De Pers over de Troonrede. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER, t GEMEENTEZAKEN. RADIO-PROGRAMMA BINNENLAND. De S I a n d a a r d (A. R.) zegt, dat de Troonrede weinig verrassing heeft gebracht. "Van het Intermezzo-Kabinet, dat thans hei bewind voert, zijn geen principieele hervor mingen te verwachten. Als geheel opent do Troonrede, besluit het blad, het vooruitzicht op een zitting zonder echokkende gebeurtenissen; een zitting, die al is zij rustig, toch niet onvruchtbaar be hoeft te zijn. De inhoud van de Troonrede stemt B e Nederlander (c.h.) tot gerustheid en thoop. liet trof echter het blad, „dat in de veelszins uitvoerige troonrede over de be langen van nationale defensie, zoowel wat oorlog als marine betreft, en wat daarmede samenhangt, geheel wordt gezwegen." Inderdaad betoogt het blad het is nuttig werk, dat de regeering aankondigt, maar hel blijft klein werk. Dat is de alge- meene teleurstellende indruk van deze lroonrede. „D e T ij d" (R.K.) wijst er ook op, dat de XCdc geen nieuwe gezichtspunten brengt. „Men behoeft zich hierover niet te ver wonderen. Immers, sedert zijn optreden in Maart j.l., heeft het KabinetDe Geer zoo goed als niets kunnen tot stand bren gen. De Tweede Kamer had nog allerlei min of meer belangrijk werk te doen. Be halve instelling der Staatscommissie voor het Lager-Onderwijs is er van het toen gepubliceerde rogeeringsprogram hoege naamd niets verwezenlijkt. In de gege ven omstandigheden kan de Troonrede dan ook niet anders zijn dan wat zij is: een schrale aanvulling van het program uit de Regeeringsverklaring van 11 Maart jongst leden." Minister de Geer heeft hel niet noodïg ge acht, aldus De M a a s b o d e (t. k.) om de lijn, die het Kabinet op 11 Maart j.l. hectt uitgestippeld, nog oens door II. M. de Ko ningin te laten aangeven. Daar herhaling is uitgesloten en hel nog af te werken program groot genoog is om er jaren aan te arbeiden, is bet begrijpelijk, dat deze Troonrede zoo goed als niets nieuws •bevat, maar is geworden een aaneenschake ling van stellingen en gemeenplaatsen, die Weinig zeggen of voor zich zelf spreken. Wie gehoopt had, in deze Troonrede de aankondiging te lezen van groole gebeur tenissen, is zeker teleurgesteld Wanneer men zich echter op het standpunt stelt, dal bij dit staatsstuk onafscheidelijk de ro- Cecringsverklaring van 11 Maart hoort, krijgt men wat meer inzicht in de plannen .van het Kabinet, zooals deze sedert die ver klaring zijn gegroeid. „H ei Centrum" (r.k.) is van oordeel, dat hoewel de Troonrede verwijst naar het geen „in den loop van dit jaar" werd aan gekondigd, men toch zeker omtrent belang rijke punten van staatsbeleid meer zou heb ben verwacht, dan de Rede te lezen geeft. De Begeering heeft volkomen gelijk met niet te veel hooi op de vork te nemen cn geen beloften te doen, op de vervulling waarvan weinig uitzicht bestaat. Maar er is sinds de Regeeringsverklaring verscheen al weer een half jaar verloopen en nu zwijgt de Troonrede over onderwerpen, waarom trent een nadere aankondiging, preciseering of detailleering zeker niet onwelkom noch overbodig zou zijn geweest. Zij staat daar door te veel in het teeken van algemeen heid en spreekt van voorbereiding, waar een positiever woord op zijn plaats zou zijn go- •weest. Hebben wij de oorzaak daarvan te zoeken in onzekerheid, in een zekere aarze ling en weifeling, omtrent de te treffen maatregelen, of zijn er andere motieven? In elk geval, zoo besluit het blad, blijft tegenover deze Troonrede afwachten de boodschap en hebben wij dus ons oordeel «ver haar inhoud en beteekenrs voorloopig op te schorten. De „Nieuwe Rolt. Courant" (lib.) verklaart, dat dit nu met recht een troonrede is. om niet veel van te zeggen. Zij geeft geen aanleiding tot ernstige criliek, noch ook tot vrooüjken lof. liet is meer een Keuvellje, een Troonpraatje, dan een Troon rede, en men mag vragen, of de Regeering niot. inzonderheid van het jaar, nu de Ko ningin nog als gevolg van een gelukkig ge nezen ziekte moeite heeft met Haar slem, sen wat bondiger en pittiger stuk had kun nen ontwerpen. Overigens zullen wij over de vlakheid en, tot op zekere hoogte, de gemoedelijkheid van de rede niet klagen. Zij hangen samen mot deu aard van het kabinet, dat-, gelijk het opnieuw, en in heel weinig correct Ne- «lerlandsch. wordt medegedeeld, „op politiek gebied, in afwachting van normale verhou dingen. de lijn, in den loop van het achter liggende zittingjaar uitgestippeld" zal blij ven volgen. „II et Vaderland" (lib.), komt in zijn beschouwing over de troonrede tot de conclusie: De Troonrede is een bescheiden stuk, dat van zelfkennis getuigt van het Intermezzo- kabinet wat zijn positie betreft, en ze zat bij velen liet verlangen versterken, dat de Ka mer dit ministerie voorshands rustig zijn ^ang zal laten gaan. „II et Handelsblad" (lib.) is van meening, dat de eerste troonrede, die onder het ministerie-De Geer aan de vereenigde vergadering der beide Kamers is voorge lezen, een stuk zonder slijt is. De rede ver raadt door haar bouw en door haar inhoud, hoezeer de oplossing der rcgeeringscrisis in Maart 1.1. een verlegenheidsoplossing was. Dat had zij niet behoeven te zijji. „H el Volk" (S. D. A. P) acht de Troonrede tamelijk kleurloos, ook in dien zin, „dat zelfs omtrent de punten van wet geving, die de regeering toezegt aan te snij den, men uit de bewoordingen waarin dat geschiedt, weinig .wijzer woixlt". „Op die wijze heeft men weinig aan de troonrede. Zelfs omtrent wat de regeering, naar wel schijnt vast te slaan, zeker van plan is, wordt gezwegen. Zoo verluidde reeds, dat in de begrooting niet onbelang rijke militaire bezuinigingen aanhangig ge maakt zullen worden. De troonrede zegt er geen woord van. Het schijnt wel het oog merk der samenstellers te zijn geweest, zoo weinig mogelijk vat te geven." Van intermezzo-kabinet wordt de regee ring, zegt het blad, van zelf een slap zaken kabinet, dat de zaken hangende houdt, zon der veel aan de orde te stellen. De volks- nooden moeten wachten. „Wij zeggep niet, dat dit de schuld der regeering is. Het ontbreken eener parle mentaire rogeering maakt het moeilijk an ders mogelijk. De schuld ligt bij die poli tieke partijen, die tot geen daad komen kunnen. Met name ligt de schuld bij de katholieke staatspartij, die een koalitie- kabinct onmogelijk heeft gemaakt on ook aan een demokratisch kabinet niet wil mee werken." Zij i9 in de eerste plaats, aldus „Het Volk" verantwoordelijk voor de politiek van onvruchtbaarheid, waarvan deze troonrede getuigt RECLAME. Eenige druppels zijn voldoende Hot mondwater Odol is zoo voordeelig in het gebruik, omdat slechts enkele druppels voldoende zijn, waardoor men maanden lang aan een flacon genoeg heeft. Odol is dus het voordeeligste van alle middelen ter verzorging van mond en tanden! 946 (Zitting van gisteren). Na opening der vergadering deelt do VOORZITTER zijn benoeming als voor zitter mede. Bij de vermelding van do ingekomen stukken wordt onder applaus der loden voorgelezen heb telegram, waar mede de voorzitter de Kamer dank zegt voor de huldebetuigingen ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Op voorstel des VOORZITTERS wordt besloten de geloofsbrieven der herkozen leden in handen te stellen van twee com missies, n.l. een voor groep II, cn een voor groep IV. De VOORZITTER verzoekt de commis sie van groep IV in de eerste plaats dili gent te willen zijn ten opzichte van zijn geloofsbrieven. Do VOORZITTER schorst daartoe voot enkele oogenblikken de vergadering. Na heropening der vergadering brengt de commissie bij monde van den heer JANSSEN verslag uit over haar onder zoek van bedoelde geloofsbrieven en con cludeert tot toelating van den heer Van Voorst tot Voorst. Dit wordt goedgekeurd. De vergadering word hierop tot heden 41 uur verdaagd voor het onderzoek der overige geloofsbrieven. Gisteravond had in een der zalen van het Kurhaus te SeheveDingen de feestmaal tijd plaats, welke door do leden der Eersto Kamer, den Griffier en commies griffier dier Kamer werd aangebeden aan den President der Eerste Kamer, J. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst, ter gelegen heid van diens 80sten verjaardag. Een acht en dertig-tal der gasthecrcn nam aan dit diner deel. Dc tafel werd gepresideerd dooT het oudste lid der Eersto Kamer den hoer Haffmans, die m hoogst waardeerende en hartelijke woofden den tachtigjarige hul digde. Zijn toespraak werd door Baron van Voorst tot Voorst beantwoord met woorden van grooten dank voor de hem gebrachte hulde. (Zitting van gisteren). Aanbieding Staatsbegrootwg 1927. De Minister van Financiën, jhr. mr. DE GEER, biedt de Kamer de Staatsbegroo ting voor 1927 aan. Nominatie Voorzitterschap. Aan de orde ie het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap gedu rende het komende zittingjaar. Bij de eerste stemming worden uitge bracht 94 stemmen, waarvan 83 op mr. Ruys de Becrenbrouck, 1 op Drosselhuys, 1 op Van Gijn, 1 op dr. De Visser, l op Nolens en 7 blanco. No. 1 der voordracht is dus jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeienbrouck. Bij de stemming voor No. 2 der voor dracht werden uitgebracht 91 stemmen, waarvan *15 op dr. Do Visser, 35 op Scha per, 2 op Heemskerk, 2 op Van Gijn, 1 op Kersten, 1 op prof. Visscher, 1 op Schok king en 4 blanco. Aangezien de volstrekte meerderheid '44 is, is dus dr. J. Th. de .Visser als 2e can- didaat gekozen. Bij de stemming voor No.- 3 der nomi natie worden uitgebracht 89 stemmen, waarvan 59 op Sc^fper, 24 op Van Gijn, 2 op Kersten, 1 op Dresselhuys, 1 op .Vis- Bcher, 1 op Heemskerk en 1 blanco. No. 3 der voordracht ia dus do heer A. H. A'. Schaper. De VOORZITTER benoemt naast de leden der stem com missie t.w. de heeren Schokking, v. Wijnbergen, Joekes en Van de Heide, de heeren. Beumor ,Boon, Bijle- veld en Kortenhorst, om deze voordracht aan do Koningin aan te bieden. Hij deelt mede, dat de Kamer a.s. Don derdag weder bijeen zal woi'den geroepen. Dan zal aan de orde zijn hfet trekken der afdeelingen en 't opmaken'van dc voor dracht voor een raadsheer ih den Hoogcn Raad. Tevens zullen dien dag de voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen wor den gekozen. y Interpellatie-aanvraag. De heer CRAMER (S.-D.) verzoekt vra gen te mogen richten tot- den minister van Koloniën over de houding der Indische regeering inzake de bekende plannen van den Politiek-Economischen Bond, afd. West-Java, in samenwerking met den Java- Suifccrwerkgeversbond tot het onderdruk ken van de communistische actie. Op dit verzoek zal in de volgende ver gadering worden beslist. De VOORZITTER verdaagt do verga dering tot Donderdag a.s te l uur. Benoemingen. Tn de vacature ontstaan in de Plaatselijke Schoolcommissie door ontslagneming van het lid den heer J. van Berkel heeft deze commissie terbenoeming aanbevolen de dames: lo. H. J. Doove, 2o. W. P. Wijten- burg, beide onderwijzeres bij het bijzonder lager onderwijs. Ter vervulling van de vacature voor secre taris van het College van Curatoren van het gymnasium, ontslaan door h'et eervol óijilslag verleend aan mr. E. Schotman wordt ter be noeming voorgedragen hit. G. J. van Deven ter, hooïdambt. ter gemeente-secretarie al- hier. In overeenstemming met het advies van Toezicht op het M. O. en den Inspecteur, van het M. O. wordt door B. en W. aan den Raad voorgesteld voor den duur van den cursus 1926/1927 de tijdelijke aanstelling van mej. dr. L. Ilofker als leerares in het Ncderlandsch, die van niej. dr. E. A. W. Broes van Dort, als leerares in het Duitsch, die van den heer drs. J. van Daalen, ais leeraar in het Nederlandsch en die van d<.n heer W. Ruys, als leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met vijfjari gen cursus te yerlengep. Afbreken van woningen en bouwen van nieuwe woningen. Regenten van het Gomelis Spronghof heb ben B. en W. vergunning verzocht lot het albreken van een 15-tal woningen in dat hofje, gelegen aan het Rapenburg, hoek DoezastraaR, .almede tot den bouw, ter plaatse van de af te breken woningen, van 17 nieuwe woningen en eén archiefgebouw, overeenkomstig ,de bij het verzoek overge legde en in de< Leeskamer ,ter inzage liggen de tcekeningen. Het aantal gebouwen in bet hofje zal der halve volgens het plan worden uitgebreid inet twee woningen en een archiefgebouw, voor welke uitbreiding ingevolge het be paalde bij art 17 van de verordening op het bouwen en sloopen vergunning is vereischt van den Raad. Tegen het plan bestaan bij B. en W. geene bedenkingen en zij geven mitsdien in over weging de aangevraagde amoveering en her bouw toe te staan. Aanbieding begioofcing Keuringsdienst van W aren. B. en W. bieden den Raad aan de begroo ting van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden, voor den dienst 1927, vergezeld van een ^toelichtend^me morie. Onder mededeeling dat de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst on den Keuringsdienst van Waren tegen deze. be- grooling geen bezwaar heeft, geven zij den Raad in overwoging tot hare vaststelling over te gaan. Overname van strookjes grond. B. en W. stellen overeenkomstig hel ad vies van de Commissie van Fabricage, voor, oin zonder eenige kosten voor de gemeente de navolgende perceeltjes grond in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te ne men, zulks onder de gewone, voor dergelijke overdrachten gebruikelijke voorwaarden: twee strookjes grond, beide deel uitma kende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie D. No. 1666 (Hoogewoerd hoek Korevaarslraat); een strookje grond, deel uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie E. No. 926 (Rapenburg); een strookje grond, deel uitmakende van perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sec tie I, No. 2591 (Middelstegracht); een strookje grond en water, deel uitma kende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie O. No. 169 (Zoeterwoudsche weg); j een strookje grond, deel uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 3809 (Ooslerstraal); een stTookje grond, deelf uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P. No. 1061 (Fagelsiraat, van Leden- berghstraat en van Oldenbarneveldstraat) een strook grond, deel uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sec tie P. No. 533 (Hooge Morschweg); De quaestie van den keldergang. De Arr.-Rechlbank te 's-Gravenhage heeft bij vonnis van 16 Oct. 1921 ten name van en ten verzoeke van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem, tegen de gemeente Leiden de onteigening uitgesproken van een stukje grond aan het Steenschuur alhier, groot 35 c.A., straat en gang, met bepaling van het bedrag der scha deloosstelling op f 1003,50. P.e heer A. van Veen, slijter alhier is daar tusschenbeide gekomen, bewerende, dat hij, en dus niet de gemeente Leiden, eigenaar was van den keldergang. Op grond van de tegenspraak, welke deze bewering van de zijde der onteigenende par tij ontmoette, is Van Veen daarop door de Rechtbank voorshands buiten geding gesteld en is de onteigeningsprocedure verder tegen de gemeente Leiden voortgezet, waarna het bedrag der schadeloosstelling op 25 Novem ber 192-1 overeenkomstig art. 3 derde lid der Onteigeningswet ten kantore van den Ont vanger der Registratie en Domeinen alhier, door de onteigenende partij is geconsigneerd. Later, op 1G Maart 1925, heeft het Rijk de geconsigneerde som aan de gemeente uitbe taald. Inmiddels blijft Van Veen van meening, dat hij eigenaar was van den keldergang, in verband waarmede hij bij dcurwaarders- exploit van 30 Juli j.l. de gemeente heelt doen dagvaarden voor de rechtbank te 's-Gravenhage, om haar te hooren veroor - dcclcn tot uilkeering aan hom, Van Veen, van de ontvangen schadeloosstelling met de rente van dit bedrag a 5 pCt. 's jaars van den dag der dagvaarding af, lot dien der voldoening, benevens de kosten dezer pro cedure. Het komt B. en W. voor, dat door de ge meente legen dezen eisch op goede gronden verweer kan worden gevoerd. Onder ver wijzing, voor wat die gronden belrelt, naar hc-t advies van den rechtsgeleerden raads man der gemeente van 8 September jl en raar rapporten van den waarncmenden ar chivaris, waarnaar in dit advies wordt ver wezen, stellen B. en W. derhalve voor te besluiten, dat de gemeente tegen den ingc- stelden eisch, zoowel in eerste instantie, als, zoo noodig, in hoogcr beroep cn in cassatie verweer zal voeren. B. en VV. teekenen hierbij aan, dat de N.V. Maatschappij lot Exploitatie van Tramwegen zich indertijd bereid heeft verklaard de ge meente te vrijwaren voor het geval Van Veen een procedure tegen de gemeente mocht beginnen, in verband waarmede thans haar instemming met het voeren van ver weer tegen den ingesteldcn cisch gevraagd werd en verkregen. Verhuring van een winkel met bovenwoning. In verband met het in de zitting van 21 December 1925 behandelde ten aanzien van de verhuring van den voormaligen gemeen telijken vischwinkel in het perceel Visch- inarkt 18, stelden B. .en W. alsnog de gele genheid open zich als gegadigde voor dien winkel aan te melden. Vermits echter bleek, dat een verhuring alleen van het benedengedeelte op groote moeilijkheden stuitte, doch daarentegen ver huring van den winkel met de bovenwoning gemakkelijker zou gaan, besloot het College bedoelde bovenwoning, die was verhuurd voor f260 per jaar, vrij te maken. Met het oog op den in acht te nemen opzeggings termijn, kon de ontruiming echter niet op korten termijn plaats vinden. Hot pand werd inmiddels opnieuw en thans derhalve in zijn geheel te huur aangeslagen Een drietal aanbiedingen, alle tegen oen jaarlijkse hen huurprijs van f 750. werd ontvangen, zoodat een huuropbrengst ten bedrage van I860 in totaal, als zou zijn verkregen, indien het in de vergadering van 21 December j.l. gedane voorstel was aange nomen, zelfs ook na openbare te-huur-zet ting van het perceel niet meer kon worden bejeikh Met dc Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordcel, dat het meest in aan merking komt de aanbieding van den fruit handelaar M. Laman. Belanghebbende gaat aecoord met de aan de verhuring te verbin den voorwaarden, volgens welke o.m. het ge bouw in den tegenwoordigen locstand moet worden aanvaard, behoudens dat de ge meente zal zorg dragen voor het in goeden "slaat brengen en houden van het dak en de goten. Voorts reserveert de gemeente zich het recht de huur tusschentijds met een termijn vai drie maanden op te zeggen. RECLAME. smaak/ a/s room 285 VOOR DONDERDAG. 23 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M. 12: Poliliebcr. 3.304.30: Uurtje voor <le wees- en zieken huizen, door Mevr. Ant v. Dijk 7: Poli- tieber. 7J.57.4Ó: Exposé van de a.s. taallessen, door Fred Fry 7.45 en 10: Peraber. 8.10: Concert door het H.D.O.- orkesL Adolphe Polh, viool. Davenlry, 1600 M. 11.201.20: ilel radio-kwartet en solisten (humorist-banjo- sopraan) 1.202.20 Gramotoonmuziek 2.503.20: Lezing: Geographical dis coveries-Phoenicians and Pythcas 4.20: Causerie: Boeks te read 4.35: Trccadero- thcemuziek 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek 7.10: Landbouwberichlen 7.20: Tijdsein Big Ben, weerb. en nieuws 7.45: Muziek 8: Lezing: A song in the night 8 20: Pianokwartet op. 47 in E, Schumann, door W. Reeves, viool. A. Hob day, viola, A. Gauntlett, cello, C. Dixon, piano 8.25: Voorlezing: Tennyson's „Re- tenge" 8.40: Septet op. 20 en E, voor viool, viola, cello, bas, clarinat, bazuin cn boorn, Beethoven 9.15: „Riverside nights". „In Queen Victoria's Ampler Days" „The policeman's serenade" 9.50: Cau serie 10.05: Zesde Fransche suite in E, Bach, door J. Ansell 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws 10.35: Vocaal concert door A. Cranmer 10.50-12.20: Dansmu ziek van hct Savoyhotel. rarijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50." Concert Luzien Paris 5.50: Concert door het orkest 6. Smet 8.50: Concert. Königswusterhausen. 1300 M. 850: Over Leo Tolsooi en zijn werken 9.50: Volksliederen uit Scandinavië, door orkest en A. Wilde, tenor 10.5012.50: Dans-, muziek door orkest Elte. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 2G5 M. 5.206.20: Kindermatmce 8.20: Or. keslconcert 9.30—10.20: Dansmuziek jazzband. Münster. 410 M.r 11.50—12.50: Mor genconcert 1352.50: Werken van Gluck-Grétry-Lully-Rameau 45.20: Kindoruurljc 5.356.35: Orkestconcert Werken van Dvorak 6.357, 7.057.25 7.30-^8: Lezingen 8.20—8.50: Schaak- los 9.5010.35: Concert door het Guanerikwartet. RECLAME. 9959 Officieele berichten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Stad- cn Ambt Vollen-» hove Mr. W. C. ten Kate; is met ingang van 1 October 1926 bei noemd lot burgemeester der gemeente Epe D. E. J. van Walsem, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Culemborg; is aan O. E. Cleveringa op zijn ver-! zoek met ingang van 1 December 1926 eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Weesp; is aan S. ScheffelaaT Klots, op zijn ver zoek met ingang van den dag, waarop zijn opvolger als notaris zal zijn beëedigd, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris ie Bussum is aan C. G. Steen, cp zijn verzoek roet ingang van 25 September 1926 eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van no* taris te Alkmaar. Militaire Mutatie. Bij Kon. Beshut is Met ingang van 1 October 1926 in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst' bij het Wapen der Infanterie dè kolonel M. Belzer van den Gencralen Staf, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn betrek king van Chef van den Staf der Vesting, Holland met ingang van 1 October 1926: de kolonel F J. Backer, van het Wapen" der Infanterie eervol ontheven van zijn commando over de VIIIo Infantcrie-bri- gade met ingang van 1 October 1926 belast met a. het commando over de IVde Divisio de kolonel H. Z. A. van de Roemer, com mandant van de 11e Infantcrie-brigadc b. het commando over het Regiment Wielrijders de majoor der Cavalerie B. W., paron van Dedem van het regiment Wiel rijders; c. de waarneming van de functie vari Inspecteur van het Wapen der Konink lijke Marechaussee de luitenant-kolonel G. J. D. Bauduin, commandant van de 4e Divisie van het wapen benoemd en aangesteld bij het Wapen der Infanterie: met ingang van 1 October 1926: bij den Staf van bet Wapen, tot gene-» raal-majoor, inspecteur van het Wapen de adjudant in buitengewonen dienst de ko lonel J. H. Borel, commandant van de Ie Infanterie-brigade (Brigade Grenadiers en Jagers); tot luitenant-kloonel, onderscheidenlijk commandant van het 16de, het 19de, het 12de, het 5de en het 21 st© Regiment, do majoors L. van de Pol, K. van Dmnen,- G. Haenen, J. A. F. Froeling en J. N. van den Berg, resp. van het 14de, bet 14de,; het 4de, het 13de en het 17de Regiment; bij het wapen der artillerie: met ingang van 1 October 1926; bij deü staf van het wapen: tot generaal-majoor de kolonel G. G. van Everdingen, van dien staf, gouver neur der Kon Mil Academie, tevens di recteur van den hoofdcursus; tot kolonel, commandant van de IVe ar- tillericbrigade, de luit.-kolonel jhr. W* Rüell, commandant van het 6e reg. veld artillerie tot commandant van het 6e reg. veld artillerie de luit.-kolonel A. E. Kist van den staf der artillerie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen, zulks onder corvolle ontheffing uit zijn tegenwoordig® functie. Benoemd tot res.-majoor bij het 4e reg. Inf. res.-kapitein P. S. Hartogh Heys van Zoute veer. Geen uitbreiding der commissie voor hel spoorwegongeluk bij De Vink. De Minister van Waterstaat heeft aan het bestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor-, en Trampersoneel geschreven dat er zijns inziens alleen reeds wegens den vereischten spoed geen aanleiding bestond om over de samenstelling der krachtens artikel 106 bis A. R. D. benoemde commissie nopens het ongeval met trein 218 overleg te plegen met de vakbonden van spoorwegpersoneel, even min als, uit den aard der zaak met de spoor wegdirectie. Ook bestaat bij den minister* bezwaar om over te gaan tot de gevraagde uitbreiding van de commissie, welke met voordacht zoo klein mogelijk is gehouden en waarin evenmin iemand als vertrouw wensman der spoorwegdirectie is opgenomen De aandacht zij evenwel gevestigd op a® gelegenheid, welke krachtens het vierde lid van genoemd reglementsartikel ook voor de' vakbonden openstaat om alle gewenschj®. inlichtingen of voorlichting aan de com? missie te geveiv - fc—a

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6