WENSCHT GIJ IETS FIJNS (hood ETIKET) UiT DE RIJNSTREEK. sT DAM UIT DE OMSTREKEN. den Nederl. Bond van horlogemakers en de iVijverheidsvereeniging le Schoonhoven. De heer W. van Rossum du Chattel zette )n het kort de regeringsvoorstellen uiteen. Tenslotte werd met algemeene stemmen üe volgende motie aangenomen: De Bondsvergadering, enz., gehoord heb bende de mecningcn van alle geledingen^ in bet vak betreffende de voorgestelde wijzi gingen van de waarborgwel 1852, draagt ihet bondsbestuur op: lo. aan de Tweede Kamer le verzoeken, tiet voorgestelde ontwerp niet aan te nemen; 2o. haar te verzoeken, de door de heeien Staalman, dr. Beumer, prof. dr. van Gijn c.s. ingediende motie van 16 April 1924 zoo Ipocdig mogelijk in behandeling te nemen. Radio P. T. T. In aansluiting op ons bericht, dat bij de Rijks administratie der P.T.T. plannen be staan, om binnen enkele maanden te Schcveningen een radio-telefoniezender voor zakelijk verkeer in dienst te stellen, kunnen wij nader berichten, dat deze dienst waarschijnlijk op 1 Januari a.s. zal aanvangen, zegt de „Tel." Ook de uitzendingen van financieele be richten en koersen, die thans door den zender van do Amsterdamsche effecten beurs verspreid worden, zullen dan via Schcvcningen in den aether worden ge zonden. Moge op de economie van deze methode ■wellicht iets aan te merken zijn, de Am- eterdameche luisteraars zullen er zeker niet om treuren, dat hot zendstation op de effectenbeurs minder zal worden gé bruikt. Bond Vaa Bedrijfsautohouderts ia Nederland Hedenmiddag werd in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht door boven genoemde!» bond een gaooto vergadering' ge houden over het Ontwerp Wegenbelasting. De voorzitter, de heer A. J. den Hope», opende de vergadering met het uitspreken van een rede, waaraan wij het volgende ont- loenen: De thane in Nederland rijdende ongeveer 100.000 motorrijtuigen zijn geworden tot oen levensbehoefte voor Handel, Nijverheid, Industrie, Land- en Tuinbouw en Toerisme, ïoodat het verkrijgen van betere wegen een nationaal belang ia en de gelden dus eigenlijk moeten komen uit de Al gemeend Landskas. De opzet van de wet „Wegenbelasting" n.l. een" speciale heffing van een groep ■weggebruikers, Jfcht spr. theorethisch vol komen onjuist. Niettemin heeft een zeer groote meerder heid der leden, ongeveer 80 pet., zich be reid verklaard een bijzonder direct offer te brengen ten behoeve van verbetering} jvan het wegennet, mits de leden bijl do uitvoering dei* wet met consideratie zullen werden behandeld. i Een onbillijkheid acht spr. het voor té, dat alleen motorrijtuigen en rijwielen be lastbaar zjjn volgers het ontwerp cn waar om paarden en voertuigen niet? Wil een dergelijke wegenbelasting niet onbillijk ingTjjpen in het economische loven, de concurrentie tueschen paarden- een auto- tractie onbillijk beïnvloeden, dan zal ook de levende tractie, uitgezonderd de paarden, ppeeiaal voor landbouw gebruikt, naar onze meening op een zeer billijke» wijzo onder deze belasting moeten vallen én de opbrengst aveneens in dit wegenfonds moeten worden gestort Vele Bedrjjtfsautohouders verklaarden nu reeds, .dat, indien deze belasting er zóq. komt en de paarden vrgi bljjven, zij hun auto's buiten bedriji moeten stellen en we der paarden zullen aanschaffen. Dok een maatstaf op de basis van eigen gewicht is onbillijk. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat het eigen- gcwicht wel do slechtst denkbare maatstaf as, omdat alle verband met do te veroor zaken wegeljjtage en den te vervoeren last den eenenmale ontbreekt. De tariefmaatstaf van maxfmum-wielbe- lasting is billijker en juister te achten. Met cijfers toonde spr. vervolgens aan, dat de houders van motorrijtuigen thans reeds 50 pet. van de totaio kosten van allo wegen opbrengen- Volgens het nieuwe ontwerp zal gemid deld een belasting van 131/3 pet. van het bezit, niet van het inkomen, moeten worden betaald, hetgeen een ondraaglijke last ie. Daarom zal het tarief moeten worden ver laagd. Het groote bezwaar togen het ontwerp nog eens samenvattend, zou mon moeten ■wijzen op de tegenstrijdigheid der gedach ten, die daaraan ten grondslag liggen. Eecer- «Qd6 is het uitgangspunt, Hat het auto verkeer als een uitnemend middel van wel vaartsontwikkeling, van productiviteit van Modern en van opbloei van nijverheid én handel, krachtig moet worden bevorderd. In zoover is de grondgedachte voortreffelijk. Maar daarnaast worden zoodanige lasten geschapen, dat deze gelijken op een kunst matige oud er druk king van do uitbreiding .van het aantal auto's. Do durf en de breedheid, welke "den ontwerper bezielden bij zijn toekomstge- dfichte, in een land, doorsneden van goede wegen en overal toegankelijk voor nieuwe welvaart, hebben hem verlaten toen hij de algemeene welvaartsblik prijs gaf voor een zuiver fiscale kftk op de motorvoertuigen en verast, dat de ontwikkeling van het motor- wezen vanzelf ook haar finantieole resul taten met zich brengt-. Het bestuur etelde hierna de volgende .tonclusiee voor: I. De voor de verbetering van het wegen- stelsel bcnoodigde gelden behooren door leening te worden verkregen, rentebetaling en aflossing behooTen te geschieden uit een te slichten wegenfonds. II Het zal noodig zijn het tempo van den wegaanleg zooveel mogelijk te bespoedigen. Niet alleen eischt dit de billijkheid tegen over de belastingbetalers, zoodat deze zoo spoedig mogelijk goede wegen voor hun geld krijgen, maar ook de voortdurende ontwik keling en dc niet uitgesloten volkomen wij ziging in den aard van het transportwezen nopen daartoe, opdat het in het wegennet gestoken kapitaal zoo lang mogelijk renda bel zij. III. Alle middelen ter bespoediging, van den wegaanleg behooren dus te worden aan gegrepen; een van de belangrijkste daarvan zal versnelling van den gang van de ont eigening zijn. Deze versnelling zou kunnen beslaan in het scheppen van de mogelijkheid om als regel met don wegaanleg te beginnen zoodra de onteigening ten algemcenen nutte is uitgesproken ook als er omtrent de te betalen schadevergoeding geen overeen komst kan worden verkregen, nog voordat de daaruit volgende procedure is aange vangen.. IV. Alle directe weggebruikers moeten bijdragen in den aanleg on onderhoudskos ten van de wegen, ook levende tractie moet dus op zeer billijke wijze worden belast, terwijl vrijgesteld moeten worden paarden, speciaal voor landbouwgebruik. V. Ook motorrijtuigen, gehouden door open bare lichamen moeten onder de belasting vallen. VI. De opbrengst van de belasting moet toenemen in evenredigheid met de toename van de lengte van de gemoderniseerde Wegen zoodat b.v. pas in den loop van 10 jaren het volle tarief wordt geheven. VIJ. De belasting behoort rekening te houden met billijkheid en draagkracht van de belastingplichtigen; voor motorrijtuigen moet het tarief dus tot minstens op 1/3 of zooveel minder als mogelijk van het voor gestelde worden teruggebracht. VIII. De belasting voor de automobielen behoort te worden gebaseerd op de billijke basis van den wieldruk, niet op het eigen gewicht. IX Indien een Gemeente op zich neemt ton genoego van de bevoegde organen uit eigen middelen voor den aanleg en hel on derhoud van de wegen binnen haar gebied volgens de wegenplans te zorgen, of zich verbindt tot het betalen van de kosten daarvan, behooren de belasling-plichligen, inwoners dier Gemeenten, die zich met hun belastingobject niet builen do Gemeente grenzen bewegen, van de belasting te wor den vrijgesteld. X. Ter voorkoming van de onbillijkheid, dat b.v iemand die 3 aanhangwagens en 10 motorrijtuigen tot trekken geschikt, in gebruik heeft, voor 10 aanhangwagens be lasting moet betalen, behooren suppletoire aanhangwagenkaarten tc worden ingevoerd waardoor ook in zoo'n geval slechts voor 3 aanhangwagens behoeft le worden be taald. XI. Ook voor Nederlanders behoort het zonder meer mogelijk te zijn. belastingkaar- ten voor een bepaald ^aantal willekeurige dagen per jaar te bekomen, k Dergelijke kaarten behooren zoowel voor 60 nis voor 120 dagen verkrijgbaar ie zijn. XII. Bij wijziging van het belastingobject in een met een lageren aanslag moet het mogelijk zijn het te veel.betaalde terug te kunnen ontvangen. Bij ophouden van den belastingplicht moet uit billijkheids-overwegingen terugbe taling geschieden van den datum dat deze plicht ophoudt, dus alleen over de nog niet ingelreden kwartalen. XIII. Ter tegemoetkoming aan bezwaren van seizoen- en andere bedrijven behoort de aanvang van de kwartalen bedoeld in art. 5 sub 3 op den eersten van elke maand te kunnen worden gesteld. XIV. Voor openbare middelen van ver voer en vaste bodediensten, welke aan oen l)cpaalde route gebonden zijn, en al daar onderhevig zijn aan tolheffing, moet het mogelijk zijn restitutie te verkrijgen van een deel der betaalde belasting tot ten hoogste 75 pCt. van hét jaarbedrag. Deze restitutie moet verband houden met de lengte van den tolweg. Ook een oplossing door invoering van tra- jectkaarlen verdient overweging. XV. Een gelijksoortige oplossing als be doeld in conclusie XIV moet gelden voor automobielen, welke slechts bij hooge uit zondering buiten de emplacementen van de bedrijven over korten afstand op de open bare wegen komen en zoo mogelijk ook voor die, welke bijna geen afstanden op Ne- derlandsch grondgebied afleggen (sommige grensbewoners). Te Den Haag is, 63 jaar oud, overleden dr. S. Monnikendam, lid van den Genees kundigen Raad voor Nod.-Indië, gep. gene- raal-mhjoor-litulair Geneeskundigen Dienst N. I. L. De crematie zal Donderdag plaats hebben le Driehuis. De Winfcerdienst der Nederlandsche •Spoorwegen begint op Zondig 3 October aanstaande. -De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal Maandag niet plaats hebben. RECLAME. Mijnhard*'» Laxeerfabietten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1325 Bodegraven. De apothekerskwestie. Mr. H. E. La Gro heeft voor het College van Ged. Starten van Zuid-Holland nader toegelicht het verzoek van dr. Van Bruggen, arts te Bodegraven, om dezen verlof te verleenen, bedoeld in art. 9. 3e al. der wet regelende de uitoefening der Geneeskunst* ora zelf geneesmiddelen te leveren. Er is in Bodegraven één apotheek, waar van volgens het Handelsregister te Gouda eigenaar is de heer SchouteD, apotheker te Amersfoort. Als provisor, met het toezicht in de apotheek te Bodegraven belast, fungeert de heer Roem, die 73 jaar oud is, wel ala inwoner te Bodegraven in geschreven ptaaV doch feitelijk woont te Renkum, welke plaats ook de woonplaats is van de gezinsleden van den heer Roem. Deze heer is in Bodegraven onbekend. De dagelijksche leiding van de apotheek be rust bjj een apotheker-assistent. De heer De Jong, tijdelijk inspecteur van de volksgezondheid deeldo mede, 3at het de bedoeling is aan den sinds jaren bestaanden^ ongewenschten tcesirod op phar- maceutisch gebied in Bodegraven een einde te maken en dat op 1 November 1926 werkelijk een apotheker in Bodegraven zal komen to wonen. De heer Hofman, voorzitter der Maat schappij tot Bevordering der Phajrmacie, bestreed het verzoekschrift; hij achtte bet in strijd met het algemeen belang ora aan het verzoekschrift te voldoen, nu hij kou bevestigen, dat op 1 November a.s. een apotheker in Bodegraven inderdaad met het beheer der apotheek zou worden belast. De burgemeester van Bodegraven sprak als zijn meening uit, dat. waar geen enkel patiënt van dr. Van Beek uit de apotheek geneesmiddelen betrekt, en dus slechts 3000 inwoners der gemeente Bodegraven op de apotheek zrfn aangewezen, deze apotheek geen levensvatbaarheid kon hebben; vandaar, dat B. en W. op het behoud van die apotheek ook geen prijs meer stelden. Eén apotheek voor alle doctoren, inclusief voor dr. Van Beek, zou de eenige uitweg zrjn als njen een apotheek wil behouden. De burgemeester antwoordde nog op de desbetreffende vraag van het lid van Ged. Staten, den heer Boeye, dat de klachten over de apotheek van algemeene bekendheid zijn en dat dr. Van Beek wellicht bereid zou zijn in dezen mede te werken tot het op richten van één apotheek. Daarna werd de behandeling van het ver zoek geschorst om na te gaan 'of na deze aanwijzing van den burgemeester nog in derdaad een goede toestand in het le\eo geroepen zou kunnen worden. Roelof arendsveen.Or$njefeest.| Dinsdag is in onze plaats wreder een aan vang gemaakt met de viering der Oranje feesten. Hoewel het weder weinig tot feest viering meewerkte, zag men reeds vroeg in den morgen een aantal patronaatsjongens van hier oi»j oranjespeldjes le verkoopen, waarvan-<3e,opbrengst komt ten bate van het jeugdwerk in deze plaats. Van verschil lende huizen wapperde de driekleur. Om 9 uur had een optocht plaats van de schoolkinderen der bijzondere scholen, welke optocht werd opgeluisterd door de muziek- vereeniging „Liefde voor Harmonie" van hier. De stoet ging onder de blijde lonen der muziek langs den dorpsweg en stelde zich op voor het gemeentehuis, waar aan den burgemeester als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin een aubade werd ge bracht. De voorzitter der Julianavereeniging, de heer Vergeer sprak den burgemeester toe. Het was, aldus spr., voor hem een aange name en vereerende taak den burgemeester als vertegenwoordiger van H. M. te compli- menteeren met de herdenking van den ge boortedag van de Koningin. De jeugd van dé Veqn is weder hier tezamen gekomen om aanhankelijkheid le komen betuigen jegens het Vorstenhuis. Spr. hoopte dat deze feest dagen weder veel zullen bijdragen lot eer bied aan liet gezag en trouw aan ons Vor stenhuis en Verzocht daarom den burgemees ter de feestviering te willen openen. De burgemeester dankte allereerst den voorzitter voor de hulde hem namens de Koningin gebracht en deelde mede dat deze hulde zeer aangenaam was, omdat daardoor de ingezetenen blijk garen met hun burge meester te willen medeleven. Reeds zes ja- jaren heeft hij de eer het burgemeesterschap van deze uitgestrekte gemeente te bekleeden en het valt voor hem als vanzelfsprekend niet mede liet een ieder naar den zin te ma ken, doch dit jopg en oud hier voor hem slaat is voor hem een bewijs, dat zij ver trouwen in hém als hoofd der gemeente stelt, heigeen hem bijzonder aangenaam stemt. Spr. hoopt dan dat alleu genoegelijk feest zullen vieren en verzoekt de aanwezi gen een driewerf Hoera uit te roepen op ons Vorstenhuis. Hierna werden door de jongens en meisjes eenige vaderlandsche liederen gezongen, waarna de kinderen naar de schoollokalen trokken, om op versnaperingen onthaald te worden. Om lOVa uur hadden op den Langeweg onderlinge wedstrijden plaats uitgaande van de wielrijdersvereeniging Het Stalen Ros. Gereden werd op korte en lange baan. Van den kant van het publiek was er flinke be langstelling. De uitslag Tan den wedstrijd was als volgt: Korte Baan: 1. L. Turk, 2. K. van dei- Meer, 3. G. Huigsloot en J. van der Meer. Lange Baan: 1. K. van der Meer in 12 min. 33 sec., 2o. L. Turk in 12 min. 42 sec., 3o. P. de Koning in 13 min. 4/5 sec, en 4o. G. Huigsloot in 13 min. en 51 sec. In den namiddag hadden verschillende wedstrijden voor de schoolkinderen plaats als handhoepelen, hardloopen met hinder nissen en zakloopen, waarvoor het bestuur aardige prijzen had beschikbaar gesteld. Aan de bewaarschoolkinderen werden ver snaperingen aangeboden,, terwijl zij tevens móchten deelnemen aan een tombola zonder nieten. Op het feestterrein kon jong en oud zich terdege vermaken met de verschillende attracties, terwijl in de café's de vergun ninghouders voor pianomuziek zorgden en gedienstige kellners rondliepen om de dor- sligen te laven. Des avonds heerschte er overal een opgewekte feeststemming. Geen wanklank werd gehoord en te middernacht keerden allen voldaan huiswaarts in' den hoop den volgenden mofeen met beter weer te ontwaken. In den afgeloopen fiacht van Maandag op Dinsdag zijn een drietal rijwielen ont vreemd. De politie, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek instelde, mocht tol op lieden nog geen spoor ontdekken. Terwijl de heer S.-van der M. alhier zijn auto voor het café van den heer J. van der Geest zette, hééft iemand kans gezien zijn regenjas uit de auto weg te nemen. Vooral met dit natte weer kwam dit den heer y. d. M. zeer ongelegen. Bij de politi# is aangifte gedaan. v 4 v 1314 RECLAME. ïSJiet te zoet en niet to bittor-» Hillcgc-m. De evangelist Jan Sevensma Jr. heeft in de groote zaal van „Flora" een prediking over den bloementuin Gods uit het Hooglied gehouden. De belangstelling was groot. De liederen, die de aanwezigen zongen, kondpn niet op het orgel begeleid worden omdat de organist er niet was. Toch werd er zeer goed gezongen De heer Se- vensraa kan niet alleen uitstekend spreken, maar ook goed zingen, wat bleek, toen hij een vers alleen zong. Katwijk aan Zee. Voor de Katwijksche Ziekenverpleging werd aan ds. Rutgers (voorzitter) een dezer dagen een gift van f 20 ter hand gesteld. Zij het ter navolging! Gevonden voorwerpen waarvan inlich tingen te bekomen zijn aan het bureau van politie alhier: Een porfemonnaie met in houd en een brillehuis met bril. Op het sluitingsuur werd in een café aan het Waaigat een ruit naar binnen- gedrukt. De dader(s) waren ijlings uit de voeten. De politie stelt een onderzoek in. Evenals vorige jaren, doch nu wat vroeger waren de groentjes, als leden van de Leidsche Sluaenlcn-Schietvcreemging „Pro Patria" Maandag le Katwijk. Na de eerste kennismaking op de schietbanen ging men der traditie getrouwd onder veel jolijt naar „de Zwaan" om vandaar per tram weer naar Leiden te gaan. VooTal voor de Katwijksche jeugd is deze grocncndag immer een aantrekkelijkheid'. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, 'kwamen in de haringhaven te IJmuiden binnen: KW 123 met 500 kantjes volle en 200 kantjes steurhariug; KW 173 met 296 kantjes volle en 183 kantjes steur- haring. Bij het beëindigen van het badseizoen is de laatste buslichting aan het postkan toor hier ter plaatse, des avonds te 9.05, opgehouden. Oegstgeesi. In dc* groote zaal van „Het Witte Huis" was mei de in een vorige ver gadering gekozen voorloopige commissie een aantal belanghebbenden opgekomen om le geraken tot oprichting van een Neutrale Middenstandsvereeniging. De voorzitter van deze commissie, mr. M. P. G. Kappcyne v. d. Copello, opende de vergadering en gaf een uiteenzetting van de voorbereidende werkzaamheden, welke de commissie "had verricht oan le komen tot deze vergadering, waarna spr. het woord gaf aan den heer Ingenool. directeur van het Centraal Mid denstandsbureau te 's-Gravcnhage. Het was dezen spreker zeer aangenaam om thans voor de tweede maal, na de in stelling van een voorloopige commissie, hier te komen om zoo mogelijk mede te kunnen werken tot oprichting van een Neu trale Middenstandsvereeniging. Spr. be paalde zijn gehoor tot de vraag: Waartoe een Neutrale Midden sla ndswereeniging op te richten? Het is, zoowel in Oegstgeest, als in andere plaatsen noodzakelijk geworden om zich te organiseeren. Vooral is dit het geval met den Middenstand, óm daardoor op He been le kunnen blijven. Zie maar eens de arbeidersorganisaties, welke de laatste jaren zoo bijzonder steik zijn ge worden. Wat i9 daarvan de oorzaak? Spr. komt dan neer op bet bij de arbeiders zoq vastgewortelde groote saamhoorigheidsge- voel. Men zie ook maar eens naar den groo- ten Volkenbond, welke toch ook ten doel heeft om door samenwerking sterk te wor den en elkafider te leeren verstaan. Overal is men tegenwoordig georgani seerd, doch de middenstand, die toch al zoo in 't gedrang is gekomen, nog zoo be trekkelijk weinig. Spr. ging vervolgens na, wie toch eigenlijk tot den Middenstand be hooren. De middenstand bestaat niet alleen uit werkgevers, doch in 't algemeen uit uilen, die zich tusschen de groot kapitaal bezittende klasse en de werknemende klasse bevinden. Een vaste lijn is zeer moeilijk vast te stellen. De middenstand mag daar om' echter niet weggecijferd worden, zooals zoovelen zouden willen. Hij is integendeel een onmisbare trede van den maalschap- pelijken ladder. De middenstand moet zijn, de persoonlijkheid, om daarmede de samen leving le bevorderen. Veel, ja zeer veel werkt ons steeds tegen, Ti.l. niet in Jt minst de coöperatie. l)eze moet op sterke wijze het hoofd geboden worden. Kan dit niet, dan zal onverbidde lijk de middenstand van het tapijt verdwij nen. Als goed Vaderlander is men dan ook verplicht op krachtige wijze mede te wer ken om de groote gevaren het hoofd te bieden. Dit nu kan niet ieder voor zichzelf; daarvoor is noodig „organisatie". De arbei dende klasse werkt steeds organiseerend voor minder werken en meer verdienen. Dit nu mag nooit het doel ziin van den middenstand. Wel zit ook bij den midden stand voot: „Meer verdienen", doch dit is voor deze klasse nooit te verkrijgen door minder te werken. De middenstand toch heeft nooit gevraagd naar een 8-uren-dag? Van overal zien wij zoodoende gevaren op duiken waardoor de middenstand st'eeds sterker in 't gedrang komt. En het is zoo duidelijk merkbaar, dat als twee uitersten tegenover elkander staan, de rampen niet kunnen uitblijven. Daarom is spr. tot hier gekomen om tot hulp te zijn opdat de scha kel tusschen die uitersten niet wegvalt. Gaarne werkt spr. dan ook mede om te konden tot organisatie door het oprichten van een Neutrale Middenstandswreeniging. Het woord „Neutrale" is voor spr. steeds een struikelblok geweest Het moest niet noodig zijn dit woord te moeten gebruiken. Komende tot het doel van dezen avond stelde spr. voorop de zoo geheel belanglooze medewerking van den Voorzitter van het voorloopig comité. Dit nu is alreeds een mooie daad, welke op hoogen prijs is te stellen Spr. deed vervolgens een beroep op aansluiting bij den Gentralen Midden standsbond. „Eendracht maakt Macht". Zoo ook hier. Deze hond heeft alleen vereeni- gingen als lid, en is verdeeld in twee groe pen, n.l. A en B. A is in hoofdzaak de handeldrijvende middenstand; B zijn de Vakorganisaties. Thans vormt deze bond ec-n getal van 20.000 man. De bondscontributie is 1. per lid van iedere middenstandsvereeniging en per jaar. De voorzitter bracht hierna een woord van dank <mn den heer Ingenool voor zijn redo en medewerking, en stelde de aanwe-. zigen in de gelegenheid vragen te stellen. De heer B. J. Averdieck bracht een woord van dank aan den Voorzitter en den heer Ingenool voor het werk in deze gemeente verricht en besprak het groote gevaar waar-* tegen de middenstand steeds heeft te kam pen. Als secretaris van de R K. Midden standsvereeniging „de Hanze" juichte spr. van harte toe de stappen welke werden ge daan om te komen tot oprichting van een Neutrale Middenstandsvereeniging In den nfgeloopen zomer is hier zoo duidelijk ge bleken wat door samen werking kan bereikt worden, waarom spr. hoopt, dat het dezen, avond tot oprichting moge komen. Hierna werd besloten tot oprichting van een Neutrale Middenstandsvereeniging voor Oegslgeest en Omstreken en werd het huis houdelijke gedeelte aan de orde gesteld* Onlwerp-slaluten en huishoudelijk regle ment werden aan de vergadering voorge-: legd. besproken en vastgesteld. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: J. B. Erades, Joh. Uitenboogaard, mr. M. P. G. Kappeyne v d. Copello, W. Mulder, M. C. v. d. Burg, P. Singeling en A. J. Duyverman. Als voorzitter werd be-, noemd de heer mr. M. P. G. Kappeyne v. d. Copello. Deze benoemingen werden allen aanvaard, waarna dc voorzitter dank bracht voor het vertrouwen in hem ge schonken. Als leden voor de propaganda-commissiö werden benoemd de heeren L. van Nieuw-^ koop, II. v. d. Lceden en P. Schippers. Hierna werd de vergadering gesloten. Sassenhehn. Gisteren hing de vlag uit van het St. Bernardus-gesticht. Auto's reden af en aan, ora genoodigden te brengen, die do opening van het nieuwe gebouw, de kapel, achter de Bernardus. gingen bijwonen Van die genoodigden noemen we: de. hoogeerwaarde deken Zondag, pastoor le Vo gelenzang, die het H. Misoffer zou opdragen? professor Visser, van Warmond; rector Bek-, kers, van Voorschoten; de geestelijken van deze parochie, de architect, de heer Tozh naer, de uitvoerder de heer Kiebert, de bur gemeester, het Kerk- en het Armbestuur en de besturen van verschillende vereenigin- jgen. Onder het opdragen van de H. Mis na de inzegening van de kapel sprak de deken de aanwezigen toe. waarna door het "zusterkoor een tweestemmige Mis werd ge zongen. Mevr. E. BergRotteveel vergastte de aanwezigen op het mooi gezongen „Ave Verum", terwijl mevr. v. ReisenStokman keurig het Panis Angeücus vertolkte. De kapel, die nu met bloemen en groen was versierd, is zonder deze aankleeding een mooi stuk werk, waar architect en ulL voerder eer mee inleggen. De gebrandschil derde ramen komen mooi uit in de witte wanden. Achter in de kapel vindt men de biecht stoelen en een ziekenkamer, wat een groot gemak is voor de zieken, omdat ze van uit die kamer den dienst kunnen volgen. Twee sacristieën bevinden zich aan weerskanten van het koor; de een is voor de geestelijken, de andere voor de misdie-. naars. Het hoofdgebouw en de kapel zijn ver* bonden door een gang, waarin zich enkele recrealiekamers bevinden. Met de stichting van deze kapel ïs voor de Bernardus in een groote behoefte voot-* RECLAME. *-a

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6