De Wonderlijke Eigenschappen Schrijfmachines BAZAAR Zit- en Slaapkamer LAND- EN TUINBOUW. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VAN RECHT EN ONRECHT. VARIA. VRAGENRUBRfEK. Het Comité lot hulpverleening aan het Kind feu en ander wordt met Zang, Muziek, enz. opgehisterd IN HUUR Fa. B. 8. v. KLOETEN SANGTUINOSE j3,j het gemeentebestuur komen thans hen tallen aanvrage binnen, om vergunning 'lot fcampceren. Zij worden echter alleen VdgceVen voor den dag, terwijl hij de aan vrage behoort te worden overgelegd 'n vcrk'a ring van 't hoofd van politie der woonplaats, .waaruit blijkt, dat de aanvrager te goeder 'naam cn faam bekend staat. Zcetcrwonde. De Kaasdag. Dins dagmorgen werd in het Palronaalsgebouw aan den Sc henkei weg op initiatief van den Boerenbond alhier een kaasdag- gehouden. In totaal waren er 45 inzendingen, die daags te voren door de keuringscommissie, beslaande uit de heeren ir. J. W. Huisman, Rijkszuivclconsulent voor ZuM-Holiand te Gouda, z«jn assistent, den heer C. Siewert- jen cn den heer K. Jongert Pzn., technisch ambtenaar bij het kaascontroleslalion in Zuid-Holland te 's-Gravenhage, bijgestaan door een zaakkundige, werden gekeurd. Van de 35 inzendingen Goudsche kaas ver wierven 5 het praedicaat best; 10 goed; 10 vrij goed, terwijl 10 stuks afwijkingen ver toonden Van de 10 inzendingen Leidsche kaas behaalden er 2 kazen het maximum aantal punten (84); 4 verwierven het prae dicaat best; 4 goed en 2 vrij goed. Afwij kingen kwamen er niet voor. Opmerkelijk klein is jammer genoeg dit aantal inzen dingen. Zoo vernamen we, dat er van den Vliet maar één inzending was, terwijl daar toch heel wat kaasmakers wonen. Velen "kwamen in den loop van den morgen de prachtige collectie, versierd met rozen, be zichtigen, waaronder wij ook opmerkten den heer dr. II. van Gulick, directeur van het Kaasconlrolestation lo 's-Gravenhage, den burgemeester, secretaris enz. "s Namiddags om 8 uur hield de heer Huisman een lezing over de kaasbereiding. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter van dezen Kaasdag, de heer M. Tli- Kompier, dat het bestuur met schroom tot hc-t organiseeren van dezen Kaasdag was overgegaan, doch dat het succes verre de verwachtingen heeft overtroffen, want het bezoek is buitengewoon geweest en al werden in het begin slechts weinig vragen gesteld, toen men later wat op dreef ge raakte konden de hccrcn ternauwernood 2c alle beantwoorden. Hierna gaf de voor zitter het woord aan den- lieer Huisman. Deze begint met een woord van dank te brengen aan de commissie, die dezen dag heeft georganiseerd, alsmede aan de com missie, die de zaal zoo keurig heeft ver sierd. Vervolgens zegt spreker, dat gecon stateerd is, dat het product hier. niet zoo goed is als elders, doch het doel van den •kaasdag is dan ook om daarin verbetering te brengen. Van de inzending Goudsche kaas kon van de 5 beste geen het maximum aantal punten behalen en om te bewijzen, dat zulks toch wel mogelijk is, heeft spre ker een kaas meegebracht van Woubrugge, waar hij juist hedenmiddag heeft gekeurd en die wel het volle aantal heeft bereikt Met het product: Leidsche kaas was meer succes bereikt, want hier loeh behaalden 2 het -maximum^ aantal punten* terwijler geen afwijkingen voorkwamen. .Spr. gaat dan na de onderdeelen',waaropgekeurd is, nml. model, korst, reuk en smaak, uit komst op boor en kleur. Over den vorm merkt spr. op, dat de kazen over. het alge meen veel te plat zijn; daarom is het beter 'om een kleiner vat te gebruiken en de kazen wat dikker te maken. Mogelijk schuilt ook de oorzaak hierin, dai men wat zwaar perst, hetgeen gecontroleerd kan worden doordat de doeken dan gaan kloven. Ook de korst vertoont veel afwijking, waar van hij de oorzaak zoekt in het feit, dat de kaas te vet is, waaronder dan niet ver staan moet worden, dat het vetgehalte te hoog is, doch dat er te veel water (wei) in zil. Een voornaam punt bij de bereiding is de behandeling der wrongen; spreker duidt uitvoerig aan hoe deze behandeld moet worden. Zwaar persen is niet goed; men meent wel, dat men daardoor het water er beter uitkrijgt, doch dit is niet het gevat. Beter is om de kaas langzaam te laten uit zakken. Spreker wijst er voorts op, dat het aanbeveling verdient om de kazen uit een stuk te maken, dan verkrijgt men ook een regelmatig boorsel; mankt men de kaas bij brqkken, dan vertoont deze later vele gaat jes. Daarom is hel aan te bevelen om de wrongen ineens in het vat te doen, de kwa liteit'woiklt dan veel beter. Geconstateerd is verder, dat er veel randerigheid voor komt', liclgêen wel voorkomen kan worden door licht perèèn en door de kaas warm .te houden hij de bereiding. Om een goeden rand te krijgen zijn er voorts nog wel mid delen, bijv. het gebruik van zure wei 4 of karnemelk. Het veroorzaken der gaten in de kaas kan ook het gevolg zijn van het ge bruik van ondeugdelijk water, zoon Is sloot water. Hij ban er daarom niet genoeg op aandringen, om, als men in de gelegenheid rT voor is. leidingwater te gebruiken Voor al de gereedschappen moeten met leiding water goed schoongemaakt worden, want vertoont dit bijv. hollen, dan zullen zich daarin bij gebruik van slootwater bacte riën vastzeilen, die later in de kaas terecht komen en die galen veroorzaken. Bij de kaasbereiding is een voorname factor om voor goed en zindelijk gereedschap te zor gen. Spreker geeft hierna gelegenheid tot het stellen van vragen, die door hem wor den 'beantwoord. Aan het slot mag worden vermeld, dat deze kaasdag heeft aangetoond, dat wan neer theorie en praktijk met elkander sa men werken, hetgeen op een kaasdag wel tot zijn recht kan komen, een goed product kan worden verkregen, dat zoowel het be lang is van den kaasmaker, als van de consumenten. Aangetoond is verder, dat het nuttig is om nog eens eéh kaasdag té houden, omdat deze veel nut afwerpt en als dan op den volgenden kaasdag wordt ge constateerd, dat er vooruitgang is, dan mag deze kaasdag goed geslaagd heeten. PLUIMVEE. Zandbad. Om hoenders, fazanten, patrijzen in hun gevangen staat heb leven op den duur mo gelijk te maken en zooveel mogelijk aan te passen aan hun aard en karakter, is het nooddg ze de voortdurende beschik king over of gelegenheid te geven tot 't nemen van 'n zuiver zandbad. Met n ken nelijk genot maken zij met enkele been slagen een soort kuiltje, rollen er zich in, de veeren zooveel mogelijk opgezet zoo dat de zanddeeltjes er flink tusschen ge werkt worden, woelen en schudden zij zich dat het een lust is. AJs een poos lang dit spelletje geduurd heeft, staan ze op, schudden zdch flink uit, zoodat aJle zajid- deelen worden weggeslingerd soms tege lijk met eenige op het vogellichaam hui zende parasieten. Het ligt in den aard der zaak dat het zand goed droog is, zoo als het bijvoorbeeld op het strand en in de duinen wordt aangetroffen. Droog ri vierzand is eveneens best en bijvoegsels als asch zijn heelemaal onnoodig, ma-ar kunnen er in sommige gevaJlen een deel van uitmaken. Grove stukken steen hoo- ren in een goed zandbad niet thuis. Het zandbad moet overdekt zijn, zoodat ook in den winter en bij alle weersgesteldheid er gebruik van gemaakt kan worden. Het is aardig om te zien hoe in een goede stads- Ten in het hartje van den winter van het zandbad gebruik wordt gemaakt en hoe aanstekelijk deze liefhebberij bij kuikens en kippen schijnt te zijn. Vaak merkte ik op hoe bij zeer makke dieren het al vol doende is met de hand een kuiltje in het zand te maken om ze aan het baden te krijgen. Zoolang hoenders lust hebben in het zandbad kan men wel aannemen, dat ze gezond zijn. Bij ongesteldheid of ziek te wordt er niet aan gedaan. Onze duiven daarentegen nenlen nooit een zandbad, maar moeten juist de gelegenheid hebben een bad te nemen in frisch water. Dit is voor hen onmisbaar, zoöals het ook noo- dig is voor onze kooivogels. Ook zijn ér npg.gevederde gasten, zooals de musschen, die zoowel gebruik maken van een zand bad als van een waterbad. Zelfs kleine kuikens hebben van nature aantrekkelijk heid tot het zandbad, men z£et ze daar ge regeld van gebruik maken en het is niet noodzakelijk dat de kloek het ze voordoet of leert, want machinekuikens zijn er even bedreven in als natuurkuikens. Congres voor openbare gczondheidsregeling. II. Het op den tweeden dag behandelde onderwerp was niet minder belangrijk. Door Heijermans was een praeadvies uit gebracht over „de waarde van eindonlsmet- ting bij besmettelijke ziekten". Volgens H. i9 de eindonlsmelling, toege past door ontsmettingsdienslen. geen deug delijk middel gebleken in den strijd tegen ac epidemiëp. Zij kan in de meeste gevailcn vervangen worden door eenvoudig goed schoonmaken onder toezicht van een wijk verpleegster. De ziektekiemen worden door de onlsmetting meestal toch niet gedood. Voorwerpen van wéinig waarde moeten worden vernietigd, wat minder kostbaar is dan ontsmetten. Ontsmetting in den oven is alléén bij uitzondering noodig, wanneer er varen epidemiologen deze noodzakelijk-mil ten. Kleine ontsmettingsinrichlingen kunnen dart groote gebieden bestrijden. De besmet ting heeft hoofdzakelijk plaals door zieken en kiemdragers, zoodat de tin don Isme Hing een middel van twijfelachtige en geringe waarde is. Voor de meeste lezers zullen deze conclu sies een gansch nieuw geluid zijn. En nog meer zullen zij zich verbazen over het ver loop der discussie. Behalve een paar opmer kingen van ondergeschikt belang wérd al leen door een directeur van een onlsmet- fingsdïenst tegen de stellingen van FLeijcXr mans geopponeerd. Daarentegen gingen zoo wel prof. Aldershoff als de voorzitter van het congres, dr. Josephus Jilla, nog verder dan de inleider. De eerste wees op AmeTika waar zoo goed als niet meer ontsmet wordt. Men Beperkt zich daar in hoofdzaak lot acüeve immuniseering. De voorzitter ging zelfs zoo ver om te constateeren dat door de discussies wel vast is komen te slaan, dat de terminale ontsmetting is veroordeeld. Het zou mij niet verwonderen, als deze uitspraak; op velen ietwat verwarrend in werkt. Voor den niet ingewijde is zeker eenige toelichting niet ondienslig. Allereerst dient goed in het oog gehouden te worden, dat het hier alleen gaat om de eindon [smelting, dal wil dus zeggen de ont smetting van ziekenkamer en alles waar de patiënt mee in aanraking geweest is, nadat de paliënt zelf reeds geheel hersteld of overleden is. Het spreekt van zelf, dat de smetstof af komstig is van den zieke. De verspreiding derTsmclstoB heeft op verschillende wijzen plaals. Bij cholera en dysenterie wordt al leen door braaksel en ontlasting smetstof naar builen gebrachl, bij buikiyphus is zoo wel de ontlasting als de urine besmettelijk, tuberculose is alleen dan besmettelijk, wan neer tuberkelbacillen op een of andere wijzo buiten liet lichaam kunnen komen, bij long- tuberculose dus met hetgeen opgegeven wordt (speekseldruppeltjes bij hoesten en niezen), bij darmluberculose met de ontlas ting, bij niertuberciflose met de urine, bij been- en gewrichtsluberculose uit de ont stane fitsels enz Bij builenpest wondt de smelslof alleen lang9 een omweg (vlooi en rat) naar elders veivoerd, bij longenpest be slaat daarentegen direct gevaar voor de om geving. Vlektyphus wordt door luizen over gebracht. Kinkhoest ontstaat bijna uilslui tend doordat de kinderen, die hoesten, andere kindcTcn onmiddellijk besmetten. Van an dere ziekten, zooals roodvonk, weet men het eigenlijk nog niet zoo zeker, al worden dan ook de urine en huidschilfers bij het ver vellen meestajl als overbrengers beschouwd. Wij zien dus een groote verscheidenheid. Natuurlijk worden gedurende de ziekte reeds alle mogelijke voorzorgen genomen. Bij een lijder aan buikiyphus worden alle uitwerpse len zorgvuldig ontsmet en evenzeer klèe- dingsiukken en beddegoed, welke ook maar kans geloopen hebben, te worden bevuild. Het ligt voor de hand, dat in zulk oen geval na afloop der ziekte al heef weinig le doen overblijft. En dadelijk kon het bij de discus sie gezegde onderschreven worden, dat er over het algemeen veel en veel (e veel ont smet is. Maar wat voor één ziekte gc'öt, mag maar niet dadelijk op alle andere worden toegepast. Meermalen kwam hél voor, dal cc-n wo ning, waar kort tèvoren Toodvonk had ge- hèerscht, door 'niéuwe bewoners beirokken werd en dat kort daarop een dier bewoners door roodvonk werd aangetast,'zelfs wan neer de woning reeds eenigen lijd had leeg gestaan .Natuurlijk kan in zulk een geval toeval in het spel zijn. Toch geloof ik, dat vele prakliSeerende arisen zoo iels zullen hebben waargenomen en daarbij de overtui ging gekregen, dat er inderdaad verband te zoeken was tusschen de beide ziektegeval len. Het komt mij daarom voor, dat de conclu sie vart den voorzitter wat al te radikaal moet heeten. Zondër twijfél1 is bij goede be handeling èn dé'noodige voorzorgen getüu- rendé dé ziekte in vele gevallen eindont smetting volmaakt overbodig. En zeker ver dient hel geen aanbeveling' om als een zekere sleur na elke besmettelijke ziekte vol gens een vast schéma tof ontsmetting over te gaan. Maar wij moeien het kind niet met het had water weggooien. Wanneer er aan leiding is om te vermoeden, dat na de ziekte nog ermg besmettingsgevaar is overgeble ven ,dan zou het onverantwoordelijk zijn om na te laten dat gevaar te bestrijden met de middelen, waarover men beschikken kan Ieder geval moet daarbij evenwel op zich zelf beoordeeld worden. En zeker zal het goed zijn dat werk dan niet over te laten aan beroepsontsmëfters, zooals er zoo vele zijn, maar zal oordeelkundig moeten worden gehandeld op aanwijzing van den arls, die het zieklegevaL'heeft behandeld en met alle omstandigheden op de hoogte is. H. A S. y i 1 (Nadruk verboden.) Aansprakelijkheid van den directenr eener N V. Gelijk uil ifet zeer groot aantal in de dagbladen gepubliceerde adressen blijkt, die door de verschillende Kamers van Koophandel en door andere vertegenwoor digende handels-lichamen aan de regeering worden gericht, gaat de belangstelling m commercieele kringen, thans wel in het bij zonder uit naar het aanhangige wetsont werp lot regeling der naamleoze vennoot schap, dat bestemd is de van 1838 datee- rende bepalingen in het wetboek van koop handel te vervangen. Ook in de juristen wereld interesseert men zich natuurlijk sterk voor zulk een vernieuwing van het geldende recht, heigeen zich daar openbaart in vele publicaties, die niet altijd opbou wende criliek leveren. Een dezer dagen verschenen vonnis komt de juistheid illustreeren van een opmer king door een onzer meest bevoegde auteurs op het lerreiD van het handelsrecht ge maakt. Het wetsontwerp beval namelijk een speciale regeling van de aansprakelijkheid tegenover de vennootschap van haar direc teuren en commissarissen voor hun tekort komingen als zoodanig. Dit acht do be doelde schrijver overbodig, omdat alle direc teuren en de meeste commissarissen salaris, loon volgens de terminologie der wet, ge nieten en daardoor onderworpen zijn aan de bepalingen op het arbeidscontract; trek ken zij geen loon, dan zijn de wetsartikelen over lastgeving van toepassing. Deze beide regelingen verschaffen voldoende gelegen heid, om reeds thans de vennoolschappen legen onbehoorlijke handelingen harer be stuurders te beschermen. De juistheid dezer stelling wordt beves tigd door het vonnis van een kantonrechter, die den gewonen directeur eener naamlooze vennootschap veroordeelde tot vergoeding van een bedrag van ruim f200.000, waar mee hij zich te haren koste had bevoor deeld. De kantonrechter, die als regel slechts voor geldvorderingen lot f 200 bevoegd is, mocht hier over dit belangrijke bedrag oor- deelcn, juist omdat het arbeidscontracts verhouding het rol. Des te zonderlinger doet het aan, dat het vonnis niet overweegt, dat de directeur zijn plicht als goed arbeider geschonden heeft, maar steunt op de bewe ring, dat een onrechtmatige daad begaan is en dat daaruit de verplichting, om de toe gebrachte schade te vergoeden, voortvloeit. Nu is het niet goed nakomen van contrac- tueele verplichtingen ook wel onrechtmatig, maar als men spreekt over de schadever goeding uit onrechtmatige daad, bedoelt men daar toch mede *die, welke gepleegd is los van eenige conlractsverhouding. Aldus vatte blijkens de bewoordingen van het vonnis de kantonrechter die uitdrukking ook op, maar dan zou de consequentie medegebracht hebben, dat hij zich onbevoegd verklaardel Hoe dit ook zij, de uitspraak was volkomen juisl, gelijk uit de volgende uiteenzelling van de toedracht der zaak blijken moge De vennootschap, die in bloeiendcn toe- sland verkeerde, wenschle haar kapitaal uit te breiden en besloot daartoe nog in porte feuille zijnde aandeden uit te geven. Of schoon het nu de plicht van den directeur zou zijn geweest om deze transactie zoo voordeelig mogelijk voor de vennoolschap te doen plaats hebben en terwijl hij o a uit een uitgebracht accountantsrapport wist, dat er waarschijnlijk wel 250 pCt. voor de aandeden gemaakt had kunnen zijn, nam hij ze zelf tegen den koers van 150 pCI zulks met machtiging van de commissarissen, die echter het bewuste accountants-rapport nog niet kenden. Kort daarop deed hij ze voor deelig van de liand en verdiende aldus ten koste van zijn werkgeefster een belangrijk bedrag. Toen dit later aan den dag kwam, eischic de vennootschap vergoeding van het geen zij te kort was gekomen. Deze gerecht vaardigde vordering werd, ofschoon op m. i. minder juiste overwegingen, toegewezen Men kan er zich ten slotte slechls over verheugen, dat een dorgelijk resultaat ook met de verouderde wetgeving mogelijk is, zoodat inderdaad althans op dit punt de wijziging niet zoo dringend noodzakelijk is. Schneider, dienstbode, Hijneb.weg 60d. A. J. v. Tienen en fain., bakker, Buitcn- rustst.raafc 2. E. Koopman, verpleegster,. Acad. Ziekenhuis. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. II. de Vink, Luik, België, ltue du Gosson 23 C. van Tol, Den Haag, Rijswijksche- weg 391 M. P. de Bruijn, Ouboter, Den Haag, Sweetinckstraat 200 T. J. en J W. Los, Scheveningen, Keizerslr. 53 J. J. Colin en fam.. Utrecht, Bosb. Toussainlslr, 3 J, H. C. v. IlcusdenRanselaar, Voori schoten, Rijndijk 68 M. KuipersSpruit, Utrecht, P. Saenredamslr. 26 J. de Loos, Amersfoort, P. Duyslaan 5 L. van Dort, Den Haag, Zuidwal 66 J. Schellinger-i hout, 's-Gravcnzande, bij Notaris v. d. Kan A. Th. Boermans, Den Bosch, Orthen 15 F. Westra, Rotterdam, Maasoord, Poor- tugaal C. Bij, Pulten, (G.), bij C. Vos E. G. v. Heusden, Roozenburg, Binnendijk A. Drop, Alphen aan den Rijn, Stations- str. 28 J. de Roo en familie, Den Haag, P. Krugertaan 51 H. Segaar en fam., Oegstgeest, De Kempenaerstr. D 91 W, H. A. Manusawa, N. O.-Indic P. C S. van Leeuwen, Wassenaar. L. Kerkdam 16E A. J. Plaumen, Kerkradc, Drie Vogelslr. 93 H. W. W jennen. Sittard, St. Jozef-, straat 11 C. F. Vendelbosch, Soest, Socsti dijk, filiaal Albert Heyn J. A. Bosse- laar. Den Haag. De Vriesstraat 29 M. v. Haalem, Helder, a.b. Hr. Ms. „Van Speyk" L. Iwemav. Ry, Leeuwarden, Vrede man de Vriesstraat 15 J. II Mulder, De venter, G. J. Loon. Ankersmidlaan 5 M H. B. Minkc, Avereest, Sluis 6 Wijk B 91 G. J. de Vos, Amsterdam. Bloemstr. 32 III C. C. v. Egmond, Velseroord, Evertsen- straat lid G. B. Snellen, Hoogland, Hooglandscheweg J. W. de Jong. Atphen aan den Rijn, Gouwsluis 63 Y. Huy, Noordwijk-Zce, Stationsplein 6 A P. A. Barnhoorn en 'am Voorschoten. Leidsche- weg 230a \V. de Roode, Apeldoorn, Isr. Rusthuis H. C. Vervoort, Den Haag, Bus- sumscheslraat 119 P. Korenhof, Den Haag, Nijverheidslaan 163. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. A. J. Kerkvliet, winkelbed., Haarl.str. 37. Wed. M. KaptijnPrins, Haarl.str. 121. A. WiecherinkKloos, v. Iiogen- dorpstr. 19 Wede. A. C. Hahn—Manns Oegstg.laan 16. M. F. Versérewel de Witt Hamer, Zoeterw.-Singel 19. J. P. 't Gilde, machinebankwerker, Acaciastr., 18. J. M. v. Dijk, hulp huish., Bree- straat 15a. M. A. v. d. Meer, dienstbode, Zoeterw.Singel 29. A. A. van Zu.dam en fam., meubelmaker, Driftstraat 52a. P. J. H. Pecters en fam., boekhouder, Pe- likaanstr. 10. S. Ouwersloot en fam., koeteier, Oude Vest 75. J. de Kroon en fam., conducteur N. S., Trompstraat 25. A. C. Bockling, inspecteur levensverz. mij., Rapenburg 123. M. A. Otte, 8la- ger, Morschweg 6a. J. Scholten, id. id. J. Delfos en fam., kant.bed., P. K. Choorsteeg 16a. A. P. Nijbacker, kin- derjuffr^ Hoogewoerd 104. Wed. J. M. Crabbendam—Schaake, Tulpenstr. 17. W. T. de Jonge en fam., fabr.arb., Mid- delstcgr, 65. W. J. List, bedrijfsleider, Heerengr. 66. J. J. KooremanDe Wolf Volmolengr. 11. E. Heijns, verpleegster, Minnehuis. M. K. JVarmbrünn, werk meester, L. Mare 39a. C. M. Oostdam, dienstbode, Breestr. 73. P. A. Fuchs Schaap, Uiterstgr. 180. B. Stijger, Han- senstr. 44. A. C. v. d. Driftv. Nieuw- kerkj Maredijk 157. L. J. Strecfland, bakker, P. K. Choorsteeg 19. J. H. Q. v. d. Singen, Schelpenkade 41. J. A. Hillegaaft en fam., caféhouder, Groene- steeg 2. K. I. Njio en fam. koopman, Koninginnelaan 30. A. J. M. Balct en fam., winkelchef,. Drie-Octoberstraat 33. J. Worp, koffermaker, Nieuwe Rijn 44. W. G. Aldershoff en fam., hoofd eener school, Utr. Jaagpad 18. K. WaJgeD- bach, dienstbode, Hoogl. Kerkgr. 23. E. De groei van kinderen. Het onderzoek heeft geleerd, dat tot den leeftijd van elf H twaalf jaar jongens grooter zijn dan mejsjes. In de drie tot vijf jaren die dan volgen, groeien jongens meer in de breedte, terwijl meisjes de hoogte inschieten, zoodat zij op vijftien-, zestienjarigen leeftijd gewoonlijk haar broers in lengte de baas zijn. Na het vijftiende jaar wordt de verhou ding omgekeerd: de jongens halen de meisjes in en groeien ze over het hoofd. In de wintermaanden, speciaal van Dec, tot April, groeien kinderen het minst, van April tot Aug. daarentegen het sterkst. Na dien lijd gaan zij slechls weinig in lengte vooruit, hun gcwichlèloename echter is in de herfstmaanden aanmerkelijk. Hoewel de vólksrrjond beweert, dat kinde-i ren uit arbeidersgezinnen en die van het boerenland forscher "ébouwd zijn dan zoons en dochters uit anoeive, vooral uit betere standen, bewijst liet onderzoek het tegen-i deel. Kinderen vaa ouders, die geen licha-i mclijken arbeid verrichten, zijn percentsge wijze genomen grooter en zwaarder gebouwd dan die uit gezinnen, waar met handenar-» beid de kost wordt verdiend. Zeer interessant is ook het feit, dat do geestelijke groei bij kinderen gelijken tred houdt met hun lichamelijken wasdom. Deze „evenredige vooruitgang" is zoo sterk, dat het ook bij lichamelijke stoornissen zichzelf gelijk blijft. Bij ziektegevallen bleek de opi lellendheid en de opmerkingsgave der pa tiënten evenzeer te lijden te hebben als het lichaam. Met vrij groote zekerheid mag dan ook worden aangenomen, dat bij kinderen die geestelijk niet mee kunnen, in de meeste, gevallen een lichamelijk defect bestaat, wat niet zeggen wil, dat uiterlijk ook eenige af-, wijking moet te bespeuren zijn. Een groot percentage (in Europa bedraagt het 30 pct.)[ der schoolkinderen, heeft zwakke en abnor* maal funclioneercnde zenuwen. In hoofd-i zaak«openbaart zich het euvel dat zoo groo-» ten invloed heeft op de geestelijke gesteld-i heid van het kind, op de gehoorzenuwen. In Riga bijvoorbeeld werd geconstateerd, dat 22 pet. der kinderen, die op school -achterlijk waren, het likken van een horloge niet meer, konden hooren op een afstand van 6 meter. De normale, geestelijk goed ontwikkelde leerlingen konden het geluid nog in zich op nemen op een afstand van 18 Mëtcr. J. van O., le A. Antwoord 1: Ovex Baarle-Nassau verdient aanbeveling voor het door u beoogde doel: Antwoord 2 Alphen, Woerden, Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Lage "Zwaluwe. Breda, Tilburg, Baarle-Nassau, Turnhout Van Turnhout per tram naar Gheel. Buiton- landsche treinverbindingen zijn ons niet bekend. U kunt daarnaar informeeren aan het station. Reiskosten 3de klasse heen en terug pl.m. f 10. noodigt U door deze vriendelijk uit tot het bezoeken van den ten bate van het KINDERHUIS nabij den Tol, welke gehouden wordt op 12, 13 en 14 AUGUSTUS a.s., in de Genicentezaal Katwijk-Zee Er ziju verschillende Attractie** De ENTREE AO cent per persoon 9124 Hoogachtend, HET COMITÉ. •n onmiddellijke genezing van de zwaarste hoofdpijn door een hootdpynpoeder van Dr. B. MEENK is een bewezen leit en met het horloge in de hand te contro leeren. Deze zenuwhootdpijnpoeders zjjn te bekomen bjj H. Apothekers en Drogisten 1 0.05 per poeder en 11.10 per doo9 ran 25 poeders. Let op het portret in de poeder en de driehoekzegel met de letters E. 11. B. achterop. Yoor normale bloedcirculatie gebruikt men de msagversterkende en bloedzuiverende pillen van Dr. J. B. MEÈNK, zij zuiveren gal en lever f 0.40 per doosje van 30 pilleD Er is veel namaak dns let op PORTRET eu DRIEIIOEKZEGEL. Qen. Agent E. M. BRASKAMP, Rijswijk Z H. 9134 r f 10.- p. maand Breeetraat 52 8955 Echtpaar vraagt te Leiden op eersten stand met PENSION, van 2 t/m. 16 September a. Brieven Bnr. v. d, Blad No 9144. nit Kruiden bereid. Zuiver plantaardig werslerkingsmiddeï Voor allen die zich zwak en lusteloos gevoelen die spoedig vermoeid zijnlijden aan slepende maagcatarh en slechte spijsverteringdie uitgeput zijn tengevolge van lichamelijke of geestelijke vermoeienis; last hebben van ilapeloosheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn n rug of lenden, is de SANGUINOSE het aangewezen middel. Sanguinose verrijkt heel spoedig het bloed, en geeft daardoor nieuwe kracht aan de uitgeputte organen geeft een gezonden eetlust; veroorzaakt eenc algeheele levensopgewektheid. Prijs p. fl. f 2.-, 6 fl.^L~» 12 8. f 21.- Vcrkrijgbaar bü Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK S 9121 VAN DAM Co. De Riemerstraat 2e/4, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7