£éo. 20395b Anno 1926, Officieele Kennisgevingen. STADSNIFUWS. Het voornaamste nieuws van heden. ^Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven Iho Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 FRUS DEZER COURANT: ,Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week If 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.48. Franco per post 2.35 portokosten. I Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INSCHRIJVING VAN LEÈRLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester.en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag en Donderdag 14 en 16 ^September e.k.; voor jongens in het gebouw van fle Centrale School voor het 7de leerjaar, digrang Caeciliastraat, des avonds van .78 uur; voor meisjes in het schoolgebouw •aan de Langebrug No 62, des avonds van .78 uur; dat nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de doofden der betrokken scholen zullen wor den verstrekt. 326 N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1926. (VERKIEZING WERKLIEDENREGLEMENT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter kennis van belanghebbenden, (dat de stetnming en de eventueele herstem ming ter verkiezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie van Onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Regle- 'ment voor de Werklieden in dienst der ge- jmeenle Leiden, zal plaats hebben in een yer lokalen van: de STA DSTIMMER WERF, het OPENBAAR SLACHTHUIS, de GASFABRIEK, het gesticht ENDEGEEST, en V den GEMEENTELIJKEN REINIGINGS DIENST, respectievelijk op VRIJDAG 17 SEPTEMBER en VRIJDAG 24 SEPTEMBER a.s, tvan des voormiddags negen tot twaalf uren. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 September 1926. 325 Ape Circulaire van het College van Curatoren van het Gymnasium aan de leerlingen. Het is bekend, (Jat de uitslag van het eind examen van ons Stedelijk Gymnasium dit haar niet bevredigend is geweest en dat dit pok het vorig jaar minder gunstig was dan £nders. Het Leidsch gymnasium hééft sedert |lange jaren een goeden naam in den lande Sen daarom te meer zal dit minder gunstig tesultaat de aandacht hebben gelrokken, hoewel het geval niet op zichzelf slaat. Op onderscheidene groote onderwijsinrichtingen j^an dien aard: gymnasia, lycea en Hoogere Burgerscholen was het aantal afgewezenen erootèr dan anders. Voor sommige andere Wichingen, waar de resultaten gunstigei fraren. vernamen wij. dat vooral daar in de eerste klassen een scherpe selectie pleegt te Worden gehouden. P/l wijst er op, dat de wijze van toelating, h fe laatste jaren gevolgd, aan het wel baten der studie met bevorderlijk is, wat ficb ook -bij de eindexamens wreekt. Daar komt bij, dat de eischen van het jrogramma zijn verzwaard, waardóór hét Jen minder vluggen moeilijker valt dan vroe- ler. om daaraan te voldoen Er kunnen en /uilen nog wel andere redenen zijn, in hoofdzaak te zoeken in de school: bij de fceraren dus of de leerlingen. Curatoren van het Leidsch Gymnasium ;u, hebben het in hoofdzaak gezocht bij de 'cerlingen en daarom een circulaire, welke •rij hieronder opnemen, aan hen verstrekt. 2ij hebben er nun op attent gemaakt en ge- jzegd wat zij om een behoorlijk figuur te maken op school en later bij hun verdere 'opleiding hebben te doen en vooral.... na ite laten. Het was ons bekend, dat het niet de be doeling van Curatoren was dal aan hun schrijven, dat enkel voor de leerlingen was bestemd, openbaarheid zou worden gegeven. 'Misschien was het daarom beter geweest, töat de circulairè vertrouwelijk aan de buders en verzorgers ware toegezonden, wie Jen slotte verantwoordelijk zijn voor hun 'kinderen en hun gedragingen. 1 Nu het geheim toch is opgeheven, achten pij ons ook gerechtigd er publiciteit aan te geven, temeer omdat ook leerlingen van Pndere onderwijsinrichtingen de daarin ge geven opmerkingen zeker, wel ter harte mo- jen nemen. "C^n haar geheel luidt de circulaire: Aan de leerlingen van het Leidsche 7 Gymnasium. Olgehs het eenparig oordeel van Curalo- n van het Gymnasium is het resultaat n de gehouden examgji^ en met nam's van het gehouden eindexamen, verre van gunstig; dit geelt Curatoren aanleiding het -volgende onder de aandacht der leerlingen te brengen. De leerlingen die het Gymnasium bezoe ken, komen daar om zich in een zesjarigen cursus voor tc bereiden voor de Universiteit, ten einde na afgelegd examen in slaat te zijn het akademisch onderwijs met goeden uitslag te volgen. Zij moeten dan geleerd hebben te werken, en dat nu geschiedt in do laatste tijden bij velen niet of zeer slecht. Zij letten niet op in de les, luisteren niet met volle aandacht naar het onderwijs dat gegeven wordt; zij zijn er niet bij, althans niet met geheel hun geest, en zij laten zich afleiden door hun" medeleerlingen en door velerlei at buiten de school behoort. Op die wijze kan het onderwijs geen vrucht dragen. Die leerlingen moeten de waarheid begrijpen van het non scholae sed vitae discimus? den ernst van de spreuk gevoelen, haar voortdurend voor oogen houden. Doel van het onderwijs is niet het behalen van hooge cijfers; die cijfers hebben alleen waarde, wanneer zij naar waarheid getui gen van ijver en toewijding, niet alleen op dt.- school, maar ook thuis, en aan dezen ijver en deze toewijding ontbreekt, helaas, vaak al te veel. Vervolgens wijzen Curatoren op het over dreven uitgaan van vele leerlingen, vooral des avonds en vaak tot een laat avond-uur, zeer ten nadeele van de gezondheid, van de werklust, van de frischheid bij het werk. Het vele dansen, de overmatige beoefening van sport, het geregeld bezoeken van biosco pen, schouwburgen en concerten draagt stel lig niet bij tot degelijk werken en tot een goede voorbereiding voor universitair onder wijs. Voorts wenschen Curatoren vooral te waarschuwen tegen het zoogenaamde spie ken. Hierbij herinneren zij er met nadruk aan, dat de leerlingen van het Gymnasium hun kennis en wetenschap moeten verkrij gen ten bate van zich zeiven, voor hun toe komstige studie en niet voor een tijdelijk en schijnbaar slagen: de akademische examens worden alleen mondeling afgenomen, spie ken is dan uitgesloten, men slaagt daar al leen door eigen kennis. Curatoren hebben dan ook den leeraren verzocht, om zeer streng op dit euvel toe te zien en bij het betrappen van leerlingen, die er zich aan schuldig maken, onherroepelijk een nul op het rapport in te vullen, ten nadeele van hun eindcijfer en ter openbaarmaking van hun bedrog en hun dwaasheid. Curatoren vergeten niet, dat het zwaar beladen progtamma veel van de leerlingen vergt. Te dringender sporen zij aan tot plichtsbetrachting. Zij hopen, dat hun ern stige waarschuwing ter harte worde geno men, vooreerst in het belang der leerlingen, maar dan ook tot bevordering van den goe den naam van het Gymnasium. Een moedige daad. Met een enkel woord konden wij gisteren nog mededeeling doen van het in de Haven in het water vallen van een knaapje, de 6-jarige W. II. R., die daar op een kolen- schuit speelde, en te water geraakte. Het knaapje ging onmiddellijk naar de diepte en met dreggen gelukte het niet het ventje boven te brengen. Toen trok de havenrechercheur, de heer H. Hom, alhier, die er voor dienstzaken aan wezig moest zijn, fluks zijn jas uit en sprong verder geheel gekleed te water, dook naar de diepte en hij had de voldoening binnen drie minuten de knaap naar boven te bren gen, met gejuich door de omstanders ont vangen. Het ventje was bewusleloos, doch het ge lukte den geneesheer van den Eersten Hulp dienst de levensgeesten spoedig weder op te wekken. Dat hij niet verdronk, is, menschelijker- wijs gesproken, te danken geweest aan het moedig en cordaat optreden van den ge- oefenden zwemmer, den heer Horn, die voor deze daad alle hulde verdient. Prettig wonen. Reeds eerder wezen wij in onze kolom men op den onhoudbaren toeslahd, waarin de Van Hogendorpstraat zich na een zwaren regenval bevindt, tengevolge van het ont breken van een behoorlijke schoeiing, waar door het zandbed geregeld afschuift naar den slootkant en groote galen in het straat- oppervlak ontslaan. Alleszins gerechtvaardigd waren dan ook de klachten, die ons hedenmorgen bereikten naar aanleiding van de stortbuien van gis teravond. Over de geheele breedte van de straat was het keiendek over een lengte van minstens 1 V> meter circa 1 meter weggezakt en dit is nu. naar men ons mededeelde, reeds de vijfde maal, dat zulks geschiedt! Weliswaar was men hedenmorgen van gemeentewege onmiddellijk begonnen met de weggezakte gedeelten op te halen, maar zou het nu eindelijk niet eens aanbeveling verdienen definitief aan dezen ongewensch- ten toestand een einde te maken? Bij Kon. Bestuit is befioemd lot tweede luitenant bij liet wapen der infanterie bij het 4de regiment alhier, de sergeant A. II. Trip pelaar, leerling van het tweede studiejaar van den hoofdcursus. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen slaagde fe Amsterdam onze stadge noot, de lieer J. M. Blokpoel. Tot de Middelbare Technische school te Haarlem is toegelaten, tot dc afd. Bouw en Waterbouwkunde, eerste studiejaar: F. Meyers, alhier. Bevorderd van liet practisch leerjaar tot het laatsle studiejaar, afd. Werktuigbouw kunde: J. Gijbeis, alhier. Hel passagiersvervoer heeft in dc afge- loopen maand op dc N. Z. H.-lijnen Scheve- ningenLeidenKatwijk/Noordwijk (inclu sief Hooge RijndijkEndegeest) en Leiden Heemstede opgeleverd respectievelijk f 192.385 en f 12.765 tegen f 177.639 en f 16.769 in dezeltde maand van het vorige jaar. Voor het goederenvervoer op deze lij nen waren de cijfers over Juli resp. f 3466 en f 882 tegen f 3959 en f 1498 in Juli 1925. De Leidsche Reddingsbrigade (L.Z.C.) bericht, dat wederom een kastje met red- dingslijn is geplaatst op het voorerf der fa. v. d. Loo, Haarlemmertrekvaart en één Oude Rijn hoek Hoogstraat. Reddingshaken aan Greinbrug (hjangegracJil, Oostdwars- gracht), Karnemelkfbrug (N. Rijn, Gangetje) Borstelbrug (zijde Noderlandsche Bank) en Houtbrug (Zw. Singel, Korevaarslraat). Door de ruime bijdrage van den welda digheidsavond van 15 Mei in de Gehoorzaal zijn thans nog te plaatsen een 20-lal haken en een 10-lal lijnen. Wie geeft schril tel ijk een gunslig punt op voor plaatsing van lijn ot haak aan A. J. v. d. Lijke, Oude Singel 14, ol W. F. van Ingen Schenau Jr., Aalmarkt 7 7 Door de Leidsche Christelijke Oranje- Vereeniging wordt in samenwerking met de afdeeling Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond op Woensdag 22 September a.s., des avonds te 8 uur in de Stadszaal een groole feestavond gehouden. Nadere bij zonderheden zullen wij te zijner tijd mede- deelen. De Sls.crt. 171 beval de slaiulen van de N.V. Maaischappij tot Exploitalie van Onroerende Goederen ,,Hou Vast" en de N.V. Leidsche Handel- en Transportmaat schappij, beide alhier, benevens de gewij zigde statuten der R. II. WLimonade- lahriek, eveneens alhier. Wij verwijzen naar een officieele ken nisgeving van B. en W. in dit Blad inzake de inschrijving van nieuwe teerlingen voor openbaar vervolgonderwijs op Dinsdag 14 en Donderdag IS September a.s. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. C. de Bruijn en fam asphalleerder, woon schip Morschsingel. A. L. Deegenaars, bakker, Heerensingel 20a. J. G. Kenbeek, onderwijzeres, Korevaarstri 9. W. Keijzer, slag.knechl, Hyacinlhenslr. 11. L. Segaar, concierge, Üfeidoornslr. 19. G. ffc Steen bergen, Sieboldtsir. 28. J. W Blauhoff, ondermach. NS, Morschweg 122a. A van Vliet en fam„ arbeider, Langegracht 06. J. Al, ingenieur, Nieuwe Rijn 12. P. J. Kerkhoff, dienslbode, Maarsmansleeg 14. H. Hekking, Morschweg 65. A. G. J. van Ravensberg en famlogemenlhouder, N. Beestenmarkt 19. ff. B. v. Wijk, Milil. Inv. Huis. M. J. Kreijns, verpleegster, Hoog!. Kerkgr. 23 M. Schneider, dienst bode, Rijnsb.weg 50a. J. Blokland, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. F. Boon en fam reiziger, Morschweg 75a. A. Prins en fam., meubelmaker, Voidersgr. 27. F, J. v. d Schaaf en fam., timmerman, woon wagen Roomb.weg. S. Becker, dienstbode, Breestr. 177. S. M. Slollev. d. Vossen en fam., Warmonderweg 17. W. G. M. v. Veggel, winkeljuffr., N. Rijn 62. J. Bate laan, Langebrug 12. M. G. Brugmanden Roestert, Trompstr. 30 E. J. Snijders. H. de Groolslr. 8. M. C. A. BoodtSteen- set v d. Aa, N. Rijn 65a. M. de Meij. W. Rozenslr. 18. C. de Koning, W. Ro- zenstr. 18: G. J. Blanke, Steenslraat 37. H. Bruijing en fam., incasseerder, Lin destraat 19. D. Deutekonrv—v. Nierop en fam., Driftslr. 27a. D Boersma, bedien, de. Oude Vest 13. W. K. Dicke, Vreewijk- siraat 3. A. M. Kommann, hulp v. d. huish., TeTweepark 6. M. Wijnberg, Win kelbel!., Zoeterw-Singel 10. M. J. v Sleijn en lam koopman, Oostdwarsgr. 24. C. H. L. Sanders, ass. Sterrenwacht, Sterrenwacht 2. A. F. Stahl, ciseleur, Pioenstraat 42a. Wede. M. Mulderv Ham, Hooigracht 38. J. Hl C Maak, dienstbode, Apoth dijk 11. P. A. G. Bas tiaansc, Oude Rijn 3. H J. Postma, Acad. Ziekenhuis. H. A. J Westerman, dienslbode, Noordeinde 50. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. A. de Haan (vr.). Katwijk aan Zee, Voor straat 22. J. J. Plugge, O. en W. Souburg A. H. v. d Geest, Ouwerkerk a d. Am- stel, Binnenamstelstraat. W. F. v. d. Spree. Lisse, Grachtweg 60. J. B Tijster man. Nieuwkoop. A. 118. N. Quelhorst (vr Rotterdam, Gem. Ziekenhuis Bergweg. R G. J Bik, Rotterdam, Faanderstr. 15a. A. Vildebrand Aalsmeer. P. J. v. Son, Rotterdam, Alwinestr. N. v. Duyn Rebentisch, Den Haag, Slalenlaan 130, M. Ilannaart, Middelburg, Kromme Weele 107/109. W. S. Baart, Voorschoten, Leidscheweg 122. C. M. Solleveld (vr Wassenaar, Wilhelminalaan 2. G. R. Benthcm Sijpkcns (vr.). Wassenaar, Haese- broekscheweg 9a. H. L. v. Deventer, Den Haag, Jacobaslraat 92. Fr. J. Kremer, Den Haag, Weimarstraat 49 J. F. v. Slrien, Dienien, Burg. Sikkesslr. 49. II. L. Muller, Hilversum, Bodclslr. 66. A. v. Unen (vr.), idem. idem. J. C. 11 v. d. Berg, Den Haag, Beijerstr. 4!T. W. Luitjes Middelburg, Wagenplcin Q 113. M. D. Ozinga, Den Haag, Emniaslraat 151 H. L Ravensbergen, Utrecht, Amstcrd.str. weg 191. Baron W. F. 11. v. Haersolte, Den Haag, Riouwstraat 176. G. Kling, Rotterdam, Gr. Visscherijslr. 92al. Ant. Brommer, Voorschoten, Rijndijk 7. II. de Vrios. Den Haag, U. T. O. J. M. Man deis (vr.), Roosendaal c. a. Molenstraat 17. E. A. Albrecht (vr.). Den Haag, llclena- siraat 56. J. v. d. Ham (vr), Alphen a d. 11.Pr. Hendrikstraat 35. J. Segaar, Amsterdam, Overtoom 135/137. W. J. Brouwer, Oegslgeest, Mauritslaan 15 P D. Buijze, Haarlem, Spaarne 92 J. Pb. Backx, Antwerpen. Rue Sc.hombeke 21. E. v. Zanten (vr.), Amsterdam, Overtoom 135/137. J. W. A. Duparc, Den Haag, Nassau Zuilenslcinslraat 17. M. A. J. Vaalman (vr.), Veghel, Hoofdstraat d 17. C. E. N. Groenendijk (vr.), Oegslgeest, En- degeesterlaan 1. 41. Kamsteeg, Oegslgeest De Kempenaerstr 7. W Smits, Rotter dam, Dijkstraat 121. C. W. v. Zoen (vr.) Sasscnheim, Zuiderstraat 32 J. Luzae, Den Haag, Aart v d. Goosslraat 30. L. Bicncn, Den Haag, Kon. MarieslrAat 17 M. H. v. Reijmersdaal (vr), Maastricht, Meerssencrweg 211. II. PeesFavier (vr.), Amsterdam, Tasmanslraat 87 I N. Boon (vr.), Bleiswijk. B. J. Frijda, Den Haag, Bockhorstslraat 157a v. Koppen hagen geb. Verbruggen (vr), Helder, Hoog straat 53. Hofbericht. Thans is definitief bepaald dat H M. de Koningin-Moeder haar zomerverblijf Ie Soesldijk Maandag 20 September zal eindi gen. Zooals reeds werd medegedeeld zal H. M., alvorens haar palcis in den Haag te betrekken, eerst een builenlandsche reis gaan maken. Internationale Arbeidswetgeving. Bij de Tweede Kamer zijn thans inge diend vier ontwerpen van wet, te weten: 1. Een wetsontwerp tot goedkeuring van het ontwerp verdrag van Genève, betref fende de gelijkheid van behandeling van vreemde arbeiders en eigen onderdanen voor de ongevallenverzekering; 2. een ontwerp tot voorbehoud der be voegdheid voor toetreding tol het ontwerp verdrag van Genève, betreffende nacht arbeid in de bakkerijen; 3. een ontwerp tot goedkeuring van bet onftverji-verdrag van Genève, aangaande de schadeloosselling voor ongevallen, over komen in verband mét de dienstbetrek king; en 4. een ontwerp tot voorbehoud der be voegdheid voor toetreding tot het ontwerp verdrag van Genève betrcttende schadeloos stelling voor beroepsziekten. Naar de regeering in een algemeene in leiding lot de Memorie van Toelichting op merkt/behoeft de ratificatie van de onder 1 en 3 genoemde ontwerp verdragen niet te leiden lot eenige wijziging of .aanvulling van de Nederlandsclie wetgeving, waarom dan ook met betrekking tot die ontwerpen, goed keuring bij de wet wordt voorgesteld. Anders is het met de onder 2 en 4 ge noemde ontwerpen, welker ratificatie onder scheidenlijk wijziging van de Arbeidswet en aanvulling der Nederlandsclie Ongeval- lenverzekeringswelgeving vereischt, zoodat hier een andere vorm van regeling der rati ficatie wordt gekozen. In elk der ontwerp-verdragen komt een bepaling voor, welke het verdrag ook bin dend verklaart voor koloniën en bezittingen, die geen zelfbestuur hebben, onder het voorbehoud dat het verdrag niet onuitvoer baar zij. ten gevolge van de plaatselijke omstandigheden; 2 dat dc wijzigingen, die noodzakelijk zijn, om hel verdrag te doen aanpassen aan de plaatselijke omslandig- hoden, daarin mogen worden aangebrachl. Bedoeld voorbehoud laat voldoende vrijheid om t. z t. een nadere beslissing tc nemrm ten aanzien van de toepassing van de ont werpverdragen op Nedcrlandsch-Indië, Su riname en Curacao. Ingevólge art. 1 van hel eerstgenoemde ontwerpverdrag verbindt de Staat, die het verdrag bekrachtigt, zich. om onderdanen en hun rechtverkrijgenden van de overige lot hel verdrag toegetreden st alen bij een ongeval, dat binnen zijn gebied heelt plaats gehad, ten aanzien van de Ongevallenver zekering, op denzelfden voel te behandelen, als zijn eigen onderdanen Art. II geeft echter vrijheid, om met be trekking tol de schadeloosstelling voor on gevallen, overkomen aan arbeiders, die in dienst van een onderneming, gevestigd binnen het gebied van een tot het Verdrag toegetreden Staat werkzaam zijn, of die als gevolg van den aard der dienstbetrek- BINNENLAND. H. M. de Koningin onthult een gedenk steen in het nieuw te bouwen Diaconessen- huis te Utrecht. Vier wetsontwerpen inzake de ontwerp verdragen van Genève. Prov. Staten verleenen een crediet van f 2 millioen voor den bonw van een R.K. Krank zinnigengesticht te NoordwijkerhouL BUITENLAND. Van de vergaderingen van Volkenbond en Volkenbondsraad. Dnitschland is tot den Volkenbond toegelaten en krijgt een perma nenten raadszetel. De Britsche mijneigenaren raadplegen de districten. De rnst in Spanje heet hersteld.^ king regelmatig eenigen lijd binnen het ge bied van dat lid werkzaam zijn. bij speciaal verdrag tusschen de betrokken Slaten te be palen, dat op ongevallen, ook indien zij zijn overkomen binnen het gebied van den eencn staat, niettemin de wetgeving van den anderen staat van toepassing zal zijn Naar de Mem. van Toel. opmerkt, brengt dit ont- werp-verdrag voor Nederland geen nieuw beginsel. Het onder 2 genoemde wetsontwerp is op twee punten in strijd met de regeling, neergelegd in dc Arbeidswet 1919. Volgens artikel 38 dier wet mag het hoofd ct de bestuurder van een broodbakkerij, die in den regel zonder hulp van anderen bak- kcrsarbcid verricht tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des vooTmiddags dien arbeid verrichten, indien hem daartoe ver gunning is verleend. Het onlwerp-verdrag daarentegen verbiedt nachtarbeid gelijkelijk voor patroons en arbeiders, en kent geen speciale afwijkingen voot eerstgenoerriden alleen. Verder kan, volgens de thans ten onzent geldende regeling de banketbakkerspatroon, die uitsluitend een banketbakkerij drijft, des nachts werken, terwijl het ontwerp-verdrag des nachts het bereiden van „brood, gebak cf dergelijke meelproduclen" in het alge meen verbiedt. Nu is uit een onderzoek ge bleken, dat slechts een minderheid van de alleenwerkende broodbakkers en onzent in het "bezit is van een vergunning, krachtens artikel 38 der Arbeidswet, terwijl de ban ketbakkerspatroons slechts bij uitzondering des nachts plegen te werken. Bezwaren, die uit de internationale rege ling voor het bakkersbedrijf in Nederland voortvloeien, wegen dan ook, naar de mee ning der regeering, niet op tegen het nadeel, dat door het niet ralificeeren van het ver drag door Nederland zou worden toege bracht aan het instituut der internationale conventie betreffende den,arbeid.. Overigens zouden de bezwaren voor ver reweg de meeste alleenwerkende bakkers zijn opgeheven, inden de Arbeidswet in dier voege werd gewijzigd, dat aan alle bakkers- patroons het verrichten van voorarbeid, ge durende twee uren vóór den aanvang van den gewonen bakkersarbeid, werd toege staan. Met betrekking tot het derde ontwerp verdrag is de regeering van gevoelen, dat Nederland zonder eenige bedenking tot dit verdrag zal kunnen toetreden, omdat de Ongevallenwet 1919/1920 aan de voorwaar de van het ontwerp voldoet. Het onlwerp-verdrag heeft geen betrek king op ongevallen in den landbouw Daar voor wordt een afzonderlijke internationale regeling gemaakt. In het onder 4 genoemde wetsontwerp worden beroepsziekten gelijk gesteld met ongevallen. Aangezien de leden, die hel ver drag bekrachtigen, zich verbinden om de desbetreffende bepalingen uiterlijk op 1 Januari 1927 Tn werking te doen treden, zal een ontwerp van wet lot aanvulling van de Ongevallenwet-1921 weldra de Statcn-Gene- raal bereiken. Nederland en Turkije. Met verwijznig naar zijn schrijven d.d. 1 April j.l. heeft de Minister van Buitea- LmcUche Zaken aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat ,d.d. 11 Augustus j.l. mot de Turkscke regeering nota's zijh gewisseld, waarbij de d.d. 11 Februari j.l. gesloten overeenkomst, waarbij' de handelsbe trekkin gen tusschen Nederland en de Turksche Republiek voorloopig geregeld worden, tot 15 Februari 1927 wordt verlengd. Bij het ischrijven heeft de Minister gevoegd den tekst der tusscAen onzen gezant te Kon- stontinopel en den Turkschen Minister van Cauenlandsche Zaken te Konstantinopel gewisselde nota'a. j A

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1