1 De Hot der Leugenen WENSCHT GIJ IETS RIJNS •GiT DAN No. 20395. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 September Tweede Blad Anno 1926. Gemeenteraad van Leiden. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. (Vervolg van gisteren.)" Bij art. 3: „De commissie vergadert zoo "dikwijls als zij of de voorzitter dit noodig oordeelt" had de heer VAN EGK een amen dement ingediend, beoogende, dat minstens éénmaal in de twee maanden wordt verga derd. Hij verdedigde dit voorstel kortelijk, dat ook werd gesteund door de heeren Spen- del, Wilmer en Van der Heijden. De heer GROENEVELD is wel voor dit voorstel, maar hij vraagt zich af ot' men cr zich aan zal houden. En wat geeft het dsn? De VOORZITTER begrijpt deze reden so- lir.g niet. B en W. zijn niet verantwoorde lijk te stellen voor het ai of niet vergaderen eener commissie. De voorzitter van een commissie is alleen verantwoordelijk. Houdt hij zich niet aan het reglement, daii kan ïen raadsüd hem in den Raad tar verant woording roepen. De VOORZITTER.vindt de zaak niet van ?co groot belang, doch acht aanneming van het amendement echter geen varbetering, (waarom hij het ontraadt. Het wordt echter aangenomen met 23 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Rosmalen, Mulder, Eerdmans,, Meynen, Sanders, Splinter, Deumer en Schonevelü. 3o. Benoeming van dria leden van de Uommissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter, (aftredend: de' H.H. B. J. Huurman, H. W. Spendel en J. Splinter .Gzn.). Gekozen de heeren Huurman met 21, 'Spendel met 21 en Splinter met 22 stemmen. Eén slem uitgebracht op mevr. Van Itallie 'en op den heer Wilbrink. Zes stemmen hlanco. do. Benoeming van twee leden van de 'Commissie van Fabricage, (aftredend): de H.H. J. Splinter Gzn. en H. W. Spendel). Gekozen do heeren Splinter en Spendel, resp. met 26 en 18 stemmen. Op de heeren Schuller werden 10 stemmen en op de hee ren Wilbrink, Sytsma en Huurman elk één slem uitgebracht. 5o. Benoeming van (wee* leden van de .Commissie voor het Openbaar Slachthuis, .(aftredend: de H.H. J- Wilbrink en Th. M. !W. Bergers) Gekozen de heeren Wilbrink en Bergers, met resp. 29 en 30 stemmen. Op den heer 6plinter werd één slem uitgebracht. Twee 'jtemmen in blanco. 6o. Benoeming van twee leden van de uommissie voo: den Markl- en Havendienst, (aftredend als leden van de Commissie voor het Marktwezen: de H.H. T. Groenevdd en V. A van der Reijden). Benoemd de heeren Groeneveld met 28, Van der Rcyden met 19 stemmen. De heer (Wilbrink had 11 stemmen, de heer Sytsma één stem. 7o. Benoeming van twee leden van" de Commissie voor het Oud-Archief, (aftre dend: de H.H J A. van Hamel en Th. B. J. (Wilmer). Benoemd de heeren Van Hamel met 28, 'de heer Wilmer met 27 stemmen. Eén stem In blanco. 8o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde: tnmgen en uit dezen van den Voorzitter, (af tredend: de H.H. K. Sijtsma, Mr. D. A. van Eek en Th B. J. Wilmer). Benoemd de heeren Sytsma met 29, mr. Van Eek met 29 en Wilmer met 28 stem men. Eén stem in blanco. Tot voorzitter werd benoemd de heer Sytsma met 29 stemmen. 9o. Benoeming van twee leden van de .Commissie voor de Strafverordeningen, (af tredend: de II.H. Mr. D. A. van Eek en P. •P. Deumer). Benoemd de heeren Van Eek met 28 en Deumer met 17 stemmen. Op den Keer Wit- mans waren 9 stemmen uitgebracht. Op den heer Van Hamel één stem. lOo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleclriciteit. (aftredend: de II.H. F. Eikerbout. Mr. D. A. van Eek, B. J. Huur man en H. W. Spendel). Benoemd de heeren Eikerbout met 27, Van Eek met 28, Huurman met 17 en Spen del met 26 stemmen Op den heer Wilmans werden 11 elc-m- nien, op den heer Van Tol 1 slem uitge bracht llo. Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten ,,Ende- geesl", „Voorgeest" en „Rhijngeesl", (aftre dend: de heer B. J. Huurman). (185) Aanbevolen werden de heeren a. B. J. Huurman en b. F. Eikerbout. Benoemd: de heer Huurplan met 23 stemmen. Op den heer Eikerbout werden 4 stemmen en op den heer Sijtsma 1 slem uitgebracht. 12o. Benoeming van twee leden van do Commissie van Beheer over het Grondbe drijf, (aftredend: de H.H. J. Splinter Gzn. en H. W. Spendel). Benoemd de heeren Splinter met 28 en de heer Spendel met 18 stemmen. Op de heer Dubbeldeman werden 9 stemmen uitge bracht, op mevrouw DietrichDe Rooy, Schülïer en Wilbrink. 13o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftre dend: de H.H. B. J. Huurman, Th. B. J. Wil mer,' T. Groeneveld en Mevr. II.' Dietrich de Rooy). Benoemd de heer Huurman met 28, d? heer Wilmer met 27, de heer Groeneveld met 28 en mevr. DietrichDe Rooy met 28 stemmen. Op mevrouw Van Itallie werd één stem uitgebracht. Een slem in blanco. 14o. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het Vergun ningsrecht en uit dezen van den Voorzitter, (aftredend: de H.H. Dr. B. D. Eerdmans, en E. J. Coster; vacature: de heer R. Zuidema). Benoemd de aftredende heeren Eerdmans met 26, Coster met 27 stemmen. In de vacature R. Zuidema werd benoemd de heer Schoneveld met 14 stemmen juist de volstrekte meerderheid aangezien er 4 stemmen in blanco werden .uitgebracht. De heer Kooislra verkreeg 10 stemmen De heer Wilmans 2 en de heer BergeTS 1 slem. Tot voorzitter werd proiv. Eerdmans aan gewezen met 25 stemmen. 15o. Benoeming van drie leden Van de Commissie voor hel Stedelijk Museum „de Lakephal". (aftredend: de H.H. Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman en F. H. Verster). '186) Gekozen werden de heeren prof. Blok niet 28, Huurman met 20, en Verster met 26 stemmen. Op mevrouw Van Itallie werden 2, op den heer Verwey 10 cn op prof. Knappert 1 stem uitgebracht. 16o. Benoeming van een lid van hel Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden vaft den Raad, (aftredend: de heer I. A. Bols). (182) Benoemd de Keer Bols met 29 stemmen. i7o. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Regle ment voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. P. Heemskerk en F. Eikerbout). Benoemd de héeren P. Heemskerk met 13 en de heer Eikerbout met 27 stemmen. Op de heer Baart waren als lid uitge bracht 10 stemmen. Een stem in blanco. 18o. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 25 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. K. Sijtsma on P. Heemskerk). Benoemd de Keer Sijtsma met 28 en do heer Heemskerk met 18 stemmen; 9 slem- men werden uitgebracht op den heer Kooi- stra en .1 op den heer Witmans. 19o. Benoeming van een lid der Commis sie, bedoeld in art. 2> le lid, sub 3o. der verordening, houdende Reglement voor de Commission van Advies betreffende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het perso neel" in dienst van de gemeente Leiden, (vacature: de heer R. Zuidema). Uitgebracht werden .op de heeren F. Ei kerbout 21, Wilmans 1, Schoneveld 1, Sijtsma 2 en Rosmalen 1 stemmen, zoodat gekozen was de heer Eikerbout. I 20o. Benoeming vail eon lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs. (183) Aanbevolen waren: 1. prof. dr. A. W. Byvanck, aflr.; 2. prof. mr. A. S. de Ble- court. Benoemd de lieer Byvanck met 19 siem- men. De heer Verwey verkreeg 8, do heer Blecourt 2 stemmen. 21 o. Benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taai aan het Gymnasium, voor den cursus 1 September 19261 Septem ber 1927. (184) Do heer EERDMANS vroeg of deze voordracht niet te haat komt? De lessen zijn reeds begonnen. Curatoren stellen ons voör een fait accompli. Als wij nu niet dezen persoon benoemen sturen wij het onderwijs in de war. Curatoren schijnen deze benoeming eenvoudig te beschouwen als een formeelc zaak. Hij vroeg nu of D. en W. Curatoren niet céns onder h'efc oog kunnen brengen dat zij eerder met dergelijke voordrachten moeten komen. Wij hebben bovendien geen keuzo omdat er slechts een persoon wordt voorgedragen. De heer VERWEY zou nu niet over deze zaak hebben gesproken, hoewel er in ver band daarmede ook wel iets over het gym. nasium zou te zeggen zijn. Men weet hoe do- eind-examens zijn afgeloopen. Hij wilde dit echter liever doen bij de begroo ting of in geheime zitting. (Instemming bij den Voorzitter). De heer MËYNEN, wethouder, geeft den lieer Eerdmans toe dat de zaak formeel niet in den liaak is. Maar curatoren ken den het oordeel van den inspecteur van het gjinnasiaal onderwijs, omtrent den hoe*1 Von Aruim. Zij wisten dat deze zich bij de voordracht gaarne zou neerleggen. Benoemd werd dc heer Von Arnim met 18 stemmen en 9 stemmen in blanco en verder één stem met een bijvoeging. 22o. Benoeming van een leeraar in de Na tuurkunde aan het Gymnasium, voor den cursus 1 September 19261 September 1927. (184) Benoemd werd de lieeT Lohuizen met 26 stemmen3 stemmen in blanco. 23o. Praeadvies op het verzoek vaft R. Zuidema, om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uilsluitend be last met het sluiten van huwelijken. (187) Hat ontslag wordt bij acclamatie ontleend. 24o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Na loling in drie afdoelingen deelde de Voorzitter mede, dat de onlwerp-begrooting 1927 in den loop dezer week zal uitkomen. Hij wenscht de vergadering der afdoelin gen te stellen op Vrijdag 24 dezer en op 27 weder een raadsvergadering houden. De tramplannen der H. T. M. Hierna werd de openbare vergadering ver anderd in een zitting met" gesloten beuren naar aanleiding van de vraag in de vorige zillmg door den heer Dubbeldeman gedaan naar aanleiding der berichten in de bladen (ook in -ons blad. Verslagg.) over de plan nen van de II. T. M. om de trambaan na aankomst op den Rijnsburgerweg bij de Poelbrug te doen loopen door de Braasse- merstraat naar den Maredijk en vandaar langs den molen „De Valk", de Lammer markt en Turfmarkt naar de Haarlemmer straat. Na heropening deelde de Voorzitter in het openbaar mede dat dit plan inderdaad door de Maatschappij bij de Regeering is in gediend en hij verklaarde metéén hoe dat zoo kwam. Door den Minister is aan do H. T. M. de z g. runningpower verleend de bevoegd heid om tijdelijk (in dit geval drie jaar) over de baan van een andere Maatschappij te rijden. De N. Z. H. T. M. die in de H. T. M. een concurrente ziet maakt van haar recht gebruik om te verlangen dat een ander plan door de H. T. M. wordt ingediend aan den Minister, waarop deze eerst goed keuring kan geven na advies van het be trokken d. i. het Leidsche gemeentebestuur. Het is spr. vaste overtuiging dat dit dwaze plan nooit tot uitvoering komt. Hel zou aau de Maatschappij een slordige millioen kos ten en onze gemeente voor toepassing van betere plannen in de toekomst, wanneer het station wordt verplaatst zeer benadeelen. Men denke maar eens dal naast de Turf- RECLAME. 295 (ROOD ETIKET) ïnI i et te zoet en mi et te bitter— marktsbrug een andere brug zal moeten worden gemaakt. Leiden zal dit plan nooit kunnen goedkeuren en de Minister de goed keuring niet verleenen. De runningpower zal dan weer voor drie jaar worden verleend, wat de II. T. M. zeker welgevallig zal zijn. Alles zal bij het oude blijven en de N. Z. H. T. M. zal daarmede niet noemenswaard worden gedupeerd. Blijkbaar kon de Raad zich mei de opvat ting van den Voorzitter wel vereenigen, al zei de de heer Dubbeldeman, dat er z. i. nog wel iels meer achter zat. Rondvraag. De heer VAN EGK kwam nog eens terug op de mededeeling van den Voorzitter, dat de vergaderingen der afdeelingen van den gemeenteraad voor de behandeling van de begrooling op Vrijdag 24 September zal plaats hebben. Dat is voor de wijze, waarop zijn fractie de begrooting pleegt lo behan delen niet te vroeg. Zij vragen inlichtingen uit andere gemeenten en daarmede gaat veel tijd verloren. De VOORZITTER dacht, dat er ruim lijd was, maar kan dit ten slotte niet beoordee- len. Evenwel het zal moeilijk gaan de be handeling der begrooting te verdagen. Zij moet ook ingezonden worden bij Ged. Staten De Voorzitter zal zorgen, dat de ontwerp begroting zoo spoedig mogelijk wordt rond gezonden. De heer SPENDEL wees op den gevaar lijken toestand op de Haarlemmerstraat bij de Ilarlebrug door de vrijheid van het rijden in beide richtingen naar den Stille-Rijn en de Korte-Mare. Er gebeuren telkens onge lukken. Het was voor de heeren blijkbaar niet gemakkelijk zich de situatie in fe den ken of voor den heer Spendel om dezen behoorlijk te demonstreeren. Maar de Voorzitter beloofde onderzoek en zoo noodig voorziening. Verstooten. Maan d.a g werd aan de Sohiedamsohe politie kennis gege ven, dat in het Sterrebosch reeds eenige dagen een meisje rondzwierf. Dc politic heeft daarop aangehouden de 2I-jarige C. E. G., uit Rotterdam, die verklaarde sinds Woensdag j.l., zonder eten en ziek in het Sterrebosch te hebben gelegen cn niet meer thuis te mogen komen. De ouders verklaarden aan de politie niet genegen te zijn hun dochter in de woning op te ne men. Het meisje is toon overgebracht naar de politie te Rotterdam. Inbraak ïn een kranten- gebouw. Gisternacht hebben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor van het „Dagblad van Rotterdam" aan den Wolfs- hoek te Rotterdam. De dieven zijn door een belendend pand naar het dak%geklommen, waarna zij door het gebouw van de krant afdaalden naar de eerste verdieping, waar zij een groole brandkast van oud model openboorden en er daarna een gat in bra ken van ongeveer 30 bij 30 centimeter. Uit een geldkistje is een bedrag van f 160 ge stolen; uit een tweede kistje is f40 wegge nomen. In een ander deel van de kast wa ren eenige duizenden guldens geborgen. De dieven hebben hier niet bij kunnen komen, Vervolgens hebben zij in de parterreruimte een administratiekantoor doorzocht Alles is daar overhoop gehaald, 's Morgens om halfvijf is een man op het dak van de krant gezien. De politie stelt een onderzoek in. Op Slag gedood. Gister' middag heeft de 19-jarige havenarbeider 'A. L., te Rotterdam aan boord van een op de rivier liggend* Zweedsch stoom- scliip, doordat een takel brak een hijsch briketten, wegende ongeveer 800 kilogram van 5 meter hoogte op het lichaam go- krogon. Do man was op slag dood. Schoonvader en schooni zoon, Op het achlerbalcon van een wa< gen van lijn 3 op den Noordsingel te Rotter dam had een vechtpartijtje plaats. Bij do halte Zomerhofstraat slapte een man op de tram, die in den conducteur zijn. schoonzoon herkende, welke een echtscheidingproces tegen zijn dochter voert. De passagier scheen minder vriendschappelijk gestemd tegenovei den conducteur. Toen de tram zich m be weging had gezel, riep de man: „Kijk eens conducteur, ligt daar niet een steen op Je rails". De conducteur bukte zich en ontving op hetzelfde oogenblik een flinken klap op het achterhoofd van zijn schoonpapa. Er onU stond een gevecht op het achlerbalcon, waaraan eerst een einde kwam, toen de "oL gende halte bereikt was. Schoonpapa kon daarop met behulp van den bestuurder en eenige passagiers verwijderd worden. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt. Een molen gered. B. en W. van Gouda stellen den gemeenteraad voor te besluiten tot aankoop en restauratie van den uit de zeventiende eeuw datee renden molen genaamd ,,l)e roodo leeuw", staande aan de Vest. De eigenaar had aan het gemeentebestuur vergunning ge vraagd, den molen te verbouwen. Aange zien deze daardoor echter als historisch monument verloren zou gaan, stelden JB. en W. zich in verbinding met de Rijks commissie voor de Monumentenzorg, met den Bond Heemschut en de Vereeniging ,,Do Hollandsche molen". Geen dezer li chamen beschikte echter over voldoende middelen om den molen te koopen. Geluk kig bleken ingezetenen van Gouda voldoen belangstelling voor historische gebouwen te bezitten, om zich bereid te verklaren, een gedeelte van de koopsom voor hun reke ning te nemen. De kosten van restaura- tio zijn geraamd op f 1000; do koopsom bedraagt f 4800, waarvan f 3000 door par ticulieren is bijeengebracht. De gemeenteraad besloot gisteren deri molen aan te koopen en to laten restau- reeren. Dansende honden.- Op do Voldersgraoht nabij het Vrouw Jutteland te Delft legden gisteravond do honden plotseling een geweldige neiging tot dan sen aan den dag. Deze danslust bleek te ontstaan door een defect aan den electri- citeitskabel, waardoor een gedeelte van de straat onder stroom was komen te staan. De politie droeg zorg, dat het on der stroom staande gedeelte van de straat niet meer betreden werd totdat cr geen gevaar meer was. Ondor een tractor. In do iWillemstraafc te Amsterdam is oen 8-jarige jongen door het schokken uit een traetor, Naar het Epgelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 42) Ik boog en liep wegen ik zei lol mezelf, dal hel lang zou moeien duren voordal ik weer zou gaan wandelen in den hof van het oude klooster. HOOFDSTUK XXIII. Uit de kranten werden we niet veel wij zer, en nieuws, dat we direct uit het Zuiden ontvingen, was schaars. Ik kreeg een brief van Denis, geschreven ongeveer een week na zijn aankomst. Hij vertelde vaag over de plannen om de hoofdstad te verdedigen en van de maatregelen, die de Prins genomen had. Eerst aan het eind kwam de oude Denis te voorschijn. „Hou je werkelijk hel oog op haar, beste vriend? Spaar je wel alle onaan genaamheden? Schrijf me over haar nu en dan, hoe ze er uilziel, ol ze gezond is, of ze >1 wat gelukkiger lijkt? Dat is het eenige, wal voor mij van belang is, dat zij gezond en gelukkig is." Ik sprak over den brief met den Prinses, toen ik haar den eerstvolgenden keer in den Ann ontmoette, want toen mijn drift voorbij /was, had ik mijn besluit om niet weer terug #e komen talen varen, en zoodoende önt- enoelle ik haar dikwijls en ik trachtte haar ^verstrooien en op ie vroölijken door pver Km gingen met Haar te praten, pen ik haar het sjot van den brief mede deelde, beelden haar handen, maar ze zei niets. Daarop deed ze eenige VTagen, die me gelegenheid gaven opnieuw over hem te spreken. Ik was (oen dom genoeg om niet ie be merken, dat het opzet was, maar ze legde het altijd zóó aan, dat ik weer over Denis begon. Nu was dii niet moeilijk, want ik was zoozeer vol over hem, dat ik het ais volkomen vanzelf sprekend beschouwde, dat we het over hem hadden. Ik vertelde haar en ik moest Het tel kens weer vertellen van den eersten avond in het café d'Alengon, toen we Denis hadden uilgekozen om haar te redden van haar melancholie. Ik verleide over alle vol gende voorvallen, tot van hel diner bij Voi- sin en het vertrek aan de Gare de l'Est. Ik verhaalde haar ook van zijn lotgevallen, zijn avonturen ie land en Ier zee in vreemde landen, zijn gevechlen met zeeroovers oil zijn zoeken naar mijnen. En prinses Eleanor luisterde zonder een woord le spreken. Intusschen wachtten wij maar ai, waf et gebeuren zou, hopende öp goede en yree- zende voor slechte tijdingen, Kolonel Von Altdorf kreeg af en toe tele grammen, waarin Hem mededeeling over den toestand werd gedaan. Eerst verleide Hij een en ander van den inhoud; al spoedig zei Hij niets meer, maax ik merkte öp, dat bij ieder volgend telegram zijn gezicht zorg. lijker werd. In die dagen werd mijn aandacht afgeteld door iels anders, Thuis komende zat er bij de concierge een jongen óp me te wachten, die me spreken wou. Hij zei me, dat hij van juffrouw Colette Olivier kwam", die zeét ziek' was, en jjnij gaarne wou Spreken, IJc daqh't plotseling aan waj Denis van mij gé- vraagd had, - - f Ik nam een liacre en ging met den jongen mee. We reden den Boulevard Michel af, tot we kwamen in een van de nauwe, vieze zijstraatjes bij het museum de Cluny. We moesten eindelooze, smerige trappen op, langs deuren, die onsmakelijke elens- geuren dooriieien, en kwamen eindelijk voor een zolderkamer, waar de jongen zacht op do deur klopte en zei: „Ik ben heil Met meneer." Een jonge vrouw kwam naar buiten, van Het ordinaire type uit dit buurt, maar ïoch met een fatsoenlijk voorkomen. Ze deed de deur achter zich dicht en Vroeg: „Bent u meneer Creighlon, de vriend van St.-Denis „Die ben ik. En Höe is Eel met Colette'?, Is ze erg ziek? Kan ik iets voor haar doen?" „Helaas, meneer," zei de jonge vrouw, „er is niet veel voör haar te doen. Ze is doodziek, maar ze wou u zien vóór het te laat is, omdat u een vriend bent van SI Der s. Ze wou u een boodschap vóór liem geven. Komt u binnen. Maar blijf niet lang, Ze i3 doodzwak!" Ik irad binnen en de jonge vróuw, 'deed Van buiten de deur achter mij dicht. Het was een kleine benauwde kamer, Ih 'een hoek stond een walmend fornuis en het raam was dicht. Het meisje, dat in het bed lag, gaf eenig geluid ;en strekte de hand naar mij uit. Ik schrok, toen ik haar zag. Ze. leek wel een geraamte, en haar oógen, die tweemaal zoo groot schenen, brandden in de zwarte holten, „Goed van u...". dat u gekomen bent,* fluisterde zij. St.-Denis schreefidat u komen zou, als,... ik H liep.* I' - „Maar, kind," zeljk, „Waaroiü beE je' jné niet eer geroepen'?," „Och, meneerik heb niels noodig.. ze zijn allen heel goed voor me. Maar ik wou u vragenof u St.-Denis goedendag van mij wilt zeggen." „Kom, kom, Colette," zei ik, „spreek daar niet van. We zullen je goed verzorgen, dan kom je er wel door." Zij schudde het hooid en hoeslto pijnlijk. „Het iste laat, monsieur," fluisterde ze na een poos. „Zeg St.-Denis vaarwel van mij. Zeg, dat ik blij bendat het zoo afloopt. Zeg hem, dat.wat ik voor hem deedwas om goed le maken, het kwaaddat ik hem gedaan heben dat ik slerimet zijn haarlokop mijn lippen." Zij trok een medaillon te voorschijn, die aan een dun gouden kettinkje hing en die èen lok bevalte welke zij vurig kusle. Toen kreeg zo weer een hoestbui en bracht bloed op. twee, drie keer. Op haa,r bed zag ik een brief liggen. Ik herkende het schrift van Denis. „Zeg me, monsieur," - haar slem werd voortdurend zwakker „zal St.-Denis le- rugkeeren naar Parijs? Ende vrouw krijgen.... die hij.... lieiheeft?" „Helaas, Colette,'' zeido ik. „Hij zal nooit tcrugkeeren, en we zullen hem nooit weer zien, kind. Ik zal hem alles schrijven, wat je gezegd hebt.'1 „Zal hij.... daar sterven?, 'Als ik hem mocht weerziendaarboven. Mijn biecht vader.... le bon père Michel zegt heil Ik.... zal hem.... wachten. Do deur ging open .en de jonge yrouw kwam zachtjes binnen. „U moet gaan, me neer", fluisterde zij. „U ben al te lang geweest." „Ik moet gaan", Colette,zeidé ik". „Je bent le vermoeid om meer le spreken. Ifc_ kom nog dikwijls terug. Maar ik moet nu gaan." Toen ik aan de deur omkeek lag zei, glim lachend, met de haarlok in de hand. „Ik kom morgen vroeg terug," zei ik lot de vrouw, voordat ik de trap afging. Maar denzelfden avond zond ze me een boodschap, dat Colette heengegaan was, plotseling, zonder pijn, met een glimlach op de lippen. HOOFDSTUK XXlV. ik kwam terug van de begrafenis van de arme, kleine Colelle, droefgeestig en ook vermoeid, want ik had den langen weg naar het kerkhof mede te voet afgelegd. De con cierge hield mij slaande en zeide mij. dat monsieur le Colonel op mij wachtte in mijn kamer. Toen ik binnen kwam, dacht ik eerst, dat hij het wachten moede was geworden en weer was heengegaan Daarop zag ik, dat hij aan Denis' schrijfbureau zat, in den hoek. Zijn armen lagen op de tafel, zijn hoofd hing op zijn borst en hij zat onbe weeglijk. „Von Altdorfl'! Zei ik, „Von Aildori,"- maar hij maakte geen beweging. Toen ging ik naar hem toe en trok hem aan den arm. Toen- keerde hij mij zijn gezicht toe en ik herkende hem bijna niet. „Maar, manl" riep ik in doodelijke onge rustheid, „wat js er gebeurd? Waarom zie je er zoo verschrikkelijk ontdaan uit?" Toen viel mijn oog op een telegram, dal hij sa- mengefrommeld in zijn hand had. „Heb je nieuws?, Slecht nieuws?,,_Van Novodnia? .Van den Prins?,"/ '.-ftWoidt yëryöig'd),

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5