No. 20402. DONDERDAG 16 SEPTEMBER Anno 1926, Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws s van heden. LEIDSCH DAGBLAD F RIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentifn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven !l0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DESER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -j— portokosten. 0.18, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. C. J. van Ravensberg te Leiden een verzoek beeft ingediend ter bekoming van eene vergun ning voor den verkoop van sterken drank in bet klein voor gebruik ter plaatse van ver koop alleen aan logeergasten in het perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 19. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, IC September 1926. 705 Snmatia-Comité. Reden kwam bij hel Sumatra-Comité nog in: d. V. f 5; A. S. f 0.50. Èen bedrag van f 2500 is heden overge dragen aan de Koninklijke Nationale Bond ,voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij ongelukken: „het Oranje-Kruis". Giften worden gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, Postgiro-num mer 57471. Afscheid R. v. d. Heemst. Woensdagmiddag waren om 2 uur be stuur, directeur en leeraren in de Bestuurs kamer der Leidsche Ambachtsschool bijeen, (en einde afscheid te nemen van den con cierge R. v. d. Heemst, die wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, de school met pensioen gaat verlaten. De Voorzitter der school, de heer Ir. A. M. Touw sprak den jubilaris in vriendelijke woorden toe. Hij herinnerde er aan, dat v. d Heemst den lsten Februari 1894 tol con cierge werd benoemd en in zijn 32 dienst jaren heeft meegemaakt, dat de school igroeide van een kleine school lol wat zij nu is. Daarna dankte de Voorzitter hem voor de bewezen diensten en bood hem namens het bestuur een rooktafeltje aan, den wensch uitsprekende, dat hij nog vele gelukkige ja- yren met zijn gezin van zijn pensioen zou mogen genieten. De directeur der school, de heer G. E E. Kuyntjes, alsnu het woord verkrijgende, i zeide, dat hij gedurendé zijn korten dienst tijd nog weinig van den scheidenden con cierge kon zeggen, maar was zijn voorgan ger, de heer van Achlenberg, nog hier, dan zou deze zeker meer van het werk en de capaciteiten van hem kunnen getuigen. De directeur vervolgde: Heemst, je bent nu 65 jaar, een leeftijd waarvoor wij allen respect hebben. Wij moeten nu afscheid van je nemen. Dit kunnen we echter niet doen dan na je eerst namens directeur en leeraren een ruststoel aan te bieden, waar?n je, naar wij hopen, nog menig ^uurtje moge rusten. De concierge v. d. Heemst bedankte daar na met enkele woorden voor bel gesprokene en de cadeaux. Dank- en Bedestond voor het Cbr. Onderwijs. .Gisteravond had in de Hooglandsche £erk alhier de jaarlijksche openbare dank en bedestond voor het Cbr. Onderwijs plaats uitgaande van het Locaal comité van de Unie „Een School met den Bijbel". Als eerste spreker trad in deze vrij tal rijk bezochte samenkomst op ds. Joh. Jan sen, predikant bij de Chr.-Geref. Gem. te dezer stede, die een rede hield naar aan leiding van Exodus 17 vers 15 b: „De Heer is mijn banier"; en in hoofdzaak stilstond bij den te voeren paedagogischen strijd en de noodzakelijkheid van gebed voor het Ohr. Onderwijs, om er ten slotte op te wij zen, dat als gevolg van dien strijd, van dat gebed en van daadwerkelijk steunen van dat Onderwijs de zege en de zegen niet zul len uitblijven. De tweede spreker, de heer J. Lens, een oud-stadgenoot van ons, sedert geruimen tijd hoofd eener Chr. School te 's-Graven- hage, sprak in hoofdzaak, aan de hand der schoolhistorie, over den zegen van het Chr. Onderwijs, na veel strijd verkregen, en ver geleek in breede trekken de toestanden bij dat onderwijs eenige jaren terug en thans, in het licht stellende, met dankbaarheid aan God, welk een goede plaats dat Onderwijs in zeer veel opzichten thans inneemt en tot welk een grooten bloei het is gekomen. Na afloop der samenkomst, welke twee uren had geduurd en welke geopend was en gesloten met gebed en dankzegging door ds. Jansen, werd een inzameling ge houden. Deze bracht op ruim f 84 plus een nagekomen gift van f 0.75. Insirueering van de deelnemers aan den 3-October-Optocht en het Openluchtspel. liet bestuur der 3-Oclobervereen. had gis teravond de dames en heeren, die hunne medewerking wenschen te verleenen aan hel Openluchtspel (tournooi) op 4 October Ier vergadering opgeroepen dtn bij te wonen de filmverlooning van het ridderspel, zooale dat in 1923 in Alkmaar met zoo veel succes is gegeven, met het doel allen een kijk te geven op hel spel en het verloop van een tournooi, terwijl de ontwerper van het Leidsche f eestplan het eerclid der 3-Octo- bervereen. de heer W. van Rossum du Chattel, een en ander zou toelichten van het Leidsche plan, dat natuurlijk eenige overeenkomst zal toonen met het Alkmaar- sche tournooi, al is het meer decoratief en omvat het andere personen. De belangstelling was buitengewoon groot een bewijs van den ernst waarmede de deelnemers(sters) hun taak opvatten en levens hoe omvangrijk dit tournooi zal zijn. De voorzitter van de Optocht-Commissie de lieer B. de Korjing sprak zijn voldoening over deze groote opkomst uit en dankte den heer Van Rossum du Chattel bij voorbaat dat hij zich bereid had verklaard het feest- plan zijn plan nader toe te lichten en deed vervolgens nog eenige mededeelingen waar onder dat de eerste repetitie zal worden ge houden op Zaterdag 18 Sept. 's namiddags 3 uur op liet feestterrein aan den Hooge Rijndijk waarbij de leiding is opgedragen aan den heer N. de Jong. De volgende re petities zullen plaats hebben 25 en 29 Sept. Hierna gaf hij het woord aan den heer Van Rossum du Chattel, die allereerst een overzicht gaf van het spel en het een ge lukkige gedachte noemde, dat het bestuur deze episode uit de Leidsche historie als- onderwerp voor de feestviering heeft geko zen, omdat het tijdvak waarin Jan v. Bei eren als graaf van Holland optreedt een zeer belangrijk sluk geschiedenis tijdens de ïloeksche en Kabel jauw9Che twisten voor Leiden is geweest. Het was een strijd om de vrijheid van den Poorter en Burger, die de kiem heeft gelegd voor de volkomen vrij heid der burgerij en hij droeg een sterk lo kaal karakter. Een en ander werd door speker aan de hand der geschiedenis met feilen geifustrecrd. Vervolgens gaf hij een beschrijving van het -speL Tor gelegenheid van den intocht van Jan van Beieren op 18 Augustus 1420 werd het tournooispel gehouden, op het Krijthof (het tegenwoordige Gerecht). Het bestond uit vier afdeelingen de Ruiterspelen het spel der vier Elementen, het Steekspel of Tweekamp en de mêleé of boliorde, wel ke vertooningen met de vermelding van de voornaamste personen, zooals men die straks m het gedrukte programma zal kun nen lezen, nader door den heer Van R. werden omschreven. Hierna werd met medewerking der di rectie van het Casino-theater de film gege ven, die zeer helder en duidelijk was, waar na de platte grond van het tooneel van het tournooi op het doek verscheen, en de heer Van R. de plaats voor iedere afdeeling aan wees en het spel nogmaals verduidelijkte waarop een warm applaus volgde. Het was voor de deelnemers een leerzame avond en het publiek kan uit dezen avond de conclussie trekken dat het 't bestuur der 3-October-Vereeniging te doen is om dit jaar weder een mooie optocht te geven. Leidsche IJsclub. Onder presidium van den heer P. A. Wer- nink Sr. hield gisteravond in een der boven zalen van café-restaurant „In den vergul den Turk" de Leidsche IJsclub een buiten gewone algemeene ledenvergadering. Ondanks het feit, dat op de agenda een dergelijk belangrijk punt als conlribulie- verhooging prijkte was de belangstelling van de zijde der leden nihil, zoodat behalve acht bestuursleden slechts twee verslag gevers, toevalligerwijze beiden lid! aanwezig waren. Na opening door den voorzitter, las secretaris, de heer L. van Buuren de notu len der vorige vergadering, welke onver anderd werden vastgesteld. Hierna werd hel eenige agendapunt, con- tributieverhooging in bespreking gebracht. De heer Wernink leidde het onderwerp in en verklaarde, dat hem na vergelijking met zusterverenigingen hier te lande gebleken was, dat de Leidsche IJsclub lot dusverre steeds een uiterst lage contributie van hare leden had geheven. Deze toestand zoude bestendigd Jainnen blijven, ware het niet, dat de diverse gebou wen op het terrein in een déplorabelen toe stand verkeerden en dringend verbouwing of vernieuwing behoefden. Teneinde het mogelijk te maken, dat den leden een gelegenheid werd aangeboden, welke aanspraak zou kunnen maken op den naam van een behoorlijke restauratie- en gardcrobetent, achtte het bestuur het nood zakelijk tot verhooging der contributie over te gaan. De penningmeester, de heer J. II. Harm- sen lichtte dit nader toe en betoogde, dat, gezien het steeds stijgend ledental en de gedurige vermeerde ring der inkomsten door den dagkaartenverkoop, men zou kunnen volstaan met een verhooging van 50 cents der gewone lidmaatschapskaarten, waardoor de contributie dan f 4 zou bodragen. De prijs der dameskaarten wilde spr. van f 1 op f 1.50 en die der kinderkaarten van f 0.50 op f 1 gebracht zien. De heer De Graaf vreesde, dat dit niet voldoende zou blijken te zijn en stelde der halve voor het lidmaatschap op f5 te be palen. De heer Wernink achtte evenals de heer Harmsen het bezwaar niet denkbeeldig dat door een dergelijke contributieverhooging aan den eenen kant door vermindering van het ledental verloren werd, wat aan den anderen kant gewonnen werd, weshalve hij voorstelde de prijzen der heeren-, dames- en kinderkaarten respectievelijk vast te stellen op f 4.50, f 1.50 en f 0.75. Nadat de heer De Graaf zijn voorstel had teruggenomen, werd allereerst hel vooTstel- Wemink in stemming gebracht en met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorstel Harmsen (f4, f 1.50 en f 1) werd vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. -Tenslotte deelde de heer Wernink nog mede, dat legen 1 October met de inning der contributies hetgeen zal geschieden door de Amslerdamsche Bank een aanvang zal worden gemaakt. Daar geen der leden bij de rondvraag het woord verlangde, sloot de voorzitter hierna de vergadering. Huicvlijttentoonstelling van de Chr. Zacgveresn. „Hallelajah." In het Bondsgebouw van den Chr. Natio- nalcn Werkmansbond in de Moriaansteeg heeft bovengenoemde Zangvereeniging, on- dcrafdeeling van dezen Bond in verband met het vijftienjarig beslaan dat over twee weken zal worden herdacht een Huisvlijt- tentoonstelling aangericht. Deze tentoon stelling men zou haar om in de lijn te blijven van J liet tegenwoordig gevolgde spraakgebreje ook een bazar kunnen noe men ziet er vriendelijk uit en er is veel huisvlijlwcrk bij dat als voorwerp voor huis houdelijk gebruik of als luxe artikel niet te versmaden zou zijn, zooals kleine meube len, rookaj^ikelen enz. Verder vindt men er allerlei banketwaren, chocolade en ander lekkernijen al of niet verpakt. Ook zijn er zooals dit bij zulke gelegenheden van dezen aard pleegt te geschieden allerlei attracties waarmede de bezoekers zich gezellig kun nen bezighouden en tevens de kans hebben iels te winnen en nog de kas der vereeniging le steunen zooals sjoelbakken, grabbelton, touwtje trekken, raden en dergelijks. Gistermiddag te circa drie uur werd de tentoonstelling in tegenwoordigheid van bestuur, leden en genoodigden geopend door den voorzitter van „Hallelujah" den heer G. B. van der Zeeuw, die de genoodig- de, afgevaaidigde van bij den Ring Leiden aangesloten zangvereenigingen en andere aanwezigen verwelkomde en de verschil lend schenkers die iels voor" de tentoon stelling afstonden, daarvoor hartelijk dank te ovenals de damesleden die de vele fraaie handwerken vervaardigden en aan de ten toonstelling afstonden. Hij wees op den bloei der vereeniging, die verleden jaar nog slechts 24 en thans reeds 46 leden telt wat wel een herdenking veroorlooft. Daarvoor is geld noodig en het bestuur vond in deze tentoonstelling een middel om de geldmid delen te versterken. En daarvoor beval hij een bezoek aan den bazar met aandrang aan. Na de opening werd de tentoonstelling bezichtigd en de bezoekers toonden zich zeer tevreden «ver hetgeen was bijeenge bracht. Zeker zal het gebouw in de Moriaansteeg in de komende dagen een druk bezoek heb ben. De heer A- M. Duyverman alhier, gedi plomeerde van de afdeeling scheepsbouw- kunde der middelbare technische school te Haarlem is benoemd lot scheepsteekenaar bij de werf „Gideon" te Groningen. Hedenmorgen is met den trein van 7.30 de herhalingslichling van het 6de reg. veld-arlillerie alhier voor het houden van militaire oefeningen naar Ede vertrokken, vanwaar de troep Vrijdag 24 September zal terugkeeren Door den kolenhandel firma wed. E. J. Wijntjes en Zoon, Haven alhier, wordt een boekje verspreid „Hoe moet men kachels stoken"/ dat voor belangstellenden gratis verkrijgbaar is. Het boekske bevat lal van practise he ge gevens hoe men kachels moet stoken en welke %brands(of voor een bepaald type kachel het meest geschikt is. Zekere V., Rijn- en Schiekade alhier, zou gisjeren voor een kenni9 van hem de motor aanzetten van een auto, staande op de Breeslraat voor het café-restaurant „In den Vergulden Turk", toen de slinger terug sloeg en hem in het aangezicht trof met het gevolg, dat hij een bloedende wonde aan het hoofd verkreeg en moest worden verbonden door den Eersten Hulpdienst. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 15 Sept. 1926 bedroeg in totaal 578, tegen op 14 Sept. 1925 in totaal 603. Aanranding in den trein. Ons bericht dienaangaande wordt in de „N, R. Ct." geheel onjuist genoemd. Het blad zegt: Wel is Zaterdagmiddag een dame te Lei den in den trein bewusteloos gevonden en naar het Academisch ziekenhuis overge bracht (dat zij eenige dagen later hersteld heeft verlaten) en heeft een juffrouw uit Aalsmeer 's avonds een mandje met reis goed in den trein laten staan, dat waar schijnlijk gestolen is, maar van een aanval is, aldus onze berichtgever in deze <**ibeel op zichzelf staande gevallen geen sprake. Onze correspondent te Haarlemmermeer meldt ons dat betrokken dame, mej. J. v. N. tegenover de politie aldaar het medegedeelde volkomen slaande hield, alleen met dit ver schil, dat zij niet in het station Leiden is binnengedragen, doch reeds in den trein weer tot bewustzijn kwam. Het geval speelde zich ook niet af Zaterdag j.l. maar Woens dags. De kaasmarkt te Woerden. Do groote kaasmarkt, die voortaan ieder jaar op den derden Woensdag in Septem- 1 ber zal worden gehouden, is buitengewoon goed geslaagd. Aangevoerd waren 611 kaaspartijon, voor het mccrondcol Sep- tember-kaas van uitmuntende kwaliteit. Er worden door de boeren zeer bevredigende prijzen gemaakt en de handèj was vrij levendig. De kaasdag, die door den burgemeester in hotel Ruys is geopend, is de grootste welke tot nog toe is gehouden. Het aantal inzendingen bedraagt to taal 191. Opmerkelijk was de goede kwa liteit van de kaas. Niet minder dan 10 in zendingen .bereikten het maximum aantal punten n.L 84, iets dat op een kaasdag niet vaak voorkomt. De kaasdag is gehouden met medewer king van de Rijkszuivelconsulenten uit Gouda en Utrecht. Hedenavond te 7 uur wordt in café Ruys de siuitingsvergadering gehouden, waarin door de rijkszuivelcon- sulentcn over kaasbereiding en koasge- breken zal worden gesproken. Aan de kaashandelaren en verdere ge noodigden werd een lunch aangeboden, waarbij ook het Gemeentebestuur en en kele autoriteiten op landbouwgebied aan wezig waren. Gisteren-werd de pdlitie 1© Katwijk-aan-Zec uit Jutfaas telefonisch in I kennis gosteld, dat aldaar een jonge vrouw haar man en twee kinderen, moedwillig verlaten had en dat de man op weg was naar Katwijk-aan-Zee alwaar de vrouw zich waarschijnlijk zou berin den om zijn vrouw wederom tot zich te nomen. Hiertoe werd de hulp der politie gevraagd door den burgemeester van Jutfaas. De man en een dochtertje kwamen en de politie ontbood de vrouw die inmiddels haar intrek genomen had bij een ongeveer 60-jarige weduwnaar A. P. in de Jan Tooropstraat. Noch de goede wil van den man, noeh hei fohreien van het kind, noch de aan drang die van politiewege op de vtouw werd uitgeoefend, kon haar bewegen men en kind te volgen. Hardnekkig bV$f zij bij haar besluit om niet meer naar Jutfaas terug te keeren. Overboord. De Commissa- ris van politie te Noord wijk ontving be richt dat van het stoomschip „Amonia" van den HamburgAmerika-lijn op de Noord zee ter hoogte van Scheveningen overboord ia geslagen en vermoedelijk is verdronken de leerling machinist Heinz Renner, oud 19 jaar wonende te Hamburg. Signalement: bruine oogen, bruin haar, gekleed in lange blauwe werkbroek, blauw met wit geruit hemd, lederen riem om cn half hooge zwarte schoenen aan. Bij vinding wordt bericht verzocht. V ade rnroord. Gislermid- dag omstreeks halfdrie heeft zich in ile Slachthuisstraat te Rotterdam een verschrik kelijk drama afgespeeld. Op dat oogenblik kwam de 30-jarige kantoorbediende W de H., die zelf in de Siondwarsstraat woont, de ouderlijke woning, gelegen op de eerste ver dieping, binnen Zijn moeder stond aan de deur, doch deze duwde hij op zij en vroeg haar: „Waar- is de ouwe?" Boven gekomen onlmoelte hij zijn zuster, en van haar vernam hij dat zijn vader, de 75-jarige gepensionneerde ge meentewerkman J. de II., op zolder was. Onmiddellijk begaf de kantoorbediende zich daarheen, en boven gekomen zag hij zijn vader, die bezig was aardappelen le schil len, in den hoek zillen. Hij greep een bijl, die daar toevallig op zolder lag. en voor de oude man zulks kon voorkomen, sloeg hij er op los. Daarop begaf de zoon zich alsof er niets gebeurd was, de trap af en begaf zich naar buiten. Hij keerde zich nog om en voegde een der buren toe: „Hel is gebeurd Op het kantoor gekomen, maakte de con cierge er hem opmerkzaam op, dat er bloed aan zijn handen kleefde, waarop de kan toorbediende hem ten antwoord gaf: „Ik heb vader de hersens ingeslagen" Een oogenblik later arriveerde reeds de politie, die van een en ander in kennis was gesteld en arresteerde den 30-jarigen de H. In bet bureau Meermanstraat werd hem het eerste verhoor afgenomen. Hier was hij alleen bereid zijn naam en leeftijd op le geven. Elke andere vraag beantwoordde hij met: „Ik zeg niets". Inmiddels had men den ouden man in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. D& aan wezige geneesheer achtte operatief ingrijpen noodzakelijk en gaf ook dan zelfs nog wei nig hoop op herstel. De man is dan ook te gen halfacht overleden. De kantoorbediende zal ter zake van moord met voorbedachten rade worden ver volgd. - ii BINNENLAND. De onthulling van het Jan de Bakker*. Raam te Woerden. De begrafenis van het 4de slachtoffer van liet spoorwegongeval bij De Vink. Twee noodlottige gebeurtenissen te Rot terdam, BUITENLAND. Het reglement op de verkiezing der 9 niet-permanente raadszetels door den Vol kenbond goedgekeurd. Onder de gekozenen is ook Nederland. Anti-Fransche incidenten te Livorno en Triest Op het kantoor, waar hij nog slechts kor ten lijd werkzaam was, stond hij zeer goed aangeschreven, en verrichtte hij regelmatig zijn werk. Eerst zeven maanden geleden was hij uit een krankzinnigengesticht le Utrecht, waar hij drie jaar verpleegd werd, ontslagen. De doder leefde al geruimen tijd in onmin met zijn 75-jarigen vader. Dikwijls maakte dc zoon ruzie met zijn vader, schold hem zelfs op straat na. Ongeveer een maand geleden had hij gedreigd den ouden man te zuilen vermoorden, docb zijn uitingen had men steeds beschouwd als die van een overspannen mensch. Sleepboot gezonken. Op de Maas, onder de gemeente Krimpen aan den lJsel. is gistermiddag éen ernstig ongeluk gebeurd. In de richting Rotterdam voer een sleep boot „Jupille" van de Sociélé Beige uil Ant werpen, in huur bij de N. V. Rhea, geves tigd aan de Maaskade, le Rotterdam. Kapi tein was de 23-jarige N. M Wecx, uit 's-Herlogenbosch. Mede aau boord waren de 48-jarige J. G. Wecx, de vader van den kapitein, die als machinist meevoer, de 23- jarige echlgenoote van den kapitein, haar tweejarige zoontje en de 13-jarige dek- knecht J. Drost, de broer van de kapiteins vrouw. Achter, de sleepboot voer in dezelfde richting het Duilsche s.s. „Elbing I". Op een gegeven oogenblik naderde van de tegenovergestelde zijde een sleep. De ka pitein van de „Jupille" wilde daar voor uit wijken, hetgeen ook het Duilsche s.s. van plan was. De „Elbing I" probeerde rechts van do sleepboot weg le komen, doch haalde daarna links uit, op hetzelfde oogenblik dat ook do sleepboot dal deed. Het gevolg was, dal de „Jupille" in de flank werd aangevaren, en zoodanige averij bekwam, dal zij onmiddellijk begon te zin ken. De kapitein, de machinist en de dek- knecht geraakten te water. De ;er3te koa spoedig door eenige schippers worden gered. De machinist en de dekknechl wisten zich vast te hóuden aan een gangboord, en wer den even laler met behulp van haken door de bemanning van sleepbooten, die te nulp waren gekomen, gered. De vrouw van den kapiiein en hel zoontje, die zich in de kajuit bevonden verdwenen evenwel in de diepte en verdronken. De kapitein heeft nog gelrach! hen uit de kajuit te halen, doch de sleepboot zonk zoo snel, dat er van redden eigenlijk geen sprake meer kon zijn. Op de plaals waar de sleepboot gezonken is heeft de „Havendiensl" waarschuwiag3- teckens geplaatst. Men zal trachten het schip te lichten. Beleedigd. Aan de veiling le Ka- pelle weigerden deze week de kooplieden te koopen, omdat zij niet gekend zijn in de ten toonstelling, die verleden week aldaar ge houden is. Mijn-aangespoeld. Gisternacht is aan het strand tusschen IJmuiden en Zandvoort een mijn aangespoeld, welke bij onderzoek van Engelsche afkomst bleek te zijn en van een type, dat na 1915 niet meer gebruikt is. Vermoedelijk heeft het projectiel dus liefst elf jaar in de zee gelegen. Door manschappen van de Marine-Kust wacht uit Leiden werd de mijn opgeblazen. Vergiftiging te Amslerdam, Nader blijken 33 portonen le zijn aange tast. Alle paliénlen, waarvan twee wegens d^n ernst van hun toestand in hel Wilhelmina- gasthuis moesten worden opgenomer., had den hevige brakingen cn leden aan hoogo koorts. Toevallig werd kort nad^l de vbeschver-? gifügingsverschijnselen zich in hel Wesle-» lijk deel van de hoofdstad hadden voorge-_ daan uit het centrum gemeld dal vier per sonen ziek waren geworden na het gebruik van kippensoep en schol. Alleen de huisge*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1