Wo. 20380, ZATERDAG 21 AUGUSTUS Officieete Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Anno 1926, PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine AdverteBliën, uilsluitend bij vooruilbelaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. t Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '•10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeintisplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1 2.35, per weekƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week«0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. I m 1 De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen le weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 17en Mei 1926, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 25 September 1922 (Gemeenteblad No. 56) op de Veemarkt, gewijzigd bij verordening van 16 Februari 1925 (Gemeenteblad No. 5). Artikel i. In het derde lid van artikeL 3 van bo vengenoemde verordening wordt in plaats van ,,8" en „7" gelezen respectieve lijk: „8", en „61/*" en wordt achter het woord „verstande" ingevoegd: „dat in geen geval vee ter veemarkt wordt toegelaten Vu6r. zonsopgang en". - Art. II. Artikel 25 wordt gelezen als volgt: „Ken verscherpt markttoezicht zal intre den, wanneer en voor zoover, en zal wor den gehandhaafd, zoolang de inspecteur- districtshoofd zulks bij het dreigen, optre den of heerschen eener besmettelijke vee ziekte noodig acht." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van Ben 17en Mei 1926. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 31 Juli 1926, No. 26. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21en Augustus 1926. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 16/18 Augustus 1926 B, No, ;1355. (2de afd.) G.S. No. -49/2, in afschrift 'medegedeeld. 9555 En is biervan afkondiging geschied, waar ihel behoort, den 21en Augustus 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgcn\ocster. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Airgemeester en Wethouders van Leiden, 'Gezien het verzoek van: a. P. de Lange, om vergunning lot het op lichten van een koek- en banketbakkerij in net perceel Hooglandsche Kerkgracht No. 8, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie l No. 131; b. G J. Verberg, om vergunning lot het hitbreiden van de zuivelinrichling in het perceel Levendaal Nis. 81 en 83, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie E No. 1608; c. de N.V Leidsche Meubelindustrie, om Vergunning tot het oprichten van een fabriek Voor het vervaardigen van meubelen in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 44, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M Vis. 3763 en 3857; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge doemde verzoeken met de bijlagen op de tëecrelarie dezer gemeente ter visie gelegd rijn. alsmede dat op Zaterdag, den 4 Septem ber e.k. des voormiddags le half#elf uren op •iet Raadhuis, gelegenheid zal worden ge leven om bezwaren tegen deze verzoeken in Je brengen, terwijl zij er dc aandacht op Vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn fcij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner 'oden zijn verschenen, teneinde hunne be swaren mondeling toe le lichten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1926. 9553 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan de Ameri can Petroleum Company te 's-Gravenhage, cn rechtverkrijgonden, lot hel oprichten on^"~ £rondsche bewaarplaats voor .4000 Liter benzine, met aflapinrichting op en Apolhekersdijk, tegenover perceel Apo- ^bekersdijk No. 29. kadastraal bekend Ge beente Leiden. Sectie II. No. 3167. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 21 Augustus 1926. 9562 bewaarschool elisabethshof. Burgemeester en Wethouders van Leiden j.?Djen *cr kennis van belanghebbenden, openbare bewaarschool in het Eli- wegens werkzaamheden niet -ropend wordt op Dinsdag 24, doch op «onderdag 26 Augustus a.s. JJ- C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. »AN STRIJEN, Secretaris. Lciden. 21 Augustus 1926, 9554 De Jan Steen-tentoonstelling. „Hel bestuur van de Jan Sleen-Tenloon- sleliing deelt mede, dat de sluiting onher roepelijk i9 bepaald op Dinsdag 31 Augus tus le vijf uur. Verder zal de tentoonstelling op Dinsdag en Vrijdagavond wegens de duisternis een half uur vroeger, om- 7 uur, worden geslo ten. Verecnigingea, die voor hun leden bij collectief bezoek een reductie wenschen, welke ad 50 pet. kan worden toegestaan, gelieven zich tot het bestuur le wenden, adres Stedelijk Museum dc Lakenhal, Leiden.,r Tuinconcert N. Z. H. T. M. Gisteravond gaf de Muziek vereen', ging N. Z. H. T. M. onder leiding van den heer Reenter van 't Hoff een tuinconcert in caffi Zomerlust, alhier. De vereeniging had het weer tegen, 't Was vrij guur en nattig, zoo dal de aanwezigen een schuilplaats zochten onder de veranda's. En natuurlijk !ced de opkomst van "het publiek mede onder de on gunstige weersgesteldheden, hetgeen te be treuren is, want deze muziekvcrecniging mag er zijn en deed zich gisteravond op nieuw van haar goede zijde kennen. Op het programma stonden trouwens ook de twee nummers, waarmee le Wassenaar en Al phen eerste prijzen weiden gehaald, hetgeen voor zich zelf spreekt. Al had de belangstelling grooler kunnen zijn en bij goed weer was zij dal ge weest hel succes was groot en dus het applaus zeer warm. In de commissie benoemd tot het afne men der examens in dc Franscho, Ilaliaan- sche en Spaansche talen en letterkunde, zijn o.a. aangewezen d-r. C. dc Boer en moj. dr. C. Serrurier, alhier. Bij den dienst der Zuiderzeewerken is aangesteld tot ingenieur, ir. L. Monhemius, alhier. Woensdag zullen onze stadgenooten Hermanus Heus en Wilhclmina Cristier.a Jongbloed, wonende Ambachtstraat 14 al hier, herdenken dat zij voor 50 jaar gingen aanteekenen om den 6en September in den echt te worden verbonden. Zij bereikten de.ï leeftijd van resp. 75 jaaT en ruim 72 jaar. Gisteren maakten een 50-lal kinderen van de leden van de Woningbouw vereeni ging „Ons Dopl" een vacantie-uitstapje. De reis ging naar Noordwijk waar eenigen tijd vertoefd werd en verschillende tracta- liën plaats vonden. Vandaar ging het door de duinen naar Katwijk, waar verschillende spelen werden gedaan: pootje word gebaad enz., enz. Bij de verschillende gehouden spelen wer den aardige prijsjes gewonnen. Te Katwijk werden de kinderen evencen9 onthaald op limonade, versnaperingen en waarna ten slotte de vuurtoren werd be zichtigt. Zeer vergenoegd en voldaan logen de kin deren om ongeveer 7 uur huiswaarts. ITct Casino-Theater brengt z'n bezoe kers deze week een welverzorgd programma Er wordt begonnen met Honandsch Nieuws en eenige zeer geestige penleekeningen. Voor de pauze wordt nog-een aanvang ge maakt met het filmwerk in 10 act en „Ro- mola", met in de hoofdrollen Lilian en Dorothy Gish. Het verhaal speelt zich af in het laatst der 15c eeuw, den tijd dat Flo rence nog geregeerd werd door de Medici's, welk geslacht van den troon verdreven werd en plaats moest maken voor een volksrcgeering, die echter door heersch- zuchl en tyrannie dc stad geheel tot den ondergang bracht. In dien lijd leeft Romola, de dochter van een beroemd geleerde. Ro mola wordt de vrouw van Tito, een schip breukeling, die zich zoodanig door bedrog cn geslepenheid weet in te dringen, dat hij tenslotte een der hooggeplaatste regeerings- personcn van Florence wordt. Het is on mogelijk den geheelen inhoud hier weer te geven, doch wij raden aan deze week zelf eens een bezoek aan dit theater te brengen. Men zal er stellig geen spijt van hebben. In hel City-Theater wordt na het gebrui kelijke wereldnieuws aangevangen met de boeiende film „Uitgestooten", waarin aan een vrouw, die afstamt uit een oude eer volle familie, door haar man die zelf niet veel bijzonders is, het huis wordt ontzegd, omdat zij een afscheidsbrief aan een vriend schreef, welke verkeerd werd opgevat. Na vele wederwaardigheden komt net op tijd de „ware Jacob", zoodat alles zich ten goede keert. Na de pauze de komische 5-acler „Een tijdelijk echtgenoot gevraagd", een van die films waarom men wel moet lachen; een verhaal, waarin geld en liefde een rol spelen en de liefde tenslotte zege praalt. Het Luxor-lhealer geeft een actueele wcekrevue, gevolgd door een sensatiefilm in 6 acten- „Een pootig Vrouwtje", waarin men griezelt van de waaghalzerij, die men te zien krijgt. Het meisje, dat in deze film speelt, weet ook door haar spel en kunst stukjes de film tot een goed geheel te maken. Na de pauze krijgt men de hoofdfilm, in 7 acten „De Oude Wet". Het verhaal speelt zich af in een joodsch dorpje in de steppen van Rusland en luidt in het kort als volgt: Een jodenjongen uit 't dorpje voelt veel voor tooneelkunst, tot groote ergernis van zijn ouders. Op zekeren dag verlaat hij het ouder lijk huis en gaat de wereld in. Op zijn zwerf tochten komt hij terecht in een kermistroep, doch wordt op een goeden dag, als deze mcnschen een voorstelling geven voor de keizerlijke familie, ontdekt door de keizerin, die meende dat er van den jodenjongen wel een artist te maken was. Hij wordt door de keizerin naar Weenen gezonden om zich daar verder te bekwamen. Spoedig is hij dan een beroemd artist en door een ieder geëerd. - Deze film is niet alleen door aankleeding maar ook door het spel zeer aantrekkelijk cn boeit voortdurend. De zoo goed al9 ge heel bezette zaal heeft dan ook kunnen ge nieten. Het programma voor het concert in het Kooipark, op Dinsdag 24 Aug. 8 uur luidt: No. 1. Marche aux Flambeaux, Clark 2. Ouverture „Les Dragons des Villars'Mail- lart; 3. „Geschichle aus dem Wienerwald", wals, Btrauss; 4. Potpourri „Die Jungfrau", Millöcker; 5. Introduction uit „Carmen* Bizet; 6. „Bub* oder Madel", wals, Granich- sladlen7. „Im Zlgeurierlagcr", marsch, Oscheit. Gistermiddag had omstreeks kwart over drie een ongeval plaats aan de halte Endegeest. Na het vertrek van de electrische tram van Katwijk naar Leiden, kwam de conduc teur J. M die in den voorsten wagen stond, in aanraking met een der nieuwe lantaarn palen op het uileinde van den vluchtheuvel waardoor hij uit den tramwagen werd ge slingerd en op de straat terecht kwam met een gapende wond boven het rechteroog. De oorzaak was, dat M. het hoofd builen den wagen slak. De tram reed door en stopte op gegeven signalen ter hoogte van de firma De Roode, waarna direct teruggere den werd. Door zijn collega's werd M. naar dr. Tim mermans te Oegstgeest gebracht, die echter niet thuis was. Hij werd nu door mevr. Timmermans voorloopig verbonden. De eerste hulpdienst van hier was spoe dig ter plaatse, doch behoefde geen'dienst te doen. Na terugkomst van dr. T. is hij cp diens advies per poliliebrancard vervoerd naar het Acad. Ziekenhuis alhier. De toestand bleek na behandeling aldaar niet van <lien aard, dat opneming noodzakelijk was. waar na M. per rijtuig naar zijn woning alhier werd gebracht. De smid J. L. A. uit de Doezaslraat, kreeg gisteren, toen hij bezig was een paard te beslaan, van een ander paard een trap met beide achterpooten tegen dijbeen en buik. Hij is er goed afgekomen, want de K. II. D. constateerde een gekneusde rib en dijbeen. Gisteravond is op den hoek Prinsesse- kadeHaarlemmerstraat de wielrijder W. II. II. aangereden door een auto, komende uit do Haarlemmerstraat, die doorreed. Het rijwiel is vrijwel vernield. Als verdacht van looddiefstal zijn aan gehouden de 22-jarige J. F. van hier en de 24-jarige J. K., uit Rotterdam, de laatste pas uit de gevangenis ontslagen. Zij verkochten een partij lood aan een handelaar aan het Levendaal cn een andere partij in de Raara- steeg. Het laatste lood bleek afkomstig van „Ilabis Perkara", waar ongenoode gasten buizen ontvreemdden. Van de eerstgenoemde partij is de herkomst nog niet vastgesteld. H. M. de Koningin-Moeder. Dinsdag j.l. is ten paleize Soestdijk gear riveerd de Prinses van Erbach-Schönberg, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, die eenige dagen hoopt te blijven. Daarna zal II M. de Koningin-Moeder zich naar de re sidentie begeven, om den verjaardag van II. M. de Koningin te vieren. Naar wij vernemen, eindigt half Septem ber het zomerverblijf van H. M. de Ko ningin-Moeder ten paleize Soestdijk. Zij zal dan eerst een builenlandsche reis maken, waarna II. M. haar paleis te Den Haag zal betrekken. Peisoneele belasting. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp iot wijziging van art. 31 bis f 5 der wet op de personeele belasting 189G, hetwelk inhoudt de schrapping van de woorden ,M hoofdzakelijk" in gemeld artikel. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat volgens het bestaande 'artikel de belasting voor motorrijtuigen, die uit sluitend ol hoofdzakelijk voor het beroep ol bedrijf van den belastingplichtige wor den gebezigd, verminderd wordt tot ds helft van de bedragen, die geheven worden voor de motorrijtuigen, die niet voor be roep of bedrijf worden gebruikt. In verband met het feit, dat Kei aantal motorrijtuigen, dat, naar de meening van den minister, tegen de bedoeling van den weigever wordt aangegeven" als gebezigd voor beroep of bedrijf en met het arrest van den Hoogen Raad yan 19 November 1924, waarbij is- beslist, dal het woord hoofdzakelijk niel moet worden opgeval in den zin van „anders dan bij uitzondering", wordl (hans voorgesteld de woorden „of hoofdzakelijk" te schrappen en dus voor taan de reductie alleen te verleenen voor motorrijtuigen, d>e uitsluitend voor de om schreven doeleinden worden gebruikt. Hierbij merkt de minister op, dat deze wijziging er niet loe zal leiden, dat voort aan reeds een enkel buiten de omschrij ving vallend gebruik de reductie zal doen teloor gaan, aangezien de administratie zich bij de toepassing der wet steeds op het standpunt heeft gestold, dat hel woerd „uitsluitend" niet al le streng moet wor den opgevat. BierbesluiL Bij Kon. Besl. van 31 Juli zijn, Ier toe passing van de artt. 14 en 15 der Warenwet op bier, vastgesteld de volgende bepalin gen: Art 1. Mei den naam „bier", al ol niet voorafgegaan door een woord, dat de soort aangeeft, alsmede met een in den handel algemeen gebruikelijken naam voor speciale biersoorten mag uitsluitend worden aange duid de drank, verkregen door in hoofdzaak alcoholische gisting van een waterig aftrek sel van mout, al of niet gemengd met rijsl, ten dcele ontvette mais en/f suiker (sac charose) en van hop. Aanduiding met deze benaming mag ook geschieden ingeval voor de bereiding van bier door bovengisung ver werk! worden: larwe, haver, tapioca, aard appelmeel en/of suikers. Arl. 2 Deze dranken en de mei een der in de vorige alinea bedoelde namen aange duide of als bier voorhanden dranken, moe ten voldoen aan de volgende eischen: 1. geur en smaak mogen niet abnormaal zijn 2. zij mogen geen schimmelwoekering ver- tooncn, noch op andere wijze kennehjk be dorven zijn; 3. het exlractgehalte van de slamwort, waaruit het bier is bereid, moet ten minste 9 procent bedragen; 4. de verhouding extract-alcohol van het bier moet grooler dan 0.8 en kleiner dan 2 5 5. de zuurgraad mag niet hooger zijn dan overeenkomt met 3 cm3 normaal loog per 100 cml bier, tenzij de hoogerc zuurgraad een specifieke eigenschap van het bier is, blijkende uit de aanduiding; 6. vreemde bestanddelen .uitgezonderd synthetisch bereide yerzp^lipgsmi4dden tot een hoeveelheid van ten hoogste 15 rram per hl bier, mogen niet aanwezig zijn 7. kleurstoffen, andere dan caramel en dan die, afkomstig van de grondstoffen, m arL 1 genoemd, mogen niet aanwezig zijn; 8. conserveermiddelen, andere dan zwa- veligzuur tol een hoeveelheid van ten hoog ste 25 milligram per liter, mogen niet aan wezig zijn 9. glycerine en kunstmatige schuimmid- delen mogen niel toegevoegd zijn; 10. neutraliseerende sloffen mogen niet toegevoegd zijn; 11. schadelijke sloffen, met uitzondering van arsenicum tot ten hoogste 0.05 mg As per liter, mogen niet aanwezig zijn. Art. 3. Waren, in art. 1 bedoeld, die ken nelijk voor den uitvoer zijn bestemd, behoe ven, voor zoover niet aanwezig op markten, in winkels of op eenige andere voor het pu bliek toegankelijke verkoopplaats, alsmede in woningen, bergplaatsen, stallen, voor- of vaartuigen of op erven bij bierhandelaren, winkeliers, slijters of venters in gebruik, niet te voldoen aan de eischen, bij dit be sluit gesteld. Art. 4. Waren, die in eigenschap of uiter lijk gelijken op een der waren in artikel 1 bedoeld en die ten doel zouden kunnen heb ben deze le vervangen, mogen niet dan met Koninklijke toeslemming en onder nader le stellen voorwaarden worden aangeduid met namen, waaruit de aard en de samenstelling niet of niet voldoende blijken. Art. 5. Voor de beoordeeling of de waren, voldoen aan de gestelde eischen, moet ge bruik worden gemaakt van de onderzoe kingsmethoden, apart bij dit K. B. aangege ven, voorzoover daartoe bereikend. Art. 6. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel van Bierbesluit met vermel ding van den jaargang cn het nummer van bet „Staatsblad", waarin het is geplaatst. Art. 7. Dit besluit treedt in werking op 1 December a.s. Het medisch mijntoezicht De heer Van der Waerden heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is de Minister bereid mede te doelen, wat de oorzaak is, dat gelijk in de Memo rie van Toelichting van het Wijzigingsvoor stel Mijnwet 1903 (toezicht op mijnbouwkun- dige onderzoekingen) wordt vermeld met den Minister van Arbeid nog geen overeen stemming is bereikt omtrent de uitvoering der Wijzigingswet 1920, die bedoelde maat regelen te nemen voor hygiëne en ter voor koming van ongevallen? Welke stappen denkt de Minister te doen om te geraken tot de Teeds in 1920 urgent geacht regeling dezer materie? 2. Is de Minister van meening, ook ge hoord de meening der samenwerkende Mijn werkersbonden, dat het huidige mijntoe zicht goed is en de veiligheid der arbeiders voldoende waarborgt, en dat het niet ge- wenscht is dit toezicht onder te brengen bij de Arbeidsinspectie? BINNENLAND. Door toedoen der Belgische delegatie it Nederland niet toegelaten als volledig lid van de Int Studenten Confederatie, die tf Praag in Congres bijeen is. Legaten van dr. Hubrecht. Vragen van Kamerleden. BUITENLAND. Eenige communistische leiders in Dnitsch- land nit de partij gezet, Zuinigheidsmaatregelen in Frankrijk. 3. Kan de Minister inlichtingen geven, hoe het medisch gedeelte van het mijntoe zicht wordt uitgevoerd? Is de Minister van meening, dat de uitvoering hiervan alleen door van de mijndirccties afhankelijke me dici voldoende is? 4. Is de Minister bcTeid mede te deelen, op welke gronden het indertijd door medici van de Arbeidsinspectie ingestelde onderzoek naar huid- en oogaandoeningen door pekstof en naar pekkanker afgebroken werd? Is ook de Arbeidsinspectie, die dit onderzoek leid de, van meening, dat er voor voortzelling van dit onderzoek geen aanleiding was? 5. Is de Minister van oordeel, dat het toe zicht op de fabrieken der mijnondernemin gen is toevertrouwd aan een daartoe com petente dienst, evengoed geoutilleerd als de A rbeidsinspectie 6. Is de Minister niel van meening. dal de Arbeidswet 1919 de mogelijkheid opent het toezicht dezer ondernemingen te brengen onder de Arbeidsinspectie, ook indien het ge- heelc Mijntoezicht nog niet naar de Arbeids inspectie overgaat, naar analogie van de regeling, die in andere, bedrijven, bijv. het Ned. spoorwegbedrijf gevplgd is? Ongeschikte nopdwoningen, 'É'e tiHèr. Bijlen heeft aan dón Minister van Tinanciën de volgende schriftelijke vra gen .gesteld: 1 Is brt aan de Regeling bekend, dat in da, door de overstrooming geteisterde land streek va~n Maas en Waal: a. de noodwoningen niet geschikt zijn voor bewoning in den winter; b. de heropbouw, niettegenstaande de goede werkzaamheid van het Algemeen Wa- lorsnood-Comilé, met name in de gemeenten Wamel, Appeltern en Dreumei, voor den a s. winter vermoedelijk niet gereed zal zijn, welke omstandigheid in verband met die onder a genoemd, aan bewoners van nood woningen zorgen baart; c. het Algemeene Watersnood-Comité niet over voldoende gelden schijnt te beschikken om bij dien heropbouw rekening te kunnen houden met zoodanige inrichting der wonin gen, dat de kleine man daarbij ook gelegen heid voor stalling van eenig vee heeft? 2. Is de Regeering bereid le bevorderen: a. dat de heropbouw voor den a.s. winter zal zijn tot stand gekomen; b. dat bij de inrichting der te bouwen wo ningen voor de niet bemiddelde boerenbe volking wel rekening kan worden gehouden voor de stalling van eenig vee. bijv. door liet verstrekken van een renlelooze, in jaar- lijksche termijnen af le lossen, hypotheek? Actie in de metaalindustrie. De Algemeene Nederlandsche Mclaalfce- weTkersbond voerde den laatslcn t'.jd een sterke actie voor aansluiting bij haar orga nisatie onder de meerendeels ongeorgani seerde arbeiders; werkzaam aan de kleinere machinefabrieken en scheepsbouwwerven aan de rivieren boven Rotterdam. In ver band daarmede zijn, naar het Hbl. meldt, bij eenige bedrijven looneischen gesteld, b.v. aan de directie der molorenfabneken Bolnes te Krimpen aan de Lek, een bedrijf waar ongeveer 80 arbeiders werkzaam zijn. Genoemde bond wilde de loonen der ge schoolde arbeiders van 48 op 55 eent per uur en van de ongeschoolde van 33 op 43 cent per uur gebracht zien. De directie, die op deze eischen niet is ingegaan, heelt deze week aan een 20-tal arbeiders onts'ag aan gezegd, naar zij beweert wegens slapte in hel bedrijf. De Melaalbewerkersbond is echlcr van meening, dat de oorzaak van het ontslag is het zich stellen door de arbeiders aehter de eischen der vakorganisaties. Hij heeft nu de directie een ultimatum gesteld, waarin in williging van de looneischen en intrekking van ontslag wordt verlangd. De Nederlandsche Studenten en het Internationaal Studentenverbond. Het sinds twee dagen te Praag vergade rend congres van -de Confêdération Inter nationale des Eludiants behandelde de toe lating van Nederland als volledig lid. Voor namelijk aan de geheime stemming, welke op voorstel van België tegen alle pTece-< den ten in werd gehouden, valt 't le wijten, dat het voorstel van Zwitserland tot on voor-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1