No. 20409. VRIJDAG 24 SEPTEMBER Anno 1926. NIEUW FEUILLETON. KERK- EN SCH00LNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. t Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en (Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechb Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden J 2.35, per weet 0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen zullen wij een aanyang maken met een nieuw boeiend feuilleton, getiteld: „DE WILDE HERTOGIN" uit het Duitseh door Ernst Klein. Geautoriseerde vertaling van L. Dithmarine. DE DIRECTIE. STAHSWFPWS. Ridderspel en tonrnooi 3-Octoberfeest. De herdenking van Leidens Ontzet die ditmaal op Maandag 4 October zal plaats hebben en dat samenvalt met de herden king van het veertigjarig bestaan der V.er- ecniging, belooft inderdaad schitterend le zullen worden. Als hoofdnummer van het feestprogram ma zal ook nu weder zijn de Optocht en hel Openluchtspel, welk gedeelte zonder twijfel met de beste studenten-maskerades zal kun nen wedijveren en dat, zooals men weei, zal voorstellen: „de intocht van Jan van Beieren, zoon van Henegouwen van Hol land en.Zeeland binnen Leid,en op den 13en Augustus 1420... Dit onderwerp is gekozen, omdat het tijdvak waarin Jan van Beieren als graaf van Holland optreedt een belangrijk stuk geschiedenis is tijdens de Hoeksche en Ka- iboljauwsche (wisten voor Leiden is geweest. Dat ter gelegenheid van den intocht in 1420 een riddertournooi zou zijn gehouden, berust echter op phantasie; rnen zal dit echter de ontwerpers van hel feeslplan gaarne vergeven, als men weet dat hetgeen ■vertoond zal worden, geheel aan de historie en de overlevering is ontleend. Het tooneel van het spel zal zijn het ge meentelijk sportterrein aan den IIooge-Rijn- dijk vlak bij het eindpunt van de Stadstram. 'Daar is het z.g. „KrijLhof" geïmiteert (het tegenwoordige Gerecht). Op den achtergrond verrijst hel Gravenhof of den huize Lok- ihorsl, waarin de Hollandsche graven eer tijds hun verblijf hielden. Naast het Graven [hof bevindt zich 's Gravenslein, waaraan het tegenwoordige oude gebouw van dien haam immers nog herinnert. Met geraamte van deze gebouwen slaat feeds op het veld de wanden van beschil derd doek worden later aangebracht. Zij gijn opgeborgen in een loods op het laud. [Daarvoor spreidt zich het tournooiveld uit imet zijne attributen en er tegenover bevin den zich de tribune's met in totaal 4500 .zitplaatsen, terwijl er ook nog ruimte over blijft voor eenige honderden staanplaatsen. Aan het Ridderspel zullen ruim driehon derd personen deelnemen waaronder vele .ruiters, allen in de kleederdracht van di^n ■tijd en, waar noodig in wapenrusting. De 'hoofdgroep wordt gevormd door den Hertog jen zijn Gemalin met gevolg; verdere groe pen zijn: de Regeering der Stad Leiden, do 'Geestelijkheid, de Burgemeesters van Delft en Dordrecht met hun gevolg, de Hol land- jsché adel, tal van ridders en edel vrouwen, ;schi ld knapen, herauten, de Hollandsche ivoorop gevolgd door de edelen van Hene gouwen, door hun kleedi'ng ie onderschei den. Wij zullen ons "niet aan de beschrijving van liet tournooi wagen dat onder leidir.g [van den Wapenkoning wordt gehouden. Men moet dit om het naar waarde le kunnen echatten aan de hand van de straks le ver schijnen'feestwijzer zelf zien en volgen. Daarvoor bieden de zit- en staanplaatsen .voor hen, die de nog al prijzige enlrce's kunnen betalen gelegenheid en wie dit niet ï'e beurt kan vallen, zal bij het aanschou wen van den optocht den stoet kunnen be wonderen. Musis Sacrum. Het bestuur van de sociëteit „Musls Sa crum" organiseert in den laalsten tijd veel vuldig intieme muziekavonden, waarvoor In den regel groole belangstelling bestaat en die dan ook tón zeerste in den smaak val len. - Zoo was er gisteravond^ het echtpaar Ro- jlowsky te gast of eigenlijk was het juist dit 'kunstzinnige duo, dat deze muzikale soiré aanbood, zoodat veeleer het bestuur en le den van „Musis Sacrum" dc gastrol ver- yuldcn. De voorzitter, de heer A. P. J. Aarsse opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot alle aanwezigen inzonderheid tot den van heer en mevrouw Rotowskv, die spr. dankte voor hun belangeloos aan bod om op dezen avond de leden van hun kunst te willen doen genieten. Van harte hoopte spr., dat alle leden niet (dan aangename herinneringen aan deze '.avond mee naar huis zouden nemen. Het echtpaar Rotowsky is hier ter slede ^eeds zóóvele malen opgetreden en in zóó vele gelegenheden, dat er onder onze le- •Ztrs misschien slechts weinigen zullen zijn, £Üe hen nog nooit hebben gehoord. '.De heer Rotowsky is nog steeds dezelfde Idealist, die hij eenige jaren geleden was en r&l dit vermoedelijk wel zijn geheele leven. Hoewel hij ongetwijfeld goede violistische capaciteiten bezit, pretendeert zijn muziek toch geenszins te zijn inderdaad goede muziek, doch uitsluitend gevoelsmu- ziek, muziek welke tot iedereen spreekt en waarvan iedereen onder de bekoring komt. Achtereenvolgens speelde de „reizende muzikant", zooals hij zich zelf bij voor keur noemt, daarbij op uitstekende wijze aan de piano begeleid door zijn echtgénoole, composities van Beethoven, Gluck, Gounod, Grieg, Mascagny, en andere grootmeesters. Tusschen de verschillende nummers door vertelde de heer R. op onderhoudende wijze het een en ander van de groote rol, die de muziek steeds in zijn leven heeft gespeeld, van hun beider reizen en .trekken met hun woonschuit, enz. Uit alles sprak zijn enthou siasme voor de muziek, een enthousiasme, dat aan ieman met een minder idealistische levensbeschouwing eenigszins overdreven moet toelijken, doch dat dit rasechte ar- tiestenpaar lot een levensbehoefte is ge worden. Dc heer Aarsse maakle zich aan"t einde van de avond lot aller tolk, loen hij den heer en mevrouw Rotowsky namens be stuur en leden dank bracht voor het ge schonken kunstgenot. Verder richtte hij nog een woord van dank tot den heer Th. Heins, den muziek-commissaris van Musis Sa crum" die in overleg met de Rotowsky'* dezen avond had gearrangeerd. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen is te Apeldoorn geslaagd mej. N. Kater alhier. De heer J. F. X. Sanders, wethouder van fabricage is verhinderd om op 25 Sep tember en 2 October spreekuur te houden. Ter gelegenheid der collecte voor „Zonnestraal" lor bestrijding der kosten voor nazorg aan T. B. C. lijders, welke col lecte morgen zal worden geh-ouden zullen vier muziekkorpsen hun belanglooze mede werking verleenen door des middags van 36 uur op verschillende plaatsen te spe len namelijk de muzickver. ..Tieleman en Dros", ,,De Post", „Nieuw Leven" en de N. Z. H. Tram. Mogen velen zich gedrongen ge voelen om een offer voor dit schoone doel le brengen. Ais men onze hulp komt vragen, Wordt door schreien en door klagen, 's Naasten kommer niet verlicht. Helpen. Helpen, dat is plicht. der firma B. v. d. Hall, Vasteland 17, die op Nieuwe Maas geheel volgeladen met pro viand in de richting der Waalhaven voer, door hevige deining, door sleepbooten ver oorzaakt bij de Pctroleumkade langzamer hand zoo vol water, dal zij geleidelijk zonk De beide opvarenden, de 28-jarige schipper F. Giellet en de los werkman W. H. Ver meulen geraakten te water, doch wisten zich op leege manden drijvende te houden, totdat de schipper P. v. d. Broek van de mo torboot „Stormvogel" hen redde. Deze schip per bracht de beide mannen naar hel bu reau der rivierpolitie war ze van droge klee- ren werden voorzien. De „Standaard lil' was inmiddels in dc diepte gezonken. De plaats is met een vlag gemerkt. Daar de boot 5 ton inhoud heeft en geheel gevuld was met provinand voor een zeeschip, is de schade zeer aanmerkelijk. Noodlottige botsing. Gis- fceren heeft op het fietspad in de Rose- straat te Rotterdam, tei hoogte van pand 222, een aanrijding plaats gehad tusschen twee fietsrijders. De eene fietser kwam zijwaarts te vallen en sloeg met het hoofd op straat, tusschen voot- en achterwiel van een melkauto van dé melkinrichting Aurora. Het act^erwiet ging hem over borst en kaak, de jjcheele borstkas werd ingedrukt, en de jonge man was onmid dellijk dood. De andere fietser, die met bepaald schuld aan het ongeluk had, heeft zich haastig verwijderd en is onbekend gebleven. -Alles was zoo snei in zijn werk gegaan, dat de bestuurder H de R. van den vracht auto niets van de botsiDg gezien had en pas door het. schokken van zijn auto be merkte, dat hij iets of iemand overreed. Op het lijk zijn geen identiteitsbewijzen i gevonden. Gisteravond echter tegen half elf vervoeg de zich de vader van den jongeman aan het hulpbureau aan de Korte Hilleslraat. De overledene bleek te zijn de 17-jarige draaier J. S. uit de Ooslondamslraat. D o o d e 1 ij k c ongevallen. Dindsdagavond is het 6-jarige zoontje van den koopman K. onder Rhoon onder den vrachtauto van den bode C. van G., van Spijkenisse, geraakt Een wiel ging het kihcï over het lichaam, Gistermorgen is het jongetje aan de gevolgen daarvan overleden. Te Zaandam is gisteren het twee-jarige dochtertje van H. in een onbewaakt oogen- blik in een regenbak gevallen en verdron- ken. Te Bellingwolde (Gron.) is gisteren het daan bij de politie, dat bij afwezigheid van j tweejarige zoontje van den arbeider IJzer Door Pie ter SI., wonende aan de 2de Binnenvestgracht alhier, werd aangifte ge- de huisgenooten de muntgasmeter, in den gang staande, is opengebroken en geleegd. De zaak is bij de politie in onderzoek, Op aanwijzing van de politie te War mond is door de Leidsche politie aangehou den de 2G-jarige bankwerker Joh. S. alhier, verdacht van diefstal met braak in Januari van dit jaar in die gemeente gepleegd. Bij politioneel onderzoek zijn ten huize van den verdachte goederen, zooals lakens, sloopen. enz., gevonden, die von dezen diefstal afkomstig zijn, waardoor er zeer sterke verdenking togen den aangehoudene is gerezen, zoodat hij (er beschikking van de justitie zal worden gesteld. Hedenmorgen is de 81-jarige J. D. al hier op de Hoogewoerd aangereden door een motorvoertuig op vier wielen, bestuurd door W. v. d. St. uit Zoelenvoude. De oude man zou de straal oversteken en zag of hoorde de auto niet, die kwam aan rijden. De bestuurder remde uit al zijn macht, doch kon niet voorkomen, dat D. werd aangereden- en over den grond ge worpen. llij verkreeg een vrij ernstige "hoofdwonde, terwijl bovendien vermoede lijk het linkerdijbeen is gebroken. Na door een geneesheer van den Eersten Hulpdienst, die spoedig ter plaatse aanwezig was, voor- loopig le zijn verbonden, is de oude man in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Met het oog op zijn hoogen leeftijd wordt de toestand bedenkelijk geacht. In ons verslag van de opening van den Voordorp-bazar werd abusievelijk gespro ken van een collectie aardewerk van de fabriek „Rijnstroom" te Leiderdorp; dit moest evenwel zijn uit de kunslaardewerk- fabriek „De Rijn" v.h. fa. Zaalberg te Lei- derdorp. GEMENGD NIEUWS. Verduistering:. Togen den schoenwinkclier I., te Delft, is proces-ver baal opgemaakt wegens verduistering van een partij schoenen ter waarde van eenige duizenden guldens, die hij in consignatie had. Langs derf weg dood gevon den. Gisteravond is de kapitein der artil lerie II. J. J. M. Koremans onder de gemeen te de Lier naast zijn motorrijwiel dood op den weg gevonden. Per ziekenauto is het lijk naar het ziekenhuis Bethel le Delft ver voerd. Motorboot gezonken. G i *- teravond te ongeveer zeven uur raakte te Rotterdam de motorboot „Standaard III" door een stoomtram overreden en gedood. Inbraken in Kerkgebouwen In de laatste dagen werden in de omgeving van Utrecht herhaaldelijk inbra ken in kerkgebouwen gepleegd. Zoo was er b.v. ingebroken in de Nederl. Hervormde Kerk, te Maarssen, de R.-K. Kerk te Maars- sen, en in kerken te Abcoude en Breukelen. Thans zijn door de politie van Breukelen onder Loosdrecht twee Amsterdammers aangehouden als verdacht niet vreemd le zijn aan deze inbraken. Verscheidene in- brekorswerktuigen, die zij bij zich hadden, zijn in beslag genomen. De beide aangehou denen ontkennen de inbraken gepleegd te hebben. De ontaarde vader teMaas- tricht. Omlrenl het betreurenswaardige feit, dat door een vader in dronkenschap zijn driejarig dochtertje zoodanig mishan deld is. dal het kind aan de gevolgen van een schedelbreuk is overleden, kunnen wij nog 't volgende mededeelen zegt de „Tel.": Volgens hetgeen reeds bekend geworden is en bij nadere informatie bij buren is ko men vast le staan, was de vader, de 32-ja- rige losse werkman J. W., dronken thuis gekomen. Het dochtertje was toen uit vrees voor hem weggekropen, naar sommigen meenen le weten onder het bed. De man zou toen het kind bij de beentjes onder bet bed hebben uitgetrokken en het daarna met het hoofdje tegen de deur hebben geslagen. Het kind, een klein meisje, dat nog on langs wegens zwakte cenigen tijd in het ziekenhuis „de Calvariënberg" is verpleegd geworden, moet toen lang bewusteloos heb ben gelegen. De vrouw, over wie de buren ook niet erg goed te spreken waren, heeft toen de kleine naar bed gebracht, en tegen de buren gezegd, dat zij het hoofdje bezeerd had. Het schijnt, dat de moeder later zelf toch aan gifte heeft gedaan. De sectie heeft uitgewezen, dat het kind overleden is tengevolge van een schedel breuk. Een drukfout. Een heer bezoekt een drukkerij en plaatst zijn cylin- derhoed op een bank. Eenige oogenblikken later komt een jon gen van de drukkerij binnen en zet zich, zonder het hoofddeksel te hebben gezien, op den hoed neer. Toornig snelt de eigenaar op den knaap toe en roept: Vlegel, wat doe je daar? Neem me niet kwalijk mijnheer, 't is maar een drukfout, antwoordt de jongen AÊÏAK' - -- -- - - PREDIKBEURTEN. Voor Zondag, 26 September. Bodegraven. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. G. A. Potl. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Joh. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, preeklezen; nam. halfzeven, ds. Van Recnen. Boskoop. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Glas. „Salvatori": Voorm. halflien en nam. 6 uur, ds. v. d. Wal, van Breda. Geref. Kerk: Voorm. 10 en. nam. G uur, ds. Femhout. Ncd. Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halflien en nam. 6 uur, ds. Haring, van Utrecht. De Kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Baaien. Kafwijk-aan-Zee. Geref. Kerk; Voorm. 10 (H. A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. J. J. Impeta, em.-pred. te Kampen. Kondekerk. Ned. Herv. Kerk: Aroorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Israëh Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam half- dric, cand. v. d. Bosch van Leiderdorp. Leiderdorp. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Bergslra, van Oegstgeest; nam. halfzeven, ds Mondt. Geref. Kerk- Voorm. halflien en nam. half zeven, ds. F. II. Woudstra (H. A.). Noord wij k-Binnen. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfdrie (If. D.), ds. Van Ilaaften. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Koers, van Noordwijk aan Zee (H. A.); nam. 5 uur, ds. Ilaspers, van Koudekerk (Dankz.). Noordwijk-aan-Zee. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hospers. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Haspers, van Koudekerk; nam. 5 uur, ds. Koer*. Oegstgeest. Ned. Ilerv. Kerk (Irene): Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Oude-Wetering. Remonslr. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Sax. Sassenheim. Chr. Geref. Kerk (Kerklaan): Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdienst. Valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hermanides. Voorhout. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G. II. Nicolaï. Waddinsveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm. 10 cn nam. 6 uur, ds. W. Veder. Zoeterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. J. II. Mulder. Zwammerdam. Remonslr. Geref. Gem.; Voorm. halfelf, ds. F. Kleyn, van Den Haag. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 en nam. 7 uur (huwelijksinzegening), ds. Kloots Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Wissink. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Echteveid: J. W. Pieper, te Oudega en Kolderwolde. Geref. Kerken. Beroepen: Te Otloland en Paesens: J. Meynen, cand. le Baarn. Bedankt: Voor Barendrecht: A. J. Fa- noy, te Ferwerd. Geref. Gemeente. Beroepen: Te Vlaandingen: II. A. Mindcrman, te Lisse. Het Vlaamsche Volkstooneel. Op Woensdag 13 October zal het Vlaam sche Volkslooneel onder leiding van Johan de Meesier Jr., voor de afd. Leiden van het Ned. Tooneelverbond in den Schouwburg een opvoering geven van „Tijl" door Anton van de Velde. De auteurs is voor Holland geen onbekende; zijn stuk ,,De vreemde Gast" werd hier door het Schouwtooneel opgevoerd. Dit „Tijl" werd een voor het werk van het Vlaamsche Volkstooneel bij uitslek representatieve voorstelling. Haï »s Het vonmaamctq nieuws van hetlen. BINNENLAND. Zitting der Tweede Kamer. Regeling dei werkzaamheden. Vragen van den heer Schaper over dê relletjes te Assen. Interpellaties in 'de Tweede Kamer aangekondigd. De Middcnstandsraad over het rijksin- kcopbureau. BUITENLAND. De beslissing over de Amerik. reserves inzake toetreding tot het Haagsche Hof. Weer stilstand in het Engelsche mijn* conflict. Dempsey, de boks-wereldkampioen, dooi Tunney in 10 ronden verslagen. een moderne bewerking van de legende- een nieuwe zwerftocht van Tijl in dezen lijd en in het Vlaanderen van nu. deels fantastisch, deels satyrisch. Het Vlaamsche Volkstooncel vond hier db gelegenheid om onder de regie van Johan dc Meester Jr. al zijn beste" krachten te doen samenwerken tot een in alle opzichten belangrijke verlooning. Johan dc Meester Jr. speelt Tijl; de in Vlaanderen zoo geliefde acteur Staf Bruggen Lamine Goedzak. De decors werden door René Mou- laert ontworpen, terwijl Karei Albert dc muziek voor deze opvoering componeerde. Een gedenknis voor de Lobo's. Ter nagedachtenis van 't echtpaar Lobo- Braakensiek heelt zich een comité gevormd tot het oprichten van een gedenknis op „Zorgvliet", waarin <le asch der beide over ledenen bijgezet zal worden. De samenstelling van het eere-comilé, waarin opgenomen de voornaamste tooneel- 9pelers en tooneelvrienden in Nederland, i* bereids in voorbereiding. Reeds thans is het uitvoerend comité be reid gelden in ontvangst te nemen. Het uitvoerend comité zal beslaan uit de hceren Co Balloort. voorzitter; J. Slemheim, Borssenburgplein 17, secretari* en Mr Jules Keizer, penningmeester, adres: Heeren gracht 560, Amsterdam, rijksgiro 55332. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie Amerika en het Hof van Jnstitie Het bezette gebied. De commissie tot voorbereiding van de ontwapeningsconferentie heeft gisteren de besprekingen voortgezet. De Fransche gedelegeerde Paul Bonceur diende een resolutie in, in welke verlangd wordt, dat de ontwapeningsconferentie, ten zij in geval van materiecle onmogelijkheid, voor September 1927, dus voor de achtste gewone vergadering van den Volkenbond, bijeengeroepen zal worden1.'1 Paul Boncour herinnerde aan alle be moeiingen van den Volkenbond ten opzichte van de vermindering van de bewapening. Deze bemoeiingen moeten met kracht wor den voortgezet. De overeenkomsten van Locarno hebben dc-n weg geëffend en een nieuwe, betere atmosfeer in Europa geschapen. De voor bereidende commissie heeft gezamenlijk met de technisch sub-commissie reed? be langrijke werkzaamheden gedaan, zoodat de bijeenroeping van de conferentie voor de volgende vergadering van den Volkenbond mogelijk is. Voorts zeide hij, dat de bijeenroeping van de Ontwapeningsconferentie waardeloos, ja zelfs gevaarlijk zou zijn, wanneer zij slechts de algerneene problemen zou behandelen en niet de technische bijzonderheden van dc beperking der bewapening zou vaststel len. Bijzondere beteekenis moet er aan ge hecht worden, dat de z.g. ..potenlic-l de guerre" alle middelen, welke een natie in geval van oorlog in de waagschaal kan werpen juist bekend wordt. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn de op de volken drukkende zware lasten voor de oor logsvoorbereiding te verminderen. De ont wapeningsconferentie moet daartoe leiden, dat aan elke natie, hoe machtig zij ook moge zijn, de mogelijkheid ontnomen wordt door een brutalen aanval de mooie taak van den Volkenbond den wereldvrede te verze-. keren, onmogelijk le maken. Chili steunde Boncour krachtig, evenals Roemenië. Comnent, die Roemenië vertegenwoordigt in de voorbereidingscommissie, betreurde het, dat ernstige menschen den moeitevollen arbeid der commissie met een ironischen glimlach gadeslaan. De commissie heeft in stilte een voorbereidenden arbeid van groote

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1