UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. H. P. H. KEEREWEER LAND- EN TUINBOUW. Alkemade. In verband met de oplich ting bij den verkoop eener Elect'rolux-stof- zuiger deelt de hoofdvertegenwoordiger te Lelden ons mede dat het hier een tweetal ontslagen vertegenwoordigers betreft, daarmede de maatschappij als zoodanig dus «nets uitstaande, heeft. Hazerswonde. De heer H. van Hilten alhier slaagde in Den Haag voor het examen Hoogduitsch L.O, Leimniden. De rekening dezer ge meente bevat de volgende cijfers: Gewone dienst. Inkomsten 171.431.78. Uitgaven 169.651.56. Batig slot 11780.17. Kapitaal- dienst. Inkomsten 171.322.091/2. Uitgaven 170.842.18. Batig slot 1479.181/2. Gemeenteraad. Tegenwoordig de heeren J. A. Bernard, tWl Koot, J. v. Dam, J. de Rijk, P, Rietdijk en H. J. Visser, Voorzitter le heer J. A. Bernard, wethou der loco-burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en onder dankzegging aan den secretaris geteekend. De voorzitter doet mededeeling van de Navolgende ingekomen stukken: lo. Missive van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij hel raadsbesluit lot ruiling van een slukje grond met den heer G, Ber nard wordt goedgekeurd, 2. Het gemeenteverslag 1926. Punt 3 der agenda: Aanbieding gemeenterekening dienst 1925. Gewone dienst. Inkomsten f 72,369,63. Uit gaven f 69,651,56. Batig slot f 2718,07. Ka- pitaaldienst: Inkomsten 171,322,09', Uitga- yen f 70,842,91. Batig slot 1479,18'. De voorzitter deelt hierbij mede, dat in 1925 een extra aflossing op geldleeningen plaats had tot een bedrag van 115,000. f6000 werd gevonden uit de aflossing van de hypotheek op de voormalige gasfabriek, f5000 uit het bedrag ontvangen van den! Haarlemmermeer polder, voor de overname Van den nieuwen weg, in onderhond eo be heer door do gemeente Leimuiden, terwijl f4000 werd betaald uit den gewonen dienst. De voorzitter deelt mede, dat Ged'. Staten der provincie gaarne in het aflossiDgsplanl Van de te converteeren geldleening eenigd wijzigingen zagen aangebracht. De raad bealuit aan het verlangen' van Ged. Staten te voldoen (zonder hoofd', ai). Vastgesteld worden nog eenige besluiten ïoi wijziging der gemeentebegrooting dienst 1926. Hierna gaat de voorzitter tot de gebrui kelijke rondvraag over. Niemand moer het woord verlangende, Sluit de voorzitter de vergadering. i Rijnzafejwonde. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd danig huisge houden in de bloemisterij en boomkweeke- rij van den heer Il.'Sehoo, liggende onder deze gemeente, langs het Braassemermeer. Veel werd er baldadig vernield. De politie stelt een onderzoek in. Wonbingge. Tijdens het hevige onweer dat gistermorgen boven deze gemeente woedde, is de 23-jarige landarbeider J. v. d. Berg door den bliksem getroffen. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zwammerdam. De prijs der melk alhier is met een cent per liter verhoogd en be draagt dus nu 13 cent per liter. Waarschijnlijk door een duizeling viel de Wed. V. alhier zoo op het achterhoofd, dat een gapende wond ontstond, die hevig bloedde. De ontboden geneesheer wist door het leggen van een verband het bloed te stelpen. Zij heeft echter de linkerheup ook dermate bezeerd, ddt ze niet kan loopen en veel pijn lijdt. De collecte in de Herv. Kerk alhier gehouden voor de Ned.-Herv. School met den Bijbel hier ter plaatse, heett ruim 151 opgebracht. RECLAME. JAARLIJKSCHE UITVERKOOP, van spiegels en schilderstokken. Omlijsten van platen, foto's enz., alles onder garantie. LIJSTENMAKERIJ „DE CONCURRENT", Haarlemmerstraat 62. 5751a 11 Haarlemmermeer. Van een in den Haarlemmermeerpolder aan den Bennebroe- ierdijk gelegen en aan den heer R. te Heem stede toebehoorend stuk land werd een pairtij bloemen ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en maakte tegen de vermoedelijk daderes, een dame uit Bloemendaal, proces-verbaal op. De ambtenaar bij le Nederlandsohe Spoorwegen, de heer J. Kleijn, is van Gen nep overgeplaatst naar Hoofddorp. In de plaats van den heer H. Bloemini, die naar Haarlem i9 vertrokken, is aan het kantoor van de Posterijen en Telegrafie te Hoofddorp, benoemd mej. Plet uit Helder< De heer G. Eggink, onderwijzer te Hoofddorp, slaagde Dinsdag te Haarlem voor de hoofdakte. De heer A. Boerma, onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuw-Vennep, heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor de akte Hoog-Duitseh. Hillegom. Men schrijft ons: De verzen ding van de bloembollen naar het buiten land is sinds enkele dagen aangevangen. Eerst was er, na het rooien, het transport te water en per as, van de tuinen af naar de bollenhuizen van de kweekers. Een volgend stadium in het proces is het schoonmaken en de schuurwerkzaamheden. In denzelfden tijd wordt door den kweeker afgeleverd aan den exporteur, d.w.z. aan den buitenland- Êchen bloembollenhandelaar. De laatste is thans druk bezig met de pakkerij. Dagelijks ziet,men honderden auto'9, wagens en platte schuiten met volle bollenkisten zich Haar de haven begeven. ^Aan de haven, niet alleen te Hillegom, maar ook te Lise en Sassenheim, de drie plaatse1» waar de meeste bollen verzonden worden, concentreert zich zoo ongeveer de geheele oogst. Het is dan ook een drukte van belang bij de ondernemers van de mo-. torbootdiensten of oudergewoonte „schip pers" geheeten, die dagelijks op Amsterdam en Rotterdam varen. Hun eigen motorboo ten zijn niet bij machte om in een korten tijd de duizenden kisten te vervoeren, daarom huren ze er andere motor- en stoom- booten bij. Enkele van deze booten hebben een dusdanigen diepgang, dat ze dikwijl* moeite hebben om de Haven uit te komen. Er zijn twee banken, waar de diepliggende schepen lastig overheen kunnen varen. Bij al het goede, dat de haven heeft, als een uitstekende bestrating en een prachtige betonbeschoeiing, laat zich in den korten tijd van een overstelpenden grooten aan voer het gebrek aan ruimte, dit is breedte van vaarwater, ernstig voelen, vooral wan neer de schepen verhaald moeten worden of elkaar passeeren. Jammer is het, dat de on langs gegraven Nieuwe Haven dit euvel niet opheft, omdat daar niet geladen kan worden. De drukte aan de Haven is een van de laatste factoren van het geheele proces. Wat er aan de verscheping is _vooraf gegaan, vergt nog veel meer zorg en arbeid. De rail- lioenen bollen geven arbeid aan de handen van duizenden arbeiders. De verkoop in het buitenland en de administratie op de kan toren der handelaren vorderen do intellec- tueele krachten van de reizigers, kantoor bedienden en patroons. In de kantoren wordt thans verbazend bard gewerkt, van 's morgens 6 uur tot 's avonds 7 uur; een werktijd dus, die in de steden niet aange troffen wordt, maar hier in de streek lang geen zeldzaamheid is Terwijl de verzending nog in vollen gang is, wordt de campagne voor den oogst in het volgende jaar reeds weer aangevangen. Het land is hier en daar al gereed gemaakt om het plantgoed weer aan den grond toe te vertrouwen. Enkele hebben reeds geplant. Er wordt in de bloembollenstreek inder daad hard gewerkt. De volgende punten zijn nog toege voegd aan de agenda der raadsvergadering op Vrijdag a.s.: VIII. Verzoek plaatsing hek J. Schoonder- woord voor woonhuis aan de Brouw'erlaan voor de Rooilijn. IX. Verzoek plaatsing hek L. J. Schenk voor woonhuizen aan de Wilhelminalaan voor de rooilijn. X. Verzoek plaatsing hek P. Hufeld voor het open terrein, gelegen ^an de Wilhel minalaan ten westen van de bloembollen- schuur. XI. Besluiten tot wijziging der begrooting 1925 en tot af- en overschrijving der be grooting 1925. Katwijk aan Zee. De strandevangeü- satie mocht zich gisteren in een buitenge woon druk bezoek verheugen. Ds. Dönselman liet" zingen Ps. 25 6, ging in gebed voor en sprak daarna de menschen- zee toe naar aanleiding van Matt. 9 113. Daarna werd gezongen gez. 39 :1. Vervol gens sprak ds. de Waard over „Naaman den Syriër", liet ten slotte zingen Ps. 25 2 en sloot met dankgebed. Noordwijk. Den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor dat vuilnisbakken zonder deksels builen worden gezet ter lediging, zoodat door den wind >r de inhoud over den weg wordt verspreid. Tegen eenige over treders is proces-verbaal opgemaakt. Door een dame is aangifte gedaan van oplichting van f40 door een onbekende. Da politie stelt een onderzoek in. Oegstgeest. De rijwieldieven blijken thansi weer onze gemeente als terrein van hun „werk" gekozen te hebben, althans is gisternacht wederom een rijwiel ontvreemd bij jhr. v. d. G. aan den Warmonderweg, welk rijwiel in een gesloten schuurtje ach ter het woonhuis was geborgen. In een gehouden vergadering van het bestuur der winkelweekcommissie is beslo ten de winkelweek te houden, van 27 Aug. tot 2 Sept. liet werk van de propaganda-chmmissie is zeker als goed geslaagd te beschouwen, daar het aantal deelnemers tot heden is ge stegen tot 42. Het vorig jaar was 't aantal 34 waarmede een schitterend resultaat is verkregen, zoo dat nu met deze stijging de belangstelling veel grooter zal zijn. Dezer dagen zijn de kleine paaltjes met de groene verlichting aan de tramhalten in de Geversstraat en Leidsche Straatweg ge sloopt en zijn de groole palen met ingebouw de groene verlichting geplaatst. Worden dus nu deze palen afgereden, het welk voor velen een liefhebberij wA, dan zal er zeker wel grooter nadeel te Doeken vallen. Voorschoten. Opening der nienwe O. L. School. Gisteravond heeft in het gymnastiek lokaal, dat met groen, bloemen an vlaggen doek een feestelijk aanzien was gegeven, de opening plaats jehad van de nieuwe open bare lagere school. Aanwezig waren B. en W., de leden van den raad, de heer v. As, inspecteur van het lager onderwijs, vele ouders van leerlingen, oud-leerlingen, hoofden der scholen, de oudercommissie, de commissie van toezicht op het lager onderwijs, vertegenwoordigers van de besturen der bijzondere scholen en vele belangstellenden, zoodat de mime zaal geheel gevuld was. Allereerst werden de aanwezigen verrast met een paar muzieknummers, uitgevoerd door eenige leerlingen van de school. Het hoofd der school, de Heer J. H< Rutten, hoopte dat vele ouders hierin een aanleiding zouden vinden hun kinderen vioolles te doen nemen en een vioolclubje zou worden opgericht. Het clubje weerde zich' dapper en zorgde voor een goed b'egin. Als eerste spreker betrad burgemeester E. Veraède het gestoelte en zeide: Ouders van de kinderen, leden van den gemeenteraad, inspecteur van het lager on derwijs, commissie van toezicht, vertegen woordigers der schoolbesturen en verdere belangstellenden. De gemeenteraad heeft ge meend dat de ingebruikstelling van onze nieuwe 0. L. school in het dorp een .cenigs- zins feestelijk karakter moest dragen <r»n als gevolg daarvan zijn wij hier hedenavond le samen gekomen. En dab dit feit wel waard is om er eenige oogenblikken bij stil te staan zal ieder met mij eens zijn, die bedenkt hoe zelden hier gebeurtenissen voorvallen als die, waar voor wij hedenavond bij elkander zijn ge komen. Het zij mij daarom vfergund iif kort een terugblik te werpen op de oude school, waarvan deze nu de opvolgster is gewor den. Ik heb niet na kunnen gaan wanneer zij ia gesticht, maar zij bestond reeds in de 18e eeuw. behoorde aan de Ned.-Herv. Kerk en werd aan de gemeente verhuurd. Zij bestond uit één lokaal gelegen achter de kosterswoning (voor kort was dit de woning van de agent van politie). Waar schijnlijk was de koster tevens schoolmees ter, gelijk vroeger immers algemeen ge bruikelijk was. Wanneer de school voor het eerst door de gemeente is gehuurd, heb ik niet kunnen vinden maar wel is in het gemeentearchief aanwezig een contract dateerende van 20 November 1846 waar van, nadat inmiddels een tweede lokaal zou zijn bijgebouwd, het gebruik voor de som van f 185 plus de reparatiekosten aan de gemeente werd verhuurd. In 1863 werd wederom een lokaal bijge bouwd en bestond de school dus uit drie lokalen die voor f 452.75 aan de gemeente werden verhuurd. Een van de hier aanwe zigen, die ik kort geleden heb gesproken, heb oud-raadslid Jac. v. Santen, die m 1863, 10 jaar oud was, herinnert zich nog zeer goed dat die nieuwe school met eeni ge feestelijkheid in gebruik werd genomen. Toen in 1878 een nieuwe wet op het lager onderwijs kwam, werden de lokalen door do gemeente gekocht voor f 15938.521/$. In 1881 werd een nieuw lokaal bijgebouwd, dus waren er 4 lokalen. In 1886 en in 1902 nog één, toen waren er 6 lokalen, 6 leer krachten en 3O0 leerlingen. Dit was een maximum, toen stond de school op het top punt van haar bloei. De oprichting der R.-K- scholen deed haar invloed op de openb. lag. school gelden en gingen vele kinderen over. In 1907 werd een leerkracht ontslagen, in 1908 wederom een leerkracht en in 1910 weer een leerkracht ontslagen, er waren toen nog 90 leerlingen. In 1918 was het aantal leerlingen weer gestegen tot 145 en werd weer een leer kracht aangesteld, zoodat toen vier leer krachten aanwezig waren. En thans, 8 ja ren later, telt de schoei nog 145 leerlin gen en vier leerkrachten. Hieruit blijkt-, dat het openbaar onderwijs niet vooruit gaat, maar dat er nog altijd een belang rijk deel van de bevolking is dat prijs stelt op de openbare school. Het schoolgebouw was niettegenstaande al die verbouwingen, waarvan trouwens de laatste, 24 jaar ge leden plaats had, er niet fraaier op gewor den, terwijl 4de R.-K. twee nieuwe scholen hadden verkregen en enkele jaren geleden de Ohr. school geheel en al was vernieuwd en een zeer modern aanzien had gekregen. Efet openbaar onderwijs was langzamer handi in het gedrang gekomen en de as- schepoetster geworden onder haar zuste ren. In het jaarverslag over 1923 vestigde dan ook het hoofd der school zeer ernstig de aandacht op de verschillende gebreken welke do school aankleefden, die volgens genoemd verslag het verblijf in de school veronaangenaamde, de gezondheid en het onderwijs schaadde en de ontwikkehng van het schoonheidsgevoel niet bevorder de, en drong ten zeerste aan op verbete ring. De commissie van toez. op het L.O. door B. en W. geraadpleegd kon zich ge heel met deze bezwaren vereenigen en ad viseerde over te gaan tot den bouw van een nieuwe openbare school. Haar^ advies eindigde met de woorden van. Ligthart, de groote paedagoog, wiens beeltenis in deze schoql wordt aangetroffen. Kinderen moeten niet afgescheept worden met het minderwaardige, omdat het, m&étr kinderen zijn. Zij toch zijn het volk der toekomst en moeten voor zoover mogelijk, door het allerbeste worden opgevoed en ook ervaren, dat men het allerbeste pas goed genoeg voor hen acht." De Insp. v. h. L.O. eindelijk gaf in zijn advies te kennen, dat het gebouw inderdaad was, oud en gedeel telijk vervallen en niet meer in overeen stemming m. de eischen die thans aan 'n be hoorlijke school moeten worden gesteld. Dit klemt te meer, zoo voegde hij hieraan toe, nu vlak daarnaast het radicaal vernieöwde schoolgebouw der Ohr. School, dat aan alle eischen voldoet, de tegenstelling nog scher per maakt. Is het wonder dat B. en W. ge sterkt door al deze adviezen en in aanmer king nemende de gunstige financieele toe stand van de gemeente in de vergadering van 29 Juli 1924 aan den raad het voorstel deden, om over te gaan tot de stichting yan een nieuwe O.L. School op een terrein toe- behoorende aan de R.-K. armen waarop óók het nieuwe raadhuis zou worden gesticht. Na eenige besprekingen \yerd dit voorstel door den raad met algemeene stemmen aangenomen. Verleden jaar in Juni werd met den bouw een aanvang gemaakt en thans zijn zij zoover dat de school heden avond kan worden geopend, om morgenoch tend in gebruik te worden genomen. Ik breng een hartelijk woord van dank in de eerste plaats aan onzen architect de heer Verschoor die er in geslaagd is een eenvou dig, doelmatig, goed ingericht en aan aesthe- tiscbe eischen voldoende gebouw te ontwer pen met een ruime, schoone, gymnastiek zaal, waarin wij ons thans bevinden. Over die gym.zaal nog een enkel woord. Het is de bedoeling dat alle scholen van deze zaal ge bruik zullen ri^aken. Vandaar ook den af zonderlijken ingang. Ik hoop nog een confe rentie te houden met de verschillende School hoofden omtrent de aanschaffing van eenige Maandagmiddag bracht II. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan de Fransche' Tentoonslelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar zij door burgemeester De Vlugt werd verwelkomd. noodzakelijke gymnastiekwerkluigen, want wij willen gaarne de zaal zoo inrichten dat zij een centrumkam zijn voor de lichamelij ke ontwikkeling van onze Voorschotensche jeugd. Ik breng-ook een woord van dank aan den aannemer, den heer Keppel, met wien tot mijn leedwezen eenige moeilijkheden zijn gerezen; die ik evenwel hoop, dat tot geza menlijk genoegen uit den weg geruimd zul len kunnen worden. Ik dank ook de werk lieden, die aan dit schoone gebouw hun bes te krachten hebben gegeven en hen die het opzicht hebben gehouden. Helaas is de heer v. Doorn, die bij de eerste-steenlegging nog aanwezig was, overleden. Ook 'n woord van dank aan de heeren Los en v. Hellemond, aannemers van het verfwerk voor de keu rige wijze, waarop zij dit zoo belangrijk on derdeel van dit werk hebben verzorgd, aan den aannemer van de Centrale verwarming de heer Reinhart en aan den heer Bakker die de electrische verlichting heeft verzorgd. Met aller samenwerking hebben wij een gebouw gekregen dat gezien mag worden, al is het eenvoudig en waardoor thans het O.L. onderwijs in dit opzicht niet' meer ach terstaat bij het bijz. onderwijs. Het doet mij bijzonder genoegen dat behalve de voor standers van het L. onderwijs, hier heden avond ook verschillende vertegenwoordigers van het bijz. onderwijs tegenwoordig zijn. Wij hebben hier in Voorschoten, al den tijd dat ik hier werkzaam was, goddank nooit gehoord den scherpen strijd, die in zoovele andere gemeenten rondom de school en het kind is gestreden. Voorstanders van beide soorten van onder wijs hebben elkanders meeningen altijd ge ëerbiedigd en nimmer heeft in of buiten den raad een geest van kleinzielige bestrij ding- gehuisvest, die niet haar kracht zocht in het eerlijk stellen van beginsel tegenover beginsel, maar die haar doel tracht te be reiken door allerlei slinksche middelen, die het daglicht niet kunnen zien en die tot noodelooze verbittering aanleiding geven. Dat die geest ook in het vervolg verre van ons blijVe. Laten w\j "eerlijk zijn en vooral in de wijze waarop wgl elkander meenen te moeten bestrijden. Laten zij, die in het bestuur zijn gezeten, eerlijk uitvoeren de wetten des lands en zij, die rechten kunnen doen gelden op de gemeentelijke schatkist, ook daarin de matiging betrachten en voor oogen houden, dat het gemeentebestuur, zooals ik u in het voorgaand# liet zien, voor het openbaar, onderwijs de zuinigheid heeft in acilit ge nomen. Hierna droeg de burgemeester de belan gen van de school aan hoofd en onder- v/Qzend personeel op, waarbij hij hen wees, dat mannen als de drie Treubs en Drucker de openbare lagere school hebben bezocht. Spr. hoopte,' dat de school mag blpeien en de onderlinge verhoudingen goed mogjen z^jn, als tot dusver. Is er schooner taak denkbaar, dan de jeugd op le voeren tot nuttige leden der maatschappij"? Ten slotte richtte spr. zich tot de ouders en weea hen op de plicht nimmer iu tegen woordigheid van kinderen op afkeurende Wijize to spreken over de onderwijzers. Men moet bedenkeD, dat zijl ook maar menschen zij'n en dat de ouders zelf ook aan vele gebreken mank gaan bij de opvoeding. Het slotwoord van den spreker was: „Ouders, onderwijzers, leerlingen, één band binde u: de liefde tot het kind, tot dat schepsel, dat in zjjta onafhankelijkheids- gevoel tot oh9, ouderen, opziet, van wie het alle goede dingen verwacht. Laten wij dan al onze liefde, al onze goede zorgen geven om dit teere plantje op te kweeken tot een vruchtdragende» boom. En hiermede, dames en heeüten, verklaar ik onze nieuwe openbare lagere school voor geopend. Deze rede, aandachtig beluisterd, werd met een. daverend applaus bezegeld. Hierna voerde de Insp. van het Lager On derwijs het woord, die eveneens allen ge- lukwenschte met de wijze, waarop het ge meentebestuur zoo kloek den wensch van zijn voorganger, den heer Brandt, had uit gevoerd. Spr. wees in zijn rede vooral ook de oudercommissie op haar taak, door krach tig op te treden en in overleg te treden met het onderwijzend personeel. Veel kan er dan geschieden voor de leerlingen, gelijk aan de bijz. scholen geschiedt uit andere fondsen. Het hoofd der school, de heer J. H. Rut ten, noemde de in-bezit-neming van de school, een mijlpaal in de geschiedenis van het openbaar onderwijs. Spr. ging na wat, te doen stond, potten en emmers aanschaf fen voor het opvangen van hemelwater, re paratie of een nieuwe school. Spr. brengt hulde aan den gemeenteraad, die zich boven de partijen stelde; hij brengt hen een eere- saluut. (Applaus). Spr. bracht dank aan allen, die geschen ken hadden gegeven, o.a. een aquarium, een kast met opgezette dieren, gravures enz. aan den burgemeester als grootste stuwkracht, aan den Inspecteur voor zijn medewerking. Spr. deed er den wensch bij, dat hij zich een nieuwe school zal waardig loonen en dat het een symbool mag zijn, waar deze school een vleugel 19 aan het nieuwe raadhuis, dat het gemeentebestuur steeds haar bescherm mende vleugelen over deze school moge uitstrekken, en dat de school mag bloeien en groeien tot heil der jeugd. De heer J. A'. Mens bracht als voorzitter van de commisi sie van toezicht op het Lager Onderwijs dq gelukwenschen van deze commissie over^ en hoewel een voorstander van bijz. onder wijs, hoopte hij, dat deze stichting mag voortbrengen mannen en vrouwen, tot heil der maatschappij. Na deze toespraken werden door mevr, Remouchamps, mej. J. C. Tukker en mej, v. Geest enkele liederen gezongen mefi begeleiding op de piano. Nadat verveiC schingen waren aangeboden werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld dq school te bezichtigen» Algemeen was men ingenomen over de enorme verbetering efi de doelmatige inrichting. De leerlingen' hadden de school rijkelijk met bloemen ge tooid en door het ontsteken van de elec* trische verlichting kwam alles nog meei tot ha-ar recht. Tijdens de pauzeering wer- den enkele opnamen gemaakt en kwam ecö telegram binnen van den heer JVullinga van den volgenden inhoud: ,,Tot mijn spijt verhinderd opening open\ bare school bij te wonen. Ik wensch hef! gemeentebestuur geluk met het nieuwe gebouw dat een sieraad voor onze gemeen te zal zijn. In het bijzonder komt een woord van lof toe aan den Burgemeester die gé- tuigt de stuwkracht voor den vooruitgang van de gemeente Voorschoten te zijn, een' driewerf hoera voor den heer Vernède.£ (w.g.) WTJLLTKGS. Na de uitvoering van nog enkele muziek- en zangnummers, sprak de heer Ver* nède een slotwoord, waarbij hij aan allerï dank bracht voor de geschenken of mede werking in het slagen van dezen avond, Door de leider van de vioolclub werd het Wilhelmus ingezet dat door allen staanaq werd meegezongen en men toog huiswaart! Heden deed de jeugd haar intrede. RECLAME. '3 Meubelmaker-Stoffeerder AALMARKT 16 - TELEF. 861 3845 De toestand in de Darwintnlpenteelt. Op uitnoodiging van het bestuur vau da Verteniging „De Tulp", zijb j.l. Vrijdag te Haarlem een aantal vooraanstaande tulpem kweekers bijeengekomen om met dat be stuur te overle'ggen, of de toestand in de teelt van Darwin- en late tulpen geen aait" leiding moet zijn om m te grijpen en ge zamenlijk pogingen te doen om de 6lechte invloed van de buitengewone snelle uitbrei ding van de teelt te voorkomen en aan de prijsdaling paal en perk te stellen. Deze vergadering, die onder leiding stond van den heer VV. Warnaar, voorzitter van „De Tulp", heeft deze vraag bevestigend beantwoord en de eerste stappen zijn ge daan om een contract in het leven te roepen, waarbry de onderteekenaren tot onderteekenen zullen alle tulpenkweekers binnenkort persoonlijk worden aangezocht zich verbinden om maatregelen te neme®! om te bereiken, dat de met late en Darwin* tulpen beplante oppervlakte in 1927 niet srocter zal zijn dan in 1926. De maatregel zou bestaan in een ver plichte inlevering van 28 liter tulpen pe' Are, met tulpen te beplanten (4 H.L. per 109 Roe) in het a.s. najaar. Het contract zal van kracht zijh en dos de onderteekenaren tot inlevering volgens nader te stellen regelen verplichten, wan neer de kweekers van 80 pet. van het met Darwin- en late tulpen beplante opper vlakte te hebben geteekend, in ieder geval v6ór 1 October a.s. De in te leveren tulpen zullen worden vernietigd, althans aan hun Instemming onttrokken worden. Op de vergadering eif in het contract zijn daaromtrent verschil lende denkbeelden neergelegd, later zullen! die duidelijk worden medegedeeld. Bij de aanwezigen bestond vrijwel algo- meeno instemming. Men had een bepfirl£ aantal uitnoodigingen verzonden en 'n verJ band met den drukken tijd was de 0Pkj®f. althans quantitatief niet groet. Do dit waa voor de aanwezigen geen bezwaar 23

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6