No. 20406. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 September Derde Blad Anno 1926. KERK- EN SCHOOLHIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. VARIA. Ned.-Her?. Kerk. Beroepen: Te Den Bommel, G. van iter Zee, te Hage^tein. Aangenomen: Naar Oudenhoorn, •C. B. Boeré, cand. te Capelle a. d. IJssel. Bedankt: Voor Oterleek, G. J. J. Ren- sink, te Westzaan. GereL Kerken. Tweetal: Te Voorburg: mr. W. S. de Vries, te Tzum en G. v. d. Woude, teGorre- dijk. Te Zuilen: D. Hogenbirk, te Gharlois en L. Lugtigheid, te Uithuizermeeden. Beroepen: Te Hoorn, P. Bos, te Stadskanaal; Te Franeker, J. H. Rietberg, te Maassluis; Te Kooien (Fr.), H. H. van Kapel, te Andel (N.rBr.). Aangenomen: Naar Oldeboorn, F. Dressefhiris, cand. te Winschoten; Naar Emden (O.Fr.), B. H. Lankamp, cand. te Esche; Naar Diemen, D. K. Wielenga, te IJlst. Bedankt: Voor Kollunerpomp, Zalk, Midwolda, St. Jacobi Parochie, Genemui- den en Krommenie; F. Dresselhuis, cand. te Winschoten; Voor Ihrhove (O.Fr.) B. H. Lankamp, te Esche; Voor Schoonrewoerd, G. V eenend aal. te Amerongen; Voor Ede, J. W.Esselink te Eindhoven;Voor Laren (N.H.) L. Hoorweg, te "Purmerend; Voor Epe, M. Slzinga, te Groolegast Gerei* Gemeente. Beroepen: Te Rijssen, R. Kok, te Gouda. Vrqe Evang. Gemeente. Bedankt: Voor Den Haag, M. J. Mooy, te Winschoten. De Amsteid. Hoogeschocl. Voorgedragen wordt, onder intrekking van de voordracht van 21 Maart 1924 tot buitengewoon hoogleeraar aan de universi teit te Amsterdam in de Röntgenologie in de eerste plaats dr. N. Voorhoeve en in de twee plaats dr. J. G. van Ebbenhorst Teng- bergen, beiden aldaar. Alphen. De werkman V., alhier, had ihet ongeluk met zijn hand onder een tegel pers bekneld te raken, waardoor hem vier vingers werden afgeknepen. Boskoop. De koster van de Gerefor meerde Kerk is benoemd, de heer L. Kra mer, thans doodgraver, alhier. Zondag geraakte het 4-ja#ig zoontje, van den heer v. B„ aan de Zijde alhier, te water. Zijn HL jarig broertje mocht het ge lukken, den kleine te redden. Leiderdorp* A.s. Vrijdagavond om 7 uur wordt in „Irene" de Christelijke Volks bibliotheek heropend. Het vorige jaar werden 3300 boeken ter lezing uitgereikt. Zondagmiddag geraakte het A jarige zoontje van den heer A. de L., toen het op een laatvkit in den Rijn aan het spelen was, plotseling te water. Niet dan met groote moeite wist de heer W. Bey, die reeds meerdere malen drenke lingen redde, den knaap behouden op het droge te brengen. Waddingsveen. Gevonden: een groene heerenregenjas en een bruin lederen portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter secretarie. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Marinus Pieler, z. van A. van Vuuren en A. Toen Pieter Arie, z. van K. Zwanenburg en M. Zwanenburg Harm- ke, <L van A. van der Heiden en G. Stoke- ibrook "Hermanus, z. van A. Hoogendoorn en A. EL Slotje Hendrik, z. van C. Koren en W. van Reeuwijk Evert Jan, z. van OP. van Beek en B. van Dam. Gehuwd: Th. van VKet en A. M. C. Bak ker J. Noorlander en Tr. van Es. Zondagavond brak er brand uit bij den landbouwer H. nabij de spoorbrug. Boerderij en hooiberg gingen verloren. Zwammexdam. Het gratie-verzoek ge richt aan H. M. de Koningin, door den koop man A. A. J. v. d. R. alhier, die wegens een ftegen het leven van anderen gericht mis drijf (het schieten met een revolver op den landbouwer D. H. en diens knecht) alhier (gepleegd, bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gravenhage <L<L 26 Nov. 1925 was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, welk vonnis in hooger be roep was bevestigd, is afgewezen. De jaarlïjksche collecte vanwege de iXJnio van Scholen met den bijbel alhier ge houden, heeft ditmaal de som van f 210.23 opgebracht. I De heer S. N. de Vries, sedert 3 jaren met standplaats alhier, werkzaam als op zichter bij den Rijkswaterstaat, gaat met II October a.s. deze gemeente verlaten. De heer de Vries wordt met ingang van ge noemden datum overgeplaatst naar Delfzijl als opzichter bij de havenwerken, welke •overplaatsing voor hem een promotie be duidt. Haarlemmermeer Aan enkele tusschen- Igelcgen halte-stations van de Haarlemmer- meerlijnen alhier, zooals aan den Sloterweg- Znid, bevinden zich behoorlijke laadplaat sen voor goederenvervoer, waarvan thans ook naar verwacht wordt met de as. bietencampagne een druk gebruik zal wor den gemaakL Nu aan de halte SIoterweg-Noord zoo'n gelegenheid ontbreekt en vandaar een groot gedeelte van de in dezen polder geteelde bie- iten moet worden vervoerd, heeft men be sloten aldaar ook een laadplaats met weeg brug te maken. Met het werk is reeds een Aanvang gemaakt en hoopt men over een drietal weken gereed te zijn. Op den Hoofdweg nabij den Lisserweg, wilde de broodbakker N. J. W. met z'n auto draaien, doch hij reed daarbij zoover achter uit, dat het motorrijtuig in de Hoofdvaart terecht kwam. W. wist er nog intijds uit te springen. Een groote hoeveelheid brood ging door het water verloren. De firma K. en v. N. verscheen spoedig met materiaal ter plaatse om de auto weer op den kant ie trekken. De melkrijder L. had bij den landbou wer E. aan den Hillegommerdijk voor gele verde melk een betaling te doen van ruim f 66 en dit geld meegegeven met zijn zoon, die de boerderij van E. geregeld met zijn wagen komt bezoeken voor het afhalen van de melk. De jongen vergat evenwel het geld, dat hij in de kar een plaatsje had bezorgd, aan genoemden landbouwer af te dragen en bemerkte bij zijn thuiskomst tot zijn groo- ten schrik dat het geheele bedrag verdwe nen was. Omdat er vermoeden was tegen den 18-jarigen arbeider A. A. B., die bij ge noemden landbouwer werkzaam was, werd deze jonge man Maandag door de politie gearresteerd en naar Hoofddorp overge bracht. Bij zijn verhoor verklaarde hij eerst het vermiste geld te hebben gevonden en in den paardenstal opgeborgen; later gaf hij voor een gedeelte van hel geld te hebben ge vonden in een zakje waarin het geborgen was, in het bijzijn van een kameraad en toen naar de rijkspolitie te zijn gegaan om van deze vondst aangifte ie doen. Het is ge bleken dat hij dit inderdaad» heeft gedaan, maar met het vooropgezette doel om den schijn ie vermijden dat hij zich op oneerlijke wijze van het geld zou hébben willen mees ter maken. Na een volledige bekentenis ie hehben af gelegd werd hij weer op vrije voeten gelaten en werd tegen hem proces-verbaal opge maakt. Zondagavond had de bestuurder van een motorrijwiel, de heer M. alhier op den Spieringweg het ongel-uk in botsing te ko men met den jengdigen wielrijder L. alhier, die links van den weg reed. De jongen kwam zoodanig te vallen dat hij een hersenschud ding bekwam en direct onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De mo torrijder kwam er met eenige kwetsuren af. Zoowel de motor als het rijwiel werden deerlijk gehavend. Zondag reed de heer v. D. met z'n motorrijwiel op den Slolerweg alhier? Ten gevolge van den slechten toestand van den weg, raakte hij de macht over het stuur kwijt, waardoor de motor, die herhaaldelijk slipte, over den kop sloeg en de berijder te gen den grond werd geslingerd. De heer v. D. was zoodanig verwond, dal geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Katwijk aan Zee. Van de haringvis- scherij kwam te IJmuiden binnen om te markten de logger KW. 29 met 24 last pekel haring. Voor de Zondagsschool werd de vorige week in de Nieuwe Kerk gecollecteerd f 161.50, in de Oude Kerk f 1, samen f 162.50. Voor de zending werd in beide kerken f 12.75 gecollecteerd. Lisse. Bij den veehouder D. van Ruiten op het „Huis ter Spekke" alhier is onder het vee het mond en klauwzeer uitgebroken. Met ingang van 1 Nov. gaat de wijk zuster. zuster Haitmg onze gemeente verla ten. Zeven jaar heeft zij de wijkverpleging verbonden aan het Groene Kruis afdeeling Lisse waargenomen. De oorzaak van haar vertrek is, dat zij m den loop van de maand November vertrekt naar Ned.-Indie om al daar zich verdienstelijk te maken bij zieken en hulpbehoevenden. Noordwijk. In hotel „Royal" verga derde gisteravond het Mannenkoor ter be spreking van een nieuw te benoemen direc teur. De voorzitter betuigt zijn spijt over het weggaan van zoovele leden, maar hij hoopt, dat als er eenmaal een goede directeur zal zijn, wel verschillende oud-leden zich zul len aanmelden Gevraagd wordt of mej. Van Nes haar medewerking weer verleent De voorzitter zegt dit toe als de leden flink willen repeteeren. De bespreking, nieuwe directeur komt aan de orde. Genoemd wor den de heeren Joh. Verloop, die reeds tijdelijk het koor heeft gedirigeerd, Polman, die ook te Noordwijk woonachtig is, en Böhne uit Amsterdam. Na uitgebreide discussie werd besloten, dat aan beide laatstgenoemde hee ren gevraagd zal worden ora een repetitie te leiden. De heer Polman is Dinsdags en de heer Böhne enkel Donderdags disponibel. De heer Wassïnk merkt op. dat verschil lende leden Donderdags niet kunnen komen, daar ze als lid van de Noordwijksche Red dingsbrigade naar Den Haag moeten gaan zwemmen en dit kan onmogelijk verzet worden. Ook hebben Donderdags de zaügers van het R.-K. zangkoor repetitie, die ook absoluut niet verzet wordt. Besloten wordt om Dinsdag 28 Sept. te zingen onder lei ding van den heer Polanen en Donderdag 30 dezer onder leiding van den heer Böhne. Een uitnoodiging zal worden gezonden naar allen, die lid van het koor geweest zijn, en de voorzitter hoopt, dat alle hieraan zullen gevolg geven, om met elkaar weer te maken een Noordwijks mannenkoor mei goede reputatie. Loop der bevolking. Aangekomen: Wed. W. A. Groenhof geb. Wanrooy, onder wijzeres. van Hoorn. RembrandIweg 6; H. de Boer, idem. Valburg, N. Zeeweg 4; D. C. P. van Elk, geh. met Th. Overmeer. Her wen en Aerdt, Pielernelweg 8; D. Dane, particulier verpleegster, R'dam, Rembrandt- weg 17; J. v. Dijk, idem, idem; Th. EL Teil- nissen, bouwk. teekenaar, Zeist, Wilhelmina straat 55; J. C. Steenvoorden, grondwerker, R'dam. Zandvoortschestraat 8; K. van der Bent, Maassluis, Egb. de Grootstr. 19. Vertrokken: C. C. van der Kamp, dienst bode, Katwijk a. <L Rijn, Commandeurstr. 10 C. van der Meer. religieuse, A'dam, Bronck- horststraat 42; K. J. Eliveld en gezin, va-: rensgezel, A'dam, le Atjehstraat 50;' Gr. Passchier. dienstbode, Bloemendaal, Midden Duin en Daalscteweg 22;' C, M. Timmera en vr. tuinder. Voorhout, Loosterweg; P. Groenhuizen, bakkersbediende, Baarn, Eem- nesserweg 31; H. J. Smits en fam., fabri kant, Almelo, Wierdenscheweg 135a. Noordwijk-Binnen. Op de Zondag 19 Sept. te Haarlem gehouden Internationale Hondenten toonstelling voor honden van alle rassen, behaalde de heer P. M. Bosman, al hier, met zijn Duitsche herdershond ,.Jep- tholine", ingeschreven in open en nieuwe lingsklasse. den 3den prijs praedicaat G III. Op het politiebureau alhier werd door de politie van Noordwijkerhout in arrest ges leid J. H., verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minderja rig meisje. Hedenmorgen is H. op transport gesleld naar 's Gravenhage. Gistermiddag liep het zesjarig zoontje van den heer W. bij het uitgaan der R.K. school tegen een wielrijder aan, tengevolge waarvan hij lichte ontvellingen bekwam, echter moest hij toch naar huis gebracht worden, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen aangezien men vreesde voor een lichte hersenschudding. Dat men tegenwoordig vreemde namen aan woningen geeft blijkt wel uit het vol gende: De heer W. alhier heeft zijn nieuw ge bouwde woning aan den Boerenburgerwcg den zeer vreemden naam gegeven van „Brandstichtertenspijt". Noordwijk aan Zee. Gistermiddag reed iemand, met paard en wagen op den Nieuwe Zeeweg in de richting Noordwijk-Binnen. Op het karretje stonden eenige harington nen. 't Ging nogal hard, maar plotseling lag alles tegen den grond doordat een as brak. De voerman kwam met de 9chrik vrij, wat te verwonderen was. Malerieele schade was er wel, daar het wagentje erg gehavend was door den val. Oegstgeest - - Gemeenteraad. Voorzitter de heer J. G. M. van Griethuy- sen. Aanwezig alle leden. Na opening wordt de commissie van on derzoek benoemd voor de geloofsbrieven van hel nieuwe raadslid, de heer M. G. v. cL Burg. Gekozen worden de heeren Zandber gen, Bakker en van Egmond/ De heer Bakker deelt mede dal de stukken in orde zijn bevend en waarna tot toelating wordt besloten. De heeren Bakker en Van Egmond leiden hierna de heer v. d. Burg binnen. De heer v. d. Burg legt in handen van den voorzitter de vereischle eed af, waarna de voorzitter het nieuw benoemde raadslid welkom heet m den raad, en de heer v. d. B. zijne plaats inneemt. De notulen worden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen Stukken o.m.: Een dankbetuiging van de wed. A. Ver haar voor de beloonde belangstelling onder vonden bij het overlijden van haar echtge noot. Eenige mïssievcn yan Ged. Staten hou dende goedkeuring van genomen raadsbe sluiten. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek is ingekomen van de Chr. H. B. S. te Leiden om eene subsidie. Dit verzoek wordt verwezen om advies naaT B. en W. Aan de orde is vervolgens: Yoorloopige vaststelling gemeenterekening 1925. Gewone dienst: Inkomsten f232.288.22-, uitgaven f204.355.915; batig slot f27.932.305; buiten- gew. dienst: Inkomsten f 264.502.12; uitga ven f252.143.21; batig slot f2368.91. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer v. d- Hulst verslag \rit en deelt mede dat de rekening in volmaakte orde is bevonden. Hierna wordt de rekening voorloopig vast gesteld. B. en. W. steilep hierna voor een gedeelte te beschikken vap dit saldo voor 1926, n.L: f 10.500 ten dienste voor de kosten inzake de verbreeding van de Abspoelweg en f 2250.55 voor de kosten van den aanleg plantsoenen. Hiermede gaat de raad accoord. De gemeen tebegrooling 1927 wordt aange boden en in handen gesteld van de commis sie van onderzoek bestaande uit de heeren: Bakker, v. d. Hulst en Van Egmond. Een voorgesteld comfabilHeït wordt goed gekeurd. De pensioengrondslag van C. J. v. d. Aar wordt vastgesteld op f 1915. In verband met het genomen besluit in de vorige vergadering inzake Electrische kabel naar het oude Dorp hebben B. en W. een verordening opgesteld voor verlichtings belasting. Deze verordening wordt voorgelezen, waarin wordt voorgesteld eene belasting van 5 pet. te hellen op de bebouwde per- ceelen. Deze verordening wordt zonder discussie vastgesteld. Inzake een adres om subsidie van de R. K Politieschool stellen B. en W. voor evenais het vorig jaar dezelfde subsidie te verleen en. Dit voorstel wordt met algemeene stem« men goedgekeurd. Het verzoek van de Landstormcommissie om een subsidie van f 50 wordt op voorstel van B. en W. na gehouden stemming aan- genomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Bakker, Schoonderwoerd en v. <L Hulst. Naar aanleiding van het genomen besluit in de vergadering van 2 November 1925, inzake de verzoéken om aanleg van water leidingbuizen in Poelgeest, stellen thans B. en W. voor in de Abspoelweg, vanaf het eind van den Warmonderweg, deze buizen aan te leggen. De kosten worden geraamd op f 10.600 voor bet geheel Intusschen beeft de gemeente al een stuk doen aanleggen ten be drage van f 2306. Alzoo bMjft over f 8295. Hierbij komt dé kosten van den duiker ten bedrage van f 1200. Het geheele bedrag wordt dus f 9495. De helft daarvan is circa1 f4747. Het bedrag hetwelk de bewoners aanbieden 'm 14600, B, en stellen daar om voor dit aanbod aan te nemen, daar duidelijk is gebleken dat de bewoners er heel wat voor over hebben. Na enkele on derlinge besprekingen wordt dit voorstel aangenomen. Hierna stellen B. en W. lot overname van een perceel grond bij „Bijdorp". Thans is het daar op den hoek een wan ordelijke toestand welke mede met bet oog op het algemeen verkeer een afdoende ver betering behoeft. Na aanvrage van de belanghebbenden zal daar ter plaatse een trottoir worden aange legd. De bedoeling is dan dit stukje of ie be straten of aan te leggen. De kosten zijn nihil, voor overname. De grootste is 1 Are 80 Centiare. Het voorstel wordt-met algemeene stem men aangenomen. B. en W. stellen hierna voor hun een crediet toe te staan voor verbeteringen aan de O.L. School Lekkche buurt. Het geldt hier de verwarming. Deze is gebleken zeer ondoelmatig te zijn en omslachtig. Het Hoofd der School zag ook hierin zeer gaarne afdoende verbetering n.I. gasverwarming. Na ingesteld onderzoek en berekening is gebleken dat voor de drie lokalen noodig is plaatsing van 6 Promotheus gaskachels. De geraamde kosten zijn f 1586 waarbij komt f 214 voor het echilderwerk en repara tie. Dit crediet wordt met algemeene stem men toegestaan. Door het zelfde Hoofd wordt tevens ver zocht om de gasverlichting ora te zetten in electrisch. De geraamde kosten zijn 1200. Ook dit verzoek wordt toegestaan. Vóór de behandeling reclame Schoolgeld wordt de „rondvraag" gedaan. De heer Zandbergen vraagt wederom verbetering van den entrée bij Rijnsburg. De Voorzitter verzoekt den heer Zand bergen in deze de begrooting af te wachten. Inzake verbetering in het riool aan de Valkenhurgerwcg, zegt de Voorzitter onder zoek toe. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in geheime zit ting over. Zondagnamiddag had op den Rhijn- geeslerelraatweg een aanrijding plaats lus- schen een luxe auto bestuurd door den heer M.f uit Den Haag en een vrachtauto, waarin zich een twintigtal hengelaars bevond, be stuurd door J. de G. uit Den Haag. De luxe auto was den ander bijna ge passeerd en haalde te vroeg naar rechts uit, waardoor het spatbord een voorwiel van de vrachtauto greep, waardoor deze over den weg werd geslingerd en het wiel en de voor as het begaven. De luxe auto was alleen aan het spatbord licht beschadigd. Persoon lijke ongevallen bleven gelukkig uit. Het tramverkeer ondervond door dit geval vertraging. Door de firma v. cL Ameele is de vrachtauto ter reparatie naar de garage ver voerd. Tegen den heer ~M. is proces-verbaal opgemaakt door de politie., - In de Deulzslraat reed de electrische tram, komende uit Katwijk, om den hoek zoodanig tegen den op de trambaan geplaat sten melkwagen van den melkhandelaar M. alhier, dat van den wagen en inhoud zoo goed als niets heel bleef. Het voor het verkeer belemmerend plaat sen van wagens komt hier den laatsten tijd zoo veelvuldig voor, dat wij met dit geval hopen, dat ook voor anderen een goede les verkregen is. Maakten wij de vorige week melding van het ontvreemden van een rijwiel in de inrichting „Endegeest" door den uit die in richting ontslagen F. B., welke na dien in het gesticht „Maasoord" te Poortugal" is op genomen, thans kunnen wij melden dat B. ook uit die inrichting is ontslagen en door de Rotterdamse he politie is overgebracht naar hier. Na gehoord door den Burge meester en politie en geconfronteerd te zijn met de op dit geval betrekking hebbende personen, is B. gistermiddag ter beschikking gesleld van den Officier van Justitie tc 's Gravenhage en aldaar in het huis van be waring ingesloten. Voorhout Burgerl. Stand Ge boren: Anlonia Geertruda, d. yan P. A. v. Werkhoven en Gerarda Ruigrok. Ondertrouwd: L. A. Langeveld 37 j. en E. M. Kleyhorst 37 j. G. Kors 32 j. en M. Willemse 30 j. W. H. van Wouw 40 j. en E. de Brabander 32 j. Ch. van Leeuwen 36 j. en P. l'Amie 36 j. Loop der bevolking. Geves tigd: J. G. M. van der Gommen van Rotter dam. J. S. van Lierop van Sassen beim. H. Langeveld geb. Bruijsfens van Leiden. VertrokkenG. v. d. Meij naar Noordwijk. P. Romijn en gezin naar Heemstede. De iepenziekte. De directeur van het Staateboschbeheer en het hoofd van den Plantenziekfcekun- digen dienst verzoeken opneming van het volgende Op dit oogenblik staan op zeer véle plaatsen in cms land doode of stervende iepenboomen. In de meeste gevallen ie de zoogenaamde iepenziekte oorzaak van dit afsterven, terwijl iepensp in tk evers veelal het proces verhaast hebben. Zooals be kend is, staan juist de kwijnende boom en aan aantasting door spitkevers bloot. De iepenriekte nu heeft het aantal kwij nende boomen sinds eenige jaren zeer doen toenemen, hetgeen hier en daar bui. tengewone vermeerdering van de iepen- spintkevers tengevolge beeft gehad. Het is nog niet bekend, of, en zoo ja, op welke wijze de door iepenziekte aangetaste boo men andere kunnen besmetten; wel is be kend, dat in vrij sterke mate door iepen- spmtkevers aangetaste boomen een gevaar voor de nog gezonde iepen vormen. Im verband hiermede achten onderge- teekeoden het van belang voor het. be houd raai nu nog gezonde of aleohts in lichten graad aangetaste iepenboomen, dat in den komenden winter alle doode boomen worden gerooid, alsmede die exemplaren, welke zoo 6terk kwijnen, dat herstel er van uitgesloten mag worden ge acht, benevens de zichtbaar door iepen ziekte aangetaste boomen, waarop tevens de iepenapintkever in vrij sterke mate voorkomt. De gerooide, door iepenapmtkevers aan getaste boomen, dienen te worden ont schorst, tenzij ze dadelijk na de veiling worden vervoerd naar plaatsen, waar geen i-epeboomen groeien. Ook kan men de boo. men onder water bewaren. Daar op dit oogenblik de sterk kwijnen de boomen gemakkelijk zijn te herkennen, vestigen ondergeteekenden de aandacht van belanghebbenden op de wenèchelijk- heid om die boomen nu te merken, opdat in den winter al wat opgeruimd moet wor den, dadelijk herkend kan worden. Boomen, die nog slechts in lichten graad door de iepenziekte zijn aangetast, belmo ren nog niet te worden geveld. In verband met het spintkevergevaar, moeten zij ech ter wel onder voortdurende controle blijven. Afdoende bestrijdingsmiddelen tegen de iepenziekte zijn ons niet bekend. Ook xnangaansulfa&b heeft zijn bruikbaarheid als zoodanig nog niet bewezen. Voor zoover de boomen eigendom zijn vaai publiekrechtelijke liohamen, alsmede van vereenigingen of stichtingen van al gemeen nut, zij hier herinnerd aan de in art. 7, 3e lid, der Boschwet 1922 verplicht tend gestelde aangifte bij den eerst onder geteekende van voorgenomen veilingen of grond van het bepaalde in art. 7, 3e lid van de Bosohwet 1922. NIEUWE UITGAVEN. „Zomerland". Onder den titel „Zomerland" is versche-. nen een kinderleesboek, dat door de Erven de Wed. J. van Nelle voor de verbruikers van haar verpakte koffie (tegen inlevering van 80 achtcretikelten van de halfponds- pakjes) wordt beschikbaar gesteld. Dit boek, geschreven door G. M- van HilleGaerthé, geeft een geschiedenis weer ergens in een gehuchtje le midden van een prachtige natuur. Rie Cramer teekende 12 fraaie platen voor dit bock en deze dragen er veel toe bij, de aantrekkelijkheid van dit boek te verhoogen. Met dit boek beoogt de Firma van Nelle een reclame voor haar artikel koffie en wij gelooven, dal zij hiermede uitstekend is ge slaagd. Deze reclame slaat zonder twijfel op een hoog peil. Der mieren adel. In de „Deutsche Med. Wochensclir.'1 komt een artikel voor van dr. Eidmann over de psychische eigenschappen van de mie ren. In de eerste plaats bestudeerde Eid-! mann de mierentaai d.w.z. de manier waar-, op mieren elkaar berichten kunnen meedee-. len. Hij bouwde van gips een groot mieren-i nest, dat zoo geconstrueerd was, dal hij een groote kolonie van de Myrmica rubra kon waarnemen. Eidmann plaatste een stukje voedsel b.v. een dood insect, in de buurt van het mieren nest. Heel spoedig daarna wordt het voedsel ontdekt door een werknrier. Deze steekt zijn spriet uit om te onderzoeken of het echt voedsel is en brengt het dan naar het nest, waar het door andere mieren wordt overge nomen. Maar als de werkmier niet in staat is de vondst naar het nest le brengen, dan keert ze zonder prooi terug naar het nest, om alarm te maken. Als ze bij het nest is geko men, loopt ze geagiteerd rond, terwijl ze haar voelsprieten kruist met al de kamera den, die ze tegenkomt. Deze gaan onmiddel lijk samen op weg om het voedsel gezamen lijk binnen te brengen. Dr. Eidmann pro beerde nu om een mier af te leiden door op den terugweg van een groot dood insect naar het nest wat honing te plaatsen. De mier nam in dit geval even een beetje van den honing, maar vervolgde direct daalrna haar weg naar het nest, en ging pas van de honing genieten, toen de prooi binnen in het nest was De mierenkoningin kan na bevruchting zonder hulp van buiten een nieuwe kolo nie slichten. Edraann plaatste een vrouwe lijke bevruchte mier van het geslacht Cam- ponotus ligniperdus in 'n klein nest uit gips met drie kamertjes. De mierenkoningin stop te den ingang van het nest dicht met wat ten en na een korten tijd legden zc veer tien eieren, waarvan de larven werden op gevoed, Het merkwaardige was, dat de koningin in den heelen tijd tot dat do werksters uit waren gekomen, het nest vochtig had gehouden en zonder zelf voedsel te nemen, had kunnen voorzien in de behoeften van de veertien larven. Bij een andere mierensoort, de Formica Languinea ging het anders toe. Eidmann plaatste een bevruchte vrou welijke mier van deze soort in een groot Dest, dattwintig arbeiders en honderd poppen bevatte van de soort Formica fusca, de slavensoort van de Formica Lan guinea. Nadat de koningin eerst het nest verkend had,.ging ze naar de diepere ka mers, waar de fusca arbeiders en de pop pen waren. Daar daagde ze den eersten werker, dien ze ontmoette, uit tot een gevecht en ging met hem naar de boven liggende kamers. Daar doodde zij spoe dig haar tegenpartij en herhaalde dit spel twintig keer, zoodat er daarna geen fusca arbeider over was. Toen legde de konin gin eieren en samen met de fisca-arbeiders die uit de poppen zich ontwikkelden en haar slaven werden, voedde de koningin haar kinderen

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9