No. 20387. MAANDAG 30 AUGUSTUS Anno 1926, Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIEN 30 Cta. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prija. Kfeme Advertentiên, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week /0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. BUREAUX RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bu reaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Dinsdag, 31 Angns- tns a.s., ter gelegenheid van (jen verjaardag van II.M. De Koningin, slechts zulten ge opend zijn van des voormiddags 9 tot des aimiddags 12 1/2 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1926. 9912 Uitdeeling haring en wittebrood op 3 Oct. Er hebben zich Zaterdagavond niet min der dan 2665 personen bij het bestuur der 3 Oct.-Vereeniging laten inschrijven, om op 3 October in aanmerking te komen voor de* uit te reiken feestgave, bestaande in haring en wittebrood, een getal, dat in de laatste jaren niet werd bereikt. Onder de gegadig den waren er nog verscheidene oudjes, die bij de eerste viering vóór 40 jaar ook reeds een gave ontvingen en voorts elk jaar daar voor in aanmerking kwamen. Buitengewone belangstelling voor de Jan Steen-tentoonstelling. De belangstelling voor de Jan Steen-ten toonstelling blijft tot aan het einde onver flauwd voortduren. Zaterdagmiddag, toen er van 4 uur tot 5.30 uur ook gelegenheid was om voor f 0.25 haar te bezoeken, was het zoo druk. dat er buitengewoon politie-toe- zicht noodig wias voor een behoorlijke rege ling. Halfvier verdrongen de bezoekers zich reeds voor den ingang en werden zij, om hun behoorlijk gelegenheid te geven haar te bezichtigen, eerst bij 10 en daarna bij 25 te gelijk toegelaten. Hedenmorgen is de tentoonstelling bezocht door de 35000ste bezoekster. Deze was mej. T. A. H. van Wijk uit Den Haag, aan wie het werk van prof. Martin over Jan Steen werd aangeboden. Leidsch Harmonie-gezelschap „De Post". Zondagavond was aan het Harmonie gezelschap „De Post" door „Musis Sacrum" gastvrijheid verleend en de leden en begun stigers van het gezelschap met hu mie huie- genooten wisten dit op prijs te stellen. De bijna geheel volte tuin leverde een prettigen aanblik. Rustig hadden de aanwezigen zich om de muziektent geschaard of zalen onder de waranda waar ook het Musis-bestuur mot hunne dames hadden plaats genomen. In de Plantage, het Plantsoen en op den Zoeter- woudsche-Singel genoten de wandelaars eveneens, terwijl van vele huizen in de om geving de ramen waren opgeschoven, ten einde van het concert te kunnen profitee- ren en het was hel luisteren wel waard. „De Post" heeft onder leiding van zijn am- bitieusen dirigent, den heer M. Bolderdijk zich een eereplaats welen te verwerven onder de talrijke liefhebberij muziekvereni gingen onzer goede stad. En gisteravond waren de s^'lers bijzonder op dreef. Niet dat zij er maar dapper op los bliezen, veel eer trof ons een ingetogen gehouden be schaafde toon, dat al onmiddellijk uitkwam bij het eerste nummer „Aux bords du Rhin" waarmede een der vorige gezelschappen ook debuteerde. Daarna vergaslle hel gezel schap, op verzoek van vele leden, de aan wezigen op de nummers, waarmede het op het concours te Loosduinen een eerste en een eereprijs behaalde, nl. op „Le Directeur de Thé&tre". Ouverlure van MozaTl en „An dante aus der erslen symphonic" van Beet hoven. die ook nu weder voortreffelijk ge speeld werden. Na de pauze verraslle hel gezelschap de aanwezigen o. a. ook op een solo voor Tuba „Mon rève" van II Reuland en op de wals „An der schónen blauen Donau" van Joh Straus, welke nummers ook zeer bevielen, evenals de Fantasie sur l'opera de Fausl van Gounod. HUWELIJKSJUBILEA. Heden herdenken onze stadgenooien Johannes Lepelaar en Alida Bodijn, wonende Koenesteeg (Vischpoorl) den dag, waarop zij vóór 50 jaar in hel huwelijksbootje slapten. Wij geven hierboven een foto van het gouden bruidspaar, dat zich in de afgeloopen dagen in veler belangstelling mocht verheugen. Hierboven Pieter Voorzaat en Suzanna Johanna van Berkel, wonende Rijndijkslraat die vandaag hun 55-jarige echtvereeni- *>ng vieren. Het krasse paar, dat tezamen £74 jaren telt, mag zich nog in een uitste kende gezondheid verheugen. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de brui- egom eenige dagen geleden het feit her dacht, dat hij niet minder dan 75 jaar ftls loopknecht werkzaam was bij de firma N. Beuzemaker alhier. En nog dagelijks ver richt de krasse oude met lust en opgewekt heid zijn werkzaamheden. In deze driekwart eeuw overleefde de trouwe knecht zes patroons.... tegenwoor dig is 't gemeenlijk andersom. Een rustige levensavond zij den beiden oudjes van harte gegund. Het was inderdaad een mooie avond. Alleen zullen sommigen in het tweede ge deelte misschien de temperatuur wat al te koel -hebben gevonden. Het driedaagsch schoolreisje van de leerlingen der school Dnivenbodestraat B. 't Was Zaterdagavond om 10 uur bij den uitgang aan het station ongewoon druk. Va ders en moeders van de leerlingen der open bare school Duivenbodeslraat B wachtten daar met ongeduld de aankomst van den trein uit de richting Utrecht af. Ze hebben deze niet zien binnenkomen, de inrichting van het station maakt dit onmogelijk. Maar toen op het perron gezongen werd: „Op de groote. stille heide", toen begreep men bui ten, dal de trein was aangekomen en dat „ze" -er waïen. En toen de geleiders met de kinderen, die behalve hun koffertje of rug zak een groote bos heide hadden meegeno men, den hoek omkwamen, kwam er aan het gejuich haast geen einde. De dankbare ouders namen hun kroost bij de controle van de geleiders over, kinde ren en onderwijzer drukten elkaar nog eens hartelijk de hand én daarna gingen allen spoedig huiswaarts, druk vertellend van al het beleefde Dat er veel te vertellen was, kan men zich foorstellen. Drie dagen te Ede te midden van bosch en heide. Uren hebben de kinderen gewandeld onder naald- en loof- boomen, langs smalle boschpaden. Ze heb ben pootje gebaad in de Renkumscbe beken, ze zijn met een gierpont de Rijn overgesto ken ^>m gauw even een bezoek aan de Be tuwe te brengen. Ze hebben Wageningcn, Bennekom en Lunteren beZocht en zijn „fijn" in de 2e klasse van den trein van I.unlcren naar Ede teruggekeerd. En ze zijn stil geworden van bewondering toen ze de eerste maal van den Langenberg af die glooiende, haast onafzienbare velden zagen bedekt met dc nu bloeiende heide. „Och, wat prachtig", klonk het uit veler mond en die zwegen stemden daarmee zeker in. En dan de genietingen in het pensionl Het verblijf voor mcerdaagsche schoolreisjes van de vereeniging Volksonderwijs. Volop mochten de kinderen er eten. Was een schaal leeg, een jongen ging ermee naar de keuken en bracht ze gevuld terug. Alles was smakelijk bereid en daar wandelen in de frissche lucht hongerig maakt is er heel wat naar binnen gewerkt. Van de rijstepap, welke 's avonds om half acht werd gegeven, wilden enkele kinderen niets weten. Op aan drang van dc geleiders gingen ze een beetje proeven met het gevolg dat twee volle bor den het proefje volgden. Na iederen maaltijd stonden 5 kinderen, jongens zoowel als meisjes, het vaatwerk af te wasschen en de tafels 9choon le maken. Het slapen was ook een heerlijkheid. De geleiders kwamen controleeren met een elec- trische zaklantaarn of ze wel sliepen. Hoe stijf knepen de kinderen dan hun oogen dicht om den onderwijzer te foppen, niet vermoe dende, dat ze zoo juist hun wakker-zijn de monstreerden. De eerste nacht tweemaal een incident. Twee jongens waren van hun bed gevallen. Dat de geleiders door een en ander slaap te kort kwamen laat zich verstaan, vooral ook, omdat de kinderen, de gewoonte getrouw,, wannper ze 's nachts „naar achte ren" moesten,' dit eerst den onderwijzer kwamen vragen. De tweede nacht ging het beter. Toen werd doorgeslapen van 's avonds 9 tot 's morgens 7 uur Het weer werkte prachtig mee. De leer lingen zullen deze laatste drie dagen van hun schoolleven zeker nooit vergeten en de onderwijzer is dankbaar gestemd jegens de genen, die hem door hun hulp het mogelijk gemaakt hebben dit reisje te maken. Woensdag, den lsten September a.s., te 11 uur des morgens, zal de heer P. Slapei, commissaris van politie alhier, ter gelegen heid van zijn 25-jarie ambtsjubileum als commissaris van poljtie, in den Foyer van de Stadsgehoorzaal door zijn politiekorps wórden gehuldigd. Des namiddags tusschen 31/* en 5 uur be slaat ten huize van den jubilaris aan de Bitderdijkslraal 5, voor vrienden en kennis sen, gelegenheid den jubilaris te complimen teren. Op 15 September a.s. hoopl de heer II. van der Schaft, agent van politie le klasse alhier den dag te herdenken, waarop hij ge durende 25 jaren bij de Leidsche politie wqrkzaam is. Aan onzen stadgenoot, den heer P. H. Bleekstijn, die van de oprichting af bode was van hel Leidsche Studenten-Muziek gezelschap „Sempre Crescendo" dat dezeT dagen haar 40-jarig bestaan zal herdenken, is de medaille in zilver van de Oranje- Nassau-Orde verleend. Donderdag a.s. zal hel 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot J. van Rosse zijn intrede deed in de kammerij der sajetfabriek der firma P. Clos en Leembruggen, alwaar hij thans de positie van meesterknecht in genoemde afdeeling bekleedt. 't Is vandaag wel een dag van huwe lijksjubilea. Behalve de elders in dit Blad genoemde bruidsparen (zie foto's) herdenken ook onze sladgenoolen An thoiiie Plezier en Antje Neuteboom, respectievelijk 73 en 71 jaar oud en wonende in de Os- en Paardenlaan 15, hun 50-jarige echtyereeaiigiiig. Dal het hun ter gelegenheid van dit feil niet aan belangstelling heeft ontbroken, daarvan getuigden de feestelijk versierde ka mers en de tallooze bouquelten. die wij er bij ons bezoek hedenmorgen aantroffen. Ook dit paar wenschen wij van harte ge luk en een gezegenden ouderdom Het Wijk Post- en Telegraafkantoor a. d. Hoerengracht zal op 31 Augustus a.s. zrjowel voor den post als voor den telegraaf dienst na 2 uur des namiddags gesloten zijn. Gisteravond hebben op het perron in Den Haag, zakkenrollers hun slag geslagen. Door twee reizigers, uit Den Haag ver trekkende resp. 7.25 cn 8.09, werd, hier aangekomen aan den dienstdoenden chef kennis gegeven, dal hun bij vertrek uil Den Haag elk een gouden horloge met ketting was ontrold. Volgens hun verklaring vonden beide be- roovingen plaats, onder gelijke omstandig heden, n.l. dringen bij het plaats zoeken, zoodal blijkbaar dezelfde dief of dieven hier in actie waren. Men zij vooral gewaarschuwd op dit laat ste le letten. Door bemiddeling van het stalionsperso- neel in Den Haag werd direct de recherche aldaar van de feiten in kennis gesteld. Zooals wij Zaterdag meedeelden, wer den door een zware vrachtauto twee slee- nen palen van het hek voor de fabrieken van de Leidsche Betonmaalschappij aan den Morschweg stuk gereden Dezelfde auto heeft later van een perceel iri de Prinsen straat twee glasruiten en drie ijzeren ko- zijnbinlen stuk gereden en de benedenpui van het pand beschadigd, vermoedelijk doordal het sluurtoestel van de auto niet in orde was. Tegen den chauffeur A. A. M., 22 jaar, van hier. is proces-verbaal opge maakt. Zaterdagmiddag, cirga één uur, had de landbouwer J A. van D uit Oegslgeest, die met een met een paard bespannen rij tuig vanaf de Blauwpoortsbrug de Morsch- straal zou inrijden, het ongeluk tegen den deur van het winkelhuis, hoek Galgewaler- Morschslraat toebehoorende aan de firma M. aan te rijden, waardoor de glazen deur ernstig werd beschadigd. Even later werd in de Morschslraat een wielrijder C. v. d. Z. door hetzelfde rijtuig aangereden. De wiel rijder kwam er nog goed af, maar diens rij wiel kreeg ook veel schade. Van D. ver klaarde zich bereid de schade van beide ongevallen te vergoeden. Zaterdagnamiddag viel in de Lijsbeth- steeg de 3-jarige Jacoba Z. van een vijf Meter hooge trap, waardooT de kleine een hersenschudding bekwam Zij werd, nadat de „Eerste Hulp bij Ongelukken" haar voor- loopig had behandeld, in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Het meisje is thans beterend. Alliier is aangehouden de 29-jarige J. W. de J., los werkman, van hier, ver dacht van diefstal van gouden voorwerpen in het dorp Rijpwetering. Door den fruithandelaar N. van der S. alhier is bij de politie aangifte gedaan, dat hij Zaterdagavond te circa 8 uur op den •Nieuwe Rijn door zekeren Van der V. i9 mishandeld. Van V. had hem bij den keel gegrepen en trachtte hem le worgen. Toen Zondagavond de vleeschhouwer M. aan den Oude-Rijn 62, met zijn gezin de woning had verlaten, werd door middel van een valschen sleutel- ingebroken. De dief, die scheen te welen dat de familie uit en dat er nog al wat geld in huis was, haalde alles overhoop en had eindelijk wat er van zijn gading aanwezig bleek, in een mand verzameld. Voor hij echter met den buit er van door kon gaan, kwam de doch ter des huizes thuis, die zeer schrok, toen zij een vreemden man in huis vond. Deze was trouwens ook geschrokken en het meisje omverloopend, vloog hij naar bui ten, de buit achterlatend. Het meisje was te veel van streek om van den inbreker een behoorlijk signalement te geven. Zondag liep de 6-jarige Elizabeth S. op het Levendaal te spelen, toen een glas ruit van de fabriek der firma Van W. al daar naar beneden viel en toevallig op het hoofd van het meisje terecht kwam, dat daardoor vrij ernstig aan het hoofd werd verwond. Zij werd eerst in huis behandeld doch werd later naar het Ziekenhuis ge bracht. Zondagavond, circa kwart over zeven, werd er in de Doelensteeg, brand gealar meerd. Het bleek echter loos alarm le zijn. Een bewoner, zekere A. S. had in zijn tuin vuurwerk geprobeerd, dat een knetterend geluid gaf en een vlam veroorzaakte. Gisteren werden twee gewonde wiel renners met een auto binnengebracht en naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het bleken leden te zijn van een club wiel renners uit Amsterdam: de 22-jarige A. V. en de 17-jarige H. B. In de gemeente Sas- senheim waren ze met elkaar in botsing geraakt, waarbij A. V. het sleutelbeen van den rechterschouder brak en H. B. verwon dingen aan het hoofd bekwam. De volg auto bracht hen naar het Ziekenhuis. De race, die van Amsterdam over Leiden naar Utrecht werd gemaakt, verkreeg daardoor aanmerkelijke vertraging. BINNENLAND. De onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Ernstige ongelukken te Rotterdam en bij Doetinckem. Engeland wint den One Ton Gnp. De tenniswedstrijd NederlandDuitsch- land eindigt met een 127 overwinning voor onze Oosterbnren. BUITENLAND. De eerste besprekingen te Genève. Mexico ontkent de juistheid der nota van Nicaragua. Het antwoord van Bnlgarije op de nota van Zuid-Slavië, Griekenland en Roemenië is overhandigd. 'Weer zwemt een vronw over het Kanaal. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt legen een viertal drogisten hier ter slede, wegens het ten verkoop aan wezig hebben van gisllamine en Meyns hoofdpijntablellen. van welke tabletten vermoedelijk de samenstelling in strijd is met de artsenijwet. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 187 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 193 personen De wering van Hollandsch vleesch in Engeland. In een uitvoerige verklaring betreffende den aandrang van de Nederlandsche regee ring en de invoerders van versch vleesch uit Holland, om intrekking te verkrijgen van het verbod tot invoer van versch vleesch uit Holland, zegt de Britsche min. van Land bouw, dat hij zijn plicht om de Britsche vee stapel le beschermen zou verzaken, indien hij van de huidige politiek afzag. Het mini sterie verklaart dat de proeven van Holland om te demonstreeren dat de bacil van mond en klauwzeer niet levend blijft in de lijken van varkens, die in 't incubatie-stadium der ziekte zijn gedood, zelfs niet als zij bevestigd worden, afdoen aan de ondervinding in En geland opgedaan, welke redelijken grond geeft tot de conclusie dat de beste inspectie van geslacht vee in Holland niet zal voor komen dat de bacil naar Engeland wordt overgebracht. Het ministerie vestigt de aandacht op het foit, dat het heer3ohen van mond- en klauw zeer in Holland aanzienlijk is toegenomen in den loop van dit jaar en merkt op, dat het bestrijden van het uitbreken van de ziekte in Engeland gedurende de laatste 5 jaren 5 millioen pond sterling gekost heeft. Taiiefverlaging bij de telefoon. Naar de Tel. verneemt ligt het in de be doeling om het tarief van de particuliere intercommunale rijkslelefoonlijnen te ver lagen. Het tarief beslaat .uil een vast bedrag plus kilometergeld. Op welke wijze echter het tarief zal worden verlaagd staat nog niet vast. Verlenging termijn art. 88 a Tabakswet. Ingediend is een wetsontwerp tot verlen ging van den termijn, genoemd in aTt. 88a der Tabakswet (St.bid. 1921, no. 712), zoo als dat artikel laatstelijk is gewijzigd bij het eenig artikel der wet van 30 December 1925 (Slbld. no. 533). De slechte financieel© positie aldus de Mem. van Toelichting waarin ten gevolge van de heerschendc malaise in de sigaren- industrie, ook de kleine sigarenfabrikanten verkeeren, is oorzaak, dat van de meesten van hen nog steeds niet kan worden gevor derd, dal zij hun lokalen inrichten overeen komstig de eischen, die de Tabakswet stelt of dal zij hun bedrijf overbrengen naar overigens moeilijk te verkrijgen lokalen die aan de eischen van de wet beantwoor den.. Opnieuw wordt daarom thans verlenging met één jaar voorgesteld van den in artikel 88a der gemelde wet bedoelden termijn. De Minister van Financiën deelt in deze Memorie o.m. mede, dat ten gevolge van de intrekking van een aantal der ingevolge art. 88a verleende ontheffingen, in verband met gepleegde fraude, eene selectie is ontslaan, die doel verwachten, dal er ervaringen met de thans nog beslaande vergunninghouders gunstiger zullen zijn dan tol dusver. Het aantal ontheffingen, dat aanvankelijk 2262 heeft bedragen, is thans geslonken tot 1503, terwijl van de 624 fabrikanten, wier werkplaatsen niet voldeden aan art. 23, 1ste lid, of art. 24 der wet, er nog 370 over zijn. Te Amsterdam is een aantal der lol de laat ste categorie behoorenden thans in een cen trale werkplaats ondergebracht; daarbuiten is hun aantal le gering geworden om daar voor nog zulke werkplaatsen in te richten*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1