fio. 20386. ZATERDAG 28 AUGUSTUS Anno 1926, Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenüën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en -Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven flO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week SC 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0,18. Franco per post 2.36 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden Gezien het verzoek van de Continental Petroleum Company, te Rotterdam, om ver gunning tot liet oprichten van een onder grondse lie bewaarplaats voor 4.000 Liter benzine, met af lapinrichting, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectic. M. Nb. 156, gelegen aan den Haagwcg. Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet, Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente (er visie gelegd is, alsmede, dat op Zaterdag, den 11 Sept. e.k., des voormiddags te half elf uren, op hel Raadhuis gelegenheid zal worden ge- ge vón om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vcs tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij he niet overeenkomstig art. 7 der Hinder vet 'voor het gemeentebestuur of een zijner leden .zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe. te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 28 Augustus 1926. 9865 Voorbereidingen tot de 3-Oclober-viering. Naar wij vernemen, is door het bestuur jder 3-October-Vereeniging, na gehouden in schrijving, de aankleeding van den Optocht, etc gegund aan de firma Henri Schippers ite Rotterdam. Deze firma hoewel zij nog niet eerder een 3 October-Optocht verzorgde, zal zekerlijk wel haar uitersle best doen, het beste te •brengen, op costume-gebied. Deze inlichtin gen omtrent dezen leverancier verkregen, wettigen dit vertrouwen. De regie en spel leiding van het Open- Luehtspcl op 4- October a.s. is door het be stuur der 3-Óctober-Vereeniging toever trouwd aan den heer Nico de Jong, te 's-Gra- venhage, thans verbonden aan liet Theatre Odcon. Met don bouw der tribunes op het feest terrein a. d. Hoogcn Rijndijk voor de feeste lijkheden op 4 October a.s. is de Ulrechlsche aannemer reeds deze week aangevangen. Naar men kan zien, wordt het Openlucht spel gehouden op het achter-gedeelte van het terrein, dat welwillend door B. en W. der gemeente aan de 3-October-Vereenjging Voor hel Tournooi en het Spel der Elemen ten is beschikbaar gesteld. liet bestuur der 3-October-Vereeniging rwenscht dit jubileumjaar 'ook eens extra aan de Leidschc Jeugd, speciaal de kinderen der leden der Vereeniging, te denken. Op Zaterdag, 2 Oct. en Maandagavond 4 October zal er in den Schouwburg een kin dervoorstelling worden gearrangeerd met verrassingen. Er zal worden zorg gedragen voor een uitgezocht programma. Het zal in- tusschen een heele studie vereischen zoo veel mogelijk ieder lid tevreden te stellen, als alle leden der 3-October-Vereeniging hun kinderen van deze gelegenheid wenschen te laten pro fileeren. Misschien wordt dan nog wel een derde opvoering "avenvogen. Concert van „Werkmans Wilskracht". Gisteravond was hel in den tuin van Musis Sacrum en daar-om-heen nog drukker dan den avond- te voren. Thans had de af deel ing Leiden van hei Instituut voor Ar beidersontwikkeling. beslag op den tuin ge legd en liet bestuur van Musis had evenals aan „Zang zij onze Leus", ook aan deze corporatie den tuin 'voor een zeer billijke -orgoeding afgestaan. De muziekvereeniging „Werkmans Wils kracht" had zich welwillend voor het geven •van een concert beschikbaar gesteld. De ituin liep spoedig geheel vol. En toen de tuin stoelen waren bezet en op de banken geen •plaats meer was, vleiden de bezoekers «zich iri het gras. neer of vulden de paden zoodat bet bestuur den toegang moest stopzetten. Als vvaarnemend voorzitter dc voor zitter de. heer Tjalsiha was verhinderd aan wezig te zijn opende de theer J. J. van Stralen den avónd met oen korle rede, waarin hij de talrijke aanwezigen welkom 'heette en het bestuur van Musis dankte voor het afslAau van den tuin en de Mu ziekvereeniging voor hare welwillendheid bier vanavond te willen optreden. Ilij ver heugde zic-h in de talrijke opkomst, waar over hij zich echter niet verwonderde bij de •w-elenschap dal de afdeeling thans reeds 425 ;loden telt. Nadat in winter en in het •voorjaar verschillende ontwikkelingscur sussen waren gehouden, heeft men den zomer voor excursies benut, terwijl dit con- cert is bedoeld als een besluit van de zo- J'ieractic. Voor het winterseizoen staan 'V<xkt verschillende lezingen en cursussen op het programma. Hierna ving het concert aan met de be- vude marsch van Herzer; „Aux bords du 1U1 waarmede het korps, dat onder de hop e?,1Crve- van z'in directeur, den cr G, Dik, weder goede .vorderingen maak- i te, onmiddellijk de aanwezigen voor zich innam. Daarop volgden voor de pauze .Ouver ture Symphonique" van Sam Vlessing, „Herreinspazierl", wals uit de operette „Der Schatzmeislcr" van Ziehrer en „Tribal de Lamoramarsch van P. Degrez. Na de korte pauze werd nog gegeven ..Marche Triumphale" van Godfried Mann, Grande Ouverture „Poëte et Paysan" van Suppé en „Grande. Fantaisie sur les moüfs de l'Opcra Fansl' van Gounod, waarna be sloten werd met een militaire marsch van Unralh. Al deze nummers werden overeenkomstig hun aard verdienstelijk gespeeld en maak ten een uilnemenden indruk. „Werkmans Wilskracht" heeft 'haar naam weder eer aan gedaan. De wijze waarop de onderscheidene oude en nieuwe nummers werden gespeeld legden getuigenis of van den krachligen wil van deze werklieden- leden om iels goeds te prestoeren en van de bekwaamheid van den energieken leider eveneens. Het was inderdaad een mooie avond waar van ook de bewoners in de omgeving van Musis hebben kunnen genieten. In verband met het voorstel van B. en iW. tol versterking van opzicliteTspersoneel voor de bestratingen in deze gemeente is het niet ondienstig mede te deelen dat door de stadsuitbreiding de oppervlakte die de stra ten beslaan gedurende een tijdperk van vijf ■jaar met circa 8 II.A. is vermeerderd. Met deze feiten yoor oogen is een uitbrei ding zeker wel gerechtvaardigd. Zooals de Laatste jaren gebruikelijk is, tracht het Chr, Militair Verband telkens op 31 -Aug. door verkoop van dc Pro-Rcge- vlagjes, de kassen der diverse afdeelingen versterken. Ook dit jaar mocht het plaat selijk comité weer toestemming van het ge meentebestuur ontvangen lot het houden dezer inzameling, waartoe zich bereids een aantal dames beschikbaar stelden. In Gar nizoensplaatsen, zooals dus ook Leiden, wordt de helft der opbrengst direct voor hel plaatselijk Militair Tehuis bestemd (Morsch- weg), terwijl de totaal-opbrengst, welke bij het Nat. Com. binnenkomt, verdeeld wordt onder Ned. Mil. Bond (d. i. de bond, die alle Tehuizen beheerO, Pro Rege, N. L. O. O V. en Chr. Marine-Bond. Waar Leiden steeds met ecre genoemd wordt wat betreft haar hartelijkheid tegenover haar tijdelijke inwo ners, twijfelt het Comité niet of allen zullen volgaarne a.s. Dinsdag hun gaven willen geven, opdat het werk onder de militairen haar gcregelden voortgang kan hebben. De Militairen Tehuizen staan open voor elk militair, zonder onderscheid van rang of richting, zoodai hier met recht een nationale zaak op een nalionalen dag gesteund kan worden. Wij vestigen de aandacht op de feest viering van de Leidsche Chr. Oranje-Yer eeniging ter gelegenheid van den verjaar dag van II. M. de Koningin op Dinsdag avond a.s. om haifacht. De vereeniging geeft een groot Juin feest in den versierden tuin van ZomerlusL Hel belooft mooi te worder, zoodat zeker niemand zal verzui men. Verder verwijzen wij naar de adver tenties in deze Courant. ling heeft beslaan. De zaal was in verband daarmede gisteravond zeer goed.bezet. Om nog eens een uiteenzetting te geven van deze film lijkt ons overbodig. Iedereen kent het boek en weet dat deze film. die zich in het rijïr van koning Nero afspeelt, grootsch van opzet is, 'dat aan het hof wreedheid en tyrannic worden afgewisseld door schitterende feesten, enz. liet is een machtig werk en met de muziek er bij, een keurig geheel. Hel bijprogramma is eveneens goed. te beginnen met het journal, een leuke teckcn- film „De groote onbekende" en een komi sche 2 acter „De nieuwe daghit". Wij kunnen dan ook niet anders, dan een bezoek aan hei Casino-theater warm aan bevelen; maar.... men moet er vroeg bij zijn. Men meldt ons. dat de tentsamenkom- slen van het Leger des Heils een uitstekend verloop hebben. Veel volk werd bereikt. Vele belangrijke samenkomsten zijn reed3 geweest. We noemen o.a. bezoek van het Haagpche Muziekkorps, groole Anti-Drank samenkomst. de Jeugd-avond, de avond waarin dr. D- J. Brouwer voorging. Toch resten nog enkeje belangrijke dagen voor de tentcampagne gesloten wordt. Kolonel King, tweede in bevel in Nederland, zal Zondag dc laatste samenkomsten leiden. Tevens zal het JongeliedemMuziekkorps van Utrecht spelen. Laatstgenoemde zal reeds heden avond aanwezig zijn. De verwachtingen voor deze samenkomsten zijn zeer groot. Hedenmorgen passeerden aan den Hooge-Morschwcg een zware automobiel en motorvoertuig op twee wielen elkaar. De auto week naar den verkeerden kant uil met het gevolg dat een paaT palen van het hek van de N.V. Werninks' Belonfabriek. werden vernield. De ,auto reed door doch hel num mer werd opgenomen, zoodal de eigenaar kan worden opgespoord De politie inaaikle van het geval proces-verbaal op. Ook in de maand September zullen de Ned. Spoorwegen -nog goedkoope treinen laten loopen. O.a. een z.g. Artis-irein naar Amsterdam. Het heenreisge4celle van het plaatsbewijs geeft tevens k>eg;*ng"tot „Arlis". Willy Derby in 't L u x o r-t h e a- er' Het was er aus uitstekend bezet gis teravond. Eenige toelichting, in welken vorm ook, is bij deze stelling volkomen overbodig Derby heeft nog niets van zijn populariteit in di*Sleutelstad ingeboet en hij verdient ook waarlijk vyd een volle zaal. Bijkans een uur lang heeft hij in het theater Ier op de planken geslaan en het publiek voortdurend bezig gebeden. Er is gelachen, ja af en toe gegierd als het ware, en boven dien uit volle borst meegezongen, waardoor Derby's succes volmaakt was. Men voege daarbij als eerste film een dolle klucht, getiteld „Waar was ik toen", die liet lachsucces van den ajrlist bijkans eVënaard- de, en een goed gespeeld en uiterst span nend Apachendrama en ons dunkt dat een verdere aanbeveling voor Luxor's nieuwe programma zonder cciiig bezwaar achterwege kan blijven. Ook de directie van het Git y-l healer heeft met haar programma een goede keus gedaan. Evenals altijd wordt aangevangen met de actueele weekrevue, gevolgd door een komisch nummertje. De hoofdfilms, die gegeven worden, zijn heel goed. Men krijgt voor de- pauze een levensver haal in 7 aclen „Mijn Zoon". De hoofdrollen worden vertolkt door de bekende filma-rlis- ten Nasimova en Jack Pickford. Deze film munt uit door eenvoud en mooi spel en is zeer spannend. Na de pauze de tweede hoofdfilm '„Angst voor 'l Huwelijk". Men verplaatst zich in deze film naar New-York daarna naar de Goudvelden van Zuid-Amerika. Een jonge actrice uit New-York' vertrekt met een jongen ingenieur naar de goudvel den van Zuid-Amerika om daar fortuin te maken. Vele emoties moeten beide men- schen doorslaan in de wildernis, doch" ze hebben elkaar trouw gezworen en dat doet alles overwinnen. Natuuropnamen uit de wildernis van Zuid-Amerika eb het spel der arlislen ma ken dit filmstuk tot een schitterend geheel. Voor het C a s i n ó-t h e a t e r is opnieuw, beslag gelegd op „Quo Vadis", de film, waarvoor hier indertijd, zooveel belangstel- De Zomertijd. Op de vragen van den heer Braat betref fende verkorting van den duur van den zomertijd, heeft de heer Kan, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, het volgende geantwoord: De ondergeleekende ontveinst zich niet, dat voor sommige groepen der bevolking de laatste weken van den zomertijd den druk verzwaren. Inlusschen kan, gelijk bekend met het oog op de internationale verkeers regeling geen ander tijdstip voor het ein digen van den zomertijd worden gekozen dan is bepaald bij. Koninkl. besluit van 25 Januari 1926 (Staatsblad No. 13). Ons land steekt echter, wat den aanvang betreft, gun- slig al bij andere landen, zoodat ten onzent de bezwaren minder wegen dan elders. De valnta-concurrentie. Gelijk bekend, heeft de Minister van Ar beid. Handel en Nijverheid aan den Nijver1- hcidsraad verzocht een onderzoek te willen instellen naar den omvang van de valuta- concurrentie in verschillende bedrijfstakken. Naar wij vernemen, zegt de „Msbe", zal de Minister een dergelijk verzoek ook richten lot den Middenstandsraad. Manifest tegen den dienstplicht. Door een internationaal comité van voor aanstaande mannen op allerlei gebied en uit aHeriei landen, waartoe o.a. de Ncderland- sche professoren G. T. Hcering en wijlen K. II. Roesingh en de luit.-generaal Koole mans Beynen behooren, wordt een manifest tegen den dienstplicht uitgevaardigd. Daarin wordt o.m. gezegd, dat men verlangt, dat er oen definitieve stap gedaan wordt naar volledige ontwapening*en naar de onlmili- tariseering vooral in moreel opzicht. Het doeltreffendste middel daartoe zou de alge- meenè opheffing van den dienstplicht zijn. Daarom wordt voorgesteld aan den Volken bond om in alle landen de afschaffing van c}cn verplichten militairen dienst voor te stellen als eersten 9lap naar werkelijke ont wapening. Belasting op bosschen en landgoederen. De besturen van den A. N. W. B. Toeris tenbond voor Nederland en de Vereeniging lot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, die in Maart een adres hebben gericht aan den Minister van Financiën, dm maatregelen te overwegen tot verlicht ting van den fiscalen druk op bosschen en landgoederen, achten het tijdstip gekomen belangstellenden samen te brengen om zich over het vraagstuk uit te spreken. Zij heb-, ben thans aan verschillende adressen een uitnoodiging verzonden tot bijwoning van een op 15 September in het Koloniaal In9ti^ luut te Amsterdam te houden vergadering. De Bond Heemschut en verschillende ver-, tenigingen op het gebied van bosch-, land en tuinbouw hebben r^eds instemming met hun streven betuigd. 4 De hond als trekdier. In verband met een door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de commissarissen der Koningin ge richte circulaire inzake eventueele ver scherping van de bepalingen ten aanzien van het gebruik van den hond als trekdier, heeft het bestuur van den Alg. Ned. Zui- velbond bij de 'aangesloten melkinrichtingen navraag gedaan naar het gebruik, dat bij de Uitoefening van het melkinrichtingbcdrijf van honden gemaakt wordt. Hierbij is gebleken, dat door vele melk inrichtingen het gebruik van honden onder de venlerskarren onmisbaar wordt geacht, daar hierdoor het afleggen van groole af standen, het vervoeren van groole hoeveel heden melk en het bestijgen van hellingen, menschelijkc arbeidskrachten worden uitge spaard. Ook aan vele kleine boeren, die hun fcee ver van huis in de weide hebben en zelf hun melk aan de fabriek leveren, bewijst de hond goede diensten,- zoodat men deze als trekdier niet gaarne zou missen. Tegen een verbod van het plaats-nemen op den wagen heeft men in het algemeen geen bezwaar, hoewel men ook dit voor groote, goed gevoede honden met voldoen de aanspanning geen bezwaar acht. De Nederlandsche Heide-Maatschappij. De Nederlandsche Heide-Maatschappij heeft gistermiddag in Apollo's Lust" te Eind hoven haar jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden onder voorzitterschap van A. W. J. J. baron van Nagcll. Als naar gewoonte verbond de Maat schappij aan haar jaarlijksche bijeenkomst een paar excursies in de omstreken van de plaats der vergadering. Zoo maakten de bezoekers dien middag, na afloop van* de vergadering, met toer-auto's ®en tocht naar Valkenswaard en brachten zij een bezoek aan de vloei weiden en viscli vijvers aldaar, terwijl voor heden op hel programma slaat een reis, eveneens per (oer-auto, over Nunen,- Beek, Gemert naar de Dompt. Van daar uil worden bezichtigd hel Rips- dorp en de ontginningen, toebehoorende aan de erven A. Ledebocr te Enschedé, de mijn Laura en Vereeniging te Eygelshoven en den heer B. E. A. Verkuyl te Boxmeer. De jaarlijksche bijeenkomst werd door den voorzitter geopend "met een rede. Hel verslag van den directeur, dat hierna w;crd pitgehracht: werd onder applaus goed gekeurd, eveneens het verslag der com missie, belast met liet nazien van de reke- I ning 1925. Daarna wa3 aan de orde de verkiezing van commissarissen. Als zoodanig werden hc-rkozen de heeren A. W. J. J. baron van Nagell te Barneveld, F. B. Löhnis te Sche- veningen, A. Draisma de Vries te Leeuwar den en mr. R. A. Fockema te Baarn. In de vacature van wijlen jhr. mr. G. L. M. II. Ruys de Beerenbrouck werd gekozen diens zoon de oud-minister jhr. mr. Ch. J M. Ruys de Beerenbrouck te 's-Graven- hagc, en in de vacature-Van Heek, de heer mr E. ter Kuile Hzn. te Enschedé. Na afdoening van de huishoudelijke aan gelegenheden sprak de directeur dor Maat schappij, de heer J. P. van Lonkhuyzen, over de ontginning van de Pee!. De heer .G. Houtzagers, inspecteur der Maatschappij, deed eenige mededeelingen over dé wijze van bebossching van de Peel. t BINNENLAND. De Prinses Juliana winl weer de race onl den One Ton Cnp. Heden de beslissing. Na den eersten dag leidt Duilschland ia den tenniswedstrijd met 43. Geen verkorting van den Zomertijd. BUITENLAND. De Gezantenraad zendt weer drie nota'l aan Dnitschland inzake de bewapening. Geschil tnssuhen Nicaragua en Mexico. De Engelsche regeering en de mijnwerkera over het mljnconllict. Onderzoek naar de werkloosheid. De commissie tot onderzoek naar de werkeloosheid is thans met haar voorberei dend werk gereed. Met do vakbeweging van alle richtingen is overeensemming verkre gen over de wijze van het onderzoek en over den aard en den omvang der gegevens, die noodig zijn om een juist inzicht te 'krijgen in den tegenwoordigen omvang der werkeloosheid en den toestand der werk- loozen. In een door het Amslerdamsche comité voor arbeidersontwikkeling belegde vergadering mei de bestuurders der bij alle plaatselijke vakcentrales aangesloten vak organisaties is het ie bezigen vragenformu lier, alsmede de werkwijze voor dit onder zoek nog eens besproken. Daarbij bleek, dat op algeheele medewerking der organi satie-besturen wel gerekend zal mogen wor den. Thans zal de commissie zich richten tot de werkloozen zeiven. In de weken van 618 September zal aan alle ingeschreve nen bij de gemeente-arbeidsbeurs, van 18- jarigon en ouderen leeftijd, een vragenlijst worden uitgereikt, met verzoek, die zoo nauwkeurig, mogelijk in te vullen. Als de algemeene datum, waarop moet blijken, of betrokkenen al dan niet werke loos waren, is aangewezen 15 September. Alle ontvangen inlichtingen blijven in het uitsluitend bezit van de commissie De staking bij Heemal. Omtrent de onder leiding van den Rijks bemiddelaar, den heer Van IJsselsleyn ge houden conferentie tusschen de pa«rlijen, be trokken bij het conflict bij de Ileemaf, meldt Het Volk nader, dat eerst de werk gevers, vertegenwoordigd door de heeren Keus, directeur der Hemaf, en Goedkoop, voorzitter van den Metaalbond, werden ge- hooTd, Hierna had een afzonderlijke confe rentie plaats met de vertegenwoordigers der vier vakorganisaties. Ten slotte kwamen de twee partijen In gecombineerde vergadering l>ijeen. -De werkgevers en werknemers stelden •hun zienswijzen tegenover elkaar. De eer sten betoogden, dat de financieele toes!and van het bedrijf de inwilliging van de arbei- derseischcn onmogelijk maakte. De op drachten waren volgens de patroons den laatslen tijd belangrijk verminderd. De heer Keus betoogde voorts, dat aan een verlioo- ging van de uurloonen niet te deftken viel, daar hij in het systeem der oververdienslen een soepel middel had om de arbeiders lot grootere krach (prestaties te dwingen. Deze opvatting werd door de arbeiders- afgevaardigden scherp gegispt. Deze lieten uitkomen, dat er onder de arbeiders het sterke verlangen leeft naar een gewaar borgd hooger uurloon. Dit verlangen spruit reeds voort uit de behoefte aan een hoogir inkomen in tijden, dat het werk aan de fa briek zich niet leent om in accoord te arbei den. Ook de uitbetaling van feestdagen cn vacanlies, alsmede de ziekte-uil keering aan ongehuwden maken dezen eiscli voor de ar beiders van groote beleekenis. De werkne mers lieten niet na, cr op Ic wijzen, dat de vaste uurloonen bij de overige werkgevers hooger waren en dat er nochtans genoeg gelegenheid overbleof om de arbeiders tot grootere productiviteit aan le zetten. Na langdurige beraadslaging deed do heer Van IJsselsleyn het voorstel, waarvan reeds melding, is gemaakt. Valorisatie van Dnitsche pandbrieven etc» De Duitsche Legatie deelt mede: De Verordening der Rijksregeering van den 28sten Juli, betreffende de verdere uit voering der valorisatie van pandbrieven en aanverwante obligaties, bevat op het stuk van aanspraken op valorisatie van een pandbrief een aantal belangrijke mededee-. iingen met betrekking tot de termijnen van verval. Deze moesten worden vastgesteld ten einde den hypotheekbanken, die het oog-, merk hebben den lsten Januari 1927 z.g. „liquidatie-goudp'andbrieven" uit te geven, de mogelijkheid te geven ongeveer den omvang van liet schuldencomplex vast te stellen, hetgeen in het algemeen belang der schuld- eischers vereischt is. De vaststelling der termijnen is in hef bijzonder al3 volgt geregeld- Indien de zich in het buitenland, binnen Europa, bevindende schuldeischer valorisa tie van afgeloste pandbrieven op grond van voorbehoud Van rechten verlangt, dan moet hij dien eisch vóór 30 September 1926 bij de hypotheekbank indienen en, indien de hypotheekbank den eisch niet erkent, moet hij dezen vóór den 3lsten October 192G ge rechtelijk geldig maken Ontvangt de schuldeischer vóór den 15en October 1926 geen erkenning van dc zijde der hypotheekbank, en gaat hij dienlenge-- vol ge over tot hel indienen van den eisch, dan loopt hij niet het gevaa-r, wanneer de hypotheekbank de vordering alsnog erkent, dat hij de kosten van hel geding heeft le dragen. De hypotheekbank kan dan namelijk de exceptie niet meer opwerpen, dat zij den schuldeischer geen aanleiding gegeven heeft zijn vordering gerechtelijk geldig le maken. Aanmeldingen, die reeds geschied zijn, be hoeven niet le worden herhaald. De schuld eischer is echter door de reeds verrichte aan melding niet ontheven van de noodzakelijk heid van een gerechtelijke geldend-making binnen de vastgestelde termijnen. Heeft de schuldeischer, of in bepaalde ge vallen, zijn rechlsvoorganger, .dc pandbrie ven, op grond van een aanbod van de hypo theekbank, lot inruilen tegen andere pand brieven, bij wijze van ruil ontvangen, dan kan hij verlangen, dat bij de valorisatie van zijn pandbrieven, het bedrag in goudmark der door hem in ruil gegeven pandbrieven in aanmerking wordt genomen In dit geval loopt de vervaltermijn voor de gerechtelijke geldendmaktng dor aanspraken voor alle schuldeischers gelijkelijk tot den 31slen October 1926. Indien de schuldeischer de erkenning door dc hypotheekbank niet vóór den 30sten Sep tember 1926 ontvangt, dan kan ook in dit geval de schuldeischer tot de gerecchtchjke geldendmaking overgaan, zonder dat hij, in dien de hypotheekbank de vordering achter af erkent, de kosten behoeft te dragen. Het Duitsche Consulaat-Generaal te Am sterdam Is bereid nadere inlichtingen l« verstrekken. v

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1