DINSDAG 7 SEPTEMBER STADSNIEUWS. BINNENLAND. Ket voornaamste nieuws van heden. No. 20394. Anno 1926. LEIDSCH DAGBLAD r PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adralenli&n, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week ...v Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. .~V.> 'L 0.18, r m 0.18, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Kamer voor Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (Vervolg van gisteren). In de gistermiddag voortgezette vergade ring der K. v. K. werd besloten een adifes te zenden aan den Minister van Binnenland- schc Zaken en Landbouw, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid om een credict ie verleenen aan de visscherij-vereenigin- gen ten behoeve van de ombouw van zeil- in molorloggers. In antwoord op een in dd vorige vergade ring door den heer Jongenburger gestelde vraag, werd door den voorzitter medege deeld, dat voortaan het telefoonkantoor te Alphen aan jlen Rijn van 6 uur voorm. tot 1U uur nam. geopend zal zijn, lrëlgeeh voor de Alphensche fabrikanten een groot gerief ibeleekent. Hierna kwam opnieuw aan de orde het voorstel van het .Bureau der Kamer om ge durende dne achtereenvolgende jaren aan een commissie, welke onder leiding van dr. Oly proefnemingen zal verrichlen inzake Ie prcparcering van nelten voor de zeevis- schcrij een jaarlijksche subsidie van f 123 toe te kennen. Gelijk men zich herinneren zal, staakten in de vorigp verandering over dit vooTslei de stemmen In stemming gebracht werd het voorstel van hel Bureau ihans met 13 tegen 8 stem men aangenomen Tegen slemden de heeren RoëlL Heringa, Van der Laan. Raaphorst. Dijkdrent, Simo- nis, Ouvfrehand en Wernink. Eveneens werd zonder hoofdelijke stem-, ming aangenomen het voorstel van het Bu reau der Kamer om aan het googheemraad schap Rijnland te verzoeken vergunning te verleenen om in de nachturen met motor booten enz. te varen in de Leidsche Trek- vaart. Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken tot het personeel van de K. v. K. voor het gezonden "bloemstuk, werd do openbare vergadering gesloten en ging de Kamer over' in huishoudelijke vergadering. Na heropening werd direct begonnen aan de rondvraag. Ook deze stond in het leeken der feest stemming, waarin de Kamer blijjeens dc vlotte afwerking dor agenda scheen ie ver- keeren. Alleen verzocht de heer Alkemade aan de Kamer haar invloed aan te wenden teneinde verbetering te brengen in den deplorabelen toestand, waarin de vaarwaters te Noord- wijk verkeeren. Be voorzitter zegde overweging toe. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Na afloop bleef men nog eenigen tijd in inliemen lering bijeen, waarbij de eerewijn werd rondgediend en ververschingcn wer den aangeboden. Tenslotte werd een gezamenlijke rond gang door het nieuwe gebouw gemaakt, waarbij wij gelegenheid kregen op. te mer ken, dat de Kamer in dit perceel over heel vrat meer lokaliteit beschikt dan op de Breeslvoat, terwijl ook de inrichling der ver schillende vertrekken in velerlei opzicht in derdaad keurig genoemd mag worden. Wij kunnen de Kamer van harte geluk wenschen met haar nieuwe „home". De demping van de Volmolengracht en de waterverversching der Leidsche grachten in oude tijden. Zooals men zal welen, werd onlangs door den Leidschen 'gemeenteraad besloten tot demping van de Volmolengrachl ten be hoeve van een nieuwen verbindingsweg daar ter plaatse, welke dan zou leiden over een nieuw te bouwen brug over de Oude- Sin gelgracht. De uitvoering van dit werk werd opge dragen aan de aannemersfirma Bolle, uil Zwolle, onder toezicht van Gemeente, werken. Alvorens een aanvang kon worden ge- niaakt met den bruggenbouw was het even wel noodzakelijk om een gedeelte water van de Volmolengracht af te dammen en de ruimte leeg te .pompen. De verwachtingen, dat dit werk spoedig zou zijn volbracht, werden echter niet be waarheid. Telkenmale wanneer de pompen tuiten -werking gesteld werden, rees het niveau van het water in de afgedamde ruimte tot dal van het water daarbuiten. Vermoedelijk, zoo redeneerde men, zou dit te wijten zijn aan de fundamenten van den ouden walmuur. welke niet meer wa terdicht zouden zijn en waardoor volgens de wet der communiceerende vaten het water binnen en buiten de afdamming even hoog zou komen te slaan. Toen men evenwel stuitte op een ouden ouiker, waarvan men de herkomst niet ,°J terecht brengen, rees het vermoeden, «d deze duiker wel eens de schuld van 0 ernstige stagnatie, waarmede de uit- oenng van het werk bedreigd werd, zou ^nnen zijn. Onzerzijds zijn ook wij toen op onderzoek Arrh* ?en en v?n^en in het Gemeentelijk een boekje van een oud-stadgenoot, S. van der Paauw, getiteld „Verhaal van de middelen tot verversching van het water in de grachten der stad Leyden, gedurende een reeks van bijna tweehonderd en vijftig jaren". In het „voorberigl" verhaalt de schrijver, die destijds de betrekking van slads-architect bekleedde, hoe in 182G „ge durende het heete zomerweder, wanneer het water deszeHs laagsten stand bereikt, uil sommige grachten een onaangename lucht oprijst". In October van. dat jaar werd hun opgedragen door Heeren Burgemeester en Wethouders „middelen uit te vinden, ten einde ware het mogelijk, deze hinder lijke lucht te verdrijven." De gegevens voor dit boekje, dat de vrucht van zijn studie was, ontleende de heer Van der Paauw, zooals hij zegt, aan de Archieven en andere' legale stukken. Vanaf 1591 kan met zekerheid de ont wikkeling van de geschiedenis der verver-* sehing van het grachtwater worden nage gaan. Het was in het tijdvak tusschen 1592 en 1594, dat werden aangebracht „vijf verlaten schotdeurtjes of walérkeeringen, waarvan vier langs den Singel (nu Oude Vest) uit loosden, waaronder eene aan- de brouwerij van P. Adriaansz van de Werf, voor het einde van de Volmolengracht". „Door deze afsluitingen", zoo gaat de schrijver voort, „waren de grachten zooda nig ingekolkt, dat al het daarin bevatte wa ter geene de minste gemeenschap had met de buitenwateren en dus het vuil niet op andere grachten kon afloopen. Op deze inkolking werd nu aan het einde van de donkere of nieuwe Volmolengrachl langs den Singel, een ros- of paardenmolen gesleld, om hel vuile water, hetwelk tusschen deze vijf verlaten besloten was, uil te ma len en door eenen steenen gemetselden duiker (van 41/* voet hoog, 2 voeten wijd en 47s voet onder water liggende) onder door de" Veslgracht en den Singelweg, builen de Stad uil te lozen, in de aldaar liggende sloo- len, welke met de Slaaghslool gemeenschap hadden". De veronderstelling, door ons gemaakt, dal de thans gevonden duiker in verbinding moest staan met het grachtwater, was dus hiermede bewaarheid en hieraan was het ons inziens dan ook te wijlen, dal men er niet in slaagde de afgedamde ruimte droog le krijgen. Een volledige bevestiging van onze ver onderstelling wordt nog gevonden in een oude kaart door dena-dj.-archivaris der ge meente, mr. Verburgt in het Gemeente archief gevonden blijkens onderschrift ge- teekend door Joris Gerstecoren, 26 Decem ber 1645, waarob een ververschingskanaal is aangegeven, juist op de plaats waar mén thans aan hel werk is, wat mede blijkt uit het bijschrift der teekening luidende: „Gronl van een gedeclle van do Slaaghmolen treek- sloot omtrent de Sluys daarin gelegen met de omslandichheden daer omtrent, als ooc.k de Singelslool, Singelgracht-Wal, Binne- veslgracht ens met tekenen en kleuren", (de kaart is gekleurd Red. L. D.). Men vindl op deze kaart vrijwel de situa tie terug-thans aan het licht gebracht Dit riool zal dus een ververschingskanaal zijn geweest en zoo zullen er vermoedelijk nog veel meer in den Leidschen bodem aan wezig zijn. Zoo zou men met den Ouden Pre diker kunnen zeggen: „Er is geen nieuws onder de zon". Het door ons thans te maken centraal rioolslelsel zou dan zijn voorgangers gehad hebben in de ververschingskanalen uit de 15de en 16de eeuw waar er thans toevallig een aan het licht zou zijn gekomen. Voorzeker is een en ander wel een nader onderzoek waard. Van opperman tot metselaar. In tegenwoordigheid van den wctiiouder vcor Sociale Zaken den heer J. F. X. San ders. het bestuur van de Ambachtsschool en de diTectcur en leeraar dezer inrichting, be nevens van den directeur van het Bureau voor Sociale Zaken, den heer P. C G. A. Wijkmans, had gisteravond de officïeele opening plaats van de door de gemeente in gestelde cursus tof opleiding van opperlieden tcrt metselaaT, waarvoor zich, spijt het ver zet van de sociaal-democratische raadsfrac tie, 29 personen geheel vrijwillig hadden aangemeld, die nu ook in het gebouw van de Ambachtsschool aanwezig waren, meest mannen van gevestigden leeftijd, v De regeering had zich door verhindering van den djrecteur van het Rijksbureau van Werkloosheid verzekering en Arbeidsbemid deling doen vertegenwoordigen door den heer Meijer de Vries, hooldcommies bij de zen dienst en secretaris der Rijkscommissie voor Werkverruiming. De wethouder hield een kor^e rede waar in hij zijn voldoening uitsprak over deze zeer ruime en geheel vrijwillige deelneming en vroeg zich daarbij af wat er overgebleven is van de oppositie tegen dezen cursus in den gemeenteraad. Hij hoopte van harte dat de cursus mag slagen. Hem staat als wethouder van sociale zaken steeds de ellende van de werkloosheid voor oogen, niet alleen in dit vak maar ook in andere vakken. En wan neer deze menschen door zicli in het metsel vak te bekwamen hunne positie kunnen vér- beleren en door vermeerdering hunner vak kennis sterker zullen komen te staan in den strijd van het leven, dan zal daarin een aanleiding kunnen gevonden worden, ook voor andere vakken dergelijke leergangen te houden. - - K'.z Niet alleen zal dat zijn in hun eigen be- iang, dgch, waar met betrekking tot deze materie, heel Nederland het oog op Leiden gevesLigd houdf, zal, bij welslagen, ook el ders het Leidsche voorbeeld worden gevolgd in hek belang der sociaal zwakken (applaus, ook van de cursisten zelf). De heer Meijer de Vries, hierna sprekende zeidc dat de Minister met belangstelling dit pogen van Leiden volgt. Is het plicht van do overheid hen. die buiten hun eigen schuld werkloos zijn financieel te steunen, het is ook den onverbiddelijken plicht van den wcrkloozcn zelf tot opheffing der werk loosheid mede te werken. Er is in een tijd schrift smalend ovêr pogingen als deze ge schreven, de Regecring denkt er anders over pn wilxursussen als deze gaarne finan cieel steunen. Zij acht deze wijze van han delen een mijljiaal op den moeilijken weg die leiden moet tot de vermindering van de werkloosheid. De leider van den cursus de directeur van de Ambachtsschool, de heer G. E. C. Kuy'ntjes, gaf ten slotte eenige wenken aan de deelnemers cn drong op <ccn goede orde aan. Het leerplan dat vrij uitgebreid is, is ver deeld in lessen in de theorie en in de prac- lijk van het vak. Voor fle theoretische vak ken treedt als leeraar op de heer G. Bul man de praclijk zal worden onderwezen door den heer J. J. van Biemen, beide leeraren aan de Ambachtsschool. Feestavond Tconeelveieeniging D. V. V. De vereeniging mocht zich gisteravond verheugen de zaal van l'Union flink bezet te zien. Precies kwart-over-acht opende de voorzitter den avond, heette de aanwezigen een hartelijk welkom en be.dankle den heer Rap voor zijn medewerking. Onder leiding van den heer W. F. 'Azier, werd opgevoerd 't spel van den Sleutel. Aan 'l slot mochten de spelers een daverend applaus ontvangen van de aanwezigen. Ook het muziekgezelschap, onder leiding van den heer H. van Rosse Jr. oogstte groote bijval van het publiek. Verder werd er dank gebracht aan de winkeliers, die hun medewerking hadden gegeven, door het beschikbaar slellcn van prijzen voor de ker- mis-attracties en mede aan de commissi.-, welke onder leiding van den heer v. d. Broek de leiding had j^rzorgd. Om 12 uur begon het bal onder leiding van den heer W. de Graaf Jr., dat velen nog lang gezellig bijeen hield. In de subcommissie voor Ned- Taai en Letterkunde van de commissie in 1926, belast met hel examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen, tot het geven van middelbaar onderwijs in de Ned. taal- en letterkunde, is benoemd tot lid dr. G. Iieiniius, redacteur van het Woordenboek der Ned. Taal, alhier. Tot lid, respectievelijk plaatsvervan gend lid van de commissie, in 1926 belast met het afnemen van het examen tot ver krijging van het getuigschrift als leider van lichaamsoefening en van dat als sport leider, zijn door den Minister van Onderwijs, IC en W. benoemd de heeren M. A. A. Stevens, leeraar aan de Gem. H.B.S., en A. Melz, leeraar aan het gymnasium, beiden alhier Gistermiddag plm. 2 uur had in dc Breeslraat, ter hoogte van de Diefsteeg. een aanrijding plaats tusschen een auto, be stuurd door G. v. W., alhier, en den fiets rijder M. S-, uit Voorschoten, daar de auto links van den weg reed. De fiets werd ge heel vernield. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats-. Hedenmiddag geraakte het zesjarig zoontje van den heer J. R., toen het in de nabijheid van den walkant aan de Haven aan het spelen was, plotseling te water..Met behulp van omstanders werd de jongen spoedig uit zijp benarde posiie verlost. Door de bekende firma Verkouw en Stokhuijzen, alhier', wordt aan haar afne mers tegen inlevering van 80 plaatjes, welke deze firma in de pakjes thee verpakt, een keurig album over vaderlandsche his torie ten geschenke gegeven. De uiterst leerzame tekst werd geschreven door den hoer C. van Son, hoofdrédacteur van Morks.' magazijn. Zoowel het album als de plaatjes ziener welverzorgd uit, zoodat het geheel voor de jeugd een waardevol bezit vormt. Gisteravond is ïn het perceel Korl- Rapenburg 6 het filiaal van de welbekende wasscherij en ververij Palthe heropend, na aan een algeheele zoowel in- als uitwendige verbouwing te zijn onderworpen geweest. De hoofdaannemers, de heeren Mugge en Van Klaveren, hebben overigens wel eer van hun werk. Van buiten trekt het pand al direct de aandacht door de royale voorpui, terwijl ook het intérieur heel wat gewonnen heeft. Behalve dat de winkelruimte onge veer tweemaal zoo groot geworden is, zijn er nieuwe vertrekken ingericht voor de af- deeling onlvlekken en expeditie, terwijl tevens een paskamertje is bijgebouwd. Ook aan de betimmering is alle zorg besteed, zoodat van het oude pand eigenlijk weinig meer overgebleven is dande goede naam. Maar dat fo per sa{do dan toch' ook het voornaamste! c - -jL Heden herdacht onze stadgenoot, de heer J. Nieuwenburg het feit, dat hij 25 jaar geleden als kruideniersbediende in dienst trad bij de lirma L. C. Affourtit, Steenslraat alhier. Gedurende deze kwarteeuw heeft Nieuwenburg de firma t^ouw gediend, zoo dat het te voorzien was, dat de dag van heden niet onopgemerkt voor den jubilaris voorbij £pu gaan. Hedenmorgen werd de jubilaris door zijn patroon locgesproken, die hem dankte voor al hetgeen Nieuwenburg in de afgeloopen 25 jaar voor de zaak gedaan had en den wensch uitsprak, dat hij nog vele jaren aan de firma verbonden zou blijven. A4s per soonlijk blijk van sympathie bood spr. hem een gouden horloge aan, terwijl zijn kinde ren hieraan de bijbehoor,ende gouden ket ting toevoegden. Namens het personeel sprak nog de heer Bonte, die hem dankte voor de ondervon den goede kameraadschap en hem, een siga- rellenpijp aanbood. Hierna bleef men nog eenjgen tijd gezel lig bijeen. Vanzelfsprekend had de jubila ris den verderen dag vrijaf. De Nederlandsche delegatie Ier Volkenbondsvergadering. De Nederlandsche dclcgalie heeft beslo pen, zich op de volgende wijze over de zes groote commissies ter 7de Volkenbonds vergadering te verdeelen: de Juridische en conslilutioneele commis sie: jhr. Loudon en mr. Limburg; Technische commissie: prof. Van Eysingi en prof. Frangois, Ontwapeningscommissie: jhr. Loudon; Budgelaire commissie: prof. Van Eysinga, Sociale humanitaire cdmmissic: prof, Frangois de polilieke commissie: graaf Van Lyn- den van Sandenburg. De arbeidsverdeeling is dus dezelfde van verleden jaar. Alleen met het oog op de mogelijkheid dat de discussies in de jur. commissie een groote polilieke beleekenis kunnen krijgen, is de leider van onze dele gatie, jhr. Loudon, naast mr. Limburg ook voor die commissie, aangesteld. Overwerkvergnnning in onze textiel-indnstrie. Op de vragen van den heer' Blomjous betreffën'de het verleenen van overwerkver- gunningen in -de textielindustrie in verband met werktijd verlenging in Italië heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord kennis te hebben genomen van de nieuwe regelihg der arbeidstijden in Italië, waarbij met ingang van 1 Juli 1.1. werkgevers daar te lande gerechtigd worden den arbeidsduur der werknemers met een uur per dag te verlengen en van de motieven, die'fot ver lenging der arbeidstijden in Italië geleid hebben, nl. om de productie van sommige industrieën te vergrooten door de kosten per eenheid te verminderen. De minister weet, dat de eerste-minisler van Italië, de heer Mussolini, in een inter view met een redacteur van de Daily Mail de textielindustrie met name genoemd hoeft, al9 zijnde een der takken van de Italiaansche nijverheid, welke wegens bui- ienlaiidsche concurrentie deze arbeidsver- lenging noodig heeft en hij is bekend met het feit, dat de Italiaansche textielindustrie vooral de laalste jaren ten gevolge harer goedkoope productie tot grooten bloei is ge komen en meer en meer op de wereldmarkt als zeer ernstige concurrentie, ook van le Nederlandsche textielnijverheid, optreedt, zoodat vooral orders in stapelarlikefen, tegen de concurrentie van Italië in, op de wereldmarkten veelal niet dan mei verliezen kunnen geboekt worden. De minister en zijn beide ambtsvoorgan gers hebben bij voortduring blijk gegeven van den wil om door het verleenen van overwerkvergunningen het voorlwerken mo gelijk le maken in die industrieën, waar de buitenlandsche concurrenten een bijzon deren voorsprong hadden door lagere pro ductiekosten (vooral in perioden van dalende valuta), invoerbelemmeringen of andere ba- schermende maatregelen, huisinduslrie, lan- geren werktijd enz. Bij het beperken van omvang en duur dier vergunningen staal steeds het slreven voorop om zoo min moge lijk de internationale doorvoering van do 46-urige werkweek tegen le houden. Daar om worden die vergunningen steeds inci denteel, Verleend voor een zoodanigen ter mijn, dat geen voortzelling plaats heeft, nadat de bijzondere motieven opgehouden hebben te bestaan. In het complex van omstandigheden, die moeilijkheden in de Nederlandsche textiel industrie veroorzaken, kan een werktijd- verlenging in Italië van zoodanigen invloed zijn, dat noodgedwongen ook hier werklijl- verlcnging noodig wordt om werkeloosheid te voorkomen óf te verminderen. Blijkt dat het geval te zijn, dan zal de minister te dien aanzien in denzelfden geest hande len als tot dusverre blijkens hel iri de vorige alinea medegedeelde is geschied. De vervaardiging van gasmaskers. Op de vragen van den heer Danz Betref fende het verleenen van overwerkveTgun- ningen voor het vervaardigen van gasmas- Jrejs, heeft minister Lambooy bevestigd, dat aan de rubberfabriek Hevea te Oosler- BINNENLAND. Hnldjping van de heeren Mnlder en Sytsma in den Leidschen Raad. De verdeeling der Nederl. delegatie ter Volkenbondsvergadering over de commissies. Congressen der Chr, en der psychologen. Werkgeversvereen. Opening der 15de Jaarbenrs te Utrecht BUITENLAND. Nintsjits is gekozen tot voorzitter van de V olkenbondsvergadering. Het directorium in Spanje schijnt zich ta handhaven. De Engelsche mijneigenaren weinig toe schietelijk. beek gasmaskers worden gefabriceerd roor het ^Departement van Oorlog. Bij navraag is gebleken, dat inderdaad bij de genoemde fabriek overgewerkt is. Dit betrof echter niet het personeel, dat gas maskers maakt, doch een groep metaal be-r werkers, die de voor deze fabricage benoo- digde hulpgereedschappen en inrichtingen vervaardigde. Waar de aanmaak van de gasmaskers zelve moest wachlen op het gereedkomen van het evenbedoelde gereedschap en Je daarbedoelde inrichlingen, was het voor den fabrikant om op tijd te bunnen gereed komen noodig deze vervaardiging zoo veel mogelijk le bespoedigen. Hel ligt in het voornemen van den fabri kant bij de fabricage van de gasmaskers niet langer dan den normalen werklijd te doen werken. Afzonderlijke vrouwenclnbs in kiesv ei eenigin gen In opdracht van de algemeene vergade ring van 1925 heeft een commissie uit den Vnjz.-Dem. Bond. bestaande uit de dames dr. Aletta H. Jacobs on W. A. L. Ros-Vrij- man en de heeren mr. Oud en mr. van Aal ten, een rapport uitgebracht omtrent het vraagstuk van de organisatie der vrouwen binnen het partijverband; Naar het oordeel van de commissie is de noodzakelijkheid aanwezig van een afzon derlijke propaganda-organisalie ondeV de vrouwen, te meer, waar vele vrouwen gr niet gemakkelijk toe te bewegen zijn, aan stonds lid van een kiesvereeniging te wor den. Het werk in de vrouwenclub kan dcD overgang vormen tot het werk in de kies vereeniging; daarom acht de commissie het bestaan van een afzonderlijke vrouwen organisatie noodzakelijk. Inzake de financieele regeling stelt do commissie voor. dat de vrouwelijke leden der afdeelingen, die tevens lid zijn van c-en afdeeling der vrouwenclub. aan de kas der bondsafdeeling geen contributie zullen be talen. Het hoofdbestuur gaat met deze voor stellen accoord. Chr. Werkgeversvereniging. Gisteren werd te Rotterdam de jaarverga dering der christ. werkgeversvereniging ge opend met een korte rede van den voor zitter der regeeringsco'mmissie, den heer A. Borst P.zn. Aanwezig waren o.a. het Eerste Kamerlid, jhr. de Savornin Lobman, de Tweede-Kamerleden mej mr. Frida Katz, mr. H. Bijleveldt, dr. E. J Beumer, H. W, Tilanus, J. M. Snoeck Henkcmans,1 ds J, Langman, en'oud-minister J J. C. v. Dijk Jr. Ook de besturen van hel Chr. Nat. Vak verbond en de Chr. Middenstandsverecnjn ging waren, vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer T. L. v. der Bom uit Amsterdam, hield een rede, waarin hij d-: taak der christelijke werkgevers uileen- zelte. Vervolgens sprak prof mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Ned Handels Hooge- school te Rotterdam, over het Nederlandsch' Belgische verdrag. Spr. noemde het verdrag onaannemelijk. Het biedt z. i. Nederland geen voordeelen. Ten slolle werd een motie aangenomen waarbij aan de volksvertegenwoordiging ver zocht wordt het verdrag te verworpen en opnieuw de onderhandelingen met België te openen. Het onderzoek inzake de loodcschocner van Terschelling. Wij vernemen, dat de commissie, die in Mei jl. is ingesteld door den minister van Marine, om een onderzoek te doen naar de oorzaak van de ramp van den loodsschoe- ner Nr. 2 van Terschelling, nog niet met haar rapport, dat deze maand zou ver schijnen, gereed is gekomen. Integendeel zou de commissie naar aanleiding van tot nu toe verzamelde gegevens tol de con clusie zijn gekomen, dat het onderzoek nog niet vóllcdig is. Derhalve zal zij zich. zijn „wij goed ingelicht, zeer binnenkort naar hel eiland Terschelling begeven om let plaatse nog een onderzoek in te stellen. Ook zal binnenkort non een3 naar het wrak va0 den loodsschoener' worden gezocht.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1