Kinderen is?- PUROLd £3e. 20407. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 September Derde Blad Anno 1926. UIT DE RUNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. INGEZONDEN. ®0k A Als Uw. Nog iets uit de Stsatsbegrootlng. Uit de Hoofdstukken stippen wij nog aan: Voor prinses Juliana die 30 April a.s, 18 jaar wordt, wordt uitgetrokken de som van f 133.888.89. Te Tokio zal weer een gezantschapsge- foouw worden gebouwd. Geraamd f 400.000 Voor de ,,Hollandsche Molen" wordt een subsidie van f2000 uitgetrokken. Men wenscht een einde te maken aau den in 1922, door stopzetting der subsi- dieering van nieuw opgerichte openbare leeszalen, geschapen toestand ran onge lijkheid tusschen oude en nieuwe leeszalen, die aan de voorwaarden voor de subsi- dieerimg voldoen, op denzelfden voet als de andere leeszalen voor een rijksbijdrage iri aanmerking willen brengen. Ter verwij ding van een te snel accres der uitgaven zou de minister echter de nieuwe subsidies niet aanstonds in hun geheel willen toeken nen, doch deze geleidelijk willen opvoeren. Indien in 1927 1/3 wordt verleend, in 1928 2/3 en in 1929 het volle bedrag, 'zal daar voor in 1927 f 6550 noodig zijn, welk bedrag .Wordt aangevraagd. Onder de gesubsidieerde orkesten wenscht <ie Minister thans ook dat te Haarlem op te nemen, dat in een noodtoestand ver keert. Hij trekt daarvoor f 5000 uit. De Minister wenscht wederom over te gaan tot subsidieering der muziek-dramati- sohe kunst, welke geëindigd is door het schrappen indertijd van f 30.000, waarmee de Ned. Opera werd gesubsidieerd. Voor de Co-Operatie 'stelt de Minister een ge deeltelijk herstel van het vroegere rijks subsidie tot een bedrag van f 5000 voor. Op oorlog en marine zal verder worden bezuinigd door reorganisatie als anders zins. De begrooting van Waterstaat vermeldt uitgaven voor verbreeding van den Noord, voor deh Waterweg van Dordrecht naar zee, de Maaskanalisatie, het Julianaka- naal, de haven van IJmuiden, Vlissingen, Moerdijkscbe veer, de Twentsche kana len, enz. Boskoop. Ofschoon de zon het aard rijk, gezien de tijd van 't jaar, nog flink ver warmt worden toch overal voorbereidingen getroffen voor het najaar, het verzend- seizoen. Reeds zijn sinds enkele weken, later dan andere jaren, de boomenroelers op pad d. w. z.: handige, kundige werknemers wor den door de exportzaken aangesteld om bij de kweekers de voor hun bedrijven benoo- digde boomen en planten op le koopen. Want al beschikken -de exportzaken soms over 5 tot 10 H.A. beplant met alle moge lijke soprlen en variëteiten, toch komt men van enkele plantensoorten steeds te kort. Al legt men zich een volgend jaar op die schaarsche artikelen toe: het duurt altijd een paar jaar eer dat de achterstand is inge haald. Precies als m andere bedrijven komt hot ook voor dal wanneer de kweekerij de aanvraag va-n den handel zal kunnen gaan voldoen, de handel andere soorten nieu were variëteiten vraagt. Dat is nu eenmaal het risico van alle be drijf. Men is dan verplicht de soms 67 jaar gekweekte planten te verbranden. Zoo dat het ook hier niet alles goud is dat er blinkt. Nu de boomenroelers de boomen en planten „gezocht" hebben, d. w. z. in dit ge val gekocht worden, de noodige verpak kingsmaterialen ingeslagen. De mandenma kers zorgen voor de groote vierkante of ronde manden soms zoo groot dat ze wiegen wor den genoemd en heele stapels manden wor den bij de pakloodsen neergezel om straks bij de hand te slaan. Deze manden worden gebruikt voor de export naar Duilschland, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Denemar ken, Zweden, Finland. De handel op Enge land, Noorwegen. Canada en Amerika maakt gebruikt van kisten. Deze nagenoeg alle 2 M. lang worden huizenhoog opgestapeld dik- wijls op pas gedempte sloolen en leege tui nen want een flinke ruimte wordt daarvo #t vereischt. De kweekhandelarcn die Teeds des zomers groote voorraden hout inslaan heb ben voor dit seizoen torenhooge stapels rondom de fabrieken opgeslagen en straks zullen door den handel in boomen en plan ten ook in de zagerijen en timmerfabrieken honderden werk vinden bij het in elkaar «laan van de kisten, een arbeid die vaak bij plotselinge vraag 's nachts moef worden Voortgezet Bovendien ziet men allen, die materialen als: gaas. linnen, touw, ohinabast, enz. ver- koopen of ze noodig hebben, druk bezig zich van het benoodigde te voorzien. Daarnaast ziet men de najaarswerktuigen fcls graven, rieken te voorschijn komen -;n de gedurende den zomer geteerde bokken en schouwen verwachten de te vervoeren boo men en planten, manden en kisten. Feitelijk is de verzending met enkele kleinere partijen reeds begonnen. Met de heerschende warmte van de laatste week is dit te vroeg. Wanneer de planten nu bij aankomst, door het te vroeg rooien en de lange duur van de verzending lijden dan krijgt ten onrechte het product de schuld. Dan zijn de boomen en planten niet van prima kwaliteit en de behandeling laat te wenschen. Maar, het behoeft eigenlijk geen betoog: de menschen zijn de schuldigen. De men- schen, die te vroeg rooien en laten rooien, zoodat het Boskoopers en opdrachtgevers uit het buitenland kunnen zijn. De Kaag. Gistermiddag werd in tegen woordigheid van tal van genoodigdeo de bazaar geopend, welke alhier van 21 tot 23 September zal worden gehouden. Nadat door eenige dames een tweetal liederen ten gehoore waren gebracht, nam de wel- ecrw. heer ds. A. E. van Baaien het woord, he na allen een hartelijk woord van wel kom te hebben .toegeroepen, zijn dank baarheid uitsprak óver het werk door de ameg on heeren van het oomité verricht dezen bazaar zoo goed mogelijk te doen slagen. In het bijzonder richtte spr. een - welkomstwoord tot den edelachtb. heer burgemeester Yosters en den gemeente secretaris, die door him tegenwoordigheid van hun sympathie deden blijken. En het mag hier gerust gezegd, dat het doel van dezen bazaar zeer svmpathiek is, omdat zij beoogt het bijzetten van meer luister aan het huis van God, daar het kerkje in De Kaag dringend vraagt om geschil derd te worden. Vooral richtte dominee Van Baaien een dankwoord tot den heer Nell en zijn echt- genoote alhier voor het gratis afstaan van de stal voor dit doel. Uit dankbaarheid werd aan mej. Nell een fraai bouquet dahlias aangeboden, waarna spr. den ba zaar voor geopend verklaarde. De stal van den heer Nell is geheel in een feestzaal herschapen, en ziet doordat aan de wan den verschillende draperieën zijn aange bracht- er werkelijk frisch en aanlokkelijk uit. De uitgestalde artikelen, bestaande zoowel uit huishoudelijke als luxe voor werpen trekken bijzonder de aandacht, terwijl de prijzen zeer matig zijn. Ook voor de.noodige attracties heeft het co mité gezorgd, zoodat een gang naar de koestal van den heer Nel! werkelijk de moeite wel waard is. Een ieder uit De Kaag en omgeving verzuime niet eens een kijkje te gaan nemen. Hazenwoude. Eenige personen, die pei rijwiel den Voorweg richting Boskoop gin gen, werden door het signaal van een mo torfiets gewaarschuwd, om passage te ver- leenen. Onmiddellijk werd de linkerzijde van den weg vrijgegeven, doch de motor- berijder had de onvoorzichtigheid om zich een weg te banen tusschen wielrijders door, met heb noodlottig gevolg, dat een der wielrijders werd aangereden en tegen den grond smakte, waardoor hij nog ai ver wondingen opliep, en zijn rijwiel averij bekwam. De politie heeft deze zaak in handen. Van Maandag op Dinsdagnacht is bij den heer P. J. de G. aan de Zijde een rij wiel gestolen en werd van de aldaar aan wezige damesfiets het rijwielmerk ont vreemd. Ook bij den heer A. E. op d©D Voorweg werd een heerenrijwiel wegge haald. Odfc hier doet de politie onder zoek. Leiderdorp. Verscheidene ouders van schoolgaande kinderen, die hun medewer king haddon toegezegd om te komen tot oprichting van een Hervormde School, ^ijn hiervan teruggekomen en verklaren zich op een daartoe circuleerende lijst, voor instandhouding van openbaar lager onde-rwijs. Burg. Stand. GeborenJohan na, D. van A. Koolmoes en P. Blom. Maria JannaD. v. A. Oudshoorn en M. J. van der Neut. Waddinxveen. Het bestuur der afd. Waddinxveen van de Ver. E. H. B. O. is voornemens in het laatst dezer maand on der leiding van den docent der vereeniging dr. Paul de oefeningen aan te vangen. Deze zullen waarschijnlijk gehouden worden op Dinsdagavond om de 14 dagen in dc open bare school aan het Dorp. Ter secretarie is in de vorige week door een zestal landbouwers weder aan gifte gedaan van mond- en klauwzeer on der het vee. Verscheidene veehouders deden reeds voor de tweede of derde maal dit jaar aangifte dezer ziekte. Gelukkig zijn de ge vallen over het g£heel genomen van goed aardig karakter. Terug ontvangen aan het postkantoor alhier een brief van welke de afzender on bekend is. H. E, Laban, Reinsoord. Woubrugge. Onze plaatsgenoot, de heer K. van Laar, hoofd der 0. L. School, werd heden benoemd tot hoofd der O. L. school no. 1 te Woudenberg. De school al daar is een zgsmansschool en telt 320 leer lingen. Met het vernieuwen van de brug over de Zuidzijdervaart te Hoogmade, is eèn aanvang gemaakt; een noodbrug zal in de passage van rij- en voertuigen voorzien. Aan nemers zijn de heeren Verbij en Jansen al daar, voor rekening van de^ Heerlijkheid Hoogmade. Zwammerdam. De in de Ned. Hen'. Kerk alhier gehouden collecte ten bato van het tekort van de school met den bijbel, uit gaande van die kerk, heeft ruim f 52 op gebracht. De onlangs ingestelde Ouder-commis- sie voor de Openbare lagere school no. 2 in den Tempel alhier (hoofd de heer L. van Bommel) heeft tot haar voorzitter gekozen do heer J. Konijn en lot haar secretaris de heer C. J. van Zijl. Aalsmeer. Éen belangrijke verkeers- verbetering is tot stand gebracht in het dorp, op den hoek ZijdstraaiVan Cleeffkade. Een gedeelte van den tuin der Doopsgezinde Pastorie is daar bij de straat getrokken, waardoor het uitzicht heel wat beter gewor den is. Nu de hoeken nog weggenomen aan de Dorpsstraat, dan zal hel verkeer hier heel wat veiliger kunnen plaats hebben. Hel gemeentelijk eleclriciteitsbedrijf heeft, ter gelegenheid van zijn 10-jarig be staan, een boekje uitgegeven, dat allen aan geslotenen i9 verstrekt. Behalve het verslag der balans en reke ning van lasten en baten van het bedrijf, bevat het een aanhangsel: 10-jarige ge meente-exploitatie 19161926. Op 1 Januari 1916 waren er 506, op 1 J&n- 1926: 1650 aangeslotenen. In eerstgenoemd jaar werd verbruikt 71.476 K. W. U., in 1925 258.569 K. W. W., welk verbruik resp. aan slToominkomen gaf f22.722, en f 74356, Over 1925 werd een winst gemaakt vm. f 18.083.85*. Het reservefonds hedraagl thans f 50.055.34. Er werd over de afgeloopen 10 jaar een bedrag van f 106.619.52 afgeschre ven; momenteel bedraagt de afschrijvings- Tekening f 46.619.52. Aan het slot zegt de directeur van hel be drijf, dat uit cijfers van reserve en afschrij ving voldoende spreekt de finantiëel krach tige positie van het bedrijf en wordt gecon stateerd, dat Aalsmeer ten deze vrijwel aan de spits slaat van de plattelandsgemeenten in Noord-Holland. Hillegom. Het bloempje dat voor ..San tos", (steun aan noodlijdende tuberculeuze onvermogende slandgenooten) insloHing van de Hanze, is verkocht, heeft f 125 opge bracht een zeer mooi bedrag, hooger dan vorig jaar. De lantaarnpaal hij den driesprong Hoofdstraat-Stationsweg is veranderd. Hit zijn nu iwee booglampen aan één paal. De straatverlichting is er door verbeterd. On langs is het trottoir daar verlegd, waardoor de straat breeder is geworden. Wanneer zat een verbeterde verlichting bij de Remise, en in het bijzonder bij den tramwissel eens aangebracht woiden? De lantaarns slaan er veel te ver van elkaar af. De afdeeling Hillegóm van den Neder- landschen Protestanten Bond vangt Vrijdag a.s. haar serie winteravondlezingen aan Dan treedt dr. C. E. Hooykaas van Rotter dam op. Later in dit seizoen zullen lezin gen gehouden worden door ds. Klaver van Hoorn, ds. M. W. J. v. Linschoten van Alfen aan den Rijn, ds. H. G. v. Wijngaar den van Amsterdam en vermoedelijk nog een vijfde spreker.Bovendien zullen als naar gewoonte ^verschillende predikanten op Zondagmorgen godsdienstoefeningen lei den. Het godsdienstonderwijs wordt Woens dag 29 September vervolgd. Katwijk aan Zee. Van de harlngtoggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept kwam te Umuiden in de ha ringhaven aan de motoxlogger KW 160, met 402 kantjes volle-, 45. kantjes maaljes- 10 kantjes ijle- en 36 kantjes steurharing. De heer K. de Jonge Szn. van hier, slaagde gisteren te Den Haag als 2de stuur man "ter Koopvaardijvaart. Noordwijk. Tot particulier klerk ten kantore van den Ontvanger dor Rijks di recte belastingen alhier, is benoemd de heer Laurier te Leiden. Gisteravond vierden de bewoners van de van Limburg Stirumsrtaat een fuifje op den goeden afloop van de straatversie ring, waarmede ze den eersten prijs had den gewonnen. De voorzitter P. Ruigrok opende in de groote zaal van 't Juvenaat met een groot aantal aanwezigen dit feest. Uit den aard der zaak is er,op zoo'n ver gadering weinig ernstigs te behandelen, zoodat spoedig- de heeren Corol op de piano en Jan Caspjcrs Az. als voordrager de aanwezigen aan het lachen maakten. Er was ook een toepasselijke mop gemaakt op de Van Limburg Stirtlöistraat, die er natuurlijk heel goed inging. Het was een plezierige avond waar de bewoners van genoemde straat voor weinig geld ,,veel schik gemaakt hebben. i In den tuin van den heer R. aan do Beeklaan staat thans een perenboom te bloeien. Dit is voor de tweede maal van dit jaar. Het i6 ongetwijfeld een eigenaar dig gezicht om dezen tijd Van het jaar. Noordwijk-Binnen. De firma J. en G. Soeteman alhier, een bekende fa. op het gebied van het forceeren van bloembol len, heeft zich thans ook toegelegd op de veredeling der Dahliacultuup Dezer da gen heeft zij te Haarlem een nieuwe varië teit ter keuring gebracht, waarvoor zij een onderscheiding heeft bekomen. De Dahlia welke uit zaad werd gewonnen behoort tot de cactus en is van kleur citroengeel cn ontwikkeld een middelmatig groote bloem met goede 'steel en is -qen zeer forsche groeier. 3 In eerste beoordeeling kreeg deze varië teit voor nomenclatuur te Haarlem een getuigschrift van verdienste, dit is wel de eerste Noordwijksche firma, welke een verdienstelijke Dahlia in den handel heeft gebracht; zij heeft den naam gekregen van Etoile d'or (gouden ster). ZWEMMEN. De zweminrichting aan den Hooge-Rijndijk tijdelijk gesloten. Hedenmorgen werd door den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dr. M. D. Horst aan den voorzitter der Leidsche Zwemclul), den heer J. W. IJdo bericht, dat een typhusgeval was ge constateerd in een woonschip, liggende in het Rijn-Schiekanaal, weshalve hij met het oog op besmettingsgevaar adviseerde lot sluiting der zweminrichting over ie gaan. Daar de heer IJdo door uit9tedigheid van meerdere zijner medebestuursleden verhin derd was hen dienaangaande te raadplegen, gaf hij onmiddellijk order^ de zweminrich ting tot nadere aankondiging te sluiten. In allerijl werd dank zij de welwillende medewerking van den voorzitter van de zwemvereeniging „De Zijl" met die ver eeniging een regeling getioffen, waardoor het mogelijk is, dat alle houders van abon nementen en knipkaarlen, [toegang gevende tot de inrichting aan den Hooge-Rijndijk, tijdelijk op vertoon dezer .kaarten toegang hebben tot het zwembad aan de Zijl. Zeer zeker een daad. die door de L. Z. C. op prijs zal worden gesteld'. ATHT1CT1 UK'. Ben nieuw wereldrecord ran Nurmi Nurmi liep In een te Ween en gehouden wedstrijd de 3 mijl tegen een estafetteploeg en wist dien afstand in 14 min. 72/5 sec. af te leggen, wat een nieuw wereldrecord beteekent. VOETBAL Het Nederlandsche elftal en de Olympische Spelen. Over de voorgenomen oefeningen der Ne derlandsche voetballers in verband met de Olympische Spelen in 1928 deelde de heer Hirschman, voorzitter der technische com missie van den N. V. B.. mede, dat reeds geruimen tijd geleden aan een groot aantal min of meer op den voorgrond tredende jongere spelers ca. 50 60 in totaal gevraagd is of zij naar alle waarschijnlijk heid in 1928 beschikbaar en eventueel be reid zijn voor physieke voorbereiding en speciale oefeningen zich die opofferingen en moeite le getroosten, die verlangd zullen worden. De technische commissie ontving een zeer bevredigend aanlal gunstige ant woorden; slechts een paar spelers moesfen bij voorbaat'afzeggen. Het ligt in de bedoeling om in 1928 met 22 spelers in le schrijven en deze zooveel mogelijk van le voren in interland-wedstrij den te laten uitkomen, hetgeen gezien de gelijkwaardigheid van meerdere spelers op dezelfde plaats geen al te groote bezwaren zal opleveren. Men moet komen tot een dubbele Olym pische ploeg en zal met die noodzakelijk heid nu reeds rekening moeten houden. Ook de bondsoefenmeester, de heer Glendenning, heeft zijn instructies in dez^n geest ont vangen. Hij brengt geregeld rapporten uit over spel en spelers, waarmede do commis sie haar nut doet. De groote moeilijkheid piet elk stelsel van voorbereiding schuilt hier echter, in de spelers. Alvorens Nederlandsche voetballers begrijpen, dat groote opofferingen vereischt zijn om 't allerhoogste te bereiken, zal er nog wel een en ander moeten veranderen. Men kan echter geen ijzer met handen bre ken, en de technische commissie moet rooien met de riemen die zij ter beschikking krijgt. Bestuursverkiezing N. V. B. De heer S. Coldewey is als bestuurslid van den N. V. B. herkozen. Er moet een herslemming plaats hebben tusschen de heeren A. de Haan Az., Bussum (aflr.) en dr. Hollweg le Leerdam. Afgevallen is de nieuwe candidaal mr. P. M. Arts, te Tilburg. SCHIETEN. Rijnsburgsche Burgerwacht. Gisteravond was het de laatste oefening der Rijnsburgsche Burgenvacht mei sclierp- schietcn op de schietbanen le Katwijk. Voor die gelegenheid waren dooT enkele personen prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop der oefening er werd gescho len 1 serie op de B. W. schijf stel ling 10 en 1 serie op de B. W. schijfstclling 12 kwa men de schutters in de can line le zamen, waardoor do sergeant kampwachter den heer G. Schouten de prijzen aan de [Win naars werden uitgereikt. Prijswinnaars waren: 1.. Grimbergen 100 punten, 2. Vos 96 punten, 3. Pauw 96 p., 4 G. v. Vliet 96 p., 5. C. v. Delft 95 p., fr L. Drieberge 95 p., 7. J. Kromhout 8. G. v. Kla veren 91 p., 9. C. Haasnoot 91 p., 10. A. Zandbergen 90 p., tl. J. Bonseiaar 89 p., 12. L. v. Egmond 88 p., 13. J. Zwaan 88 p., 14. H. Ravensbergen 82 p., 15. J. v. Iler- son 81 p., 16. A. de Monjë 79 p., 17. J. Oud- water 78 p. Na afloop der prijsuitreiking werd door den voorz. dank gebracht aan sërg. Schoulen voor hetgeen deze in 't afgeloopen seizoen voor de Burgerwacht van Rijnsburg heeft gedaan, waarna allpn, roidaan huiswaarts keerden. De jaarlijksche wedstrijd van „Pro Pa- Lrïa", Leidsche Studenten Sc hiel vereen, zal, gehouden worden op a.s. Vrijdag 24 dezer. BILJARTEN. Om den Lisser Wisselbeker. De volgende.partijen werden gespoeld: om den Lisser wisselbaker 2e klasse: pnt. brt. h.s. gem. B. Duivenvoorden 150 54 10 2,77 F, Plauw 102 53 9 1,92 P. Duivenvoorden Jr, 150 40 10 3,75 F. Plauw 50 40 7 1,25 P, v. d Berg Katwijk 150 50 17 3 A. II. Schrama 143 50 17 2.8G P. v. d. Berg 147 71 22 2,10 G. de Ree 150 71 14 2,11 P. v. d. Berg 150 45 10 3,33 F. Plauw 77 44 7 1.75 DUIVENSPORT. ,fDe Zwaluw" (Hillegom). Wedvlucht van Quievrain (België) af stand 231 K.M. De duiven kwamen al9 volgt aan: 1. J. Reeuwijk; 2. W. Beyersbergen; 3. P, Seysener; 4. C. Rusman; 5. W. Beyersber gen; 6. S. Warmerdam; 7. idem; 8. Jos. van Et ten. De eerste duif bereikte haar hok te 10.9.31, do laatste prijswinner te 10.30.8. De eereprijs werd gewonnen door den heer J. Reeuwijk. Zondag a.s. wordt de eindvlucht gehouden voor dit seizoen en wel van Chimay (Bel gië), afstand 255 IC.M. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie}. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Soldatenrelletjes te Ede. Ede, 20/9 '20. Hedenavond te ongeveer 11 uur brak onder de soldaten van 10 R. I., gelegen in kazerne I, een opstandje uit, dat aanvankelijk zich liet aanzien ais onschuldige brooddronken, beid, zich al spoedig deed kennen van meer emstigen aard te zijn. Onder het zingen der „Internationale", „De wapens neer" en op. roerige kreten, werd naar de wacht opge drongen, die machteloos hier tegenover stond. Reeds waren zij gereed de kazerne uit RECLAME. hL /fcJJ zich bezeerd hebben 'jFn- ^ebru'kdan dadel'ik 962 le breken, om de onrust en opstand ook in de kazerne No. 1 en het barakkenkamp le verspreiden, toen een officier, na herhaalde malen te hebben gesommeerd terug te kceren, hetgeen niet alleen niet bate, inaar integendeel een dreigende houding uitlokte, een revolverschot in de lucht afgaf, hetgeen, althans voor het oogenblik den schrik er zdo- danig inbracht, dat het doel werd bereikt, n.m. alles vluchtte weder de kazerne in, waarniede het gevaar van verspreiding was voorkomen. Door de inmiddels gearriveerde Mil. Politie, officieren cn onderofficieren werden alle uitgangen afgesloten en be-» waakt, de belhamels opgezocht en in arrest gesteld, waarbij de dwang van de revolver noodzakelijk was, de overigen gesommeerd „naar bed te gaan, waarna dank zij het door tastend optreden der leidende officieren en militaire politie, do rust terugkeerde. Intusschen was ook in het barakkenkamp do rust verbroken; ook hier werden in en kele barakken oproerige kreten gehoord en zelfs naar de geweren gegrepen. Een kort en krachtig optreden maakte spoedig een einde aan elke onregelmatigheid. Militaire politie en patrouilles, benevens sergeanten zorgden voor de veiligheid en rust gedurende het overige gedeelte van den nacht. I-Iet was onderlusschen reeds half- twee v.m. geworden. Waren aanvankelijk de gemoederen dep officieren en onderofficieren eenigszins oh-» rustig, de tegenwoordigheid van den brigade^ ct. de kolonelI De Roemer, figuur van kalmto en beheersching, gaf de noodige kalmte voor het nemen van maatregelen enz. Een woord van lof aan de officieren en onderofficieren voor dit optreden moge hier op zijn plaats zijn. Wat of de aanleiding was? Ik zou haast zeggen: er waren geen andere redenen: ook hier zijn het weer eenige raddraaiers, die het vuurtje aansteken, aanblazen cn zich op het crilieke moment in de achterste rijen verschuilen. Al hel mogelijke is gedaan om den soldaat het verblijf onder de wapenen zoo aangc- na»7m mogelijk le maken! Zie progra m- m a. Kosten nog moeite zijn hiervoor ge spaard; over het eten gaat slechts een roep: uitstekend cn ruim voldoende; de ligging is goed, de oefeningen niet te zwaar, en toch!II Zeker, er zijn heel veel goede elementen onder hen! en het 4de Regiment Infanterie bestaat grootendcels uil deze elementen; ook thans .was het. behoudens enkele oogenblik- ken, volmaakt rustig bij dat Regiment; maar hier geldt het ook weer: de massa laat zich medesleuren door enkele kwade geesten Mij overigens buiten elke politieke en andere overwegingen latende, moet ik echter den M. v. O. dezen raad geven: Betaal de kostwinners vergoeding, even-» als voorheen rechtstreeks uit aan de vrou wen en moeders der dienstplichtigen en niet aan hun persoonlijk. De goede niet te na gesproken er zijn velen, die dit geld ten eigen bate aanwenden in stede het aan hun vrouw te geven. Dikwijls wordt dit geld aan bier en jenever besteed, waar het toch aller-» minst voor bestemd is. Verder geef ik den v- O. den rïiad zich le bedenken voor cn alleer hij wederom een groot aantal heroops- kader het leger gaat onttrekken. Ook thans was weer het beroepskader het eenige betrouwbare element, waarop bij het nemen van maatregelen en het beleu-» gelen der orde staat kon worden gemaakt. Zegt dit den M. v. O. niets? Of moeten in de naaste toekomst eerst de noodige slacht offers van hun plicht gevallen zijn alvorens zal worden ingegrepen? De M. v. O moet nu eens niet afgaan op de officieele bij hem ingediende rapporten, maar het oor te luis teren leggen bij de troep zelf. Zelf con- stateeren. dat al het goede, wat nog in ons leger wordt aangetroffen, hoofdzakelijk is te danken aan de slaven van eer eu plicht de beroepsofficieren en onderoffi cieren. Niet dat zij zich slaaf gevoelen be doel ik hiermede, maar ik wil hiermede zeg gen, dat, hoe zij ook worden vergruisd en gehoond, hoe onrechtvaardig zij ook worden behandeld, hun eer en hun plicht boven alles gaat. En dan zou ik den M. v. O. nog willen verzoeken, d i e eer te helpen handhaven. Want wat zegt gij van een M. v. O., die een revue houdt over de troepen, staande in nonchalante houding, in een colbertje met gleufhoed en bij het passeeren van de com mandanten der Regimenten, die hem het voorgeschreven saluut toebrachten, het on- noodige moeite vond zijn burgerlijk gleuf hoedje af te nemen. Ik kan den M. v. O. (die toch zelf officier is of geweest) verzekeren, dat menig hart, zoowel van officier als onderofficier van verontwaardiging in de keel bonkte. Zij voelden dit aan als een beleedigende min achting, eerstens voor hun comm.. maar ook voor hen. En ik vraag den M. v. O. waar hij" denkt de bezielende moed en offervaardig heid te koopen voor officieren en kader, dat noodig is in tijden van gevaar, hun com mandant te gehoorzamen en te volgen. Heeft dit democratische hoedje niet veel weg van een zeker democratisch pijpje? Heden zijn alle troepen voor een driedaag- sche oefening uitgerukt naar Woudenberg^ Moge goed weer en rustige geest en weder- keerige waardeering en achting, gepaard met gezonde tucht, de openingen een goed ver* loop doen hebben. 'KAEM. a

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9