Humor uit het Buitenland. De kwaliteit der AMSTELBIEREN is I Uw volle aandacht waard VOOK DE HUISVROUW. RADIO-PROGRAMMA fc- Tk ben bang, dat je niet veel beet zal krijgen met Je troad, want d'r ls verderop een vent, die een stuk koek aan z'n baak heeft. (London Opinion) Steven: Moesje, waarom bent U zóo mooi? Moeder (do gelegenheid aangrijpend): Omdat ik' altijd zoet en gehoorzaam was, toen ik een klein meisje was Steven (nadenkend): Wat een ondeugend Jongetje moei vader dan geweest zijn. •J- Waar haai Je die rooie lantaarn vandaan. Jochem? Gevonden. De ten of andere idioot had hem laten staan by een hoop eteenen, midden op den weg. (Humorist? Heel deftige gast: Hier heb je een stuitje cake, meisje? ^ief (pauze) Wel, wat zeg je nu? Dochter des huizes: Dank U en wat zegt U du - 'excuseer m'n linkerhand? (Punch) Tom, tot z'n zusje, die haar geld in de put heeft laten vot'en: Nou, hou je goed. We kunnen in alle g.\al nog eens gaan kijken wat we hadden [willen koopen. (Punch) Boei ik geef niet veel om <He weex? voorspellers. Ze kennen er niets van." Dominé „Nu, ze hebben dan toch dien storm van laatst precies voorspeld Boer,,Wat heb Je daaraan. Waarom hebben ze hem dan Diet tegen gehouden.'' (Londen Opinion.) Cliënt (tot architect): Ja, dat is een lijst van al 3e kasten, die m'n vrouw noodig vindt Alles wat U te doen hebt, is daar nu een huis omheen te ontwerpen (Passing §hp_w)y G. W. zag was ze altijd plotseling haar spraak kwijt. De Officier interrumpeerde: „Ze had niet mogen schelden 1" Getuige: „Ze kan zich niet bedwingen als zo die vrouw ziet. Hel is zoo vrecselijk voor haar." De Officier van Justitie requireerde in verband met de omstandigheden waaronder het feit gepleegd werd f 5 boete gubs. drie dagen hechtenis. J In haar verdediging zei de raadsvrouw, dat het haar onbegrijpelijk was, dal G. W. de zaak had aangegeven. Zij toch had gast vrijheid genoten bij verdachte thuis. Ver dachte had met haar man een arbeidzaam, gelukkig leven, maar als zij druk bezig was met de fabriek en do kinderen, ging hij, uit met G. W. Het is verklaarbaar, dat vct- dachlc als ze G. W. tegenkomt, wordt her innerd aan een groot leed, doordat' G. W. haar leven ongelukkig maakte. Do vrouw kan zich dan niet beheerschen. liet woord dat ze G. W. toevoegde, was toch niet zoo ver naast de waarheid. Het was er uit vóór ze cr aan dacht, toen ze de stem van G. W. boorde. De politierechter antwoordde hierop, dat men nu eenmaal niet zijn eigen rechter mag zijn. Men mag niet scholden. Tot de verdachte sprak hij: „U moet uzelf niet verlagen door tegen die vrouw te schel den. Ik veroordeel li tot betaling van 11 boete subs. 1 dag hechtenis, maar ik ver trouw er op, dat u hoog blijft staan en u in het vervolg moor bchceTSchen zulll" (Vad Verduistering van gelden voor de Drentsche Venen. De behandeling van deze zaak voor de Rotterdamsche rechtbank is gisteren voort gezét met het requisitoir van mr. E. D. 11. Schutter. Deze kwam tol volgende conclusie: V. beschouwde het comité als een winst- zaakje voor zichzelf. Uit de verschillende getuigenverklaringen blijkt, dal hij hoopen geld heeft ontvangen, die hij nergens ver antwoord heeft. Steeds sprong hij met het geld om of het zijn eigendom was. De kwade trouw ligt er duimen dik bo venop. V.'s verweer dat hij niet boekhouden kan. gaat niet op, daar hij verschillende groote ondernemingen geadministreerd heeft. Van het begin af heeft bij aan den opzet gehad om zich zelf en zijn trawanten te ver rijken. De officier gaf toe, dat hel comité beter toezicht had moeten houden. Dit neemt niet weg, dat de Nederlandsche weldadigheid een grooten slag heeft gekregen. In het ver volg zal men natuurlijk voorzichtiger zijn met zijn geld voor liefdadige doeleinden te besteden. Verdachte zeide spr., is een ge vaarlijk man, gevaarlijk voor deze maat schappij. Wegens het voortgezette misdrijf van ver duistering luidde de ciseh drie jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. A. W. Schipper, meen de dat verdachte zal moeten worden ontsla gen van rechtsvervolging, althans zal :ioe- len worden vrijgesproken en verzocht ver- dachte's onmiddellijke invrijheidstelling. Nadat de rechters eenige oogenblikken in de raadkamer geweest waren deelde de pre sident mee, dat do rechtbank geen termen gevonden had voor verdachte's invrijheid stelling. De uitspraak werd bepaald op 7 October. RECLAME. GEBR. LAFEBER, TELEF. 1617 Iets 9vex cactussen. Verleden jaar schreef mevrouw N. Esser- Overwater een paar interessante artikelen over vetplanten, waartoe de cactus sen ook hooren, in de Vrouw en Haar Huis. ilct.leek mij, nu dezo plantjes zoo aan populariteit winnen, wel geschikt er in dif blad ook eens iels over te vertellen. Ik doe het met bovengenoemd artikel aan do hand, Want mevrouw Esser geeft blijk goed op de hoogte te zijn van haar onderwerp. Hel is nog niet» zoo lang geleden, dat het lot de uitzonderingsgevallen behoorde, in dien een particulier cactussen bezat. Er be stonden miniatuur kasjes met heel kleine potjes, Waarin zij wérden ópgekweekt. Doch dat vroeg 2óóveel zorg en aandacht, dat zij b.v. alleen gedijden bij dames, die al hun tijd aan de teere dingskes konden wijden. Plotseling kwam er echter een ommekeer: de velplantjes werden model! Door de groote, moderne bloemenmagazijnen vooral die welke een reputatie van artisticiteit beza ten werden mooie kommen en vaasjes van aardewerk geëxposeerd, gevuld met wal mos, een paar kiezelsteentjes en twee of drie van die plantjes. Zij Weken bij het publiek zeer in den smaak (e vallen en thans kan men haast geen kamer meer zien, of er prijkt een kleine cactus in een artistieke pot! Jammer genoeg i9 voor zeer veel dames die pot hoofdzaak en niet het plantie! liet kan ook zijn, dat onwetendheid hier de schuld van is; want wel is er een radi cale ommekeer in de verzorgingslheorie: vroeger eischlen de velplantjes, een heel bijzondere verpleging; tegenwoordig orakelt menigeen: geen gemakkelijker plantsoort dan dat: hoe meer je ze met rust laat hoe beter: 's winters krijgen ze ganscli geen wa ter, 's zomers maar ééns per weekl En de arme cactusjes worden dof, verdorren en verwelkenna een poosje koopt men nieuwe en werpt de oude wegl Het is n i o t waar, dat deze plantjes geen zorg noodig hebben; het is ook niet waar, dat men ze voortdurend onder toe zicht houden moet. Cactussen vragen, net als alle planten, een geregelde sobere ver zorging; drinken op een vasten tijd, veel zon en dan verder ru9t. Vetplanten hebben een bijzonder waler- weefsel, waardoor zij water, dat in oen regenrijken tijd opgenomen werd, zeer spaar zaam verbruiken; zij kunnen er dus lang op teren, doch er moet natuurlijk voorraad zijnl De vetplanten of succulenten beslaan uit stam- en bladsucculenlen. Tot de eerste bchooren de ronde bolvor mige cactussen, reed9 overbekend. De blad succulenlen zijn van dikke, vleezige plan- tendeelen voorzien. De bolvormige cactussen groeiden oor spronkelijk in Mexico, in drooge dorre stre ken; zij komen ook in Zuid-Afrika voor, doch daar hel hier niet zóó droog is, zien wij ze hier tusschen andere planten gedijen. Zoowel blad- als bolsucculenten gaan zeer zuinig met het ééns opgenomen water om. De opperhuid is sterk ontwikkeld; de huidmondjes liggen niet aan de oppervlakte, maar diep naar binnen, waardoor zij niet direct contact met de buitenlucht hebben. De stekels zijn ook al factoren van belang bij de verdamping: zij doen de werking van den wind te nietf Voor wie nog nooit eerder velplantjes ver zorgde, raad ik aan eerst een paar gewone, niet te dure cactussen te koopen. Want men moet leeren met ze om te gaan; heeft men nu een zeer gevoelige plant, bijvoorbeeld één, die nog moet acclimaliseeren, dan zou het experiment van een nieuweling op cac tusverzorgingsgebied wel eens noodlottig kunnen worden. Net als Lij de verzorging van een kindje kan men ook aan bet uiterlijk van de vet- plant zien of deze goed gedijt. Een gezonde cactus glanst, heeft een hel dergroene kroon en lichte, frissche stekels. De stekelvorming is één van de kunsligste en aardigste verschijnselen aan de plant, die men bij nauwkeurige beschouwing kan waarnemen. Het is natuurlijk niet doenlijk om de cac tusverzorging precies -te omschrijven. Cac tussen leven. Het zijn geen machines, die alle behandeld worden op; de zelfde manier., De een zal meer zorg vragen dan de ander; zoo iels leert men al dóende, alleen door de praktijk. Men moet er oog en gevoel voor hebben, zoodal de kleinste achteruitgang in het uiterlijk van de plant u opvalt en u oen aanwijzing is, dat u een verkeerde methode loepast. Het water speelt in het leven van de cac tus een hoogst belangrijke rol, omdat deze plant liet zoo lang vasthoudt. Bij een andere loopt het overtollige water weg. Hier kan het daarentegen aanleiding zijn tot Totten. Aan te weinig drinken gaan zij niet direct dood, doch zij groeien niet verder en op den langen duur sterven zij af. Voorts hebben zij veel licht, liefst zon licht, noodig. Een plaatsje op de venster bank in een zonnige kamer is daarom voor do cactus hel paradijs! Ze mogen in geen ge val in een verlrek worden gehouden, waar nooit de zon in schijnt, want daar kunnen ze niet florisseeren. De caclus beleeft een rust- en een groei-periode, die geleidelijk in elkaar overgaan. Met kunstmatige warmte is het zelfs heel gemakkelijk om de caclus tot permanenten groei te brengen, het gan- sche jaar door; doch dat is heel slecht voor de plant; dan groeit zij uit haar krachten, brengt geen bloemen voort en kwijnt. Gun haar dus de rust, die zij zoo noodig heeft. Ook in den bloeitijd vraagt de caclus om met rust gelaten te worden, want de zich vormende bloemknoppen verschrompelen en vallen af, als de pot verdraaid wordt. Geef ze dus een vaste plaats, verzet ze zoo mm mogelijk, giet ze elke avond als ze droog zijn met water, dat reeds eenigen tijd in de gieter stond cn op temperatuur is gekomen-, sproei nu en dan het stof van 'de bollen en bladen. Dit is wal er 's zomcr9 noodig is. - In September moet u beginnen met min der water te geven. Al spoedig is dan één maal in de 14 dagen gieten voldoende. Ver plaatsen kan mi geen kwaad meer. Giet ze bij voorkeur op de zonnige, lichte winter dagen; doe het in geen geval op een som beren regendag, want dan bestaat er kans op rotten. Mevrouw Esser heeft ondervonden dat de cactus het best gedijt in bladaarde, ver mengd met wat zand en turfmolm. Er moet een gaatje onder in de pot zijn, door een scherfje bedekt, ter voorkoming van ver stopping. VOOR ZONDAG 26 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M. 10 u. v.m.Dienst in de Nieuwe Kerk a, d. Laarder weg te Hilversum. Voorganger ds. L. Hoekzema. 2.30: Uitzending van het matiné, te geven door de „Amsterdamsche Orkest- vereeniging", in den tuin van Artis te Amsterdam, kapelmeester Frans van Die penbeek. 7 u.V.U.R.O., uitzending uit het gebouw van de afd. Bussum van den Ned. Prot.-Bond. Spreker: ds. A'. R. de Jong Bussum, over: Elk wat wils. Maar wat wil eik, Zingen lied 168 u, d. bundel v. d. Ned. Proti-Bond. Orgelspel door den organist der afd. 8 vu: Persber» tn sportuitslagen. 8.1010 u.V.P.R.O.- avoDd in samenwerking met den H.D.O. Spreker prof. Casimir, rector v. h. Ned. Lyceum te Den Haag. Het H.D.O.-sym- phonie-orkest o.l.v. \Viilem van Warmelo. 1. Ouverture „L'Isola disabitata", Haydn 2. Vijfde symphonie Bes dur, Schubert. 3. Rede van prof. Casimic, over Godsdien stige opvoeding in het huisgezin. 4. Vierde symphonie Bes-dury opt 60, L. v. Beetho ven. Daventvy, 16C0 M. 3.50: Concert door de Foden Motor Works band. F. Collier, bariton, W. H. Squire, cello. 5.606.20: Voorlezing door Constance Collier. 8.20: Carillonspel van Loughborough War me morial Carillon. 8.35: Studio-kerkdienst 9.05: Orgelconcert do^r L. H. Warner, van de St. Botolphs kerjc, Biphopsgate. Orgelconcert in D-mol, Handel. 9.15: Causerie: The National Institute for the blind. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35 10.50: Werken van Massenet door orkest. D. Noble, bariton. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 1.05: Concert door het orkest Gayina (piano, viool, cello). 8.50: Dansmuziek. Kónigswüsterhausen, 1300 M. 11.50— 1.10: Concert door het Lunapark-orkest. 8.20: Het Oratorium ,,Juduas Macca beus", van Handel. 10.5012.50: Dans muziek, door het orkest Etté. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 8.35: Galaconcert. Mme. Gcrmaine, zang 10.20: Nieuwsber. Munster, 410 M. 9.20: Concert (Beet hoven, Schumann, Schubert). 11.20 12.20: Het Westfaalsche strijkkwartet. 12.201.05: Mörike en zijn gedichten. 3.354.20: Madchenkranzchen. 4.50 6.20: Orkestconcert. 6.206.50, 6.50 7.20, 7.20—7.40: Lezingen. 7.40—8.20: Plat- duitsche vertellingen. 8.208.50: Lezing. 8.50—11.20: Concert Schubert, Schumann, Löwe. Orkestmuziek. VOOR MAANDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum (1050 M.) 12.Politicber. 4.405.40: Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.407.Concert door het H. D. O.-orkest, le gedeelte Russische muziek en Jong-Russische school, 2e ged.: Poolse he mu ziek. 7.Politicber. 7.057.30: Tuin- bouwpraatje in samenwerking met den .Ned. Tuinbouwraad, mr. Ludwig Niemüller, over Onbekend maakt onbemind. 7.35—8. Eerste Engelsche pioefles voor beginners, door Mr. Fred Frey. 8.10: Persber. r 8.20: Noord-Hollandschc avond, Hoorn-Wog- num. Harmonie-orkest „Kunst na Arbeid", dir. G. II. Boedijn. Mandoline-orkest „En- tre nous", dir. B. Wassenaar. Dubbeiklari- nettenkwartet „Apollo", leider Leo Koning, L. Koning, solo-klarinet, Willemse, le kla rinet, van Straaten en Vlaar, 2e klarinet, v. d. Burg, 3e klarinet ,Themme, 4e klarinet. Brand en Berkenveld. Gemengde zangveree- niging „WognunVs zangkoor", voorh „Jacob Kwast", dir. D. Saai Wzn., declamatie hr. A. J. Woestenburg. In de pauze circa 10.u. persber. Daventry (1600 M.) 11.201.20: Copecrt door het radiokwartet en solisten (piano, so praan, bariton), 1.202.20: Lunchmuzick v. h. Holbom-restaurant. 3.20: Lezing: FishesHow fishes began. 4.20: Dansmu ziek door het Royal Automobile band. 4.35: Schoollezing: Makers of modern Europe. 4.50: Dansmuziek (vervolg). 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek door de radio-<lansband. 7.Radio praatje. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.80: Causerie. 7.48: Muziek. 8.Lezing: New Zealandday. Traditions and customs of the Maori. 8.20: Kamer muziek door het Spencer Dyke kwartet (2 violen, viola, cello), F. Thurston, clarinet.—? 8.50: Voorlezing van eigen lichte verzen door F. Sidgwick. 9.05: Het Kwartet 9.50: Lezing: On New Zealand. 10.05 q Pianoduetten. Werken van Bach en Schu-t mann. 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35: New-Zealand programma, S. Mur-» ray, contra-alt, H. Carter, tenor, E. Fisher, piano, r 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", (1750 M.) 12.50:. Concert c|oöf hel Orkest Gayina. 5.05: Or^ h;erit-concert 8.50: Concert. Königswusterhausen (1300 M.) 8.20: „Der Lctzte Walzer", operette in 3 acten van Strauss. 10 5012.50: Dansmuziek door de Kermbnchkapel. Brussel (487 M.) cn'Antwerpen (265 M.):; fi.50—10.50: „Mascotte", operette van Aoijiran. Orkest, koor en solisten. Munster (410 M.): 11.50—12.50: Orkest concert.' 1.352.50: Orkest-concert, wer-» ken y. Waïdteufel. 4.205.20: Kamermu-» ziek, wélken v. Bruckner. 5.206 20, 6.20—6.50. 6.50—7 20. 7.20—7.40, 7.40— 8.Lezingen. 8 209.20: „Der Früh-» naturalismus", das Friedensfcst, van Ger-» hart Hauptmann. 9.2010.35: Vocaal-» concert, Schumann-Lüwe. 10.4011.20; Vroolijkc muziek door orkest. RADIO-NIEUWS. De golflengten-wijzigingen op 15 October. Het voorgestelde goiflengte-schema van Genève voor de kor te-golf omroepstations in Europa zal niet eerder in werking treden dan 15 October, hoewel oorspronkelijk 15 September al9 datum was bepaald. De nood* zakelijke technische voorbereiding heeffj meer tijd in beslag genomen dan wel ge-» dacht was. Slechts Zurich heeft haar golflengte ge* wijzigd van 515 op 500 M. Ook in de lncht muziek. De directie van de Imperial Air-waya overweegt om in haar vliegmachines lus-» schen Londen en Farijs een radio-inslalia-» tie aan te brengen om de passagiers in do gelegenheid te stellen tijdens de vlucht naar een radioconcert te luisteren. Waarschijnlijk zal bij iedere zitplaats een telefoon aangebracht worden, daar een luidt spreker het geraas van den motor niet kan overstemmen. In Duitschland heeft men reeds lang ge-» leden speciaal voor de luchtvaart (grama-» foon) radio-concerten afgedraaid. Wij zien deze programma's echter" niet meer in do bladen afgedrukt, zoodat de proef waar* schijnlijk niet bljzonder'is geslaagd. Militaire taptoe van Londen (2LO), Op Zaterdag 9 October zal er in de klank» zaal van Londen 2LO een militaire taptoe gehouden worden. Als speciale attractie worden de geluiden nagebootst, die veroor zaakt worden door een troep soldaten op marsch, en het voorbijtrekken van kanon» nen en tanks. Ook de pijpers en doedelzak-» blazers zullen bij de taptoe niet ontbreken, Dat gaat in Nederland anders. Voor 10 Mark geelt de administratie vaa de P. T. T. in Duitschland den radio-ama* teurs het recht om hun antenne aan de tele- fconmasten te hangen. In Nederland moet Ie antenne volgens (verouderd) voorschrift minstens 2 Meter, van de telefoondraden verwijderd blijven zelfs laat men de antenne wegbreken als aan de voorwaarde niet voldaan wordt. Laat men aan de Duilsche P. T. Tt eens een voorbeeld nemen. Radio voor doktoren op het platteland, i Voor een kleinen kring van belangstellen* den gaf de heer J. D. Aukes, radio-technicus le IJmuidcn, Woensdag 22 September in GtK - 2a

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10