No. 20369. MAANDAG 9 AUGUSTUS Anno 1926, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenü6n, uilsluitend bij vooruitbetaling, .Woensdags gn i^aterdags 60 CU., bij een maximum aantal woorden van 30. i incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 'lO Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden Z 2.36, per week' .vrrriTT.. 55 0.18,.' Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.35 rh portokosten. BH nummer bestaat uit TWEI Bladen EERSTE BLAD. Snmatra-Comité. iBij liet Sumatra-Comité zijn nog de vol gende giften ingekomen: E. L. f5; Familie W. f 25A. K. f20; P. jn W f 10; W. L. D. f25; G. D. 15; mejuf frouw D. G. f5; dr. J. C. M. T. f 10; D. J. 110; saldo rekening van het thans ont bonden Oranjecomité 164.42. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van 1de Moer, Plantsoen 49, gironummer 57471. Heden herdenken onze stadgenoolen J. Teske en H. Brugman den dag, waarop zij vóór 25 jaar als bussenraakers in dienst traden bij de conservenfabrick der firma tieleraan Dros. Volgens goede oude ge woonte is de dag van heden voor de beide jubilarissen tot een waren feestdag ge maakt. Hedenmorgen werden zij in het pnvé- kantoor van de directie ontboden, waar de oudste firmant, de heer A. H. Dros. Run hartelijk toesprak onder dankzegging vooi het vele, wat zij reeds voor de firma ge daan hadden, hetgeen vergezeld ging van de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Den verderen dag hadden de jubilaris sen vrijaf om het feest in den huiselijken kring te vieren. Hedenmorgen omstreeks half twaalf passeerde H. M. de Koningin-Moeder per auto onze stad. De auto vertrok in de rich- Iting Den Haag. Het zal ongetwijfeld velen onzer lezers genoegen doen te vernemen, dat onze oud stadgenoot, ds. J. Hoogenraad, eertijds pre dikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te dezer stede, thans woonachtig te Breda, Donder dag 19 Augustus a.s. zijn zeventigsten ver jaardag hoopt te vieren. Hedenmorgen 11 uur liad hoek Prin- sesseakade hoek Haarlemmerstraat een aan rijding plaats tusschen twee wielrijders, met gevolg dat het achterwiel van den machi nist S. geheel in elkander gedrukt werd. De foorzaak was, dat een auto zich tusschen do wielrijders bevond. De verkeersagent maakte van het geval proces-verbaal op. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is de 4-jarige Mientje S., toen zij de Lange Ag- nielenslraat kwam uitloopen, onder een fvrachtauto geraakt. Hoewel de chauffeur onmiddellijk uit alle macht remde werd de kleine aangereden en tegen de straal steenen gesmakt. Gelukkig kwam zij juist tusschen dc wielen terecht, zoodat zij slechts licht I verwond van onder den wagen te voorschijn I iwerd gehaald. Door G. A. is bij de politie aangifte ge daan, terzake dat hij Zaterdagavond om streeks halfelf in een café aan de Nieuwe- Bccstenmarkt mishandeld zou zijn door zekeren H. van H., die op zijn gezicht een bierglas zou hebben stukgeslagen, tenge volge waarvan hij talrijke snijwonden be kwam. De politie stelt een onderzoek in, Op den hoek nabij de Blauwpoorls- Brug werd gistermiddag te circa drie uur een luxe-auto, bestuurd door den heer G. W. K. uit Hengelo aangereden door de Haagsche tram (H. T. M.), waardoor een spatbord van de auto werd vernield. De oorzaak was, dat de heeT H. niet vol doende acht sloeg op de signalen van den verkeersagent en niet onmiddellijk stopte, toen deze zulks te kennen gaf. Hel is een goed zakenman, die met zijn lijd weet mee te gaan. Zulks heeft de hoer J. H. Laken, Stationsweg, ingezien en Baast zijn sedert jaren beslaande heere-n- salons heden een damessalon annex mani cure geopend, welke is ondergebracht op de •eerste verdieping van genoemd perceel. Via een smaak- en stijlvol gemeubileerdë wachtkamer, waar de gemakkelijke stoelen het wachten wel niet lang zullen doen ge voelen, komen wij in de kapsalon, waar drie eerste klasse coiffeuses gereed staan om de dames naar wensch heur harende bob hen, shinglen, onduleeren, enz. De fraaie eikenhouten belimmeriug met daarin vervatte gekleurd-glasramen, de keurige kaptafels, kortom, de geheele inrich ting werd geleverd volgens on lwerp van den heer v. d. Drift, alhier, die hiermede zeer zeker iets moois tot stand bracht. De cabines, ten getale van vier, zijn door Sen k°u^Gn s°holten van elkander geschei- V,rij wenschen den heer Laken met dezen ieuwen „tak van dienst" veel succe3 toe* 17 7~ Jn Perceel Lage-Rijndijk 46 heeft aieraagmiddag de wed. M. Sepers ~een »ieuwe drogisterij geopend. «f 100r d0 bekwame hand van de heeren jVr^en¥r' ^nijnenburg en Mens, allen te iVrniTf wer<* aan ^et Pand, waarin Gen sehoenmaker9werkplaats ge- ffcevr-n »Tas' ?en geheel ander aanzien ge- Zoowel de voorpui als ook het in wendige van den winkel ziet er keurig uit en maakt een onverdeeld gunstigen indruK. De verkoopsartikelen zijn vrijwel dezelf de, welke men in iedere drogisterij aan treft, te weten: chemicaliën, verbandstof- fenborstelwaren, toiletartikelen, kortom alles, wat men er redelijkerwijs kan en mag verwachten. Morgen Dinsdag 10 Aug. zal ten be hoeve van de Leidsche pelgrims een pro- cessietrein loopen van Leiden H. S. M. naar Kevelaar (Duitschland) via Utrecht. Vertrek 8.21 voorm. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 194 "vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 200 personen. Arbitrage-verdrag met Dnitschland. Een wetsontwerp is ingediend tot goed keuring van het op 20 Mei 1926 te 's-Gra- venhage tusschen Nederland en Duitsch land gesloten arbitrage- cn verzoeningsver drag met bijbehoorend protocol. De memorie van toeliohting zegt o.a. dat na ©enige jaren van onderhandeling over eenstemming is verkregen over een verdrag, waarin, de uitzonderingen op het beginsel, dat rechtsgeschillen behooren te worden on derworpen aan rechtspraak of arbitrage, niet voorkomen en dat overigens getuigt van 'het streven der beide staten om "hun betrek- ikingen op den grondslag van recht en vriendschap te regelen. Ne Nederlandsche regeering stélde er prijs op dat andere, dan rechtsgeschillen aan een verzoenings-procedure zouden zijn te onderwerpen. Een andere wensch was, dat in het te sluiten verdrag aan het Permanente Hof van Internationale Justitie de plaat9 zou worden ingeruimd, waarop deze instelling naar de meening der regeering recht heeft. Aan de dezerzijds gekoesterde wenschen is in ruime mate tegemoet gekomen. Het verdrag omvat ten eerste alle ge^ schillen, die tusschen Nederland en Duitsch land mochten rijzen en niet binnen een redelijken tijd langs den diplomatieken weg mochten kunnen worden opgelost. In ae tweede plaats i9 de regel aanvaard, dat ge schillen omtrent een rechtsvraag aan arbi trage of rechtspraak zullen worden onder worpen en andere geschillen aan een ver zoeningsprocedure. In de derde plaats vindt de erkenning van het Permanente Hof van Internationale Justitie in het verdrag uitdrukking. Het verdrag is zóó ingericht, dal ook wanneer één der partijen ten aanzien van de verkrijging van een oplossing van een rechtgeschil een passieve houding aan neemt, die oplossing door de andere partij eenzijdig kan worden bevorderd. Eveneens is er voor gezorgd, dat gebrek aan mede werking van één der partijen behandeling van een geschil volgens de verzoenings-pro cedure niet kan verhinderen. Art. 2 verdient in zoover genoemd te wor den, dat de daarin gegeven omschrijving van de aan arbitrage onderworpen geschil len afwijkt van die, welke wordt aangetrof fen in art. 36, lid 2, van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Jus titie. In"de eerste plaats wordqn nl. in art. 2 niet slechts de vier groepen 'van geschil len, welke door de genoemde bepaling van het Statuut tot rechtsgeschillen worden ge stempeld, uitdrukkelijk als typische catego- riën opgesomd, doch daarenboven worden zeer in het algemeen in de competentie van het scheidsgerecht begrepen en als zoodanig in art. 2 genoemd: alle geschillen, waarbij de partijen het onderling oneens zijn over een rechtsvraag. Waar internationale geschillen veelal ge schillen zijn over een rechtsvraag, ligt in rechtspraak of arbitrage het zwaartepunt van het verdrag en biedt het dus in de meeste gevallen waarborgen voor eon finale en bindende beslissing. Zoodra Duitschland tot het Permanente Hof van Int. Justitie zal zijn toegetreden, of lid van den Volkenbond wordt, zullen, vol gens de vierde alinea van het slof-protocol, rechtsgeschillen ten aanzien waarvan tus schen partijen geen overeenstemming is be reikt over de vraag, of zij aan het Perma nente Hof van Internationale Justitie dan wel aan een scheidsgerecht zullen worden voorgelegd, op aanvraag van een der par tijen een maand na aankondiging aan de wederpartij, rechtstreeks voor het Hof kun nen worden gebTacht. Aan de Verzoeningscommissie is een per manent karakter gegeven. Ten aanzien van het 9lotprolocol kan nog het volgende worden a an ge teekend: Op aandrang der Duitsche Regeering is, evenals bij de verdragen tusschen Duitsch land en Zwitserland, Zweden en andere landen is overeengekomen, in de tweede alinea bepaald, dat, hoewel het verdrag van toepassing zal zijn op geschillen, welker oor sprong ligt in gebeurtenissen, die vóór het sluiten van het verdrag hebben plaats ge vonden, nochtans geschillen, die in onmid dellijk verband staan met gebeurtenissen uit den wereldoorlog met het oog op hunne algemeene staatkundige be teekenis van de toepassing van dezen regel zullen zijn uit gesloten. De Nederlandsche regeering*heeft daarin echter slechts toegestemd, nadat bij de onderhandelingen uitdrukkelijk tussohen partijen was vastgesteld dat door deze be paling de vraag der verdere behandeling van evenbedoelde geschillen in geenerlei opzicht wordt geprejudicieerd. De Commissie van Overleg P. T. T. De commissie van overleg P. T. T. heeft op verzoek van den directeur-generaal ad vies uitgebracht met betrekking tot het voor nemen om: a. aan de telegraaf- en lelefoon9tationhou- ders boven de thans genoten vergoeding nog een vaste vergoeding toe te kennen van 35 cent per maand voor elk dagelijksch open- slellingsuur, met dien verstande, dat voor ten minste 6 en voor ten hoogste 13 uren openstelling per dag wofdt uitgekeerd. (Voor deze vergoeding zullen niet in aanmerking komen de houders van stedelijke en daar mede gelijk te stellen stations zonder aan sluitingen, de stationhouders, die een bijzon dere overeenkomst met de postadministratie hebben aangegaan, of wier station werd ge vestigd onder borgstelling voor een mini mum opbrengst van het station en de kan toorhouders-stationhouders ^en stalionhou- ders bij den P. T. T.-dien9l voor den tijd, ge durende welken het hulpkantoor, respectie velijk het poststation, voor het publiek is opengesteld); b. aan de station houders voor den post dienst een vergoeding toe te kennen naar reden van f 120 per jaar en per uur: lo. voor de uren, waarop het station voor den postdienst voor het publiek is openge steld: 2o. voor de uren buiten den openstellings- tijd onder lo. bedoeld, waarin door hen ten behoeve van den postdienst arbeid moet worden verricht of gelegenheid moet worden gegeven tot jonderlinge overdracht tusschen bestellers of tot het verdeelen en zetten van correspondentie door bestellend personeel. Hierbij blijft echter buiten beschouwing de tijd, benoodigd voor eenvoudige overdracht van de aan het station aangenomen waar den en zendingen aan den naar het hoofd- of hulpkantoor in verbinding vertrekken- den besteller of hulpbesteller. De hiervoor bedoelde vergoedingen worden niet fenolen door bestellers- of hulpbestel- lers-staliónhouders gedurende de uren, waar voor zij als besleller of hulpbesteller wor den betaald. Wordt evenwel te hunnen huize aan andere bestellers of hulpbestellers gelegenheid gegeven om correspondentie te zetten, dan ontvangen zij voor dezen zettijd wel eener vergoeding naar reden van f 120 per jaar en por uur. Stationhouders-huisge- nooten van bestellers of hulpbestellers ont vangen voor het geven van gelegenheid tot het zetten van correspondentie eveneens slechts dan vergoeding, indien te hunnen huize bestellers pf hulpbestellers, niet-huis- genooten, correspondentie zetten. Voor overdracht tusschen hunne als be steller of hulpbesteller in dienst zijnde huis- genooten en andere bestellers of hulpbestel lers ontvangen ook zij geen vergoeding. Wordt voor het geven van gelegenheid tot zetten van correspondentie in sommige ge vallen thans meer genoten dan bij de nieuwe regelmg, dan kan deze vergoeding voors hands bestendigd blijven. Nadat gebleken was, dat eenige voorstel len, wijziging der ontworpen regeling op bepaalde punten beoogend, niet de instem ming van de meerderheid der vergadering hadden, besloot de commisie van overleg to adviseeren conform de ontworpen regeling, met dien verstande, dat den directeur-gene raal verzocht zal worden, de vergoeding aan de poststationhouders, bedoeld onder 2o.,ook toe te kennen voor het verrichten van an dere werkzaamheden dan „zetten" door an dere bestellers of hulpbestellers ten huize van den besteller of hulpbesleller-station- houder. Scheepvaartcommissie. Dezer dagen zal verschijnen het eerste verslag der Scheejvaartcommissie, inge steld bij beschikking van den minister van financiën met de opdracht na te gaan of en zoo ja op welke wijze bezuinigingen zijn te bereiken op de diensten van de Scheepvaart-inspectie en van de Haven arbeidsinspectie en van andere op do scheep vaart betrekking hebbende diensten en administration. Opheffing pasvisa NederlandPortugal. Naar de „Tel." verneemt, zijn er be sprekingen gaande tusschen Nederland en Portugal om te komen tot de afschaffing van het wederzijdsch pasvisum. Verwacht wordt dat binnenkort deze besprekingen met een gunstig resultaat zullen worden bekroond. Uitwisseling van Deensche en Nederl. boerenzoons. Naar wij vernemen, zegt dc „Tel.", zal het Koninklijk Nederlandach Landbouw Comité te 's-Gravenhage maatregelen treffen, om de uitwisseling van Nederland sche en Deensche boerenzoons mogelijk te maken. Het bureau van het Comité heeft zich reeds tot eenige organisaties gewend, om zich te vergewissen van de animo voor zulk een uitwisseling, welke zonder twij fel zeer nuttig en leerzaam zal kunnen zijn yoor onze jonge landbouwers^ Het kastekort bij de Bossche politie. Naar wij vernemen, heeft het Kamerlid W. Drop zich tot den minister van Justitie gewend in verband met het bericht, dat de met verlof zijnde Commissaris van Politie te Den Bosch bij beschikking van de Arondis- sementsrechtbank buiten vervolging is ge steld. De heer Drop moet tegenover den Minister hebben betoogd, dat, hoe ook de kwestie van de kas-tekorten is of wordt opgelost, het prestige van den Commissaris van Politie zoo is geschaad, dat zijn ontslag of zijn ont slagname gewenscht moet worden geacht. Het soc.-dem. raadslid Jimmink heeft,aan den Burgemeester de vraag gesteld, of ook hij niet van meening is dat, hoe ook de zaak van het kastekort verder afgedaan wordt, de Commisaris van Politie moeilijk op een zoo belangrijken post kan worden gehandhaafd en zoo ja of hij dan bereid is de noodige stappen te doen, die tot de ontslagname van den Commissaris van Politie kunnen leiden? - Naar wij vernemen, zal de generaal- majoor H. C. Fortanier, commandant van de IVe divisie, op 1 October den dienst met pen sioen verlaten en zal dc kolonel Z. A. van de Roemer, commandant van de IVe infan- terie-brigade worden belast met het 'bevel over de IVe divisie. De voorzitter van den Duitschen Rijks dag Loebe heeft Amsterdam bezocht. Voor de Ortsgruppe Amsterdam derReichsbannen SchwarzRot-Gold heeft hij een rede ge houden over de Duitsche grondwet van Wei- mar. Tal van welkomstwoorden werden ge sproken, ook namens het gemeentebestuur door wethouder Wibaut en verder door S.D.A.P.ers. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van het Wetboek van Strafrecht en van de Uitleveringswet in verband met de Verdragen ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen en Ier beteugeling van de verspreiding van en den handel in on tuchtige uitgaven. BINNENLAND. Ingediand is het wetsontwerp tot goedken ring van het arbitrage- en Tereeniginnv verdrag met Dnitschland. Nederland wint den athletiekwedstrijd tegen Belgis en den zwemwedstrijd tegen Dnitschland. Tal van verkeersongevallen. BUITENLAND. De Fransche Senaal aanvaardt de voor stellen inzake amortisatiekas en franc-sta bilisatie. De Nat. Vergadering bepaald op 10 dezer. Allerlei gerechten nil Rusland. Hel Balkanconilict schijnt op vredelieven de wijze Ie znllen worden behandeld. Een verijdelde moordaanslag op den Griekschen dictator. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbond Van den Balkan. Hefc wordt waarschijnlijk geacht, dat do speciale commissie van don Volkenbond, benoemd om over de samenstelling van den Bondsraad te beraadslagen, een bijeen komst zal houden eenige dagen voor de aanstaande vergadering van den Raad, die op 2 Sept. moet aanvangen. Op haar vroegere bijeenkomsten had de speciale commissie eenstemmig het ontweip aan vaard, ingediend door lord Cecil, waarin 9 niet-permanente zetels werden toegewe zen, maar geen aanbevelingen werden ge daan, ten aanzien van permanente zetels, de commissie werd toeD op 26 Juni voor onbepaaldcn tijd verdaagd, in de hoop, dat de moeilijkheid^ betreffende de oischen van Brazilië en Spanje in dien tusschcn- tijd uit don weg geruimd zou worden. Spanje hoeft thans verzocht, dat een nieuwe zitting zal worden* gehouden. Vol aandacht blijft men volgen het ver loop van zaken op den Balkan. Dc Zuid- Slavische gezant te Sofia, Rahitsj is we der naar Sofia teruggekeerd. Hij is in het bezit van een nota aan de Bulgaar- sche regeering, welke hij" zal moeten over handigen, wanneer bij zijn terugkomst nog geen maatregelen zijn genomen om een herhaling te voorkomen van de inci denten aan de Zuidelijke Yoegoslaviscbc grens. De inhoud der nota zal eerst gepubli ceerd worden, wanneer de situatie do over handiging aan de regeering te Sofia nood zakelijk maakt. Er is reden om aan te nemen, dat de nota den eisch stelt van ontbinding van het Macedoni8ch Comité, de uitlevering vraagt vam Yoegoslavische onderdanen, die bij de opstanden der Bulgaarsóhe benden zijn betrokken en voorts bestraffing der schuldigen en toekenning van schadever goeding aan de bloedverwanten der slacht offers van dc jongste incidenten. Volgens betrouwbare inlichtingen zal Yoegoalavië het waarschijnlijk door Bul garije aan te voeren verweer, dat de ro- geering niet in staat is het Macedo- nisch Comité haar wil op te leggen, be schouwen als een erkenning van de supre matie van dit comité in Bulgarije, en zal Joegoslavië daarna verdere stappen doen. De regeering ontkent echter officieel, dat de nota het karakter draagt van een ultimatum, zooals wordt beweerd. De re geering spreekt eveneens de geruchten tegen, dóe de wijziging en het uitstellen van de nota toeschrijven aan den invloed van de groote mogendheden en legt den nadruk op haat pacifistisch streven. DUITSCHLAND. De Maagdenbmgsche moordzaak. Zaterdag is de industrieel Haas te Maagdenburg nog steeds niet in vrijheid gesteld. Op het verzoek om invrijheidstel ling, gedaan door den Oberstaats an walt, heeft de rechter van instructie Kölling ge antwoord, dat hij op grond van het matej riaai, dat hij tegen Haas bezit, aan dit verzoek geen gevolg kan geven en- Rolling is daarop met vacantie gegaan. De toestand is nu zoo, dat de strafka mer het dossier over het geval in handen krijgt en over de invrijheidstelling van Haas zal beslissen. Het onderzoek van het dossier zal waarschijnlijk eenige dagen duren, cn op zijn vroegst kan daarom Haas pas in den loop van deze week in vrijheid worden gesteld. Haas zit nu on geveer acht weken in voorloopige hech tenis. Van een optreden togen rechter Kölling lioort men maar niets! FRANKRIJK. Poincaré blijft vorderen. Het sociale leven. Poincaré heeft in den Senaat hetwets ontwerp inzake de amortisatiekas ver dedigd,zonder daarbij nieuwe gezichtspun ten te openen. Hetgeen ook niet verwacht mocht worden. De Senaat heeft ten slotte met 281 tegen C stemmen de wet inzake de amortisatie kas aangenomen en met 271 tegen 11 st. het wetsontwerp in zake de overeenkomst met de. Banque de Prance. Nadat de regeering de kwestie van ver trouwen had gesteld, nam de Kamer met 418 legen 133 stemmen het voorstel aan om de nationale vergadering op 10 dezer bijeen le roepen om de amortisatiekas onder bescherming der grondwet te stellen. De Senaal deed hetzelfde met 275 tegen 17 stemmen. De Kamer verwierp het additioneels voorstel van den socialist Renaudel met 290 tegen 180 stemmen, dat strekte om het prerogatief van den Senaat te beperken. De schuldenregeling is tot na het reces van de baan. De financieele Kamercommissie heeft zich aangesloten bij het denkbeeld van eenige leden, om een subcommissie van 5 leden le benoemen, welke het dossier der intergeallieerde schulden tijdens het parle mentair reces zal bestudeeren. De rappor teur zou eerst na afloop harer werkzaam heden benoemd worden. Uit de inlichtingen, ontvangen door het departement van openbare werken blijkt, dat de besprekingen, te Douai gevoerd tus schen vertegenwoordigers der mijnen en der mijnwerkers over ioonkweslies tot een tijdelijke verhooging van 15 pet. van het basis-loon zal worden ingevoerd met een tijdelijke verhooging van den duurtetoeslag. Te Cherbourg daarentegen hebben ae bootwerkers, die de houtschepen uit het Noorden lossen, besloten te slaken. Zij eischen 25 franc per dag in plaats van 23. De politie bewaakt de werven. ENGELAND. Het mijnconflict. De mijnwerkers in Derbyshire hebben met 5 tegen 1 gestemd ten gunste van de aanvaarding der voorwaarden der geeste lijkheid als grondslag van onderhandelin gen. Naar men bericht, zijn de gevoelens in de Schotsche mijnstreken sterk verdeeld, en er is voorgesteld, dal een stemming van alle mijnwerkers zat worden gehouden, in plaals dat deze afdeelingsgewijze geschiedt. Noord-Wales, Nottingham, Warwick shire en Durham hebben, naar bericht wordt, ten gunste der voorstellen gestemd. Er bestaat vrij veel verzet in Yorkshire, maar het resultaat aldaar is nog niet be kend. Lancashire is legen de aanvaarding, evenals Forest en Dean. Behalve in Warwickshire waar een gelei delijk toenemend aantal arbeiders weer aan het werk gaat, ligt overal het werk stil in de mijnen, ofschoon in Notts en Derbyshire

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1