AGT Staat aon de SPITS De Hot der Leugenen RHEUMATIEK 4o. 20372. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Augustus Tweede Blad Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. RECLAME. 9168 Vacantiereis. Onder 1 e i - t£ug van den heer D, van Staveren, direc teur van den gemeentelijken schoolbios coop te Den Haag, zijn tachtig jongens fca meisjes, de beste leerlingen van mid- Selbarc scholen uit het geheele land, van kotteidam uit, naar Zwitserland vertrok ken, voor rekening van Van den Bergk'e Fabrieken, die, ook verleden een z.g Blue band-vacantiereis hebben georganiseerd- De kinderen gaan naar Flüelen aan 't Viervroudstedenmeer, van waar zij uitstap jes zullen maken. Dinsdag 17 dezer komen zij terug. De rapaljaan op de vlucht. Dinsdagavond sprong het rapaljaansche 'Raadslid Coremans te Rotterdam, na een echtelijk dispuut, van het voorbalcon van ©en in volle vaart zijnden motorwagen van lijn 5 in de Kipstraat, met de bedoeling zich te begeven naar zijn café in de'Pan- Hekoekstraat, welk café, eertijds „De «Rapaljaan" gebeeten, kort geleden her doopt is in de „Buik van Parijs." Zijn fechtgenoote sprong hem na, viel en kreeg kneuzingen aan den rechterarm. De moeder gevonden. Na een uitgebreid onderzoek is de politie er in geslaagd, de moeder van het in de W. C. van een pand aan de Oranjeboom- straat te Rotterdam gevonden pasgeboren jcind, op te sporen. Zij heeft onderdak ge bonden bij familieleden in de Geranium- Itraat aldaar. Haar toestand is zoodanig, dat zij nog niet gehoord is kunnen Worden. Opiumsmokkelaar. Op de terreinen bij de LJsselkaven te Rotterdam hebben ambtenaren van de rijksbelasting en -accijns een ChineeB aangehouden, die jn het bezit was van drie kilogrammen epium. Hij is in bewaring gesteld; de ■yoorraad is in beslag genomen. f 60.000 verduisterd. N o ta lis J. A. M. te Rotterdam heeft aangifte fdaan, dat een zijner bedienden, die te einenoord woont, te zijnen nadeele circa f60.000 heeft verduisterd. Verschillende jfloor hem ontvangen bedragen heeft hij Diet in de boeken verantwoord, en hij wordt pok verdacht groote bedragen als gefin eerde uitgaven in de boeken te hebben Verantwoord. De bediende-kassier is gearresteerd. RECLAME. Weder een verrassende genezing. Vergeefs overal baat gezocht. *- Door mij IN VIER WEKEN GENEZEN. Probeer mijn Behandeling Gratis. Een nieuw bewijs voor de wondere krachtdadigheid van Olio .Duo-Formula" behandeling voor Rbeumntlck. Ischias (Heupjicht). Jicht. Zenuw-, Spier- en Lendenrheumaüek en alle U/lneiuurzlekten levert de totale genezing van dsn Heer van Veldhuizen. Arohemschewcg 10. Otterloo. Gtm. Ede, &d. Vier lange (aren leed hl) aan Ischln» en Splerrheumatlek. AHcs had bij gedurende dien tijd geprobeerd, electrlschc be handeling, massage, hccte lucht, doch nllca tevergeefs. Ten einde raad bijna, besloot hij nog Ctnmnal tc trachten genezing tt vinden en zich van zijn vrecrelljkc folteringen te bevrijden. En nu? Lees hetgeen hij mij schrijft: „Ifc ben volkomen vsn mijn zware Heupjlcht cn Splerrheuroatlek genezen binnen den tijd van een maand. Welk een verlossing van zulk een knagende pijn. Alles kraakte bl| mijbultco had Ik in knle€n en heupgewrichten. Na uw behandeling stipt te hebben ge volgd, gevoel ik mij nu weder zoo Jong cn vlug - alle zware werk valt mij weder gemakkelijk en doe mijn tuin- en lond- bouwwe/k weder met groot plcizler. Nu een ieder hier mij weder vlug ziet loopen ei» werken, waar het geheele dorp wist hoe zwaar ik heb geleden, terwijl mijn linkerbeen en voet zelfs verlamd waren, komen dagelijks lijders bl| mij om Informatie «e nemen aangaande zulk een gunstige geneeswijze. Mijn hartcUjken daok voor de voorjpr'-dige genezing." Mijn gratis aanbod. Laat leder lijder die dit leest, ml) om een gratis 10 dagen 'joorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval Van den Heer van Veldhuizen bewijst, dat er geen te ernstig U cm door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards. In wicDS prlv€-laboratorium zij gevonden Werd. zegt: ,.ïk zal niet rusten alvorens ik leder Hjder nan Rheumatick. Ischias. Jicht. Knobbeljicht of eenige andere Uriaexuurziekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven." Hoe dit aanbod aan tc nemen. Zend noch geld. noch postzegels. Zend eenvoudig Uw naam en adru met de woorden: „Gratia Voorraad', per 10 CU. briefkaart waarna de 10 dagen Gratis Behandeling' tc ramen met verklarende Brochure en dc beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen. U per koerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards (Kamer i04 If ff 5' Putwood Place. High Holborn London W. C. I. Engeland. Porto naar Engeland: Erlcfkaarten 10 ct. Brieven 15 et. 9153 Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 19) „Toch schrikken we allen daarvoor terug," zei het meisje, angstig het' hoofd 6chuddend, „zelfs Sir Gavin. Het was ge makkelijk er mee te beginnen, ook gemak kelijk te zeggen, dat eenmaal, we zouden wel zien wanneer, de waarheid moest wor den verteld, maar naarmate de tijd vordert, blijkt het moeilijker om met de waarheid voor den dag te komen, kolonel. Als men er yoor staat, vreest men de gevolgen. Het zal niet gemakkelijk zijn." „Toch moet het gebeuren," zei kolonel Von Altdorf. „Én dan maar hoe eer hoe heter. Mademoiselle, zoudt u misschien wat .Voor mij op de piano willen spelen? Ik hoor U zoo vaak uit de verte en ik houd zoo van muziek. Misschien wilt u wat zingen ook?" „^Vaar zal ik van zingen?" vToeg het Jfteisje en liet haar vingers zachtover de toetsen glijden. „Zal ik krijgsliederen zin gen? Uw leven is vol van oorlogvoeren geweest." n."^e*rIL' —i Von Altdorf, „vandaag liever Jk zou graag iets hooren over vrede liefde." „Hoort dat zoo bij elkaar? Brengt liefde vrede?" •Helaas vaak het omgekeerde. Liefde Twee Nederlanders veroor deeld. De Nederlandsche kooplieden G. en De W. uit Rotterdam, die eenigen lijd geloden in België zijn gearresteerd wegens het opkoopen van goudgeld op het platte land en die sinds Juni in voorloopige hech tenis hebben gezeten, zijn door de rechtbank van Dendermonde ieder tot zeven maanden gevangenisstraf en een boete van 50.000 francs veroordeeld, met bevel tot onmiddel lijke inhechtenisneming. („Tel.") De inbraak te Gouda. De- zer dagen is ingebroken in een winkel aan de Potterstraat te Utrecht, waar de toonbanklade werd gelicht en eenig geld werd gestolen. Kort daarop is gevolgd de inbraak aan de Gouwe te Gouda, waarvan de vermoedelijke daders zoo spoedig door de politie werden gearresteerd. Nu was er aldus het ,,U. D." meer dan één omstandigheid, die de Utreohtsche recher che aanleiding gaf tot het vermoeden, dat deze Goudsche inbrekers ook «lebet zijn aan het inbraakje in de Potterstraat. Het onderzoek werd dan ook m die rich ting voortgezet en daarbij bleek, dat den avond voordat het feit gepleegd werd, voor den winkel in de Potterstraat twee mannen zijn gezien, wier signalement nauwkeurig overeenkomt met dat der beide verdachten uit Gouda. Eén van hen droeg een strooihoed met gekleurden band en een donkerblauw pak, de ander een pet; deze zag er minder verzorgd uit dan zijn partner. Voor den winkel hebben zij eenigen tijd in een spoorboekje staan te kijken. Zoo luidden de verklaringen der omwo nenden, die nu blijken te kloppen met die van de gearresteerden zelf. Bij een voor- loopig verhoor, dat den verdachten door de Utrechtsche politie is afgenomen, heb ben zij toegegeven, op het bewuste uur in de Potterstraat aldaar een spoorboekje te hebben geraadpleegd. Zij ontkennen, echter iets met de inbraak aldaar uitstaan de te hebben. Het onderzoek wordt inmid dels voortgezet. Moeder en kind te water. Te Nieuw Weerdinge zagen voorbijgan gers een kind in het water drijven, dat di rect gered weid. Daar de moeder afwezig was, vreesde men dat zij een poging had gedaan om haar kind te redden en al zoo ook in het kanaal lag. Men ging spoedig dreggen en na eenigen tijd werd zij, de echtgenoote van P. v. d. W., uit het water opgehaald. Beiden waren bewusteloos. Het mocht gelukken de levensgeesten van het kind weer op te wekken. De moeder overleed. Hij wilde naar zee. Op een Engelschen trawler te IJmuiden, werd door den nachtstoker een minderjarige jongen ontdekt, die zich verborgen had. Het bleek te zijn de 15-jarige M. H„ wonende te Haarlem. Den vorigen dag had hij het ouderlijk huis verlaten om te -zien met een boot of trawler naar zee te gaan. Met het donker worden had hij zich op den Engel schen trawler verborgen, waar de stoker hem vond. Hij werd op transport gesteld naar de ouderlijke woning. Een buit van 76 cent. Aan het kantoor van de N. V. Chemische fabriek „Noord Holland" aan de Pijpkade te Beverwijk hebben ongewenschte gasten eèn bezoek gebracht. De dader heeft, om het kantoor te bereiken, een halsbrekenden klimtocht moeten ondernemen langs d<* af voerpijp van den dakgoot. Een bedrag van slechts 76 ets. was de magere buit. Een poging de brandkast te forceeren bleef zon der resultaat. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Op dén uitkijktoren. 't Hekje stond open, 't hekje van 't kerkhof van Muiderberg, wie was er zoo achteloos geweest-? En Berend en z'n vrouw hadden de woelige hoofdstad voor een dagje ver laten om van de rust te genieten en waar heersckt zoo volstrekte rust als op een doo- denakker? Dies slipten ze 't open hekje door en vroegen niet, of 't mocht. Aan de noord zijde in 't gras tusschen 't groen vlijden ze zich neer. Absolute stilte daar: een mier kon men hooren loopen. Wat 'n zaligheid voor oen. die naar verpoozing snakt! De brengt meestaf strijd. Maar zing me toch van liefde, als u wilL" „Maar u zei me onlangs," begon Jessica weer, dat u van liefde in het geheel geen verstand hadt." „Dat heb ik ook niet. Maar hel is nog niet te laat om te leeren. Toe, zingt u me van de liefde." En miss Jessica Mannering zong van de liefde met ietwat trillende slem; en de grijsharige, koele en zelfverzekerde kolonel Von Altdorf stond bij de piano, bleek en bevend, met een smachtende uitdrukking in zijn oogen! HOOFDSTUK X. De week, die volgde op de aankomst van prins Karei te Parijs, was voor ons een tijd van gespannen, werkloos wachten op wij wisten niet wat. Wij hadden allen een gevoel, of er een catastrophe op handen was. Wij bewaakten den Prins zorgvuldig, die zijn meesten tijd nog al vrij vervelend door bracht in de apartementen van Vort Alt dorf in de Avenue de l'Observatoire. Vaak ook was hij met ons op de kamer van Mal- lory, die een soort van hoofdkwartier was geworden. We moeien dien armen Denis nogal lastig geweest zijn in dien tijd, want hij moest voortgaan met zijn werk voor het Londensche dagblad. lederen dag viel de Prins Mac Kensie lastig, met de vraag of hij een onderhoud met Prinses Eleanor mocht hebben, en iederen dag weer scheepte de oude arts hem af met de woorden: „Vandaag nog niet. Zoudt ge alle moeite weer ongedaan willen maken? Wacht, totdat ze sterker is." Ik wist, dat Sir Gavin in hooge mate be jas uit, 't Zondagsche hoedje af, en nu den inhoud van een welvoorziene tasch aange sproken. Dra was slechts hoorbaar 't kau wen van 't echtpaar, 't vermalen van boter hammen, voor deze bijzondere gelegenheid fijn gestoffeerd met worst ?n zelfs met eier- schijfjes. Maar ziet, te midden der gastro nomische genietingen en juist op 't oogen- blik. dat Berend en z'n ega een blik van epicuristisch zingenot wisselen, treft 'n prö- jeetiel 's mans hersenpan en barst meteen en stort z'n schroot over 't verblufte echt paar en over hun spijsvoorraad uit. Verbluft niet doodelijk verschrikt, want de bom- inhoud bestond Rechts uii. onnoozeie uit gezogen klapbessenschiilenl Maar al was men niet verwond, de vreugde was in gram verkeerd! Zoo'n grie vende beleediging laat een rechtgeaard Am sterdammer niet op zich zitten. Hij vliegt de torentrappen op, twee, drie treden tege lijk en roept den bewaarder van den toren aldus ter verantwoording: „Ben jai de tourenwachler?" Onze bewaarder, die als gentleman steeds beleefd blijft: „Om u te dienen, mijnheer, wat wenscht u?" „Wet 'k winsch. wet 'k winsch, pot hier en gunterl Se hemme 'n sak mit klapbes- senscliillen op me kersenpit gelaozerd en jai bint verantwórdelik en jai zurgt, det det toeug beneje komt, den zei 'k ze op der. faolie komme." „Hoor ,'s vriend, ik ben niet verantwoor delijk, 't zijn mijn gasten niet." „Als jai nie wiet, zei 'k zelf noa bof en gaon," en de driftige hoofdstedeling maakt aanstalten om de laatste trap te beklimmen. Met onverstoorbare kalmte scheurt de be waarder een kaartje en biedt dit den onge- wonen bezoeker aan: „Als 't u blieft, mijn heer, 15 cent!" „Bin jai 'n haortje bed...., zei 'k nog belaole ook!" „Maor men, wijs nou 's redelik, as jai nou mit je waaf rustig sat le schransen en se bliksje mit 'n sak vullis op je harses...," En toen ter verduidelijking: „As 'k jou nou r's 'n oplaozer gaf, wet sou jai den doen?" De bewaarder met de grootste bedaard heid: „Dan lag u in minder dan geen tijd onder aan den toren!" De vrij robusle Mokummer paf. „Hej daor nou fen Irug? De men, 'n zestiger, siet 'r heel nie sterk oeut, en den die .taoll Sou ie helpers hebbe of is 't meschien 'n vroegere bokser? Je ken nie Hoe dan ook, 't konaale optreden van den bewaarder doet den man. afdruipen. Na tuurlijk werd het drietal jongelui, die de rustverstoring der Amsterdammers op hun geweten hadden, onder handen genomen en natuurlijk ook was or volgens hen geen schijn van opzet in 't spel geweest., Zoo liep dit incident met 'n sisser af: we hebben althans niet van bloedige gevechten vernomen. (G. en E.) Verdr on ken. Te.S&mbeek is de 26-jarige werkman J. P. uit Gennep, die daar werkzaam is bij de Maas-kanali satie, tijdens zijn werk le water geraakt en verdronken. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Onder Hatert is de 32-jarige J. v. d. B,; poetser bij de Ned. Spoorwegen, bij het ba den in een der vakken van het Maas-Waal kanaal verdronken. Te Leerort bij Leer, liep een auto van de veerpont, met het gevolg dat de chauffeur en twee kinderen verdronken. De 23-jarige bakker L. M. M. uit Amster dam en een vriend, waren in den Amstel- veenschen poel aan het zwemmen Na eenigen tijd miste de vriend M. Onmiddel lijk werd door eenige te hulp geroepen per sonen ter plaatse waar M. het laatst gezien was, gedoken. Kort "daarna werd de onge lukkige jonge man levenloos boveii ge bracht. Vermoed wórdt, dat hij tijdens het zwemmen door een hartverlamming is ge troffen. M. is ongehuwd en kostwinner voor zijn jnocder. Brand e^n. Gisteravond, omstreeks 7 uur, barstte een kort Jpch hevig onweer los boven Tilburg. Een felle bliksemschicht sloeg neer in het c^n'rum der stad en trof de kapperszaak van den heer Hamburg, aan de Heuvelstraat. Er brak brand uit op den zolder, waar een hoop dennenappels lag. Men trachtte met emmers water het vuur le blusschen, dat evenwel snel om zich heengreep en dv.n zolder met dikke rookwolken vulde. Do ijlings gerequireerde brandweer tastte met zes stralen het vuur aan en slaagde cr in het lot den zolder en het bovenste deel van de kap te beperken. Terwijl men nog met het blusschingswerk bezig was, kwam het alarmerend bericht, dat ook in de textielfabriek der firma Kerslens, aan de Langeslraat, brand was uitgebroken. De brandweer met de beide motorspuiten spoedde zich daarheen. Met eigen materiaal had men echter op de fabriek het vuur reeds gedoofd. Tijdens een onweer is gisternacht de erve „Luttikhedde'", huurder Dekkers, nabij Goor uitgebrand. Hel is onbekend of hooibror-i of blkseminslag de oorzaak is. Alles is verze kerd. Er kwamen geen persoonlijke onge vallen voor. De inboedel verbrandde gedeel telijk. Gisternacht is de woning van gebr. Steen te Vierverlalen, door het inslaan van den bliksem afgebrand. Alles verbrandde. Ver zekering dekt de schade. Gistermorgen is, waarschijnlijk door hooi- broei, de kapitale boerderij „het Jooslman" te Almelo, bewoond door de weduwe Ten Dam, door brand vernield. Het vee werd. gered. Noodlottige brand te Os 8. Hedennacht ontstond een felle uitslaande brand in de woning van A. v. Zandvoort, op den Noord te Oss, een buitenwijk dezer gemeente. Het huis, dat met stroo gedekt was, etond in een oogwenk in volle vlam. De moeder schijnt in haar slaap door het vuur verrast te zijn. Zij' heeft nog po gingen aangewend, zich met haar kinderen in veiligheid te brengen. Door het neer vallend brandend strooien dak heeft zij echter den uitgang van het huis niet meer kunnen bereiken. Haar verkoold geraamte met in iedere arm het verbrande lichaampje van een kind, wéTd door den brandweerman Wa- geonaker, die zich in het huis gewaagd had, gevonden. Later werd ook het totaal verkoolde lïjjo van het derde kind gevonden. De moeder was 23 jaar oud, de kinderen waren een mejsje van 3 jfyar, en twee jon getjes van 2 jaar en '4 weken. De zuster van vrouw v. Zandvoort is met haar man, den ö^jarigen venter H., kunnen ontvluchten. Ze zijn van den zol der op den weg gesprongen. H. heeft zware brandwonden aan armen en achter hoofd bekomen. De doktoren Stoltz en Verbeek, die op de plaats des onheils verschenen waren, legden het eerste verband en lieten heb 'stoffelijk overschot der lijken naar hel R.-K. ziekenhuis St.-Anna" overbrengen. De vader van het zoo noodlottig getrof fen gezin was in den nachtdienst bij Har- tog's Exportslagerijen, en werd per auto van zijn werk gehaald. Toen hij aan zijn woning arriveerde, was de ramp reeds geschied. De brandweer stond machteloos, om iet-s te redden, Diefstal? Door mej. H. S. te Enschedé, is bij de politie aangifte ge daan, dat uit een handtasch. welke aan het station le Nijmegen in bewaring was ge geven, bij aankomst te Enschedé een aan tal effecten tot een bedrag van f 3300 bleek ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. „O. D." Een renpaard waardeloos geworden. Enkele aangegeven paar den hebben Zondag niet aan het concours- hippique te Appingedam kunnen deelnemen wegens een ongeval bij het rangeeren le Meppel veroorzaakt. Baron van Voorst lot Voorst, le E.den, do eigenaar van „Marcheur", vertelde daar over het volgende aan het „Nbl. v. b. Noor den' Bij het rangeeren op het emplacement Mepepl is de wagen, waarin zich „Mar cheur" en nog een tweetal andere paarden bevonden, door onvoorzichtig rangeeren met volle kracht op een buffer geloop^n. De kracht was zoo hevig, dat de buffers braken. „Marcheur" liep van achter een ernstige verwonding op en blijft door de ontstane verlamming waarschijnlijk waar deloos. De eigenaar zal de Staatsspoorwegen voor de schade aansprakelijk stellen. Het is zeker nuttig ter plaaUe eens te wijzen op de groote verantwoording, die bij het spoorwegpersoneel aanwezigmoet zijn bij het transportoeren van deze waardevolle dieren. Het is niet de eerste keer, dal een derge-. lijk voorval plaats had. Een zeer avontuurlijk aan- gelegde koe. Maandagmorgen om-, slreeks 9 uur ontsnapte een koe op den dijk langs het Iloornsehediep te Groningen nabij het oude spoordok, aan haar bewakers, ver telt de „Prov. Gron. Crt." Zij snelde langs den dijk en sprong in een minimum van tijd op het platte dak van een in het spoordok gelegen woonschuit. Tegen een dergelijke vracht was het dak echter niet bestand en aan den kant van het water zakte de avon tuurlijke melkgeefster er doorheen. Zij gaf zich echter niet gewonnen en werkte zich met inspanning van al liaar krachten los. Het resultaat was cén vernielde wand van de woonschuit en tevens dat een leego kin derwagen met een grooten zwaai het water invloog. Ook de koe dook daarop in het dok, om snuivende weer boven te komen en zwemmende het water te doorkruisen. Het was echter een merkwaardige koe. Want terwijl elke andere vertegenwoordigster van haar geslacht nu hulpeloos zou zijn ge weest, zette zij haar koers naar een vlot, klom daar tot groote verbazing van de aan- wezigen bovenop, liep netjes tegen een trajjje op en snelde over een warnet van rails. en wissels van het spoorwcg-emjila-. cement voort. En zij had veine. Want zon-i der éénmaal door een rangeerende locomo- tief bedreigd te worden, bereikte zij de via duct. Plotseling echter bedacht zij zich en keerde op haar schreden terug. Zij zag een uitgang en snelde in groote vaart, overal schrik en ontsteltenis verspreidende, langs de Viaductslraa't de Driehovenplaats op. Daar kwam aan haar sensationeele vlucht een einde. Want na nog twee kinderen om ver te hebben geloopenr werd zij door het haar achtervolgende spoorwegpersoneel, ge grepen Wol deed zij nog heftige pogingen om weer te ontkomen, doch het m%cht niet balen. Een agent {van politie besloot verdér onheil definitief te voorkomen.een schot knalde en dood lag het beest, dat tot zoo veel ongedachte dingen in slaat bleek, op de sleenon. ernstig ziek wordt. Denis gebruikte in dezen tijd zoo goed als geen alcohol, en hij leefde zichtbaar op. Als hij iels dronk, deed hij het alleen nog in mijn bijzijn; wanneer hij al leen was. durfde hij er niet aan beginnen, uit vrees weer den weg des verderfs op te gaan. Absint raakte- hij in het geheel mefc meer aan; het eenige, wat hij zichzelf n<>* vergunde, was een weinig lichten wijn. Het voorkomen en het gedrag van" kolonel Von Altdorf was in deze dagen zeer zonder ling geworden. Hij was heel anders dan we van hem gewend waren. Men kon hem «wee- of driemaal daags iets vragen, zonder dal hij het hoorde. Dan liep hij weer het vertrek op en neer en praatte zachtjes in zichzelf. Plot seling ging hij dan weer zitten om >ns le vertellen, dal hij veel geluk had moeten ont beren in zijn leven, en dat een man-allccn toch maar een droevig incompleet ding is. Op de kamer van Denis zat hij lyrische ge dichten te lezen, met een roode kleur van opwinding. Dat alles was vreemd en ongewoon voor Von Altdorf. Ik sprak er met Denis over, maar deze had toen al heel weinig belang stelling voor andermans zaken; hij had waarlijk genoeg met zichzelf le dd^n „Laat hem maar met rust, kerel," zeidel Denis. „Hij is waarschijnlijk verliefd. Dan doen de menschen wel meer zoo dwaas;! zelfs als het laat komt." „Maar op wie moet hij dan verliefd zijn?** „Ik denk op de concierge," opporde Denis. Ik sprak ook over het verschijnsel mefi miss Jessica Mannering, die ik nogal eens bezocht. Zij hoorde me stilzwijgend aan.. Toen zuchtte ze, glimlachte, en tingelde wat op de piano. (Wordt vervolgd). vreesd was voor de gevolgen, die de onver mijdelijke uiteenzetting zou kunnen hebben. Ilij besefte, dat de verantwoordelijkheid voor wat er ondernomen was, het meest op hem rustte, en hij schrikte dag voor dag terug voor wat er komen zou, en dag in dag uit' hield hij den Prins terug met hetzelfde voorwendsel; zelfs nog, toen hij wist, dal het een voorwendsel was en dat madame den schok nooit beier zou kunnen verduren dan toen. De Prins won in deze dagen onze waar deering en ons medelijden, zij het niet onze vriendschap. Wij leerden hem ondanks zijn onverdraagzaamheid, zijn drift en zijn prikkelbaarheid, kennen als een goedhartig, eerlijk en oprecht mensch, alleen: te zwak voor den last van verantwoordelijkheid en plicht, die hem was opgelegd. Hij had zijn land lief. daarvan werden wij overtuigd; en niet minder beminde hij de vrouw, die aio het ware op de trappen van het altaar van hem afgescheurd was. Maar hij had geen wilskracht genoeg om -tusschen die twee te kiezen of zelfs om zijn weg lot behoud van beide te bepalen. Hij had haar verlaten terwijl ze op den oever van den dood was, en om bij haar te zijn, had hij zijn land in den steek gelaten in een tijd, dat een burger oorlog dreigde. Hij had niet den moed voor alles aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, die hij als vorst te overwinnen had, en evenmin om zich aan de plichten en verantwoordelijkheden, welke zijn huwelijk hem oplegde, ten volle te wijden. Hij twij felde en twijfelde en aarzelde. Wie zal hem durven veroordeelen? Hoe het zij. wij waren met deernis voor hem vervuld. Ilij was een goede kerel; alleen was liet jammer, dat hij een taak had te vervullen gekregen, waar voor hij niet berekend was. Denis ontmoette Eleanor iederen namid dag in den tuin, op een dag na, toen het zóó regende, dat het onmogelijk was buiten te komen. De Prinses had het in haar hooïd gezet, dat ze elkaar alleen in haar paradijs zouden zien* Ze weigerde hem te ontvangen, bleef den heelen dag in haar kamer en zond hem een dikken brief. Hij las hem, herlas hem, hield hem dan in de hand en bracht hem naar zijn lippen, en begon dan weer tc lezen. Het was hel eerste schrift van haar, dat hij zag, en ik ben overtuigd, dat hij zich voor die blaadjes papieT, als het moest, doodgevochten zóu hebben! Ofschoon de vriendschap en de bewonde ring. die ik voor hem had, nog niet zoo groot waren als later, toen ik hem had leeren stel len boven alle andeTe menschen, die ik ooit ontmoet had, hechtte ik mij meer en meer aan hem. Ik geloof niet, dat iemand dagelijks met Denis kon omgaan zonder een zekere vereering voor hem te gaan gevoelen. Prinses Eleanor mocht dan, door het drin ken van het liefdeselixer, zijn op gebloeid als een roos in de luwe lente, de verande ring in Denis was niet minder groot. Hij scheen een ander mensch. Ilij droeg kentee- kenen van zijn losbandig leven, die hij nooit meer zou kwijt raken, maar de ongezonde bleekheid van zijn wangen was verdwe nen; zoo ook de rusteloosheid van zijn blik, de holheid van zijn kaken, de onverschil lige trek om zijn mond. Hij droeg het hoofd hooger, zijn stap was vaster, zijn handen beefden niet meer. In zijn strijd tegen zijn drankzucht toonde hij een kracht en een standvastigheid, die verbazingwekkend waren. Men zegt, dal een dronkaard, die plotseling van den drank af stand doet, vaak dood gaat of ten minste

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5