AAN DEN ANDEREN KANT DAGBLAD, Vrijdag 17 September Derde Blad Anno 1926. r»o. 20403. BINNENLAND. LEIDSCH FEUILLETON. RECHTZAKEN. SCHEEPSTIJDINGEN. Vergadering der Eerste en Tweede Kamer. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeengeroepen in vergadering op Dinsdag 21 dezer, des namiddags te 3 uur. De leden der Tweede Kamer zijn bijeen- geroepen ier openbare vergadering op Dins dag 21 September a.s. te 3 uur. Aan de ordé is de aanbieding der Slaals- begrooting voor 1927 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Het zegelrecht op Belgische stokken. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Korlenhorsl heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: L Is het den minister bekend, dal de Ne- derlandsche bankiersgroep, die hier te lande de 6 pet. Belgische Spoorwegleening heeft geïntroduceerd, voor het betalen van het ze gelrecht den Belgischen frank op zijn wer kelijke waarde van ongeveer 7 cent heeft mogen berekenen, terwijl tot nu toe steeds liet zegelrecht op Belgische stukken bere kend werd volgens de waarde van f 0,50 de frank? II. Kan de minister, bij bevestigende be antwoording van de eerste vraag, de motie ven mededeelen, waarom in dit 'geval met een vaststaande practijk is gebroken en waarom de minister een bedrag van f 1,075,000 aan zegelrecht heeft prijsgege ven. IIL Ligt het in de bedoeling van den mi nister om voorlaan steeds het zegelrecht op buitenlandsche stukken vast te stellen vol gens de werkelijke waarde? J. J. G» baron van Voorst tot Voorst. Zooals te verwachten was, heeft het den voorzitter vah de Eerste Kamer, den lieer J. J. G. baron van Voorst lot Voorst, bij de vie ring van zijn 80sten verjaardag gisteren niet aan belangstelling ontbroken, hoewel de viering een zeer eenvoudig karakter droeg wegens familieomstandigheden. Reeds vroeg in den morgen werden tal van gelukwenschen ontvangen en tegen den middag waren de ontvangsalons met een schat van fraaie bloemstukken gevuld. Onder de ingekomen schriftelijke en te legrafische gelukwenschen waren, behalve de reeds vermelde van den minister van oorlog en van de leden der Eerste Kamer, een uitvoerig telegram van de Koningin, waarin deze het een genoegen noemde aan baron van Voorst het grootkruis van de Ne- derlandsche leeuw te hebben mogen toeken nen. Verder was er een telegram van den internuntius^ mgr. Schioppa, die deed we ten dat de Paus aan den jarige zijn bijzon deren zegen heeft verleend .Ook de aarts bisschop van Utrecht had telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. In den loop van den dag kwamen er nog telegrammen van de ^Koningin-Moeder en van de ministers Waszink, Koningsberger, van der Vegte en Slotemaker de Bruine en bovendien van vele Eerste en Tweede Ka merleden. Op de receptie, die gistermiddag gehouden is, kwamen tal van autoriteiten ook vele militairen, persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. De tucht in het leger. De commandant van h^t veldleger heeft, naar het „Vad." verneemt, de volgende aanschrijving aan de divisiecommandanten en aan commandanten van txoepenonder- deelen verzonden: Aangezien zich niettegenstaande de her haalde aanschrijvingen, welke ik terzake deed uilgaan, tijdens de jongste herhalings oefeningen feiten hebben voorgedaan, welke te eenenmale onvereenigbaar zijn met een goede handhaving van de krijgstuchtzij hieronder mijn standpunt terzake nog een maal thans wat scherper uiteengezet. Ie. De handhaving van de tucht in den Iroep. De troepencommandanten zijn» verant woordelijk voor de handhaving van een goede krijgstucht, zoo in als buiten dienst, zoo in als buiten de kazerne. Zij beschikken hiertoe over alle hun ten dienste staande machtsmiddelen en moe ten deze ook wanneer zulks ohvermijde- lijk is toepassen. Zie art 143 W. M. S. De meerdere, die zulks nalaat, is straf baar volgens de wet. 2e. Hel gebruik der politietroepen. De politietroepen dienen (in handen der garnizoenscommandanten) voor hét houden van toezicht op gebouwen en magazijnen en op orde en tucht in het garnizoen. Zij zijn als reserve ter beschikking der troepencora- mandanten om, wanneer de normale ter beschikking staande middelen onvoldoende mochten blijken, of deze mochten falen, het gezag in laatste instantie te handhaven. Dat zulks veelal met krachtdadig optreden gepaard zal moeten gaan, volgt uit het voorgaande. Aan de politietroepen zal dus als regel geen opdracht worden verstrekt om zich ongevraagd te bemoeien met de ordehand having op kazerne terrein en en dergelijke. In het algemeen moeten zij hunnen dienst op zoo weinig mogelijk opvallende wijze verrichten. 3e. Arbeidsverdeeling lusschen de machts middelen der troepencommairdanten en de politietroepen in hel garnizoen. De bevoegdheid der politietroepen om bui ten de kazerne militairen, die vergrijpen plegen tegen orde en tucht, terecht te wij zen- en te sommeeren zich behoorlijk te ge dragen, is buiten kijf. Het is echter eveneens buiten kijf, dat de Nederlandsche soldaat zeer ongaarne door politie in kleinigheden b.v. de tenue be treffende wordt gedwongen. Daarom moeten de troepencommandanten al het mogelijke doen om het optreden der politie troepen in dien geest onnoodig te maken. Deze zullen zich zeer gaarne alsdan ont houden, maar kunnen dit uit den aard van hunne bestemming, uiterst moeilijk doen wanneer onder hunne oogen belangrijke vergrijpen tegen de krijgstucht plaats vindt (b.v. het dragen van geheel open jas sen enz.). 4e. Gedrag der meerderen bij onlusten. Wanneer zich, niettegenstaande alle po gingen om zulks le voorkomen, toch onlus ten voordoen, is het de plicht van alle meerderen hieraan zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Kan het zijn, dan ge schiedt zulks door overreding (men ver- mijde echter den schijn van zoete broodjes te bakken), gelukt zulks niet, dan wachte men niet te lang, b.v. door steeds weer hoogere autoriteiten te laten komen, maar grijpe in, alvorens de oploop tijd vindt zich uit te breiden. Krachtig optreden wordt steeds moeilijker hoe langer men wacht, de slechte elementen worden driester, de goede beginnen te weifelen en worden toeganke lijk voor de slechte inblazingen der op- stokers. Eischen van oproerlingen om eerst te confereeren, arrestanten los te laten, een onderzoek bij te wonen enz. moeten steeds onvoorwaardelijk worden afgewezen, zij zijn onvereenigbaar met het begrip „krijgs tucht". Men denke er aan om alvorens ge weld te gebruiken eerst de wettelijke sommaties te doen. Daarna moet steeds getracht worden en kele arrestanten te maken die, als aanleg- gers voor den krijgsraad zullen moeten terecht staan. 5e. Het in arrest stellen én daaruit be vrijden van militairen. Afgescheiden van het boven gestelde, dat een militair hetzij terecht of ten on rechte in arrest nimmer op aandrang van te hoop geloopenen mag worden ont slagen, zij hier gewezen op de art. 5 e.v. van de R. L. waarbij het opleggen van arrest verplichtend is gesteld in geval van ernstige strafbare feilen, en het uit arrest bevrijden uitdrukkelijk is opgedragen aan den commandeerenden officier, niet dus aan een compagniescommandant. Wie dus een arrestant bevrijdt zondei daartoe gerechtigd te zijn, maakt zich schuldig aan misbruik van bevoegdheid. Ik verzoek u het bovenstaande met de onder uwe bevelen staande commandanten te willen bespreken en le doen bespreken. De NederL Spoorwegen. Tot heden gaat hel mei de ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen aardig goed. Wel is waar zijn nog maar de definitieve ontvangsten <ot en met de maand Mei be kend,1 doch, de ontvangsten van de maand Ifit hei leven van den beroemden E<feelschen detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar hel Engelsch door J, II (Nadruk verboden). „Dit was een heel bijzonder geval. De mijnheer, die gisteravond den armband bracht, drukte ons de allergrootste voor zichtigheid op het hart." ,Was het dan zoo iets buitengewoon kost baars, dat hij u toevertrouwde?" „Het is een buitengewoon waardevolle i armband uit zuiver platina, die een paar Schakels langer moet worden gemaakt." „Platina is duur op hel oogenblik?" „Het heeft drie- a viermaal de waarde van goud." „Het werk zou vannacht heelemaal klaar tornen?" „Ja. De eigenaar komt den armband mor genmiddag halen, want hij reist naar Frank- ?ijk terug." ,;\Yas die angst van den eigenaar niet een beetje opvallend.... niet een beetje onge woon?" Zeker. Monsieur Duval was, toen hij bij hns kwam, in buitengewoon opgewonden toestand. Hij vertelde ons, dat hij onophou delijk vervolgd werd door lieden, die op zijn kostbaar bezit aasden." i v Herbert Porter knikte. „Dan is zijn voor zichtigheid wel begrijpelijk." k ■"Mijnheer Duval vertelde., dat ze zelfs een aanslag op hem hebben geprobeerd le ple gen." „Uw bediende ging dus aan den arbeid en zou daar, zooals het zich liet aanzien, den geheelen nacht mee bezig blijven?" „Ja." „En uw njan ging tegelijkertijd in een ka mer zitten, die den toegang tot deze werk kamer vormt?" „Precies." „Slaapt uw man iederen nacht in die ka mer?" „Neen, anders slaapt hij altijd in onze ge meenschappelijke slaapkamer. Maar mijn heer Duval heeft mijn man met zijn angst besmet. Daarom besloot hij den nacht op een divan door te brengen, dien hij voor de deur van het atelier had neergezet." „Het alarmsignaal begon plotseling te lui den? U zegt: het wordt in werking gesteld, doordat deur of raam met het contact in aan raking komen. Akiest de schel dan niet na een paar seconden weer verstommen?" „Het apparaat werkt door totdat het uitge schakeld wordt." „Waar zit die uitschakel aar?" „Ook in het atelier." „Uw man klopte daarop en kreeg geen antwoord; is het nu niet mogelijk, dat mijn heer Bishop van honger of dorst of vermoeidr heid in slaap gevallen is?" „Dat is nog nooit eer gebeurd." „Dus hij heeft al meer van die nacht werkjes gedaan?" „Ja, een paar keer. Hij heeft dan altijd een kan thee, die hij in de werkplaats op een gaskomfoor warm maakt, en een paar boter hammen bij zich. Bovendien is het gelui van de alarmklok zoo verschrikkelijk, dat het een doode zou opwekken. Ik slaap op de tweede verdieping en werd onmiddellijk wakker." Juli 1926, de maand waarin voor hel eerst de tariefsverlaging werd toegepast, zijn hier bevredigend te noemen, daar toch nog wordt geschat dat deze f 43.200.27 hooger zullen zijn dan de definitieve ontvangsten over de maand Juli 1925. Ook de ontvangslen over de maand April 1926 brachten reeds meer op dan over April 1925 en in de rnaand Juni 1926 werd naar schalling f 83.982.12 meer ontvangen dan over 1925. De totale ontvangsten over het eerste half jaar 1926 waTen twee millioen hooger dan over 1925. De ontvangslen van bagage en vee gaan nog steeds achteruit. Vermoedelijk komt dit door het vele veevervoer per vrachtauto's. Ook de ontvangsten van de raaandkaarten ging achteruit, maar dit komt door de gewij zigde voorwaarden waardoor velen zich thans voorzien van trajeclkaarlen waardoor deze ontvangslen weer hooger werden. In het algemeen zijn de ontvangsten deT Ned. Spoorwegen belangrijk gestegen, vooral wat betreft het reizigers vervoer. Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Zenuwlijders. Onder presidium van het Tweede Kamer lid prof dr. H. Visscher, is te Amersfoort do 26ste algemeene vergadering gehouden van de Vereen, tot Christelijke Verzorging van Zenuwlijders in Nederland. De voorzitter zeide in zijn openingsrede dat het afgeloopen jaar voor de vereeni ging in menig opzicht een goed jaar is ge weest. De moeilijke oorlogsjaren, die vooral groole financieele zorgen baarden, zijn ge lukkig voorbij. Het therapeutisch instrumentarium werd uitgebreid met een apparaat voor dialher- mis-behaDdeling en met «een hooglezon. Het -aantal patiënten was de beide laatste jaren toenemend. Het jaarverslag van den penningmees ter, rar. H. J. H. baron Vxin Boetzelaer, ver meldt een stijging van de verpleeggelden van f 140.000 op f 186.000. D© voorzitter deelde mede, dat mr. Boet zelaer, wiens verslag door den secretaris gelezen werd, door drukke bezigheden ont slag had genomen als penningmeester. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. H. J, H. baron van Boetzelaer en mr A. Th. W. Alta, werden' herkozen. In de middagvergadering werd het woord gevoerd door dr." S. F. Heide ma, genees heer-directeur van de Psychiatrisch-neurolo- gische kliniek te Amsterdam, over: De psychische behandeling bij zenuwlijden. Kon. Institnut van Ingenieurs. Gistermiddag werd te Eindhoven in den Chicago Bioscoop ©en feest verga dering ge houden van het Kop. Initituut van Inge nieurs. Ir. Stieltjes heette de ruim 400 aanwezi gen welkom in hel bijzonder Generaal Snij ders als eerelid. Telegrammen werden ge zonden aan de Koningin en Prins als be schermvrouw en beschertnheer van het In stituut. Na afdoening der huishoudelijke zaken spraken de burgemeester van Eindhoven de heer A. Verdijk, Ir. van Sandick voor de N. V. Houtindustrie Picus, H. Mignot voor fa. Mignot en de Block, en A. Philips voor de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Na een kort dankwoord van den voorzitter aan de feestcommissie ging men over tot groeps gewijze bezichtiging der industrieën, Phi lips, Picus en Mignot. De Koningin-Moeder zal Dinsdagmor gen 21#dezer naar Freudensladt in het Schwarzwald vertrekken, om daar eenigen tijd verblijf te houden. H. M. zal op reis vergezeldworden door hofdame Baronesse van Ittersum en kamerheer graaf van Limburg Stirum. RECLAME. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mij nhardt's Zenuwiabfetten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 721 Het stadsbeeld werd helderder. Ver in het Oosten schemerde een bleek schijnsel, dat heel flauw begon te lichten over de donkere daken. Hen glanzende kruis van de St. Mar- cuskerk dook uit de duisternis op. „Ik hoop, dat uw man," begon Herbert Porter na een pauze," niet zoo onvoorzich tig iö geweest om tijdens uw afwezigheid de deur van de werkkamer open te maken." De auto sloeg vlak voor de spoorbrug links al en suisde in de richting van de Tweede Avenue verder. De dame schudde ontkennend het lioofd. „Dat zou hij zeker gedaan hebben, als ik het hem niet onmogelijk had gemaakt." Met deze woorden opende zij haar taschje en haalde triumfantelijk ee nkleine bos veiligheids* sleutels te voorschijn. Over het gezicht van haar buurman ging een glimlach. „Heel goed," zei hij waardee- rend. Hij wees met de hand naar voren. Mid den in de donkere huizenmassa, zag men een rij verlichte vensters. „Is dat uw huis?" „Ja, Mr. Porter." De auto stond stil. De detective sprong op het trottoir en hielp zijn cliënt uit den wa gen. Hij liet een vorschenden blik over het hel witte gebouw gaan. De beide groote étalage vensters van de benedenverdieping waren door ijzeren rolluiken afgesloten. Terwijl de dame het traliehek opensloot, richtte hij een straal van zijn zaklantaren op de bronzen naamplaat met het opschrift: JUAN ALVAREZ Juwelier. - c „Is uw man een Spanjaard?" „Ja, hij is in Sevilla geboren, maar woont al jaren in Amerika." Ladelichting. Voor de Haagsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad do schoenmaker M. uit Amsterdam omdat hij, logeerende in hotel Du Commerce te Leiden, een aanslag had gedaan op de lade van het buffet, waarin hij wist dat zich geld be vond. Op zijn kamer' zijn loopers en een beitel gevonden, zoodat hij in elk geval wel niet met de beste bedoelingen naar Leiden was gekomen. Eisch: 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Meineed. Gisteren hadden zich voor de rechtbank te Den Haag te verantwoorden T. P. W., 27 jaar, electrioien te Nootdorp, D. M., 34 jaar, tuinder en J. G., 18 jaar, tuin der, beiden te Nootdorp, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het afleg gen van een valsche verklaring voor den kantonrechter te Delft, toen deze op 20 Jan. 1926 te behandelen had een strafzaak tegen W. H. W. en Joh. L., verdacht van overtreding der Jachtwet onder de ge meente Zoetermeer. De verdad* en, die in gezelschap waren van de overtreders, hadden voor het kan tongerecht verklaard, dat L. in 't geheel niet geweest was op het jachtterrein. Getuige v. d M. verklaarde, dat L. bij een hek aan den spoordijk was achterge bleven. Met z'n vijven zijn ze toen den griend ingegaan. Getuige L., jager van beroep, wonende te Pijnacker, verklaarde eveneens, dat hij vóór het hek was gebleven en niet. met de vijf anderen was meegegaan. Vóórts werd nog als getuige gehoord de veldwachter T. uit Stomp wij k,- die het pro cesverbaal had opgemaakt en L. gezien bad in gezelschap van do anderen. De officier, mr. Polman, morkte in zijn requisitoir op, dat men hier in een kring blijft ronddraaien en deze zaak staat of valt met de verklaring van den rijksveld wachter T. Spr. heeft geen aanleiding om aan de juistheid van die verklaring te twij. fel en. Hij eischte tegen ieder 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Gidts, zeide, dat* de veldwachter zieh vergist moet hebben, wat zeer goed mogelijk was door het hooge riet, dat daar ter plaatse het uit zicht belemmert, en concludeerde tot vrij spraak. De moord op den Schiedamschen dijk. De rechtbank te Rotterdam heeft L. E. P. M., ^44 jaar, die op 22 Juni op den Schiedamschen dijk aldaar zijn 39-jarige vrouw enkele vuistslagen heeft toegediend, ten gevolge waarvan deze is overleden, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De beleediging van commissaris Blok. Najlat nog diverse getuigen waren ge hoord en mr. Muller Massis en mr. Bourlier het een paar maal met elkaar aan den stok hadden gehad, werd4 requisitoir genomen. De officier van justitie mr. J. van Ever- dingen begon met te zeggen, dat het in dit stadium van de zaak niet dienstig zal zijn meer van de C\ilemborg9che moordzaak te zeggen dan strikt noodig i9 voor de zaak De B. Wat de eene zaak aangaat, hier is alleen sprake van eenvoudige beleediging. Bepaalde feiten zijn er evenmin in de eer ste als tweede te noemen. Wel is er een beschuldiging als een bepaald feit te be schouwen, n 1. de uitdrukking: de heer Blok kijkt den anderen kant uit. De bedoeling van verdachte was hier smaad. Verdachte kon geen algemeen be lang dienen door zijn artikelen. Hij wist dat het Onderzoek mei kracht werd voortgezet. In vorm en inhoud is verdachte te ver ge gaan. Hij spreekt van een individu, dat in de gribus heeft gezeten, enz. Uit den toon der stukken blijkt, dat ^rdachle's bedoeling is geweest den drager van het ambt van commissaris te grieven. Nu de straf? Moet er een zware straf toe gemeten worden voor deze beleediging? Het O. M. gelooft, dat verdachte in het alge meen wel bedoeld heeft het algemeen be lang te dienen. De Culemborgsche mooixi zaak heeft het heele land opgeschrikt. Ver- dachte's bedoeling is geweest klaarheid U brengen in deze moordzaak, waarvan de daders nog altijd niet gevonden zijn. De bedoeling en goed^ trouw van ven dachle aannemende wilde hij geen zware straf vragen. Eisch wegens smaad en een voudige beleediging twee boeten van f 50 elk, subs, tweemaal 10 dagen hechtenis. Mr. Muller Massis concludeerde dat geen wettig bewijs is geleverd en kwade trouw niet is komen vast te staan en vroeg daarom vrijspraak. stoomvaart-mij. „nederland". BOETON, thuisr., 18 Sept. te Marseille verwacht. KONINGIN DER NEDERLANDEN, thuisr, 18 SepL te Genua verwacht. ROEPAT, thuisr., 15 Sept. van Padang. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr.. 10 Scpk te Belawan. rotterdamsche lloyd. PATRLA, wordt volgens een nader ontvan gen bericht vermoedelijk Zaterdagochtend van Batavia te Rotterdam verwachtHel schip ondervindt vertraging door mist PALEMBANG. uitr., 15 Sept. v. Singapore. MADIOEN, uitr., 15 Sept. van Genua. DJEMBER, thuisr., 18 Sept. te Suez verw. holland—am erika-lun. SPAARNDAM, New Orleans n. R'dam, 15 Sept van Havana. BLIJDENDIJK, 15 Sept. van New York te Boston. LEERDAM, R'dam n. New Orleans, pass. 14 Sept. Fayal. YOLENDAM, R'dam n. New York, 15 Sepk van Boulogne. LOGII MONAR, 12 Sept. van Vancouver le Seattle stoom vaart-mij. „oceaan". EURYBEATES, 17 Sept. van Batavia to Amst. verwacht. CITY OF PEKIN, R'dam n. Japan, 15 Sept van Hongkong. AUTOLYCUS, Japan n. R'dam, pass. 16 Sept. SagreS. MELAMPUS. 18 Sept. van Batavia te Amst.. verwacht. kon. holl. lloyd. MAASLAND, uitr., 13 Sept. te Rio Janeiro. ORANIA, uitr., 16 Sept. van Bahia. DELFLAND, thuisr., 15 Sept. van Santos, holland—britsch-indie-lijn SCHJEDIJK, uitr., pass. 15 Sept. Gibraltar. java—china- -japan-lijn. TJITAROEM, 15 Sept. van AMOY n. Hong kong. java—new-york-lijn. SAMARINDA, New-York n. Java, 14 Sept te Savannah. holland—atrika-lijn. •B1LDERDIJK, 15 Sept. v. R'dam te Han* burg. MEL1SKERK, thuisr., 14 Sept. v. KiljndinL HERCULES. 17 Sept. van W. Afrika I* Hamburg verwacht. kon. west-indische maildienst. CLIO, 15 Sbpt. van W. Indië te Londen. kon. ned. stoomboot-mij. CALYPSO, Middelt. Zee n. Amst., pass. 16 Sept. Gibraltar. DEUCALION, arr. 16 Sept. te Hamburg. JUNO, arr. 15 Sept. te-Smyrna. diverse stoomvaartberichten. ZAAN, 15 Sept. v. Stugsund te Söderhamm. HAGNO, 15 Sept. van Liverpool te Quebec, FLENSBURG, 15 Sept. van Vlaardingen le Narvik. VREDENBURG, 15 Sept. van Narvik naai Vlaardingen. IJSELIIAVEN, 15 Sept. van Havana m Bremen. SPAR, 16 Sept. van Port Alfred le Gra- vesend. WAALHAVEN, Norfolk n Manchester, was 15 Sept. 1 u. 30 n.m. 200 mijlen Z. W. van Ierland. SULTAN VAN LANG KAT, Oran n. Ham burg, pass: 14 Sept. Gibraltar. MONT BLANC, 13 Sept. van Alicante n. Hamburg. STOLWIJK. 15 Sept. van Gent n. Garslon. MAGDALENA, 15 Sept. van Uleaborg te Terneuzen. De sleutel knarste in het slot. Zij traden binnen. Een deur werd geopend, een licht bundel stroomde naar buiten en op den drempel werd een man van middelbare ge stalte zichtbaar. „Goddank, Maud," zuchtte hij verlicht „En dit is zeker Mr. Herbert Porter?" llij ging op den binnenkomende toe en stak hem, zichtbaar verheugd, de hand toe. „Ik* ben toch zoo blij, dal u er bent, mr. Porter." Zij traden met'hun drieën de kamer bin nen. De detective keek om zich heen. „Vertelde u niet van een alarmsignaal, Mrs. Alvarez?" De juwelier wierp een schuwen blik op de bel. „Ik heb den draad doorgesneden. Dat onophoudelijke, huilende geratel maakte me half krankzinnig." „Hebt u intusschen iets gemerkt vai^u be diende?" „Neen". „Hebt u geprobeerd verbinding met hem le krijgen?" „Ik heb wel twintigmaal geklopt". Herbert Porter wees op de sleutelboe, die mevrouw Alvarez juist te voorschijn haalde. Hij haalde uit den zak van zijn overjas een browning, dien hij spande. „Mevrouw", hij liet het pistool in een zijzak van zijn colbert glijden.„het is beter als u ons, mannen, nu alleen laat." „Wat bedoelt u?", vroeg zij met trillende stem. Hij haalde de schouders op. Men kan nooit weten. Ik zal u komen halen, Mevrouw Alva rez, zoodra het mogelijk is." Maud Alvarez wierp een bezorgden blik op haar man en verwijderde zich met langzame sclireden. De detective weet met een kort handge baar naar de.deur. De juwelier maakte een 1 kleinen sleutel van den ring los, dien hij in een smalle spleet van het veilighe'dsslo» drukte. Een zacht geklik werd gehoord; een veer, die terugsprong. Een druk op een rozet, nog eens werd de sleutel omgedraaid: geluidloos gleden drie groole stalen grendels opzij. „Laat u mij maar voorgaan." De juwelier knikte; hij draaide den knop om en trok langzaam dc deur open, d'e zwaar in haar scharnieren draaide en zich langzaam opende. „Kom maar." De twee mannen gingen naar binnen. Een bedwelmende, bilter-zoete lucht, die de heele kamer vervulde, kwam hun le ge^ moet. „Maakt u even licht." De schakelaar klikte; volop licht door-, stroomde da kamer. De juwelier stootte een schreeuw uit en wees met sidderende hand naar een kleine werktafel. „De armbandde armbandge-s stolen De detective knikte. „Dus toch". Hij keek aandachtig rond en zei plotseling met zach-i te stem: „Daar ligt iemand". De juwelier volgde den bllk van den an-i der en wankelde plotseling achteruit^ „Bishop, mijn bediende," hijgde hij. Herbert Porter boog zich over den bewe* gingloozen man. „Hij is niet dood", zei hij» nadat hij zijn oor op de borst van denf jongen man had gelegd. „Het hart klopf zwak, maar regelmatig. Hij is verdoofd. Helpt u mij even om hem naar buiten dragen. (Wordt vervolgd)»^

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9