De Hot der Leugenen PRIMA ANTOACIETSOORTEN Ho. 20389. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 September Tweede Blad Anno 1926. UIT DE RAADZAAL FEUILLETON. BINNENLAND. Oe kwaliteit der AMSTELBIEREN is 1 Uw volle aandacht waard KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. - Nog een zomeratting. iWeer een échte vacaniie-zilting, gezien tel aantal afwezigen en gezien de punten der agenda, waarop zoo goed alsv niets van groot belang prijkte. Dc lieer Heemskerk meende bij hel vast stellen der cijfers over 1925 een gelegen heid te hebben gevonden om hel Bijz. On derwijs een pluim te geven ten koste van hel Openbaar en het Gemeentelijk Wasch- Ibureau eeir hak te zetten, maar beide po lgingen faalden; moeslen falen, waar de heer Heemskerk zich vrijwel met zijn op merkingen builen de orde begaf en zich dus in bochten wringen moest om er eenigszins binnen te komen. En sterk slaat men dan nooit zij zulke bij-oogmerken. De heer Dubbeldeman moest zijn stok paardje inzake den woningbouw nog .eens berijden. Op zich zelf een sym pathiek beestje, maar wanneer hel te veel /van stal wordt gehaald, wordt het ver velend. Feitelijk kwam de aanvankelijk zwaar geharnaste doch na het antwoord van weihouder en voorziller geheel onttuig- 1de aanval neer op het bekende thema: houw. Terecht wacht men eerst de cijfers der woningtelling af, voor en aleer daarover ernstig zal worden gesproken. Wat degenen betreft, die een ontruimde onbewoonbaar verklaarde woning clan destien weer gaan bewonen, och, men vallc jrten niet te zwaar. Doch men doe het even min. B. en W., die, afgezien van machts- dwang, daar tegenover machteloos staan. •En wordt door geweld (het betrokken gezin gebaat De hQer Groeneveldd boekte een over winning, daar zijn motie, die B. en W. ver zoekt een keerplaats aan te brengen op het Rijn- en Schick an a al voor rijtuigen etc. op 'l nippertje werd aangenomen. Gezien de kosten heeft het niet veel te beleekenen, maar wij voor ons aarzelen niet om ons laan te sluiten bij de tegenstanders. O. i. wet tigt het verkeer aan deze straal zoo'n kleine uitgaaf zelfs niet, maar enfin. Jammer alleen, dat de heer Groeneveld bij 'de verdediging van zijn motie weer zoo'n on a an gen amen toon wist te vinden en legen den wethouder vrij onheusch te keer ging. •Moest de heer Mulder, die toch zoo'n keer plaats ais dé hèer G. bedoelde bestreed, beter op de hoogte zijn dan de voorsteller zelf? 't Is wel ietwat al te veel gevergd, 'dunkt ons. Na een geheime zitting, die, dat is na betgeen er in openbare zitting, nog over werd gezegd, wel in hoofdzaak zal zijn besteed aan den heer Wijnen, werd het voorstel tot uitbreiding van het hooger personeel van den slraalaanleg etc. aange nomen. In openpbare zitting botsten nog 'itegén elkaar op de twee standpunten: lo. eerst een organisatie-plan en dan benoe ming van een leider; 2o. eerst benoeming van een leider, die het plan uitwerkt. Het taaiste, dat vaa B. en W. is o. i. 1e verkie zen. Zij (en slotte nog vermeld, dat de heer Zuidema zijn zwanenzang heeft gezongoVi en door vertrek naar elders is afgetreden. 'Met hem verliest de A. R; parlij in den ge meenteraad haar leider en daf verlies is voor haar groot. De heer Zuidema was toch voor haar beginselen een zeer militant ver dediger, die menigwerf den stelregel toe paste; de beste verdediging is de aanval. Jammer was alleen, dat 'de politieke begin selen bij den heer Zuidema nu en dan te lel spTaken, waardoor hij de „politiek" in het geding, betrok, waar het onnoodig was en zoo felle hartstochten ontketende. Met hem .is, ook buiten het verlies voor zijn partij, om, een werkzaam en ernstig willend raadslid heengegaan. Zijn opvolger, de heer A. J. Schoneveld, 'kent roods uit vroegere, zij het korte, erva ring, het raadsmilieu. RECLAME. Firma Wed. E J. WIJNTJES Zoon JIAVEN 14. 9589 Tl LEF. 6. Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 36) 1 Waar wij stonden was een achterdeur, waarmee men op de binnenplaats Kwam. Daar kon men de ramen zien van de ka mers, die Sleinbrüche gahuurd had. Penis stoop even naar buiten en kwam toen terug. ,.Er brandt licht in alle kamers," zeiöe hij, „ze zijn voorzichtig. Nu de trap opl" We lieten onze mantels op eer. hoop oude raan de trap liggen en kropen heel jangzaam en voorzichtig naar boven Maar toon we haast bovenaan waren, struikelde •*on Alldorf, en maakte veel gestommel, ter- J'rijl zijn lantaarn tegen de ijzeren leuning kletterde. W ij waren op hetzelfde oogenblik bij de •'kur, maar toen hoorden we voetstappen jyan niannen. die van binnen op de deur toe- bo :»n en iels tegen elkander zeiden. ..Nu de deur," fluisterde Denis. „Zijn bi'-lie klaar? Eén, twee drie!" Zooals we afgesproken hadden, was hij --1?'Jn rug ren eindje van de deur af gaan s^aau. Yoji Aifdorf leg-do zijn handen op schondKrs en ik duwde den kolonel ■"SL r0. ru** Osnis „drie" zei. 'schoten 1-795^4 door de deur heen alsof die van was geweest, cv is draaide rond van den scKo^ en viel Hofbericht. Dê grootmeester van het Huis van "H. M. de Koningin en de chef van Hr. Ms. Mili taire Huis maken bekend, dat H. M. de Koningin tot Haar leedwezen in den vervolge niet meer in de gelegenheid zal zijn mon delinge dankbetuigingen voor door H. M. verleende onderscheidingen in ontvangst te nemen. Aan ben, die H. M. dank wenschwi te betuigen, wordt in overweging gegeven, zulks schriftelijk te doen. Het vlaggen van gemeentewege op Koninginnedag In de onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer ,W. van der Sluis, gehouden vergadering van den raad der gemeente Goor, is met. 6 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van het soc.-dem. raadslid H. Boswinkel, om tor gelegenheid van den verjaardag van de Koningin niet te vlaggen. De soc.-dem. burgemeeeter had vooraf de volgende redo uitgesproken: Het wil miji toeschijnen, dat in do eerste plaats de vraag moet wordan beantwoord, wie bevoegd is, te beslissen over de vraag, of er al of niet van gemeentewege zal worden gevlagd. Ik merk opr dat er ten deze van re- geeringswege niets is voorgeschreven; mg is althans geen Koifinklijk besluit en geen aanschrijving in dien geest bekend, zoodat dus, los van de inzichten der hoogore auto riteiten, een beslissing kan wonden aan genomen. Die beslissing moot, naar 't mg voorkomt, worden genomen door den raad. Niet door den burgemeester, niet door liet collega van B. en W., maar door den raad, die aan het hoofd staat van de gemeente en nis hoogste gezaghebber de beschikking hooft over alle gemeente-eigendommen. Het is do gewoonte, dat in de gemeente Goor op 31 Augustus van gemeentewege wordt gevlagd. Er 13, vergis ik mij niet, sinds menschenhengenis in deze gemeente gevlagd, wanneer bet staatshoofd jarig was. Wanneer met deze gewoonte zal worden gebroken, dan is het aan don raad, zijn weusch daartoe kenbaar te maken. Wanneer de burgemeester op eigen houtja van die gewoonte zou afwijken, zou dat, naar het mij toeechgnt, van weinig democratisch be sef getuigen. Ik zou een dergelijk» handeling voelen als onbehoorlijk. Wanneer de raad al3 hoogste lichaam in deze gemeente zich uitspreekt voor vlaggen, zal ik dat besluit •eerbiedigen en last geven, van gemeenteweg» do vlag uit te steken. Mocht echter do raad het voorstel van den heer Boswinkel aannemen en zich dus uitspreken voor niet- vlaggen, dan zal die weusch door mij1 worden geëerbiedigd en zal er van gemeenteweg» niet worden gevlagd. Ik meen in dezen niet anders te kunnen en te mogen zijn dan do uitvoerder van 's raads besluiten. Intusschen stel ik er prjjb op, den raad mede te dcelcn, hoe ik zelf over deze aan gelegenheid, die ik niet zeer gewichtig acht, denk. De Koningin, die verjaart, is het Neder- landsche staatshoofd. Zjj. is dat geworden op volkomen wettige wijze. Zij regeert volkomen constitutioneel. Ieder zal dat erkennen, ook bijl die overi gens aan een republikeinschen staatsvorm de voorkeur geeft. Desondanks is de geestdrift van de so cialisten voor het Nederlandsche staatshoofd niet groot; bij velen zelfs beneden het vries punt. Vraagt men, hoe dat le verklaren is, dan meen ik, dat de schuld moetworden gezocht bij hen, die het Koningshuis hebben misbruikt in hun propaganda tegen het socialisme. Dat is zoo geweest van het oogenblik af, dat het socialisme in Neder land naar voren kwam. Ik mag hier herinneren aan het retrein van het oude lied: Domela moet zakjea plakken, Leve Willem III. Ik denk hier o.a. aan 1903, toen de be strijders van het socialisme de Koningin de woorden in den mond legden: misdadige i woelingen, een uitdrukking, die gevoeld werd op een knie: mei den degen in de vuist, liet licht van Von Alldorfs lantaarn- bescheen hem en de wiite gezichten van twee halt- gekleeds boeven, die ons kwamen tegenhou den. Zij hadden sabels, zooals Denis voor speld had, en de voorste hief zijn wapen op om er Denis mede neer le slaan. Maar voor het dezen raakte viel het kletterend over den vloer: de vlugge degen was den man in den schouder gedrongen" en hij zakic in elkaar. Toen maakle de tweede man 'een onver wachte beweging. Hij kon niet toeslaan, doordal zijn makker hem in den weg ciond, en hij had ook geen lusl met het wapen van Denis kennis te maken. Daarom Hel hij zijn sabel zakken en schoot, gebukt en met het hoofd vooruit op Denis af, om hem hij de beenen te pakken en om te werpen.. Een minder vlug man zou stellig tegen den grond gegaan zijn, maar Denis sprong over hem heen, zooals een voetballer soms over een bal heenspringt, en vloog op de deur van het atelier' af. „Volg me één van beidenI" riep hij ons toe. Ik drong langs Von Alldorl heen, die de punt van zijn degen in den nek van den man had gezel, die zoo goed „scheppen kon en wij slormden te zamen het atelier bin nen. Ilel grooic vertrek was zwak verlicht door kleine lampen langs de wanden en een groote, die in hel midden Hing, en die laag neergedraaid was. Er lagen kleeren, kussens en dekens op den vloer en de lucht was vol tabaksrook. Baron Von Sleinbrüche slond in hel mid den van het vertrek alleen. Hij moest ge slapen hebben, want hij was in, nachtge waad. Hij siond met zijn rug naar 'de deur van de zijkamer, die aan stond, en bij bad als onredelijk on die aan de geestdrift van het Koninklijk Huis niet bevorderlijk was. Ik moge hier herinneren aan do laatste dagen van 1918, toen zekere politieke partijen het staatshoofd meevoerden in haar propaganda tegen de moderne arbeidersbeweging. Men kan dit toejuichen of betreuren, maar het is uu eenmaal een feit, dat dergelijke gebeurtenissen tot gevolg hebben gehad, dat men een steeds groeiend volksdeel van liet Koningshuis heeft verwijderd. Het is denkbaar, dat eenmaal de tijd komt, dat het Koninklijk staatshoofd in Nederland kan worden gezien als staatshoofd en als staatshoofd alleen. Ik meen zelfs t» hebben opgemerkt, dat de ontwikkeling zich in deze richting begeeft. .Zoodra dat het geval is, zal mijn advies lulden: steekt de vlag uit. Thans moet ik tot mijn leedwezen adviseeren: steekt ze niet uit. Begrafenis van prof. Qiierhans. Op het kerkhof dor Nederl. Hcrv. Gem. to l.'olde is gistermiddag hel stoffelijk over schot ter aarde besteld van prof. dr. J. Offer- liaus Lzn., op 94-jarigen leeftijd te 's-Gra- venhagc overleden. Van 1881 tot 1902 was dr. Offerhaus kerkelijk hoogleeraar vanwege de Synode der Ned Herv. Kerk te Leiden, van 1861 lot 1881 is hij predikant le Eelde geweest en het was zijn verlangen daar te worden begraven. Dat is zoo lang geleden, dat alleen de oudsten uit het dorp behoefte gevoelden den overledene de laatste eer te bewijzen, maar met hen waren op het kerk hof-ds. J. Boonslea, le Gieten, als vertegen woordiger der Synode, ds Ivlools, te Rodcr- wolde, die tijdens de predikanlsvacature te Eclio aldaar consulent is, prof. dr. A. van Veldhuizen, te Groningen, als vertegenwoor diger van het Nederl. Bijbelgenootschap, de oud-hoogleeraar prof. dr. Meyboom, te Eelde. en de leden van den kerkeraad der NccK Herv. Gemeente te Eelde. Toen de familfe in twee rijtuigen en Iwee auto's hel kerkhof naderde, begon de kerk klok te luiden en bleef dal doen gedurende de plechtigheid. Nadat de lijkkist, waarop twee bloemslukken lagen, in de groeve was neergelaten, (rad de schoonzoon van dén overledene, dr. H. R Offerhaus, reclassee- ringsambtenaar le Groningen naar voren om een korle toespraak te houden. Hij wee3 er op, dat er verschillende redenen zipi, waarom prof. Offerhaus te Eelde wordt be graven. Hij is hier vele jaren predikant ge weest, G2 jaar geleden werd hier op jeug digen leeftijd zijn vrouw ter ruste gelegd en ook het feit, dat zijn dochter in deze buurt woont is zeker van invloed geweest, maar de diepste reden js, dat het de eigen wensch van den overledene is geweest hier le wor den begraven, te Eelde, waar hij vele jaren picdikant is geweest. Merkwaardig dat, hoe wel dit 45 jaar geleden is, men hier nog altijd spreekt over dominee Offerhaus, men de herinnering bewaart aan zijn persoon lijkheid. Deze komt het best aan het licht in de Bijbelwoorden, die hij zelf meermalen gebruikte: in de eerste plaats I Petrus 3, vers 4; een zachtmoedige en stille geest, die kostelijk is voor God; in de tweede plaats zijn afscheidswoord als predikant: 2 Cor. 13, vers II: voorts broeders, zijt blijde, wordt volmaakt, zijl getrouw, wees eensgezind, leeft in vrede en de God der eendracht zal met u zijn; in de derde plaals het antwoord,, dal de overledene gegeven heeft aan wijlen prol. Rosenstein, le Leiden, (oen deze ge zegd had, dal ie veel over dienstelijkheid ge sproken wordl: prof. Offerhaus antwoordde: Hel is een Israëliet, een geloofsgenoot van u, een apostel, die eens gezegd heeft: ais gij iels ontvangen hebt, wat roemt gij dan alsof gij het niet onlvangen hadt. Deze woorden weerspiegelen hel karakter en den fijnen geest van den overledene. Spr. gaat voorbij, wat hij voor anderen geweest is. Dat hij voor anderen gewerkt heelt, getuigt de aanwezig heid hier van een vcrlegenwoordigcr van de Synode en van het Nederl. Bijbelgenoot schap. Spr. zeide zich te bepalen lol de uit gesproken gedachten en eindigde met na mens de familie dank te zeggen aan allen, die bij deze plechtigheid tegenwoordig lien- hcn willen zijn. In overleg met de familie, die wenschle dat slechts één familielid het woord zou voeren, zag ds. Boonstra af van zijn voor nemen om namens de Synode iels te zeggen. geen sabel in de hand, maar een degen als wij Er lag een glimlach op zijn lippen, maar die verdween, toen hij onze gezichten herkende: Denis, die hem vandaag op zijn eigen kamer in slecht Fransch had tc woord geslaan, en mij, door wien hij zich in zijn dronkenschap had laten uilhooren. Met een gegrom als van een roofdier schoot hij op ons af. Nooit in mijn leven heb ik zoo'n woeslen én roekeloozen aan val gezien. „Geef hem aan, mij, laat hem aan mij overl" riep Denis en ik ging opzij, terwijl zij elkaar te lijf gingen. Ik wist, wat de uit slag van een strijd met Denis morst zijn. Maar de eersle aanval was ternauwernood opgevangen of daar kwam het gerucht van een worsteling in de kamer daarnaast, !We hadden, helaas, den vierden man vergetenI Toen hoorden we de slem van prinses Eleanor: „Vlug, Denisl" gilde zij, „kom vlug." Er was geen vrees en geen beven in liaaj slem, maar een toon, die veiTied, dat ze tn in den uiterslen nood was. „Vlug! Kom gauw!" riep ze weer. Hij tracht.... Zal ik schieten? Zal ik schie ten Denis werkte zich naar de deur. Ik zag lïem drie, vier keer uitvallen met groote snelheid, maar zijn razende tegenstander wisl telkens weer den stool af te wenden. Toch' kon hij niet beletten, dat Denis vech tende de deur bereikte. „Kom, Teddy, riep hij, „neem hem over," en op hetzelfde oogenblik drong de punl van mijn degen diep jn den linkerarm yan .Von Sleinbrüche, Denis was in de hamer daarnaast .ver dwenen, iWat daar gebeurde, kon ik' niel zien, maar hef werd me later verleld: Denis Werkverschaffing in Drente. Een 75 arbeiders, die werkzaam waren hij dc landonlginning der werkverschat- fing Kibbelveen der N. V. Landschap Drente, zijn met ingang van Maandagmor gen 11. ontslagen. Van regecringszijde wor den als redenen van onlslag ojigegeven de veel Ie geringe arbeidspneslalie en de houdiag der arbeiders legen de bazen mei het opzicht belast; van arbeiderszijde wordt beweerd, dat het tarief veel te laag was gesteld, cn dal van een dreigende houding tegenover de bazen geen sprake is gewecsL In verhand met de aardappclcainpagne zal met ingang van Maandag G September het gelat tewerkgestclden uit Emmen in de verschillende werkverschaffingen wor den teruggebracht van 1400 op 800. De regecring verwacht, dal gedurende 4 5 weken ongeveer 600 arlioiders arbeid zui len kunnen vinden in liet landbouwbedrijf. Het conflict bij „Heemai". Dc besturen der Melaalbewerkcrsbonden hebben onderstaand telegram verzonden aan den rijksbcmiddelaar, den Itccr van ljssel- steyn De besluren van den Alg Ned. Melaalbe- werkersbond, den K. K. en den Christel ijken Melaalbewerkershond zijn bereid een voor- slcl in uwen geest hel slakend personeel ter aanvaarding voor le leggen ais de Heesaaf uw voorstel aanvaardt. Verzoeke verdere oplossing van andere punten. Arbeidsconflict te Nienw-Bninen. Do actie der arbeidersorganisaties om aan de N. V. Veroenigde Glasfabrieken to Niui w-Buinoii een algemeen» loonsverhoo- ging van TO pet. doorgevoerd te krijgen, is niet geslaagd. De directie wees ook op de laatste conferentie den looneisch af en verklaarde zicb alleen bereid, ean voorstel lot Ioonsverhoogiiig aan dc commissarissen to doen, indien dit bedrijf dit jaar gunstige fiiiaucieele resultaten opleverde. Van een kleine groep arbeiders werd het weekloon met f 1.50 verhoogd. Da bésturen der ar beidersorganisaties stelden aan de gecom bineerde personeelsvergadering voor, die aanbieding der directie niet te aanvaarden cn na machtiging der hoofdbesturen op 30 Augustus do staking af te kondigen. Dit voorstel werd weliswaar aanvaard met 41 Eieoimen voor cn 16 stemmen tegen, maar verkreeg niet de vereischto reglementaire meerderheid van 75 pet, noodig' om een staking af te kondigen. MnsieküisticmeDhnakers. Te Botterdam is de 12e jaarvergadering gehouden van den Nai. Vakbond vin Mu- zickinslrumenlmakers en -stemmers. Do bondsvoorzitter constateerde een bloeien- den toestand van dc meeste afdceli'ngen, in zonderheid Amsterdam, wees op 'belang rijke laak van den vakbond cn wekte alle vakgenooten op lol krachtige medewerking lef bereiking van dat doel. De verschillen de jaarverslagen werden goedgekeurd. Het VoOrslel lol hel instellen van een vakdiplo ma werd aangenomen. Do volgende jaarvergadering zal worden gehouden ie Leeuwarden. Tot leden van het bondsbestuur werden herkozen de hoeren 3. B. Groustra te 's-Gra- venhage, A F. Nielvelt te Amsterdam. Ge kozen werden in het bestuur de heeTen R. v. d. Pol te Botterdam cn 3. II. Timmer te 's-Gravenb«ge Door H. M. de Koningin is benoemd tot Kamerheer i. b. d. W. A. A. J. Baron .Schimmelpenninck v. d. Oye. - B. en W. van Rotterdam hebben de geweentebegrooting voor 1927 bij den Raad ingediend. Er blijkt uit, dat het batig Baldo over 1925 bedraagt f843.000. Het totaal der uitgaven voor 1927 is gestegen met 11.600.000. Aan inkomstenbelasting wordt f200.000 minder dan over 1926 uitgetrok ken. Geen wijziging wordt voorgesteld van belasting en bedrijfstarieven. RECLAME. GEBR. LAFEBER, TELEF. 1617 kwam nog juist op hel nipperlje, wanl de vierde schavuit was op prinses Eleanor aan gevallen en trachtte haar te dooden met zijn sabel. Een kussen had hij in de hand als een schild en zoo drong hij op haar aan, terwijl zij hem dreigde met haar revolver. Waarom hij aarzelde door te (asten, weet ik niet. Waarschijnlijk was hij even bang een kogel door hel hoofd te krijgen als on gehoorzaam (e zijn aan zijn meester, die hem bevolen had de Prinses (e vermoorden en rekte hij den strijd, in de hoop, dal onze aanval mocht worden afgeslagen. Hel is ook mogelijk, dat hij haar niet dooden mocht, voordat Steinbrüche, ziende, dat de strijd hopeloos slond hem waar schuwde. Ik zou het niet kunnen zeg gen Ik weel alleen, dat -hij zich tegen Denis keerde, loen die binnenkwam, en dat hij een oogenblik laler op den grond lag in een plas bloed, met een doorboorden schouder. Onderlusschen had ik heide handen vol met den Oostenrijker. Al ben ik geen Denis Mallory, ik kon zeer goed schermen, maar ik zou een kind des doods zijn geweest, als ik den eersten aanval van Von Steinbrüche had moeien afslaan. Denis had echtc-r zijn eersle vuur cn woede opgebruikt, en nu hij, met een arm, waaruit het bloed neersijpelde voor mij slond, eenigszins hijgend, was ik tegen hem opgewassen. Ook zal zijn angst voor wat er in het nevenvertrek gebeurde, hem eenigszins afgeleid hebb'en; maar dil 'alles b'elelle niel, dal hij een vlug. krachtig fegensiander was, die met den moed der wanhoop beproefde mij aan zij'n degen le rijgen. Ik herinner mij, dal ik al vechtende ge smoorde krelen en Vloeken achter mij ïn de^ gang hoorde, een val, en het geschuifel sf Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bergsclicnliock: P. do Loozc, le Benkum. Aangenomen: Naar Iloogezand: B, J. Aiis, le N. Schans. Geref. Kerken. Twee lal: Te Hilversum: J. Gillcbaard, le Noord-Scharwoudc; cn W. S. de Vries, ta Tzum. Bé roep en: Te Zaamslag- A li W, Mi Kok, (e Wommels; Tc Ede: J. W. Esss- link, le Eindhoven. Aangenomen Naar Raard: J. II, Anluma, cand. te Enumalil. Bedankt: Voor Tijnje: Ovc-rrchild, Roltcvallc, Schoonoord en Fijnaart; J. H, Anluma, tc Enumalil. Geref- Gemeente. Bedankt: Voor Goes en Genemuiden; H A. Minderman, fc Lissc. Aan de gevolgen overleden. De 55-jarige lieer B., die gisteravond op dc Laan van Mcerdervoort bij de SuAkade le den Haag lusschcn tram en brugleuning bekneld raakte, is in hel Gcmecnleziekcn- Jiuis aan de gevolgen van dit ongeval over leden. Oplichting. Mevrouw P., van den Bergsingel le Rotterdam, zou naar Scheveningcn verhuizen. Zij gal den stof leerder V. te Rotterdam opdracht, de nieuwe woning in orde te maken. V. vroeg en kreeg f 500 om het noodigc materiaal, als gordij nen, kleoden en vloerzeil, aan le schaffen. V. bestelde inderdaad hel benoodigdc, maar hij betaalde het niet. Het gevolg was, dat-de leveranciers weigeren, het bestelde le leve ren, en V. wegens wegens verduistering aan gehouden zal worden. Branden. Gisternacht i brand ontslaan op liet terrein der voetbal-, vereeniging R.C.H. 1e Schoten. Drie tgbunes én ecnige stoelen, die moesten dienen voor het feest der vereeni ging Koninnedag te Schoten, zijn verbrand. De brand, die waarschijnlijk aan kwaad willigheid te wijten is, werd door de Scho- Icnscho brandweer met zand gebluscht. Te Vcnlo zijn de schuren cn de stalling van de tuinders De Winden en Haencn aan den Maagdenbergêrweg afgebrand. De voor raad hooi en slroo werd een prooi van de vlammen. Een aantal kippen en een jong paard kwamen in het vuur om. De oorzartk van den brand is onbekend. Te Houlun ontstond brand in de woning van den opperman A. in de Knoest aan de Schalkwijksche wetering. Om balfdrie ver zocht men om hulp van de brandspuit en om drie uur werd het eerste water gegeven. Te redden viel er echter niets meer, de gehecle woning brandde uit. De brand was waar schijnlijk ontslaan door het vlamvatten van een spar van den ouderwetschen schoorsteen Enkele meubelstukken had men naar buiten kunnen halen. Verzekering dekt de echade. Te Soest onstond brand in het per ceel 44 bewoond door Corneli6 Kuiper en gezin beslaande uil man, vrouw cn 7 kinderen, waarvan de oudste 17 jaar. Kuiper was aan 't dorschen in het achter huis. Terwijl de familie juist een kopje kof fie dronk in de woonkamer hoorde de vrouw wat gesis achter en dacht dat haar roode kool, die op het fornuis achter slond te ko ken,-aanbrandde. Zij liep naar achteren cn zag dal het stroo op de deel in brand stond. Aan blusschen was niel meer te denken, te meer omdat het stroo boven ook reeds vlam gevat had. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon met de spuit nieLs uitrich ten omdat er in de omgeving geen water was Met' zand heeft men nog nog gewerkt. Alles is vrijwel verbrand. Gered zijn twee var kens, twee rijwielen en een naaimachine. Levende have is niel verbrand. Huis en in boedel was voor f 3000 verzekerd Een Schuurtje bij hel huis is gespaard ge bleven, omdat de windrichting, die vrij sterk wa3, gelukkig afzijdig was. voeten. Hoezeer tot hel uilcrsle ingespan nen, verwonderde ik me tegelijkertijd acg over dal rumoer, en vroeg mc verbaasd af, wat Von Alldorf toch uitvoerde. Mijn ver bazing werd nog sterker, toen ik bem met een hoek van mijn oog, zag binneakomen, een man voor fcich uitdrijvende, die zich als een dolle met zijn sabel verweerde rn slap voor stap terugweek. Maar ik had geen lijd me met iels anders dan met mijn eigen ge vecht tc bemoeien, want juist op dat oogen blik deed mijn tegenstander eenige aanval len, die mijn leven in hel groolstc gevaar brachten. In de gang had zich ongeveer hel vol gende afgespeeld. De eersle booswicht, die tegen dén degen van Denis was opgeloopcn, was niel dood, maar alleen aan den schouder gewond. Trouwens, het lag in het geheel niet in onze bedoeling, mensehen te dooden. Als er een doode was, moest er ook politie aan le pas komen, en dat had voor ons wel eens slecht kunnen afloopen. We wilden hen alleen in zooverre buiten gevecht stellen, dat we ons met de Priiise3 konden terugtrekken. Maar de kerel, die op den grond in elkaar gezakt was, lag daar zoo onbeweeglijk, dat .Von Alldorf hem voor bewusteloos hield; misschien is hij dal ook wel een pair minu ien geweest. Hij ging "over hom heen slaan en zette de punt van zijn lemmet cp den rug van den ongedeerden schavuit, die met Denis voetbal gilden spelen. /Wordt tfervYjjgd)/

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5