No. 20368, ZATERDAG 7 AUGUSTUS Anno 1926, STADSNIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PHUS DER ADVERTENÏIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, f Kleine Advertenti5n, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en .Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ;'10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Ko.ia' Dit nummer besteat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Nederl. Vereeniging van Christenen tot bestrijding van den Oorlog. De conferentie werd gisteravond voort gezet. Een klein koortje zong bij den aan vang de bekende liederen van Kees Bocke; e ze weiden door de talrijke aanwezigen geestdriftig meegezongen. Een persbureau deed opnamen. De heer Ververs liet Ps. 119 1 en 2 zingen, sprak een kort inleidend woord, waarna ds. Warlena sprak over: „Kerk en Oorlog". Spr. vond het moeilijk hot begrip „Kerk" in dezen scherp te definieeren. We zullen hier onder Kerk verstaan de zicht bare geïnstitueerd# gemeenschap in haar pluriforme openbaring. Christus bracht geen kerk, maar hot Koninkrijk Gods, welks trage wegbereiders en feilbare getuigen de elkaar bestrijdende kerken zijn. Spr. zal hier niet van een bepaalde formatie maar van de Kerken spreken, die in Aug. '11 even weer haar greep op de massa herkregen, toen de wereld weg te zinken dreigde en men greep naar des Eeuwigen hand. Niet lang duurde deze „opwekking". De vrede kwam niet, het levenswoord werd niet ge sproken. de kerken, niet berekend voor haar ,taak. verdedigden of verdoezelden de oor- logshcl. Alle zijn zij „vaderlandsche" ker ken, behalve de Katholieke. I-Iaar faalt do kracht voor grootscher taak in internatio naal gebeuren en de machthebbers over vleugelden de kerken, die organen des gees- ites behoorden te zijn. Eens slond de Kerk ,'aan de spits der cultuur, wekte Godsvrede 'of geestdrift voor den heiligen strijd voor den gewijden grond. Thans komt de Kerk achteraan; dit behoeft naar Heerings wooi*} jéen geestelijk verlies te wezen maar is het helaas wel. Zelfs de macht van Z. H. den Paus schoot te kort. Men zegende vliegtui gen. er was slechts een schuchter pogen om te komen tot bestrijding van de oorlogs- zonde. De eenige vredespoging, een verzoek om :ncl Kerstfeest althans niet te vechten, mïs\ukle. Groot is de schuld der Kerken, die de wapens hebben gezegend. De vormoorde millioenen roepen om wraak! Een vrouw verhaalde spr. nog dezer dagen van de vijandschap der proletariërs in het solda tenpak tegen den oorlog en de Kerk, die hen naar het slachtveld dreef. Hooger dan de plechtig zegenende Kerk staat de in wan hoop razende en vloekende soldaat Spr. hekelt de misdadige waanzin der kerkelijke oorlogsbidstonden. Welk godsbe grip huldigde, men daar? Men kreeg den „ouden Duitschen God" en diens collega's in de andere landen. Bij de neutralen was hel voor zooverre bekend, naar spr. weet, niet beier. Men kreeg alleen den Synodalen h.Vredcszondag" en een lippen-schuldbelij denis maar de daden der oorlogsvoorberei ding gingen voort. De dominéés sputterden amechtig over de wereldzin en weeldedorst der dienstboden! De kerken lalen den oor log geworden en wie zwijgt stemt toe. Men krijgt de leger- en vlootdominees om het .moreel der troepen te versterken, maar de benauwenis van de menschenziel die /Zuchtte onder oorlogswee, werd niet ge peild, veel minder verholpen. Men léérde arme jongens zweren bij het machtwoord van den dominee, die de gewetens.chloro formeerde met zalvende praatjes over de „godzalige krijgsknechten" uil Bijbel-ver halen. Wij waren hier in Holland niet beter dan de anderen. Hier te lande zijn 200 van de 2G00 predikanten actief betrokken in de oorlogsbestrijding. Slechts één Synode, die 'dor groote Amerika anschc Presbyteriaan- sche Kerk met 10 1 12.millioen leden ver oordeelde eiken oorlog, ook de verdedigende. De Kerk draagt de geestelijke schat van het verleden, conserveerond wordt zij licht con servatief, haar houding is vreemd aan we reldbegrip,. lijdensbereidheid en offerzin onfbreken en streden ook de vrome vaderen niet. Dc uitlegkunde legde alle anti- oor! ogsleksten uit den Bijbel averechts uit. Kerk en Staat, eenmaal vijandig, vonden elkaar. Aandoenlijk is de belangstelling voor het leger, met minachting beantwoord door de militaire autoriteiten. Zie het ont- tdag-Smith. De voormannon van het Geref. volksdeel ontsloegen hem. omdat zijn ziens- V'ij,:e hotste met traditie en bezit der vade ren. Ook Israëls machthebbers smoordén de stem der profeten Hierna zongen de aanwezigen staande het bekende: ..Ontwaakt gij die slaapt en Rta op uit de dood", waarna een koortje nog een lied zoiig. waarna de confercntielpider de heer Ververs, de hoer en mevrouw War- tena. dio de conferentie morgen niet meer k'itmen bijwonen, dankte voor hun aanwe- zighpid en hun een tot weerziens toeriep. Daarna sloot hij de bijéénkomst met "gebed. Gemeente-archief. Aan het door den archivaris van Lcidc-n, nu dr. J. C. Overvoorde, uitgebracht jaar verslag over het Gemeente-Archief aldaar, ip1 tfDen W^' na ^et voérloopig afslui- n der beschrijving van de archieven van \rvraesorie en van fabricage geregeld voortgegaan met de bewerking van de hierbij aansluitende afdeelingen van hel stadsarchief en van eenige later naar liet Gemeente-archief overgebrachte kleinere ar chieven. O.a. werden bewerkt de archieven der jaag- en trekpaden, die van de bonnen en buurten, de afdeeling militaire zaken en inkwartiering, de collectie De la Court en de daarbij gevoegde stukken over hel zoeken naar de Noord-Oostelijke doorvaart naar China, de bescheiden over de abdij Egmond, enz. De adjunct-archivaris ds. J. W. Verburgl, die in hel verslagjaar met goed g3volg het doctoraal examen in de rechtswetenschap heeft afgelegd, beschreef .voorloopig hel -ar chief van het departement Leiden van de Maatschappij lot Nut van het ALgemeen Hij hpwerkle daarna voorloopig de bescheiden betreffende de Hoogeschool en begon met het vergelijken van een groote verzameling reed3 vroeger voorloopig beschreven eigen domsbewijzen van verschillende hc-rkomst. tot oen aantal van 500 charters. Verder verrichtte hij eenige onderzoekin gen en regelingen, waaronder een onder zoek naar de geschiedenis der Vrouwen- Kraammoodcrs, en naar de brug- en lig gelden. De volontaire mej. Chavannes begon aan de voorloopige bewerking van het archief van de Leidschc Maatschappij van Nijver heid en Handel. De ambtenaar W. P. van Rhijn collatio neerde de doopbriefjes van de Luthersche kerk over de jaren 16771811 en bracht het afschrift van het doopboek der Jezuïeten- kerk over 16701756 en van het trouw boek dier kerk over 16941750 op fiches. De klerken J. P. H. Staats en mej. J. S. M. de Ni? bewerkten de doopboeken der Waalschc Kerk over 16751730 en dc be grafenisregisters over 16691685 Meer en meer wordt behoefte gevoeld aan uitbreiding van de bergruimte. Voorloopig wordt geregeld getracht om ruimte te win nen door vereenvoudiging in de indeeling, in afwachting dat hel ontruimen van de door de politie in het Raadhuis in gebruik geno men lokalen ingrijpender verbetering zal mogelijk maken. De toestand der archiefstukken en verza melingen is zeer bevredigend, behalve die van een gedeelte van het oud-rechterlijk en oud-notarieel archief, hetwelk vóór de over brenging naar het Gemeente-Archief veel dooT vocht heeft geleden. Verbetering kon niet worden aangebracht, daar het oorspron kelijk hiervoor door hel Rijk verleende cre- diet na 1921 niet is verlengd. (In 1926 werd het crediet opnieuw verleend). Inlichtingen werden gevraagd of gezocht door 233 personen, waarvan 74 uit Leiden, 136 uit andere gemeenten in Nederland, en 23 uit het buitenland, waarvan 8 uit plaat sen buiten Europa. Het departement Leiden van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen gaf hel oud-archief in bruikleen; hetzelfde deed de Leidsche Maatschappij van Handel en Nij verheid. Ook werd het archief van Neder- landsch Metlray te Leiden over 1851 tot 1879 overgenomen. Een zeer gewaardeerde aanwinst ontvrng het archief door de overbrenging van de cot- lectie De la Court, waarin naast vele be scheiden van in hoofdstuk genealogisch be lang ook een paar 17 en 18e eeuwsche reis beschrijvingen voorkomen en aantekenin gen over de schilderijencollectie van Fiéler de la Court van der Voort en Allard de la Court. Verschillende aanwinsten werden verkre gen door schenking of aankoop, waardoor 228 bibliotheek-nummers en 876 voor de prentverzameling. Voor Leiden en omgeving is ook zeer be langrijk de aankoop van een serie echels- boeken en teekeningen van A. J. Kouwens en J. E. Kikkert welke aansluit bij de recus vroeger verworven serie. Uitstapje leerlingen Ambachtsschool. Door een twintigtal leerlingen van de Ambachtsschool alhier is onder leiding van den directeur en vier leeraren een vier- daagsch uitstapje naar Noord-Brabant on dernomen. waarbij gekampeerd werd „er gens" op de heide tusschen Bergen-op-Zoom en Woensdrecht. Dinsdagmorgen vertrok ken de jongelui per trein naar Roosendaal, vanwaar de tocht naar het kamp verder per rijwiel werd voortgezet. Van hieruit werden geregeld uitstapjes ondernomen; zoo werd p.m. een alleraardigste boottocht op i de Schelde gemaakt. Het kampleven scheen de jongens uitermate goed te bevallen, zoo dat het een ieder speet, toen gistermorgen de terugreis wederom aanvaard moest wor den, hetgeen op dezelfde wijze, doch thans in omgekeerde volgorde als op de heenreis geschiedde. Directeur en leeraren komt een woord van lof toe voor hun opoffering om ook bui ten de schooluren om het contact tusschen onderwijzend personeel en leerlingen te willen doen bestaan. Bij Kon. Besluit is toegekend de eere- medaille der Oranje-Nassau orde in brons aan J. M. van den Bergh, smidsknecht bij de firma wed. G. L. J. KloosGaastra, al hier. Voor het diploma Steno-Typen (Ned. taaal, 130 letlergr. p. m.), afgenomen door de Ver. v. Dir. v. rpntscholen slaagden de dames G. G. Buys, C. J. Hansclaar, W. Mom- berg en de heer G. de Kramer, allen alhier. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. G. Zwarts, al hier. Geslaagd zijn voor het examen nijver heid-onderwijs de heeren A. van Weeren (akte Nb.) en A. A. Bartelink (Nk.) beiden alhier. Te Den Haag is geslaagd voor het tweede deel notarieel examen de heer, K. H. Bosman, alhier. Het City-theater brengt on9 deze week een uitgebreid programma. Na het Wereldnieuws worden tot voor de pauze de lachspieren danig in werking gesteld. Allereerèt wordt aangevangen met een klucht in één acte „De Jantjes in Egypte"; daarna een geestige twee-acter „De drie musketiers". Vervolgens de film „Ook last van de zenuwen" een bijzonder grappige klucht in 5 acten, waarin de zoo bekende komiek-acrobaat Zigoto in lal van moeilijk heden geraakt, waaruit hij zich echter steeds weer op kostelijke wijze weet te redden Na de pauze krijgen wij -Richard Talmadge in „Een gevaarlijke grap". Richard is n.l. zwaar verliefd, doch.hij loopt een blauwtje, waarover, hij erg zwaar moedig is. Zijn vader, die zich hierover be zorgd maakt, tracht hem sensatie en op winding te bezorgen. Hierdoor geraakt hij in een zaak betrokken, welke hij aanvan kelijk als grap beschouwt, doch die blijkt groote ernst te zijn, en waarin de uitvin ding van de „doodende straal" een belang rijke rol vervult. Kortom het programma is geestig en onderhoudend, terwijl de muziek het goede er aan bijdraagt In het Luxor-t heater het vol gende programma: ten eerste het Journal, gevolgd door oen kostelijke twee-acter „Zi goto bij de Chineezen". Nog voor de pauze „Sporting Life", in 5 acten. Deze film met een gezonden inhoud, waarin we weer on- dervinden, hoe gevaarlijk het is, wanneer liefde in haat verandert, brengt ons in de voornaamste sportkringen in Engeland en is interessant te volgen. Na de pauze een mooie film „Misdaad der jeugd", in 6 acten. Deze misdaad, bedoeld als een grap, waar aan een lichtzinnig jongmensch zich schul dig maakt, brengt een geheele familie ten gronde en doet ons een geschiedenis bele ven met aangrijpende momenten. Het goede spel der hoofdpersonen houdt de bezoekers in spanning tot de laatste acte. In het Casino-theater blijven Watt en V* Walt ook de komende week nog hun triumfen vieren Geen wonder, dat de zaal gisteravond wederom uitstekend bezet was; het inderdaad voortreffelijke spel van de beide J)eensche komieken met hun ori- gineele, beschaafde humor, deed de bezoe kers ook nu weer van de eene lachstuip in dé andere vervallen. Ook het bijprogramma staat hier in bet teeken der vroolijkheid. Het „Hollands Nieuws" brengt ons dit maal o.a op het concours hippique te Hoofddorp en andere sportevenementen. Als hoofdfilm voor de pauze wordt vertoond de comedie in 7 acten „Excuseer", waarin Conrad Nagel debuteert als blijspel-speler en bewijst ook in dit genre voortreffelijk werk te kunnen leveren. Tal van komische verwikkelingen bezorgen <3e toeschouwers een uiterst genoeglijken avond, zoodat wij in het bijzonder zwaarmocdigep deze week een bezoek aan het Casino van ganscher harte kunnen aanbevelen. Volgende week zal Dinsdag en Vrijdag van half zes tot half acht nam. de Jan Stcententoonstelling in het Museum „De Lakenhal" wederom voor f0.25 voor belang stellenden geopend zijn. Voor het concert in het Kooipark, Dins dag a s. nam. te 8 uur door het Stedelijk Muziekcorps te geven, luidt het programma als volgt- No. 1 Marsch Militair, Schuber; 2. Ouverture „Giralia", Adam; 3. „Woron- zo", Wals. Lobitzkij; 4. Fantaisie uit ,Ein Walzertraum". Strauss; 5. „Les Gnomes", Eilenberg; 6. „Ueber Land und Meer", Wals Gung'l; 7. „Die Ehrenwache", marsoh, Lehn hardt. Naar wij vernemen, heeft het Dage- lijksch Bestuur van het Sumalra-Comité- Leiden besloten de voorgenomen Sehaal- collecte, wegens uitstedigheid van een groot aantal ingezetenen, eerst te doen houden in het begin der maand September. Gistermorgen omstreeks 10 uur is de 19-jarige fabrieksarbeidster M. L. op den hoek van Lokhorststraat en Pieterskerk- gracht met haar rijwiel aangereden door een kaasbrik. bestuurd door J. van H. uit Bent huizen. Doordat de bestuurder onmiddellijk het paard inhield werd erger voorkomen en kwam de wielrijdster met eenige schaaf wonden in het gelaat en een losse tand er nog betrekkelijk goed af. Op de Haarlemmerstraat werd gister morgen de wielrijder A. B. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. O., toen deze uitweek voor *en kar, tengevolge waarvan het rijwiel ernstig beschadigd werd. De Commissaris van Politie alhier ver strekt inlichtingen omtrent een heerenrijwiel, dat in den afgeloopen nacht onbeheerd op de Pieterskerkgracht werd aangetroffen. Tengevolge van het breken van een trapleer is de wed. de G., terwijl zij in haar woning aan de Kaiserslraat aan het glazen- Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „to. „0,18.( Franco per post ƒ.2.35 portokosten. wasschen was, naar beneden gestort en op haar achterhoofd terechtgekomen. De ontboden geneesheer van den E. H. D. kon evenwel geen letsel constateeren, zoo dat de weduwe met den schrik vrij kwam. Gelijk bekend wordt Woensdag 11 Aug. in de stichting Voordorp te Leiderdorp een Voordorp-dag gehouden, welke des morgens te halfelf geopend zal worden met een rede van ds. Lekkerkerker uit Bennebroek, die een opwekkend woord zal spreken in het belang van den arbeid der opvoeding. Te lialféén is de Voordorp-reünie, waar aan ieder legen de alleszins billijke vergoe ding van 50 cts. kan deelnemen. Gedurende de middaguren bestaat er ge legenheid de stichting te bezichtigen, opdat men zich kan overtuigen, dat ten opzichte van de verpleging en verzorging alles in perfecte orde is. Voor de kinderen zijn er dan diverse ver makelijkheden georganiseerd, bestaande uit: flesschen slaan, blokjes rapen, prijsjes knip pen, spelen, enz. Tegen 6 uur begin het avondfeest, waarbij verschillende sprekers het woord zullen voeren, afgewisseld door muziek van bet Leiderdorpsche fanfarecorps en zang van het Voordorp-koor. Niemand verzuime dien dag aanwezig te zijn. PREDIKBEURTEN. Voor Zondag, 8 Augustus. Leiden. Evang. Lulh. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Ph. L. G. Sleenbeek van Zaandam. Ver. van Vrijz. Ilcrv. (zaal Volkshuis): Voorm. halfelf, ds. IC. H. Boersema. Remonstr. Ger. Gem.: Voorin, halfelf ds. H. G. Cannegieler van Haarlem. Doopsgez. Gemeente Voorm. 10 uur dr. C. D. Sax, van Oude-Wetering. Egli-se Wallonne: dimanchc a dix hcures el demi-heures du matin, mr. A. Ie Gras, pasteur a Bois-le-Duc. Vrije Kalh. Kerk (Stille-Rijn 1 a): Dienst om halfelf voorm. (Zaterdagavond 8 uur Vesper en lof) Alphen. Nod HerV. Kerk (^ulianaslraal): Voor. 10 uur, ds. Ecrtiard van Kethel; nam. 7 uur, ds. De Bruin. Hulpgebouw Gouwsluit: Nam. 7 uur, ds. Eerhard. Ned. Herv. Kerk (Oudhoornschewegj: Voorm. halfelf, ds. J. van Linschootcn. Evangelisatiegebouw (Hooftstraat): Voor middag 10 uur, de heer v. d. Hoek. cand. te Bilthoven; nam. halfzeven, ds. Beeken kamp van Leiden. Géref Kerk (Raadhuisslraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, d9. Roenen van Putten. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer v. d. Heijden van Wassenaar. Boskoop. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10.15 de heer N. J. Pattist van den Haag. Salvatorie: Voorm. halftien ds. Aalbers van Ouderkerk a. d Usel; nam. 6 uur prof. Ilaitsema van Groningen. Ned.-Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds heer Bouwman van stellendam. Geref. Kerk: Voorm. en nam. 6 uur ds. Fernhout. *r Eazerswo ude. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer de Wit. cAnd. te Noord wijkerhoul, nam. halfacht de heer de Jnge van Boskoop. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. hall- acht, ds. Gis oen. Hillegom. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ver heul van Gouda, nam. geen dienst. Geref. KerkVoorm. 10 en nam. 5 uur, ds. M. Post van Bunschoten. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (afscheidsrede) dé. Zwiep. Katwijk aan-Zee. Geief. Kerk Voorm. 10 u. en nam. 6 uur, ds. Hagenbeek, van Vlaardingen. Katwijk aan den Rijn. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Meyering. Koudekerk. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Sun- dermeyer van St. Nicolaesga-. nam. halfze ven ds. Mulder van Zoeterwoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur ds. Dekker, em -pred. te Scheveningen. Lisse. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Kiehl van Hoorn, nam. 6 uur de Hofstede van Noordwijkerhout. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur dr. K. Wielenga van Voorschoten. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Jongeleen van Hilversum. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, lccsdienst. Ncd.-Prot. Bond: Voorm. 10 u. 15 ds. A. Trouw, van Heemstede BINNENLAND. Twee personen te Rotterdam geariesteek, inzake de inbraak te Gouda. BUITENLAND. Frankrijk en de financieele overeenkom* sten van Washington en Londen. Een Amerika ansche zwemt over het Kanaal. Oegstgeest. Ned.-Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur ds. A. Burger van Oosterwicrum. Sassenheim. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. L Boer van Vriezenveen; nam. 5 uur de. L. D. Poot van Haarlem. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur ds. Houtzager van Reeuwijk. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam, 6 uur ds. Joh. Jansen van Leiden. Ned. Herv. Kerk. T w a a 1 f t a 1: Te Zuidlaren (alph.); Ji Boonstra, Gieten; W. F. Dikboom, Wilder^ vank; J. G. Franck, Coevorden; H. de Groot Emmen; F. L. Kan, Bovensmilde, B. R< Knoltnerus Vries, C. Koenehoop Meppel, J M. Natzijl, Langezwaag; W. G. Planten Goor, A. N. Pijnacker Hordijk, Sappemeer; J. N. Seulijn, Bennin^wolde; P. A. Tichci laar, Beilen. Aangenomen: Naar Diepenheim. (loez.), A. Weedcr le Koog a. d. Zaan. GereL Kerken. T w e e t a l: Te Kampen D. van Dijk U Groningen en A. J. Bouma te Wenswerd. Gerei. Gemeente. T w e e t a 1: Te Sliedrecht: J. R. van Oordt le Opheusden en M. A. Minderman le Lisse. v Ned. Herv. Kerk* Algemeene Synode. 1 XV. De president heel den heer G. J. van def Flier Jr. welkom, die als secundus van den secretaris dezen bij de vervulling van zijD werkzaamheden zal bijstaan. In behandeling komt een rapport van den heer Tammers over een motie en een ver zoek over een voorstel tot wijziging van het Reglement op het examen. Het voorstel is van dr. C. J. Niemeyer, die van oordeel is, dat de klachten over minder voldoende be kwaamheid van sommige leden der prov. kerkbesturen en over ongelijkheid in het af-, nemen der examina door de onderscheidene kerkbesturen, gerechtvaardigd moeten hee- tcn. Daarom stelt hij voor, twee examen commissies in het leven te roepen. De eene gevestigd le 's-Gravenhage wordt gevormd door leden uit Noord-Holland, Utrecht, Zuid-, Holland, Zeeland en Noord-Brabant met Limburg; de andere te Zwolle door leden uit de andere provinciën. Tot leden zijn be-, noembaar alle in het ressort wonende predi- kaplen, emeriti en eervol ontslagen predi kanten met emeritaats-bevoegdheid. Elke commissie bestaat uit zeven leden met hun secundi. Aan hen wordt opgedragen een van de zeven vakken waarover het examen loopt. Zij worden benoemd door de Alg. Sy node uit voordrachten van twee personen voor elk examenvak afzonderlijk ingediend door de provinciale kerkbesturen. Hun zit- tingstijd is zeven jaar. De voorsteller heeft deze hoofdgedachte nauwkeurig in aan te brengen mglemenls-wijzigingen uitgewerkt. De motie, welke het rapport behandelt, is ingediend door de classicale vergadering van Emmen, aandringend op wijziging van het reglement in den geest van een artikel van dr. Obbink in het Weekblad voor Christen dom en Cultuur. Het verzoek komt van het congres voor Christendom en Cultuur en dringt aan op het vragen van een bewijs, dat de examinandus met goed gevolg lenta- mina heeft afgelegd in paedogogiek met daarbij bchoorende practische oefeningen. De commissie wil motie en verzoék aan stonds ter zijde leggen, omdat zij geen be paalde voorstellen bevatten en gedeeltelijk ook afkomstig zijn van een congres, welk? leden niet allen lot de Ned.-Herv. Kerk be hoorden. Over het voorstel van dr. Niemeyer is de commissie verdeeld, d. w. z. de meerderheid op één lid na, wil het afwijzen le. omdat het karakter van het proponents-examen wegvalt; 2e. omdat zij niet erkent, dat het examen zoo slecht wordt afgenomen als de voorsteller meent, terwijl zij niet inziet, dat het dan beter zal gaan, 3e. omdat het vol strekt niet zeker is. dat de meest geschikte personen tot examinatoren zullen worden benoemd. Volgens de grondgedachte van den voorsteller #is het examen een controle op het academisch onderwijs, terwijl het inte gendeel bij dit examen de vraag i9, of een

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1