e o. 20370. DINSDAG 10 AUGUSTUS Anno 1926, Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Leiden. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van hetlen. LEIDSCH DAGBLAD M I PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel. 13ij rcgoUbonneineut belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliiin, uitsluilcnd bij vuoruilbctaling, Woensdags en Zaterdags 50 CU., bij een maximum aanlal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eveulueele opzending van brieven Uq cu. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- eh Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18. „0.18. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den lien Juni 1926, is vastgesteld de volgende veror dening: VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1812 (Gemeenteblad No. 18), op het Rijden, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 26 October 1925 (Gem.-blad No. 23). Eenig Artikel. Artikel .24bis van bovengenoemde veror dening wordt gelezen als volgt: „llel is den bestuurders van motorrijtui gen verboden te rijden door het Paterstraatje, de Iluigstraat en op de Huigbrug." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van jjen 14en Juni 1926. De Burgemeester, AUG. L. REIMER1NGËR, Welh. lo-Burg. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan dc Gedeput. Staten van Zuid-Holland, volgens hun be richt van den 2-6 Augustus 1926, B, No. 4996, (2e aid.) G. S. No. 143-1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar j het behoort, den lOen Augustus 1926. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeesler. 9118 VAN STRIJEN, Secretaris. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat de rekening en verantwoording van de ont vangsten en uitgaven dezer gemeente over 'het jaar 1925, met al de daarbij behoorendc bescheiden, aan den Gemeenteraad is over gelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende iveeriicn dagen ter Secretarie dezer gemeen te ter lózing is neergelegd, en in afschrift, tegen befaling der kosten, algemeen ver krijgbaar zal worden gesteld, AUG. L. REIMERINGER, Welh. Io.-Burgemeester. VAN STRIJEN,Secretaris. Leiden, 10 Augustus 1926. 9119 De Gemeenterekening 1925. Deze rekening toont het volgende beeld: Gewone dienst. (Totaal ontvangsten f 8.129 909.04'/» uitgaven f7.280,548.13 Ba lig slot f 849.360.91'/» Kapitaaldiens t. (Totaal uitgaven f 7.975.126.18 ontvangsten f5.114.114.53'/» ffadeelig slot f2.861.010.64'/» B e d r ij v e n. 'Winslsaldo Gasfabriek f 178.699.95'/» Elecfr.fabriek f339.775.44 „Endegeeat" f 88.425.07'/» Slachthuis f 40.100.10 i (Vorliessaldo Reinigings- en Onlsmeltingsdienst 1225 356.37'/» IVerliessaldo Gemeentelijk Grondbedrijf 28.484.45'/» "f 11.289.68 Gewone inkomsten en uitgaven. Buitengewone inkomsten en uitgaven. Ia 1924 bedroeg het batig slot van den gewonen dienst 1621.551.73'/» het nadeelig Mot van den kapitaaldienst f3.361.877 85'/». Leidsche Reddingsbrigade. Opnieuw een noodkreet van de Leidschf, ReddingsbrigadeI Voor de vijfde maat is mans reeds de haak aan de Belhlehems- hrug, bij het Levendaal, vernield Verder zijn kapol: de haak aan de Hoog- landsche Korkgracht en de Vischbrug, en de ruit van het kastje aan den Mare3ingel, tegenover de Koningstraat. Aan dc vernielzucht schijnt nooit een emd le zullen komen Wij vragen ons en af of het publiek, ten gunsle van het ïocde doel, niet wat beier kan toezien. Voor hel vak-examen in den lelefoon- oust zijn te Amsterdam geslaagd de dames M. C. S. Uljêe en F. J. van Es, etonislen 2de klasse bij den interlocalen 4enst alhier. I» \00Tr 'le' examen Fransch M. O., akte Rat'3 ees,aagd de heer Ch. M t!i if.^ij°r ',le' cxam(n lichaamsoefeningen TO lieer Dlloe on2e stadgenoot,, Gisteren slaagde le Den Haag de heer A. Jansen Hendriks, leeraar aan de Am bachtsschool, alhier, voor de akte N j., machinebankwerker aan de Ambachts scholen. Woensdag 18 Augustus hopen onze stadgenoolen Johannes Lepelaar en Alida Bodijn, wonende Vischpoort in de Koene- sloeg (Hoogewoerd), den dag te hordenken, waarop zij voor 50 jaar len Stadhuize aan gifte gingen doen van hun voorgenomen huwelijk om den 30sten Augustus d.a.v. in den echt te worden verbonden. Het zal den beiden krassen oudjes, die beiden den leeftijd van 73 jaar bereikt heb ben. op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. Door het 4de regiment infanterie wer den hedenmorgen onder Oegstgeest gs- vechlsoefeningen gehouden, waarbij o m. gebruik werd gemaakt van een imitatie- pantserauto, volgens ontwerp van den 2den luitenant C. W. ITarmans, alhier. Het gevaarte, beslaande uit een houten geraamte, overtrokken met groen en grijs geschilderd doek en geplaatst op een daar toe door de firma Huy welwillend afgestaan vrachtauto-chassis, zag er van builen in derdaad grimmig uit. Dreigend stak de loop van 'n machinegeweer naar buiten en men waande zich bijtfens in oorlogstijd, doch wanneer men eens in letterlijken zin een kijkje achter de schermen nam, bleef er van het krijgszuchtig uiterlijk weinig over. Gelukkig maar. Begrijpelijkerwijs Irok het ongewone schouwspel veel belangstelling. Op Donderdag 19 Augustus a.s. zal er wederom een goedkoope trein 2de en 3de klasse rijden van Amsterdam C. S. via Rotterdam naar Breda en terug. Verlrek Leiden voorm. 7.59. aankomst Breda 10.27. Vertrek Breda 7.53 nam aankomst Leiden 9.42 nam. Prijs voor heen en terug vanaf Leiden 2de klasse f2.50, 3de klasse f 1.80. J. van S. heeft zicli bij dc politie be klaagd over het feit, dat zijn patroon J. W. hem eenige klappen om de ooren had ge geven. Tein nadeelo van mej. tó. is gisteravond een rijwielbelastingplaalje pntvrcemd. Geslaagd is voor het gedeelte B van het examen voor gemeentelijke bedrijfs- amblenaren, omvattende boekhouden, han- delsrekenen en staatsinrichting, de heer A. Valkenburgh, alhier. Door A. A. W. is bij de politie aan gifte gedaan van mishandeling door mej. W. die hem op den Lage-Rijndijk met een schoen eenige slagen in den nek zou heb ben toegebracht. Gistermiddag had de 34-jarige schip persknecht M. v. d. O. uit Katwijk het on geluk om met zijn ééno been m een opening van het dek van een schuit, liggende voor een fabriek aan den Zoetenvoudsche-wcg le stappen waardoor zijn beide beenen gedu rende een oogenblik rechthoekig op elkaar stonden. Aanvankelijk merkte de schippers knecht niets, maar na verloop van een halfuur kreeg hij dergelijke pijnen, dat hij geneeskundige hulp moe9t inroepen. Door den E. H. D. werd hij naar het Diacones- senhuis overgebracht, waar bleek, dat Jiij zwahr inwendig letsel bekomen had. (Vervolg van gisteren). 25o. Voorstel tot aankoop van het per ceel Heerenstraat No. 48 en tot beschik baarstelling van de voor dien aankoop be- noodigde gelden (154) De heer KOOISTRA is niet legen het voorstel. Hij acht het echter waarschijnlijk, dat wanneer er een uitbreidingsplan bestaat, het college waakzaam zij. Zoo had 4 jaar geleden dit huis n.l. moeten zijn gekocht. Toen was het voor 17000 te krijgen ge weest. Hij verzoekt B. en W. voorlaan in dit opzicht meer diligent te zijn. Voorts vraagt hij, hoe het terrein zal worden afgescheiden. De heer ELKERBOUT acht den prijs nog al hoog. Z'elf heeft de eigenaar het voor f 7000 gekocht. De heer KNUTTEL onderschrijft dit laat ste. De WETHOUDER zal niet ingaan op de kwestie of men eerder koopen kon of niet. B. en W. zullen echter gaarne tips ontvan gen uit den Raad of iets le koop is. De prijs is niet te hoog. daar ook met be drijfsschade moet worden gerekend. Bij ont eigening zou het z. i. duurder zijn gekomen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 2Go Voorstel: a. tot vaststelling van de vergoeding, be doeld in art 101, le tot en met 8e lid, der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1923, voor de besturen van verschillende bijzondere scholen; b. tot vaststelling van de vergoeding be doeld in het 9e lid van dat wetsarlikel, over het jaar 1923, aan de besturen van verschil lende bijzondere scholen; c. tot verhooging van het voorschot op de vergoeding, bedoeld in het le tot en met 8e lid van meergenoemd wetsartikel, over de jaren 1924,^ 1925 en 1926, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen; d. tot bepaling van den tijd, waarop de sub c bedoelde voorschotten zullen worden uitgekeerd. (149) Conform bestolen. 27o Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de vernieuwing van een gedeelte walmuur langs het Utrechtsche Veer. (155) Conform besloten. 28o Voorstel tot onderhandsche opdracht: a. van het leveren, monteeren en in be- drijfstellen van een volledige door eleclromo- toren gedreven pompinrichfing voor het te bouwen hoofdrioolgemaal der Centrale rio- leering aan den Maresingel, aan de Koninkl. Nederlandsche Machinefabriek v.h. E. H. Begemann, te Helmond; b. van het bedrijfsvaardig leveren van een persleiding van gewapend beton voor den afvoer van rioolwater van het sub a bedoeld hoofdrioolgemaal, aan de N.V. Rijn- landsche Betonbouw Maatschappij, te Lei den. (157) De heer SCHüLLER vraagt waarom altijd in zulke gevallen onderhandse lie aanbeste ding plaats vindt en geen openbare? Wethouder MULDER zegt, dat men in gevallen als deze noodig heeft fabrikanten, die speciaal voor dit werk zijn ingericht en dal zijn er niet veel. Bij openbare aanbeste ding is men niet zeker van degelijk werk. In deze gevallen zijn geen teekeningen alleen gegeven. Aan de aanneming is op deze wijze de firmanaam als 't ware ver bonden. Uit ondervinding is daarom in zulke bij zondere gevallen deze wijze van aanbeste den de beste gebleken. De heer SCHüLLER beroept zich op een recent voorbeeld, dal aldus niet altijd goed werk wordt verkregen, en de heer GROENE- VËLD wijst in dit verband op de badinrich ting in de v. d. Werffstraat. De heer HUURMAN noemt dat geen voor beeld, gezien de tijd (4 jaar terug) toen veel materiaal niet was le krijgen. De heer GROENEVELD wil aandringen op een langor garantie door den leveran cier. Do WETHOUDER zegt, dat er geen regel is zonder uitzondering. Langer garantie kan men niet krijgen. Hij handhaatt de stolling, dat deze wijze van aanbesteding de beste is. Z. h. st. wordt hot voorstel aangenomen. Rondvraag. De heer COSTER meent, dat er meer toe zicht gewenscht is op handwagens, die on beheerd blijven slaan op tramrails. De heer VAN TOL vraagt de raotorsproei- wagen ook eens te sturen naar den Haar lemmerweg. Mevr. v. 1TALL1E dringt aan op strenger toezicht ten aanzien van de vrijheid op dc trottoirs, die misbruikt worden voor hand wagens, uitstallingen, auto's, café-voor- plointjes etc. De lieer WILBRINK dringt aan op ver betering van den spoorovergang aan de Haarlemmervaart. Hierna sluiting. Over deze echte zomerzilting zal men van ons zeker geen overzicht verlangen. Ze duurde 1'/» uur. 't Had nog korter gekundl De Nationale Draadlooze Omroep. Het rapport der Regeerings- commissie. Bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage is nu gedrukt, maar nog niet verschenen, het Rapport van de Regeerings- commissie voor den Nationalen Draadloozen. Omroep, met minderheidsrapporten van de heeren A. Veder en C. van Werkhoven, zegt het „Vad." Niettegenstaande in den boezem der com missie groot verschil van opvatting zich openbaarde, constateerde zij met voldoe ning, dat tenslotte na uitvoerige besprekin gen, toch vrijwel alle leden zich met de hoofd lijnen van het advies hebben vereenigd. Al leen de heer Werkhoven had over de hoofd lijnen eigen inzichten, welke zijn verwerkt in zijn nola. Deze hoofdlijnen formuleerde de commisse ais volgt: 1. Er wordt opgericht een naamlooze ven nootschap Nationale Draadlooze Omroep, staande onder permanent toezicht van de regeering. 2. De inkomsten der omroepmaatschappij bestaan uit een gedeelte der omroep-retri- butie, welke de staat van alle luisteraars heft krachtens een «peciale wet, uitgaande van het departement van waterstaat. Van elk radio-ontvangtoestel wordt éénzelfde bedrag geheven, welk bedrag verdeeld wordt tus>- schen den staat en de maatschappij. 3. Vereenigingen, welke aan nader te stellen eischen voldoen, hebben het recht, gedurende ten hoogste één-avond per week van de omroepmaatschappij het gebruik van een zender te vorderen. Dc commissie is van oordeel, dat op het terrein van broadcasting zooveel mogelijk aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. De commissie kwam met algemeene stem men tot de slotsom, dat een kleurlooze om roep niet gewenscht i9 en dat iedere levens beschouwing, welke niet in strijd is met 's lands wetten, gelegenheid moet krijgen, zich te uiten, terwijl vooral door repressief toezicht zooveel mogelijk moet worden ge zorgd, dat de gevoelens van andersdenken niet worden gekwetst. Als eersten maatregel adviseert de com missie tot de instelling van een Permanen ten Regeeringsraad voor Radio-Verkeer, be staande uit een klein aantal leden, aan wel ken raad, onder verantwoordelijkheid van den minister, het algemeen toezicht over .al le zendinrichtingen ware op te dragen en die in alle gevallen, waarin het ingrijpen van de regeering noodzakelijk of gewenscht is, of bij iedere botsing van belangen, den mi nister van advies kan dienen. Waar de omroep geheel uit de bijdragen der luisteraars zal worden betaald, meent de commissie le moeten adviseeren, het kapitaal der naamlooze vennootschap klein te houden en dit te beperken lot één honderd aandeelen elk van f 25. De commissie adviseert de distributie als volgt le doen geschieden: Dc Vereen. Vrijzinnig Proles- tanlsclie Radio-Ornroep 12 aandeelen De Ned. Christelijke Radio- Verceniging 25 De Stichting Kalh. Radio- Omroep 25 De Stibhting Hilversumsche Draadlooze Omroep 13 De Nederl. Vereen, voor Ra- dio-Telegrafie 5 Dc Stamgroep der Vereen, v. Arbeiders Radio Amateurs of de Sociaal Dem. Aih.-parlij 20 Te zamen 100 aandeelen In de nota_ van don hoer Veder, welke bij dit rapport is gevoegd, worden de bezwaren ontwikkeld, welke genoemde heer tegen de bovenvermelde verdeeling der aandeelen heeft. De commissie denkt zich het beheer van de omroepmaatschappij aldus, dat dit berust bij een directeur onder toezicht van een raad van beheer, bestaande uit zes leden. Uit den aard der zaak moeien volgens de commissie, maatregelen worden getroffen, dat niet allerlei kleine groepjes een zend- avond voor zich opeischen, terwijl aan den anderen kant de vorming van andere dan de tegenwoordig bestaande vereenigingen niet onnoodig mag worden verzwaard. De commissie meent, dat het niet aangaat bij het vcrleenen van de voorgestelde con cessie, iedere verdere broadcasting le ver bieden. Vergunnirigen worden door den mi nister, den permanenten raad voor radio verkeer gehoord, slechts verleend voor zoo ver daartegen geen bezwaren bestaan. De commissie heeft gemeend, de orige- wenschte uitzendingen voldoende te om schrijven door in de concessie-voor waarden op te nemen dat verboden zijn alle program ma's welke strijdig zijff met 's lands wetten of die, waardoor de gevoelens van anders- don kenden worden gekwetst. Daar omtrent de kerkdiensten reed9 een regeling uit de praktijk is opgekomen, welke overal bevrediging wekt, achtte de grootst mogelijke meerderheid der commissie het wenschelijk, dezen toestand te consolidee- -ren. De commissie is eenparig van oordeel, dat het niet wenschelijk is reclame voor be paalde firma's of ondernemingen per radio toe le staan. Bij de besprekingen omtrent' het bedrag der door de luistéraars te betalen retributie, kwam het aan de commissie wenschelijk voor, dit aanvankelijk te bepalen op tien gulden per jaar. De commissie meent' er nog de aandacht op te moeten vestigen, dat bij de door haar ontworpen regeling de verdeeling van de zenduren niet van overheidswege geschiedt. In een afzonderlijke nola licht de heer C. Werkhoven zijn van het rapport afwijkende conclusies toe. Bang bevorderingsregeling Techn. Personeel. Bij ministeriecle beschikking js vastge steld de regeling omtrent de aanstelling en de wijze van opklimming in rang van per soneel bij den Tcchnischen Dienst van het Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie beneden den rang van electro- technisch ambtenaar. De wijzigingen, aangebracht door de nieuwe regeling, komen in hoofdzaak neer op het volgende: 1. De titels vakwerkman-voorman enslo- ker-voorman worden gewijzigd in chef-vak - werkman en chef-stokerin de titels mon teur 2e klasse, instrumentmaker 2e klasse, vakwerkman 2e klasse, stoker 2e klasse, werkman 2e klasse, bureelambtcnaar 2e klasse en teelcenaar 2e klasse vervalt de aanduiding 2e klasse. 2. Een minimum-leeflijd voor vaste aan stelling in de verschillende rangen is ver vallen. 3. Werkman eii werkman le klasse. De raDgen werkman en werkman le klasse wor den beschouwd als afzonderlijke functies, die beide van buiten af worden aangevuld. Niettemin is overgang van werkman naar werkman le klase mogelijk, wanneer werk lieden bij voortduring worden belast met werk, waarvoor de le klasse passend i9 en zij de noodige geschiktheid voor dien rang bezitten. 4. Vakwerkman. Omtrent den overgang uit de werkliedenrangen naar die der vak- werklieden is bepaald, dat voor benoeming BINNENLAND. De cijfers van de Leidsche Gemeentereke* ning over 1925. Antwoord op de vragen der Kamerleden Schaper en Bnlten. Het rapport der regeeringscommissie vooi de Nat. Draadl. Omroep. Het eerste verslag der Scheepvaart-com missie. BUITENLAND. Geen behandeling der schnldenregelingen in Frankrijk vóór het reces. Een Engelsche duikboot gezonken. Viji menschen omgekomen. Haas en twee andere beklaagden te Maag denborg in vrijheid gesteld. in functies, die, ter beoordeeling van den directeur-generaal behooren te worden ver vuld door vakwerklieden, mede in aanmer king kunnen komen de werklieden le klasse, die zich de vereischle bekwaamheid voor die functies hebben eigen gemaakt en de noo dige geschiktheid bezitten. Evenals tot dus ver geeft het voldoen aan het onderzoek A, bij algemeene geschiktheid voor het op te dragen werk, aanspraak op benoeming tot vakwerkman le klasse. Tevens is daarvoor noodig een vaste diensttijd van ten minste 6 jaar, waarvan ten minste 3 jaar als vakwerkman, of in bij zondere gevallen, zooveel vroeger als het dienstbelang noodig maakt. 5. Stoker. In bijzondere gevallen, als het dienstbelang hel noodig maakt, kan benoe ming tot stoker lc klasse vroeger plaats hebben dan na ten minste 6 jaar dienst als stoker. 6. Monteur en instrumentmaker. Voor de vakwerklieden met ten minste 3 jaar vasten dienst als zoodanig en dc vakwcrklieden le klasse, nicl ouder dan 30 jaar, die in het be zit zijn van een diploma ambachtsschool voor het timmervak of;voor eleclricien of van een daarmede gelijkgesteld diploma, dan wel met goed gevolg hebben deelgenomen aan een in te stellen onderzoek naar school ontwikkeling en vakkennis, wordt de mo gelijkheid geopend om bij behoefte te worden werkzaam gesteld als adspirant-monteur (adspirant-instrumentmaker). Na het voldoen aan het vereischte vakexamen en bij vol doende geschiktheid volgt benoeming tot monteur instrumentmaker). Voorts blijft, naast aanwerving van buitenaf, de moge lijkheid van aanvulling der monteurs- en instrumentmakersrangen uit de rangen der vakwerklieden en vakwerklieden le klasse door middel van het vakexamen en een proefjaar. Tot dat proefjaar wordt men eerst toegelaten, wanneer de behoefte tot uitbrei ding van het corps monteurs instrument makers) aanwezig is. 7. Teekenaar. Voor de betrekking van tee kenaar zal voortaan een toclatings-examen worden gevorderd. 8. Bureelambtenaar. Het programma van het vakexamen voor bureel-ambtenaar \s gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de werkzaamstelling van deze ambte naren aan de ingenieurs-bureelen. Het verslag van de Scheepvaartcommissie. Zooals reeds gemeld, zal dezer dagèn ver schijnen het eerste verslag der Scheepvaart- commissie. ingesteld bij beschikking van den Minister van .Financiën met de op dracht na le gaan, of, en zoo ja, op welke wijze bezuinigingen zijn te bereiken op de diensten van de Scheepvaartinspectie en van de Haven arbeidsinspectie en van an dere op de scheepvaart betrekking hebbende diensten en administratie. Het V. D.-bureau verneemt dat dit ver slag. dat ongeveer 240 bladzijden groot is, betrekking heeft op de afd. Scheepvaart van het depart, van Waterstaat, de Scheepvaart inspectie. den Raad voor de Scheepvaart en de Havenarbeidsinspectie. Naar bekend, zijn bij de afdeeling Scheepvaart van het Ministerie van Water staat reeds eenigen tijd geleden bezuini gingen ingevoerd, die overeenstemmen mei de voorstellen der commissie. Voorgesteld wordt de functie van chef van de afd. Scheepvaart te doen vervallen, terwijl een gedeelte der ambtenaren overbodig wordt geacht. De overblijvende ambtenaren zul len, volgens hel voorstel der commissie, moeten worden gebracht onder den chef van een andere afdeeling van het depart, van Waterstaat. (Bij de reeds ingevoerde bezuinigingen zijn zij gebracht onder de afdeeling Vervoer). Wat betreft de Scheepvaart-inspectie stelt de commissie voor te doen vervallen de functies van hoofdinspecteur, inspecteur in algemeenen dienst, een der ingenieurs en van den oudsten admi nistra lieven ambte naar. Verder wordt voorgesteld te doen ver vallen in alle districten de functies* van inspecteur en adjunct-inspecleur.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1