AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN, i J Vrijdag. StadszaalFilmvertooning1 „De ontbla derde roos." 8 uur. Zaterdag. l'Union: Fropaganda-kunslavond Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 8 uur. StadszaalFilmvertooning „De ontbla derde roos." 8 uur. Zondag. Stadszaal: Filmvertooning „De ontbla derde roos.'7 8 uur. Zomerlust: Clubmatch Kynologcnclub „Leiden". Vanaf 10 uur voorm. Maandag. Petruskerk: Conferentie van pater Hen- órichs voor niet-Katholieken. Kwart over acht. Stadszaal: Filmvertooning „De ontbla derde roos." 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hooge woerd: Voor- slellingpn te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „City-theater". Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 'a Zaterdags matinéo te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- or» Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Mad. Pompadour. 8 uur. Scheveningen: Circus Maxo. 8 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 2 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Sept. tot en met Zondag 26 Sept. waargenomen door do apotheken van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. waarde verricht, die door alle eerlijke vre- uesvrienden gewaardeerd moet worden De voorzitter deelde mee, dat het debat hedenmiddag" voortgezet zal worden. De conferentie der onderleekenaars van het protocol van het Hof eindigde gisteren met de aanvaarding in hoofdzaken van de oDtwerp-acte, opgesteld door de redactie commissie. De voornaamste wijziging be treft het recht van de 48 onderteekenaars om de aanvaarding der Amerikaansche re serves op tc zeggen met twee derden meer derheid. Dit recht is nu beperkt tot de (wee- de helft der vierde reserve. De vrijheid om het statuut van het Hof eventueel zonder Amerika's toeslemming te kunnen wijzigen, gaat uit van het standpunt, dat het Hof zóó belangrijk is als organisme voor den Bond, dat indien het Bondsbclang amen deering van het statuut vereischt, geen niel- Bondsiid een beletsel mag kunnen zijn. De voorzitter, prof. Van Eysinga, heeft nu opdracht een ontwerp-brief te redigee- ren, welke de 48 onderteekenaars elk af zonderlijk aan het „State Department" in Washington zullen sturen. De 48 regeerin gen blijven evenwel vrij om het ontwerp- brief te aanvaarden of te wijzigen. Het be perkte recht van omzegging der reserves be doelt te doen uitkomen, dat Amerika niet buiten de eenmaal aanvaarde jurisdictie van het Hof kan worden geplaatst, maar slechts uit zijn speciale rechten kan worden ontzet, indien de andere staten deze nadee- lig achtte. Nadat verschillende sprekers hulde had den gebracht aan het beleid van den Ne- dfrlandscheu voorzitter, hield deze een slot rede, waarin hij betoogde, dat de conferen tie grooler moeilijkheden had te overwin nen dan Amerika wellicht besefte, toen het de reserves opstelde. Het ware gemakkelijk geweest afwijzend te antwoorden, maar men heeft getracht om de moeilijkheden op prac- tische wijze te overwinnen. De heer-Van Eysinga hoopte, dat het werk der conferen tie Amerika in staat zou stellen opnieuw een plaats in te nemen in de internationale organisatie tot vreedzame beslechting van geschillen. Hij beloofde het ontwerp-brief zoo spoedig mogelijk gereed te hebben en hoopte, dat de 48 staten zoo spoedig moge lijk bun antwoorden naar Washington zou den stipren. Na woorden van dank aan alle medewer kers. sloot de heer Van Eysinga de confe rentie. De Franschen zijn bezig 5 6000 man troepen uit Rijnland terug te trekken. Uit drukkelijk wordt van Fransche zijde verze kerd, dat dit geen gevolg is van het onder houd tusschen Briand en Stresemann Ook 29 uitwijzingsbevelen zijn deer de Franschen ia Rijnland ingetrokken. DUITSCHLAND. Stresemann bij Hindenburg. Rijkspresident Hindenburg ontving Stre semann. kort na zijn aankomst in Berlijn; Stresemann bracht den president verslag uit over de besprekingen te Genève. Na een uiteenzetting van ongeveer één uur dankte Hindenburg den minister voor zijn moei- zamen arbeid en gaf uitdrukking aan den wensch. dat de nu aangeknoopte onderhan delingen. tot oplossing van de nog aan hangige lastige problemen en de spoedige bevrijding van Rijnland en het Saargebied zullen leiden. ENGELAND. Het mijnconilict weer vastge- loopen. Uit de scheepsbouw. Lnchtdienst op Indië. De Executieve der Mijnwerkersfederatie heeft nagenoeg den geheelcn dag zitting gehouden, doch er werd geen nieuw bezoek gebracht aan Downingslreet. Wel werd er door de Executieve een schrijven van de re- gcering ontvangen. Het verluidt, dat deze brief behelsde, dat de .voorstellen der mijn werkers beschouwd werden als ongeschikt om een aannemelijke basis voor een oplos sing van het geschil te vormen. De Execu tieve intusschen heeft mededceling van haar voorstellen gedaan. Zij is bereid den werk nemers te adviseeren verminderde loonen te aanvaarden, doch niet lager dan die, betaal baar krachtens de regeling van 1921; een en ander als overgangsmaatregel, ten be hoeve van onmiddellijke hervatting van het werk. Wat de eerstvolgende geste zal zijn is nog twijfelachtig. Voorshands gaat de belang stelling uit naar de plenaire Kabinetszitling, die heddn zal worden gehouden en waarin de toestand zal worden besproken. Een belangrijke vergadering der vertegen woordigers van de vakbonden van scheeps bouwers te York heeft onder voorbehoud de voorstellen aangenomen der gemengde com missie vair patroons en arbeiders voor de herziening der interne arbeidsregeling, om de uitgaven te beperken, ten einde de ern stige depressie te boven te komen, die voor al aan de buitcnlandschc concurrentie te wijten is. Do luclildïenst van Engeland naar Indië zal op 12 Jan. as. worden ingewijd. Sir Samuel Hoare, minister der Luchtvaart zal de eerste vlucht naar Indië meemaken, ver gezeld van lady Maud Hoare. Drie machi nes zullen gezamenlijk vertrekken en de Iucht-vice-maarschalk sir Seflon Brancker zal eveneens van de partij zijn. De lijn is ingedeeld als volgt: Na het ver trek van het vliegpark Heliopolis nabij Kairo zullen de machines voor het eerst halt ma ken te Gaza, waar de reizigers den nacht zullen dóOrbrengen. Van Gaza zal de route gaan over de Doode Zee over Ratba en Bag dad naar Basra. Den derden dag zullen de passagiers naar JBushire en Bandar-Abas gaan. Het laatste stadium leidt van het vliegpark aldaar over Charbar naar Karachi. Wanneer de reizigers Woensdag na de lunch van Heliopolis vertrekken, zullen zij den daarop volgenden Zaterdag te Karachi thee kunnen drinken. POLEN. Naar een crisis? Do budgetcommissie van den Landdag heeft het voorstel aangenomen der natio nale volkspartij om de ontwerp-bogrooting voor het 4e kwartaal met 35 millioen zloty te verminderen, ovenals hot amendement op art. 1 van het begroot)ngsontwerp, vol gens hetwelk de in het 3e kwartaal ge anticipeerde 12 millioen zloty geschrapt moeten worden. Met deze beide amende menten werd de begrooting eindelijk aan- gQomcn. Do minister van financiën verklaarde, dal de regeering de consequenties zal moe ten trekken voor het geval, dat de Landdag het besluit der commissie tot vermindering der be-grooting niet ongedaan zal maken. BUITENLAMPGEM17*'-?T). Nieuwe treinaanslagen in Duitschland. Slechts op het kantje af is in Duitsch land andermaal een aanslag op een snel trein verhinderd. Drie kwajongens van 11- tot 13-jarigen leeftijd hebben op de raij6 van het traject AsscherelebenHalber- stadt groote steenen neergelegd, teneinde den trein te doen ontsporen. Dit werG opgemerkt door een machinist, die zbu machine voelde schokken en in het vol gende station daarvan mededeeÜDg deed. Er werden onmiddellijk een paar wegwer kers de lijn langs gestuurd, die ontdekten, dat op een ander spoor veel grooter stee nen waren opgestapeld, die den sneltrein HalleHalberstadfc zeker zouden hebben doen ontsporen. De drie jongens werden gearresteerd, ze zaten in een boschje bij de spoorlijn en verklaarden, dat ze eens een spoorwegongeluk van dichtbij hadden willen zien. Gister voormiddag bespeurden spoorweg ambtenaren op het traject Neersen—Wier- sen, nabij de Nederlandsche grens^ dat eenige laschschroeven waren losgemaakt. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat hier ongetwijfeld opzet in het spel was. De dader is onbekend. De typhuz-epidexnie. Gisteravond was het aantal ziektege vallen te Hannover gestegen tot 1737 en dat der do oden tot 100. Vrachtauto door een trein overreden. Bij Bruchtai in Baden is een vracht auto met 2 daaraan verbonden wagena door een trein gegrepen en 30 M. voortge sleept. Twee vrouwen werden terstond ge dood, een levensgevaarlijk en 4 andere mindeT zwaar gewond. Noodlottig auto-ongeluk. Bij Durmeraheim is een auto, die met een snelheid van 80 Jt.M reed, tengevolge van een defect aan do stuurinrichting te gen een mijlpaal opgereden. De auto werd geheel vernield. De ehauffeur en twee in zittenden waren op slag dood, terwijl een vtouw en een kind er met lichte verwon dingen afkwamen. Een vloer ingestort. Uit Milaan wordt gemeld: Bij den aan bouw van een grootcndeels uit beton op getrokken gebouw is een vloer ingestort. Drie arbeiders werden gedood. Gevreesd wordt, dat nog meer arbeiders onder het puin bedolven liggen. Dooi electriciteit gedood. Uit Graz wordt gemeld: Drie arbeiders, die op het station Uebel- bach een electrische geleiding moesten her stellen, wachten niet af tot de stroom uit geschakeld was. Zij kwamen met den stroom in aanraking met het gevolg, dat alle drie gedood werden. Het spoorwegongeluk bij Meina. Blijkens nadere berichten uit Melun zijn uit den wrakboop van de verongelukte treinen tusschen Melun en Monterau ges lijken to voorschijn gehaald. Een drama te Brussel. Een 60-jarig ingenieur, Daeoul geheeten, was eenigen tijd verloofd geweest met een Brusselsche dame, die echter kort geleden de .verloving had verbroken. Gisteren drong de ingenieur de woning van zijn vroegere verloofde binnen,- schoot haar 78- jarige moeder neer en verwondde de doch ter zwaar. De moordenaar nam daarop de vlucht. De politie is er nog niet in ge slaagd hem te arresteeren. Onderwijs aan zigeuners. Te Uzhorod, de hoofdstad van het Woud karpathenland, zal de eerste school in Europa voor onderwijs aan zigeuners wor den gesticht. De kwestie van onderwijs voor zigeuners kostte Teed9 den school- autoriteiten van het vroegere Oostenrijk veel hoofdbrekens. Voor de zigeunerschool is een bijzonder leerplan opgesteld, waar op alleen lezen, schrijven en rekenen voor komen. Andere vakken van het gewone lager onderwijs zijn vervallen. Daarte genover staat, dat de zigeunerkinderen uitgebreid muziekonderwijs zullen krijgen. Spoorwegongeluk in Japan. De sneltrein Tokio-Osaka is in de buurt van Sjimonoseki gederailleerd. Volgens de eerst# berichten zijn er 28 dooden en on geveer 60 gewonden. De Oiang-oetang als spoorwegambtenaar. Een groote aap is Woensdag een mi nuut of twintig heer en meester geweest in het dienstlokaal van het viaductstation Crystal Palace van den Zuider spoorweg te Londen. De verschrikte reizigers, die het loket genaderd waren, werden munten en kaartjes om de ooren gegooid, terwijl de andere stations af en toe onontcijfer bare telegrammen ontvingen als do aap met de telegraafsleut-el speelde. De boos doener een tweejarige orang-oet-ang, was per trein aan het station gearriveerd in een kooi, die geadresseerd was aan een menagerie in het Kfistallen Paleis. Zij het was een wijfje vond het in haar kooi te vervelend, wist te ontsnappen en wandelde het kantooi binnen, waar zij de kaartjesverkooper van zijn plaats rukte en heel wat verwarring stichtte. Het glimmen de koper van de telegraaf taf el trok haaT vooral aan. Zij draaide eens hier en daar aan en gTomde van pret toen zij den sleu tel te pakken Kreeg cn merkte dat daarmee een klinkend geluid gemaakt kon worden. Toen haar dat verveelde, knabbelde zij eens op 7n rose kaartje, maar dat scheen haar niet te bevallen, de groene kaartjes bleken meer in haar smaak te vallen. Drie heeft zij er geconsumeerd en van vele an deren zijn heele stukken afgeknaagd. Eerst na twintig minuten de reizigers hadden zich zonder kaartje moeten red den kwamen een paar oppassers van de menagerie een eind aan het spelletje maken. De jongedame trachtte nog door een bovenraam te ontkomen cn beet een harer vervolgers in de hand, maar ten slotte werd zij toch overmeesterd en weer in haar kooi gestopt. Geëtiketteerde dansmeisjes In de Londensche wereld, waarin men zich vermaakt, heeft een nieuwe mode haar intrede gedaan, die van een lapje fluweel, waarop in sierlijke letters de naam van de draagster is uitgesneden, om den bovenarm in plaats van de tot dusver gebruikelijke sla- venarmband. Het zwart fluweel moet op het blanke vleesch een alleraardigst effect ma ken en voor den danseur is het pikant de naam van zijn danseuse van haar arm af te lezen. Achter den Electrlschen Haas. Eneeland heeft een nieuwe sport-honden- wedrennen. 't Ie overgewaaid uit Amerika, waar het reeds lang beoefend wordt onder enorme belangstelling. Een groep Amerikadnsche millionaire heeft nu alhier ook een syndicaat gevormd en een stuk land gekocht in Manchester, waar 250 bookmakers zich Dinsdagavond schor stonden te schreeuwen tegenover de 15000 toeschouwers. Het was een buitenge woon geanimeerd schouwspelen een rijk renpaardeneigenaar was tegen zijn zin in zóó enthousiast na afloop der rennen, dat hij direct een paar honden kocht om zelf mee te kunnen raceD. De honden, die gebruikt worden, zijn de zoogenaamde „greyhounds", een soort ha zewindhonden. doch grooter en sterker ge bouwd, én speciaal gefokt en getraind voor deze sport. Ze worden behandeld en ver zorgd als renpaarden, en kosten vaak onge looflijke sommeB. Het bezit van één of twee iJrijswinners kan den' eigenaar een flink be staan opleveren, en het is daarom niet te verwonderen, dat een werkelijk eerste klas hond soms'f4000 tol f5000 kost. Er zijn eenige greyhound-fokkerijen in Engeland, die werken met een kapitaal van f 600.000 tot een millioen toe. De renbaan bestaat uit een cirkel van 400 M. omtrek en met 'n prachtig gelijke grasop pervlakte. Een enkele rail loopt langs den buitenkant van de baan, waarop electrisch wordt voortbewogen een pop, die zeer kun stig nagemaakt is als een haas. De snel heid van dezen electrischen haas kan naar wensch vermeerderd en verminderd wor- den. De rennen beginnen juist zooals de paar denrennen. De greyhounds worden door hun trainers in witte jassen langs de pad- doek geleid om de menigte een kans te ge ven, de fijnere punten van de dieren te be- oordeelen. Vervolgens worden ze een eind ver de baan opgebracht naar een groote soort kooi, waarin elke hond in een apariï afdeeling wordt geplaatst Nu zet men den electrischen haas in be weging, die ééns rondom de baan snort De honden krijgen hem in de gaten, en be ginnen vreeselijk te keer te gaan. Zoodra nu de „haas" weer voorbij de kooi komt, wordt de deur losgetrokken, en de zeven of acht honden vliegen als een pijl uit den boog den mechanischen viervoeter achterna, 't Is bui-, tengewoon opwindend om die dieren te zien rennen, elkaar opzij duwend, ondersteboven gooiend en uit den weg dringend in de boch ten. De hond die het eerste de eindpaal voorbij is, is natuurlijk de winner. Wan neer alle honden dat punt voorbij zijn wordt de haas stopgezet en verdwijnt in een soort groote doos, waarna de honden zich heel gemakkelijk laten opvangen door hun trainers. Het is wel eens gebeurd gedurende oefeningen, dat de honden den baas te pak ken kregen, in welk geval de kaatste dan tot flarden werd gescheurd. Deze animecrcnde en zoo veel minder wreede sport dan „coursing", waarbij in elke race een werkelijke haas gewoonlijk het leven laat, zal ook dra in Londen ten toon worden gesteld. •J. K. Het Engelsche mijnconilict. LONDEN, 24 Sopt. De „Westminster Ga- zette" is in staat, den inhoud mede te dea len van den jongsten brief, dien de vier voornaamste leden van het executief comité der Mijnwerkersfederatie aan den premier hebben geschreven en waarin zij de voor waarden bekendmaakten, waarop zij bereid waren de arbeiders te adviseeren het werk onverwijld te hervatten. Deze voorwaarden behelsden: lo. De loon voorwaarden van de nationale overeenkomst van 1921, welke een vermindering van tien percent mede brengen-. 2ó. handhaving van den zevenurendag; 3o. de overeenkomst geldt voor drie maan den, gedurende welken tijd in de districten regelingen worden getroffen nopens arbeids duur, loonen en algemeene arbeidsvoor waarden. Mochten eigenaars en arbeiders in de districten niet lot overeenstemming gera ken, dan zullen alle hangende quacsties aan een Hof worden voorgelegd; de mijn werkers zouden dan bereid zijn de beslis singen van het Hof als bindend tc aan vaarden. 4o. Indien met Nieuwjaar een arbitrage procedure gaande is, zullen de mijnwer kers bereikt zijn, in Januari en Februari 1927 loonen le aanvaarden, die gebaseerd zijn op de gegevens van November en De cember 1926. De medewerker voor arbeidszaken van het blad voegt hieraan toe, dat, naar hij uit betrouwbare bron verneemt, de mijn werkers niet zouden vasthouden aan een nationaal minimumloon cn ten volle be reid zouden zijn, aan de districten de kwestie over te latCD van de vaststelling van de loongegevens. De mijnwerkers zou den verder, wanneer de eigenaars blijven staan op een verlenging van den arbeids dag in de uitvoergebieden, daartegen geen ernstige bezwaren maken, hetgeen zou be- teekencn dat te Durham, Northumberland en Zuid-Wales -fr en waarschijnlijk ook in Lancashire de arbeidsdag van zeven tot acht uur zou worden verlengd. De regcering heeft de mijneigenaars reeds gepolst of zij bereid zouden zijn om op bovengenoemden grondslag aan een conferentie met de mijnwerkers en de re geering deel te nemen, doch zij zou hen onder geen beding bereid hebben gevon den met de mijnwerkers samen te komen tot het overwegen van een nationale over eenkomst als zoodanig, vooral niet wan neer de arbeidsduur van de agenda zou moeten'worden afgevoerd. De mijneige naars hebben zich echter wel bereid ver klaard, om alle voorstellen die uit Dow- ningstreet van uit het hoofdkwartier der mijnwerkers komen, met den grootsten ernst te behandelen en aan de districts- vereenigingen ter bespreking en ter fine van advies voor te leggen. De regeering acht bovengenoemde voor stellen geen grondslag voor een beëindi ging van het geschil. Hieruit valt af te leiden dat de mijneigenaars ze definitief hebben afgewezen. Kardinaal Touchet overleden. ORLEANS, 24 Sept. (V. D.). Kardinaal Touchet is overleden. Hij was lijdende aan longontsteking. Het handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije. WEENEN, 24 Sept. (V. D.). Tusschen Oostenrijk Tsjecho-Slowakije zijn moei lijkheden ontstaan over de uitvoering van het tusschen beide landen getroffen han delsverdrag. Het verluid!, dat de Oosten- rijksche regeering voornemens ia het han delsverdrag op te zeggen. Uit China* SJANGÏIAI. 24 September (Reuter). Gé* neraal Fengjoesiang heeft met zijn geheele leger partij gekozen tegen het bolsjewistische Kanton-leger. Typhnsgevallen in Calbe MAAGDENBURG, 24 Sept. (V. D). In Calbe aan de Saaie zijn zeven personen uit een familie lijdende aan typhus. De schade op de Bahama-eilanden. NASSAU (Bahama-eilanden), 24 Sept. (Reuter). Vertraagde berichten melden dat ook andere eilanden als Grooked Island, Long Island en Andres Island aanzienlijk van den storm te lijden hebben gehad. Het aantal dooden op deze eilanden wordt ge schat op 30. Honderden huizen zijn ver woest. Een dnbhele moord. BERLIJN, 24 Sept. (V. D.). Een zekere Olto Grosse heeft in den afgeloopen nacht in zijn woning zijn vrouw en kind den hal9 afgesneden. Daarna is hij uit de derde ver dieping op straat gesprongen. Hij is aan de wonden, die hij opliep, overigen. a Ontvangst ten Paleize te Den Haag. A Hedenochtend te half twaalf ure heeft H.I Af. de Koningin in tegenwoordigheid vdnj verscheidene, in ambtsgewaad of unifonol gekleede hofdigmlarissen, ten Paleize in gqJ hoor ontvangen de commissie uit de Eerst®' Kamer der Stalen-Gcneraal, belast met del aanbieding aan de Vorstin van het adres van' antwoord dier Kamer op de Troonrede. De commissie bestond uit den President der Eerste Kamer, luitenant-generaal Baron- van Voorst tot Voorst en de leden Briti, van der Hoeven, de Jong. Blomjous en Steger Generaal van Voorst lot Voorst droeg de mk litaire uniform met het lint van Grootkruis in de orde van den Nedorl. Leeuw, de ove-i rige leden der commissie het amblscosluum. De eommissie had zich van het gebouw der Eerste Kamer in auto's, begeleid door boden van die Kamer, naar het Paleis be- geven. Bij het betreden van de vestibule van liet Koninklijk. Palcis werden de militaire eer* bewijzen, verschuldigd aan een ontvangst ten Hove van een deputatie, bij welke zich de voorzitter der Eerste Kamer bevindt, be-, wezen door .een sterk detachement huzaren, gekleed in vcldlenue en onder commando van'een Isten luitenant. De hoornblazer van dit detachement blie$ den écremarsch. De manschappen presen teerden de karbijnen. Bij het verlaten van het Paleis werden dC commissie dezelfde eerbewijzen gebracht. Ten 12 1/4 ure ontving de Koningin, we-J derom in bijzijn vin verschillend leden van Haar civiele en militaire Huis, de com- missie uit de Tweeae Kamer, welke- tot taa/ had Hare Majesteit aan te bieden de gL- teren door die Kamer opgemaakte aanbe- velings lijst voor het lidmaatschap v.o den Hoogen Raad der Nederlanden. Deze Commissie bestond uit de lu an vac Rijckevorsel, voorzitter der deputatie mevr, de Vriens Bruins en de heeren Zijlstra, Drooglever Forluvn, Ebels, Langr.'n Ling* beek en Kampschöer. De meeste leden der CommUsie droegen het ambtsgewaad, enkele beeren zwarte kleeding. Mevr. de VriesBruins droeg 'n zwart costuum met langen zwarten mantel, die afgezet was met een groenen, met goud doorweven rand en voorts nog droeg zij een zwarte hoed met een touffe van grijze vee- ren. Suiinaamsche begrooling voor 1927. Ingediend is het wetsontwerp tot vaststel ling van de Surinaamsche begrooling voot het dienstjaar 1927. Deze begrooting staat, blijkens de Memorie van Toelichting, nog in het teeken van voortgezette versobering van den Landsdienst. Aan uilgaven is geraamd f 7.653.917, aan inkomsten f 4 563.961 zoo dat er een nadeelig verschil is van 13.089.956. Hiervan zal door leening f 550.000 moeten worden verkregen, terwijl de Rijksbijdrage f 2.539.956 bedraagt. Vergeleken bij 1926 vertoont deze bijdrage een daling van f 407 375, o.a. in verband met een in liet bedrijfsleven van Suriname ingetreden verbetering, waardoor de op brengst der gewone middelen voor 1927 hooger mocht worden geraamd dan die ^oor het loopende jaar. Intusschen moet voor 1927 rekening wor den gehouden met onvermijdelijke acressen in de uitgaven wegens uitkeeringen aan hefi bijzonder onderwijs, pensioen, wachtgelden en dergelijke. Medegedeeld wordt, dat de gouverneur on langs na voorafgegane raadpleging van de Koloniale Staten en van de Bedrijfscommis- sie der Landskoffieondememing Sloot wijk, deze onderneming heeft overgedragen aan een particulier, die in combinatie met eenige andere personen de te 's-Gravenhage geves tigde N. V. „Cultuurmij. Commewyne" heeff opgericht, waaraan de rechten en verplich tingen in zake Slootwijk vóór 1 Jafiuari 1927 moeten worden overgedragen. De kooppriji bedraagt netto f 171.600. Nieuwe openbare werken worden in de begrooting niet voorgesteld De Gerei, kerken buiten het kerkverband., De Kerkeraden der Geref. Kerken van Amsterdam-Zuid (Parkkerk) en Zandvoort (Brederodestraat), die sedert zij buiten het verband der Geref. Kerken in Nederland zijn geplaatst, onderling in kerkverband leven, besloten in de maand October een kerkelijke conferentie samen te roepen die ten doel heeft door onderling overleg de richtlijnen vast te stellen, waarlangs Gere formeerde Kerken zich bevrijden kunnen van de verantwoordelijkheid voor de Asser besluiten en voorloopige maatregelen te tref fen voor het samenleven der kerken in het herstelde kerkverband. De Kanker. Aneta meldt uit BataviaDr. Lumentut heeft.in zijn voordracht over zijn onderzoek van Jiet kankervraagstuk te kennen gegè-, ven, dat de gezwellen veroorzaakt worden door radioactieve stoffen en hun transforma ties, zoowel bij ménscb, dier als plant. II. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedeimamiddag per Staatsspoor-. trein van 1 uur 12. waarin zich het salon rijtuig van den trein der Koningin bevond, naar het Loo vertrokken. De Prins, die hedenochtend een bezoek bracht aan de dahlia-tentoonstelling, zal zich morgenmiddag te 2 uur 53 per Staats spoor naar Het Loo begeven. Z. K. H. deed echter zijn Gemalin en1 Dochter uitgeleide op het perron. Naar wij vernemen zijn door de ban- kiersgroep, welke in Juni j.l. de 41/* pCt In dische conversieleening 1926 A heeft uitge bracht bracht van den Minister van Kolo niën 41/* pCt. 's jaars rente-dragende schuld-^ bewijzen ten laste van Nederlandsch-Indië overgenomen, ten einde tegen contant geld te worden le gelde gemaakt of verwisseld tegen de niet-uitgelote schuldbekentenissen der Nederlandsch-Indische leeningen 1921 A en 1921 B, welke nog tot een nominaal bedrag van f 114.625.000 uitslaan.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2