium" is voorne mens om oen bouwaanvrage voor een 12-tal woningen in le dienen, zoodat de totale aan vrage pl.m. een 30-tal woningen bedraagt. Speeker vindt bel verstandiger, dal de bouw vereenigingen eerst eens een jaar hun niéu we woningen èxplóiteeren en dan eens zien, of er nog groote behoefte aan woningen is blijven beslaan. Er mag niet vergeten wor den, dal met inbegrip van de kosten voor de te stichten 15 eenvoudige woningen, een kleine f 335.000 in do woningbouw is geslo ken. Voor het opruimen van krotwoningen moet inderdaad iets 'gedaan worden. De plannen zijn besproken met den Hoofd inspecteur. De huizen zullen voldoen aan redelijk te stellen eischen. B. en W. zullen wel dege lijk rekening houden wie er in de huizen zullen komen; alleen in die gevallen, waarin werkelijk sprake is van noodzaak. De bedoe ling is om de huizen op 3 plaatsen in deze gemeente te bouwen. Echter niet aan de Einmakade. De heer Nijhof vraagl of niet onder hel oog mag worden gezien de mogelijkheid om de particuliere bouwnijverheid te steunen door premie uit te keeren. Na nog eenige discussie wordt in beginsel uitgesproken dat Jiet noodzakelijk is om ten hoogste 15 woningen te bouwen, ter ver vanging van z.g. krotwoningen en ter opne ming van z.g. onvolledige gezinnen. Deze beginselverklaring wordt aangenomen met 11 tegen 2 steramen. Voorts wordt besloten om in 1927 geen steun voor woningbouw te verleenen, dit be sluit houdt tevens in een afwijzende be schikking op de adressen van de Bouwver eenigingen ,,St. Joseph" en „Onze Woning". Dit besluit wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. De heer Van Kleef verlaat de vergadering. Thans is aan de orde hte voorstel van B. en W. om te besluiten tot invoering van een z.g. hondenpenning en, in verband daar mede, tot vaststelling van een nieuwe veror dening op de heffing en van een op de in vordering van hondenbelasting. De heer Loef ziet het nut van de invoe ring dezer penning niet in. De heer Noest vraagt hoe B. en W. denken te doen met honden, die opgevangen worden en niet afgehaald worden. De Voorzitter zegt, dat deze na verloop van eenige dagen dan zullen worden afge maakt Na nog eenige discussie, waaruit blijkt, dat de raad er over het algemeen weinig voor voelt, wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 7 legen 5 slem- men. Hierdoor vervalt het volgende punt der agenda. Vervolgens worden vastgesteld de reke ning van ontvangsten en uitgaven over hei- jaar 1925 van de Gasfabriek en de Water leiding. Goedgekeurd wordt de rekening van in komsten en uilgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1925. Aangeboden wordt de rekening van in komsten en uitgaven over 1925 van de ge meente Boskoop, met daarbij behoorende bescheiden. De rekening wijst de volgende cijfers aan. Gewone dienst: Ontvangsten f 327.070,04, uitgaven f272.585.951/»; batig saldo f 54.484.081/». Kapilaaldienst: Ontvangsten f633.082,72; de uitgaven f 633.686.08; nadeelig saldo f 003,36. De rekening wordt gesteld in handen van de commissie voor het nazien v&n de reke ningen en begroolingen. Voorts bieden B. en W. aan de ontwerp begroting, met daarbij behoorende memorie van toelichting en verdere bescheiden, voor den dienst 1927. De begrooling wijst de vol gende cijfers aan: Gewone dienst- Ontvangsten f329.861,111/», uitgaven f329 861.111/»- Kaprtaaldienst: Ontvangsten f 146.373,29; uilgaven f 125.840,G3. De begrooting wordt gesteld in handen van de commissie voor het nazien van de rekeningen en begrootingen. Eveneens worden aangeboden de begro tingen in concept voor 1927 van het Élec- triciteilsbedrijf, de Gasfabriek en de Duin waterleiding, benevens die van het Burger lijk Armbestuur. Ook deze begroolingen worden gesteld in handen van de commissie voor het nazien van de rekeningen en begrotingen. Voorstel van B. en W. om te besluiten lot vernieuwing van een gedeelte der bestra ling van de Zijde vanaf de Dorpstraat W.-Z. tot het kantoor van de firma Koster. De heer Van der Wolf dringt aan op ge- ruischlooze bestraling. De heer Boekraad is tegen het trottoir aan den Noordkant. De Voorzitter wijst er op, dat geruiseh- looze bestraling gelegd moet worden op een zwaren betonnen onderlaag, terwijl dan de buizen voor gas- en waterleiding verlegd moeten worden, hetgeen een zeer groote kos ten met zich zal brengen. De vraag zal echter onder de oogen worden gezien. Spre ker is verder van oordeel, dat het werk af gemaakt moet worden en is dan tegen de idee van den heer Boekraad. Hat voorstel wordt vervolgens aangenomen Bij de rondvraag stelt de heer Boekraad nog een vraag, hoe hel staat met het adres van de bewoners aan het einde van de Biezcm, om verbreeding van dien weg. Hierbij merkt de heer Boekraad op. dat deze weg zeer belangrijk is geworden. Het blijkt, dat wanneer de eigenaars van de langs dien weg liggenden grond bereid zijn. een strook af te staan, B. en W. niet ongenegen zijn óm tol verbreeding mede te werken. Nadat nog eenige onbelangrijke vragen zijn gesteld, sluit de Yoorzitter te midder nacht de vergadering. RECLAME. 1315 Wie 0D0L gebruikt, verzorgt zijn tanden 't bestl Leiderdorp. Gistermiddag hield de Bur-t j gerwacht onder zeer ongunstige weersom standigheden (het regende soms dat 't goot) een onderlingen schietwedstrijd op een der banen te Katwijk. Niettemin was er een flink aantal schutters opgekomen. De veer tien beschikbaar gestelde prijzen werden door de navolgende schutters gewonnen- 1. J. J. C. Teijn. 2 J. J. Wolff, 3 P. Zadelaar, 4 J. M. de Koning, 5 G. den Braver, 6 K. Spaargaren, 7 Th. de Boer, 8 G. Groenen dijk, 9 G. de Koning, 10 S. Nagtegaal. 11 K. van Winkel, 12 J. Nagtegaal. 13 J. Appel, 14 F. Zandbergen. De plaatselijke wissel-» beker werd door den heer J. J. C. Teijn verworven. Wonbrugge. Gistermorgen sloog hel voor een wagen gespannen paard van den landbouwer K., alhier, op hol. Een angstig oogenblik werd doorleefd, doch dank zij het moedig optreden van de werklieden der fir ma Bos en Zn. werd onheilen voorkomen en bleef het bij materieele schade. Door den autobusdienst van Leiden naar Ter-Aar wordt de weg door deze ge meente veelvuldig gepasseerd en de reizi gers doen meermalen vragen omtrent de eigenaardige ligging van den weg op de grens van beide gemeenten. De oorzaak dier ligging is, dat de landen onder Woubrugge zijn ingekaveld en daardoor de weg recht kwam te liggen, doch de landen en wegen onder Ter-Aar bleven als in vorige eeuwen. Eigenaardig is wat wij dezer dagen vonden omtrent de grensscheiding van beide ge meenten, welke tot voor enkele jaren nog werd aangegeven door een grenspaal en oudtijds door hel kronkelend water „de Doysse", genaamd. Het stuk luidt: „Zoo is 't dat wij ondergesclirevene in qualileit als ambachlsheeren naar rijpe examinalie van zaaken dienvolgende onder het Ed. Gr. Mogende approbatie geaccordeert mits decze, dat het midden van de Wale- ringe van ouds genaamt de Doysse gelijk het zelve bevonden is van ouds geweest te zijn hel Scheyt, Separatie ofte Limietscheidingc tusschen Essel ijker wonde ende Der Aar Dat ten dien cijnde het midden van de voors- zyde Doysse door gezwoore Landmeters we- derzijls bij gelijk getal te kiezen, zoo accu raat en proecijs werden nagespeurt ende af gebakend." (Dat water was door het uilveenen ver dwenen). „Dat vervolgens op de voorzydo gevonden midden der Doysse sal werden ge graven een scheydsloot (thans nog aanwezig) agt voeten breed, vier voeten uyt het mid den der Doysse 'genomen. Vier voelen op de grond van Der Aar en vier voelen op de grond van Esselickerwoude (Woubrugge;. Actum 28 April 1742.' Het Darwinnencontiact gaat niet door. Het bestuur vau de Vereeniging „De Tulp" heeft Maandagmiddag vergaderd ed op grond van de binnengekomen volmachten het besluit moeten nemen, dat het contract geen voortgang kan hebben, omdat de deel name, hoewel belangrijk, niet groot genoegi is om een welslagen van het contract te verzekeren. (Wbld. v. BI. O.) pabij den Hooge Rijndijk is voor dit seizoen definitief Badgoed kar. tot en met as. Vrijdag afgehaald worden. 1321 HET BESTUUR. Johan de Wittstraat en een BurgerwoonhuisValdezstraat, met grooten tuin. Ook te koop op gemakkelijke voorwaarden Adres: J. J. DE CLER, Rijnsburgerweg 9, Telet 628 1369 vanaf Donderdag 3D Sept. t. in. Woensdag 6 Oct. per i pond per ons per ons Nog slechts éénmaal OOEZASTHAAT IA 1339 per m •H Pd Haarl.straat 226 J Hoogewoerd 72 TELEFOON 327 giiiiBaiiiisRiiBaiiiiEiBaiaiiignll 1360 AANBESTEDING Prijsopgave gevraagd voor den bouw van te Leiden, in 6 perceelen: timmer-, metsel-, stucadoors-, loodgieters- en glas- en schil derwerk en in massa. Teeke- ningen h f 2.— per stel (post wissel t 2.20) dagelijks ver krijgbaar tnsschen 5 en 7 uur bij E. Riitsha, Bouwkundige, Kepplerstraat 130, Den Haag 1326 NOORDEINDE 22 REPARATION 1330 voor f 2,25, een pot Boerenjongens cadeau Tracteert Uw gasten. op onzen fijnen Wijn van de beste huizen Roode en Witte Portwijn, Samos, B.rgerac, Spaansche Wijn, Inmaakwijn per Liter ll.OO, f 1.25, f 1.50, met een portglas cadeau 1 fl. Advocaat uit da fabriek van Cooymans, per fl. 12.15 of 2h fl 2.20, met een Advocaatglas cadeau Wijn per flesch, Samos, Spaansche Wiju, Roode en Witte Portwijn, Berjjcrac, Bordeaux en Zoete Bordeaux p. flesch 10.60, f 0.75, f 1.f 1.25, f 1.50 Haut Sauternes (witte wijn) p. fl. t f.00. Bij 3II. f 0.95 Bestellingen worden thuisbezorgd, ook in omliggende gemeenten Denkt er om, wij verkoopen Amstcl Bieren, Cider, Mineraal, Bronwater enz. Limonade p. fl.f0.85 NOORDEINDE 27 1362 TELEFOON 1665 Echt Rundleder met handvat en 2 nikkelen sloten 1362

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9