AGENDA. TELEGRAMMEN. Woensdag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Samen komst. Spr. de heer Bogaards. 8 uur. Donderdag. Katwijk aan Zee, (Geméenfë- zaal): Bazar ten bate van het Kinderhuis, Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag: Scala. Specialiteiten programma. Sc heven in gen: Cursufi Maxo. 8 tl Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 2 tl De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telefoon 694. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 Slavische regeering volstrekt niet agres sief zijn. De Fransche gezant zocht gisteren even eens Nintsjits op. Volgens de Politica stond zijn stap in onmiddellijk verhand met het bezoek van den Engelschen gezant. Reeds verluidt omtrent het antwoord van Bulgarije, dat zal worden gewezen op het feit, dat er geen bewijs bestaat, dat de ben den van Bulgaarsch grondgebied uit het Zuid-Slavisch, Grieksch en Roemeensch ge bied overschreden hebben. Als men van Bulgarije een hermetische afsluiting der grenzen eischt, moet men bedenken, dat als gevolg van het vredesverdrag niet meer dan 20 gendarmes voor het bewaken van het 50 K.M. lange grensgebied ter beschikking slaan. Bulgarije heeft niets te verbergen en is ieder oogenblik bereid zich neer te leggen bij de beslissing van een internationale commissie van onderzoek. Van een tweetal nieuwe verdragen moet melding worden gemaakt- le. het stichten van een Fransch-Roemeensch vriendschaps verdrag, waarvan de omvang niet bekend is en 2e de ondcrleekening van een verdrag tusschen Italië en Spanje, Naar men zegt, heeft do Italiaanscho pers verklaard, dat het verdrag een document vormt van meer dan een dozijn clausules, en ongeveer le vergelijken is met de verdragen, die Italië reeds heeft gesloten met Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië, maar een veel ruimer ge bied bestrijkt en de belangen geldt van Italië en Spanje in de Middel 1 andsche Zee cn Zuid-Amerika, inzonderheid de eerste. Beide wijzen op een terugkeer lot „de oude politiek" en verdienen in dit opzicht dus weinig waardeering DUÏTSCHLAND. De Maagdenbnrgsche kwestie Een repnblikeinsch monu ment. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het Oberlandesgericht te Naumburg beslo ten heeft een disciplinair onderzoek tegen den Maagdenburgschcn rechter van instruc tie Kölling te openen. Naar het ,,Acht-Uhr Abendblatt" ver neemt, heeft de firma L. Haas A. G. zeer groole schade geleden tengevolge van het feit, dat een harer firmanten van mede plichtigheid aan moord werd beschuldigd. De firma, die vooral met agrariërs zaken doet, heeft tal van klanten verloren en heeft den laalsten tijd tal van brieven ont vangen, waarin min of meer ronduit werd gezegd, dat fatsoenlijke menschen met moordenaars geen zaken konden doen. De firma Haas is derhalve voornemens een actie wegens schadeloosstelling tegen den Pruisischen staat in te stellen. De heer Haas zelf, die voor eenige weken op reis i9 gegaan, zal eveneens een eisch tot scha deloosstelling indienen. Op den Ilohenstein bij Witten is door de Rijksvlag Zwart-Rood-Goud een gedenktee- ken onthuld ter nagedachtenis aan Erzber- gcr, Rathenau en Eherl. Het monument draagt het opschrift: Gewijd aan de drie groole republikeinen Erzberger, Rathenau en Ebert FRANKRTTK. De Nationale Vergadering keurt Poincaré's voorstel goed. Reeda vroeg in den morgen heerschte in en om het paleis van Versailles, waar de Nationale Vergadering bijeen zou komen, gisteren enorme drukte. Talrijke parlemen tariërs kwamen met extra-treinen uit Pa rijs terwijl do ministers per auto arriveer den. Honderden fotografen en etterijke filmoperateurs snelden toe. De Nationale Vergadering werd om half tien door presi dent Deselves geopend. Het begin was al zeer stormachtig en 'de 78-jarige president van den Senaat had het moeilijk om zijn taak naar behoo- ren t-o verrichten. Hij begon met de ar tikelen van de grondwet van 1875 voor te lozen volgens welke Kamer en Senaat het recht hebben zieh om de grondwet te her zien in Nationale Vergadering te vereeni- 'gen. Deselves las hierop de besluiten van Kamer en Senaat voor betreffende de in stelling van een amortisatiekas. Hij stelde het congres voor het reglement aan te ne men. Hierop .ontstond een geweldig lawaai vooral op de linkerzijde. Communisten en socialisten zwaaiden met lessenaars eaa riepen: „Orde! Orde!" Renaudel kreeg het Woord om een ver klaring af te leggen. Hij verklaarde op grond van hetgeen er is voorgevallen zich niet te zullen wonden tot den president doch tot de vergadering. Hij verklaarde dat de parlementariërs het reglement niet toegestuurd hebben gekregen. De presi dent antwoordde dat zulks wel is geschied. De leden der 61 bureaux der vergade ring werden door het lot aangewezen. Poincaré hield vervolgens een rede waarin hij de redenen uiteenzette welke geleid hebben tot het voorstellen eener amortisatiekas. Het wetsvoorstel werd als dringend naar het bureau doorgezonden. De president der Nationale Vergadering zette vervolgens uiteen op welke wijze de commissie te werk zal gaan welke het wets ontwerp moet bestudeeren. Hij las een voorstel voor van Chaumet om de oom missie 6amen te stellen uit 30 leden (20 afgevaardigden en 10 senatoren). De com missie moet benoemd worden door de fi nancieele commissies van Kamer en Se naat. Ook Bonnefour diende egn voorstel in om aan de financieel© commissies de benoeming van de leden over te laten. Het voorstel Bonnefour werd het eerst in be handeling genomen en met handopsteken aangenomen. Daarna beraadslaagden de financieele commissies van Senaat en Kamer over do keuze der 30 leden der commissie die over het voorstel der ie- geering moet beraadslagen. Een amendement-Berthon werd met 690 tegen 175 stemmen verworpen, waarna de vergadering met 515 tegen 347 stemmen een amendement aannam volgens hetwelk wanneer de prealabele kwestie is gesteld, één spreker vóór en een spreker tegen het woord mag voeren en dit elk niet langer dan 15 minuten. Om halftwaalf werd dc zitting geschorst en tot 3 uur n.m, verdaagd. Toen deelde de voorzitter de verkiezing der commissie mede, om opnieuw te worden verdaagd tot de commissie gereed wa9. De commissie wees Gheron als rappor teur aan. Om kwart over 4 werd Poincaré door de commissie gehoord. Hij verzocht haar 200 weinig mogelijk verandering in den tekst der regeering aan le brengen. En aldus geschiedde. Alle amendementen werden verworpen en het regeeringsvoor stel bijkans ongewijzigd goedgekeurd. Om ruim zes uur kwam de Nationale Vergadering weer bijeen en Cheron las het rapport voor. Hij legde er daarbij den na druk op, dat de kleine wijzigingen slechts van formcelen aard waren en prees het regeerings voorstel ten zeerste a^n. Leon Blum, het woord vragend voor het «algemeen débat, verklaarde, dat de verga dering, volgens hem, doelloos is, daar de Kamers steeds meester blijven om dc voor de kas gevraagde credieten al dan niet toe te staan. Hij voegde er bij, dat de socialisten niet voor het ontwerp zullen stemmen, dat niet de doelmatige oplossing is. Hij zeide voorts, dat liet ontwerp uitsluitend de del ging. der vlottende schuld beoogt, hetgeen hij als de voornaamste tekortkoming be schouwt. Hij pleitte voor consolidatie en conversie, en verlaging van den rentevoet om de lasten der begrooting te verminderen evenals voor een heffing op het kapitaal. Elke andere maatregel kan. volgens hem, slechts tot inflatie leiden. Blum besloot zijn Tede met een veroordeeling van hel kapi taal. Indien de regeering faalt in haar po ging tot herstel, was zijn conclusie, zal men lot de socialistische stelling moeten komen en hij voegde er bij, dat hij er op gesteld was om deze meening vóór de nationale vergadering te verdedigen, omdat deze, wal sommigen mogen beweren, de opperste uit drukking is van den nationalen wil. Poincaré besteeg vervolgens de tribune. Hij verwierp de socialistische stelling en protesteerde tegen de bewering van Blum, volgons welke er na het tegenwoordige ka binet geen uitkomst meer zou zijn dan bij de socialistische opvatting. Blum, zeide hij, heeft slechts vage oplossingen aan de hand gedaan. Poincaré kwam onmiddellijk tot den tekst van het ontwerp terug. Hij verklaarde, dat het thans onmogelijk is een volledige her-? ziening van de grondwet te overwegen, daar deze een werk van langen adem zou zijn, wat slechts in tijden van rust en stabiliteit mogelijk is. Hij betoogde daarna, dat het ontwerp, zooals het is opgezet, met' grondweitige ga rantie, alleen voor den toestand geschikt is en in staat om het vertrouwen te herstellen. Poincaré verklaarde, dat sedert 14 dagen het parlement in oen prachtige* opwelling van eensgezindheid een merkwaardige po ging tot financieel herstel heeft gedaan, op hel oogenblik waarof» zijn builenlandsche vrienden aan Frankrijk begonnen te twij felen en zijn vijanden zich verheugden. Hij besloot, dat het niet slechts het bin- nenlandsche vertrouwen is, dat door de grondwettige waarborgen gesteund zal wor den, doch ook de buitenlandsche meening zal er gunstig door worden beïnvloc-d. Aan de builenlandsche verplichtingen zal Frank rijk nakomen tot de grens zijner middelen. Doriot, communist, sprak fel tegen het voorstel. De meeste banken liepen onmid dellijk leeg. De communistische spreker viel het rechter en linker blok aan, aan welke hij de tegenwoordige crisis wijt. Deze aan vallen ontketenden een geweldige herrie onder de parlementariërs, die in ie zaal gebleven waren. De voorzitter dreigde Doriot het woord te ontnemen, hetgeen ook geschiedde, toen hij beleedigend bleef door gaan. Doriot weigerde echter de tribune le verlaten. Om ernstiger incidenten te voor kómen schorste de voorzitter de zitting tot 8.20 uur. De schorsing duurde een 10-lal minuten. Doriot bleef weigeren heen te gaan en werd door militairen verwijderd. Bij de heropening besloot men zonder hoofdelijke stemming tot de besprekingen van de artikelen en paragrafen, hetgeen plaats had te midden van eenig rumoer, verwekt door «de communisten en eenige socialisten, die met hun lessenaars klep perden. De losbarstende toejuichingen ovor- beerschten echter telkens het gerucht, dat de uiterste linkerzijde maakte. Om 9 uur bracht de president het ontwerp in zijn geheel in stemming. Een verificatie was echter noodig, daar de uiterste linkerzijde een charge op de 9tembussen had uitge oefend bij wijze van protest. Om 9.10 werd de zitting geschorst tot 10 uur. De nationale vergadering beeft toen het ontwerp tot aanvulling der grondwet van 1875 aangenomen met 671 tegen 141 stem men, ENGELAND. De voorstellen der geestelijkheid verworpen. De a.s. Rijkscon- f erende. Tegen de verwachtingen in hebben de districts-slemmingen in de mijngebieden, waarover gisteren werd beraadslaagd op de vergadering van de uitvoerende commissie der mijnwerkers-federatie te Londen, aange toond, dat de meerderheid gekant is tegen de voorstellen tot regeling van het mijnge- schil, welke waren ingediend door de in- dustrieele christelijke vereeniging, en goed gekeurd door de uitvoerende commissie. Een verklaring, uitgegeven aan het einde der vergadering, gal geen bijzonderheden omtrent de stemming. Slechts werd mede gedeeld, dat de besluiten, in de districten genomen, tegen de adviezen waren van de jongste gedelegeerden-conferentie, en er bij gevoegd, dat de uitvoerende cqmmissie be sloten had, op a.s. Maandag een nieuw© ge delegeerden-conferentie bijeen te roepen, om van deze stemming verslag uit te brengen. Er loopen geruchten over nieuwe voor stellen, maar meer dan geruchten zijn het niet. Volgens mededeeling van de mijneige naars zijn nu circa 12.000 mijnwerkers aan den arbeid, d.i. 1200 meer dan aan het eind van de vorige week. De „Daily Telegraph" schrijft dat meer dan düizend bedrijven zich tijdens de kolen- schaarschte met goed gevolg behelpen met stookolie en dat het zoowat 100 pd.st. per ketel kost, zich voor het gebruik van deze brandstof in te richten. Er zijn echter ook minder bemoedigende berichten over bedrijven die, wegens kolen- gebrek of moeite met het- gebruik van bui lenlandsche kolen sluiten. De agenda voor de Rijksconferenlie die op 19 October te Londen bijeen komt is naar het heet vrijwel volledig. Men erkent echter dat er nog aanzienlijke wijzigingen in kunnen worden gebracht, wanneer de eerste, ministers van de dominions in Lon den zullen zijn aangekomen. De belangrijkste besprekingen zullen waarschijnlijk betrekking hebben op het buitenlandsche beleid in het algemeen en de afzonderlijke vraagstukken die daaruit voortvloeien. Ook zal de conferentie zich bezig houden met de systematische uitbreiding van de verkeersmiddelen en met do gedachtenwis- selingen lusschen do kolonies onderling over zaken van gemeenschappelijk belang. Onder dc economische kwesties die be handeld zullen worden is de overzcesche kolonisatie. Ook zal de handel tusschen de deelen des Rijks worden besproken, alsmede het werk van de economische rijkscommis sie en de positie van den raad voor de markten in het rijk. Dan komen aan de bespreking de han dels-luchtvaartdiensten, wetenschappelijk onderzoek, de vertooning van films op het rijk betrekking hebbend, de belastbaarheid van overheidsondernerningen, enz. IRAK. De premier gewond* Terwijl hij zich naar zijn departement begaf werd de eerste-minister aangevallen door een douane-ambtenaar, die grieven tegen den minister had, met een schcermes- Ilij kreeg sneden over zijn wang, voor hoofd en arm. De man is gearresteerd De eerste-minister werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. BUITENLANDSCK GEMENGD. Een .vreemde milHonnair. Te San Diego in Californië ontfermde de politie zich dezer dagen, pver een verwaar loosd uitzienden man, die op een bank in een park in slaap was gevallen, Toen de „tramp", zooals dergelijke landloopers in de Vereenigde Stalen genoemd worden, geen identiteit shew ijzen bij zich bleek te hebben en daar hij van verdacht uiterlijk was, werd hü voor den politierechter geleid. Daar stelde hij zich voor als Edward Brown bezitter van 60 fabrieken en 30 huizen met een tegoed op de bank van dertig millioen dollars. Het straatleven leidde hij zoo nu en dan, volgens zijn zeggen, om te weten, hoe het er met hem nit zou zien, als hij eens geen millionnair was. Deze verklaringen maakten op den politierechter, die ze al9 verzinsels be schouwde, weinig indruk, en hij veroordeel de den amaleur-landlooper tot tien dagen hechtenis. Den volgenden dag lipt zich de gevolmachtigde van den heer Brown bij den .rechter aandienen, om de verklaringen van zijn meester, dat deze louter voor pleiziei zich met dergelijk soort sport ophield, te be vestigen. Maar ook dit argument pyaakte op den politierechter geen indruk en bij veT- klaaide dén verbluftèn man :„Üw brood heer zal, als hij tien dagen gezeten heelt, een ervaring rijker zijn. We leven in een vrij land, dat geen standsverschil kent. Millionnairs zijn, evenals de stiefkinderen van het geluk, gehouden identiteitspapieren bij zich te hebben en ze desgewenscht den bewakers van de wel te töcmen". Eet vergaan van H 29. 6 slachtoffers. Thans is officieel medegedeeld, dat 6 personen, "in plaats van 5, zooals eerst was bericht, het leven hebben verloren op de H 29. De oorzaak der ramp is onbekend, en de Engelsche admiraliteit deelt mede, dat. zoo dra het vaartuig is gelicht," een officieel onderzoek zal plaats hebben. - Groole oveistroomingsschade in Zuid-Slavië. Door de nieuwe zondvloedachlige regens in het Noorden van Zuid-Slavië zijn de spoorwegverbindingen verbroken. De schade is zeer aanzienlijk. De sneltrein Weenen Zagreb is bij Loebliana ontspoord ten ge volge van aardverschuivingen. Er zijn ver scheidene gewonden. Dranksmokkelaars en Douane. 2 leden der bemanning van den schoener Hazellee, die het dranksmokkelbedrijf uit oefent, en die, naar men zegt, Engelschen zouden zijn, werden in het ziekenhuis le St.- Augustin opgenomen wegens wonden opgeloopen in een gevecht met een boot van de kustwacht, die, naar hun zeggen, 't vuur opende zonder waarschuwing. De eigenaar van het schip, die met de gewonden aan wal kwam, werd gearresteerd wegens dron kenschap. Het schip van de kustwacht is te Savanna aangekomen met één doode aan boord. Aardbeving in Caliiornië. Uit Santa Barbara wordt geseind, dat Maandagavond aldaar twee vlug opeenvol gende lichte aardschokken werden gevoeld. De eerste begon om 5 minuten over acht. De schokken werden voorafgegaan door een zacht gerommel. Schade werd niet aange richt. De inwoners gaven aan de schokken weinig aandacht. De schok van 5 minuten over 8 werd ook gevoeld te Ventura (Californië), waar hij sterk genoeg was om het aardewerk in de rekken der muurkasten te doen rinkelen en de kroonluchters in beweging le brengen. Een moord door middel van radium. In een sanatorium in Virginia (Ver. St.) was voor eenigen lijd de 72-jarige Robert Moran, die tientallen jaren geleden naar Amerika was geëmigreerd en daar een flink vermogen bijeengegaard had, gestorven. De man had vele maanden in het zieken huis gelegen, zonder dat het mogelijk was vast te stellen, waaraan hij eigenlijk leed. Als doodsoorzaak werd tenslotte hartzwakte opgegeven. Het vermogen van den grijsaard, 400.000 dollar, kwam overeenkomstig de bewoor dingen van het testament, in handen van zijn schoonzoon. De opening van het tes tament van den industrieel baarde in ge heel Virginia groot opzien, daar het alge meen bekend was, dat de verhouding tus schen schoonvader en schoonzoon veel te wenschen overliet, en de oude man zich er herhaaldelijk tegenover bekenden over had uitgelaten, dat hij zijn geheele vermogen aan liefdadige instellingen vermaken zou, zulks temeer daar zijn eenige dochter zon der kinderen overleden was. Spoedig deden geruchten de ronde dat de oude man geen natuurlijken dood gestorven was. Men moet hem uit den weg geruimd hebben alvorens hij een ander testament had kunnen maken. Het leek verdacht, dat zijn schoonzoon, een apotheker, de eigen dommen van Moran met groole- haast te gelde maakte de huizen van Moran wer den bijvoorbeeld voor een spotprijs ver kocht en dat de erfgenaam zoo spoedig mogelijk zijn biezen pakte. Een nauwkeurig onderzoek leidde lot de volgende ontdekking: Na den dood. van zijn schoonvader bood do apotheker van een chemisch instituut te New York een stuk radium te koop aan. Dit was vroeger in een ring besloten geweest, dio in plaats van een steen een klein etuitje liad. Deze ring was in bezit geweest van Moran en maakte deel uit van de erfenis van den apotheker. Volgens verklaringen van vrienden van den overledene heeft deze den. ring eenige maanden voor zijn dood van zijn schoon zoon ten geschenke ontvangen en hij be- schouwe hem als een soort talisman. Nim mer deed hij den ring af. Ook toen hij reeds doodziek in het ziekenhuis lag, hield hij steeds den ring bij zich. De politie is er thans ten stelligste van overtuigd, dat deze ring den dood van Moran veroorzaakt heeft. Hoewel zich in het etuitje slechts enkele milligrammen radium bevonden, moet die hoeveelheid volgens deskundigen voldoende geweest zijn, om den dood van een persoon, die het radium altijd bij zich draagt, te veroorzaken. De apotheker is te New-York in hechte nis genomen. Doodgevallen in een droom. Een 14-jarige schooljongen Benjamin Naylor, te Borough Gr^n, Engeland, werd Maandagmorgen dood in den tuin gevon den. Blijkbaar was hij uit een open venster ter hoogte van 20 voet gevallen. Den nacht te* voren was hij op de kamer zijner ouders gekomen, en vertelde dat hij een akeligen droom had gehad; bij had zijn jonger broer tje uit het raam zien vallen. In den nacht dat liet ongeluk plaats greep, hoorde men hem gillend om zijn moeder roepen; men vond hem half bewusteloos buiten zijn bed, op den grond. Zijn vader vermoedt dat Ben jamin dcnzelfden- droom gehad heeft als 's nachts te voren, dat hij meende zijn broertje le zien vallen, naar het venster ge- loopen is om hem te helpen en zelf toen uit het raAm gevallen is. Verspeeld op de renbaan. De 26-jarige procuratiehouder van een kleine Berlijnsche bank heeft zich ter be schikking van de justitie gesteld. Hij heeft van de firma, bij wie hij 'ongeveer 6 jaar in dienst was, een bedrag van 280.000 Mark verduisterd, dat hij grootendeels op de ren baan heeft verspeeld. Hoewel hij slechts 300 Mk. per maand verdiende, aarzelde hij niet op een enkel paard 5000 Mk. ie wed* den. Toen het verduisterde bedrag 40.000 Mk. bedroeg, heeft hij op een dag 31-000 mark op de renbaan gewonnen, maar in de hoop ook Be rest van zijn schuld te kunnen dekken, verder gespeeld en toen niet alleen zijn winst, maar nog veel meer verloren. De rijke bedelares. De Berlijnsche poIRie drong dezer dagen op uitdrukkelijk verzoek van de buren de woning van een oud vrouwtje in een volks buurt binnen, daar de lucht in de heele buurt bedorven werd door de stank, die uit deze woning kwam. Het vrouwtje was vroe- g'-r schoonmaakster op een van de Bcrliin» schc markten. Zij was eenigen lijd •■ele<W gcpensionneerd, doch sedert dien lijd zij nog dagelijks naar de markt, bcdcldal daar een groole zak met eetwaren bij rikaa» die zij mee naar huis nam en daar riet be derven. De toestand van de woning was van dien aard, dat een der agenten, die er binnen was gegaan, flauw viel. Eéh grooln verrassing voor de poliüa was de ontdekking, dat zich in een viez« slroozak een groot vermogen bevond, be, staande uit oude goudstukken voor een be, drag van 31.000 Mark, voorts 1000 MarS in zilver, 42 000 Mark in Kricgsanleihen, en een spaarbankboekje, slaande op naam van hel vrouwtje tol een bedrag van 116000 Mark. Het vermogen van het vrouwtje werd yoortoopig in beslag genomen. Zijzelf werd in een ziekenhuis opgenomen en maakt hot best. In haar woning hebben zieh reeds andere bewoners gevestigd, maar ondank^ de groote schoonmaak met lysol, het nieuws behang en de nieuwe verf, schijnt de lucht er nog steeds heel wat te wenschen over ts laten. Dnitschland viert feest BERLIJN, 11 Aug. (V. D.). Ter gelegen-» heid van de grondwetfeesten was heden op alle officieele gebouwen de vlag in dei nieuwe Rijkskleuren geheschen. Ook van ettelijke particulieren huizen wapperde del driekleur. De bladen wijden lange arlike* len aan deze gebeurtenis. De Fransche financiën. PARIJS, 11 Aug (Belg. Tel. Ag.). De och tendbladen verblijden zich over het snelle besluiten der werkzaamheden van de Na-? tionalc Vergadering en constateeren hef mislukken der communistische en socialist tische tegenwerking. De bedreigde Herriot. LYON, 11 Aug. (Belg. Tel. Ag,). De uit* voerende commissie van den socialistischen bond van de Rhóne, heeft een dagorder goedgekeurd, waarin men zich uitspreekt tegen het handhaven van Herriot. die mi* nisier in het kabinet-Poincaré geworden is, als burgemeester van Lyon. Het Engelsche mijnconflict. IXJNDEN, 11 Aug. (Reuter). Gommen* taar leverend op de verwerping der bie* schoppelijke voorstellen tot reghling van' het geschil in de mijnindustrie schrijft de „Times" „De leiders der mijnwerkersbonden be-» ginnen te oogsten wat zij gezaaid hebben'.? Ondanks de bevindingen van de Konink lijke commissie, ondanks de bezadigde uit* spraak va® den algemeenen raad van het Vakverbondcongres, blijven de leiders dep mijnwerkers verklareh, dat bet niet nood zakelijk is de loonen te verlagen of de arbeidsuren te verlengen, teneinde de mijnindustrie uit de huidige periode van malaise te helpen. De leiders hebben nu hun politiek gewijzigd, doch deze be we* ging misleidde dé onfortuinlijke volgelin* gen. Op het oogenblik is de mijnwerKera* federatie zonder een te volgen gedrags lijn en de mijnwerkersgedelegeerdeö eiachen bet'uitwerken van een nieuwe po* litiek, zoodat het moeit© zal kosten de mijnwerkersbonden bij elkaar te houden.'® Het Spaansch-Italiaansch verdrag. PARIJS, 11 Aug. (V. D.). De „Ternps^ schrijvende over het Spaansch-Italiaansch vriendschapsverdrag, verklaart, dat het duidelijk is, dat Spanje wil toegeven aaB het verlangen der volken om engere ban* den te vormen. „De stap van Spanje is een nieuw feit in den Europeeschen toestand, welke wij met levendige belangstelling ziéfl gebeuren in verband met dë goede betrek* kingën, die bestaan tusschen Parijs en Madrid. Wij hopen, dat de dag t niet lang zal uitblijven waarop de Latijnsche na* ties een verbond zullen vormen tot bö* scberming der beschaving." De Baltische vloot uitgevaren. LONDEN, 11 Aug. (V. D.). Uit Moskou wordt officieus gemeld, dat de Baltischs vloot voor manoeuvres uitgevaren is Vol* gens berichten uit Riga bevinden zich Ka* meneff en talrijke leiders van het Roods Leger aan boord van het vlaggeschip. De Spanjaarden in Marokko. PARIJS, 11 Aug. (Belg. Tel. Ag). Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat volgens een telegram uit Tetoean, de Spaansche troepen Sjésjoean, zonder ernstigeD tegen-i stand van den vijand hebben bezet. De Spanjaarden hebben stellingen opgeslagen op de heuvels, die de stad omringen. Syrië. LONDEN, 11 Aug. (Reuter). De „Times* verneemt uit Heifa: Het feit, dat de opstan delingen hun operaties hebben uitgebreid tot de bloeiende Ghula-oase rond Damas cus, dwong den Franschen drastische be- slraffings-operaties te ondernemen De meedoogenloosheid van den jonsten con- centrischen aanval op Ghula heeft de tra gedie van Damascus ten top gevoerd De Fransche troepen hebben de hoofdkwartie ren der opstandelingen overrompeld en hef voornaamste bolwerk ingenomen door mid del van loopgraven en het vernielen van munitie-opslagplaatsen en magazijnen De positie der opstandelingen Ï9 aanzienlijk verzwakt. Door het jongste bombardement der Franschen werden duizenden waarde volle hoornen en de meeste dorpen in de oase vernield. Naar verluidt werden 20 van deze dor* pen in brand gesloken, nadat zij door Cl* ressiërs, Afmeensche manschappen en ko* loniale troepen waren leeggeplunderd. De merkwaardige openhartigheid, waar-» mede het geroofde vee en de andere ge< stolen bezittingen publiek in Damascus worden verkocht, geeft aanleiding tot veronderstelling, dat deze troepen door - Franschen waren gemachtigd te plunderen*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2