Het Spoorwegongeluk Pij De Vink. Wo, 20400. DINSDAG 14 SEPTEMBER Anno 1926, Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD L PRUS DER ADVERTENTEEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adrertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven Sio Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: .Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.35, per week .TwrrrriTvJt 0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post ƒ2.35 H- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dal F. J J. Brake!, te Oegstgeest, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van aleofoolhoudcndeo, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Kort- Rapenburg 10. 60G N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 September 1926. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat door hen, ten aanzien van de door de Christelijke Zangverecniging „Halleluja", op 15 Sep tember e.k. in hel gebouw „Nathanaël" le houden huisvlijt tentoonstelling, ontheifing is verleend van het sluitingsuur voor win kels. 00.1 N. C. DE GI.ISELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 14 September 192G. Onze Brandweer in actie. Gistermiddag had de in ons blad aange kondigde demonstratie en oefening met de door de gemeente aangeschafte Mercedes- Benz Automobiel motorspuit met afneem bare ladder en de overige bij de brandweer der gemeente Leiden in dienst zijnde brand spuiten plaats, op het ruime terrein voor hel Waaggebouw; waarvoor zich te haif- vier het personeel van de Brandweer, dat er bijzonder kranig uitzag, met een aantal be langstellende autoriteiten en genoodigden aeeds had verzameld. Ook van de zijde van publiek was de belangstelling buitenge woon groot. Op de Hoogstraat stpnd een dichte haag van menschen. evenals om het iterrein zelf, dal door de politie was afgezet. Onder de op het terrein aanwezigen va ren, behalve het voltallig College van B. en W. en het grootste deel der. raadsleden de 'directeur en adjunct-directeur van gemeente werken, bijna alle hoofden van diensttak ken der gemeente benevens enkele hoofden van rijksgebouwen, waarvan wij hier noe men, de directeur van het Academisch Zie kenhuis, dr. Maas. Verder zagen wij er den öud-coramandant van de Vrijwillige Brand weer, de heer Van Liih Sr. en verdere leden van dit Corps. Ook waren brandweercorpsen uit andere gemeenten door hunne hoofden on autoriteiten vertegenwoordigd, waaronder ook zelfs uit Breda. Verder uit Delft, Alphen a. d. Rijn, Leiderdorp, Oegstgeest, Sassen- iheim, Voorhout en Warmond. De commandant van onze Brandweer, de heer P. J. Verhoog richtte vóór dat met de demonstratie werd begonnen een kort be groetingswoord tot de autoriteiten in het bij zonder tot het College van B. en W., de heeren raadsleden en de collega's uit andere gemeenten-waarvan hij in het bijzonder die uit Breda noemde. Ook dankte hij de oud- commandanten en brandweerlieden van vroeger die met zooveel gebrekkiger midde len geheel vrijwillig zich hadden gegeven aan deze gemeenschapstaak en die nu kon den zien hoe ook op dit gebied thans ver schilt van voorheen. Daarop werd door den commandant aan den betrokken brandweerman gelast no. 2100, de hoofdwacht aan de Garenmarkt te bellen voor een in omvang en hevigheid toenemenden brand, waarbij eenige perso nen in nood verkeeren en met ladder en springzeil gered moeten worden. Een oogenblik stille. Toen precies drie minuten na het gegeven signaal arri veerde de forsc.he moderne spuit en werd, ontdaan van den grooten ladder, geplaatst aan den waterkant. Weer eenige spanning onder de aanwezi gen en een vlug én kalm werken der brand weermannen. Zonder eenige stoornis werd de ladder uitgezet en voor het hooge Waag gebouw geplaatst Het einde richtte zelfs bo ven het dak uit. Terwijl de manschappen met vasten gang de ladder beklommen en zich naar het dak begaven waar zij een in noodverkeerend persoon (een pop) redden door hem aan een touw rustig te laten zak ken, werd de aanval op den brand met ferootè intensiteit aangevangen met twee waterstralen uil den tank van de spuit, on middellijk gevolgd door water uit een brand- kraan onder verhoogden druk door middel Tan de pomp. Zuigbuizen voor spuiten uit open water werden aangekoppeld en meer- 'dere slangen uitgelegd om den brand te be strijden. Toen werd nog de tweede motorspuit ge alarmeerd en verscheen in minder dan je en t'jd ook op het tooneel, waarvan twee slan- ,Een werden uitgelegd, waarbij gebruik ge maakt werd van den haspelwagen. Inmiddels werd een tweede persoon (voor- Besteld door een zak zand) gered door mid- Lyan springzeil. Een knap stuk volgde daarop .weder; 'een ang werd door de manschappen langs de ladder geleid, geheel boven op het hooge dak van het Waaggebouw en vandaar uit worl water gegeven en een zware straal water aanhoudend op tientallen Meters afstand voortgespoten, een schitterend bewiis van de geweldige capaciteit dezer spuit. Intusschen verscheen ook de stoomspuit op het tooneel en onder algemeene belang stelling gaf zij blijk ook nog mee te kunnen doen. Wij hoonden menschen zeggen dat zij nog het aller hoogst hel water opvoerde, bo ven de hooge huizen van de Hoogstraat uit. Toen het blusschingswerk op liet hoogste punt was, wierpen 16 stralen hun water in den brand, welke daartegen niet bestand was en geleidelijk in hevigheid afnam waardoor langzaam aan werd gestopt en nog slechts enkele hooge gedeelten werden nagespotpn. Weldra was de brand geblusehj en rukte het materiaal circa 5 uur weer in. In een huisje op het Waaghoofd werd een pot met brandende zwavel geplaatst en daar door veel zwaveldampen ontwikkeld waarin een der spuitgasten voorzien van een rook- masker werd opgesloten. Na een kwartier kwam hij er weer uit even monter a>ls toen ■hij er in ging. Ook het rookmasker had zijn soliditeit gedemonstreerd. Resumeerende kunnen wij dus zeggen dat deze beproeving uitnemend is geslaagd en daarmede geven wij dus zeer stellig aller gevoelen weer. Leiden heeft ziedaar het gevoelen van alle aanwezigen, deskundigen uit andere ge meenten niet uitgesloten een zeer goed werkende krachtige brandweer, onder uit stekende leiding. Laten wij hopen dat onze goede stad van groote branden gevrijwaard blijft, maar valt het noodlot over een of ander groot pand, moge de brandweer dan evengoed functio- neeren als bij deze beproeving 1 Door de Germania Eilmgesellschafl Glei- witz werd een film-opname der demonstra lies gemaakt, welke in de Leidsche theaters zal worden vertoond. Ter gelegenheid van het 19de lustrum van het Leidsch -Studenten-Muziekgezel schap tempre Crescendo" zal in Decem ber a s. een concert worden gegeven, waar bij als solist de heer Sam Swaap (violist) zal optreden. In aansluiting met vorige berichten kunnen wij thans meÖedeelen, dat de „Voor- dorp"-bazar zal gehouden worden op 22 en 23 September in het gebouw „Prediker" na olficieele opening door ds. J. G. W. Goed hard, en dat voor den centralen bazar ten bate van den wijkarbeid in de Ned.-Herv. Gem. voorloopig 12 October de aangewezen datum is. Door den bekenden dansleeraar en ballet-organisator II. J. van Leeuwen Jr., alhier," is een nieuw balLet ontworpen, waaraan hij den naam gaf van „Ballet des Fleura" en dat door hem werd opgedragen aan de Commissie voor de Volksbijeenkom- slen. Genoemde commissie heeft deze op dracht welwillend aanvaard en den heer Van Leeuwen de gelegenheid geboden ora zijn nieuwe schepping op de tv/eede Volks bijeenkomst, welke 17 November gehouden zal worden, le doen uitvoeren. Door den heer J. C. C. Hendrichs die lange jaren aan het hoofd stond van een hecrenkapsalon aan de Doezaslraat, he*ft thans de zelfde zaak overgenomen van mevrouw de weduwe Platteel, Gerecht no. 11, en daaraan verbonden een dameskap- salon. De lokaliteiten hebben vooraf een algeheel© restauratie ondergaan en ook het uiterlijk van het pand is zeer in zijn voor- doel veranderd. Er is een damessalon bij gemaakt met vier appartementen, .waar de dames naar de nieuwste mode kunnen worden gekapt on een smaakvol ingerichte wachtkamer. Drie gediplomeerde coiffeuses, waarondeT een Duilsche helpen de klanten. De heerenafdeeling die van de dames salon is gescheiden werd ook geheel ver anderd en gemoderniseerd. Gisteravond gaf de zangverceniging „De Stem des Volks" in samenwerking met de Arbeiders-muziekver. „Nieuw Leven", in den tuin van „Musis.Sacrum" een concert. De tuin was uitstekend bezet door een talrijk publiek, dat met groole aandacht de ver schillende nummers volgde. A.s. Zondag organiseert „Musis Sacrum" wederom een groot populair concert tegen een zeer lagen prijs toegankelijk. Voor na dere bijzonderheden loze men de advertentie in ons Blad van morgen. Hedenmorgen is öp het Stationsplein vlak voor café „Zomerzorg" een motorwagen van de Haagsche Tramwegmaatschappij uit do rails geloopen. zonder lichamelijk letsel of noemenswaardige schade te veroorzaken. Gisteravond circa 10 ïiur ontstond in een der autobussen van Stadsverkeer op het Stationsplein een begin van brand, die ech ter door den chauffeur met eenige poetslap pen onmiddellijk kon worden gebluscht. De motor verkreeg geen schade zoodat de wagen den dienst dadelijk weer kon voortzetten, Gislernamiddag werd A. v. d. B. alhier toen hij op een rijwiel door de Raamsteeg reed door een onbekende vrachtauto aange reden. Van den B. verkreeg zelf geen letsel maar het achterwiel van zijn fiets werd ge heel vernield. Hedenmorgen liep een 11-jarig meisje J. v. K. op het trottoir aan de Haarlemmer straat met een z.g. „dokterskaart" in han den. Zij liet de kaart vallen, raapte haar op en stootte daarna met haar hoofd tegen het kozijn van een deur aan, waardoor zij een vrij ernstige wonde aan hel hoofd bekwam. Na door een der omstanders voorloopig te zija verbonden, werd zij verder door haar eigen dokier behandeld. t J Noodelooze vrees gewekt! De treinenloop in beide rich tingen wederom hervat Do u. algemeene toestand der patiën ten nog steeds vooruitgaande. De geruchten, die dadelijk na het nood lottige spoorwegongeluk bij de Vink de ronde deden over den minder goeden toe stand van het baanvak AmsterdamRot terdam, hebben de laatste dagen zelfs een vasten vorm aangenomen en worden open lijk als beschuldigingen, uitgesproken aan het adres van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Na een onderhoud, dat wij met die Direc tie mochten hebben, zijn wij gemachtigd namens haar mede le dcelen, dat voor het reizen op het baanvak AmsterdamRotter dam niet de geringste ongerustheid behoeft te bestaan, daar dit baanvak in nitnemenden staat verkeert Over de oorzaak van bovengenoemd noodlottig ongeluk tast men nog in hel duister, doch hiernaar wordt een zeer nauw keurig onderzoek ingesteld! Gisteravond is het lijk van den (bij do spoorwegramp omgekomen leerling-machi nist K. van Ettikhoven met den-trein van 6.43 te Amersfoort aangekomen. De goederenwagen, waarin de verzegel de lijkkist was geplaatst, word geran geerd tot voor de losplaats, waar een lijk- auto gereed stond, om de kist naar het woonhuis van den overledene over te bren gen. Zoowel aan het station als bij het huis waren vier leerling-machinisten aanwe zig, om de kist in en uit de auto te dra gen. Het overbrengen geschiedde onder leiding van den machinist Hoschcn. Beide malen was de belangstelling van het publiek zeer groot. De openbare vergaderingen der officieele commissie van onderzoek inzake de ramp zullen eerst de volgende week aanvangen; wel zal de commissie in besloten vergade ring deze week bijeenkomen. Hedenmorgen om 8.10 is het spoorweg verkeer tusschen Leiden en Voorschoten in beide richtingen hervat. Op de plaats van de ramp wordt even wel voorloopig slechts met een snelheid van 5 K.M. per uur gereden. Gedurende de ochtenduren bleef in ver band met het op de hoogte brengen van bet reizend publiek de noodregeiing ge handhaafd; na twee uur werden de snel treinen van uit Amsterdam C.S. en Rot terdam D.P. weer via Leiden geleid. De locaaltreinen tusschen Den Haag en Leiden blijven vandaag nog vervallen. Verwacht, wordt., dat morgen het geheel© verkeer weer normaal zal zijn. Hedenmiddag omstreeks 2 uur bleek ons na ingewonnen informatie, dat de alge meene toestand der in liet Academisch Ziekenhuis verpleegde gewonden wederom iets vooruitgaande was. Ned. Herv. Kerk. 'Aangenomen; Naar Domburg, J. W. Swaan te Vollenhove. Geref. Kerken, Tweetal: To Hoorn, P. Bos, te Stadskanaal en A. B. ,W. Kok te JYom- mels. Beroepen: Te Enimen, ds. L. van Urk te Sex bier um. Aangenomen: Naar Bcclum, 'A\ Wijngaarden te Baarnland. Bedankt: Voor Oud-Vossemeer, G de Jager te Doornspijk. Chr. Geref. Kerk. k Tweetal: Te 's-GravenhagéR. G. van Snede te Kampen en H. Visser te Leeuwarden. Te Lisse: J. D. Barth te Alphen a. d^ Rijn on J£ C. de Vries te Rijsenburg.; Beroepen: Te Biezelioge, T. 'A. Bak ker to IJmuiden. Bedankt: Voor Haarlem (2de pred. plaats). L. de Bruyne te Zwolle. Geref* Gemeente. Bedankt: Voor Borsselenk B. van Neerbos te Terneuzen. K. de Snoo, hoogleeraar te Utrecht Bij Kon. besluit is K. de Snoo, arts, ge neesheer-directeur van de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam, benoemd tot gewoon hooglecraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht in de faculteit der genees kunde, om onderwijs-te geven in de verlos kunde en de leer der vrouwenziekten. De Synode vai Assen. Aan de Geref. Synode is volgens „Woord en Geest" verleden weck het volgende tele gram gezonden: „Ondergeleekcnden, leden van den raad der Geref. Kerk te Oosterend (Texel), kun nen zich niet vereenigen met de uitlating van den voorzitter der Synode, als hij zegt, dat buiten de twee Kerken alle Kerken har telijk instemmen met de besluiten van Assen." Van de tien kerkeraadslcden hebben er zes dit telegram onderteekend. Vijftig jaar rijkslandbonwonderwijs. Hoewel Zaterdag de winkelweek te Wa- geningen reeds begon, zijn de eigenlijke feestelijkheden eerst gisteren om 11 uur officieel geopend. Klokgelui van beide torens en een muzi kale reveille gingen vooraf aan de ope ningsplechtigheid in de fraai versierde groote zaal van Junuahoff, waar het feest comité een aantal genoodigden had bij eengebracht. Onder hen waren het dagelijksch be stuur der gemeente, leden van den raaa, de rcctor-magnificus der landbouwhoogc- school en vele hoogleeraren en lectoren, de senaat van het Wageningsch studenten korps, de besturen der R.-K. Studenten- vereeniging en der vrouwelijke sludenien- vorccniging, bestuursleden van het natio nale comité voor de plechtige herdenking, directeuren van rijksproefstations, studen ten en tal van andere belangstellenden, waaronder vele dames. De voorzitter van het feestcomité, dr. M. de Waal, hield de openingsrede. Daarop sprak de burgemeester J. M. A. .Wynaendts van Resandt. 'e Middags werd de Kermesse d'été ge- opond en verder waren er concerten, bat ©tc. Vanochtend is het feest voortgezet met de onthulling van het standbeeld de Zaaier, vervaardigd door den beeldhouwer August Falise. Het beeld is geplaatst op het pleintje voor het Hoofdgebouw der Land bouwschool in de Heerenstraat. Het op. schrift luidt: De Zaaier, De Nederlandsche Landbouw aan de Landbouwhoogeschool. De gelden voor het beeld zijn bijeenge bracht door particulieren en landbouw- vorcenigingen. Bij de onthulling waren o.m. tegenwoor dig rar. J. B Kan, minister van binnen- landsche zaken en landbouw; dr. J. C. Koningsberger, minister van koloniënJ. C. E. baron van Lynden, hoofd van oon Rijksgebouwendienst van het departement van financiën, als vertegenwoordiger van den minister van financiën; de réctor-mag- nificus der Landbouwhoogeschool, ir. B. van der Burg; vele hoogleeraren en stu denten; het dagelijksch bestuur der ge meente leden van den raadde lieer August Faliee enz., ook vele dames. De president-curator der landbouwhoo geschool, jhr. S. van Citters, droeg het beeld met een toespraak over aan de re geering. Minister Kan beantwoordde deze rede Vervolgens begaf het dag, bestuur der gemeente zich naar het Hotel De Wage- ningsche Berg, waar het een noenmaal aan bood aan Z.K.H den Prins, inmiddels per auto van Het Loo aangekomen met zijn adjudant jhr. W. Laman Trip, den com missaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, den rector-magni- ficus, den president-curator en curatoren der Landbouwhoogeschool, enz. Te 2V6 uur had ten stadhuize in de smaakvol versierde raadzaal de overdracht plaats van het geschenk der gemeente aan de regeering. Het woord werd daarbij gevoerd door 'den burgemeester en minister Kan. de algemeene toestand. Rondom den Volkenbond. Gisteren zijn alle door den Volkenbond ingestelde commissies bijeengekomen. Het Bureau van den Volkenbond verga derde in het gebouw van het secretariaat. De zitting duurde slechte kort. Te halfelf is de redactiecommissie van de juridische commissie bijeengekomen om den definitieven tekst vast te stellen van het ontwerp inzake de uitbreiding van den binnenland. De uitvaart van het echtpaar Lobo- Braakensiek. Hef verkeer Leidenden Haag hedenmorgen op twee iijnen hervat. Benoemd is tot hoogleeraar te Utrecht do heer K. de Snoo. Installatie der staatscommissie voor da H aring visscherij Gonden jubileum van het landbouw onderwijs te Wageaingen. buitenland. De Engelsche mijneigenaren tegen een overeenkomst op nationale basis. Onzekerheid in Griekenland. Raad van den Volkenbond, dat binnen enkele dagen aan de vergadering van den Volkenbond zal worden voorgelegd. Het rapport, dat door de commissie van redactie werd ingediend, is aangenomen met algemeene stemmen op die van Noor wegen na, dat zijn stem wil voorbehouden en het beginsel handhaaft, dat door de voorbereidende commissie was vastgesteld, aangaande de n iet-permanente zetels en de voorwaarden van herkicsbaarheid. De commissie voor de ontwapening heeft de middelen besproken van controle op de particuliero industrie Paul Boncour verzooht, dat de commissie duidelijk blijk zou geven van haar wil om haar werkzaam, lieden tot een goed einde te voeren in den loop der conferentie, die over de kwes tie in haar geheel zal handelen. Zoo zal men, in stede van tijd te vermorsen, bin nenkort een algemeene conventie tot stand brengen. Paul Boncour verzooht dc com missie deze conferentie zoo spoedig moge lijk bijeen te roepen, indien het kan nog vóór de bijeenkomst der 8e vergadering. Jouhaux diende een transactie-voorstel in, dat de goedkeuring der commissie schijnt te zullen verwerven, volgens het welk het centrale probleem der particu liere wapen fabricatie voor het geval, dat do algemeene ontwapeningsconferentie niet zou bijeenkomen vóór de a.s. bijeen komst der assemblée en slechts in dit ge val, afzonderlijk zal worden opgelost. Dc uitgeweken Spanjaard Blasco Ibanez heeft aan Nintsjits, voorzitter der Volken- bondsvergadering, een telegram gericht, waarin hij dc verzekering geeft, dat zoodra de dictatuur door het Spaansche volk is omvergeworpen, de eerste zorg van het Nieuwe Spanje zijn zal om zijn plaate te Genëvc weer in te nemen om het zijne bij te dragen tot het vredeswerk van den Bond. Tc Genëvc is men van meening, dat Ne derland en Ohili goede kans hebben om met Polen 'n niet-vaste zetel voor 3 jaar in den Volkenbondsraad te krijgen of anders een v.oor 2 jaar. t frankrijk. 'Desmons in vrijheid. Dc Tuidcsche autoritei ten hebben thans luitenant Desmons van de Lotus in vrijheid gesteld. De Fransche pers spreekt haar vol doening daarover uit. Dit gevoel van voldoening wordt echter in zekere mate getemperd door de hooge som. dio als borgstelling voor de invrijheid stelling van luitenant Dcsmon9 geëischt i9. Men hoopt, dat het incident nu spoedig ge sloten zal zijn. engeland. De mijneigenaren weigeren te onderhandelen op nationale basis. Dc centrale commissie der mijneigenaars- vcreeniging kwam gistermiddag bijeen om de besluiten der districten in ontvangst te nemen ten aanzien van het voorstel van Churchill tot onderhandelingen met de mijnwerkers op nationalen grondslag. Later zond de commissie een brief aan Churchill, waariu wordt gezegd, dat met uitzondering van een klein district de 24 districtsorganisaties duidelijk en nadruk kelijk geweigerd hebben de associatie vol macht te geven om namens haar overeen komsten te sluiten. De commissie moet daarom mededeelen, dat een drie-partijen conferentie van regcering, mijneigenaars en mijnwerkers, om op nationale basis de voorwaarden te bespreken, zooals door Churchill is voorgesteld, geen doel heeft. Er zou niemand gerechtigd zijn namens dc mijneigenaars aan de besprekingen 'deel tc nemen. De districtsvereenigingen der mijneige naars zijn steeds bereid geweest, en zijn dat nog, de mijnwerkersvcreenigingen in hun districten te ontmoeten. Alleen daar kunnen verschillende punten beslist wor den, in verband met de in de districterf

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1