KUNST EN LETTEREN. A RECHTZAKEN. RAn|0~PR0GRAMMA. LAND- EN TUINBOUW. Dat li«t Pietersen zich toen geen twee- pnaal zeggen. Hij was al een paar uren verdwenen, toen.Jansen, met stevig vuislgebonk op zijn celdeur aankondigde, dat hij uit zijn roes ontwaakt was. De stemming, die er toen in het politie bureau, dat wij uit menschlievendheid niet nader zullen aanduiden, heerschte, zullen wij maar onbeschreven laten. Maar Pietersen denkt met een volle ,por- lomonnaie en een dankbaar hart terug aan dien braven wachtcommandant» Auto over 'den kop. Te Zaandam is gisteravond nabij de veerpont van de Hembrug een auto, bestuurd door den heer N., uit Arasterdam, dopr het plot seling uitwijken voor een wielrijder in een greppel van den weg gereden en over den kop .ge^lageip, Pq autQ werd ernstig bescha digd, doch de heer N. en zijn meaepassagfek' kwamen er boven verwachting vrij goéd onder vandaan. Brave kerels! Ale vol strekt historisch vertelt mevr. Wijnaendtg Francken in ,,de Vrijheid" het volgende feit, vernomen van een rechterlijk ambte- naa.r, voor wien de zoogenaamde „scheeps- voritlaring" dezer dagen werd afgelegd: „X zou met zijn motorschap het zeilschip van IJ van A. naar L. deepen. Alles ging goed tot beide 6chepcn tusschen Marken en Urk gekomen waren. Toen werd het ineens zwaar weer en na eenigen tijd be gon het gesleept wordende schip van IJ, dat veel water overkreeg, te zinken. X. moest de sleeptros kappen en diens stuur man haalde in een boot met zeer veel moeite IJ, diens vrouw en twee jeugdige kinderen van boord en bracht ze bij X aan boord. Nog moet ik opmerken, dat X en IJ twee rasechte Groningers zijn. Nauwelijk was X bij IJ aan boord of do laatste vroeg: waar i6 dien hond? (dien, Duitsoh dein uw). Het bleek toen, dat IJ zijn hond, welke met een ketting aan het hok vastlag, aan boord van het zinkende schip had gelaten. Het beest was klaarblijkelijk door X in zijn bezorgd heid voor vrouw cai kinderen vergeten. Beide schippers kwamen nu tot de con clusie, dat het niet aanging „het arme deix verzoepen te laoten", waarop X door de hooggaande golven weer naar het zin kende schip terugging. Hoewel de golven reeds over het dek spoelden, maakte hij den hond van de ketting los en bracht hem in de boot bij X aan boord. Kort daarna verdween het schip in de golven. Oplichting. De politie te Deventer heeft aangehouden zekeren R., die er zijn werk van maakte, in verschil lende plaatsen „en pension" te gaan. den menschen verzekerend, dat zijn zoon, die schipper was, later hel kostgeld zou komen betalen. R. verdween na eenigen lijd en de zoon kwam nooit opdagen. De dader, reeds een man op leeftijd, heeft al een vonnis voor dergelijke praktijken achter den rug. O ve rred en. Op deRoosen- daalsche baan onder Bosschenhoofd sloeg van een melkwagen, bestuurd door den 17- jarigen P. J. aldaar, het paard op hol door het schrikken voor oen passeerende auto. Dc leidsels vielen van den wagen en J. trachtte ze, van de kar vooroverhangende over het paard, te grijpen. Hij viel en kreeg een der wielen over het hoofd. Vreeselijk verminkt werd de ongelukkige opgenomen. Hij over leed eenige oogenhlikken later. Te Zandvoort Teden gisteren vier vracht auto's met schoolkinderen nabij den tol op de Zandvoortsche laan in de richting van Zandvoort. Plotseling zag de chauffeur van den tweeden wagen voor zijn auto den 5- jarigen F. B. die naar zijn neefje aan den overkant van dc straat liep. net kind werd door het voorspatbord van de auto gegrepen en kwam onder den wagen terecht Met een ernstige hoofdwonde en een inwendige kneu zing werd het bewusteloos weggedragen. Te Zwolle is gisteren de 12-jarige zoon van de weduwe S. onder een vrachtauto ge raakt. De jongen werd met verschillende verwondingen en een gebroken dijbeen naar hef Sophia-ziekenhuis aldaar overgebracht. Te Amsterdam is een 4-jarige jongen door een vrachtauto overreden en gedood Ver moedelijk is het kind door een duw van een ander kind onder de aulo geraakt. Branden. Gisteren is te Vaassen brand uitgebroken in de auto- garage „De Hoef", eigenaar dé heer Brum- melkamp. In een oogenblik stond huis, garage en stalhouderij in lichte laaie, zoo dat, toen de brandweer kwam, deze weinig of niets meer kon uitrichten. Alleen een paar varkens werden gered, verder is alles in de vlammen opgegaan. Oorzaak onbe kend. Alles was verzekerd. Door onbekende oorzaak ontstond onder TTdenhout brand in do woning van M. van Gorp. In een oogenblik was huis en inboe del geheel door het vuur aangetast. Het huis is verzekerd, ook de inboedel, doch zeer laag. Een koe, en twee varkens kwamen in de vlammen om. Er kon niets gered worden. Tc Witmarsum is gisteren tengevolge van hooibroei de boerenplaats, bewoond dooT J. Stokje, afgebrand. Verdronken. In h e kanaal te Zuidwolde is de 20-jarige Fredc- rika P. verdronken. Onder Amsterdam is een 12-jarige jongen verdronken en een pl.m. 35-jarige vrouw. Het twee en een halfjarig dochtertje van den verlofhouder L. v. Leeuwen aan den Zwarteweg te Reeuwijk is Woensdagna middag te water geraakt en verdronken. Zoo'n Oolijkerd! De smid J. S. te Giethoorn was in zijn werkplaats bezig toen eenige studenten, die daar tijde lijk vertoeven, op zeer studentikooze manier de smederij binnen kwamen om deze te be zichtigen. Plotseling vloog een gloeiend ijzerdeeltje legen hel onbedekte been van een hunner, ihelgeen den jongeman een woedenden uil- Toep ontlokte. Zoetsappig informeerde de smid of dat nou werkelijk zoo'n pijn deed. Neen Hoor, <ran kon hij er beter tegen." Als ie mij een kwartien geven, zak t aflikken", aldus troostte hij den getroffene. Deze gmg er da delijk mee accoord. Op de kermis kun je dat immers ook altijd zien, maar dan weet je niet of er ook bedrog in het spel i9. Maar hier was het ijzer werkelijk heet, dat had hij wel gevoeld. De smid ontving het kwartje, vroeg om altentie.... arakte het geldstuk even met zijn tong aan en slak hel daarna verge noegd in z'n zak En de studentenzij staarden in een zwart maar grijnslachend gelaat. (M, Grt.). Kindermoord. Gisteravond hebben kinderen in een korenveld te Drempt een doo8 gevonden, waarin het lijkje van een pasgeboren kind zat. Het kind had een prop in den mond. Het moet ongeveer een week geleden een geweldadigen dood zijn ge^torv^n. Naar schatting heeft het kind veertien dagen geleefd. De politie doet on derzoek naar de nog onbekende moeder. R otkreup el. Inverschei- den boerderijen van Oost-Groningen wordt dezer dagen bij de schapen wederom rot- kreupel aangetroffen. Men denkt, dat deze ziekte door aankoop van wolvee uit Duit- sche grensplaatsen is binnengeleid. Geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. Te Vlissingen hadden twee vrouwen ruzie. De eene was een kermisreizigster, die het plan op had gevat, haar man mei peper te bewerken, de andere, de vrouw van een caféhouder, die dit wilde beletten. Een agent nam eerstge noemde vrouw mede naar hel politiebureau. Onderweg wist zij echter los te komen en sprong* in het water. De agent ontdeed zich van uniformjas en wapens en sprong haar na. Andere personen schoten te hulp en dc vrouuL werd weer op het droge gebracht, waarop de tocht naar het bureau werd voortgezet. Op de arrestante werd een zakje peper gevonden. Hollandsche veekooplui le Brussel gemolesteerd. Gisterochtend maakten de Brusselsche slagers op het abattoir van de voorstad Curcghem, toen door de talrijke aankoopen voor Holland de prijzen van de kalveren werden opge jaagd, ruzie met do builenlandsche concur renten, die ze uit de lokaliteiten gooiden. Dat ging niet zonder vechtpartijen en herrie. Gemeld wordt, dat Hollandsche kooplui vrij ernstig gemolesteerd zijn. Opg-ehangen, Mommers, de Nederlander te Londen, die, wegens moord op een ItaJiaansch meisje, ter dood werd veroordeeld, is gisteren in de gevangenis van Pe-ntonville opgehangen. Een co c a n e-sraokkclaar ge vat. Uit Londen schrijft nien aan de Tel.: Henricus Augustus Boom, de vlasblonde, stevig gebouwde, correct gekleede Nederlan der, die sedert vijf jaar in Londen de gevaar lijke sneéuw heeft doen verstuiven,'dié hij op zeldzaam slimme wijze uit Nederland en Frankrijk liet binnensmokkelen, heeft zijn hoog spel moeien bekoopen met negen maan den gevangenisarbeid. Daarna zal hij wor den gedeporteerd, evenals indertijd Brilliant Ghang, de Ghineesche cocaïne-koning, wiens opvolger hij is geweest en die nu, naar de Engelsche politie meent, zijn sluik bedrijf in Nederland voortzet. Scotland Yard heeft lang getracht, den co caïnesmokkel te ontsluieren, maar de man, die zijn bedrijf zóó doortastend, zakelijk en voorzichligevoerde, dat men na zijn arresta tie nóch in zijn weelderig ingerichte West- End flats, nóch in zijn voornaam ingericht, degelijk kantoor in Oxford Street ook maar hot geringste bewijs, tegen hem kon vinden, terwijl hij nog slechts een uur vóór zijn ar restatie l1/* pond verhandeld had, heeft langen tijd geen vat gegeven. Zijn handigheid vrijwaarde hem echier niet er voor, ten slotte in een eenvoudige val le loopen. Een detective van Scotland Yard wist zich aan Boom ais gegadigde te doen voor stellen en aan het Victoria Station vertelde Boom hem, hoe eenvoudig het spelletje wel was. Boom heeft ingezien, dal de slimste tactiek de argeloosheid is. Wat nu is aTgc- loozer dan kinderen en kinderpoppen? De vrienden van Boom kwamen een dagje over en namen de kleine meid mee, voor wie vader een nieuwe pop gekocht en moeder een nieuw manteltje gemaakt had. In een pop gaan gemakkelijk een paar pond poeder en een dikke mantclzoom kan ook heel wat bergen. Voorloopig zullen de Engei- sche douane-beambten dus wel vragen de „nice, little doll" wat van naderbij le mogen zien. De detective van Scotland Yard vend de zaak interessant, maar, gelijk reed9 ge meld, loonde overmalige belangstelling voor het pakje, dal Boom naast zich had liggen. Boom zeide wel, dat er alleen maar brood in zat, maar de „klant" meende, 3at Scot land Yard dat „brood" wel eens zou willen zien. Boom werd gearresteerd en het pakje brood bleek le zijn l1/» pond 89 pCt. ^uivere cocaïne. Boon>bekende schuld en hoewel zijn ver dediger meende, dat de magistraat wel re kening ,,zou willen houden met den strop, dien he^ verlies van een grooten voorraad cocaïne voor Boom beteeken t het nakje zou waarschijnlijk minstens 700 pond stel ling opgebracht hebben legde ^<$e )na- gistraat hem 9 maanden gevangenisstraf en deportatie op. Het feiU dat Boom de cocaïne, behalve in onschuldige kinderpoppen ook naar Londen smokkelde in de bagages van elegante dames met een bekende reputatie in Europeesehe hoofdsteden en badplaatsen, heeft den rechter niet gunstiger vermogen te stemmen. Dorpsbewoner (tofvermoeï- den toerist, die naar den weg vraagt): Je Icopt dezen weg maar af tot het eind toe. Dan sla je rechts af en loopt door tot de herberg „De roode Leeuw". Daar ga je voorbij Toerist (met overtuiging): Voorbijl? Wis ert waarachtig niet. DE JAN STEENTENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL Slot. Het meest koninklijke werk van de gan- ache tentoonstelling is wel het groote door het Mauritshuis afge9taane schilderij soo de ouden songen, soo pypen de jongen dat zich vroeger in de vermarde collectie „Steengracht" bevond. Het getuigt van zoo'n machtige beheersching, daj we aan geen moeilijkheden denken, heel dat roerige ge zelschap. losjes weg om de tafel gegroepeerd elke figuur apart uit het volle leven gegre pen, het geheel van een wonderbaarlijke vi taliteit Links zien we Jan Steen's vrouw, die zich laat inschenken en alsof het zoo maar niet9 was schilderde de meester zichzelf temidden van zijn zórgélooze gasten. Het zoontje mag even aan vaders pijp trekken, en Steen geeft daar een staaltje van zijn karakteriseerings- vermogen, dat ieder wel van ontzag vervuld moet zijn om zoo'n genialiteit. Het kleur- gamma is klaar en helder, nergens, in de kleinste onderdeelen niet iets troebels. Het is weergaloos openhartig, ook hier geen zweem van grofheid, altijd- 9laat de meester boven zijn onderwerp, ook al is het beestach tig als bijv. „De dronken vrouw" eig. Dr. Bredius, naar aanleiding waarvan de kunst kenner Bremmer eens het volgende schreef: Wonderlijk is het voor ons om beelden te zien uit anderen tijd, uit andere gestemdheid geboren. Hoe kon men toenmaals zoo goeds moeds uitvoerig met behagen tot in de fijn ste détails dat gaan schilderen, wat wij te genwoordig, het wilde beestenspel van het levên zouden kunnen noemen. Hel zou ons dan ook niet9 dan walging bezorgen, als daaraan niet het wonderlijke was, diat de voorstelling tot kunstwerk maakt. Het groote en eigenaardige, dat er iemand geweest is, die dat alles kon waarnemen, heel dat le- vensbedrijf van wanslallige karakteristiek en daardoorheen, niet ontkennend, het weet op te voeren tot die hoogte van moreele en sociale gedesinteressëerdheid om het enkel le beschouwen met het behagen tot dat be schouwen zelf, een van <Je kanten van het groote wereldwonderl Dit dan zoo te geven, met al de platheid van de werkelijkheid, waarin niets gespaard blijft, dat men toch voelt, dat degecn, die er ons van vertelt, niet zelf op dat lage niveau staat, maar het geheel van uit de hoogte als van uit het eeuwige beziet, dat is wat Jan Steen gekund heeft, wat de grootheid is van zijn persoon lijkheid, wat hem in de geheele schilder kunst zonder weerga voor ons doet staan. Het getuigt van een diepe kijk op de dingen om zoo iets te willen bezitten, want wan neer we den invloed van den naam-Stcen- buiten beschouwing laten, zouden weinige djt schilderij aan hun wand begeeren. In de zelfde collectie bevond zich het voorstellend „Sater cn Boer" (nu eigendom van de ge meente 's-Gravenhage) evenals het vorige een werk waarin we Steen in zijn volle kracht kunnen bewonderen. Hetzelfde on derwerp, maar geheel'verschillend van com positie behandelde hij op de schilderij uit de collectie Philips, waarvan dc catalogus een reproductie geeft. Op den bekenden „Drie koningenavond" die het museum te Gassel zond, zien we den meester weer in eigen kring. Al heeft hij van de achteroverleunen de Grietje, zijn vrouw, in verband tot de andere personages wel een beetje een reuzin gemaakt, het behoort tot zijn meester werken, al was het alleen maar om hét prachtige koloriet, dat op - een bleekgoud is afgestemd. Hoewel het niet doenlijk ïs al de goede of voortreffelijke, doktersvisites, alchimisleiscènes, bruilofts feesten, kermissen, jat wat hij al niet van het dagelijksch gebéuren voor het nage slacht hoeft vastgelegd te noemen, meenen we toch deze reeks artikelen niet te mogen besluiten dan na gewezen te hebben op en kele stukken die in Steen's oeuvre wat apart staan. Zqo is er o.a. het kleine paneeltje in de catalogus „De vermoeide reiziger" ge noemd. Wel vinden we hier en daar figuren die even deÜkaat geleek end zijn, maar ner gens zoo'n eigenaardig kleurscala. Het doet om'de uiterste kleurverfijning het meest' aan Vermeer denken. Het dichtst hierbij staat nog de Steen die uit Italië word ver kregen. Ofschoon de ruit hinderlijk werkt, kan de beschouwer toch genieten van den verbazenden rijkdom van kleur, we wisten niet dat Steen ook zoo iets, dat door de kleur combinatie verwantschap met Mantegna vertoont, kon geven. Dan! zijn merkwaardig in deze omgeving „De Rederijkers" vier le- vensgroote figuren achter de balustrade van een balcon, waaraan een ruitvormig bord hangt met een kan en een pijp. Het is van een ongewone breedheid, zóoals we die ook, maar verder doorgevoerd en vloeien Ier ge schilderd, vinden in de „School" (eig. R. Koebor, Harburg) dat een diepe weelde van verstorve'n kleuren vertoont. Nog te noemen is eeo afzonderlijk werkje, voorstellend een jonge herder met bloote voeten, die op de fluit speelt voor een meisje dat achter hem ligt onder een boom. Het is tirsschcn de buren een grillige ver schijning, deze bekoorlijke pastorale. We zouden nog willen wijzen op de groote liefde die Steen voor het buiten koesterde-, ontroe rend kan hij de vredige dorpssfeer sug gr ce re n bijv. in de „Boerenbruiloft" uit de col lectie Goudriaan. Het heeft een heel andere gevoelsinhoud als een verbeelding van dorpsrust bij Sleen's schbonvader Jan van Goyen. Dan ïs er nog een bruiloft, waarmee we zullen besluiten. Het stelt voor de ont vangst van de bruid door den bruidegom en zijn vrienden. Op hel balkon wordt een ge legenheidsvers voorgedragen, enkele mallo tige kerels komen uit het portiek gestapt. Het is» weer een van die heel subtiele pa neeltjes, die ons alüjd zullen bijblijven. Ze zijn naast de mannelijk voorname schep pingen, téekenen van een bijna vrome liefde voor het sfilïe ats afgekeerde leven. Strijkkwartet H. W. Hauiveort. Wij maken den liefhebbers die gelegen heid hebben, een radio-uitvoering te berei ken. er opmerkzaam op. dat op Zaterdag 31 dezer door den Hilversumscben omroep, een uitvoering wordt uitgezonden van het Haagsche Strijkkwartet, dat behalve kwar telten van Haydn, en Beethoven, als num mer 3 van het programma zal spelen het kwartet van onzen stadgenoot H. W. Han- nivoort. 1 NIEUWE UITGAVEN. Het Auguslus-numme» van het aardige jeugdtijdschrift „Zonneschijn", uitgave W. de Haan, Utrecht, bevat ook ditmaal weer een schat van leuke kinderlectuur, die dit boek inderdaad tot een zonnestraaltje in de kinderwereld maakt. De voornaamste mede werkers aan dit nummer zijn jhr. Nahuys, Nico van Hichtum, Nelly Heyligers, David Tomkins, D. G. Dorhout, Ella Riemersma en tal van anderen. De moord in de Rosestraat- De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 34-ja~rigen lossen werkman J. L. O., gedetineerd, die Dinsdag 20 Juli terecht heeft geslaan. Hem wa9 ten laste gelegd, dat hij op 20 Januari j.l. opzettelijk en met voorbedachten rade zijn vrouw G. J. Maas van het leven heelt beroofd, althans zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, .heeft toege bracht. De rechtbank veroordeelde verdachte lot 4 jaar gevangenisstraf, overwegende, dat de voorbedachte rade niet is komen vast te staan, daar verdachte gepoogd heeft, het scheermes, een dag voor het misdrijf, te ver- koopen. De eiscb was 10 jaar. Zware mishandeling. De rechtbank te Rotterdam" heeft Ch. Th. S., 29 jaar, wegens mishandeling zwaar li chamelijk letsel ten gevolge hebbende hij heeft in den nacht van 25 op 26 Mei J. C. F, W. met een mes in den buik gesloken, ter hoogte van de navel, waardoor de ingewan den naar buiten puilden en de wand van de dikke darm geraakt werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verduistering engros. De rechtbank te Rotterdam heeft J. C. J. H. H., 48 jaar, controleur, wegens verduis tering indienstbetrekking, van f 7000, ten nadeele van het Kon. Nat. Steuncomité, we gens verduistering in dienstbetrekking van f 1930' ten nadeele van de familie J. J. W., voor wie hij het bedrag als ambtenaar van het R.-K. Bureau voor Arbeidsrecht ontvan gen liad, en wegens verduistering van een obligatie groot f 1000 ten nadeele van M. II. R. te Poeldijk, veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. VOOR ZATERDAG 31 JULI. Hilversum 1050 M.) 12.Politiebcr. 5.307.45: Vooravondconcert door het H. D. O. orkest Mcj. Wies Defresne, sopraan. 7.Polilieber. 7.45 en 10.Persber. 8.10: V.A.R.A.-avond. 2.30: Uitzending van de uitvoering in het openlucht-theater te Hilversum, o. 1. van Ant. v. Dijk (bij gun stig wedèr.) Medew.: mevr. Mien Emeis-van Buurcn, declamatrice, Het Haagsche Strijk kwartet, de hceren Charles van Islerdael, Sam Swaap, Adolf Poth on Jean Devert. Rede door den heer L. v. d. Wal. 1. Kwartel no. XIV, Haydn. Allegretto, Largo, Menuetto, Finale; 2. a. Kindersprake, Marie Boddaert, b 't Scheepje, J. H. Speenhoff, c. De Dijk, Adama v. Scheltema (declamatie). 3. Kwar tet op. Q 1 no. 4, Beethoven. Allegro ma non tanlo, Scherzo, Menuetto, Finale: Allegro. 4. Rede door den heer L. v. d. Wal. over: Va- cqntie. 5. a. 'n Oarig misverstand. B. van Meurs, b. Droomkoninkje (fragment) Herm. Hêïjermans, c. Angslavond, Heijermans, d. De bond, Heijermans (declamatie). 6. Kwar tet in G gr. t., H. W. Hannivoort, Allegro moderato, Adagio sostenuto, Allegretto, Fi nale: Allegro mollo (opgedragen a. h. Haag sche strijkkwartet). Daventry (1600 M.) 4.20: Concert, D. Tom kins, sopraan, M. Morgan, bariton, het Stan ley Holt-octet 6.20: Causerie: A garden chat 6.35: Kinderuurtje. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., Dieuws. Lezing: Hippo soap. 7.45: Pianocomposities vüji Schu mann. 8.„At the Villa Rose", serie verhaal. 8.20: Een Seaside-concert van do pier in Hastings. W. Tissington en Katha rine Craig's „Poppies". Een vroolijke avond met muziek cn zang. 9.20: Variété, Mrs. Robinson, siflleudc. De Jolson Sisters, ge syncopeerde nummers. Scovell cn Wheldon, humoristen. 9.50: Weerber. cn nieuws. 10.25: Variété: Ducalion, humorist, Dolly Ellsworthy, comedienne. 10,5012 20: Dansmuziek van liet Savoyholel. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50: Con cert Lucien Taris. 5 05: Concert, orkest en solisten. 8.50: Gala-concert. Dansmu ziek. muziek en zang. Königswuslerhauseii (1300 M.) 9.20: Olto Reuller cn de Berliner Funk-fhpelle. 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel (486 M.) en Antwerpen (265 M.) 5.20: Concert, Mtle. Walgraffel, zang. 8.20: Concert: Mme Scrverius Hautekeet, zang. 10.20: Nieuwsber. Munster (410 M.) 1.352.50: Orkestcon cert. 4.20: Kinderverhaaltjes. 6.05'. Japansch concert. 6.50: Radiopraatje. 7.208.Engelsche les. &£0: Lezing. 8.50: "S'Nullerl", volksstuk met zang in 5 acten met muziek. 10.2011.20: Or- kestconcerl. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". BOEROE, uitreis, pass. 29 Juli Gibraltar. ROTTERDAMS!;LLOYD. GORONTALO, -uitreis, 29 Juli van Suez. HOLLAND—AM ÉRIK A-LIJN. NOORDERDIJK. R'dam n. Pacific Kust, pass. 27 Juli Fayaï. SPAARNDAM, R'dam n. New Orleans, 28 Juli van Santander. KINDERDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 27 Juli van Los Angelos. DRECHTDIJK, 26 Juli van Los Angelos n. Rotterdam. STOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". CITY OF LYONS, Japan n. R'dam, pass. 29 Juli Sagres. PEISANDER, vertrekt 31 Juli van Liverpool naar Batavia. HALCYON-LIJN. STAD VLAARDINGEN, Hamburg n. Rosa- rio, pass. 28 Juli Ouessant. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND, 29 Juli van Antwerpen U Hamburg. EEMLAND, uitreis, 28 Juli tc Pernambuco. ZEELANDIA, wordt 31 Juli 's middags 12 u. van B.-Aires te IJmuiden verw. HOLLAND— AFRIKA-LIJN. KENNEMERLAND, wordt 31 Juli 6 u. v.m. van W.-Afrika te IJmuiden verwacht. IJSTROOM, 31 Juli van Amst. te Teneriffe verwacht. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. PRINS DER NEDERLANDEN, 28 Juli van W.-Jndië te New-York. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. MINERVA, 29 Juli van Sulina n. Braila. TELLUS, arr. 29 Juli te Setubal. NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. MAASHAVEN, 27 Juli van Norfolk n. Mar tinique. ZWARTE ZEE, 28 Juli van Baltimore naar Queenstown. STAD ZWOLLE, R'dam n. Bordeaux, pas». 28 Juli La Coubre. KATENDRECHT, London n. Baloun, pass. 28 Juli Sagres. NOORD, 28 Juli van Stettin n. Uleaborg. MAASDIJK, 28 Juli van Rosario naar Las Palmas. WAAL, 28 Juli van Koningsbergen n. Kaskö. MIRACH, R'dam n. Baltimore, was 28 Juli 12 u. 's midd. 135 mijlen O. van Nan- tuckie. HAULERW1JK, Rosario n. Antwerpen, pass. 28 Juli Fernando Noronha. NOORD WIJK, 28 Juli van R'dam te Man chester. Kon. Ned. Landbouwcomité. In de maandelijksche vergadering van de eerste afdeeling van het Kod. Ned. Land- bouw-Comité, welke samenviel met de bet bestuursvergadering, kwamen o. a. de voli gende punten aan de orde: Op verzoek van den Prov. Bond van Rundvecfok-Vereenigngen in Noord-Holland werd besloten een onderzoek in te stellen bij de bij het comité aangesloten landbouw organisaties naar de belangstelling onder de boerenzoons hier te lande, om enkele maanden te ruilen met boerenzoons uit lMnemarkeu. Mocht uit het resultaat van dit onderzoek blijken, dal er voldoende animo is, dan zal het comité zich in ver binding stellen met de centrale landbouw organisaties in Denemarken, ten einde dien ruil systematisch uit le voeren. De secretaris, dr. H. Molhuysen, werd aangewezen als afgevaardigde van het co mité in de Commission Internationale %'Agriculiure. Medegedeeld werd, dat het comité in zake de spoorwegovergangen het resultaat van het onderzoek naar de onbewaakte overwe gen, welke voor het verkeer gevaar opleve ren, ter kennis van den Minister van Wa terstaat heeft gebracht, met het verzoek te bevorderen, dat genoemde onbewaakte over wegen wederom van afsJuitboomcn worden voorzien, of althans de' uitzichtbelemmerin gen worden opgeruimd. Betoogd wordt dat het aanbeveling verdient, bij de overwegen die onbewaakt blijven, automatische waar schuwingstoestellen aan te brengen. Meegedeeld weTd, dat de commissie ter bestudeering van de verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst is samengesteld als volgt: ir. V. R. Y. Croesen in den Haag, D. de Boer Dzn. le Stompeto- ren, P. M. Sneep te Dinteloord, mr. P. Die- leman te Middelburg, H. O. Clevering in den Andel, A. W. de Jager in de Krim en Y, Veldhuis le Sneek. Op verzoek van het Drentsche Land- bouw-Genoolschap werd aan de orde ge steld het onderwerp: bestrijding van de werkloosheid. Dit punt zal op het a.s. Ned. Landbouwhuishoudkundig congres te Alk maar op 27. 28 en 29 September worden be handeld. Besloten werd, discussie over dit onderwerp in het congres af te wachten en het punt daarna opnieuw aan de orue le stellen. Van den Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw is bij de commissie een brief ontvangen, waarin wordt meege deeld, dat een commissie m het leven zal worden geroepen, <$e o.a. de vraag zal heb ben te verantwoorden, hoe de economische voorlichting op het gebied van landbouw, tuinbouw, handel en nijverheid zal dienen tewordeiyt ingericht. De Minister heeft aan het comité verzocht, daarin een vertegen woordiger aan tc wijzen in overleg met den R.-K. en den Chr. Boeren- cn Tuindersbond. Besloten werd den Minister er op tc wih zen dat sedert de instelling van de grens strook langs de Zuidgrens, waarbinnen het vervoer van vee verboden is, de smokkel handel niet is verminderd, als gevolg van onvoldoende controle door het eigen per soneel. Aan den Minister zal worden verzocht, in overleg te treden met zijn ambtgenoot van justitie oveT uitbreiding van de marechaus* séc, ten einde het toezicht te verscherpen* Ten slotte werd besloten dat de algemeené vergadering van het Kon. Nederï. Landn.-, Comité zal worden gehouden op 5 en 0 No-i vember in den Haag. De rekening en verantwoording over hei. jaar 1925 werd door het besttrnr göedg®-' keurd, evenals het ontwerp-begrooting vcw het dienstjaar 1927.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6