KWATTAsf¥: Oe Hot der Leugenen No. 20379. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Augustus Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE RECHTZAKEN. FEUILLETON. Een kemmerk voor gasapparaten. De Vcreeniging van gasfabrikanten in Nederland heelt in samenwerking met het Rijk een keurmerk voor gasapparaten inge steld. De bedoeling hiervan is het publiek een waarborg te geven tegen minderwaardig niateriaal dat maar al te vaak aan de markt wordt gebracht en dat, afgezien van zijn inferieure kwaliteit, ook vaak schiidelijk en nadeelig voor de gezondheid kan zijn. Het regloment en de eischen zijn samen gesteld door genoemde vereeniging, in sa menwerking met het Rijksinstituut voor brandsloffeneconomie en eenige Nederland- sche en buitenlandsche groot-industrieelen op het gebied der gasindustrie. Èr mag dus-verwacht wórden, dat de ge stelde eischen een waarborg zullen zijn voor goed materiaal. De keuring geschiedt door het Rijksin stituut voor Brandstoffen-economie, waar toe de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid zijn goedkeuring heeft verleend. Van de keuring wordt door dit lichaam een keuringsrapport opgemaakt en aan de bcoordeelingscommissie Ier inzage verstrekt Hel Bestuur van de Vereeniging Iaat het keuringsrapport onderzoeken door een be oordeel ingscommissie, bestaande uit 3 leden, door 't Bestuur aan te wijzen uit de gewone leden van de Vereeniging. De Directeur van hel Cenlraal-Bureau der Vereeniging is ambtshalve als secretaris aan deze commis sie toegevoegd. Indien het gekeurde toestel, naaT het oor deel van de beoordeelingscommissie, op grond van het, door het Rijksinstituut voor Brandstoffen-economie ingezonden keurings rapport, voldoet aan de bij afzonderlijk re glement vastgestelde eischen, verleent het Bestuur van de Vereeniging aan den fabri kant het recht, het door de Vereeniging inge stelde keurmerk voor het gekeurde type te voeren. Bij niet verleenen van het keurmerk wordt aan den inzender medegedeeld aan welke der gestelde normen het type niet heeft vol daan. liet Bestuur van de Vereeniging be noemt jaarlijks in zijn Decembervergadering een ..Commissie tot het vaststellen van de eischen voor het verleenen van het keur merk" (keuringseischencommissie). Deze commissie zal bestaan uit den directeur van het Rijksinstituut voor Brandstoffen-econo mie, minstens 2, doch hoogstens 4 fabri kanten of hun vertegenwoordigers en even veel leden van het Bestuur der Vereeniging. De directeur van het Cenlraal-Bureau der Vereeniging is ambtshalve als secretaris aan deze commissie toegevoegd. Het door de Vereeniging ingestelde keur merk beslaat uit de initialen V.G.N. waar omheen twee cirkels zijn aangebracht. In de ruimte tusschen de twee cirkels bo venaan, de woorden: ..Vereeniging van Gas- Iabrikanlcn in Nederland" en onderaan liet woord „Goedgekeurd". Het keurmerk wordt aangebracht op een kaartje, dat door middel van een ijzerdraad en een zegelloodje aan het apparaat beves tigd moet wordc-n. Hel aan le hangen kaartje is vervaardigd van wit karton met zwaren druk en draagt aan beide zijden het keurwerk van de Ver eeniging. Onder het keurmerk wordt aan de voor zijde aangebracht de naam van den abri- kant en hel nummer, waaronder het keur merk geregistreerd is, terwijl aan do keer zijde een .korte omschrijving van liet toe stel moet worden aangebracht, alsmede, in dien mogelijk, een afbeelding van het toe stel. Het reizigersverkeer op de spoorwegen. Het stations- en treinpersoneel bij de Nc- derlandsche Spoorwegen heeft de volgende instructie ontvangen: „Op dagen- van overdruk verkeer zoo als thans des Zaterdags moet vertraging bestreden worden o.a. door niet te spoedig over te gaan tot vertraging gevende Irein- versterking en door in geen geval tot over belasting van reinen te besluiten. Op deze dagen moet niet tol onvoorziene treinversler- king worden overgegaan, indien daardoor belangrijke treinvertraging zou ontstaan; desnoods zal een aantal reizigers met staan plaatsen genoegen nemen, terwijl zóo noodig kan worden overwogen, eenige reizigers tot een volgenden (rein achter te houden." Gesloten vice-consuiaten. Op de vragen van den heer Kortcnhorst in zake het wederom bezetten van de ge sloten vice-consulaten te Crefeld en te München-Gladbach, antwoordde de Min. van Builenl. Zaken: De vice-consulaten te Crefeld en te Mün chen-Gladbach zijn wegens vertrek der ti tularissen'resp. sedert 27 Februari 1926 en begin Februari 1926 onbezet. In verband met de organisatie van den consul airen dienst in West-Duitschland hebben ,rceds in het vorige jaar verschil lende onderzoeken plaats gehad, waarbij ook do vraag, of het voor de belangen der in die districten gevestigde Nederlanders en voor den Ned. handel op Duitsehland al dan niet noodzakelijk was. bovenbedoelde vice-consulaten te handhaven, meermalen onder "de oogen werd gezien, zonder dat nochtans daarbij die noodzakelijkheid af doende bleek. De beide genoemde vice-consulaten res- sorfcecren onder het consulaat te Düssel- dorp, dat de werkzaamheden dier vice-con sulaten heeft waar te nemen, zoolang die posten onbezet zijn. Nu de posten eenigen tijd onbezet zijn geweest en dus beoordeeld kan worden, of de conclusie, waartoe bovenbedoelde on derzoeken hebben geleid, in de praclijlc nog lot moeilijkheden heeft geleid, is de Minis ter voornemens opnieuw te doen nagaan, of de Noderlandsche belangen, ondanks het ieit, dat Dusseldorp uit CrefekJ. en Mün chen-Gladbach in weinig lijd en met weinig moeite te bereiken is, door het onbezet blij ven dier posten zouden worden geschaad. Mocht dit het geval blijken, dan zal de be noeming van een honorairen consulairen ambtenaar voor beide ressorts worden over wogen, Nederland en Turkije. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat volgens ingekomen tele grafisch bericht van Hr. Ms. gezant t,? Konstantinopel met de Turksehe regeering nola's zijn gewisseld, waarbij de d.d. 11 Februari j.l. gesloten overeenkomst, die vocrloopig de handelsbetrekkingen regelt tusschen Nederland en de Turksehe Repu bliek, voor een tijdsduur van 10 maanden i3 verlengd. i Prof. mr. J. Simon van der Aa. Naar hot „,Gron. Dagblad" verneemt is de Internationale Penitentiaire commissie voornemens een permanent bureau te Bern in te richten en prof. mr. J. Simon van der Aa, hoogleeraar-te Groningen, le benoemen tot secretaris-generaal van dat bureau. Zooals men weet heeft genoemde hoog- lceraar op internationaal penitentiaire con gressen zich bijzonder ohderscheiden en viel Jiem eenigen lijd geleden de eer tc beurf in verband daarmee door den Engel- schen Koning ie worden benoemd tot Knight. Uit de textielindustrie. Het hoofdbcsluur van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders De Eendracht, heeft aan de directie der Hengelosche Bont weverij verzocht de loonen der apparaten- ververs op 60 ct. en der slrengververs op 58 ct. per uur te brengen, als ze een leef tijd van 23 jaren bereikt hebben. Het bestuur der Twenlsch-Geldersche Fabrikantenvereniging heeft daarop be richt, dal het na onderzoek is gebleken, dal dc loonen der volslagen, vlijtige arbeiders niet slechts conform, doch zelfs boven de richtloonen zijn. De besturen van de Een dracht, van de Federatie en van den Neu tralen Bond hebben op dit schrijven aan de directie geantwoord, dat het, afgezien van het feit, of zij nog met een richtloon te maken hebben, in elk geval niet juist is, dat de ververs de richtloonen kunnen ver dienen. Het hoogste loon is f 25.78 en vol gens het hoogste richtloon f25.81; het laag ste richtloon is f21.65, terwijl een deel der ververs f 16.80, f 19.20 cn f20.16 ver dienen. Nog is gevraagd de periodieke verhooging voor het jeugdig personeel om de 3 maan den te doen plaats hebben, opdat dit op 23-jarigen leeftijd het gemiddelde richtloon kan halen. De staking bij Heemaf. Gisteren is te Hengelo onder leiding van het afdeelingsbesfuuT van den Algemeenen Nedcrlandschen Metaalbewerkersbond een vergadering gehouden van de bij dezen bond aangesloten stakende arbeiders van de Heemaf. De secretaris van de afdeeimg Hengelo, de heeT van Hallcm, gaf een over zicht van de geschiedenis, die aan d°ze sta king is voorafgegaan. Ilij -wekte de arbeiders op, kalm tc blijven en een waaTdigeh strijd te voeren, zonder zich tot excessen le laten verieiden. Op een zeer langdurige staking kan naar alle waar schijnlijkheid gerekend worden. Er worden voorbereidingen getroffen voor de iteunuit- keeringen aan de stakers. De ongehuwde ge organiseerde arbeiders, wier uilkeenng niet voldoende is om hun kostgeld te betalen, kunnen, aldus spr., naar hun ouders gaan. De uitkeering wordt hun dan toegezonden. Volgens het jaarbcricht van het zie ken- en ondersteuningsfonds der Nedérl. Spoorwegen is over 1925 uitbetaald aan honorarium geneesheexen f 829.518.74 l/2Ï geneesmiddelen f 702.802.55i/2'. uitkesringen bij overlijden f6100; uitkccringen bij be vallingen f 46.230; verschillende uitgaven f 11.318.47; administratiekost.m f69.160.06. De 'cpnlrihutiën van deelgenooten beliepen f 1.370.472.35. Een gedenkteekeu voor Juliana van Stolberg Naar de Tel. verneemt, heeft het Natio naal Comité tot het o]U"ichten van een ge denk teeken voor Juliana van Stolberg vier beeldhouwers uitgenoodigd om vóór 1 De cember a s. een ontwerp in tc dienen voor een «symbolisch monument. Deze beeldhou wers zijn: Theo van Reyn, mej. G. Rueb, Wenckebach en B. M. A. lngen Housz. In plaats van eerstgenoemde was aanvankelijk Hildo Krop uitgenoodigd, doch' deze heeft' voor de uitnoodiging bedankt. Verbond van Christelijk Letterkundige Kringen in Nederland. Van 13 tot 16 Augustus is op do Ernst- Silleinlioeve bij) Lage Vuursche de eerste zomer-conferenlie van liet Verbond van Christelijk Letterkundige Kringen in Neder land gehouden. Doel van deze conferentie was: den band tusschen de loden van de diverse kringen te versterken door met elkander zich te bezinnen op het Christelijk letterkundig streven van onzen tijd- De voorzitter, de hefff F- G. van Tey- lingen, van Hillegom, opende en leidde do conferentie. Eerste spreker was de heer M. Stevense, van Dordrecht, die Paul Ver- laine en zijn omgeving sohetste. Voorts refereerde ds. J. Petri, van Dor drecht, over De Steen der Wijzen, varj Laraeii. Ds. A. G. Wolf, van 's-Gravenhage, hield rede over Franciscus van Assisi. Tenslotte heelt de heer W. A. P. Smit, van Leiden, gelezen over Onze houding tegenover kunst en schoonheid. Kunstavond „Casino" Noordwijk. In het Casino te Noordwijk hebben wij gisteravond kennis gemaakt mol de dans- prestaties van mej. Jetty Schim van der Loeff en wij mogen verklaren, dat deze kennismaking over 't algemeen een aan gename was. Deze danseres beschikt n.l. over een lenig, geschoold figuur, waarover zij goed en juist de beschikking weet L« behouden bij al haar bewegingen. Zij heeft oog voor plastiek daarnevens, zoodat technisch veelal goed werk wordt gele verd. Voegen wè daaibij, dat deze jeug dige danseres ook over uitdrukkingscapa citeiten beschikt, dan blijkt, dat veel aan wezig is in haar, dat haar kan stempelen tot (cn goede danseres. Zij zal evenwel nog hi ex en daar wat moeten bij-studeeren en vervolmaken. In haar gapsche optre den ligt nog iets, dat wij zouden willen aanduiden met het woord: schools". Het is nog niet geheel vrij van alle kluisters van schoolschheid en dit belet haar zich geheel te geven met een onmerkbaar over vloeien van de eene impressie in de an dere, een grooter verscheidenheid van bo- weging etc. Zoo'n .bevrijding" zal oi. on getwijfeld haar uitdrukkingsvermogen ook slechts ten goede kunnen komen. Maar, gelijk gezegd, reeds gisteravond viel er zeer veel te waardecren in het achttal nummers, dat zij ten beste gaf, voor een klein aantal toeschouwers Forsch, zeer forsch was nu en dan haar accentueeren, als b.v. in Revolution van Sériabine en Skiave van Rachmaninoff, hetgeen vooral technisch viel te waardce- ren. Bepaald lief was haar optreden in Mondschein en Ivinderecke van Dcbrussy, waar zij naast c-en hoogstaande techniek tevens mooie uitdrukkingsvormen wist te bereiken. Doch we willen alle nummers niet nagaan en sluiten met de mededee- ling, dat het bekende Schön Rosmarin van Kreisler werd gebisseerd. Behalve applaus had Zij eenige bouquet- ten in ontvangst te nemen en ook haar be geleider, de heer H. Tostini, die beschei den maar goed had geaccompagneerd, deelde in deze eer. Dan was or ook nog een zangeres. Zoo wel voor haar als voor ons m£enon we het beste te doen maar den mantel der stilte te spreiden over haar prestaties. VOOR ZATERDAG 21 AUGUSTUS. Hilversum (1050 M.) 12.Polilicbcr. 5 307.46: Vooiavondconcert door hot II. D. O.-orkest. Soliste mevr. Sophie Ilaase Pienemaiï, sopraan. 7.Politieber. 7.45 en 10.Persber. 8.10: V.A.R.A.- avond. De heeren G. A. Spaan,«fluit, Sibe- nio, bariton, Hugo van Vliet, begel. Spreker Een bestuurslid van het N. V. V. 1. Pre miere Piève, Pessard (fluit), 2. a. Le Gor, Flcquier, b. Aria uit „De bruiloft van Jfiga- ro", Mozart, c. Aria uit „Don Juan", Mo zart, d. Aria uit „De bruiloft van^pigaro", Mozart (bariton), 3. Sonate voor fluit en piano, Loeillel, Grave, Allegro, Largo, Ga votte, Allegro. 4. Toespraak. 5. Andante uit dc 3e Sonate, Kuhlau (fluit). 6. a. Een vrijage in 1810, de Wijs Moulon, b. Snoep winkeltje, de Wijs Mouton, c. Overhalen, v, Oort, d. De Mcu, Dirk Wille, e. De Gevan gene uit „Het opstandige lied" (bariton); 7. Sonate voor fluit en piano, Loeillet, Largo» Allegro con fuaco, Adagio. Poco allegro. Davenlry (1600 M.) 4.20: Concert door het Arislo-trio. 5.20: Concert, J. Paulc cn L. Lascellcs, duetten, L. Ahdown, bariton. Het radio-kwartet. G.20: Causerie, 6.35: Kinderuurjte. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerbcrnieuws. Lezing: Amateur photography. 7.45: Werken van Wcbcr op do piano. 8.: Muziek: 8.20: Populair orkest-programma. Orkest en M. Willis, contra alt. 9.20: Variété, J. Stewart cn partner, komieken. C. Clifford, soubrette. 9.50: Wcerber., nieuws. 10.20: Leff Pouishnoff, in een piano-concert. 10,50- 12.20: Dansmuziek van het Savoyholel. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50: Concert Lucicn Paris. 5.05: Concert. 8.50: Galaconccrl, orkest cn solisten. lvönigswuslerhausen (1300 M.) 8.50: Blaasmuziek. 10.5012.20: Dansmuziek door de Kermbachkapel. Brussel (486 M.) en Antwerpen (2G5 M.) 5.20: Concert Mme.-Darlevelle, zang. 8.20: Orkestmuziek. 9.3040.20: Dans muziek. Mtinster (410 M.) 1.352.50: Orkcslcon- cert. 4.05: Lezing. 4.35: Kindcrvertcl- lingen. 4.50: Sprookjesverteller 5.50: Vroolijke muziek door orkest. 6 50: Ra diopraatje. 7.208cn 8.208.45 Lezing. 8.50: Zang en muziek uit de Ueber-Breltelzeit, RECLAME. 8925 Incident in de rechtszaal. In dg zitting van dc Haarlemsche Recht bank had gisteren een incident plaats. Bij een verduisleringszaakjc maakte de verde diger mr. Rijke de opmerking, dat vermoe delijk iemand in de gevangenis zal gaan we gens een verduistering van f 1300, waarvan een f 1000 door borgstelling is gedekt, terwijl in de stad een zaak bekend is, waarbij een millioen gulden is verdwenen, inwelkc zaak geen vervolging wordt ingesteld. De waarnemer van het OM, Mr. Hoyer, zoide op verontwaardigden loon. dat dc ver dediger ongepaste kritiek uitoefende op het O.M. Het kan den verdediger niet onbekend zijn, of er al een onderzoek ingesteld is en of alsnog een vervolging zal plaats hebben. Do verdediger zeide nog, dat hij geen kritiek liad bedoeld op dezen officier van justitie en trok ten slotte zijn woorden in. Aanranding. De Haarlemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak legen de twee mannen, die in den laten avond van den 6den Juni den melkboer Smit aan dc Zomcr- vaart uit een hinderlaag hebben overvallen. De beide verdachten, J. de G. en J. v. d. S werden veroordeeld tol onderscheidenlijk 2 jaar en 6 maanden en 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, beiden met aftrek van de voorloopigc hechtenis. Kind gedood. Gislórcn heeft de rechtbank te Groningen uilspMak gedaan in de zaak tegen het 17- jarigé dienstmeisje J. T., afkomstig uit Fra- neker, dat in haar kosthuis in dc Gerbrand Bakkerstraat haar kindje van eenige weken om hel levèn lieeft gebracht, door in haax bod boven op de kleine tc gaan liggen. Het O. M. had geéischt ter beschikking stelling van de regeermg, zonder toepassing van eenige straf. Overeenkomstig dezou eisch werd vonnis gewezen. Het doodelijk auto-ongeluk te Hillegom. Eenige maanden geleden is de 19-jarige V., wonende te Den Haag en student aan de Middelbare Technische School le Haarlem, door een auto te Hillegom - doodgereden. De bestuurder van de auto, die het ongeluk ver oorzaakte, werd door de Haarlemsche recht bank tol 5 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Van dit vonnis js hij in hooger beroep gegaan. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". KARIMOEN, thuisreis, ID Aug. le Londen. RADJA, thuisr., 18 Aug. van Padang. JAN PZ. COEN, uitr., 19 Aug. te Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MEN ADO 19 Aug. van Hamburg te R'dam. BUITENZORG, thuisr., pass. 19 Aug. Sagres. MODJOKERTO, lülr., 17 Aug le Singapore. TAMBOIIA, uitr., 19 Aug. te Marseille. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BURGERDIJK, R'dam n. New-Orlcans, 19 Aug. van Gijon. LOCH KATRINE, Pacific Kust naar rftlam, 14 Aug. to San Francisco. EEMD1JK, Pacific Kust n. h'dam, 17 Aug. van Liverpool. NIEUW AMSTERDAM, R'dam n. New-York, 18 Aug. van Southampton. LEERDAM, New-Orleans n. R'dam, 18 Aug. van Corunna. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". CITY OF GLASGOW, Japan n. R'dam. 17 Aug. van Marseille. DARDANUS, Japan naar R'dam, pass. 19 Aug. Sagres. AUTOLYCUS, Japan naarJVdam, 18 Aug. te Singapore. ALCINOUS. Liverpool n. Batavia, 19 Aug. van Singapore. JAVA—NEW-YORK-LIJN. STADSDIJK, New-York naar Java, 18 Aug, van Padang CITY OF SALISBURY, Java n. New-York, pass. 18 Aug Perim. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND ID Aug. v. Antwerpen te R'dam, ZEELANDIA, uitr., 18 Aug. van Las Palmas, GELRIA arr. 19 Aug te Oslo. ORANI, thuisr., 18 Aug. van Vigo. Naar liet Engetsch van JUSTUS MILE FOSMAN.. Door J. S. 26) „Neen, dal geloof ik niet, zét lief meisje. ..Zij schijnt het te kunnen doorstaan. Sir Gavin zegt, dat haar woede en toorn haar gered hebben. Nu ik kan haar niet kwalijk geinen, dat ze boos is, en dat ze ons allen de schuld geeft. Zij voelt zich ontzettend vernederd, doordat men Mallory haar als haar echtgenoot heeft voorgesteld en dat ze op dozen verliefd is géworden. Want ze Avas zoo verliefd, Mr. Greighlonl Niemand zal ooit welen, hoeveel ze van hem gehouden heeft Nu lieeft ze ons verboden zijn naam 2rifs maar te noemen. Daarop is trouwens niet veel kans, want we krijgen haar bijna niet (e zien. Zij blijft op haar eigen kamers on gebruikt db maaltijden alleen. Het is ook wel heel verschrikkelijk voor haar. Deze eerste en eenige man, dien zij heeft lief- gekregen, moest ze nu als een leugenaar, a's een schurk beschouwen. Ze zegt, dat er 1°?? liaar Seen liefde, geen trouw, geen eer- ijkheid meer beslaat op de wereld. Ze zal nns nooit kunnen vergeven, zegt ze. Haar heele ziel is verbiHeid." a-n ^aas'" ze* „We kunnen er niets aR ,:n.moe^en maar afwachten." r,ging open en Prinses Eleanor f an Novodnia kwam binnen, „Ik zoek mijn...." begon zij toen zag zc mij; en hield plotseling op. ,.0, meneer Creighlon!" zei ze. „Ik wist niet, dat u hier was." „Ik hoop* dat mijn bezoek niet een onbe scheidenheid is, madame," zei ik buigend. „In het geheel niet," zei ze hoffelijk maar zeer koel. „Miss Mannering kan u zeggen, dol u hier altijd welkom bent, sir." Zij nain liet boek, dal zij zocht, van de tafel en verdween met een lichten hoofd knik. Zij had in haar geheele houding iels on genaakbaars, een kouden trots, die ieder op een afstand moest houden. Zij zag er krach tig en gezond uit; alleen waren de donkere kringen om haar oogen weer teruggekomen. „Ziet ge het nu?" zei miss Mannering, toen zij weg was. „Vindt ge hel nu een won der, dat ik alle aanraking met haar verloren heb? Hoe vindt u haax, Mr. Greighton?" Ik schudde het hoofd. „Vraag hel mij niet," zei ik. „Als een koningin die een pijn verduurt, te zwaar om in woorden te uiten, maar die voor de we reld een onbewogen gelaat toont. Maax haar oogen verraden, hoe verschrikkelijk zij moet lijden! En hoe ze hem liefgehad moet heb bent" lk rees op en greep mijn hoed. „Ik moet terug naar Denis," zeide ik. „Hij zit te wachten, of hij nieuws van haar te hooren krijgt." Bij Denis terug, verleide ik hem uitvoerig al wat ik gehoord en gezien had. Hij zei niets en luisterde in gespannen aandacht. Toen ik vertelde, dat de Prinses plotseling de kamer was binnengekomen, trok hij zijn stoel naderbij. „Maar, kerel!" riep hij uit, toen ik uitge praat was. „Je vertelt me zoo weinig! Eigenlijk niets, dal ik van le voren roet ge weten heb. Vertel me de kleinigheden, Teddy, hoe ze keek en hoe ze haar hoofd lucid, teiwijl ze sprak. Was ze bleekcr. dan gewoonlijk? En hing die eene weerbarstige krul nog ovgt haar oor, haar linker-oor? Droeg ze een bloem op haar borst? Weet je dal alles niet Waar heb je toch je oogen gehad. Teddy?" Hij ging naar het venster, dat op den hof uitziet. Hel was geheel opengeslagen, om de zoete zwoele lentelucht binnen te tatcn, en hij stond naar builen te staren, naai zijn verloren paradijs „Ik ga «een poosje in den tuin wandelen," sprak hij. „Niemand zal me daar zien of lastig vallen. Ik wil er den bloemengeur nog eens opsnuiven en voor liet laatst uog eens op de marmeren bank zitten." Hij zwaaide zijn beenen over het kozijn en sproug het raam uit. Ik slak een pijp op en nam een boek; onderwijl wandelde Denis het grind pad af tusschen de statige rijen kaslanljes. Hij wandelde met gebogen hoofd, de han den op den rug, en zoo kwam hij langzaam aan den kring van struiken, die om de fon tein geplaatst waren, en waarbinnen de oude bank stond. Toen eerst keek hij op en deed verschrikt een stap achterwaarts. „Ik ik vraag u vergiffenis!" stot terde hij. „lk w wist niet, dal er Iemand hier was. Ik dacht, dat ik alleen was „Dat dacht ik ook," zei prinses Eleanor, die op de bank zat. „Behalve ik mag nie mand hier komen." „Ik ga dadelijk weg," zei Mallory, rrinder haar aan te zien. „Ik wilde u niet lastig vallen." „Een oogenblik', als het u belieft," zei prinses Eleanor. Ze stond op en keek hem aan, met gefronste wenkbrauwen en een verachtelijk opgetrokken bovenlip. „Ik weet niet, sir," begon ze op ijskouden toon, „wat uw vrienden u medegedeeld hebben over wat eergisteren is gebeurd, en over de gevoelens, die ik u op hel oogen blik en voor altijd ben toegedaan?" Ze sprak als een rechter, die een vc-rhoor afneemt en wachtte even. „Ik geloof dal ik alles vernomen hel»,' antwoordde Denis bedaard, „of ton minste genoeg om alles geheel le begrijpen. Ik ben natuurlijk volstrekt niet verbaasd, over de gevoelens, die u mij toedraagt; ik ver wachtte te worden veracht, want u kunt niet weten en u zult wel nooit weten, hoe onafwijsbaar noodzakelijk het was, dat we onmiddellijk ingrepen in uw eigen belang. O, ik smeek u volstrekt niet om genade; ik zal zelfs niet trachten te verdedigen, wat we gedaan hebben. Hoezeer onze taak ons ook tegen de borst stuitte, we wisten, dat we het eenige beschikbare middel moesten aanwenden, en wij zouden het weer doen, als we voor dezelfde moeilijkheden stonden. „Ik kan begrijpen, sir," zei de Prinses, „dat sir Gravin Mac Kensie en de andere heeren, ja, dat zelfs mijn nicht Jessica goedvonden mij te misleiden ter wille vaa mijn gezondheid. Daarin is niets verschrik kelijks. Maar dat u doorgezet hebt, dag na dag, terwijl u zag. moet gezien hebben, waar het op uitloopen zou, zag, dal ik meer en meer van u ging houden, ja, terwijl u zelf maakte, dal ik van u hield, totdat ge mij hadt, tot mijn hart in uw handen was, dat is de afschuwelijkheid van het geval. Ik kan mij niet voorstellen, hoe een man zoo laag kan zijn. zoo verachtelijk, zoo eerloosl Te moeten denken, dat ik iets gegeven heb om zoo'n ellendeling! Ik zou me zelf liet hart kunnen uitrukken en het vertrap pen, als ik aan de laatste wckeji denk liet is onrein, het is bezoedeld! Ik had nooit kunnen denken, dat-een mcnschelijk wezen zóó laag kon zinken. Zichzelf, zijn lage ziel, bemantelen met zoele, mooie woor den, le praten over zijn eer over zijn ec-r! Zich zelf bij een arglooze vrouw in te dringen als haar man, de grootste, reinste liefde te winnen, en dan na het volbrachte dagwerk teruglceeren naar zijn hol om tt lachen, te lachen en te spotten over wat hij gedaan heeftl Edel tijdverdrijf moet het voor u zijn geweest. Ik verbaas me alleen hierover, dat God kan toestaan, dal ge blijft leven cn voort kunt gaan met alles te vergiftigen, wat ge aanraakt I Denkt ge, dat ik ooit de verontreiniging van uw omgang le boven zal komen? Denkt ge, dat er ooit een dag zal voorbij gaan, dat ik niet huiver bij de gedachte, dat ik hier met u zal, u mijn hart, rnijn vertrouwend schonk, als nooit iemand het bezeten heeft, u kuste zelfs? Bah! Ge heDn de rest van mijn leven afschuwelijk ge-, maakt!" Mallory was lijkbleek geworden, maar hij had zich niet bewogen. „Denk je dan, dat jk voor minnaar speel de, zooals ik voor echtgenoot speelde. Denk je, dat ik iederen dag naar mijn kamer terug ging om te lachen en te spotten?, Eleanor, je trapt me op het hart. Jk heb je oprecht liefgehad, en ik heb je nog lief, en dat zal ik blijyen doen tot den dag vau mijn dood. j. CWordt vervolgdL

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5