HTGOEDE KWALITEIT De Hot der Leugenen DUS EISCHT Ho. 20364. LEjDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 Augustus Tweede Blad Anno 1926. 6EMEN6D NIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. STAAT AAN DE SP9TS UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Vfi ?4 diep eeuoe« in den PU'. en Verkeersongevallen Gis- {er middag omstreeks 3 uur reed dr. G O per rijwiel op de Laan vdü Meerdervoort even voorbij de Regenlesselaan in Den Haag in de richting van het Valkenbosch- plein. Een vrachtauto van restaurant Pie.- pers reed hem achterop. Toen er 'n tram Hit de andere richting passeerde, haalde de auto den dokter in, waarna een aanrijding Volgde. Dr. O. kreeg een beenbreuk en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Te Venlo, aan het kruispunt Moerdijk- «traat, heeft gistermiddag een botsing plaat3 gehad tusschen een auto, bestuurd door mevrouw S. W„ en een motorfiets met zij span, komende uit de richting Nijmegen, be stuurd door den heer H. A. Koore uit Am sterdam. Op de duozitting zat de heer S. de Waal, in het zijspan mevr. M. van Oosten, heiden eveneens uit Amsterdam. Motprfiets en zijspan werden ondersteboven geworpen tn de berijders, meters ver weggeslingerd. 2ij werden alle drie naar bet R.-K. gast huis gebracht, waar bleek, dat het ongeluk betrekkelijk goed was afgeloopen. De heer Koore had den rechter enkel verzwikt en lichte kneuzingen aan de rechter bovenbeen- spier; mevrouw Van Oosten was aan neus cn voorhoofd verwond en de heer Simon de ÏVaal had den recht erboven arm ontwricht in had kneuzingen aan hand en schouder. Alle drie werden, na verbonden te zijn, uit het gasthuis ontslagen. De motorfiets werd erg, de auto maar i .weinig beschadigd. Te Vlaardingen is door de politie gearresteerd de 26-jarige kantoorbe- ttiende bij de Posterijen R. P. Om kastekor- j ien te dekken schijnt hij valschheid in ge- j schrille met uitbelalingsstaten der Rijks- j postspaarbank te hebben gepleegd. Het te- kort bedraagt vermoedelijk f 2600. Hij zal ter beschikking der Justitie te Rotterdam worden gesteld. Een zwerflustig jong- mensch. Zaterdag is door de politie uit 's-Gravenhage te Schiedam aangebracht de minderjarige C. van L., die daar zwervende (Vvas aangetroffen. Dit jongmensch schijnt zijn neiging lot zwerven maar steeds niet te kunnen be dwingen, in de afgeloopen maanden is hij door de politie 19 maal zwervende aange troffen en ter beschikking van de Schie- jiamsche politie gesteld. Om aan zijn uitstapjes een einde te ma ken, is hij nu naar het Rijks opvoedingsge sticht te Hoenderloo gebracht. Oplichting. In Utrecht 19 aangehouden de 49-jarige Letlander E. LW. S„ een koopman zonder vaste woon plaats, verdacht van oplichting ten nadeele van J. S. van den Nieuwen Binnenweg le Rotterdam, voor f 4500. Hij was van Den Haag al op weg naar de grens. Weer gesmokkeld vee? Gis terenis weer een verscherpte controle uitge diend op het vee. dat naar de veemarkt te Rotterdam gebracht werd. Het gevolg hier van is geweest, dat aan den ingang een koppel koeien, bestaande uit 28 stuks in beslag genomen is. De dieren zijn naar het abattoir overgebracht, waar zij onderzocht zullen worden. Men vermoedt, dat de dieren Uit Zeeuwsch Vlaanderen gesmokkeld zijn. Nader bleken er van inderdaad drie be smet. Deze dieren zijn direct afgemaakt Nabij Weert dan de Belgische^ grens heb ben Zondag Nederlandsche tolbeambten be slag gelegd op 10 Belgische koeien, komende uil de Kempen. Een vreemde timmerman. Zondagavond plaatste de 23-jarige tim merman N. D. ie Rotterdam zich op den Schiedam9chedijk voor twee surveilleerende agenten. Toen deze politiedienaren den man aanmaanden op zij te gaan, was het ant woord van den timmerman allesbehalve [vleiend voor de politiemannen. D. nam een bokshouding aan en vloog op een der agen ten af. Hij werd evenwel gegrepen voor hij had kunnen slaan maar het gevolg was, dat. èn aanvaller èn aangevallene-terecht kwa men in een groote ruit van een winkel. Dc agent bekwam snijwonden aan oor en han den en moest den aanvaller een oogenblik loslaten. Deze stapte daarop naar den tweeden agent en probeerde dezen even eens door een ruit te werpen. De opzet mislukte. D. werd gearresteerd en onder heftig verzet naar het bureau aan de Groo te Pauwensleeg overgebracht en aldaar in bewaring gesteld. Huis ingestort. Gister- middag slortte een verdieping van een in afbraak zijnd huis in de Zandstraat te Rot terdam plotseling in. waardoor de 38-jarige slooper G. F. R., wonende in de Warmoe- ziersstraat, en zijn 23-jarige kameraad J. v. K.. aan den Goudschen Weg wonende, van een hoogte van 3V» meter omlaag stortten. De mannen, die beiden eenige kneuzingen bekwamen en klaagden over inwendige pij nen, zijn ter observatie naar het Ziekenhuis vervoerd. Verduistering De firma D., aan den Zuid-Blaak le Rotterdam, han del in galanterieën en speelgoederen, had een reiziger in dienst, tegen wien men den laatslen tijd achterdocht koesterde. Daarom schreef men aan den reiziger, die in Amster dam woont, dat een controleur met hem mee zou gaan, als hij naar de kermis te Leeuwarden ging. Dit bezoek zou de vorige week Dinsdag plaats hebben. Maandag kwam er evenwel een brief van den reizi ger, dat hij niet naar Leeuwarden kon gaan, maar dat de controleur hem den volgenden dag in Uilgeest zou kunnen ontmoeten Dinsdag is de controleur naar Uitgeest gegaan, maar de reiziger, de 23-jarige S., bieek onvindbaar. De controleur is daarop terstond naar Leeuwarden gereisd, maar ook hier was S. niet le vinden. Een onder zoek bij de afnemers van de firma D. wees uit, dat S. bij enkelen gelden geïnd had. Dit geld, totaal een bedrag van ongeveer f 1000, heeft hij niet verantwoord. De firma heeft daarop een klacht tegen S. ingediend. S. is voortvluchtig. Rij wi.eldieven. Zondag kreeg de brigade-commandant der mare chaussee I te Terneuzen \dt Hansweert be richt, dat daar des nachts een aantal rij wielen waren ontvreemd. Verschillende bri gades werden gewaarschuwd en de toe gangswegen bewaakt, met hel gevolg, dat de brigade te Philippine de gebroeders Maes van hei Heike (N.-Br.) aanhield; mannen, die le samen reeds 28 jaar gevangenisstraf achter den rug hebben. Dezen erkenden te Hansweert rijwielen le hebben weggeno men; het waren oude en toen zij door de marechaussee weiden vervolgd, hebben zij die achtergelaten en daarna de nieuwere, die zij bij zich hadden „gevonden". Zij zijn naar Middelburg overgebracht en ter be schikking van de justitie gestold. Een honderd-jarige. Zon dag heeft de heer J. van den Bos te Zand- voort zijn honderdsten verjaardag gevierd. De jubilaris geniet nog steeds een zeer goede gezondheid. Des middags om 12 uur complimenteerde het college van burge meester en wethouders den jubilaris en des namiddags werd een receptie gehouden, waar druk gebruik van werd gemaakt. Een groote feestelijkheid werd van dezen dag niet gemaakt, daar juist Vrijdag j.1. de oud ste dochter van den beer Van den Bos. die 79 jaar was geworden, begraven was Dit was het eerste kind, dat de 100-jarige door den dood verloor. Inbraak De eigenaresse van een melkinrichting in de Kinkerslraat le Amsterdam zou gisterochtend in de stad inkoopen gaan doen. Omstreeks 10 uur ging ze op slap, nadat hel aanwezige kasgeld, zijnde ruim f225, in de boven den winkel gelegen woonélage in een op#en schoorsteen staande glazen beker was gedeponeerd Toen de juffrouw in den middag terug keerde, bleek, naar het „Hdbl." meldt, dat ongenoode gasten met behulp van valsche sleutels de winkeldeur hadden geopend en zich via de zaak naar de woning hadden be geven, waar de glazen beker geledigd bleek te zijn. G e va 1 l e n. In het Binnen- gasthuis le Amsterdam is een 20-jarige man overleden, die bij het aanbrengen van een hijschbkik in het ketelhuis der Centrale „Noord van een hoogte van circa 15 M. was gevallen en daarbij een zware hoofd wonde had gekregen. Niet herkend. Naar wij vernemen, zegt de „Tel.", is de spoorweg ambtenaar N., die met zijn collega R. in de 3de klas wachtkamer van het station Naar- den-Bussum de kas opmaakte, toen deze door een man met een revolver in de hand werd geplunderd, thans ook met B.. den verdachte van den roof-overval op de Boaz- Bank te Bussum, geconfronteerd. Evenmin als de ambtenaar R., heeft de heer N. den verdachte positief hunnen herkennen. Overigens is het justitieel onderzoek nog in rollen gang. Successievelijk worden de verschillende getuigen, in totaal ongeveer 10, dooi<r£& AmsftTdamsche justitie met verdachte geconfronteerd. Branden. Ineenperceel in de Van Halstraat le Amsterdam is een kleine brand ontstaan doordat een vrouw, die een spiritussnelsloomer met waterketel bij een kinderledikantje had gezet, waarin een kindje van 6 maanden te slapen lag, dat op dokters advies moest worden ge stoomd, ve.moedelijk door vermoeidheid overmand, in slaap geraakt is. Toen heeft bet vuur het ledikant je, de gordijnen en het vloerkleed aangetast. De vrouw kon het kind nog uil het ledikantje halen-, het had geen letsel, maar de moeder had brandwon den aan de handen bekomen. De brand is door de brandweer met eenige emmers wa ter gebluscht. Zaterdagnacht is le Zevenaar hel café ..De Grens" van Roggeveen geheel afgebrand De oorzaak is onbekend. Te Ooslvoorne is de zoogenaamde „Gaayen Stêe" met schuren en al een prooi der vlam men geworden. Er kon niets gered worden. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Waarschijnlijk is hooibroei de oorzaak. Gisteravond brak midden in het dorp Putten op de Veluwe brand uit in een dub bele woning. De vlammen sloegen snel om zich heen en het door twee gezinnen be woonde huisje was binnen korten lijd ge heel verwoest. De brandweer, die, dank zij het feit, dat er absoluut geen wind was, werkelijk nog iets kon uitrichten had het meeste succes mei het omhalen der muren. Verzekering dekte in dit geval niet de schade Weldra zal deze gemeente een motor brandspuit rijk zijn! Een wraaktocht van Lil-! lipulters. Zaterdagmiddag hebben vijf leerlingen van 4 lot 7 jaar der R.-K. be waarschool le Broekhoven zich door inklim ming toegang verschaft tot de leeriokalen. Zij hebben in drie vertrekken de leermid delen uit de kasten gehaald en deze gedeel telijk vernield en verbrand. Zij werden in hun vernielingswerk gestoord door de komst van een zuster. Men vermoedt, dat de van- daaltjes gehandeld hebben op aanstichting van één hunner, die zich bij prijsuitdeeling verongelijkt achtte. De schade wordt op 5 a 600 gld. begroot. Brandstichting. Te Win schoten is vrouw J. N. gevankelijk binnen gebracht, verdacht van brandstichting in haar eigen woning te Onslwedde. Zij heeft een bekentenis afgelegd. Godsdienstonderwijzer in de cathecliisatieles; Waartoe is een mcnsch op aarde? Leerling, zoön van een klaag-gragen va der: Tot belastingbetaler, zegt mïra vader, mijnheer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Brussel (Ned. Ev. Gem.): D. Kuilman te Borne (Ov.). Drietal: te Vlaardingen: J. H. Th. Rap- pard te Barneveld; L. G. Bruyn le Oene en P. de Looze te Renkum. Bedankt: voor Nieuw-Beierland J. G. Woeldcrink te Randwijk. Gerei Kerken. Beroepen: te Emmpn: F. H van Loon te Smilde. Tweetal: te Ede: S. W. Bos le Dokkum en J W. Esselink te Eindhoven Aangenomen: naar 'sHertogenbosch. D. de Wit te Berlikura. RECLAME. 8811 Bedankt: voor Zeist: J. van Herksen le Hillegom; voor Genderen A. B. W. M. Kok te Wommels. Chr. Gerei. Kerk. Beroepen: te Maassluis: J. Recsink te Aal ten. Tweetal: te Zwijndrecht: J. L. de Vries te Rijnsburg en W. Kremcr, cand. Ie Zwolle. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. XL De president opent mei de voorlezing van het achtste hoofdstuk van den Brief aan de Romeinen en spreekt zijn vreugde en dank baarheid uit over den feestdag van heden. Aan de Koningin-Moeder wordt een telegra fische-geluk wen sch gezonden. De heer C. J. van Paassen heeft zijn be noeming tot secundus-lid van de Alg. Syno dale Commissie aangenomen. De heer Idenburg rapporleert over een brief van de door de Synode benoemde com missie voor Diaconale Armenzorg, welke vergezeld gaat van een uitvoerig rapport en een antwoord is op hetgeen de Synode d.d. 19 Sept. 1925 heeft medegedeeld met be trekking tot de verwerping van de voorstel len dier commissie. Bedoelde voorstellen zijn haar toen teruggezonden met hel ver zoek te overwegen, in hoever kan worden voldaan aan het voorstel van de classikale vergadering van Heerenveen tot instelling van een „algemeenen raad van advies", of aan de wenschen, uilgesproken in de klassi kale vergaderingen van Nijmegen, Zierik- zee, IJzendïjke en Deventer lol het maken van een eenvoudiger regeling. Het rapport is ter visie gelegd, gelijk een rapport van den heer Van Zwet, over de ad viezen van kerkelijke besturen betreffende combinatiën (in vertrand met art. 22 van het Reglement op de Predikantstraklc men- ten). Alsnu komt aan de orde het verslag van kerkvisitatoren in sommige deelen van Gel derland, Zeeland, Utrecht. Friesland. - Gro ningen, Noord-Brabant met Limburg en Drente, t. w in 24 classes en in 2 gemeen ten van hel Waalsch ressort. Sommige leden merken op, dat geens zins overal de hand wordt gehouden aan de toepassing van het Reglement op de Gene rale Kas. Ook is in sommige gemeenten de regeling van de administratie der diaconie- goederen van dien aard, dat daarin verande ring moet worden gebracht. Daarom is het noodig, dat er voeling zij tusschen kerk visitatoren en de classikale besturen. Inlus- schen is het zeer gelukkig, dat kerkvisitato ren bevoegd zijn lol onderzoek, en dat dit onderzoek nauwgezetter kan zijn dan vroe ger het geval was. Na de persoonlijke kerkvisitatie wordt de schriftelijke over 1924 behandeld Volgens de tabellen bedroeg het zielental (zonder dat de juistheid van dit cijfer kan worden geconstateerd) 3.044,308 Het aantal lidma ten: in Gelderland 131.175, in Zuid-Holland 178,915, N. -Holland (ontbreekt); Zeeland 49,752, Utrecht 52.117; Friesland 51,696; Overijsel 94.040; Groningen 33,101 Noord- Brabant met Limburg 19,802; Drenie 30.721, Waalsche kerken 6863 Het aantal gedoopte kinderen in 1923 en 1924 95.440 en het aantal gedoopte volwas senen 3562. liet aantal ingezegende huwelijken in 1923 en 1924 11,378. Het aantal mannelijke catechisanten in 1923 en 1921 123.309. en het aantal vrou welijke 146,643. Op belijdenis werden in 1923 en 1924 aaixgenomen 20,085 mannelijke en 27,221 vrouwelijke lidmaten. Het aantal overgangen, die bekend zijn van andere kerkgenootschappen naar de NederL Hervormde Kerk bedroeg 1075. Om gekeerd van die kerk naar eldeis 899. De diaconie-inkomsten (buiten het batig saldo) bedroegen in 1923 f 6,645,312.30'/* cn in 1924 f 6,844,396.78l/2. De uitgaven in 1923 f6,438.295.33, in 1924 f 6,665,549.477». Het bedrag der collecten was in 1923 f 1.381,046.72, in 1924 11.465,294.54. Het aantal doorloopend ondersteunden bedroeg in 1923 en 1924 23,759; dat der lijdelijke ondersteunden 14,627. Het verslag geeft aanleiding tol verschil lende besprekingen welke onder de aan dacht van de provincie zullen worden ge bracht. Ds. Gravemeyer wordt dank betuigd voor het opstellen van den brief aan de kerkera den, die de mededeeling van de ondersteu ningen uit de Genrrale Kas zal begeleiden. Bodegraven. Aan het pbslkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulp- postkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 3657.65 en terugbetaald f 7293.74. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4862. 't Bedrag der stortingen op den Postche que en Girodienst in de maand Juli is f 127,566.67. 'I Bedrag der uitbetaalde che ques f 76.496 10. Door de Jury, bestaande uit de heeren M. Vink te Leiden, Joh. C. Geyp te Leiden en P. Martin Zijderlaan te Hilversum, wer den in het concours te Nieuwerbrug de vol gende prijzen toegekend: Vierde afdeeling: Gem. Koor, Excelsior Nieuwerbrug 315 punten le prijs. Looft den Heer Ter Aar 275 punten tweede prijs. •Naar hel Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. »;Hel zaKmisschien niet gaan,' opperde i Mallory, „hem te verteilen, dat zijn vrouw 'Daar Amerika teruggegaan is? Dal zal hij Fel niet geloovenj1" i.Hij zou het niet gelooven, want hij weet beter. Tweemaal in de week ontving hij een rapport van Mac Kensie. Hij weel, dat ze hier is in Mac Kensie's huis. Maar boven dien, als we hem konden wijsmaken, dat ze "werkelijk naar Amerika was vertrokken, ik u de verzekering, dal hij haar dan on- huddellijk zou nareizen. Jullie kent den Prins niet. Als hij zich iets in het hoofd zet, floet hij het ook." „Dan kunnen we niet anders doen ,dan te Feigeren hem tot haar toe te laten, en hem le zeggen, dat het nog gevaarlijk zou zijn, «aar aan zulk een schok bloot te stellen," ond Mallory. „Eigenlijk doen we het Sesle, em maar gevangen te nemen en onder ~s arm naar Novodnia terug te zen- „Je bent wel een beetje overmoedig, jongeman," zei Mac Kensie. „Pas op, dat je a k11 overmo<?d niet in den pul geraakt.'" „Acb, Mac Kensie." lachte Mallory. „We Jkorn™n Wuer,k sen°e» hebben om etf uit te Op he. ooEfenhük echter kunnen we niet anders doen dan afwachten. Zullen we elkaar morgen om dezen tijd hier weer aan treffen? Om drie uur heb ik een samen komst in den tuin met mevrouw de Prinses. En nu ga ik op mijn middagmaal aL Merk waardig, wat een honger krijgt men van dat samenzweren. Wie eet er mei mij?' „Tk ga mei je mee." zei ik. HOOFDSTUK V. Mallory en ik gingen naar den Boulevard St.-Michel en vonden met eenige moeite een plaatsje op het terras van het Café du Panthéon. Zeker de helft van de menschen, die daar zaten, schenen Denis Mallory le kennen en van alle zijden groette men hem VTOolïjk, met opgeheven glas. „St.-Denis" rj^pen ze hem toe ik vrees zeer, dat het ironie was! Maar ik wil daarmede geen kwaad van hem zeggen: er waren er genoeg onder hen, die mij ook kenden, en voor mij ook een bijnaam hadden! Hij nam natuurlijk weer absint, ondanks mijn protest, en goot de helft van zijn glas ineens in zijn keel. Wij gingen later eten in Boulants restau rant, en dronken een uitstekenden wijn bij den waarlijk voortreffelijken maaltijd. Mal lory was stil en verstrooid; hij at en dronk als het ware machinaal. Niets kon hem uit zijn overpeinzingen losrukken, wit ik ook beproefde Er scheen een last op hem te drukken, dien hij niet kon kwijt raken. „Toe dan toch. kerel," zei ik ten slotte ongeduldig „Ik heb je nu al driemaal wal gevraagd zander een antwoord le krijgen. Je kijkt me strak aan en zegt niets. Wat is er toch in je gevaren? Een uur geleden was je nog vroolijk genoeg: kom. word wakker en verte! een? wat je sehreïL" Mallory strekt zich uit en rilde. „Er loopt iemand over mijn graf," mom pelde hij.'„Wat zeg je, hè? Ja, ik ben een beetje aangeschoten. De duivels hebben me beet, zwarte vlinders! Ik heb vreemde din gen gezien." „Ik had juist met je willen bespreken, hoe we onze moeilijkheden kunnen oplossen Als je vreemde dingen gezien hebt, heb je dan ook den weg gezien, waarlangs we het spel kunnen winnen?" „Winnen?" zei Mallory met zijn diepste basgeluid. „Winnen zullen we het wel, dat is duidelijk genoeg. Maak je daar geen zorg over. Wij winnen, zeg ik. Jij zal winnen,, Creighlon, en de rest; maar ik niet. geloof dat nooit! Ik win nooit, ik heb geen geluk. Jij zal winnen, maar ik zal verliezen Daar wisl ik niets op te zeggen, want zoo lang als ik Denis Mallory kende, had hij nog nooit gewonnen, maar immer verloren. Won hij het nu, dan was hel voor den Prins, niet voor hemzelf, zooveel stond toch vast! „Ik win nooit," zei hij moedeloos „Ik maak de plannen, ik voer ze uit, ik waag mijn levenmaar altijd plukt een ander de vruchten. Jij weet, wat ik al ondernomen en ten uitvoer gebracht heb; nu. waarom ben ik niet rijk? Waarom is mijn borst niet overladen met ridderkruisen? Ik heb ver mogens gewonnen voor anderen, en lintjes voor hun knoopsgat, maar zelf ben ik dood arm en zonder onderscheiding gebleven Neen, ik heb geen geluk." „Nu ja," zei ik om hem wat op te beuren. „Dat heeft met deze zaak toch niemendal uit te staan? Geen van ons kan daarbij wat winnen. Wij bemoeien er ons mee om een arme vrouw te redden, maar van iet9 daar bij te winnen 1s voor ons geen sprake." „Ik win nooit," zei hij weer. „Waarom neem ik dan eigenlijk aan het spel deel?" „Wel, geef het dan op. Het is een ellendig werk, laat ze er zelf voor zorgen cn geef het op!" Dat maakte hem plotseling boos. „Opgeven?" stoof hij op. „Dat in geen geval. Waar denk je aan; ben je gek ge worden, Creighlon? Opgeven! Als je dat meent, dan zal ik je maar je maakt een grapje, oude jongen. En ik heb het verdiend, om den onzin, dien ik zat te zeggen. Let daar maar niet op. Ben je klaar? Laat ons dan dadelijk opstappen. Ik heb een gevoel, of ik een molensteen aan mijn nek had hangen." „Waarheen?" zei ik. toen we op straat stonden. „Naar huis," zei Mallory, „en ga jij met mij mee. Ik heb vanavond geen lust in de kroeg." Wij wandelden zwijgend naar de Rue Boissenade. Mallory, dat was duidelijk, ver keerde niet in*een stemming om te praten. Het atelier, dat Mallory bewoonde, had hij gemeubileerd overgenomen van een schilder, die naar Algiers was vertrokken. Yan dezen waren de Ooslersche draperieën en altaarkleedjes en dergelijke afkomstig, die een geschiklen achtergrond vormden voor de prachtige wapenverzameling, die Mallory er op na hield. Voorts stonden er een divan en een teenen mailstoel in gezelschap van een aantal zoogenaamd artistieke, maar zeer onbruikbare meubelstukken van ge sneden eikenhout. Mallory slak het licht aan en liet zich vermoeid op den divan neer. „Ik ben prelfig gezelschap, nietwaar oude jongen?" zeide hij „Je bent afschuwelijk gezelschap. Wat scheelt je toch? Kan je het mij niet zeg gen? Ik heb je nog nooit gezien zooals je nu bent. Komaan, vertel maar eens. dat zal je goed doen." „Kerel, als ik met een verhaal begon, zou je dood blijven van afgrijzen. Bovendien zou het een week duren eer ik klaar was. Neen jongen, aan zoo'n verhaal zullen we niet beginnen." Toen. ofschoon ik niet wist. hoe hij hel op zou nemen, stond ik op en lei mijn hand op zijn schouder. „Denis, kerel, ik geloof, dat ik hel wel begrepen heb, en ik voel met je mee Het kon niet worden voorzien en niemand heeft er schuld aan. maar het is daarom niet minder wreed Liefde is een vreemd ding, Denis. Er kan niet om gevraagd worden en ze kan niet worden heengezonden ook Je zult er een jaar naar uilzien en haar niet vinden, en je zult er tegen aan loopen als je straks den hoek van de straat omslaat Zie er af te komen, kerel-, zie dat je er af komt. Je moet, want wat moet er anders gebeu ren? Je hebt vroeger gevochten en gewon nen; het i9 nu je plicht tegenover ons allen je zelf te overwinnen." Hij sprong op en liep gejaagd, met ge balde vuisten, de kamer op en neer. „En als ik het nu niet doe?" riep hij hartstochtelijk. „Als ik dezen keer eens voor mezelf wensch te vechten? En jullie allen naar den duivel laat loopen? Heb ik niet mijn heele leven voor anderen moeten vech ten? Waarom zou ik het nu niet eens voor mezelf doen0" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5