dsbi De Hof der Leugenen LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 Augustus Tweede Blad Anno 1926. GEMEENTEZAKEN. rffÓLLAffÖi FEUILLETON. KOi 20384. Benoeming. Ter benoeming van een leeraar in het Hoogduitsch aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus ter voorziening in de vacature door bet aan den heer J. Verwet verleend eervol ontslag, worden de navolgende heeren aan bevolen- 1 Drs. M. G. Stokvis, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Brielle; 2o. Drs. W. Jon- gejan, leeraar aan de Kon. H. B. S. te Apeldoorn. Balansen en Winst-en Verliesrekeningen der gemeente-bedrijven. De Commissie van Financiën stelt voor de tekeningen, dienst 1925 van de verschillende gemeentelijke bedrijnen vast te stellen - B. en W. hebben aan dit advies toe te voegen, dat zij met eenige dier bedrijven in overleg zijn getreden, omlreot een rente vergoeding aan de gemeente voor de door die instellingen over 1925 extra gevormde ^serves. Met de resultaten van dit overleg zullen zij den Raad nader in kennis stellen. Onder dit voorbehoud geven zij den Raad in overweging het advies der Commissie van Financiën te volgen. Overbrenging van gelden van het dienstjaar 1925 op dat van 1926. Blijkens eer. uitvoerige becijfering door B. en W. gegeven, moet bij de beoordceling yan de eindcijfers der rekening over 1925 worden in acht genomen, dat het voordeehg kassaldo der gewone middelen, ten bedrage van f849 360.91* moet worden verhoogd met f 190.522.07* voor bij het sluiten van den dienst 1925 nog te ontvangen gelden, doch daarentegen met f 155.108.72* moet worden verlaagd, in verband met onbetaalde vorde ringen of onverbruikt of onverwerkt geble ven credicten. Hieruit volgt, dat de gewone dienst van 1925 een voordeelig exploitatie saldo van f849.360.91* f 190.522.07* i 155.108.72* f884.774.26* heeft opgele verd. Het in de vergadering van 9 Augustus j.i. genomen besluit tot vaststelling van de aan de besturen van bijzondere scholen over 1923 uit te kecren vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920, zal echter op het dienstjaar 1926 eene uit gaaf van f 24.000 vereischen, terwijl het besluit lot verhooging van de voorschotten op deze vergoeding over de jaren 1924 en 1925 respectievelijk een uitgaaf van f 2.025 en f2.163 zal medebrengen; te zamen al zoo i f 28.000. Voorts waren bij het sluiten van den dienst 1925 de over dat jaar aan besturen van bijzondere' scholen verschuldigde ver goedingen, ingevolge artikel 100 van boven genoemde wet, voor aan die scholen ver bonden boventallige onderwijzers nog met vastgesteld. Vermoedelijk zal dit echter nog m het ka lenderjaar 1926 geschieden en waar nu, ingevolge de administratieve voorschriften ook de vergoedingen ter zake over het dienstjaar 1924, welke ruim f 30.000 heb ben bedragen, ten laste van hel dienstjaar 1926 zijn gebracht, is de waarschijnlijkheid groot, dat 1926 wordt belast met de betrek kelijke uitgaven over twee j^ren. Ben en ander zal op hel dienstjaar 1926 vermoedelijk een uitgaaf van ongeveer f28.000 f30.000 f58.000 veteischen, waarvan in verband met le verwachten overschotten op de betrekkelijke posten, een bedrag van f 13.000 beschikbaar is. Tot dek king van het restant ad 145.000 stellen B. en W. voor eenzelfde bedrag van het ba tig saldo dienst 1925 te bestemmen ter ver hooging van den post voor „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1926, welk bedrag moet worden gereserveerd, ten einde zoo noodig tot dekking van meergenoemde uitgaven te dienen. Voorts is in het batig saldo nog begrepen een bedrag van f 14.597,33, dat moet worden gereserveerd voor aflossing op door de ge meente ten behoeve van woningbouw uit eigen kas verstrekte gelden, waarvoor in het jaar 1925 nog niet een vaste leening werd aangegaan. Dit bedrag moet worden overge bracht naar Hoofdstuk V, van den Kapitaal- dienst van 1926 Volgn. 6Ï5. „Overboeking op den Kapitaaldienst van gereserveerde af lossingen van door de gemeente ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen uit eigen kas verstrekte gelden, welke nog niet door leening zijn gedekt" (gewijzigde om schrijving). Indien den Raad dienovereenkomstig be sluit, zal het exploitaüe-ealdo van den dienst 1925 nog worden verminderd met f45.000 f 14.597.33 f59.597.33 en dus worden gebracht op f 825.17G.931/2. (f 884.774.26 1/2—f 59.597.33). Aangezien het verschil ad f 35.413.35 (f 190.522.07 1/2—f 155.108.72 1/2) tusschen de nog te ontvangen en de nog uit-te geven gelden, het dienstjaar 1925 betreffende, niet voldoende is om het te reserveeren bedrag van f 59.597.33 te dekken, moet van het batig kassaldo ad f 849.360.91 1/2 van den dienst 1925 een bedrag van f 59.597.33 f35.413.35 f24.183.98 op volgnummer 2 van den dienst 1926 „Gedeelte van het batig saldo van den gewonen dienst van het dienstjaar 1925" worden overgebracht. Bij de beoordeeling van het exploitatie saldo van den gewonen dienst 1925 zij opge merkt, dat aan dat dienstjaar uit vroegere diensten is ten goede gekomen een bedrag van f 1.043.977.12 1/2 f 160.765.15 (f 139.696.63 F f21.068.52) f883.211.97 1/2 zoodat de gewone inkomsten en uitgaven van 't dienstjaar '25 feitelijk sluiten met een nadeelig exploitatiesaldo van f 883.211.97 1/2 f 825.176.93 1/2 I 58.035.04. Overname van grond. De N.' V. Nationaal Grondbezit te 's-Gra- venhage, heeft Bi en W. medegedeeld bereid te zijn twee aan haar toebehoorende per- ceélen grond, gelegen resp. aan de Koning straat en ïn de Nassaustraat, alhier, koste loos aan de gemeente in eigendom en on derhoud over te dragen. Beide slraafcgedeel- ten behooren tot den openbaren weg; zij zijn bestraat eai gcrioleerd. Overneming daarvan door de gemeente is dan ook ge- wenscht. De kosten, aan deze overdracht verbonden, zouden, nu het bezit van de on derhavige straatgedcellen voor de gemeente niet geheel zonder belang is, gelijkelijk door beide partijen kunnen worden gedragen. Verlenging van den termijn van ontruiming van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen. Bij onderzrak is B. en W. gebleken dal 184, met name door hen genoemde onbe woonbaar verklaarde woningen, die moeten worden ontruimd op 3 Sept. a.s. door de bewoners nog niet zijn verlaten. Aangezien het den bewoners van deze woningen tot nog toe niet is mogen gelukken een andere woning te vinden,- bestaat er naar het oor dcel van hun college aanleiding den ter mijn van ontruiming te verlengen tot 3 Maart 1927. In overeenstemming met hel advies van de Gezondheidscommissie en dat van de Commissie van Fabricage geven zij mitsdien in overweging te bepalen, dat uiterlijk op 3 Maart 1927 bedoelde woningen moeten zijn ontruimd. Het aantal der ontruimde woningen is in de laatste maanden met 36 toegenomen. B. en W. deelen nog mede, dat bij de Re geering reeds geruimen tijd geleden een plan werd ingediend voor den bouw van 40 woningen, aansluitende aan het bouwplan aan den Haagweg, speciaal bestemd voor de bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen, terwijl de Minister van Arbeid bovendien in beginsel zijn medewerking heeft toegezegd tot den bouw voor hetzelfde doel van een aanzienlijk aantal woningen door de Vereen, tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. Aankoop van grond. Zooals B. en W. reeds in hun voorstel tot aankoop van eenige perceelen grond voor den aanleg van de persleiding der centrale rioleering mededeelden, is het wenschelijk, dat de gemeente ten behoeve van dien aan leg ook de beschikking verkrijgt over de eigendommen van de Nederiandsche Spoor wegen, voor zoover die langs de verbin dingsspoorbaan naar de Gasfabriek zijn ge legen. De onderliandelingen, omtrent deze over neming tusschen hun College en de Ned. Spoorwegen gevoerd, zijn thans beëindigd en hebben tot resultaat gehad, dat de Ned. Spoorwegen, onder voorbehoud van goedkeu ring door den Minister van Waterstaat, be reid zijn, hun hierbedoelde eigendommen aan de gemeente Leiden te verkoopen legen den prijs van f 4000 en verder op een aantal voorwaarden, waarover reeds in het jaar 1910 met de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij overeenstemming was bereikt, doch die nooit van kracht zijn geworden, aangezien de destijds voorgenomen verkoop van de ondcrwerpelijke eigendommen nim- raèr lot stand is gekomen. Tegen het aanvaarden van die voor waarden bestaat volgens B. cn W. ook thans geen bezwaar. De Ned. Spoorwegen w.enschen daaraan iniusschen nog een nieuwe voorwaarde te zien toegevoegd, welke verband houdt met de omstandigheid, dat een gedeelte van het pérceel le eeniger tijd wellicht voor spoor wegdoeleinden noodig kan zijn. Voor dat geval zou de gemeente zich moeten verbin den* aan de betrokken- spoorwegmaatschap pij de.noodige vergunning te verleenen voor bet leggen, verleggen, gebruiken of onder houden van een spoorbaan op bedoeld per ceelsgedeelte. De daarvoor noodige werken zullen zoo stellen de Ned. Spoorwegen voor in gemeen overleg worden uitge voerd, terwijl de kosten van de werken, welke met de persleiding verband houden, door de gemeente, en van die, welke met den spoorweg verband houden, door de spoor wegmaatschappij zullen worden voldaan. Met het oog op evenlueele geschillen zal dan in de akte een arbitragebepaling wor den. opgenomen. IToèwel B. en W. de voorgestelde regeling der kostenverdeelingminder billijk acjilen het is immers regel, dat hij, op wiens wensch en te wiens behoeve een weffc wordt uitgevoerd, de daardoor aan anderen toege brachte schade volïèdlg'Vergoedt meencn zij in het belang vari den aanleg der centrale rioleering niettemin te moeten raden, oók deze voorwaarde aan tè hemen. Na de overdracht''fcaf de sloot tusschen de huizen aan de Prihs Frederikslraat en het z.g. Zwartepad zoo spoedig mogelijk worden gedempt. Daarmede zal dan voldaan zijn aan het lot den Raad gerichte adres van J. van Ek c. s. inzakf de demping van deze sloot, zoomede aan Tiet desbetreffend voor stel van het raadslid, den heer Schüller, beide om praeadviesf in handen gesteld van B. en W. h- Kosten voor normale uitbreiding der Lichti abrieken. Onder verwijzing naar een schrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleclriciteit, geven B. en W. den Raad in overweging goed te keuren, dat over het jaar 1925 voor nofmale uitbrei dingen der Gasfabriek f 90.000 en der Elek triciteitsfabriek f 117.000 is bcslepd. Wijziging en aanvulling der overeenkomst betreffende electriciteitslevering aan Zevenhuizen. In verband mét het bezwaar, dat de, te genwoordige plaatselijke tarieven te Zeven huizen èen beletsel 'y^rh^n voor het leve ren van electricctejt op eenigszins grpote schaal, zijn tusschen het Bestuur van ge noemde gemeente en den Directeur der Ste delijke Fabrieken van Gas en 'Elcclri^iteil onderhandelingen gevoerd omtrent wijzi ging eh aanvulling, van {te in,, 1921 met Zevenhuizen geslotenN stroomloveringsovor- eenkomst. Het is volgens Commissarissen der Licht fabrieken indeidaad gewepsclit, dal maat regelen worden genomen lot verlaging van de tarieven daar ter plaatse, èn om hel ge bruik van electriciteit 'meer ingang te doen vinden én om naast andere verlichtings- en verwarmingsmiddelen, als bijv. petro leum, het debiel aldaar te behouden. Er bestaat deriialve alle aanleiding voor Lei den, om de pogingen v;m Zevenhuizen in deze richting te ondersteunen. Over de 1e nemen maatregelen is met het Gemeente bestuur van Zevenhuizen volledige over eenstemming bereikt. Zooals uit de concept-vvijzigings-overeen- komst k,ai*,.blijken. ^1. mede door finan- cieelen steun uit de .gemeentekas van Ze venhuizen, de prijs.van I).et enkeltarief tot voor korten tijd 65 cent en thans 62, cL per K W terstond worden verlaagd lot een maximum van 50 cl. later van 45 cl. per K.W.U. Ook overigens zal Zevenhuizen alles in het werkstellep om tot verdere ver laging der tarieven te geraken. In de liier- RECLAME. 9684 sa in enctesstaande smaken: uit voor Zevenhuizen voortvloeiende der ving van inkomsten (over de te vechoogen garantie van 30.000 K.W.U. gerekend: f 3600 per jaar) deelt Leiden voor f 1600, door de verschuldigde betaling voor den toevoerkabel voorloopig te laten vervallen. Dit ontmoet te minder bedenking, nu de kabel naar Zévenhuizen sinds eenigen tijd ook voor andere doeleinden, dan uitsluitend voor stroomlevering aan die gemeente, wordt gebezigd. Daartegenover wordt de conlractucele garantie van Zevenhuizen Yfin 16.000 K. W.U, tot 30.000 K.W.U. per jaar verhoogd. Wijziging van een overeenkomst met Curatoren der Rijks-Universiteit. Curatoren der Rijks Universiteit alhier verzoeken naar aanleiding van eene desbe treffende missive van Zijne Excellentie den Minister vain Onderwijs, Kupsten en Weten schappen. medewerking tot verlaging van de vergoeding wegens het beschikbaar stel len ten behoeve van het onderwijs in de neurologie aan die Universiteit, van 20 plaatsen in het Sanatorium voor Zenuw lijders „Rhijngeesl" te Oegslgeest. Met de Commissie van Beheer over die inrichting zijn B. en W.van meening dal er wel termen aanwezig zijn tot verlaging van de vergoeding.over te gaan. Zij geven den Raad derhalve in overwe ging hun College te machtigen de met Cura toren der Rijks-Universiteit gesloten over eenkomst, in zake het beschikbaar stellen, teil 'behoeve van hel onderwijs in de neuro logie aan die Universiteit, van 20 piaalsen in het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijn- geest" te Oegslgeest, in dien zin te wijzigen dal de te betalen vergoeding, met ingang van 1 Januari 1927, zal bedragen f 16.000, per jaar in plaats van f 19.000 zooals tot nog toe. Vaststelling van den legger van wegen en voetpaden in de gemeente. De thans nog geldende legger werd. op 12 Juli 1906 vastgesteld en is sedert niet meer herzien, 'zoodat zij in menig opzicht ver ouderd is. Met name beslaat er geen een heid tusschen de wijze van aanduiding der uit vier verschillende wegen afkomstige wegen. De thans aangeboden legger is geheel ingericht overeenkomstig fiot Reglement op Wegen en voetpaden in de provincie Zuid- Holland. Onder mcdedceling dat de legger gedurende een maand op de secretarie ter inzage heeft gelegen en geen bezwaren zijn ingekomen geven-B. en W. den Raad in overweging tot vaststelling van den legger le besluiten. Opdraoht aan de N.V. Rijnl. Eetonbouw-Maatschappij. Door B. en W. wordt overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage voorgesteld, het maken van den onderbouw van gewapend beton voor het hoofdriool gemaal der centrale rioleering aan den Maresingel met bijbehoorende werken, on derhands op te dragen aan „de N.V. Rijn- landschc Be ton maatschappij alhier, voor f 24.685 Instellen van een rechtsvordering. Eenigen tijd geleden werd een aan do ge meente toebehoorende lantaarnpaal met gaslantaarn in de Sieboldslraat door een automobiel van den garagehouder K. L. van Duuren Lzn. alhier, aangereden en dienten gevolge ernstig beschadigd. De kosten van herstel en vernieuwing van een en ander hebben f 68.16 bedragen. Iniusschen weigert genoemde van Duuren deze kosten te betalen, niettegenstaande zij door het onvoorzichtig rijden van een in zijn dienst zijnden chauffeur veroorzaakt zijn. Mitsdien zal thans langs gercchtelijken weg schadevergoeding van hem moeten worden geëischt. Wijziging van een Raadsbesluit. Hoewel in totaal de werkelijke koston voor het bouwplan II van den gemeente lijken Woningbouw aan don Haagweg zijn gebleven beneden de begrooting, moet het desbetreffend raadsbesluit toch gewij zigd worden, nu blijkt dat het bouw voor schot in plaats van op f 2-19.000, op f 279 000 moet- worden gestold. B. en W. stellen nu den Raad voor het 'besluit in dien zin te wijzigen. Extra-bijdrage aan de woningbouwvereen. „Tuinstadswijk". Indertijd werd reeds door B. en W. toe gezegd een extrabijdrage in de betaling van de annuïteit te verleenen aan ,,Tuin. stadwijk" voor het bedrag, waarmede de aa/degkoston van de Koninginnelaan, die van den normalen hoofdweg overtreffen, waartoe trouwens reeds een verzoek der vereeniging was ingekomen De kosten van een 15 M. breede laan zouden f 41182 hebben bedragen en aangezien de totaio kosten van de 30 Meter breede Koningin- nelaan f74107.50 beliepen dient derhalve, óvereenkomstig de gedane toezegging, utai de vereeniging een tegemoetkoming te worden verleend, die een gekapitaliseerde waarde heeft van f74107.50 f41182 i« rond f 32925. Deze restitutie kan bet best geschieden door het verleenen van een extra-bijdrugc in de betaling der annuïteit over het grondvooraehot, hetgeen derhalve voor de vereeniging neerkomt op verlaging der door haar verschuldigde annuïteit. Ter wijl de gemeente de volle annuïteit bcv taalt aan het rijk, ontvangt zij netto van de vereeniging jaarlijks een annuïteit, die 5.132 pCt. van f 32925 f 1689.71 lager ip. Laatstgenoemd bedrag vertegenwoordigt dus den jaarlijkschen last, dien do ge meente wegens de grootere breodte van de Koninginnelaan heeft to dragen. Tengevolge van een cn ander lean de 'bouwvereeniging de huren gemiddeld met 11 cent per week on per woning verlagen. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W mitsdien in overweging daartoe tc be sluiten. Gelden voor meerdere kosten Rijnsburgerweg In de Raadsvergadering van 10 Novem ber 1924 werd het bij Raadsbesluit van 31 October 1921 beschikbaar gesteld bedrag van f 75000, ten behoeve van een partiëele verbetering van den Rijnsburgerweg tus schen de Poelbrug en den Warinonderweg, tot f 200.000 verhoogd, ten einde tot een aJgcheele verbetering van dat weggedeel te te kunnen geraken. Nu de vóórgenomèn wegvèrbrécding ia tot stand gekomen cn het werk geheel voltooid is opgeleverd, blijken de daaraan verbonden kosten te hebben bedragen plrn. f 230.591.061/2. Hiertegenover staan evenwel ccnige ont- Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 81) Von Alldorf sloeg geestdriftig met zijn vuist op de tafel. „Sir," riep hij uil, „ik beveel kapitein Czerowilz aan voor bevordering. Hij is een buitengewoon man! Hij had nooit beter ge kund." Be droppels pareldon don Prins op het yoorhoofd. ..Ze is dus (e Parijs?" zei hij „Ze is le Harijs. We zullen ze vinden! Heeren, we Woelen haar vinden!" Denis knikte hem toe. .,'t Komt in orde, sir." beloofde hij. ,.JaaT de oude M^c Kensie schudde zijn dikke hoofd en blies zware wolken uit zijn meerschuimen pijp. ,,'t Zal jullie nog met meevallen,' mop perde hij. ,,'t Is gemakkelijker gezegd dan Gedaan. Parijs is groot en die schurk van Oostenrijker is slim." h ^derdaad scheen Denis wal wat le lastig beloofd le hebben, want dag na aS verslreek zonder dat we iels verder *52*. Von Alldorf kreeg nog een paar eaedeelingen uit Novodnia over teiegram- fceL?' «p ^on .Steinbrüche en Gorgias wi3- uen. Toen hield dat ineens op: ze hadden gekregen. Het adres van Meed' lenr,^er *e Panjs wisten we nog Denis zagen we weinig. Hij was den gc- I hee'cn dag en het grootste gedeelte van den Ti 'I in touw, en hij vertelde ons niets van wat hij eigenlijk uitvoerde. Dat hij zich zeer inspande, behoefde hij ook niet te vertellen, dat was zóó te zien. Hij werd met den Jog magerder en bleeker. Alles bij elkaar was het een slechte week voor ons allen. Maar op den vijfden dag na de verdwij ning van prinses Eleanor kwam er plotse ling een eind aan ons wachten. HOOFDSTUK XVII. Kolonel Von Alldorf ontmoete Denis op den Boulevard des llaliens en zij wandel den samen naar de Place de l'Opéra. „Laten we een oogenblik in het Café de la Paix gaan zitten," zei Von Altdorf. „Ik bon nog al moe, en ik geloof, dat jij heels- maal op bent. Maak het je wat gemakkelij ker, kerel; met jezelf ziek van overspan ning 1e maken kom je niet verder. Ik weet, dat. stil een3l Draai je oml Kom hier heen Ze hadden gestaan aan den hoek van het grootc terras van het Café de la Paix, waar de Boulevard en de Rue Auber samen komen. Von Altdorf drong Denis langs den Boulevard, tol ze buiten het gezicht waren van de menschen, die aan de tafeltjes in de Rue Auber zaten. Zijn slem trilde, toen hij sprak. „Luister," zei hij, ,,de lange, lichfblondo man met den monocle, die op de achterste rij van de tafeltjes op het terras in de Ruc Auber zit, is baron Von Steinbrüche. Hij heeft jou nooit gezien en kent je dus niet. AJs hij weggaat, volg je hem als zijn scha duw. Verlies hem niet uit het oog; alies ligt nu in jou hand. Ga daar zitten aan deze tafel bij den hoek legen dia muur. Je kunt hem zien. en hij zal jou niet licht opmerken. Ik ga naar hem toe om met hem te praten Kwaad kan het niet, ik zal hem boos maken en ten slotte weg gaan .Dan zou hij in jou geen erg hebben." Denis ging aan het aangewezen tafeltje zitten met een glas vermouth voor zich en kolonel Von Alldorf wandelde bedaard, met een nonchalante houding den hoek om. Hij zwaaide zijn wandelstok en keek links en 'rechts naar een onbezet tafeltje. Daar kreeg hij den heer met den monocle in het oog en kwam met uitgestrekte hand op hem af. „Wat, bent u tc Parijs, waarde baron?" riep hij uR op een loon van aangename ver rassing. „En u hebt me heelema&i Diet eens opgezocht? Dat is niet aardig van u!" Hij liet zich behaaglijk op een stoel naast Von Steinbrüche neer. De lichtblonde hear met den monocle keek even verbaasd; teen was hij zich vol komen meester en glimlachte minzaam." „Wat zal ik u zeggen, kolonel," zei hij langzaam. „Ik ben hier heusch nie4 voor mijn pleizier, maar voor een zaak, voor een belangrijke zaak. Die betrekking heeft op den Prins," voegde hij er kwaadaardig aan toe. „Zoo?" zei de kolonel, sleed3 even vrien delijk. „Hij heeft Novodnia nogal plotseling ver laten," vond de man met den monocle. „Ja, nogal plotseling," beaamde Von Alt' dorf. „Och, een vorst doet wat hij wil. En dan, hij wou mij voor belangrijke zaken spreken. En Parijs is in hel voorjaar wel een aangename stad om er een paar weken door te brengen." „En de lady? vröeg de baron. Von Alldorf laphle. „Natuurlijk, de lady Maar u misgunt toch een jongen man zijn liefdesavonturen niet, u bent toch ook jóng geweest, waarde licei Von Steinbrüche' nam een groole siok bier. „Noemt u dal liefdesavonturen', als een man zijn vrouw gaat bezoeken?" Von Alldorf lachte weer. „Zijn vrouw? Kom, kom, gelooft zoo'n oude vos de praatjes, die over een zooge naamd huwelijk geloopen hebben? Als de Prins getrouwd was, dan zou hij gister avond toch niet alleen naar Novodnia zijn teruggekeerd?" Von Steinbrüche lachle rustig. „Teruggekeerd? Dan zou de man, die voor mij het verblijf van den Prins be waakt, moeten Liegen, niet? Want die ver telt, dat hij nog altijd hier is." „Zoo zie je dan. dat die man door mij omgekocht is. In jou geval zou ik hem ont slaan!" Von Steinbrüche sohudde glimlachend het hoofd. „Neen, waarde vriend, dat zal ik niet doen. Als ik jonger was, dan zou ik er misschien inloopen; maar nu hebt u geen kans Waarom pralen we niet liever openhartig? Ik heb uw Prinses, of ten minste de dame, waarvan prins Karei een Prinses wil maken. Ik heb ze hier in veilige bewaring en ik zal ze houden, zoolang ik wil." „En hoe lang zal dat zijn?" „Zoolang het noodig is prins Karei builen Novodnia te houden, want hij zal nooit terugkeeren, terwijl zijn vrouw hier gevan gen is. Hij zal zoeken, lot hij haar vindt. Ondertusschen i3 er een ledige troon in het paleis te Novodnia. Ons volk is zeer on tevreden over het vooruitzicht een meemde vorstin van burgerlijk bloed (e zullen krij gen. Zal die troon ledig blijven? Er woont een man in de bergen, die hem gaarne zou bezetten. Zoolang Karei hier is, hebben wij de handen vrij, kolonel." Kolonel Von Alld-orf keek hem beleekems- vol aan. ,,U hebt den loesland, zooals die naar uw meening is, uiteengezet, maar dat doel ge toch zeker met een bedoeling? Voor den dag met uw voorstel." Von Sleinbrüche nam zijn mo»c.c!e af cn begon dien schoon te wrijven. „Och, wat zal ik u zeggen? Ik hel» eigen lijk niet veel op met Georg en zijn bende.' „Ahal" zei Von Altdorf zacht. ,,U wil dus wel uitgekocht worden? Dat dacht ik al. En. de prijs?" Von Sleinbrüche keek tevreden, dat lilf zoo vlug begrepen werd. „Die is niet hoog." zei hij. „Een behoor lijke som vooraf, en daarna een plaals aan het Hof. met een jaargeld, waarop ik gerust mijn ouden dag kan afwachten. Wal zal een man zich druk maken rnel een zootje bandieten, als hij kans ziet op een plaats, evenredig aan zijn bekwaam heden, in de hofhouding van den regeeren den vorst? Komaan, ga in op mijn voor waarden en ik laat Gorgias naar den duivel loopen! Ik heb genoeg van avonturen en intriges. Laat Karei zijn vrouw hebben; hij heeft niet slecht gekozen: ze is ce.n schoonheid! En we gaan mei ons allen naar Novodnia voor de kroning." Kolonel Von Alldorf keek, of hij diep na dacht, /Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5