De Het der Leupen LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Augustus Tweede Blad Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. Oe kwaliteit der AMSTELBIEREN is f Uw voile aandacht waard KERK- EN SCHOOLNIEUWS. INGEZONDEN. FEUILLETON. No. 20383. Een bruinvisch te Scheve- en. Op Sche veningen ifl gisteravond ^en bruinvisch gestrand., die eenigen tijd later den geest gaf. Het dier werd achter een der tentjes ondergebracht. Het was geheel gaaf, woog 40& K.G., jfras 1.35 M. lang en de „taille" bedroeg J37 c.ML Ten einde geen verdere opstopping te krijgen op den Boulevard, waar het zwart yan de kijkers was, werd het omvangrijke cadaver voorloopig opgeborgenwaar schijnlijk wordt het vandaag verbrand. Geheime distilleerderij. ijn den afgeloopen nacht hebben de ge meenteveldwachters van Waarder en Bar- woutswaarder in de gemeente Waarder een geheime distilleerderij ontdekt. Een volledige installatie en een hoeveelheid drank zijn in beslag genomen. Kinderachtige streek. De bewoners van de Simonstraat te Rotter dam, zijn druk bezig hun straat te versie ren, met het oog op Koninginnedag. Eero- bogen worden opgericht en langs de voet paden komen palen, die onderling verbon den worden en die straks vlaggentooi en groen en lichtjes zullen dragen. Maar een medebewoner van de straat kan zich met deze versieringen niet vereenigen en Maan dagavond laat heeft hij alle palen een voor een uit den grond getrokken, waarmede het werk van den dag te niet gedaan was. De verbolgen Simonstraters hebben de politie in het geval gemoeid en deze heeft den man ter verantwoording geroepen. Weer koeien in beslag geno men. Gistermorgen zijn op de veemarkt te Rotterdam weer 9 koeien en 1 stier in beslag genomen. De dieren waren besmet met mond- en klauwzeer en zijn voor na der onderzoek naar hek abattoir gebracht. !A 1 b ij Jules V e r n eHet 'Aknerikaansche vaartuig „Lake Gaitlier", dat in de Rotterdamsche liaven is aange komen, om stookolie in te nemen, heeft een avontuur gehad, dat een treffende Overeenstemming vertoont met dat van Phileas Fogg op zijn beioemde reis om de wereld, toen hij zich aan boord van een fcchip bevond, dat gebrek kreeg aan brand stof. Het vaartuig was in ballast onderweg /an Huil naar Rotterdam en had voor de reis net krap stookolie bij zich, toen het een onverwacht ononthoud kreeg. Men had te kampen met een heftigen Btorm, die den gezag voeder noodzaakte dwars er tegen in te gaan. Daardoor vorderde men absoluut nietmen bleef als het ware efceeds op dezelfde plaats. En de stook olie verminderde zienderoogen. Toen de etorm aanhield was men genoodzaakt den aanwezigen hoatvoorraad te verstoken om stoom te kunnen houden. Balken, luiken, Listen, alles wat maar brandbaar was ging ia dl vuren en vervloog al spoedig tot asch. Nadat het slechte weer van Vrijdagavond tot Zondagavond had voortgeduurd, werd hoi Zondagnacht wat kalmer en kwam men beter vooruit. Reeds had men er zich op voorbereid de hutten to gaan sloop en, toen men bemerkte den mond van den Waterweg te hebben bereikt. („TeL") Mislukte staking. Gister- ïniddag heeft 't kleinste gedeelte van de arbeiders der Bolnesmotorenfabriek te Krimpen aan de Lek, die in staking waren gegaan, het werk hervat. Verdronken. Te Rusten burg onder Ursum (N.-H.) is de schipper Arie Hoogland door een misstap over boord geslagen en verdronken. Pogingen om hem te redden mochten niet baten. We hebben gemeld, dat een onbekond gebleven man in de Maas onder Schiedam was verdronken. Thans blijkt bij onderzoek dat dit was de 26-jarige L. D. Cammer, een Oostenrijker, die was aangemonsterd op het uitgaande Belgische stoomschip „Vae Victis". Waarschijnlijk met het doel om te deserteeren, sprong hij ter hoogte ivan het Sterrenbosch over boord met- de bedoeling naar land te zwemmen. Naar ooggetuigen mededeelen, heeft de man een 60 met-er gezwommen, maar ge raakte door den sterken golfslag uitgeput. Juist op het oogenblik dat de passagiers boot „Prinses Juliana" in de buurt kwam, zonk de man in de diepte. Een kind van den stroodekker De Gr., te Mierlo is in een plukselkuil geraakt en verdronken. Te Swcikhuizen-Schinnen weid door bu ren in een kuil met water, achter haar woning dood gevonden, de huisvrouw van Th. van K. Genoemde vrouw was leidende aan toevallen. Zij was moeder van vier nog jeugdige kinderen. Een zwerver met stands gevoel. „De Gooi- en Eemlander" meldt: Zaterdagavond omstreeks half acht werd De G. G. D. te Hilversum gewaarschuwd door een der logé's van het logement „De Vriend schap", dat er erg gevochten werd en dat de haas van „De Vriendschap" zijn gast, Gerrit van St leelijk toegetakeld had. De verpleger toog er direct heen en nam Gerrit, die er naar aan toe was, wat zijn uiterlijk betreft, mee naar het bureau van den G. G. D., waar hij hem wilde verbin den. Gerrit moest daar aanvankelijk niets van hebben en toen hij zich eindelijk een verband liet aanleggen, beloofde hij, „dat ie het er zoo weer zou aftrekken", 't Was on mogelijk om den man, die een beetje te veel op had, aan zijn verstand te brengen, dat dit niet gewcnscht was. Zijn hoofd zat n.l. vol schrammen en builen, zijn liüker-oor was ingescheurd, een kiës was uit zijn mond geslagen, terwijl de verpleger vreesde voor een kaakfractuur, waarom hij Gerrit aan raadde naar een dokter te gaan. ^Da deed-ie niet", beweerde hij. maar toen ook een rechercheur het hem later nog eens aanraadde op het politiebureau, stem de hij er ten slotte mee in, dat dT. Koop- mans hem onderzocht. Het verband, dat hij intusschen van zijn gewond gelaat had af getrokken, werd opnieuw gelegd, doch niet voor lang wat een verband vindt Gerrit beneden zijn waardigheid. Het bleek echter dat de kaak niet gebroken was. Oyer de reden van zijn twist wilde hij zich niet uitlaten; ook wilde hij geen aan gifte wegens mishandeling doen. „Hij had zelf zooveel in de bajes gezeten, maar daar wilde hij nooit een ander in helpen", zei hij fair en dus kwam de politie niet veel ver der. Gelukkig maar voor den hotelier van „De Vriendschap", want die was er leelijk „hij" geweest Gerrit was eenige jaren geleden bij de politie bekend (als vechtersbaas) dc laat ste jaren was hij wat kalmer van aard ge worden maar toen hij het bureau bin nenkwam, was hij onherkenbaar door de slagen van zijn gastheer. Van een der medelogeergasten vernamen wij omtrent de oorzaak van de ruzie, dat Gerrit, die in Hilversum geboren is. zich echt Hilversummer voelt in tegenstelling met de andere gasten van „De Vriendschap", die meest zwervers zijn. Gerrit gaal op dat „ver schil van stand" nogal prat Zaterdag schepte hij weer erg op en schold zijn mede- logé's uit voor schooiers e. a. Toen sprong R., de gastheer voor hen en zijn inrichting in de bres. Deze R. is behalve logementhouder, ook worstelaar van beroep en oefent zijn vak d.w.z. het laatste met liefde uit en met kundigheid, want volgens zijn zeggen had hij van St. maar één klap gegeven. Naar het resultaat daarvan te oordeelen, kan men zich overtuigd houden, dat bij een tweede Gerrit geheel murw zou zijn ge weest. Een zwarte lijst voor dronk- aards. In de te Hoorn gehouden raads vergadering stelde de heer Posthuma (a.-r.) voor een zwarte lijst voor dronk aards in te voeren. B. en W. ontrieden dit voorstel sterk, doch na langdurige bespre kingen werd het tenslotte met 7 tegen G stemmen aangenomen. ,Do brand te Veeoendaal. Gistermiddag is de roeds door een ander vervangen chef, zekere H., wegens vermoe den van brandstichting van den brand bij de firma Albert Heyn te Veenendaai, door de politie id arrest gesteld. De ontrouwe penningmees- ter. In de zaak van den ontrouwen pen ningmeester van het Prot. Spaar- én Zie kenfonds te Arnhem, vernemen wij thans, dat de politie heeft ingegrepen en J. van G., chauffeur bij de gemeente-tram en penningmeester van genoemd fonds ter zake van verduistering van gelden ten na- deele van dat fo*ds, gearresteerd is en ter beschikking der justitie gesteld. Yan een dokter en een onder- wijzeres. In Dalen woont een onderwij zeres, die er zeer zwak .uitziet. Hoewel nooit onder zijn behandeling geweest zijn de, verteldè~de plaatselijke geneesheer dr. Ghristiaans van haar, dat zij t.b.c.-lijdcreB was, met gevolg, dat de ouders bezwaar maakten hun kinderen naar school te zen den als mej. Bos de-ze kinderen moest on derwijzen. Genoemde onderwijzeres heeft nu aan den raad der gemeente twee attes ten van geneesheeren toegezonden, waar in verklaard wordt dat zij niet aan t.b.c. lijdende is en dat haar gezondheidstoestand voor de omgeving in het geheel geen ge vaar oplevert. Deze attesten waren afkom stig van prof. Polak Daniels te Gronin gen en dr. H. Sandra, leider van het districts-consultatiebureau voor de tuber culosebestrijding in Drente. De raad heeft het optreden van den geneesheer afge keurd en besloten heen een brief te schrij ven, waarbij hem gelegenheid gegeven wordt zijn verklaringen van mej. Bos te herroepen, aangezien do juffrouw door deze verhalen zoo zenuwachtig is gewor den, dat zij haar vacantia liggende heeft moeten doorbrengen. De burgemeester ver zekerde dit in de raadsvergadering op ge zag van een anderen geneesheer. Bij de behandeling van deze* stukken zeiden eeni ge raadsleden dat de dokter zijn eigen Vonnis geveld heeft, daar hij zijn eigen kind, terwijl het van mej. Bos onderwijs ontving, wélnaar siftóol zond. („Zw. Crt") Doodelijke vat. De 57-j ar i- ge J. S. te Heerenveen is, toen hij met paard en wagen op weg was van den wa gen gevallen, doordat het paard op hol sloeg De man werd inwendig zoo ernstig gekneusd dat hij aan de gevolgen is over leden. A a n r ij d i n g. Gistermiddag wilde de wielrijders H., uit Irnsum den straatweg te Akkrum oversteken, toen van den tegenovergestelden kant een motor rijder naderde. De fietsrijder werd aange reden en zwaar verwond. Men vreest vooi zijn leven. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Ernstig motorongeluk te Tilburg. Gisteravond omstreeks 7 uur had te Tilburg op den Yosschcweg ter hoogte van de Oude Donkerstraat een ernstig ongeluk plaats. Een tweewielig motorrijtuig, bestuurd door den 29-jarigen H., met oen jongen van 1G jaar op de duo zittend, wilde uitwijken voor een auto. Door een te groote snelheid reed de mo tor tegen de auto, beide berijders wer den op den grond geslingerd. H. met doo- deüik gevolg terwijl de duoiijder levens geval» lijk gewond werd. Hij is naar het gasthuis vervoerd. Noodlanding van oen Dui tsch vliegtuig In den Baardwijkschen Over laat moest hot Duitsche vliegtuig D513 uit Dusseldorf, eigendom van den heer Neumann aldaar, een noodlanding doen wegens motordefect. Nadat dit hersteld was, probeerde men weer op te stijgen, wat wegens het kleine terrein met moeilijk heden gepaard ging. Nadat het prikkel draad was weggenomen slaagde men er in. Daarna is het vliegtuig iets verder weer gedaald om den heer Neumann op te nemen. Een tweede vliegtuig, dat met nog een derde.de D513 jvergezelde, tracht te eveneens te landen, aoch slaagde daar in niet, vermoedelijk omdat er te veel nienschen op Ltt terrein waren. Door een stier aangevallen. De landbouwerszoon J. Willemscn te Gilze is by het melken van oen koe door een stier aangevallen, die hem zoodanig in de linkerzij stootte, dat de ingewanden er uit kwamen. De l&atste H.H. Sacra menten moesten hem worden toegediend. In het oog gestoken. Het ^-jarig kind van BL L. te Ronsel had in een onbewaakt oogenblik het ongeluk zich met een mesje in het oog te steken. Het kind is op medisch advies naar Eind hoven vervoerd. Vermoedelijk zal het kind het oog moeten missen. Oude vondst. Reeds eeni gen tijd is men bezig in de Protestantsoho kerk, Gasthuisstraat te Yenlo, herstel lingswerken uit te voeren, vooral aan den vloer, welke bij den watersnood in Januari j.L veel had geleden. Bij het uitbreken der oude steenen kwamen verschillende oude grafkelders aan den dag met dekstee. nen, waarvan de inschriften grootendeels waren vergaan. Een vondst was evenwel van meer oudheidk'mdige waarde, het was een grafsteen, die hoewel eveneens erg be schadigd, een prachtig familiewapen ver toont. Deze zal door oudheidkundigen wor den onderzocht, die tevens wellicht de half vergane inschriften zullen weten te ont cijferen. Hoteldie f. In pension Ju lians te Domburg heeft een hotclrat ziju slag geslagen. Uit een lade van den eige naar nam hij geld weg, eveneens op de kamer van een der vrouwelijke gasten, waarna hij vertrok zonder zijn logies te betalen en met medeneming van een rij wiel, dat hij bij een rijwielhandelaar ter plaatse gehuurd had. De man geeft voor Van der Hoeve te heeten. Verstekelingen. Van het Duitsche stoomschip „Najade" zijn te Vlis singen drie verstekelingen aan wal ge zet, die een gratis reis naar Spanje tracht ten tc maken. Op de vraag, hoe een visch- net wordt gemaakt, gaf een schrandere kleine jongen ten antwoord: „O, dat zijn allemaal kleine gaatjes, dio met touwtjes aan elkaar zijn gebonden." RECLAME. GEBR. B.AFËRER, TELEF. <657 Ncd. Herv. Keik. Aangenomen: Naar De Rijp en Graft: J. J. N. Zillinger Molenaar, te Dordrocht. Gerei. Kerken. Tweetal: Te DiemenP. Bos, te Stadskanaal, en D. K. Wielenga, te IJlst. Beroepen: Te Oud-VossemeorG. de Jager, te Doornspijk; te Oldeboorn: F. Dresselhuis, cand. te Winschoten. Aangenomen: Naar BurivnI. K. Wessels, te Veere, Bedankt: Voor NieuwdorpA. Wijn gaarden, te Baarland. GereL Gemeente. Beroepen: Te BorseleB. van Neer bos, te Tcrneuzen. Prof. dr. P. J. dn Toit f Te Kaapstad is overleden prof. dr. P. J. du Toit, hooglceraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Universiteit van Kaapstad. De zaak-Geelkerken Maandag 23 dezer is te Utrecht oen ver gadering gehouden van predikanten uit de Gereformeerde kerken, om te beraadsla^ gen over het zenden van een adres aan de Synode van Assen, waarin zij hun onbe vredigdheid en bezwaren uitspreken aan gaande verschillende tuchtmaatregelen, naar aanleiding van de besturen der Sy node tegen sommige predikanten genomen, welke maatregelen geen voldoende weer klank hebben gevonden in de oonsciëntie en waardoor de onrust in de kerken eer vermeerderd dan verminderd is; in welk adres zij aan de Synode verzoeken „zich ernstig te willen beraden over de vraag, of m dezen weg wel moet worden voort gegaan en zoo niet, welke wijziging dan misschien in de Tesoluties der Synode moet worden aangebracht, waardoor wèl het gezag van Gods onfeilbaar Woord ou- wrikbaar gehandhaafd blijve, maar ander zijds toch ook mogelijk aangedaan onrecht hersteld worde, de consciëntiebezwaren worden ondervangen en verdere dusdanige tuchtmaatregelen achterwege kunnen blij ven." Ofschoon meerdere tientallen van pre dikanten het hun tevoren toegezonden concept-adres hadden ondertcekend, werd echter in bovenvermelde, goed bezochte vergadering (waar bleek, dat ook nog velo anderen er sympathie voor gevoelden, maar om verschillende redenen toch niet geteckend hadden) na breedvoerige en broederlijke bespreking geoordeeld, dat het wenschelijk was, het adres thans bij deze synode niet in te zenden, maar eerst af te wachten, welke lia-ar uitspraken en maatregelen zullen zijn ten opzichte van de zaken, die binnenkort bij haar ter tafel zullen komen, en hoe de uitwerking daar van in het leven der kerken wezen zal. Besloten werd, dat van deze vergade ring, welke samengeroepen was door do predikanten W. Bouwman (Leiden), Th. Rnys Jr. (Lisse) en HL Thomas (Leiden) aan dc pers dit communiqué zou worden verstrekt. („Stand.") Dr. B. Wielenga, Goref. pred. te Am sterdam, heeft volgens het kerkcraadsver- slag in de jongste „Amst. Kerkbode" den kerkeraad medegedeeld, dat hij een schrij ven met enkele vragen om inlichting en een verzoek gericht heeft aan de Gen. Synode. Dr. B. heeft dit stuk aan den ker keraad voorgelezen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordl niet teruggegeven. Wal is een „Plankijs" of Plankier? Deze vraag zal door menigeen gesteld zijn, naaT aanleiding van een ingezonden adres aan den Gemeenteraad, waarin dit woord voorkomt. Volgens overlevering waren de bouw meesters in vorige ecu wen, vooral uiterst bezorgd voor de duurzaamheid hunner bouwwerken en trachten zij op allo moge lijke manieren deze voor schade te bflhoe-. den. De huizen werden aan do voorzijde meestal voorzien van stoep of luifel; daar waar ze aan het water grensden werden stoolpalen aangebracht. Deze stootpalen nu werden met planken bevloerd; men kon als 't ware over het water loopen, zooals des winters op hel ijs, en het woerd „plankijs" ontstond. Bij hot bouwen der huizen dus als be scherming aangebracht, dienden zij tevens tot Verfraaiing. De uitmondingen der riolen waren niet meer zichtbaar bloemen en planten er op aangebracht gaven een stadsdeel een fraai aanzien. Doch niet alleen als bescherming en ver fraaiing dienen zij beschouwd te worden ook als nooduitgangen hebben zij goede diensten bewezen. Velen herinneren zich mis schien nog den geweldigen brand in een kruidenierszaak op de Hoogewoerd. Den bewoners was de uitgang aan de voorzijde van hel huis door de vlammen be let, en geen redding ware mogelijk geweest, indien zij niet aan de achterzijde over het plankijs een uitweg gevonden hadden. Voor velen zal het nu misschien duidelijk zijn, wal onder een ..Dlankijs" wordt ver staan. PRUDENTIA. Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J, S. BOT Denis liep het vertrek op en neer en sprak tot zichzelf: „Haar redden 1 Maar hoe? Die suffers van bedienden zullen wel aiete gezien hebben, dat ons helpen kan, en Steinbrüehe is niet zoo'n gek. dat hij feen rijtuig uit de buurt genomen zal Reb ben. De politie? Natuurlijk niet. De zaak *pag geen opzien wekken, dat weet Van Steinbrüehe evengoed als wij. Al9 hij haar inaar niet buiten Parijs brengt, maar dat Öenk ik niet Teddy, Teddy, als je de wo- van dien' kerel maar te weten was ffckomen. Kerel, je bent nog lang gevn detective 1" Hij liep nog een poos stilzwijgend op en neder. Wij zwegen allen en wachtten af, Grat hij zeggen zou. Het feit, dat hij zoo opeens, zonder vra gen of aarzelen, de leiding nam, verbaasde niet; integendeel, het sprak vanzelf; voeide> dat het hem toekwam. Bloil m°e* ^>e^eD^en z'en'" ZS1 hij ten h ^un3en iels mee te deelen hebben het rijtuig of over den koetsier, dat P* op hel spoor brengt." jV hleef voor den divan staan. u een geheime code om aan ver trouwbare vrienden in Novodnia te semen?" yroeg hij. „Natuurlijk," zei Von Alldorf. „Luister dan. Telegrafeer dan direct aan den betrouwbaarsten en flinksten man, dien u hebt, dat hij zooveel mogelijk de telegrammen moet onderscheppen iussch-ji Von Steinbrüehe en Gorgias; dat hij Gor gias' bedienden uithoort en omkoopt, om uit te visschen, waar Von Steinbrüehe zich be vindt, want waar die is, daar i9 de Prinses. Zeg hem moeite noch geld te sparen en zoo vlug mogelijk te handelen. Van hem zal veel afhangen. Teddy, jij gaat mei me moe naar het huis; neen, niet door de deur, maar door het raam, dat gaat vlugger. Wij zullen eerst het personeel hooren. en dan moet jij er op uit. om te zien, dat je den fiacne vindt. Sir Gavin, u wilt u wol met do zorg voor miss Mannering belasten." Het meisje hief het hoofd op, toen ze haar naam hoorde, en stak hem een hand toe. „We zullen alles doen, wat er gedaan kan worden," zei hij lot haar. ..Maar u moet u flink honden, want we konden u nog wel eens zeer noodig hebben. Ga nu met Sir Gavin naar huis en neem wat ru3t. Er is voor ons allen veel te doen." Wij sprongen het raam uit en liepen door den hof naar het oude convent. De bedienden wisten zoo weinig, als men maar verwachten kon Neen, zij hadden nie4 bp den fiacre gelet. Wat moet iemand aan een huurrijtuig zien? Die waren toch alle net eender! Maar de heer, die droeg een glas voor één oog, voor het linkeroog, en hij sprak Fransch met een vreemd accent.... „Ia. jal" zei Denis ongeduldig. „Van dien heer met zijn oogglas weten we alles Wat voor soort van fiacre was het? Heeft niemand gezien, welke kleur hel paard had?" Ja toch: de tuinman," die bezig was ge weest om de ijzeren punten op den tuin muur te herstellen, had gezien, dat er voor het rijtuig een grijze schimmel stend, mot een dun behaarden staart, een oud, afge beuld beest. Onze vriend Steinbrüehe schijnt het wel op grijze schimmels begrepen te hebben," zei Denis. „Enfin, 't is iets. En de koetsier, was die van de Compagnie Générale of van de Compagnie l'Urbaine? Met andere woor den: droeg hij een donkere jas en oen zwar ten hood, of een bruine jas en een willen hoed? „Een zwarten hoed." Dat wist de tuin man zeker. De koetsier was dus van de Compagnie Générale. En er waren geen gele kentee- kenen op het rijtuig, het was heel oud, evenals 't grijze paard en de grijze koelsier. Verder niets? Neen niets. Ja toch: de koet eier droeg een rouwband om den linkerarm. Verder was er niets uit de lieden te krij gen, dan alleen dit, dat de fiacre de Rue Denfert Rochereau was afgereden in de richting van de Place du Lion wal ons al niet wijzer maakte. „Teddy," zei Mallory, Jij moet een rij tuig nemen en Parijs doorkruisen, en bij alle wachtplaatsen voor fiacres onderzoek doen of je er een kunt vinden, die klopt met de beschrijving. Het eenige kwartier, waar je niet behoeft te zoeken, is het onze Steinbrüehe is niet gek. Als je den koet sier vindt, breng hem dan dadelijk hier cn laat hem niet los, voordat ik hem gezien heb. Ik ga naar een vriend van me, een politie-autoriteit, wien ik eea» een dienst bewezen heb. De politie moot er officieel builen blijven, maar mijn vriend zal al de vertrekkende treinen laten bewaken, cn als Von Steinbrüehe 90ms Parij3 verlaat, zal ik dadelijk weten, waarheen hij vertrokken is. Niels zoo prettig als een vriend bij de po litie, Teddy. Nu vooruil! We moeien geen tijd verliezen." Het zou vervelend worden, als ik ging vertellen, wat ik dien dag en de twee vol gende zoo al deod. Ik zocht heel Parijs af, 1 zooals Denis het mij bevolen had; maar •hoewel ik van den morgen tot den avond in de weer was, gelukte het mij niet den man te vinden, dien ik hebben moest. Kolonel Von Alldorf seinde onmiddellijk uitvoerig naar zijn vrienden in Novodnia en besteedde verder zijn tijd met het tol bedaren brengen van den Prins, die builen zichzelf was van machtelooze woede cn angst. Hij zou in zijn eentje er op uit ge gaan zijn om haar te zoeken, maar we ver loren hem niet uit fiet oog. Denis was onmiddellijk naar zijn vriend hij de politie gegaan en had van hena ge daan gekregen, dat alle vertrekkcude trei nen onbemerkt werden bespied, en dal er geen rijtuig de stad verliet, of hel weri doorzocht De dienst, dien Denis, aan den politieman had bewezen, moest nogal be langrijk zijn geweesll Verder gedroeg hij zich zeer zonderling. Hij kwam weinig op zijn kamer, maar hij bracht zijn lijd door in koffiehuizen, met studenten en ongunstig uitziende kerels. Bij mijn vruchteloos zoeken zag ik hem her haaldelijk, eens in Monlmarlre, eens op den Boulevard Sebaslopol en het laatst op den Boulevard SL-Michel op het terras van het café d'Harcourt. Daar reed ik voor en wenkte hem. Hij zal er aan een tafeltje met eenige lieden van het soort, dat daar pleegt te komen en dat is hel slechtste soort van den heelcn Boulevard. Ik was aan het eind van een zwaren dag zonder cenig resultaat, en ik was verontwaardigd, dal hij niets uitvoerde en in de kroeg zat mot leeg- loopers en schavuiten. „Je bent een goeie jongen, Teddy," zei hij lachend op mijn verwijten, „en je loet goed werk, maar je hebt weinig verbeeldings kracht. Weet dan, dat ik bezig ben cm een leger van speurders aan het werk te zetten door heel Parijs, waarbij geen enkel >olilic- korps te vergelijken is. De helft van de leegloopers en misdadigers in de stad, en hel grootste gedeelte van hun vriendinnen kijken uit naar Von Steinbrüehe. Als hij er is, zullen ze hem vinden ook. Ja, Teddy, er komt een tijd, dal zelfs een losbandig leven zijn goede vruchten afwerptI Ga nu maar naar huis; ik heb het druk. Ik heb iets, dat op een spoor gelijkt, 't is nog niet veel, maar alvast iets Heb jij je koelsier gevon den? Niet? Dat dacht ik wel. Ga nu gauw!" Dien avond zaten wij bijeen en maakten plannen, en Denis W3S voor hel eerst weer eens thuis. Daar werd een telegram ge bracht voor Von Alldorf, dal aan zijn huis was bezorgd. Hij ging aan Denis" schrijf bureau zitten en ontcijferde het codeschrift. Daarna begon hij le lezen: „Telegram van Parijs naar Gorgias, ov&r Weenen, Belgrado en Novodnia naar Ma- karin. Draad tusschcn Novodnia en Ma- karin afgesneden op mijn order, telegram opgevangen, volgt hier. Zij is in onze han den. hij is wolbewaakt. Wij blijven te Parijs tot we uw orders hebben, schuilplaals vei- Hg. eind van het telegram. Verbroken draad voortdurend bewaakt, zal verdere telegram men opvangen. Sein ons via Hoffmeycr, hotel Bristol Weenen." (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5