Foto-Rondjes NIEMEUER'S NIEMEUER'S No. 20398. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 September Tweede Blad Anno 1926. GEMEENTEZAKEN. per 6 stuks ff 1.75 NIEUWE RIJN 46. BINNENLAND. -•** Pegrooting dei inkomsten en uitgaven van Leiden van het jaar 1927. &een aanleiding vooi pessimisme. J)oor B. en W. is aan den Raad aange boden de gemeente-begrooling voor den dienst van het jaar 1927 met een memorie Van toelichting en eenige bijlagen, vermel dende den staat van schulden, huur van huizen, landerijen, aflossingen van leenin- gen, enz. Allereerst valt hierbij op te merken. da\ jiel opmaken der begrooling op andere wijze is geschied dan in vorige jaren en wel als uitvloeisel van het raadsbesluit van 30 No vember 1925, waarbij in beginsel werd be sloten om van het te verwachten batig saldo van de rekening van 1925 en van de rekening van 1926 een nader vast te stellen bedrag over te brengen op den kapitaaldienst ten einde dit te' kunnen bestemmen voor de overboeking op den gew. dienst, ter dekking van nader aan te wijzen uitgaven v.d. gew. dienst, voortvloeiende uit bijzondere omstan- bcden. Door het vormen van deze „Algemeene Reserve" wordt tweeërlei doel bereikt. In 'de eerste plaats wordt voorkomen, dat de wegens bijzondere omstandigheden groote batige saldi uit vroegere dienstjaren zonder meer worden opgebruikt. Maar bovendien 'had het vormen van deze reserve ten ge volge, dat de begrooting thans op betere basis moest worden opgemaakt. In de laatste jaren kon onder Hoofdstuk I. weg£hs ont vangsten van vroegere dienstjaren, steeds een zeer aanzienlijk bedrag worden ge kaamd, n.l. het batig saldo van de laatst .vastgestelde rekening. Wanneer daarna de .ontvangsten en uitgaven elkaar dekten, werd gesproken van een kloppende begroo ting. In den vroegeren gedachtengang was dit ook juist, maar nu ook bij de gemeente- tekening meer en meer aandacht wordt ge schonken aan het exploitatie-saldo, waar onder dan wordt verstaan het financieele resultaat van ieder dienstjaar afzonderlijk, bevredigde het vroegere stelsel niet meer. Immers slechts dan kan men van een klop pende begrooting van den gewonen dienst spreken, indien de saldo's van de hoofd stukken II tot en mét XVI geen verschil opleveren. De begrooting 1925 opende met een batig Saldo van vorige diensten van f 912 876 en die van 1926 met een saldo van f 697.619. Indien het derhalve mogelijk was geweest de saldo's van de hoofdstukken II tol en met XVI der begrooting 1927 in evenwicht te farengen, dan zou dit hebben befeekend oen gunstiger raming van rond f900.000 ten op zichte van de begrooting 1925 en van Tond f700.000 ten aanzien van de begrootrng 1926. Het is begrijpelijk, dat nu dit nieuwe principe voor het eerst werd toegepast, het bedoelde evenwicht nog niet geheel werd verkregen. De begrooting 1927 sluit voor Vat den gewonen dienst betreft met een nadeelig saldo van f 369.585 Hierbij moet echter iri aanmerking worden genomen, dat van het batig saldo der gemeente-rekening, dienst 1925, ad f 825.176, f 800.000 is over gebracht naar den kapitaaldienst voor de „Algemeene Reserve", over welk bedrog dus mei kon worden beschikl, om de begrooling sluitend te maken, zooals vroeger sleed3 ge bruikelijk was. Blijft dus thans nog een na deelig saldo van f 369.585 te dekken, dan beleekent dit, dat men de begrooting i 800.000—f 369.585 of f430.415 zuiverder heeft kunnen ramen dan in vorige jaren Bovendien beslaat er bij B. en W. ge gronde verwachlmg. dat het nadeelig saldo nog is le dekken door vërhooging van enkele onlvangstposten Bij het opmaken van de begrooting hebben zij als oisch gesteld, dat bij de raming van-de cijfers voor 1927 zoo veel mogelijk rekening moest worden ge houden met de werkelijke uitkomsten over dc laatste jaren. Niet in alle opzichten is aan dezen eisch voldaan, zoodal nader overleg moet plaats hebben, o.a. ten aan zien van de winsten van de Lichtfabrieken en van de g?stich.len „Endegeest" c. a. Ten einde echter de indiening van de begrooling niet le vertragen, hebben B. en W. de be trokken ramingen voorloopig overgenomen, echter onder voorbehoud, om hierop bij de Memorie van Antwoord terug te komen. Komende tot de begrooting zelf, zien we dat het totaal der inkomsten is ge raamd op f 7.474.449 en de uitgaven op f 7.844.034, aldus, zooals boven genoemd, met een nadeelig saldo van f 3G9 585. De hoofdstukken, die vermoedelijk een Voordeelig saldo zullen opleveren zijn ♦.Vroegere diensten" (f25.176). Belastingen f2.311.035); Gasfabriek f 167.279); Elec- fcriciteitsfabriek (f 427.460)Endegeest c..a. (f 10.719); Openb. Slachthuis (f40.755) en het Waschbureau (f 1200). De overige hoofdstukken zullen volgens de uitgetrokken ontvangsten en uitgaven een nadeelig saldo opleveren, trouwens hen voor de hand liggend verschijnsel. Hoe zou men, om een sprekend voorbeej^ te doemen, voor den dienst der openbare vei ligheid (politie) een batig saldo kunnen verwachten? Van dit hoofdstuk zullen de uitgaven volgens de raming de ontvangsten toet f 592.926 overtreffen. Van het openbaar lager onderwijs zijn de inkomsten geraamd op f 406.553, de Uitgaven op f C04.339, een nadeelig ver- scliil dus van f 197.796; van het bijzonder lager onderwijs zijn deze cijfers der in komsten en uitgaven resp. f 47.800 en f 255.040, zoodat er een nadeelig saldo Wordt geraamd van f 207.240. Be afdeeling „Ondersteuning van werk- looren" wordt geraamd op f 130-000, waar geen enkel cijfer van inkomsten tegenover staat. Van de andere afdeeling van hoofd stuk IX; „ondersteuning aan behoeftigen" w de ontvangst geraamd op f 101.320, de hitgiat op f 537.449, alzoo een nadeelig van f 436.429. Het hoofdstuk „Open- barc Werken" wordt geraamd op; Inkom- f 192.554, uitgaven f 657.805, zoodat deze dienst naar raming een tekort zal op leveren van f 465.255. Het hoofdstuk „Volkshuisvesting" be treffende een dienst, die eenige tientallen jaren niet bestond, zal naar schatting een tekort voor de gemeentekas opleveren van ruim een ton, bij een bedrag aan uitgaven van f 996.371. Met de andere nog niet ge noemde takken van dienst: middelbaar, hooger onderwijs enz. is er eveneens groote onevenredigheid tusschen inkomsten en uitgaven. Als wij eens niet onze monopo listische gemeentebedrijven hadden, wat zou het er dan voor den belastingbetalen- den burger slecht uitzien Omtrent de raming dezer belasting is ook eenige wijziging aangebracht. De opbrengst van de „Belasting naar het Inkomen" werd 9teeds tot het vermoedelijk netto bedrag uitgetrokken. Thans moet onder de ontvangsten worden opgenomen de brulo- opbrengst en onder de uilgaven de kwade posten. Over 1925 bedroeg de bruto-opbrengst f 1.470.000 f 1-069.282.59 f2.539.282.59 aan kwade posten werd in rekening ge bracht f412.055.54, blijft f2.127.227.05, bo vendien werd deze post in 1925 door een wijziging van de voorschriften extra be voordeeld met f 270.000, zoodat de netto- opbrengst kan worden vastgesteld op f 1.857.227.05. Voor 1927 is uitgerokken als bruto- opbrengst f 2.070.000 le verminderen we gens de in uitgaaf geraamde kwade posten ad f 180.000; netto-opbrengst f 1.890.000. Voor 1927 is de netto-opbrengst dus f 1.890.000 f 1.857.227 f 32-773 hooger geraamd. In het vertrouwen dat het bedrag der kwade posten zal dalen, achten B. en W. deze raming voldoende gemotiveerd. De geraamde winsten van de Lichtfabrie ken en van de gestichten „Endegeest" c.a. zijn nog aanzienlijk lager dan de werke lijke winsten over de laatste jaren. B. en W. zullen met de betrokken commissies in over leg treden, teneinde de winsten lot hoogere bedragen le ramen, om%het nadeelig saldo der begrooting zooveel mogelijk te vermin- deron. Zoo zien we dat deze bedrijven ons feitelijk moeten redden. Voor het tijdelijk gemeentelijk Wasch bureau, dat sedert 1 Januari 1926 als be drijf optreed^, is thans een afzonderlijke paragraaf geopend. Bij het ramen van de winst van hel Openbaar Slachthuis is rekening gehouden met een verlaging van de slachttarieven tot een bedrag van pl.m, f25.500. Na ontvangst van de voorstellen van de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis ter zake komen zij hierop later terug. Het zal vermoedelijk nog wel meevallen. De post; „Onvoorziene uitgaven" is ver laagd van f 100.00 (vorige begrooting) tot f 50.000. Hoewel dit bedrag aan den lagen kant is, zal getracht moeten worden door groote zuinigheid hiermede te volstaan Daaruit blijkt reeds, dat bij het opmaken der begrooting het streven naar bezuiniging bij B. en W. heeft voorgezeten. Dit blijkt ook, als men de ramingsposten van deze begrooting vergelijkt met de gelijksoortige op de begrooting van 1926. Het zou ons te ver voeren als wij hier ook een parallel zouden gaan trekken. Gemakkelijk ging dit dikwijls Biel. Op den post „belooning van inspecteurs en agenten" is de wedde van een zestal agenten minder uitgetrokken, een bezuini ging dus. Daarentegen moest de bezoldiging worden geraamd van den concierge van het nieuwe politiebureau, alsmede de kosten van schoonhouden en verlichting en verwar ming van dat bureau. De Raad heeft tot den bouw eenmaal be sloten, men moet nu de consequenties er ook van aanvaarden. De post „Verkiezingen" moest ook f 10.000 hooger worden uitgetrokken, in verband met de verkiezingen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad en de Provinciale Stalen. De verzamel posten „Pensioenen", „Ren ten van geldleeningen" en „Aflossingen van geldlecningen" moesten in totaal respectie- lijk f11 787. f45.574 en f49 100 hooger worden geraamd. De eerste wegens ver leende pensioenen, de laatste twee wegens in 1926 gesloten leeningen. Ten slotle, in hun toelichting op de be grooling de conclusie trekkend, zeggen B en W., dat de financieele toestand der ge meente geen aanleiding geeft lot al te pessi mistische beschouwingen Een verlaging van de te zeer drukkende inkomstenbelasting kan hun College vooralsnog echter niet in uilzicht stellen, hoezeer ook hun streven op belastingverlaging gericht is. Bij de vast stelling van het vermenigvuldigingscijfer. in Mei 1927, kan een en ander nader onder de oogen worden gerien. Intusschen moet niet uit hoi oog worden verloren, dal tal van ge meenten tot belastingverhooging 'moeien overgaan. Op zichzelf stemt het dus tot te vredenheid, dat onze gemeente daartoe niet behoort. Wij zouden dan in den geest van B. en W. sprekend, moeten zeggen: buurmans leed troost. Zeker hadden de moesten onzer stadge- noolen liever gezien, dal reeds nu belasting verlaging in uitzicht ware gesteld, wat niet anders zou kunnen dan dat in sommige uitgaven het mes was gezet. Doch zooiets is gemakkelijker gezegd dan gedaan en we moeten ons al vast er in verheugen, dal B en W. de uiterste zuinigheid willen be trachten. RECLAME. in Inxe fjeparfnmeertl doosje 488 De Koninklijke Familie op de Sumatra. Precies om 9 u. 13 stoomde de koninklijke trein, beslaande uit eon wagon le klasse en twee salonrijtuigen het station te IJmuiden binnen. Er had geen begroeting plaats. Wel was burgemeester Rijkens aanwezig. De waarnemende, stationschef, de heer Reu rink, had een looper laten leggen van het koninklijk rijtuig na&r den uitgang, waar drie hofaulo's gereed stonden. De Koningin, prinsës Juliana en de prins zagen er opgewekt en goed uit. De Koningin was gekleed in hel grijs met zwarten bont mantel en een lichten vilthoed, de prinses in een bontmantel van pelitgris, de prins in admiraalsuniform klein tenue. Langzaam werd door de Oranjestraat en langs den havenkant in open auto's naar de Visschersbaven gereden, waar een mo torsloep van het stoomschip Sumatra aan een aanlegsteiger gereed lag. Deze voer om den kop van de haven en zette de konink lijke familie en gevolg aan stuurboordzijde van de Sumatra af. Hier waren aan boord ter begroeiing aanwezig vice-admiraal C. Fock, commandant der marine in Helder, die met de torpedoboolen Z 7 en Z 8 naar IJmuiden was gekomen en de commandant van het oorlogschip, jhr. Schorer, die den état-majoor aan de koninklijke familie voorstelde. Na een inspectie van de eere-wacht werd een rondgang over het dek gemaakt en de bemanning geïnspecteerd, waarna de Ko ningin en de prinses een plaatsje op het achterschip innamen. Geassisteerd door de sleepboolen Hector en Stentor van bureau Wijsmuller koos de Sumatra daarop dadelijk zee, nadat de admiraalsvlag was verwisseld voor den koninklijken standaard. Ondanks het vroege uur was de belang stelling zeeri groot en 4® koninklijke familie werd herhaaldelijk hartelijk begroet en toe gejuicht. Op den tocht naar Helder werden als bekend enkele oefeningen gehouden, waar aan de beide torpedobooten Z7 en Z8 en enkele onderzeeërs deelnamen. De Koningin volgde op de commandobrug de oefeningen met heel veel belangstelling. Om 11 uur gebruikte de Koningin een proefbord van het eten der bemanning, bestaande uit roode kool, appelen en vleesch De Koningin en ook de prinses vonden het eten zeer smakelijk. De prins gaf blijk van groote interesse voor de oefeningen van de bemanning. Precies op tijd kwam de „Sumatra", ge ëscorteerd door twee torpedobooten, gis teren het Marsdiep ingestoomd. Het eerst begaven zioh prins Hendrik en zijn dochter aan wal De Koningin zou een kwartier later volgen. De prins cn prinses Juliana werden aan wal begroet door het bestuur1'der Chr. Oranjevereniging en de Oranje-Harmonie kapel, en toegesproken door den heer J. de Jong, luitenant van den vrQwilligen landstorm, met wien de prins zich eenigen tijd onderhield. Intusschen werden de prinses bloemen aangeboden door jonge juffrouw Kroonstuiver. Terwijl op het wachtschip de muziek het volkslied speelde, begaven de bezoekers zich naar het Koninklijk Instituut, dat on middellijk tegenover dit wachtschip is ge legen. Onder leiding van overste der mari niers Yssel de Schepper werden de zalen bezichtigd. Er vóór stonden de adelborsten met vaandel aangetreden, om hun toekom stige vorstin te begroeten. Alle vertrekken en zalen werden bezocht De bezoekers woonden o.a. lessen bij in gymnastiek en exoeroeorerf De Koningin werd door het bestuur der Chr. Oranjevereeniging opgewacht en ont vangen. Zij kreeg bloemen van mejuffrouw G. Siegers. Hoewel het ^arinehqspitaai eenige hon derden meters verder gelegen is, gaf zij de voorkeur aan een wandeling daarheen. Zij bezocht daar nagenoeg alle zalen slechts één moest wegens gebrek aan tijd worden overgeslagen en had voor alle patiënten een vriendelijk woord. Sinds de gemeente Helder een contract met het Rijk heeft gesloten, zijn in dit marinehospitaal ook burgerpatienten on dergebracht. Ook deze burgerafdeeling werd bezocht. Na deze bezoeken gingen de gasten aan boord van de O. 9, waarmee zij zich naar buiten begaven. Dit tochtje kon slechts kort duren, lang genoeg evenwel om den bezoekers de gelegenheid te geven, met de O. 9 onder zee te gaan. Eenige minuten slechts bjeef dc O. 9 onder water; toen za gen de toeschouwers aan den wal de boot weer rijzen cn enkele minuten later be hoorde ook dit tochtje tot het verleden. Met den trein van 3 u. 55, waaraan twee koninklijke rijtuigen waren gehaakt, werd de terugreis aanvaard. Aan het station was burgemeester W. Houwing, om de ko ninklijke bezoekers te begroeten. De kin deren der christelijke scholen stonden op het Stationsplein geschaard. De marsch van het 13e R. I. Van de zijde van het departement van Oorlog is een uitvoerige mededeeling ver strekt in zake het resultaat van het onder zoek naar het gebeurde van den bekenden marsch van het 13e R. I. in Limburg op 9 en 10 Augustus. Daaraan is o.a. het vol gende ontleend; „Gebleken is, dal tegen majoor Froeling geen enkele klacht van ruwe behandeling van zijn minderen is ingekomen. Een beje gening, die trouwens in het geheet niet zou slrooken met de groote toewijding door dien officier gedurende zijn lange militaire loop baan steeds voor zijn ondergeschikten be toond. De uitdrukking „al moeten zij er heen kruipen, komen zullen zij eT", door enkele berichtgevers den majoor in den mond ge legd en die zooveel stof deed opwaaien, kan gevoegelijk naar het rijk der fabelen worde® verwezen. Algemeen werd bij het onderzoek de mee ning geuit, dat de oefening wel zeer zwaar was, doch dat de in de couranten gedane medcdeelingen zeer overdreven waren. De gevolgen van de oefening op 9 en 10 Augustus j.l. in den vorm van zieken, die moesten worden geëvacueerd of ter verple ging opgenomen, zijn van dien aard geweest, dat niet valt te ontkennen, dat van den troep waarbij zeer veel z.g.n. voorge- oefenden waren ingedeeld te veel is ge vraagd. Het is niet goed gezien geweest deze oefe ning op Maandagmorgen tien uur le begin nen en de voorzichtigheid had geboden de nachloefening niet te doen doorgaan, net niet uitgeven der tenten aan de com pagnieën, hoewel met een goede bedoeling geschied, is niet goed te keuren. Meer toe zicht op het eten van fruit tijdens den marsch was geboden geweest. Uit den aard der zaak is hel verhaal, dat de majoor Froeling met dezen marsch kort voor zijn promotie nog een goede beurt heeft willen geven, geheel uit de lucht gegrepen. Majoor Froeling slaat niet alleen bij den troep, doch ook in zijn woonplaats bekend als een rechtschapen en humaan man. Het is zeer te betreuren, dat zich tegen zijn per soon een perscampagne ontwikkeld heeft van den aard en den omvang, als heeft plaats gegrepen." Omtrent het ziek melden op 11 Augustus meldt de Geneeskundige Dienst het vól gende 's Morgens 11 Augustus meldden zich hierop van een totaal van 274 man 108 man ziek (53 pet. der voorgeoefenden en 28 pet. der gewoon geoefenden). Volgens den officier van gezondheid Nieuwenhuis had dit ziek melden volkomen terecht plaats, de meeste zieken hadden voetblaren door- geloopen voeten, klachten over pijn in den middenvoet en andere voetklachten. Van deze militairen werden 10 naar Utrecht ge- evacuseerd, 9 hiervan zijn weer hersteld ontslagen. Bij 2 werd Röntgenologisch een fractuur van een middenvoetsbeentje vast gesteld, bij een werd een oude fractuur op de X-fofo gevonden, terwijl bij de overigen de diagnose is gesteld op „Pied forcé", een euvel, dat bij de infanterie herhaaldelijk voorkomt. De verpleegduur bedroeg resp. 11, 7, 11, 7, 7, 6, 5, 7 en 7 dagen; één man met een fractuur -van middenvoet, wordt nog in het hospitaal Utrecht verpleegd. Bovendien werd nog één man met maagklachten gedurende 7 dagen te Utrecht verpleegd. Naar Calvariönberg werden geëvacueerd: le. een man met acute appendicitis, direct geopereerd en 27 Augustus hersteld ontsla gen; 2e. een man, waarbij de vermoedelijke diagnose appendicitis werd gestéld, doch die niet is geopereerd. Deze is op 26 Augustus hersteld ontslagen; 3e. een reserve-sergeant, die algemeene vage klachten had; af en toe braken en bo vendien psychisch in de war was. Deze is na 10 dagen verpleging uit het ziekenhuis hersteld onlslagen; daarna meldde hij zich den volgenden dag weer ziek; had weer ge braakt; hij is hierna naar Breda geëva cueerd en ook daar weer hersteld ontsla gen; en 4e. een man met maagdarmklach ten, welke na 7 dagen weer hersteld was. Fransche leening in Nederland. Dc Fransche premier en Minister van Financiën heeft met een Nederlandsche groep banken een contract geteekend met betrekking tot de uitgifte ten behoeve van de Staatsspoorwegen van een leeniDg van f 30.000.000 in obligaties van dit net. Het rentetype is 7 pCt. en de leening is aflos baar in 35 jaar. Op deze wijze zal de Spoorweg aan de Fransche schatkist de voorschotten kunnen terugbetalen, welke deze heeft ver-strekt voor de uitvoering van werken. De schatkist zal zelf dc be dragen, welke haar aldus worden terugbe taald, kunnen besteden voor de terugbe taling van het crcdiet, dat Holland tijdens den oorlog aan Frankrijk heeft aangebo den en dat in 1927 afloopt. De staking bij Heemai. Woensdagavond is te Hengelo een verga dering gehouden van beambten (technici en kantoorpersoneel) van Heemaf, ter bespre king van de houding dezer werknemers, ten aanzien van het verrichten van werkzaam heden, die de stakende arbeiders plachten le verrichten. Onder de aanwezigen bevon den zich ook enkele ingenieurs. Deze vergadering was uitgeschreven door den Nationalen bond van handels- en kan toorbedienden „Mercurius", de Nederland sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, den Nederlandschen Bond van Technici en den Centralen Bond van werkmeesters en ander opzichthoudend personeel. De voorzitter dezer vergadering, de heer Jac. Bakker, uit Rotterdam, wee9 erop, dat op den middag van denzelfden dag de direc tie een enquête had ingesteld onder de be ambten, houdende de vraag of deze even tueel bereid zouden zijn. het werk over te nemen van slakende arbeiders, zulk9 met de bedoeling, die ook bij een mondeling onder houd, dat de bestuurders der betrokken bonden met de directie gehad hadden, was uitgesproken, om na te gaan, wie zich bij het bestaande conflict aan de zijde der di rectie wenschten te scharen, om op die wijze de bokken van de schapen te kunnen schei den. Spreker achtte deze houding niet juist. Vooreerst toch betrof het hier werkzaam heden, waarvoor de beambten nimmer wa ren aangesteld, maar verder kan niet erkend worden, dat de directie, hangende een ar beidsconflict, moreel gerechtigd was, de met hun arbeid werkzame beambten voor een verklaring over hun oordeel betreffende dit conflict te stellen, zulks met de klaarblijke lijke bedoeling hen in hun bestaansmogelijk heid zelf te treffen: De vertegenwoordigers der andere bonden spraken in denzclfden geest. Bij de discussie werd het standpunt der directie door enkele aanwezigen verdedigt, RECLAME. 8146 dóór anderen aan critiek onderworpen, waar», bij te kennen werd gegeven, dat vrees voor ontslag voor velen aanleiding was geweest, de verklaring, die ook voor velerlei uitleg vatbaar bleek, te onderteekenen. Ten slotte werd bij meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin de houding der directie, waardoor de beambten gesteld waren voor een gewetensconflict, be treurd werd en geconstateerd werd. dat gaandeweg meer sociale overtuiging veld wint onder verschillende Nederlandsche werkgevers, de overtuiging werd uitgespro ken, dat de versterking der vakbonden van beambten en ambtenaren kan bijdragen daf verbetering van de onderlinge betrekkingen in het bedrijf en de verwachting, dat de di rectie der Heemaf, ook in weerwil van dé door haar gevorderde verklaring, daaraan geen gevolgen zal verbinden, die lot een, noch door de beambten, noch door hun vak^ bonden gezocht conflict zouden kunneD leiden. De stakingsleiders hebben gisteren be sloten de posten aan de fabriek te ver scherpen. De posters zullen allen, die de fabriek in- en uitgaan, aanhouden. In ver band met de werkzaamheden, die aan dé fabriek worden verricht, zullen scherpe maatregelen worden genomen. De ramp van den loodsschoener. Naar de voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de oor zaak van de ramp van den loodsschoener van Terschelling, de heer G. Kirberger, mededeelde, zal het rapport der commissie, indien mogelijk, nog deze maand bij den minister van Marine worden ingediend. Wij vernemen verder dat het in de be doeling ligt a.s. Maandag weer een aan vang te maken met de pogingen om het wrak le vinden Twee mijnenvegers uit Helder worden daarvoor momenteel in ge reedheid gebracht. Nederlandsche bemanningen op Nedeilandsche schepen. De Nederlandsche zeelieden-vereeniginf Eendracht te Rotterdam, heeft aan den mi nister van Binnenlandsche zaken verzocht maatregelen te willen treffen, die kunnen leiden tot het te werk stelten der Neder landsche zeelieden, die werk verkiezen in plaats van ondersteund le moeten worden. De firma Hudig en Veder le Rotterdam b.v. heeft het s.s Celaeno een bemanning gegeven, waarvan van de 18 mindere sche pelingen 12 Duil9chers zijn. Waar nagenoeg bij iedere zeevarende mogendheid door opdracht harer regeering het syseem is ingevoerd, dat aan boord der schepen van de nationaliteit, waartoe het behoort, schepelingen worden aangemon sterd van die nationaliteit, daar meoncn de Nederlandsche zeelieden, dat het op zijn plaats is, dat ook zoo'n maatregel voor Ne derland wordt getroffen. Uitzonderingen op het invoerverbod van vleesch in Engeland. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat. blijkens ontvangen offici- eele mededeel in gen uil Engeland, behalve de reeds beslaande uitzonderingen op het invoerverbod van vleesch, thans ook is toe- geslaan de invoer van de volgende van var kens afkomstige artikelen: Koppen, pooten, magen, zwoerd, welke gedurende minstens 14 achtereenvolgende dagen vóór het tijdstip van inscheping naar Grool-Britannië in verzadigde keukenzout oplossing of in keukenzout zijn gehouden, onder de volgende voorwaarden: I. Belanghebbenden dienen in hef bezit te zijn van een invoervergunning verstrekt door het Engelsche ministerie van Land bouw. It. De artikelen moeien zijn verpakt in waterdichte vaten, welke vóór de verzen ding naar de haven van inscheping voor Groot-Britannië uitwendig moeten zijn ont smet met een 5 pCt. carboloplossing of een gelijkwaardig ontsmettingsmiddel. III. Elke zending moet vergezeld zijn van een geleidebrief, geteekend door den in specteur van den Veearlsenijkundigen dienst van het ambtsgebied, in hetwelk de bovengenoemde artikelen werden gepakt, vermeldende: le. den aard van den inhoud der betref fende vaten; 2e. dat de betreffende artikelen in verza digde keukenzoutoplossing of keukenzout werden gehouden gedurende minstens 14 achtereenvolgende dagen vóór het tijdstip van verzending naar Grool-BriUnnië;

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 13