WO. 20383. WOENSDAG 25 AUGUSTUS Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ^Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. j Incasso volgens postrecht. Voor evcntueele opzending van brieven 'lO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeintisplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 FRUS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week Buiten Leiden* waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0 ia 0.18. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat door hen, ten aanzien van den door het Plaatselijk Comité van de It. K. Verecniging tot Be- ntrijding der Tuberculose „Herwonnen Le venskracht" op 4, 5 en 6 September a.s. tn do Stadsgehoorzaal te houden bazaar, inlheffing is verleend Van het sluitingsuur foor winkels. 9669 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Augustus 1926. De Jan Steen-tentoonstelling. Ten einde zooveel mogelijk tegemoet te iomen aan de wenschen van hen, voor wie net gewone enlrée van f 1 bezwarend is, heeft het bestuur der Jan Steen-tentoonstel ling besloten ook Donderdag- en Maandag avond de tentoonstelling van 5.30 tot 7 uur, voor f 0.25 open te stellen en Zaterdag van 4 tot 7 uur. De bestaande regeling voor Vrijdag, 5.30 >- 7 uur, en Zondag, 36 uur, blijft hier naast gehandhaafd. Dinsdag 31 Augustus wordt de tentoonstelling onherroepelijk te 5 'uur gesloten. Snmatra-Comité. Bij het Sumatra-Comité zijn nog de vol gende giften ingekomen: Dr. en mevrouw v. <tW. f2; J. H. V. W. f 10. Leidsch Dagblad /Wvangen giften f24.79 1/2-. M. W. dc V. li2 50; J. M. M. B. f 10. Giften worden nog gaarne ingewacht bij Hen Penningmeester, den hoer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro No. 67471. Heropening van de scholen A en B aan liei Vrouwenkerkhof en de Brandewijnsteeg. De oude 4-de klasse-school Ln de Brande- tvijnefeeg heeft langen lijd niet in den bes ten reuk gestaan Het schoolgebouw dal niet voldeed aan de matige eischen, welke men til dien tijd aan een behoorlijk ingerichte school mócht stellen, werd bevolkt door de (kinderen van een wijk die ook al met veel ,in tel was Daarin is bij de laatste schoolwetswijzi ging wel eenige verandering gekomen ten. goede, toen het groote schoolgebouw ge splitst werd in twee scholen de scholen A en B, met twee schoolhoofden die echter slechts één gemeenschappelijke kamer had den, terwijl een gymnastieklokaal geheel ontbrak Als schoolhoofd der afdec-ling A werd toen benoemd de heer D. Bosma, als (hoofd der school B de heer A Dirks. Herhaaldelijk werd door deze hoofden m ihunne jaarverslagen geklaagd over den slechten toestand van hun gemeenschappe lijke school. Ook het gemeenlebesiuur be greep dat deze toestand niet kon bestendigd blijven en in Augustus 1924 besloot de Raad een bedrag van f 65 000 beschikbaar te stel len om de schoot grondig te verbouwen en in te richten ais (wee scholen en er tevens ?en gymnastieklokaal aan toe te voegen. In de laatste dagen van de zom^rvacanlie van 1924 werd de invenlaris der school •overgebracht naar hét afgekeurde schoolge bouw aan de Mare en na de vacantie werden daarin reeds de lessen gegeven Er kon toen met de verbouwing worden begonnen. Het plan daartoe was ontworpen door (ten bouw kundig hoofdambtenaar der gemeente, den (heer J. Neisingh Wat goeds van dit oude en Weinig doelmatig gelegen gebouw te maken eischle veel inzicht en architectonische kennis, veel meer dan het maken van een geheel nieuw geboów. Hoe goed de heer Neisingh, die ook de bouwmeester is van het in aanbouw rrijnd nieuwe politiebureau, wordt, zelfs ec-n leek duidelijk, wanneer hij de inrichting "erge- 'ijkt met den ouden toestand. Het werk is ten genoege van den archi tect uitgevoerd door den Leidschen aan nemer. den heer H. Kocswagen en met hel nagelijksch toezicht was belast de heer Joh. 'Kriek, die zich mede van zijn taak uitne mend kweet. School A is gedeeltelijk, school B vrijwel geheel nieuw. Van een vleugel der oude school is oen ruim, eenvoudig, doch zeer Smaakvol en doelmatig gymnastieklokaal Cemaakt. Elke school heeft een eigen smeel- Jerrein en eep aparte ingang, één op het (Vrouwenkerkhof en één in de Vrouwenkerk- pceg. Het is den ontwerper gelukt deti bui tenmuur van de oude kerk intact te houden pm daarmede de herinnering aan de voor- mahge Vrouwenkerk te bewaren. Zoo vindt men in dezen muur nog een aardig poortje .an antieke waarde. De straatkant is door i»eh?i(jVer^0UW'n° °°k aanmerkelijk ver- De scholen zelf zijn ingericht in overeen- mming met de eisehen van hygiëne, Grand vrijhei en comfort. De gangen en birlT'k1 .Z'^n kreed en ruim en van gewa- Itrar vervaardigd, terwijl het dek der .ppen en de trapleuningen zijn gemaakt ansch marmer, oogenschijnlijk een min of meer overdadige weelde, die echter, dank zij het profiteeren van den lagen fran- kenkoers nog voordeeliger uitkomt dan een granietbedekking. De privaten en urinoirs zijn zoodanig ge maakt dat zij aan de strengste eisehen der hygiëne voldoen. De wanden zijn opgezet met gele tegels met donker groene randen een kleurenmengeling die warm aandoet. Ook de kleuren van de gangen en lokalen zijn zoo gekozen dat zij een beha gel ijken indruk wekken: de wanden zacht groen, het houtwerk in donkere linten. De kleur der gordijnen is met die der wanden in har monie. De schoolborden zijn nu eens niet zwart, maar groen, alleen de omlijsting is zwart. Niet alleen geeft dit een vriendelijker voor komen, deze kleur is ook zachter voor de oogeij. De gepolijst ijzeren deurkrukken, naar hel ontwerp van den heer Neisingh gemaakt, zijn zóó dat er aan blijven haken niet mo gelijk is. Elke school heeft zes lokalen, ieder plaats gevend voor 42 leerlingen. VeTder eén kamer voor het hoofd en een kamer voor den schoolarts, een magazijn, een plaats voor de kleeding, aparte toiletten voor het perso neel en nog enkele andere geriefelijkheden, waaraan bij vorige gelegenheden niet werd gedacht. Summa summarum kunnen we zonder overdrijving verklaren, dat deze scholen ook inwendig kunnen wedijveren met de beste nieuwe scholen in de stad. In de gymnastiekzaal vereeaigden zich de burgemeester jhr. De Gijselaar, de wet houder van onderwijs, de heer J. B. Meynen de directeur van gemeentewerken ir. G. L Driessen, de inspecteur van het L. O. de heer J. Baak, de voorzitter der Plaatselijke Commissie van Toezicht "op het L. O. de heer Tj. Goslinga en het lid dezer commis sie, gedelegeerde voor deze school, de heer J. P. Mulder, de bouwk. hoofdambtenaar, de lieer J. Neisingh. de opzichter de heer H. Kriek (de hoofdopzichter de heer Haas noot was door ziekte verhinderd), de hoofd commies der afdeeling Onderwijs ter secre tarie. de heer J. L. Boer (de chef dezer af deeling. de heer Vriend, was wegens verlof verhinderd), de hoofden der scholen met him personeel en de aannemer de heer Kors wagen. De wethouder, de heer Meyiien, zeidê dat de burgemeester hem had verzocht hier een kort woord te spreken, waaraan hij gaarne voldeed. Hij ving aan met de aanwezigen hartelijk welkom te heete'n en dank te zeg gen voor hun tegenwoordigheid, waarna hij in het kort de geschiedenis van den bouw dezer school releveerde. Toen m 1922 dc openbare school in de Van. der Werff-straat werd opgeheven meenden B. en W. dat deze school moest worden verbouwd, waarop de toenmalige inspecteur, de heer Brands reeds eerder had gewezen. De Plaatselijke School commissie wilde ook deze school opheffen, doch B. en W. dachten er anders over en de Raad besloot in overeenstemming daar mede dan ook een bedrag van f 65.000 voor den bouw beschikbaar te stellen. Doordat de verbouwing van de school aan de Boom- markt moest voorgaan, kon niet dadelijk met de uitvoering van het werk worden aan gevangen. Toen er mee begonnen werd, bleek de toestand der oude school nog er ger dan men had gedacht, zoodat het toege staan bedrag met f 13.000 werd overschre den. Deskundigen verklaren echter dat voor den bouw van twee zoo goed als geheel nieuwe zesklassige scholen een bedrag van f 78.000 niet ie veel is. Dat er een zoo goed stuk werk is lot stand gekomen dankte het gemeentebestuur den directeur van gemeentewerken en aan j den bouwmeester en wie hem bijsfondon. j Ook dankte spr. den heer Baak voor diens royale medewerking en de afdeeling Onder wijs ter secretarie en de hoofden der scho- len voor den steun bij den bouw van hen ondervonden. Spr. besloot met bet uitspreken van den wensch dat onder Gods zegen de school mag strekken in het belang van de Lcidsehe jeugd en in het bijzonder van die uit de omliggende wijken, die een goede zorg zoo zeer noodig hebben. De inspecteur, de heer Baak, die hierop het woord verkreeg, wenschte de gemeente Leiden en het personeel der school van harte geluk met de opening der school. On derwijzers en onderwijzeressen kunnen nu or-der gunstiger omstandigheden werken, wat zeker den leerlingen ten goede zal komen. Hij waarschuwde echter legen al te hooge verwachtingen van uitwendige om standigheden. Hij had nog dezer dagen in het buitenland een school bezichtigd, waar in mannen van aanzien hun opleiding heb- Lcn ontvangen en die in een toestand ver keerde, welke hier niet zou worden geduld. De heer Goslinga rechtvaardigde nog even de schoolcommissie met betrekking tot het door den wethouder gereleveerd meeninga- verschil met hot Dag. Bestuur, al.wenschte hij. dit nu ook te begraven en prees het vernuft van den architect Neisingh, die een zoodanig plan wist te ontwerpen, dat de Commissie zich met de verbouwing kon verzoenen. Spr. feliciteerde de heeren Bos ma en Dirks met de nieuwe school en twij felde er niet aan of zij zouden nu op nog voortreffelijker wijze dan te voren hun idealen ten opzichte van onderwijs en op voeding kunnen verwezenlijken. De heer A. Dirks dankte ten slotte mede namens zijn collega en het personeel der beide scholen allen, die tot het tot-stand- komen van het nieuwe gebouw hadden mee gewerkt en gaf de verzekering, dat het per soneel der schqpl zijn best zal doen om van het werk in school te maken zooveel er onder -deze gunstige materieels omstandig heden van te maken is. den wensch uit sprekende, dat de leerlingen van de stem ming als gevolg van de aangename empe- ving» ook iels zullen overdragen in hun eigen omgeving. Hierna werden de scholen onder leiding van de bouwkundige ambtenaren bezichllgB. Morgen zullen de lessen in de beide nieuwe scholen aanvangen. Maandag den 20slen Sopt. a.s., des na middags te 2 uur, zal de reclor-magnificus, prof. dr. W. de Sitter, in het groot auditorium van hel universiteitsgebouw, verslag geven van de lotgevallen der Universiteit, in het afgeloopen jaar, en hel rectoraat overdra gen aan zijn opvolger, prof. mr. E. M. Meijers. Geslaagd is voor hel examen N.O. Nb. de heer A. W. Zekveld, alhier. Bij het cailangs gehouden verlicht examen voor ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen heeft daaraan nog voldaan, doch is in verband met het aantal beschikbaar "gestelde plaat sen daarvoor niet geslaagd de heer J. Ver- burg. kommies le kl. alhier. Tot concierge aan het Kantongerecht alhier is benoemd de heer Ph. de Vries, ambtenaar op wachtgeld aan het rijksopvoe dingsgesticht, alhier. Mel 1 September a.s. treedt de wcming- bouwvereeniging „Eensgezindheid" toe lot de „Federatie van woningbouw-vereenigm- gen le Leiden". Van de daarvoor in aanmer king komende vereenigingen is „Ons Be lang" dan de eenige, welke niet in het fede ratief verband is opgenomen. Namens den Kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente heeft hedenmorgen de architect B. E. Spijker Azn. aanbesteed: het verbou wen en vergrooten van het kerkgebouw en j het maken van een toegang en kosterswo ning voor de Chr Gèref. Gemeente alhier. Er werd ingeschreven als volgt: C. v. d. Vliet, Den Haag, f 40 700; Barlc- vdt, Leiden, f39.800, v. Driel. Koudekerk, f 39.750; -C. Boel, Voorburg, f37.870-, Gebrs. den Ouden, Oegslgeest, f 37.220; T. Kloos, Leiden, f36.950; De Later en Meyer Leiden, f36.850 fa. v. Riet, Leiden, f 36.850 Th. Barlen, Leiden, f 35.400; J. Warnaar, Lci- I den, f35.255; v d. Wal. Leiden, f34 950; M Kool, Warmond, f34.500; v. d. Velde en De Jong, Oegstgeost, f 34.343.43; v Oos- ttTom, Leiderdorp, f34.000; Maroelis en i Heemskerk, Leiden, f33.150; Oudshocrn en Zoon, Leiden, f 32.834. J De gunning zal later worden bekend ge- i maakt Van Maandag 16 lot Zaterdag 21 Au», hebben een 30-tarl meisjesleerlingen der Gemeentelijke Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen alhier onder lei ding van een paar leden van het personeel der school, gekampeerd in het prachtig ge legen kamp van den Ned. Prot. Bond te Soeslerberg. 't Was een proefneming, die schitterend geslaagd is. 't Weer liet in den regeJ niets te wenschen over, zoodat alten volop kon den genieten van de heerlijke natuur, van de in vollen btoei staande heide en de geu rige dennenbosschen. Er werden van uil hel kamp verschillende tochten gemaakt naar de meest interessante punten in de om geving, o.a. naar de bekende pyramide van Austerlilz. Daar ook de inrichting van het kamp zelf voortreffelijk was. speet het zon der uilzondering allen zeer, dat Zaterdag de terugtocht moest worden aanvaard. Eén troost is er: 't was wel de eerste keer, maar de laatste zal 't zeker niet zijn. In aansluiting op onze berichten over de Kustwacht alhier, zij nog vermeld vol gend bericht der „Msbde.": Bij de begrooling voor het jaar 1927 van het departement van Marine zai de over plaatsing van de opleiding van Leiden naar Amsterdam aan de orde komen, waardoor de Minister op deze opleiding ongeveer f37.000 per jaar hoopt te kunnen bezui nigen. De politie heeft gisteren naar de ouder lijke woning teruggebracht een minderjarig meisje C. K., uit Hazerswoude, dat hier blijkbaar tegen den wil der ouders alléén vertoefde. Gisteren zijn weer twee rijwielen in beslag genomen, die niet van de vereischte belastingplaatjes waren voorzien, Op de Maresingelbrug kwamen gister middag twee wielrijders, B. v. M. en L., beiden Leidenaars, met elkaar in botsing. Het rijwiel van v. M. werd ernstig bescha digd. Over de kwestie van schadevergoeding werd men het niet eens, daar de beide be trokkenen elkaar de schuld gaven. De heer A., uit Leiden, reed gisteren met zijn auto door de Papelaan, onder Voor-, schoten, toen een bukskogel door de niiten van den wagen drong. Hij heeft de Voor- schotensche Dolitie met het feit ij* kennis De melkhandelaar M. V. van het Le vendaal vermist een melkwagentje. dat ver moedelijk is ontvreemd. Een onderzoek is in gesteld. Aangehouden zijn twee zwervers H. A. N. en J. S.t die ieder nog 10 dagen hechteniv- slraf moeten ondergaan wegens openbare dronkenschap. Wij vestigen de aandacht op het luin- concert. dat vanwege het Instituut voor Ar beidersontwikkeling door de muziekvereeni- ging „Werkmans Wilskracht" a.s. Vrijdag avond voor leden en donateurs met hun huisgenooten en introducé's wordt gegeven. Voör bijzonderheden raadplege men dc ad vertentie. Onze aandacht wordt er op gevestigd dat de in de opgave omtrent de zich alhier gevestigd hebbende personen vermelde C. P. Huys, Meidoornstraat, geen dienstbode is, doch van het mannelijk geslacht. Ter aanvulling van de recensie in ons blad van gisteren, doelen wij nog even mede dat de leiding van de dames-kapsalon van den heer C. F. Koemans, Nieuwstraat 7, niet bij mevr. K. berust, doch bij mej. Spi- ricus, een gediplomeerde coiffeuse. Oiiicicele berichten. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot bur gemeesters van- Ellen cn Leur J. A M. J. Berelta; Hummelo cn Keppel J. 1. Cordes; Lichtenvoorde A. J. van de Laar; Bergharen G. M. Jansen, secretaris; Ouddorp G. J F. Gobius du Sart Anna Paulowna G. J. Lo- vink; Olerleek D. Huyser van Reenen, se cretaris; Haarlemmermeer mr. A. Slob; OostkapeUe jhr. W. Z. van Teijlingen, se cretaris; Linschoten en Snelrewaard G. van, der Valk Bouman, secretaris; Holten A P. R. C. baron van der Borch van Verwolde; Noordbroek S. Edema, secretaris; Assen mr. J. Lobman; Nijeveen K. Slomp, secretaris; Berg cn Terblijt J. J. B. H. Goosscns. Invoerrecht vleesch. De Minister van Financiën brengt ter •kennis van belanghebbenden, dat de Com missie van deskundigen voor dc samen stelling van de prijscourant Ier berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer» j bedoelde prijscourant heeft vastgesteld ate i volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f60; Paardcnvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 40. Gedurende de maand September 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorlen bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. Inwisseling Poolsche banknoten. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat blijkens uit Warschau verkregen inlich tingen, de oude Poolsche banknoten van 1 en 2 Zloty, dragende den datum van 28 Febrauri 1919, welke met 31 December 1925 het karakter van wettig betaalmiddel verloren hebben, tot 30 September e.k bij de Bank Polski en bij haar filialen ingewis seld kunnen worden. De termijn voor inwisseling van 5 Zloty banknoten met den datum van 28 Februari 1919 i9 31 Maart j.l. afgeloopen. Deze bank noten kunnen slechts ingewisseld worden door het (Poolsche) ministerie van' Finan ciën. op grond van een daartoe gedaan ver zoek. Verdrag tegen de pornografie. Het ministerie van Buitenlandschc zaken maakt bekend, dat, ingevolge art. 10 lid i van het verdrag van 12 September 1923 tot beteugeling van de verspreiding van en den handel in ontuchtige uitgaven de hier onder genoemde staten, die dat verdrag hebben bekrachtigd, dan wel daartoe zijn toegetreden geacht moeten .worden le zijn tot de op 4 Mei 1910 te Parijs geteekende schikking nopens het tegengaan van de verspreiding van ontuchtige ge schriften, te weten: Albanië op 13 October 1924,- Bulgarije op 1 Juli 1924, China op 24 Februari 1926, Egypte op 29 October 1924, Britsch-Indië op 11 December 1925, Letland op 7 October 1925, Monaco op 11 Mei 1925, Rhodesië op 31 December 1925, Roemenië op 7 Juni 1926, San Ma rino op 21 April 1926. Begrooting niet rfoedgekennL Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan de begroo ting der gemeente Hekendorp voor 1926. op grond dat het voor den gemeenteveldwach ter uitgetrokken bedrag van f 1219 bene vens f50 als gemeentebode, te laag moet worden geacht, welk bedrag, naar het oor deel van Gedep. Staten gezamenlijk op f 1464 behoort te worden gesteld. Verkeersborden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben in een circulaire de medewerking ingeroepen van de gemeentebesturen tot wering van andere dan de uniforme waarschuwings borden, van den A. N. W. B., toeristenbond van Nederland. BINNENLAND. Huldiging van luit-generaal de Ba». De eerste wedstrijd om den One Ton Cn> is door Engeland gewonnen. BUITENLAND. Relletjes in het Engelache mijnconflict. Fangalos is naar het eiland Aegina ge bracht. Mutatie in het legerbestuur van sovjet- Rusland. Nienwe spoorwegaanslagen in Dnitschland Warenwet Bij Kon. best. van 31 Juli j.l. zijn' gewij zigd verschillende besluiten tot toepassing van de arlt. 11 en 15 der Warenwet ln de verschillende besluiten: hel Suiker en Slroopbesluil, hel Jam- en Limonade- besluit, het Specerijenbesluit, het Meel- besluit, het Vleeschwarenbesluit, '1 Vleesch- exlraclenbesluit, het Cacao- en Chocolade- besluit en hel Koffie- en Theebesluil worden een nieuw artikel toegevoegd, luidende: De waar, die door een opschrift of op eenige andere wijze wordl aangeduid als ol ken nelijk als een der waren, in die besluiten bedoeld, voorhanden is, moei voldoen aan de eisehen, aan laatstbedoelde waar bij dal besluit gesteld. De Pensioenraad. Aan hel verslag van den Pensioenraad over 1925 wordt hel volgende ontleend. In het afgeloopen tijdperk werden de vol gende pensioenen lol onderstaande bedra gen verleend: Ouderdomspensioenen, aantal 1020, bedrag f 1.330.063; vervroegde ouder domspensioenen, resp. 575 en f 777.068 in validiteitspensioen resp. 1467 en f2.226.287; verhoogde invaliditeitspensioenen resp. 47 en f 39.722wachlgeldpensioencn resp, 1556 en f 1.464 423; uitgestelde pensioenen, resp. 89 en 143.150; ministerspemsioenon, resp. 7 en f 42.000weduwen en weezen- pensioen, resp. 1291 en f 1.315.676, totaal resp. 6050 en f 7.359.012. Op 316 verzoeken om toekenning van pensioen beschikte de raad afwijzend. Het aantal ingekomen mu- tatiën van de verschillende organen is circa 476.00. Dit groote aantal werf snel ver werkt. Achterstand in de boeking kwam niet voor. Aan leeningen en hypotheken stond per 31 Dec. 1925 uit f 126.824.761.71. Met inbe grip van de conversie werf in 1925 betegi voor een nominaal bedr. van f 85.682.268,37. Aan aflossingen van geldleeningen werf ontvangen f 33.704.501,09'/i en aan uitlo- ting van effecten f 4.071.400. Aan rente werf ontvangen f 11.346.747,78'/«. Het verschil met den minister van Finan ciën over de interpretatie van de arlt. 157 en 166 der Pensioenwet, werf in het afge loopen jaar nog niet opgelost Gegronde hoop beslaat evenwel, dat dit binnenkort het ge val zal zijn. De commissarissen van liet Algemeen Burgerlijk pensioenfonds blijven bet met den Raad betreuren, dat het Rijk over de gelden, die geruimen tijd in de schatkist liggen zon der dat zij kunnen worden belegd, geen renle vergoedt, waardoor aan hel fonds een belangrijke bate onlgaat. Het gevaar van bovengrondsche sterkstroomnetten. Op de vragen van den heer De Muralt, betreffende de gevaren, verbonden aan bovengrondsche sterk stroomnetten, heeft minister Van der Vegte geantwoord, dat het hem bekend is, dat half Juli te Borculo een ongeval heeft plaats gehad, waarbij twee menschen en een koe het leven lieten, ten gevolge van het feit, dat een tuidraad van in elkander gevlochten IJzerdraden, beves tigd aan een houten hoelmast van een bo- vengrondsch electrisch nel waaraan draden e<ner sterkstroominstallajle voor lage span ning waren opgehangen, onder stroom ge raakte. Het is den minister voorts bij onderzoek gebleken, dat de bedoelde tuidraad met een lus zoodanig aan het boveneinde van den hoekmast was bevestigd, dat hij bij nor malen stand van den mast op voldoenden alstand onder den ondersten sterkstroom draad doorliep. Deze tuidraad werf aangebracht, omdat de eigenaar van het terrein, waarop de hoekmast is geplaatst, zijn toeslemming had geweigerd tot het plaatsen van een houten bokmast, die uit den aard der zaak meer veiligheid biedt dan een getuide hoek mast Door een toevalligen samenloop van om standigheden was het bovengedeelte van den hoekmast zoodanig gedraaid, dat de onderste stroomdraad in aanraking kwam met den tuidraad, ten gevolge waarvan een prikkeldraad eener afrastering, die met het benedeneinde van den tuidraad in aanra king was, onder stroom werf gebracht en

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1