Leidsche Begrafenis-Onderneming GENEESKUNDIGE BRIEVEN. SCHEEPSTIJDINGEN. DAT SPREEKT ILttËïiC!] Tiaar bij een overweg, gedeeltelijk uit de rails. Een wagon werd een eind meege sleurd en kwam naait de spoorbaan te staan, terwijl drio wagens ontspoorden; zij kwamen dwars over de lijn te staan, terwijl er een omviel. Een der Duitsehe remmers gat terstond alarmseinen cn «e alarmfluitcn der locomotieven deden den goederentrein terstond stoppen. De nia- teriecle schade is niet aanzienlijk, doch het verkeer moest over een zijlijn gaande worden' gehouden. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister en een deskuhdig onderzoek leverde nog geen positief resultaat op. Er is dag en nacht gewerkt om de lijn, die nu weer vrij is, geheel te herstellen. Stukken spoor staven zijn geheel verbogen. Diefstallen in het vlieg- kanip Soesterberg Bij de luchtvaart af deeling Soesterbeig zijn vijf personen gearresteerd, wegens diefstal van onder- deelen van machines, gereedschappen, enz. Deze diefstallen zijn ontdekt door de gemeentepolitiehet onderzoek wordt thans geleid door de militaire politie. Ongeluk bij een concours Hippique. Bij het Zaterdag te Silvolde gehouden concours-hippique gebeurde een ongeluk, dat nog betrekkelijk goed afliep. i3ij het nemen van een scherpe bocht dicht bij den uitgang vlogen drie paarden door de omheining tusschen het publiek. Qe rui ters bleven ongedeerd, doch uit bet publiek weid getroffen de heer Schreur uit Bocholt en mej. van Alst. De heer Scheur had een beenbreuk en enkele kwetsuren aan het hoofd bekomen. Mejuffrouw van Alst had cn ernstige kneuzing aan den schouder en niet-ernstige wondjes aan het hoofd. De heer S. werd per auto naar Bocholt ver voerd na door de doktoren Ris cn Jutino uit ferborg le zijn behandeld.. Een trap van een paard. Een 10-jarig zoontje van S. le Schagen, die een paard naar de wei bracht, heeft een zoodanigen «lag van het dier gekregen, dat hij in zorgwekkenden toestand werd opge nomen. Vingers afgeknepen. Za terdag, toen de heer A. de Goede te Modem- blik aan het einde der Ooslhaven stond, om te zien naar het binnenkomen van de sche pen der Zuiderzeewerken, bemerkte hij niet dat, een staaldraad, welke over den kaai muur was bevestigd, door het deinen van het water verschoof. De draad ging over zijn hand, waardoor, volgens het '„Ilbld.", drie vingers werden afgeknepen. Aanrijdingen. Te Heinkens- zand is een 4-jarig zoontje van den heer A., door een auto aangereden cn ernstig aan het hoofd gewond. Tegen den autobestuur der C. is proces verbaal opgemaakt. Zaterdagavond weid op den Rijksweg le Willemsoord een wagen, bestuurd door P. Molleman, door 'n achterop rijdende vracht auto aangereden met het gevolg, dat M. van den wagen geslingerd werd. Met een ern stige hersenschudding en inwendige kneu zingen werd de jongeman bewusteloos op genomen en in hoogst bedenkelijken toe stand naar zijn woning vervoerd. 400 spaarders gedup eerd. Het „Dagbl. v. N.-Brab." schrijft: Zevenbergen maakt haar derde finaneieele catastrophe mee. Na de Hanzebank en de firma Bricdé en De Jong uit Amsterdam, is het de Handels vennootschap firma J. Dolk. kassier en com missionair in effecten, die een groot aantal renteniers, middenstanders en particulieren uit Zevenbergen, Klundert, Fijnaart en an dere plaatsen zoo niet ongelukkig maakt, dan toch een groot financieel verlies be zorgt. De firma Dolk kwam door het verstrekken van voorschotten aan twee Zevenbergsche firma's zonder eenige dekking en zonder ze kerheid, dat zij aan hun verplichtingen kon den voldoen, zonder kasmiddelen en nam toen haar toevlucht tot een truc De firma telefoneerde n.l. de pandbriefhouder9 dat hun nummers nooit meer dan twee gelijk waren uitgeloot en vrot-g hun dan chze ter inwisseling bij haar te bezorgen. Werden ze gebracht of soms gehaald, dan gaf zij nimmer een ontvangbewijs af-, de houders wilden er vanwege het grooté vertrouwen geen vragen. Hoe zij later ook op verzilvering aandron gen, alles was vergeefsch. Dit spelletje duurde nu reeds twee jaar. Totdat ook aan 'n firma uit Klundert mede gedeeld werd, dat haar brieven waren uitge loot. Zij gaf deze zonder bewijs af, doch had de nummers genoteerd. De zaak niet ver trouwende won zij inlichtingen in bij de Nationale Bajikvereeniging welke in haar boeken de bewuste nummers niet vond. Toen was de fraude ontdekt en weid oen aanklacht bij de justitie ingediend met het bekende gevolg. Het tekort kan bij benadering niet worden vastgesteld, 't Is op geen f 50.000 te schat ten. Men noemt een bedrag van f200.000. Met de belofte geld te gaan halen, vertrok Donderdag 2 September de heer Dolk. Doch nadien werd hij niet teruggezien. Nog steeds blijven de klachten binnenko men en er is een angstige spanning wat de resultaten van het justitioneel onderzoek zullen zijn. Kind verbrand. Het drie- jarig zoontje van M. Z. le Erica (Dr.) is Zaterdag in een wa9chketel met hee$ water gevallen. Zondag is de kleine aan de beko men brandwonden overleden. Ze was jong weduwe g e- worden; haar man sneuvelde op het veld van eer in den oorlog. Ze bleef weduwe tol na den oorlog, doch dan herlrouwde zij en ging met haar tweeden man naar het kerk hof, waar haar eerste man met eenige an deren onder een monument begraven lag. Ja.... hier rust hij, mijn dappere man, sprak zij. Zonder den oorlog zoudt gij waarschijnlijk nu niet mijn man zijn.... Ja.... zuchtte hij, de oorlog is een vloek voor de menschen BUITENLANDSCH GEMENGD. Om Eet korte haar. Den polilie-commissaris van Hasselt, zoo meldt De Standaard, werd Donderdagnamid dag door een bierhandelaar van den Cuxin- gcrsleenweg per telefoon verzocht dadelijk twee agenten naar de Oude Curingerbaan le willen zenden. Hij voldeed aan dit ver zoek en twee kloeke gerechtsdienaars bega ven zich in vollen spoed per velo ter plaatse. Toen zij daar aankwamen, troffen zij er een deftigen burger aan, woedend van gramschap, die zijn lieve wederhelft met een scherp geslepen bijl achtervolgde. De schoonc Eva's dochter had hare prachtige haarvlecht aan de thans heerschende mode prijs gegeven en de coiffeur had haar legen 9.50 fr. la Mislingiielle" opgeknapt. Dat kon de doorbrave echtgenoot maar niet over zijn hart krijgen en het heeft den wakkeren politie-agenten veel moeite gekost om hem te sussen. Een raar testament. Een zonderling testament heeft de schaap herder Stephan Varady uit Szolnok in Hon garije nagelaten. Na beschikt te hebben over zijn daagsche en zijn Zondagsche pak, twee paar herders-laarzen, een ezel, een varken en een vordering op zijn zwager ten beloope van twee biggen, zegt hij in dat testament, dat hij voor -16 jaar twee moorden heeft begaan. In 1878 vermoordde hij bij een kroeg in de poesta een koopman, dien hij vervolgens van' zijn geld, honderd gul den, beroofde. En een jaar daarna doodde hij een zigeuner, die eenige schapen uit zijn kudde had gestolen. De poli lie heeft ver klaard, dat inderdaad destijds die twee moorden zijn begaan, en dat zij onopge helderd waren gebleven. Het lijk van den vermoorden koopman wierp Varady destijds in de Theiss; dat yan den zigeuner heeft hij begraven, Moord op Montznartre. Een gevaarlijke misdadiger, die reeds vele vcroordeelingen achter den rug heeft, is in een bar op Monlmartrc te Parijs doodgescho ten, naar men vermoedt, omdat hij door zijn mode-apaches ter dood was veroordeeld. Zijn metgezellen, met wie hij verschei dene café's had bezocht, waren naar buiten gegaan, terwijl hij aan het buffet stond om '.e betalen. Plotseling werd de deur geopend en werden drie scholen gelost, waarvan er twee doel troffen. De apache stierf geduren de het vervoer naar liet ziekenhuis. De vermoordo stond bekend als „Char iot de latoué", omdat hij van boven tot onderen was getaloueerd. Op zijn borst stond een hondenkop, op zijn schouders vrouwenfiguren en rond zijn nek waren ver schillende actrices afgebeeld. Rondom zijn polsen waren armbanden aangebracht, ter wijl hij verder nog afbeeldingen droeg van verscheidene oude generaals uit den oorlog in Algiers. Prins Eitel Friedrich gaat scheiden. Prins Eibel Friedrich, do tweede zoon van den gewezen keizer, heeft echtschei ding aangevraagd. Zijn gemalin is een go- boren prinses van Oldenburg. Scheeps-ongevalleó. Op do Duitsehe Oostzeekust is bet de laatste dagen boos weer geweest. Zaterdag woedde er een storm, waarin een Zweedsch motorschip met 3 opvarenden is vergaan. Een van de drie heeft zich in een boot, die bij Heidebnnk op het strand werd ge dreven, weten te redden. De man was volkomen uitgeput. Op de Elbe bij Wilster is een motorboot tusschen een sleepboot en haar sleep in gevaren, doordat de sleeplijn slap op het water lag. De motorboot sloeg om en een vischhandelaar uit ltzehoe is met vrouw en kind verdronken. Alleen de bestuur der van de motorboot kon gered worden. Moord en brandstichting. Uit Giessen in Hessen wordt gemeld dat in het dorpje Laubach een ontzaglijke brand beeft gewoed, die drie boerenwo ningen en 5 schuren beeft verwoest. Toen dc brand uit gebrek aan voedsel uitge woed was ontdekte de politie :n bet huis waar het vuur bet eerst was opgemerkt, de lijken van de bewoonster en haar 25- jarigen zoon. Do vrouw, een weduwe, lag met gekloofden schedel in een plas bloed. De zoon was doodgeschoten. Waarschijn lijk is er sprake van brandstichting na moord, maar de mogelijkheid van zelf moord is niet geheel uitgesloten. Brug ingestort. Te Gartz bij Stettin is gisterochtend de nieuwe brug over de Oder, die over een weck zou worden geopend voor het ver keer, ingestort. Drie arbeiders zijn bij het ongeval gedood en twee ernstig gekwetst. i Gevolgen van een ruzie. Een jonge man, die vannacht met eenige bekenden huiswaarts wilde keeren, kreeg in de Ritterstrasse te Berlijn ruzie, trok een revolver en ver\yondde twee zijner kennissen. Hij klom op de stellage van een heimachine en schoot vandaar nogmaals, zonder verder iemand te tref fen. Een hoofdinspecteur van politie schoot hem, Da herhaalde sommatie, een kogel door de rechteihand, waarop de jonge man zijn revolver in de linker nam en zich met zijn laatsten kogel door den slaap schoot. Hij viel van de stellage en overleed tij dens zijn overbrenging naar een zieken huis. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 LEIDEN 4030 .a .rv>. Braken II. Do plaats in de hersenen, van waar uit do kraakbewegingen worden opgewekt, is nog niet met zekerheid vastgesteld. Voor verschillend© verrichtingen is een,1 som^ klein plekje, een kern oï centrum genoemd, bekt-nd. .Wordt dit plekjo geprikkeld, dan komt de bepaalde verrichting tot stand. Zoo kennen wij in het verlengde merg hét cen trum voor ademhaling en hartbeweging. ZijdeÜDgs op de groot© hersenen liggen de centra^ voor - arm- en beenbeweging. Het lag voor de hand, het braakcentrum inl de buurt van het ademhalingscentrum te zoeken, omdat vele middelen, weike in groo- ter hoeveelheid braken opwekken, iri kleiaet doses toegediend, bruikbaar zijn als iioest- prikket, waarvan ipecacuaha wel het meest bekende voorbeeld i3. In den laatsten tijd wordt het meer gezocht in een der kernen van do tiende oi zwervende hersenzenuw. Maar onafhankelijk daarvan schijnt toch ook lang3 veel kortoren weg braken opgewekt te kunnen worden. .Van de ziekelijke afwijkingen, welke met brasen gepaard gaan, staan di© van de maag als vanzelf op den voorgrond. Al naar de omstandigheden, verschilt dan de tijd, waar op gebraakt wordt, do hoeveelheid, de ge aardheid, de kleur en de reuk van het braaksel. Wanneer de maagwand zelf ziek is en de ingebrachte spijs niet verdragen kan, of wanneer een of andere stof wordt binnengebracht, waartegen de maag zich als hot ware verweert, dan ziet men het go- bruikto zeer spoedig en dikwijls nog geheel onveranderd, weer to voorschijn komen. Dit gebeurt ook bij overvulling van de maag. Van de weelderige maaltijden in het oude Rome is bekend, dat de gasten zich af en toe naar het daartoe bestemde vertrek, vo- mitorium, begaven en daar de maag ledigden om vervolgens met frisschen moed opnieuw aan de zwelgpartijen te gaan deelnemen. Er is in die gevallen geen tijd gewéést om door de spijsvertering reeds belangrijke ver anderingen in het voedsel te mogen verwach ten. Ook na langeren tijd is dit nog mogelijk, wanneer de maag slecht werkt en weinig maagsap afscheidt. Maar gewoonlijk ziet het genoten voedsel er reeds heel anders uit, wanneer het vóór het braken reeds geruimen Lijd in de maag heeft vertoefd. Dit is het sterkst het geval bij afsluiting of vernauwing van do portier. Men begrijpt gemakkelijk, dat dan de maag langzamerhand geheel gevuld wordt en eerst wanneer eindelijk een bovenmatige! spanning ontstaat, wordt do inhoud geheel of gedeeltelijk verwijderd. In dergelijke gevallen moet het braaksel zorgvuldig voer den arts bewaard worden. Voor hem kam dit gelden als een proefneming om uit te maken hoe goed (of slecht) de maagwerking in het nu bekende tijdsverloop heeft plaats gehad. Behalve maagsap en het al of niet ver anderde voedsel kan het braaksel dan nog andere bestanddeelen bevatten. Een zweertje in do maag kan gaan bloeden en dan vindt men dit bloed in het braaksel terug. Ook nog door andere oorzaken kan bloed in de maag terecht komen. Door onderzoek kan de arts dan dikwijls de aard dier af wijking vinden. Bij krachtige buikpers en niet al te stevig gesloten portier loopt de gal bevat tende inhoud van den twaalfvingerdarm wel eens terug en "komt dan in de maag. De vermenging van het braaksel met gal is zeer gemakkelijk to onderkennen, zoowel door do kleur als door den patiënt zelf wegens den bitteren smaak. In zeer treurige ziektegevallen, waarbij de darm vc-el lager afgesloten wordt, kan zelfs ontlasting naar de maag terugvloeien en tenslotte worden uitgebracht. Gelukkig komt dit ziektebeeld mét recht miserere genaamd, weinig voor. Maar behalve door ziekten van het spijs verteringskanaal wordt braken nog op aller lei andere markeren teweeggebracht. Bij vele besmettelijke ziekten behoort braken, vooral in het begin, tot de karakteristieke verschijnselen. Bij roodvonk komt het vitij regelmatig voor, maar ook bij do overige, als pokken, diphterie, influenza, typhus, malaria, om van cholera niet te spreken, ziet men het dikwijls. Bij longontsteking van kinderen is braken dikwijls een van do duidelijkste verschijnselen, van veel waarde voor den arte om zijn oordeel te vestigen. Een zeer bekend verschijnsel is het ner ve-use braken, dat behoorlijk onderkend moet worden om niet tot valsche gevolgtrekkin gen te komen. In het algemeen gaat dit braken veel gemakkelijker dan anders het geval is, het kan optreden op allo tijden van den dag en onafhankelijk van eenige verklaarbare oorzaak, bijv. niet na het eten van bepaalde stoffeD, niet altijd op een zelfden tijd na den maaltijd. Op den duur is de diagnose niet zoo lastig. Immers na langdurig regelmatig braken moet de voe ding wel lijden en txeodt gewoonlijk ver magering op. BjJ nerveus braken blijft daar entegen in den regel een zeer behoorlijke voedingstoestand aanwezig. En eindelijk is voor nerveus braken nog merkwaardig, dat het door psychische invloeden zoowel kan ophouden als te voorschijn treden. Aan den eersten kant kan angst, ergernis, teleurstelling, maar ook opwinding, hevig lachen er aanleiding toe geven zonder dat aan maag of andere organen ook maar het minste mankeert, aan den anderen kant kan afleiding, toevallig opgewekte belangstelling, schrik, soms zelfs bedreiging een aanval voorkomen. Dikwijls ontbreekt bij nerveus braken ook het gevoel van onpasselijkheid, dal bij braken anders bijna hteeds aanwe zig is. Zoogenaamd reflectorisch braken komt voor bij aandoeningen van buikingewanden, zoodra het buikvlies geprikkeld wordt, bij aanvallen van nier- of gal-steenkoiiek en ook bij verschillende vrouwenziekten. Verder komt bij allerlei ziekten von her senen of «hersenvliezen braken als een der verschijnselen voor, waarvan het meest al gemeen bekend is het bij migraine yoorko- mende braken. Een eigenaardige vorm van braken is het zoogenaamde hartwater, dat voornamelijk bij zware alcoholgebruikers wordt aangetrof fen. Hierbij komt niet zoo zeer maaginhoud voor den dag als wel een groole hoeveelheid slijm en speeksel welke als gevolg van eer chronische keelontsteking wordt afgeschei den en gedurende den slaap regelmatig naar de maag afvloeit en 2ich daar ophoopt, 's Morgens is het horstelen der landen al voldoende, en soms is zelfs dit niet noo<Lg om de gansche hoeveelheid in eens weer naar builen le werken. Patient en omgeving worden het meest getroffen wanneer het braaksel bloed bevat. Ik heb er reeds op gewezen dat dit bloed van verschillende maagziekten afkomstig kan zijn .Toch komt het niet altijd uit de maag. Bij bloedhoesten wordt menigmaal een groot gedeelte ingeslikt en laier uitge braakt. Dan is het bloed dus-uit de longen gekomen. Onschuldiger is het bloed, dat door een kleine neusbloeding ongemerkt door de achterste keelholte en slokdarm naar de maag vloeit en eerst wanneer hel zich tot een betrekkelijk groote massa al daar heeft opgehoopt, wordt uitgebraakt. Eindelijk zijn vele vergiften in sfaat, braken op te wekken. De arts maakt daar van gebruik in gevallen, waarbij bij het noodig acht, de maag snel le ledigen. Een onderhuidschc inspuiting van bijv. ren ge ringe hoeveelheid apomorphïne heeft dan haast onmiddellijk het gewenschte gevolg. De lezer heeft uit het bovenstaande wel begrepen, dat bij zoo zeer uilecnloopende oorzaken, het onmogelijk is om één bepaald voorschrift te geven, dat bij braking kan worden toegepast. Maar het is goed, te we ten, dat een nauwkeurig waarnemen van het verschijnsel van nut kan zijn om door mededeel ing aan den aris. dezen het maken van zijn diagnose gemakkelijk le maken. H. A. S. VOOR WOENSDAG 22 SEPTEMBER. Hilversum» 1050 M. 12 uur: Politieker. 57.15: Concert door het II. D. O- orkest. 7 uur: Politieber. 7.157.45: Lezing door den heer Willem van Warmelo, over: 18e Eeuwsche muziek. 7.45 en 10 uur: Persber. 8.10: Christel. Omroep. Sprekers: De heer J. Schouten, lid v. d. 2e kamer en Dr. K. Dijk, gcref. predikant te Den Haag. Mevr. Kaat, sopraan. Zangkoor van Mevr. B. Quak. Avond van de Palrimo nium-Jubileum commissie. 1. Opening. 2. Gemeensch. zingen Ps. 95: 1, 3. Zang door %Mevr. Kaat. a. Kom nu met zang, Valerius, b. Carmelis-berg, uit Coers liederboek, c. Don zoeten naam Jezus, Oud Ned. Lied. 4a. Mijn Herder is God, Klein. b. Du Hirle Is raels, Bortniansky. Zangkoor. 5. Rede van den heer J. Schouten. 6. Ave verum corpus, Mozarl. Koor met vioolbegel. 7. Orgelspel door Hr. C. Vos. 8. Medcdeelingen v. d. Ju bileumcommissie. 9. Gemeenschapp. zingen Ps. 68: 14 en 17; 10. Orgelspel door Ilr. C. Vos. 11. a-Sieg der Zeit und Wahrheit. Reci talief en aria van Handel, b. Pan:s Angeli- cus, met cellobegel., Frank. Sopraan-. 12. Rede Dr. K. Dijk. 13 Zangkoor: a. Im Frühling, Bargiel; b. Morgenslunde, Bruck. Met sopraan. 14. Gemeenschapp. zingen Ps. 67: 3; 15. Sluiting Dr. K. Dijk. Na afloop dansmuziek door de Indian dance-Orchestre o 1. van Hans Mossel. Davcntry, 1600 M. 11.20—1.20: Het radiokwartet en solisten (piano, bariton, sopraan). 1.20—2.20: Tijdsein. Muziek van restaurant Frascali. 3.20: Lezing: English composition ane reading. 4.20: Causerie: Out of doors. 4.35: Orgelcon cert (ConceTt-orgel van de New Gallery Ki- nema) 5.35: Kinderuurtje. 6 20: Lichte muziek. 7.10: Tuinpraatje. 7.20: Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Weather and plant life. 7 15: Muziek. 8 uur: Causerie. 8.20: De band van H. M. Grenadier garde. A. Moxon, sopraan; G. Bailay, bariton. 9.50: Lezing: The engi neer in adventure, The romance of an irri gation colony. 10.05: Vijfde Engelsche suite in E-moll, Bach, door J. Ansell. 10.20: Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35: Variété. Humorist en duetten a. s. piano 11.2012.20: Dansmuziek van het New Prince's restaurant. Parijs, Radio-Paris", 1750 M. 12.50: Concert door het orkest Gayina. 5.05: Concert dooT het orkest G. Smet. 8.50: Concert. Orkest en vocale solislen. Decla matie door Radiolo. Königswuslerhausen, 1300 M. 8 50: Werken van Haydn. Orkest en A. Steiner, cello. 10.50—12.50: Dansmuziek. Brussel, 486 M. én Antwerpen 285 M. 8 2010.20: Fragmenten van „Philemon et Baucis", opera in 2 acten, Gouncd. Münsler. 410 M. 1.35—250: Wald marchen, dooT orkest. 4.205.20: Volks concert. 5.205.50: Lezing. 5.506.50- Dram. verhalen door Ilse Kamnilzer. 78 uur: Concert door het Sled, strijkkwar tet. 8.208.50: Lezing. 8.50: Deela malies door Ilse Kamnilzer. 10.20 11.20: Vroolijk orkestconceTt en zang. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". JAN PZ. COEN, Ihuisr., 22 Sept. bij Perim verwacht. KANGEAN, thuisr., pass. 17 Sopt. Perim. SUMATRA, uilr., 24 Sept. bij Colombo verw ENGGANO. uitrpass. 20 Sept. Ouessant. ROTTERDAMSCHE LJjOYD. SLAMAT, thuisr.. 20 Sept. van Sabang. BOLLAND—AMEItlKA-LIJN. RIJNDAM 18 Sept. van N.-York n. Ilavana. DINTELDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 18 Sept. le Cbristobal. BINNENDIJK 19 Sept. van N.-Orlcans le R'dam. LOCII KATRINE. Pacific Kust n. R'dam 21 Sept. te Liverpool verwacht. NARENTA, Antwerpen n. Pacitic Kust, 10 Sept. van Cristobal. MONTGOMERYSCHIRE, Antwerpen n. Pa cifis Kust, was 18 Sept. 8 u. 5 v.m. 210 mijlen Z.-W. van Ierland. RECLAME. IVAN OUDS BONGENAAD APOTHEKED-SÖÜK 27-TEL308 9922 STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN", JASON, Japan n. R'dam. 18 Sept. te Singr* pore. CALCHAS, Japan n. R'dam, 18 Sept. te Tientsin. AUTOLYCUS, Japan n. R'dam, werd 20 Sept. te Londen verwacht. NELEUS, Java n. Amst., 21 Sept. te Suez verwacht. ROTT5RDAK—ZUID-AMERIKA-LIJN. ZIJLD1JK- 20 Sept. van B.-Aires le R'dam. 1 ALIIENA 20 Sept. van Antwerpen te R'dam, ALDABI 17 Sept. van R'dam te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN, thuisr., pass. 18 Sep^, Dakar. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. ILOS arr. 19 Sept. te Malaga. CALYPSO, Middl. Zee n. Amst., f-asa. 20 Sept. Ouessant. PERSEUS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 2Q Sept. Holtenau. DEUCALION arr. 19 Sept. te Breme\ ZEUS arr. 20 Sept. te Hamburg. JAVA—NEW-YORK-LIJN. VECHTDIJK, New-York n. Java, 19 Se^t. van Suez. SAMARINDA, New-York n. Java, 12 Sept. le Norfolk. JAVA—CHINA- -JAPAN-LIJN. TJIKINI 18 Sept. van Amoy n. Shanghae. TJ1KARANG arr. 17 Sept. le Batavia. KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND, uitr., pass. 19 Sept. F? nislerre. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. SCHIEDIJK, uilr., 18 Sept. van Genua. IJSELDIJK, uitr., 18 Sept. v. Rangoon. HALCYON-LIJN. STAD ARNHEM, arr. 20 Sept. Ic Hamburg, KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. CRYNSSEN, vertrekt 22 Sept^v. Barbados n. Amst. DIVERSE STOOMVAARTBERICETEN. IJSELMONDE, 1G Sept. van Puerto n. New Orleans. WASSENAER, 18 Sept. van Newport News te Bothwood. STAD ZAANDAM, 18 Sept. van Vlaardingen te Uleaborg. MAASHAVEN, 18 Sept. van Puerto Padre n. New York. KRALINGEN, 17 Sept. van Calbarian naar Savannah 1IARDENBERG, R'dam n. Montreal, was 16 Sept. 9 u. 30 n.m. 100 mijlen W. van Lands End. CELAENO, Hamburg n. B. Aires, pass. 18 Sept. Pernambuco. CALLISTO, 18 Sept. van Puerto Plata naar Rosario. HILLEGOM, 29 Sept. van Puerto-Plata ta New York. THUBAN, 18 Sept. van Quebec te Hamburg. 1SAR, Hamburg n. Zwarte Zee, pass. 13 Sept. Malta. DRIEBERGEN, 17 Sept. van Cardilf te Gal veston. NECKAR, Sevilla n. pass. 18 Sept. Gi- brallar. MIRACH. R'dam n. Hampton Roads, was 17 Sept. 270 mijlen O. van Belle Isle. STOLWIJK, Gent n. Garslon, pass. 17 Sept. Lizard. WITTE ZEE, Koningsbergen n. Liverpool, pass 17 Sept. Cape Wralh. TENBERGEN. Nortoik n. Breinen, was 19 Sept. 11 u. 15 v.m. 200 mijlen Z.W. van Ierland. TANGER, 17 Sept. van Koningsbergen tei Grangemouth. MAASDIJK, Rouaan n. Hampton Roads, was 17 Sept. 7 u. 20 n.m. 140 mijlen van Vatentia. KELBERGEN, 17 Sept. van Houston te Nor-, folk. PENDRECHT, Constanza n. Antwerpen, pass. 18 Sept. Gibraltar. SULTAN VAN LANGKAT, Baloum n. Ham burg, pass. 19 Sept. Ouessant. RIJSWIJK, R'dam n. Bilbao, pass. 19 Sept, Ouessant. VECHT, 18 Sept. van Abo n. R'dam, BEVERWIJK, R'dam n. Narvik, pass. 18 Sept. Udsire. HAULERWIJK, R'dam n. Narvik, pass. 19 Sept. Udsire. NOORDWUK. Bilbao n. R'dam, pass. 20 Slept. Ouessant. WAALHAVEN, 19 Sept. van Norfolk te Man chester. BARENDRECHT, Baytown n. Barcelona, pass. 19 Sept. Gibraltar. EEM. R'dam n. Koningsbergen, pass. 19 Sept. Brunsbullel. IJSSEL, R'dam n. Helsinglors, pass. 20 Sept. Brunsbullel. HOFPLEIN, R'dam n, Narvik, pass, IB Sept, Kopervjck, A 28 Jj

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6