KWATTA^l De Hot der Leugenen LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Augustus Tweede Blad Anno 1926. GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. VOLLE-MELKREEP! BeterdanGoed^EBES^j FEUILLETON. No. 20335. Geen keerplaats voor voertuigen op de Rijn- en Scliiekadc. Tijdens de beraadslaging over het prae- advies op het verzoek van de Leidsche Koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven", in zake aanbrengen van keer plaatsen op de Rijn- en Schiekade, werd door het raadslid, den heer Groeneveld een motie ingediend, waarbij B. en W. werden verzoekt een keerplaats voor voertuigen in dezen weg te maken. Op voorstel van den heer Huurman werd toen besloten de ver dere behandeling van genoemd praeadvies tot een volgende vergadering aan te houden. Bij onderzoek is B. en W. gebleken dat tegen het maken van een keerplaats onge veer in het middcr der kade ernstige be zwaren bestaan De eeltige geschikte gele genheid voor.het maken van zulk een keer plaats toch doet zich voor tusschen de pcr- ceelen nos. G5 en 66. Evenwél zou dan het Oostelijk einde van dè aanwezige schci- dingssloot, welke particulier eigendom is. gedeeltelijk moele-n worden gedempt, terwijl verder het maken van een beschoeiing noo- dig zou zijn. De kosten daarvan, gevoegd bij die van verharding en van het rooien zan een tweetal boomen en bijkomende werkzaam heden, zouden naa-r raming rond f700 beloopen. Bovendien is de eigenaar van de Zuidelijke sloothelft niet bereid lot de demping mede te werken, zoodat om daartoe te geraken, de weg van onteigening zou moeten worden gevolgd, waardoor de kosten nog zouden worden verhoogd. B. en W. geven daarom in overweging de motie-Grocneveld niet aan te nemen en als nog overeenkomstig hun voorstel van 5 Juni 1.1. te besluiten, waarin was voorgesteld tot het doen verwijderen van de paaltjes staande voor de perceelen Rijn- en Schie kade Nos. 1 tot en met 65. Verder zoii .niet toestemming van de Ned. Spoorwegen het hek tusschen het terrein dezer maatschappij en de Rijn- en Schiekade worden terugge plaatst en de vrijkomende strook verhard. Door deze maatregelen, die slechts f 300 zullen kosten, wordt naar B. en W. meenon de toestand zoo belangrijk verbeterd, dat een keerplaats voorloopig niet noodig is. Kind onder een auto. DeG- /arige K. v. d. V. is op de Van Boetzelaarlaan te Den Haag aangereden door een auto, be stuurd door II. v. II., uit de Wingcrdslraat. Het knaapje bekwam een schedelfractuur; zijn toestand is gevaarlijk. Vernieuwingder vloot van den Rott. Lloyd. Teneinde zijn vloot ge regeld op een hoog peil te houden, zoowel wat de snelheid van de schepen als. voor zoover het de-mailschepen aangaat, wat de gerieflijkheid van de passagiers-accomodatie beitelt, heeft de Rollerdamsche Lloyd stel selmatig de oudere schepen opgeruimd en deze door nieuwe vervangen. Zoodra een nieuw schip in de vaart ge bracht kan worden, wordt het oudste voor reserve bestemd. Zoo heeft in 1916 de Tje- rimai de Wilis vervangen. Verschillende bodems moesten nagezien worden èn de Wilis heeft daarom nog geruimen tijd als plaatsvervanger gefungeerd. Daarna is dit schip naar Turkije verkocht, waar het om gedoopt werd in Kara Deniz. Thans reist het schip als tentoonslellingssohip de we reld rond. Nog kort geleden bracht hel een bezoek aan Amsterdam. In 1918 is de Pa- tria in dienst gesteld en kreeg de Goenloer de functie van reserveschip. Deze boot is verleden jaar gesloopt. In 1924 kwam de Slamat in de vaart en werd de Rindjani reserveschip. In 1925 hoeft de Rindjani een paar maal schepen, die in survey gingen, vervangen. Dit jaar heeft het schip één extra reis gemaakt in het drukke seizoen en is oc»k dit schip nu naar Turkije verkocht. In het begin van dit jaar is het molor- mailschip de ïndrapocra gaan varen. Hier door is de Kawi overcompleet geworden. Deze boot heeft dit jaar nog gevaren, om de Tjerimai. die in Vlissingen van nieuwe machines en ketels werd voorzien, te ver vangen. De Tjerimai gaat 8 Sepember as. weer baar eerste reis maken en de Kawl, die 2 October d.a.v. te Rotterdam van Ba tavia aankomt, wordt daarna uit de vaart genomen. Het volgend jaar zal de Kawi nog een of tweo extra reizen in het drukke sei zoen maken en daarna is zij aan de beurt om verkocht te worden, want in begin 1928 zal het tweede motormailschip de Sibajak, die nog ongeveer 2000 ton grooter dan de Indrapoera zal worden, in de vaart komen en dan is de Tabanan gedoemd tot ver dwijnen. Ook dit schip zal dan nog eenige ex tra-vaarten maken. Behalve dit reserveschip zal de Rotter- damsche Lloyd dan zeven mailschepen in de vaart hebben, waarvan het oudste, de Tambora, van 1910 is. De groolle van de schepen varieert dan van ruim 5600 tot ongeveer 12.000 ton. Branden. Te Dordrecht is gisteren de garage der firma L„ bij het Bagqrihof geheel uitgebrand. Een 25-tal rij wielen werd een prooi der vlammen. Te Blyham is de behuizing van Jan Vclcma geheel afgebrand. Men is laag ver zekerd. Te Swalmen zijn twee huizen met stallen en schuur van den landbouwer Pijpers af gebrand. Van het meubilair is niets gered; verzekering dekt de schade. H o sp ila al-kerkschip „De H o o p". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisterochtend van den tweeden kruistocht onder devrsschers, van 17 Juli af, Ie IJmuiden aangekomen. De geneesheer, de heer F. G. van Asperen, heeft op dezen tocht 80 patiënten behandeld, van wie 57 in de haven van Lerwick en 23 in volle zee. Opgenomen aan boord werden 6 patit-nten, van wie één weer op zijn log ger werd teruggebracht en 5 in IJmuiden werden aangebracht; tezamen 124 verpleeg den Naar de herkomst van de schepen was de \'eideeling als volgt: van Scheveningen 21, van Vlaardingen 10, van Katwijk 17, van IJmuiden 2, van Maassluis 1. van Duitsch- land 4 en van Zweden 2 patiënten. Als geestelijke verzorger maakte ds. B. ter ITaar Dzn., van Groenloo, den tocht mee, die weer veel gelegenheid had, zoowel op de schepen als in de Clements Hall te Lerwick de visschers le bemoedigen. Een roofdier? De land- houwer J. v. d. O. te St. Oedenrode, miste dezer dagen oen jonge koe uil de weide. Na eenig zoeken werd het cadaver gevonden in een sloot. De ooren waren van den kop gevreten en over de geheele lengle van den rug was het vleesch weggevreten, terwijl zelfs de ribben waren doorgebeten. In de nabijheid vond men sporen van groote klauwen, zoodat vermoed wordt, dal een of ander roofdier hier de moordenaar is. Kranige redding te Zoute- lande. Te Zoulelande waren een dame en een heer aan het zwemmen, (oen zij door den stroom gegrepen werden. Toevallig was op het strand aanwezig de heer D. de Vries van Middelburg, lid der reddingsbrigade al daar. Op het hulpgeschreeuw sprong deze gekleed te water en slaagde er in de beide in nood verkeerende personen aan het strand te brengen. De dame, die. flauw was geval len van den schrik, kwam spoedig weer bij. Overreden en gedood. Gistermiddag is de heer M. de Ruyter, lid van den gemeenteraad te Cromvoirt, te Or- then, onder de gemeente 's-Herlogenbosch, waar hij op een rijwiel reed, door een vrachtauto van de firma Jongeneclen le Al- blasscrdam, gegrepen Zijn hoofd werd ver brijzeld. Hij was op slag dood. Door den sneltrein Rotterdam—Amster dam, die gistermiddag omstreeks 2.50 uur den Ouden Weg te Haarlem passeerde, is aldaar de 27-jarige C, van Daatselaar, die werkzaamheden langs de spoorbaan ver richtte, overreden en gedood. De man, die te Amsterdam woonachtig was, was gehuwd en vader van een kind. Ontsporing Woensdag- middag is dc trein, die te 4.16 uur uit Axel in dé richting Sluiskil vertrekt, nabij dit slation, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, uit de rails geloo- pen, met het gevolg, dat twee personen wagens omsloegen. Gelukkig zalen in geen dier beide wagens passagiers; zoodat het on geval zonder persoonlijke ongelukken is af- geloopen. Een inbreker op hcelerdaad betrapt. Gisternacht zag een bewoner van de Willemstraat te Eindhoven aan den overkant van zijn huis een inbreker bezig in het huis van den slager- Den Ouden Ilij schoof het raam, waardoor de inbreker naar binnen was'geklommen, dicht, zoodat deze gevangen zat. Onmiddellijk liet hij de politie waarschuwen en trachtte hij den be woner van het pand te wekken. Toen de politie kwam, arresteerde zij den inbreker, die L. L. genaamd bleek te zijn, oud 25 jaar,# los werkman/gedomicilieerd te Heerlen. Men veidenkt hem ook,van een diefstal, welke eenige weken geleden in dezelfde woning werd gepleegd en waarbij een aanzienlijk bedrag aan geld werd ontvreemd. Een man op de rails. Woens dagavond om kwart voor acht, toen de trein EindhovenValkenswaard het station Val- k ens waard wilde binnenrijden, zag dc ma chinist vlak voor den overweg Eindhovcn- schpweg een man languit op de rails liggen. Hij remde en slaagde er in den trein op 3 Meter afstand tot stilstand le brengen Toen de machinist en de conducteur den trein verlieten om te zien. wie er op de rails lag, stond de onbekende op cri verdween in de nabij gelegen bosschen. Pandervliegtuig te Dort- mund verongelukt. Donderdagmiddag on geveer 2 uur heeft boven het vliegveld te Dortmund een ernstig vliegongeval met een Ncderlandsch vliegtuig plaats gehad, waar bij beide inzittenden om het leven zijn ge komen. Het Pandervliegluig H. N. A. D. Idat gistermorgen 11 uur te Rotterdam is op gestegen en bestuurd werd door den Nedcr- landschen gewezen marihevliëger R. lleiber uit Amsterdam, arriveerde le Dortmund on geveer half twee op hel vliegveld met als passagier den heer Van der Kwast, een der directeuren van de Panderfabricken. Na de landing, die vlot verliep, steeg het vliegtuig opnieuw op om een demonstralie- vlucht le houden. De heer Van der Kwast was uitgestapt cn zijn plaats in het Iweë-pcrsoons-vliegluig werd ingenomen door den Nederlandschen koopman Peek, te Dortmund woonachtig. De piloot Reiber volbracht met het vlieg tuig verschillende acrobatische toeren in de lucht. Bij een dezer loeren, toen het vliegtuig lot op geringe hoogte was gedaald, kon de vlieger den moler niet gauw genoeg op gang brengen en sloeg hel vliegtuig legen den grond. Het werd totaal vernield. De vlieger Reiber werd op slag gedood. De heer Peek kreeg ernstige wonden. Hij werd naar het gemeenteziekenhuis te Dort mund overgebracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. Van het vliegveld Waalhaven verluidt, dat het toestel zich in uitstekenden toestand bevond. De gewézen marine-vlieger v. Violen heeft Woensdag met hetzelfde vliegtuig te Scheveningen nog demonstraties gehouden. De vlieger was op weg van Rotterdam naar Dessau. Een reddingboei van de Winterswijk. De kustwacht van de Perranpolh rapporteert, dat zij een redding boei geborgen heeft, welke was gemerkt: stoomschip Winterswijk, Rotterdam. Deze boei was in de Holywell Bay bij Perronporth aangespoeld. Uit Newquay werd üenfeelfden dag ge meld: Een reddingsboot, welke 12 personen kon bevatten, is in de Holywell Bay te Newquay aangespoeld. De reddingsboot is sedert dien geheel wrak geworden. Het Nederlandsche stoomschip Winterswijk, van de firma Er- hardt en Dekkers, te Rotterdam, passeerde 21 Augustus Lizard, op weg van Plymouth naar Hampton Roads. Bij navraag deelde de directie van ge noemde Mij. mede, dat zij geen latere tijding van het schip had. Het vinden van de red dingboei behoefde echter, volgens haar, nog geen ongerustheid le verwekken. De directie van de firma Erhardt en Dek kers, le Rotterdam, deelt nader mee, dat, volgens uit Londen ontvangen inlichtingen, er absoluut geen aanwijzing is. dat dc in Holywell Bay aangespoelde reddingsboot van de Winlerwijk afkomstig zou zijn Bo vendien heeft het schip alleen een motor boot van de aangegeven grootte aan boord. Wat de gevonden boei betreft, deze kan zeer wel op de vorige reis verloren zijn, toen op de hoogte van de kust van Wales bij een vergeefsche poging tot redding van een ovprboord gevallen schepeling, op 6 Juli l.l., een of meer boeien zijn verloren geraakt. De ev-olutie van het vrouwen- liaar. In het „verloren hockskcn" van Het Laatste Nieuw3 wordt de volgende „haarliistorie" geschreven; De vrouw zegde; Niels is mooier dan lang haar. Het lange haar is het symbool van onze lang durige liefde, van ons lang geduld, van onze lankmoedigheid voor uw vele tekortkomin gen. Het lange haar is de band, waarin ik nujn gedachten sluit: een krans is het, om mijn vereering voor u, man. En dc man geloofde het. En de vrouw droeg het haar lang, tot ze zegde: Niets i3 mooier dan kort haar. Lang slaat plomp en geen enkele hoed is er op ge maakt. Zonder kort haar ben ik niet gekleed. Kort haar is het wijze symbool van ons kort leven; van mijn kort besluit., van mijn kort en krachtig: „ja" voor u en „neen" voor elk ander; van de kortheid van den lijd als ik met u ben: Er moet minder krullcrij van buiten rondom mijn hoofd, omdat er geen is van binnen in mijn hart, man En de man geloofde hel. En de vrouw droeg het haar kort, tot zo zeide; Niels is mooier dan jongenshaar. Mijn kort haar is te lang. ik verlies mijn tijd bij den kapper, die onduleerl en millimetert Ik wil mijn haar gelijk hel uwo. Met een schei ding. Die scheiding zal ons vereenigen. Jon genshaar wil-ik hebben. Symbool van durf, van moed, van zuinigheid cn vlugheid Ge lijk het zal liggen op mijn hoofd, cfbm cn getemd, zal hel beleekencn hoe mijn wil effen is en mijn hart getemd doer u. man. En de man geloofde het. En de vrouw droeg jongenshaar. Zoover is zij. Zij is verder. Ik hoor, dat zij ergens over den Rijr. haar draagt op z'n Ilindcnburgsch; de pijltjes kaarsrecht omhoog, als een hekel, ee:i bor stel, als een egge, als een stoppelveld, als een egclpcls. Ik weet niet hoe zij er voor pleit- Maar zij zal liet pleit winnen. Do vrouw wint altoos het pleit Ik vind het egelhaar vooruit afschuwelijk Maar als de lijd vaardig is, zal zc komen met een fluweelen snoetje en gepolijste-oogcn cn vragen: Staat het niet mooi? En er zal wat vrees, wat weemoed in de slem cn veel toovcrij in de oogen liggen. JDn ik zal zeggen: Het slaat mooi. Lach me maar uit, „Is dit een eerste klasrcs- taurant?" vroeg de bezoeker uit dc hoogte. „Zeker, mijnheer, maar wij willen u ook wel bedienen," antwoordde 'de oberkcllner prompt. VOOR ZATERDAG 28 AUGUSTUS. Hilversum (t0&0 II.) 12.00 Politie bericht. 5.30—7.45: Vooravond concert d- h. II.D.O.-orkest. Solisi: A. C. M. Slinkert, barilon, Nederl. liederzanger. 7.00: Po litiebericht 7.45 en 10.00: Persbcr. 8 10: V.A.R.A.-avOnd. Mevr. C. Vcrliruggen- Pryes, zang. Hr. Ohrisliaan Grooiveld, be geleiding. Willem v. Capellen, declamatie. E. Broekman, lid van den Amslerdamschen Gemeenteraad, spreekt over: Socialisme cn kunst. 1. a. An die Musik, Schubert, b. Trockne Blumen, Schubert; c. Heiden Rös- lein, Schubert (zang). 2. Toespraak van den heer Broekman. 3. Traume, Wagner (zang). 4. Koning Oedipus, drama van Shakespeare, RECLAME. 8925 declamatie. 5. a. Nina, Pergolese; b. Vrij-» heid, Rich IIol; c. De gepofte Vogelaar, C. v. Renens; d. Zonnelied, C. v. Rcnnca (zang). Daventry (1600 M.) 350—4.10. Con cert door Paul Moulders Rivoh, orkest. J, Mulrella, contra-alt II. Jolley, tenor. 5.50: Causerie: A garden chai. 6.05: Kindleruurlje. 6.50: Muziek door de po litieband. 7.20: Tijdsein Big Ben, weer bericht, nieuws. Lezing: A day in the life of a large hospital. 7.45: Piano compo sities van Brahms. 8.00: Lezing: A story of Obeah. 8.20: „The sea affair and Harry Bins", slot. „Seehvg it through". 8.35: Vocaal concert door Marova, .-opraan. N. Adams in „Supposing". 9.05 Con cert. Koor en orkest 9.1)0: Wcerbcncht, nieuws. 10.20: „Ghostly fingers (dec! 3). 10.5012.20: Dansmuziek van het Savoy hotel. Pairijs „Radio-Paris" (1750 M 12.50 a Concert Lucien Parijs (piano, viool, cello) 5.05: Concert. 8.50- Gala-concert. Konigswuslerhauscn (1300 M.) 7.50: „Egmonl", treurspel in 5 acten v. Goethe, 10.5012 20Dansmuziek. Brussel (486 M.) en Anlwerpen (265 M.) 5.206.20: Concert. 8.20: Concert 9.3010-20: Dansmuziek Münslcr (410 M.) 1 35—2.50 OrkesD concert. 4.05£.20: Kinderverlellingen, 4.355.05: Sprookjes -ertellcn, 5.20: Dansmuziek cn zang. G50: Radiopraatje. 7.20: Declamaties van A. Gr&ff. 7 10 —8.00 en 8.208.50: Lezingen. 8.50: Vroolijke aypnd. Jazzband. RADIONIEUWS. Het jaarverslag van den H. D. O. Verschenen is hel verslag van den Hilver- sumschcn Draadloozen Omroep over hel jaar 1 Juni 19251 Juni 192G. zijnde hel 3de omroepjaar. De bloei van dit instituut mag blijken uil hot feit, dat het eindcijfer c.a. 5-maal grooter is dan van het vorige jaar, n.l. f 115.000. De vrijwillige bijdragen bedroegen over 1925/26 ongeveer f 83.500, tegen het jaar daarvoor f 23.000. Als nieuwe posten komen op de balans voor: inkomsten H. D. O.-cursussen f7431 (nctlo), voor eigen risico geëxploiteerde openbare uitvoeringen (Opera's in Carré Am sterdam en concert in „Het Hof van Hol land" Hilversum) f 1765 (bruto). Het verslag maakt een aangename indruk cn het feit dat er nog f 16.500 in kas is en dal midden in den zomer, mag het H. I) O.' comité gerust stellen wal betreft hel voorn uitzicht van haar „Slichting". De uitvinder van de „Neutrodyne" voor den microfoon. Woensdag 1 September om 9.50 n.m. za' voor den microfoon van Daventry optreden prof. Hazeltine, de uitvinder van de ,,Neu- Irodyne". Hij zal spreken over: De Ontwik-, keling van de radio in Engeland cn Amerika, Speelplan 1926/27 van Berlijn en Konigswnsterhansen. Ilct komende radio-seizoen belooft, wat dé uitzendingen betreft, beter te worden dan ooit. Vooral de groote omroepslalions hr-bben schitterende programma's voorbereid. Wat Berlijn en Königswüslerhausen betreft, kun nen wij het volgende mededeelen van do avond-uitzendingen. Uit dc Slaals-Opcra (16) en de Stedelijke Opera (8) zullen totaal 24 opera's uitgezonden worden; per 2 weken één uitzending. Verder zullen in de klankzaal ook noj» opera's opgevoerd worden, waar in pl.m 20 opvoeringen een overzicht van de Duilsche opera's van Gluck tot Strauss geboden wordt. Veelal zullen dit werken zijn, welke op het Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 32) „Eu welken waarborg hebben we, dat u ons niet in den steek laat, nadat we u betaald hebben?" „Mijn eerewoord," zei Von Sleinbrüche Jechlslalig Von Alldorf schoot in den lach. „Kom, kom, baronI" zei hij. „Ik ken u al zooveel jaren en in al dien lijd heb ik niets dan slechts, nooit iets goeds, van u gehoord. Ik ken u voor leugenaar, een bedrieger, een oplichter, een valschen spe ler, iemand, die zich ook met chantage bezig houdt. Nooit is iels u le laag of te "emcen geweest. Uw eigen gasten hebt ge bestolen en hun geld afgezet met valsche kaarten. Vrouwen van hoogen adel hebt ge gecompromitteerd en daarna geld geëischt voor uw stilzwijgen en nu vraagt ge, dal Wll u.vertrouwen zullen op uw woord van e^rl ik weet niet, waarom een ellendeling J1 nog blijft leven; misschien is het als schrikwekkend voorbeeld voor anderen, °I>aat ze kunnen zien, hoe diep een eerloos ?,CIï3c^.,kan zinken. Wat Prins Karet aan- 6-al: hij eD wij, zijn Trienden, we willen van allen, tenzij als vijand. Ik Vsur <^0rE'13 éeluk mei een vriend De hand van den Oostenrijker hief hel zware bierglas op, maar hij durfde er niet moe gooien. Hij durfde zells niel overluid spreken, met het oog op twee polilic-agenlen die geen zes meier van hem af stonden, „Daar zul je voor boeten," zei hij, haasl slikkend van woede, „dat je me hier voor den gek hebt gehouden en beleedigd hebt. En die vrouw, die in mijn macht is, zal er ook voor boeten, reken daaropl" Het gezicht van Von Alldorf was hard en ernstig geworden en zijn oogen gloeiden. „Dal zal ze niet," zei bij, „dal zul je wel lalen, schavuill Je eenige werk is Prins Karei hier te houden; als de Prinses dood is, lceerl hij zeker terug. Maar als je haar ook in de geringste mate beleedigl of mis handelt. dan zul je geen ruslig uur meer hebben in den korten tijd, die je dan nog rest. Je kent prins Karei even goed :jls ik. Hij zou je met zijn vrienden najagen des noods over de heele wereld, totdal hij zich op je gewroken had. En nu ga ik weg. Ik zag je hier zitten en kon niet nalaten je aangenaam gezelschap te zoeken. Ja, nog een woord. Als je 's avonds uit bent, raad ik je aan geen brandewijn ie drinken. Jen kins van Manchester vertelt rare dingen van jel Goeden dag, Herr Baron." Hij nam zijn slok en zijn handschoenen en ging been. Op den hoek kwam juist een omnibus de Rue Auber at. Von Alldort klom er bovenop en reed in de richting van de Avenue de l'Opéra. Herr Von Sleinbrüche slond hem met open mond na te staren. HOOFDSTUK XVIH. 'Aan hel eind van de Avenue de l'Opéra nam Von Alldorf een rijtuig en liet zich naar de Rue Boissonade brengen, waar h'j ons verleide, wat er gebeurd was, „Als Denis hun schuilplaals maar ont dekt, dan kunnen wij optreden om haar le bevrijden," zeide hij. ,,'t Is te hopen, dat Denis liet spoor niet bijster is geworden," zeide ik. „Och, daar ben ik niet bang voor. Je hadt Denis eens moeten zien, toen ik hem den schurk aanwees. Neen, hij zat hem niet licht iaicn ontsnappen." Hij moest even lachen. „Ooh, och, jullie hadt Von Stcinbrüche eens moeten zien, toen ik hem ronduit ver telde, hoe ik over hem dachll Hij zou jaren van zijn leven hebben gegeven, als hij mij de hersens in had mogen slaan nr.et zijn bierkan. Toch was het mij eigenlijk er niet om te doen geweest bepaald twist ie maken. Ik had ook nog eenige hoop, dat hij m zijn boosheid iets zou uitlaten, waarmee wc ons voordeel konden doen. Hij zal natuurlijk gedacht hebben, dat ik na een oogenblik terug zou keeren om hem te volgen. 'Jaar- om had hij alleen oog voor mij en zal het niet in hem zijn opgekomen rond te zien, of er wellicht een ander was, die hem volg de. Als hij dadelijk naar huis is gegaan, kan Denis binnen het halfuur hier zijn." Zoo zalen we te praten, toen er opeens zacht aan de deur werd geklopl. Ik opende de deur en zag een jonge Fransche vrouw slaan, die monsieur Denis te spreken vroeg. Zij sprak den naam op zijn Fransch uit, zoodat ik een oogenblik in de war wa3, en niel begreep, wat zij bedoelde. „Neen," zeide ik, „er woont niemand van dien naam hier, Dit is de kamer .van mijnheer Mallory." „Ja, ja zekert" hield het meisje vol, „Monsieur Mallory, Denis Mallory St,- Denis." [Toen viel het mij In, jflat men Denla óp den Boulevard St.-Denis placid le noemen. Ik zei haar, dat hij niet thuis was, maar ieder oogenblik verwacht kon worden, cn dat ze wel binnen kon komen en cp hem wachten, als haar boodschap belangrijk was. Ze zette zich op den hoek van den divan, keek ons verstrooid aan, cn ant woordde met ja ot neen op dc beleefdlieids- VTagen, die wij haar deden. Zij moest eenmaal een meisje van bui tengewone schoonheid zijn geweest, maar ziekle en losbandigheid hadden haar oogen en wangen hol gemaakt cn voren in haar gelaat getrokken. Zij kuchlc at en toe cn op haar bleeke kaken was een enkele roode plek. „Tuberculose," fluisterde Mac Kensia achter zijn hand. Daar klonk hei geratel van wielen in de straat en het hield bij onze deur op. Ik keek uil het venster. „Hij is hetl" riep ik. „Hij is liet, en bij zal wel succes gehad hebben, want bij kijkl zoo èelukkigt Hij klopl de concierge op haar schouder. Daar komt Lij I" Daar kwam Denis aanstormen. Nog vóór hij binnen de deur wa3, nep hij al „Ik hel) hem te pakken. Ilij woont in deze wijk, juist zooals ik dachl. O, ik heb je zoo iels moois te verlellenl Wel.... Co lette! Jij, kind? Wal doe je hier?" Het meisje liep op hem toe en riep: St - Denisl Sl.-Demisl" en lachte en huilde te gelijk. „Wal is er toch aan de hand, Colette?" vroeg Denis verbaasd. „Luister, Sl.-DenisV' riep hei meisje, „tuislerl Ik heb den man gevonden, dien je zoekt. De man, die de dame heotl ge stolen. Ik weet, waar hij woont. Het is do Impasse du Maine. Ja, St -Denis, ik lic-B hem gevonden." „Zoo kind, nu, ik lieb hem ook gevon den," lachle Denis,Ik kom daar juist vandaan. Maar kom, kind, wat zie je er zwak uit, en wat beet je. Kom hier op den divan zitten en verlel me alles, wat je weet en hoe je er aan gekomen benl." Hij leidde haar naar den divan en ging nadst haar zitten met baar hand in de zijne. Zij scheen bovenmate vermoeid, ja. uit geput en snikte zenuwachtig, „Arm kind,' zei hij zacht. „Coiellc, je moet ziek zijn geweest, wanl je oogen slaau zwak en je benl bleek geworden," „Ach, dal doel er minder loc," zei liet meisje. „Luister, St.-Denis, ik moet je ver tellen over dien man en over madame, Fif 1 Dumand heeft me verleid dal je een lichtblonden Duiischer mei een monocle zocht en ook van den ouden koetsier met den rouwband. Ik vond dien koetsier, vol komen toevallig, in de buurt van de Marciié des Fernes. Hij zal te slapen op don bek; hel rijtuig slond alleen, niel in de rij. Ik maakle hc-m wakker cn vroeg hem naar den Duiischer. Ik zei hem, dal dio oen vriend van me was, cn dal ik zijn adres moesl weien. Maar de oude was acliler- dochlig en wou niels zeggen, hoeveel moailo ik ook deed. Ik gat hem toen al het gein, dat ik bij me bad, en daar bij daarmede niet tevreden was, ook de sieraden, die ik droeg „Colette," riep Deni3. „Oolelle, heb je dat alles geslajftf T fWorSt vervolgd)!

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5