VRIJDAG 30 JULI Anno 1926. STADSNIEUWS. BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. UIT ONZE STAATSMACHINE. No. 20361. DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en /Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. 1 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ,'ïO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week *0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Benoemd is tot leera-res in de oude ta len aan hgt gymnasium te Kampen onze $nid-stadgenoote, mej. M. A. Koops. Mevr. de weduwe Byvanck-Cramerus/ te Den Haag heeft uit de nalatenschap van haar echtgenoot dr. W. G. G. Byvanck aan de bibliotheek der universiteit alhier ten ge schenke gegeven eenige belangrijke verza melingen boekwerken, bescheiden en brie ven. De regeering heeft met erkentelijkheid van dit kostbare geschenk kennis genomen. Aan de schenkster is de dank der regeering heluigd. De heer A. Kohlbeck zal den lsten Augustus a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór vijftig jaar als 12-jarige jongen in dienst trad bij het Museum van Natuurlijke Historie alhier, als leerling-praeparator De herdenking hiervan zal alsdan meer in hul sel ijken kring plaats hebben, wijl hij eerst op 1 Januari 1927 zijn 40-jarig jubileum in plficicelen dienst herdenkt. Morgenavond zal door het muziekge zelschap „Orpheus" voor leden en genoodig- den een concert worden gegeven in de tlians gerestaureerde muziektent der sociëteit .;Mu- sis Sacrum". Gisteravond had de ledenvergadering jptoats van de Leidsche Mode Vakschool in 't hoofdperceel Lokhorststraat 19 a. Na een kort openingswoord van de voorzitster las dc secretaresse de notulen der vorige verga dering voor, die werden goedgekeurd. Daar- werd het jaarverslag van de secretaresse uitgebracht, die eveneens werden goedge keurd. Na de rondvraag traden 4 nieuwe loden toe. De politie heeft hedenmorgen op de veemarkt alhier aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld-den 24-jarigen los werkman W. v. d. V., uit Diemen, die in den afgeloopen nacht uit een weiland onder Zuid-Schalkwijk (gem. Haarlemmerliede Spaarnwoude) een koe had medegenomen. Toen de politie den veedief arresteerde, had deze het beest juist verkocht. Lang is de kooper evenwel niet in het bezit van do koe geweest, daar de politie er onmiddellijk beslag op legde. Het Nederl.-Belgisch verdrag. Bij de behandeling in den Belgischen Se- ftaat, van het wetsvoorstel tot ratificatie van dc wijzigingen van het Nederlandsch-Belgi- sche tractaat van 1839 zeide minister Van- dervelde het overbodig te achten, na het rapport van baron Descamps, dat. op zoo gelukkige wijze het verslag van Van Cau- Svelaert completeert, in andere woorden dc verklaringen te herhalen, door hem ip de Kamer afgelegd. Spreker verheugde zich er over, dat men in Nederland wel wilde toegeven, dat deze verklaringen duidelijk en eerlijk waren. Van economisch standpunt hecht België liet hoogste belang aan een vriendschappelijk accoord met Nederland in zake het regime Van de Schelde en de verbinding door wa ter tusschen Antwerpen en den Rijn. Van politiek standpunt is het, indien zulks Jiog hoeft te worden gezegd, zonder bijbe doelingen of voorbehoud, dat de Belgische regcering de oplossingen heeft aanvaard, welke alle overdracht van grondgebied of internationale servituten uitsluiten. Spre ker zeide verder, dat België zich daarbij houdt aan artikel 6 van 'het tractaat van .19 April 1839, waarbij beide partijen voor ieeuwig afzagen van alle territoriale aan spraken op grondgebied, gelegen binnen el kanders grenzen. Ook verklaarde hij nog in antwoord op door het Kamerlid Herman Vos gestelde vragen, dat, wat de Wielingen betreft, beide Stalen bij brieven, 3 April 1925 tusscben de ministers van Buitenlandsche Zaken ge wisseld, overeen kwamen, deze kwestie bui len de gesloten overeenkomsten te laten. Wat de kwestie van de vrije vaart der Belgische oorlogsschepen in de Schelde be seft. deze is niet opgelost, maar heeft ook Juet het belang dat sommigen er aan hech ten. België heeft geen vloot meer en bij een verdedigingsoorlog zouden de meeste gevat- Ion toch onder toepassing vallen van het pact van den Volkenbond, waarvan ook 'Nederland lid is. De minister besloot zijn xede met de hoop uit te spreken dat het Nieuwe verdrag veel zal bijdragen tot ver eng van de betrekkingen van beide Na nog eenige speeches heeft de Senaat Jnot olgemeene (106) stemmen het verdrag angenomen België, werd verklaard, ziet ■n au verdrag een minimum. •r ,e Senaat heeft verder het verdrag met ELrSh*?? betreffende de territoriale bc- fenf 8 faillissementen en lenuitvoerleg- ËsniQ™n re<\bterlijke beslissingen, zonder «scussie goedgekeurd. De haringvisscherij. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landibouw is voornemens een Commissie in te stellen, welke zat onderzoeken de vraagstukken die zich om de haringvis scherij groepeeren. Naar wij vernemen, zat als voorzitter op treden het lid der Tweede Kamer dT. Lo- vink. De benoeming deT commissie wordt ver traagd door de omstandigheid dat ook schip pers ter visscherij deel van haar zullen uit maken en deze, wegens verblijf op zee, nog niet hunne be redd verklaring om toe te tre den konden inzenden. Tegemoetkoming aan de verveners. De Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw heeft overeenkomstig het ad vies der door hem in April benoemde "Com missie; besloten aan verveners in Drepthe ter tegemoetkoming in Kanaal rechten 6 cent voor eiken M3. thans te velde staande turf te vergoeden. Bovendien wordt 25 cent per M3. vergoed voor te velde staande turf, die aam bepaalde fabrieken wordt geleverd. De strekking van deze maatregelen is om te trachten- zoo spoedig mogelijk den bc- staanden voorraad op te ruimen, waardoor de mogelijkheid ontstaat lot normale ver vening, die vruchtbaren dalgrond bloot legt. De Rijks-bonwvoorschotten. Door eenige gemeenten is aan de regee ring verzocht, den rentevget der premie- bouwvoorscholten van 6 pet. te brengen op 6 pet. Deze voorschotten worden door het rijk via de gemeente aan de bouwers ver strekt, naast de fonds perdu door het rijk aangegeven premies en de gemeenten blij ven er du9 aansprakelijk voor. Ten einde zich eenige zekerheid te verschaffen neemt doorgaans de gemeente van den bouwer een eerste hypotheek. Om het den bouwers nu gemakkelijker en daardoor het risico voor de gemeenten nog geringer te maken, ver zochten enkele het rijk, den rentevoet tc ver lagen. Naar de „Tel." thans ter bevoegder plaatse verneemt, is door den minister van Finan ciën op dit verzoek afwijzend beschikt. De Slaat moet zelf leenen legen G pet. en zijn ieeningen zijn nog niet converteerbaar; dus kan van oen verlaging geen sprake zijn. Wel stelt de slaat den gemeenten in dc ge legenheid de voorschotten volledig af te los sen tegen 4 472 pet., van welke gelegen heid reeds door Den Haag en Rotterdam ge bruik w.erd gemaakt. Ook hierom is er voor den Staat niet de minste reden, lol verlaging over te gaan. De Vuur wapen wet. De minister van Justitie heeft bepaald.dat met ingang van 1 Aug. a.s. wordt vrij gela ten de rcchtslreeksche doorvoer van ter zee binnenkomende vuurwapenen en munitiën, welke voorwerpen zonder lossing of overla ding binnen normalen tijd met het schip, waarop zij zich bevinden, weder ter zee worden weggevoerd, mits de gezagvoerder van het schip onverwijld en in elk geval binnen twaalf uur na binnenkomst in de eerste Nederlandsche haven van de in zijn vaartuig aanwezige vuurwapenen en muni tiën opgave doet aan het hoofd van politie ter plaatse, en overigens ook aan het hoofd van politie ter plaatse, waar verder nog ligplaats gekozen mocht worden, en wijders die voorwerpen door de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen zijn verzegeld en in alle douane-documenten en aangiften die vuurwapenen en munitiën steeds al3 zoo danig zijn vermeld. Dit besluit kan te allen tijde worden inge trokken. Het vuil in den -oven oi in den akker. De hoop, dal het rayvport der Rijkscom missie inzake de vuilverbranding nog eind Juli zou uitkomen, moet worden opgegeven. Naar wij vernemen, zegt het „Vad.", is de slotvergadering nog niet uitgeschreven. De vacanlie komt erg storend tusschen de werkzaamheden. Vermoedelijk zal aan de slotvergadering nog een bezoek aan Antwerpen vooraf gaan. Daarvoor wordt althans in de Commissie veel gevoeld. Hel zou ons dan ook meevallen, als liet Rapport voor September uitkomt. De Anti-Communistische actie in Indië. Op de vragen van den lieer Mende Is- be treffende de houding der Nederlandsch-ln- dische Regeering ten opzichte van een anti communistische actie, heeft minister Ko ningsberger geantwoord dal, geloctet aan Nederlandsche toestanden en verhoudingen, een Regeeringsschrijven, als hier bedoeld, wellicht niet vrij van bedenking wa^ te ach ten. Dat Regeeringsschrijven dient echter beoordeeld te worden naar de in Neder- landsch-Indië bestaande toestanden en ver-, houdingen. Inzonderheid behoort daarbij ter dege rekening te worden gehouden met de destructieve actie, welke door naar interna tionaal-communistische methodes werken de volksleiders onder de inlandsche bevol king aldaar wordt gevoerd. Deze actie le vert een gevaar op, dat een welwillende houding van de Overheid tegenover uit de samenleving opkomende wettige plannen tot bestrijding van die actie, volkomen recht-, vaardigt. AI3 een uiting van deze welwil lende houding lean hel' Regeeringsschrijven, naar de meening van den minister worden gebillijkt. Aan den plicht om^ten opzichte van den onderlingen strijd der politieke par tijen een neutrale houding in acht te nemen werd daardoor niet te kort gedaan. Voor de beantwoording der andere vragen is gedachtenwisseling met den Gouverneur- Generaal noodig. De minister behoudt zich voor, op deze vragen terug te komen, zoodra die gedachtenwisseling zal zijn beëindigd. Personeel in Overheidsdienst Het congres van den Ned. Bond van Per soneel in overheidsdienst is gisteren te Arn hem beëindigd. Aan de orde kwam een voorstel-Den Haag strekkende het hoofdbestuur uit te noodi- gen gegevens te verzamelen omtrent het werken met jeugdige werkkrachten in de overheidsbedrijven en diensten. Dit voorstel werd door het hoofdbestuur overgenomen. Daarna was aan de orde het vraagstuk over de medezeggingschap. Door de afdee- ling Amsterdam werd voorgesteld om te be vorderen, dat de medezeggingschap in het begin van de praktische politiek wordt ge bracht, daar waar do machtspositie van de arbeidersklasse in gemeente, provincie, of Rijk van beleekenis is. Het voorstel werd ondersteund door den heer van Meurs secretaris). Het vraagstuk zal spoedig actueel worden, maar er kan nog niet worden vastgesteld hoe de actie in details moet worden gevoerd. Het voorstel Amsterdam beteekent dat de medezegging moet worden uitgekeerd buiten do hoogere organen, tot de bedrijven zelf. Van spr. zal spoedig een rapport verschijnen over een studie van de Duitsche Betriebsrate-Ge- selz". Bij acclamatie werd het voorstel-Amsler- dam aangenomen. Daarna kwamen aan de orde de voorstel len met betrekking tot de Pensioenwet Daartoe behoort een voorstel-Amsterdam om alle krachten in te spannen om eenmaal verkregen rechten onder de oude pensioen wetten, mede ten opzichte van den doorge- brachten diensttijd, weer in de wet opgeno men te krijgen. De voorzitter deelt mede, dat het hoofd bestuur met de wenschen en de verschillen de voorstellen neergelegd, rekening zal hou den. Daarop werd het congres gesloten. De Jan Steen-tentoonstelling voor een lager entrée toegankelijk. Sedert geruimen tijd overwoog de Com missie der Jan Steen-tentoonstelling, hoe zij zou kunnen voldoen aan het ook in den boezem der Commissie meermalen uitge sproken verlangen, om mede voor men- sohen, wien het niet past een gulden en tree te betaJen, van de^Jan Steon-tentoon- stelhng te doen genieten. Het eeret werd gedacht aan bepaalde „goedkoope" da gen. Met het oog op de vele vreemdeliu- - gen die de tentoonstelling bezoeken en hun bezoek niet vooraf kunnen vaststel len, werd dit minder doelmatig geacht. Personen, die zeer goed in staat zijn een gulden voor dit doel te geven, zouden juist zoo'jn dag kunnen treffen. Het zou bovendien daardoor wel eens al te druk kunnen loopen, waardoor een werkelijk genieten van de expositie zou worden be moeilijkt. In een gisteren gehouden vergadering der Commissie is nu besloten bij wijze van proei, te beginnen met Dinsdag a.s. de tentoonstelling op Dinsdag en Vrijdag van 's namiddags halfzes tot halfacht open te 6tellen voor een toegangsprijs van f 0.25. Men hoopt op deze wijze aan veler ver langen en aan een gevoelde behoefte te voldoen, zonder het belang der ten toon stelling zelf te schaden. Nederlandsch Tconeelverbond. Onder voorzitterschap van den heer M. Merens te Haarlem heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt leden te werven voor het Nederlandsch Tooneelver- bond. In dit comité hebben zitting genomen de heeren M. Merens. jhr. A. W. G. van Riemsdijk. A. Goekoop, Louis de Vries, II. G. J. Schillemans, H. de Goede, C. C. M. vain Hees, D. G. A. van den Berg, dr. M. Ketting, tnr. H. A. Tels en mr. W. U. Ha- zelhoff Roelfzema. secretaris NIEUWE UITGAVEN. Van de fa. J. B. Wolters, uitgever te Groningen, ontvingen wij: Deel n „Bonna Pages" door J. B. Besangon en J. Fransen, geïllustreerd door A. M. Güthschraidt met afz. woordenlijst; prijs ingen. f 1.70, gebon den f 1.90. „Algemeene Geschiedenis voor het Mulo diploma" door G. de Haas Jr., met kaartjes, yragen en examen verslagen; prijs ing. f 1.75, gebonden f 1.90. „Opgaven en programma's" van de exa mens voor klerk bij de departementen, algemeene rekenkamer, rijksverzekerings bank, provinciale griffie en gemeente, door J. Smits; prijs f 1.40. T. Terwey, Korte Nederl. Spraakkunst, herzien door R. Kuitert; gebonden f 1.50, ingen. f 1.30. T. Terwey, Oefeningen bij de Korte Nederl. Spraakkunst, herzien door R. Kuitert; geb. f 1.30, ing. f 1.10. Bodegraven. Nader schrijtl men ons over het concours te Nieuwerbrug: 't Was Donderdagavond al over 8 uur eer eindelijk de marschwedslrijd kon worden gehouden. Ook daaraan namen nog 6 ver- eenigingen deet, zoodat eerst lang na 9 uur eindelijk de opvoering van „Kaal Mossel" kon plaats vinden. De belangstelling voor het concours was vooral 's avonds geweldig groot. Het was een compleet teest. Tegen de opvoering van het stuk werd die belangstel ling niet kleiner. Honderdtallen waren uit de omgeving toegestroomd. Op het voorste gedeelte van het terrein was onder leiding van den heer Schuling voor het looneelge- zelschap, het Nederlandsche, onder leiding van Hubertus Kievils, een speciaal tooneel gebouwd, waarvoor de heer Schuling ach tergrond en coulissen speciaal voor deze opvoering schilderde. Het geheel herinnerde aan de fraaie omgeving van het Openlucht spel, dat destijds onder zijn leiding te Bode graven werd gespeeld. Het gezelschap be stond uit een 50-tal spelers, mei eigen or kest. Nog nimmer was hel stuk in de open lucht gespeeld, doch deze proef zal waar schijnlijk nog wel eens herhaald worden. In 6 tafereelen werd het stuk ..Kaat Mos sel of Oranje-Boven", dat in de jaren 1784 en 1787 te Rotterdam speelt, opgevoerd Het eerste tafereel bevalle dc aankomst van Oranjeklanten, dan volgde het oproer in de Prinsenstraat, daarna Kaal Mossel in de treurkamer onder het Sladhuis, voor het ge rechtshof op het Haagsche Veer, op de Ge vangenpoort te 's-Gravenhage en ten slotte de glorie van de huldiging door den Botler- damschen Burgemeester op het Achler- kloosler. net sluk werd uitstekend 'gespeeld en het publiek genoot zichtbaar Men bleek werke lijk mee te leven. Aalsmeer. De jaarlijksche dag van vriendschappelijke samenkomst van de Kon Ned. Mpij. voor Tuinbouw en Plant kunde had ditmaal in deze gemeente plaats. In den morgen arriveerde per trein een ge zelschap van ruim 200 personen, hoofdbe stuur, groepsbestuurders en leden van di verse afdeclingen. De afd. der Mpij. hier trad als gastvrouw op en had gezorgd, dat den tuinbouwers een dag bereid zou wor den, waarin het aangename met het nuttige gecombineerd was. Een 8-tal autobussen bracht hen naar de coöp. veiling „Bloemen- lust", waar met belangstelling hel veilen der producten in oogenschouw werd geno men. Verder werden bezocht coöp. vereen. „Centr. Aalsm. Veiling" en haar nevenbe- drijf: de potplanlenveiling. In den middag werd een boottocht gemaakt op onze plas sen, onderbroken door bezoek aan bloemist en boomkweekerijen langs den Uiterweg, o.a. „Terra Nova" met haar vermaarde boom- en plantencultuur; Topsvoort, buxus- cullures en D. Baardse Dzn. met zijn be gonia- en cyclame-cullures. Na afloop werd het groole gezelschap door de afd. in hotel „De III Kolommen" hel noenmaal aange boden. Ondanks de minder prettige weers omstandigheden is den tuinbouwers hier een dag van afwisseling bereid, die op hen een gunsligen indruk zal gemaakt hebben. Haarlemmermeer. De heer II. Bloe- mink, commies bij de Posterijen en Tele grafie te Hoofddorp is in gelijke betrekking benoemd te Haarlem met ingang van 1 Augustus a.s Men ziet den heer Bloemink met leed wezen van hier vertrekken. Algemeen ge acht om z'n welwillendheid, hulpvaardig heid en humaniteit tegenover het publick, was ook z'n omgang met het overig perso neel steeds boven allen lof verheven Dc wijze waarop hij Woensdagavond van allen afscheid nam, droeg dan ook een recht aan genaam en hartelijk karakter. Zijn vriendelijke, tegemoetkomende hou ding jegens iedereen zal ook ongetwijfeld in Haarlem door velen worden gewaardeerd. In de plaats van den heer L. E Stins, die naar Zaandam is vertrokken, is de heer Goosen, kommies bij de directe belastingen te Amsterdam, met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Hoofddorp. De Ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen, de heer G. II. Burink, is van hier overgeplaatst naar Dordrecht. De raad van deze gemeente komt. in openbare vergadering bijeen op Donderdag 5 Augustus a.s., des namiddags te 2 uur (nieuwe tijdregcling). Burgerl. Stand. GeborenPietje, D. van J. Arensman en M. Roos Grietje, D. van A. Herfst en W. Koetsier Johan nes Leonardus, Z. van J. J. Visser en G. M. Gorter Jeannette, D. van P. II J. Prins en A. M. A Riesberg Pieler, Z. van K. Bos en M. Schippers Catharina, D. van J Daim en C. van der Schrier Petrus Cornelis, Z. van M. G. van Staveren en C. H. G. Laan Cornelius Adrianus, Z. van C. A. Polak en G. van Dalum Gerbrand Petrus, Z. van A. J. de Wilde en C. Wei- boren Johannes Jacobus, Z. van A Ver hoeve en J. A. van Gerven. Ondertrouwd: M. Boom 26 j. en E. Speete man 25 j. BINNENLAND. Verkiezing der Eerste Kamerleden. De zomerzitting der Prov. Staten van Znid Holland. De Belgische Senaat heelt het Nederl.- Belgisch verdrag met alg. stemmen gerati ficeerd. Ingesteld zal worden een Staatscommissie voor de haring visscherij. BUITENLAND, Spanje en de Volkenbond. Een afvaardiging der Engelsche mijnwer kers gaat naar Amerika. Gehuwd: A. van Os 21 j. en S. Tienstra 18 j. J. B. de Laat 25 j. en G. de Vries 21 jaar. Overleden: Henderika Maria, 6 j., D. van H. Versteeg en A. Th van Bentheim overt. Catharina Mechelina, 4 mnd D. van A. II. van Walslijn en P. Hoefijzers Aaltje Okkcn 86 j., weduwe van T. van Es Aagje den Os 81 j., geh. met J van 't Wout. Adriaan, 9 j., Z van C. Claij en G. M. Knoop. Het AzijnbesIniL Eén van de meest sympathieke wetten, waarmede het Nederlandecho volk in de laalste jaren rijk gemaakt is, noemen we zonder eenige aarzeling dio wet, waarop nu weex een aanvullend Koniuklgk Besluit gekomen is, de z.g.n. Warenwet van het jaar 1919. Deze wet mot haar 37 artikelen werd geboren uit do gebleken noodz:Lkoli]k- heid om door wettelijke voorschriften te i bevorderen, dat waren wordon gekeurd en dat regelen voor de aanduiding van warott in het algemeen worden vastgesteld. Nie mand zal de dwaasheid hebben, de juistheid dezer overwegingen te ontkennen. Wat iu de laatste jaren bekend werd over de wg-ze, waarop flamongee telde voedingsproducten werden vervaardigd, hoe werd omgespron gen met wat dienen moest tot onderhond van het menschelgk lichaam, was eenige malen voldoende om deze maatregelen te wettigen niet alleen, maar ook om zo sym pathiek te doen wezen bjj heb Nederlandsche volk. dat niet alleen waar, maar ook goede waar voor zijn geld wilde hebben. Ofschoon ons volk anders een broertje dood heeft aan al het „gemaazregel" door wetten en besluiten.Tocli is deze wet, welke naar het slotartikel den naam Warenwet" draagt, nog met een ander doel in hot leven ga- roepen, zooals uit den aanhef blijkt, n.l. om regelen vast te stellen betreffende de aanduiding van waren ïh het algemeen, liet zijn niet allen koks, die lange mensen dra gen, en alles wat onder een bepaalden naam in den handel wordt gebracht, verdient dien naam niet steeds. En nu vil de Waronwet dat een artikel dien naam draagt, welke het werkelijk toekomt en dat niet door on doorzichtige benaming vorwarring ontstaat, die kan leiden tot nadeel vau den kooper of tot oneer!ijkö concurrentie. In artikel 1,4 en 15 werd vastgelegd, dat de keuring en de aanduiding nader bij Koninklijk Besluit (algemeene maatregel van bestuur) kon worden geregeld. In aansluiting met dit artikel, verschonen in den loop der laatste jaren enkele dezer besluiten en verscheen dezer dagen in liet Staatsblad No. 214 het besluit tot toepassing dezer artikelen op azijn. Op een tentoonstelling van voedingsmid delen zagen we niet lang geleden verschil lende staaltjes van knoeierijen met azijn, des te schadelijker, omdat de maag daardoor dn eet wordt aangetast. Onder een sterk vergrootglas bezien wemelden sommige mon sters van wat als .uzgn op de markt gebracht wordt van voor het inenschelijk organisme schadelijke dieren. Wanneer dus bepalingen getroffen werden, waardoor de azijn aan de hand van bepaalde voorschrift: n onderwor pen wordt aan het scherpe toezicht vaa - den keuringsdienst, dan is dat oen bepaling welke strekt tot bescherming van de ge zondheid. In een oud boek uit het jaar 1836 lgzen we sub voce „azijn": „Dit is bekende zure vloeistof tot huishoudelijk en geneeskundig gebruik De azijn wordt van wijn, bier of vruchten gemaakt en hoe sterker hij is des te beier. Men kan hem ook door specerijen een geurigen reuk en smaak geven". Sedert dit geschreven werd verliep bijna een eeuw en deze eeuw bracht allerlei uitvindingen ook ten opzichte van het artikel azijn. De definitie van azijn is korler geworden, want volgens het genoemde Kon. Besluit wordt voortaan onder azijn verslaan: „alle vloeibare waren, die azijnzuur als kenmer-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1