t 'AGENDA1. RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. C- Dondeidag. Leidschc Modevakschool. Ledenvergade ring. 81/4 uur. Zaterdag. L'Union Feestavond Harroonica-Gciel- *ehap. Crescendo. 8 uur. Dagelijks. "i „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor tellingen to 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot i uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdag en 's Zaterdags matinée te S uur. „Luxor-lbeater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'e Woensdags en 's Zaterdags matinée te uur. Scala (Den Haag): „Duizend en één lach". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Juli tot en met Zondag 1 Aug. waargenomen door de apotheek van den hoer M. Boekwijt, Vischinarkt 8, leleJIj.02. spullen dienende tot jolijt en vermaak der speclgrage jeugd en ook van meer bedaagde kinderen zooals stoomcaroussol, autobaan, vroolijk rad en wat dies meer zij. Terwijl de stoere kermistklanten druk in de weer waren om de diverse inrichtingen wier geraamten aicli reeds verhieven, op te trekken, kwam Berlus, een eerzame schoenmakersgezel ♦huis, badend in zijn zrweeh Buiten adem viel hij op een stoel neder. „Moeder," zegl hij, „wé iee 't toch wéren, wé its 't toch wèrml" „Dés woar, jongen. Mèr zeg ies, slaon er al veul dingen op de mérl?" „Jao veul, moederl" „Wé ai zao, jongenV" „O een stoamcaroussel, een schiettent, 'i vroolijke rad. Mèr wès ies '1 toch wèrm, moederl" „Staot er anders niks Bertus?" „Jaowei, jaovvcl. In de Nieuwstraot komt een electriesclie autobaon, een circus, een Anislcrxlaniselie Schouwburg. Mèr moeder hèdde bij 't oak „Kn komt er oak 'n oliebol lenkiaom, Ber tus?" „Natuurlijk, moedert Dé ies toch alle jaors! Waorum zou die nou nic konmie V' In passant vergao ik van de wèrmte. En nau motte rekene dal er nog eêne hittegolf komt oak, zégge zet" „Wé, eèiuie, hittegolf? Jao, mèr, heur nou is hier, Bertusl Een stoamcaroussel, eène vcJiouwburg, eèn circus, eén electrieeclie autobaon; en dan nog zauveul daansgele- genlieden, en nou nog eén hittegolf. Dè is lo veull Hur nou wé ik oe zég Ge krijgt eéne geve kermiscenl meè en ge maagt gaon waor ge wilt, és ge oe mèr netje» houdl. Eén ding zég ik er bij, uit dc hittegolf blijft de uit." „Mèr moeder, die hittegolf is. „Dè weet ik al lang. Hè de me begrepen? Jao of née? Uit de hittegolf blijft de uit I Afgeloapen!" En Bertus stond paf Kolenlaag van 1,70 M. a a n- geboord? De laatste weken gaan er stel lige geruchten, als zou het er ongunstig voor de boringen to Vlodrop uitzien, omdat e>. geen resultaten behaald werden. Volgens inlichtingen aan de „Limb. K." is dit echter niet juist. Uit vertrouwde bron zegt het blad te kun nen mededeelen, dat verleden weck Woens dag door de morgenploeg tegen 11 uur >p 787 meter diepte kool werd aangeboord. On middellijk, zooals bij zulke gebeurtenissen steeds het geval is, werd het boortuig stop gezel, en er werd een ingenieur van de mijn Laura en Verecniging te EijgelshoVen ont boden. Vrijdagmorgen is onder toezicht van den ingenieur dieper geboord eo er werd e;n kolenlaag van 1,70 M. dikte geconstateerd. Na ophalen van dc kernbuis bleek dit juist te zijn. Er was nog 60 centimeter zuivere kool in de kernbuis aanwezig; het-overige gedeelte was lot gruis gemalen en werd op een zeef door middel van dc spoeling aan de oppervlakte gepompt. Frappeerend is, dat bij de vroegere boring in 1920 door de Staatsmijnen verricht op oen diepte van 740 meter een kolenlaag van 1.60 M. is aangeboord. De vraag is nu. is dit dezelfde laag? Wanneer nog dieper geboord wordt, zal dan na 50 meter een laag van een meter steenkool te verwach ten zijn? B ij den anttquairc. Ilecr; Wat kost die pendule Louis XV? Antiquaire: Met uw verlof, mijnheer, zij is stijl Louis XVI. Heer: Ook goed, ik zie niet op een en kelen Louis. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werden gistermiddag niet minder dan 117 zaken behandeld, waarvan 103 voor de openbare zitting bestemd en 14 kinder zaken. W. teD H., bakker te Rijnsburg, was gedagvaard wegens het in zijn bakkerij yoor handen hebben van brood dat niet een voldoend gewicht aan vaste stof be vatte. Verdacht© was 28 jaar en op zijn dag vaarding stond 36 jaar; hij meende dat ïnen hem op zulk een dagvaarding met kon etraffen, wat de kantonrechter hem an ders uitlegde. Nadat mcj. Sn e tillage, scheikundige bij deai Keuringsdienst van .Waren te Leiden, .was gehoord, die d© feiten in de dagvaor- iding bevestigde, werd de zaak uitgesteld, omdat de directeur van dezen dienst, dr.- Van Eek, die met verlof buiten de stad was, nog ai» getuige deskundige moest worden gehoord. Be zaken tegen D. ten K. te Zoeter- meer en M. K., die beiden wegens over treding der Arbeidswet waren verschenen, werden ook uitgesteld, omdat de voorzit ter van den Raad van Arbeid, de heer .Goelinga, ook wegens yacantie- afwezig .was. Hierna kwain de zaak tegen W. O., F. V., J. K. en H. W., te Rijswijk, die de vorige week ook al hadden terecht ge staan terzake dat zij op de spoorbaan onder de gemeente Voorhout, hadden ge- loopen, zonder dat zij daartoe vergunning hadden. Verdachten zeiden toen, dat zij den sein wachter dien ze goed kenden een bezoek wilden brengen. Than8 werd de stationschef bij Piet Gij- zenbrug, de heer Hermes gehoord, <fie pertinent verklaarde dat het loopen daar verboden is. Verdachten konden dit we ten. Hij had hen nog gewaarschuwd. Nadat de seinwaebter v. d. Raad was ge hoord eischte de Ambtenaar f 3 subs. 3 dagen. J. M. L., werkman te Leiden had, dc vorige maal terecht staande, wegens open bare dronkenschap, verklaard dat hij wel dronken is geweest, maar niet op de open bare straat, doch in huis. Zijn schoonzus ter had de politie gewaarschuwd en toen hebben zij hem uit het huis gehaald. Thans weiden de verbalisanten, do agenten llijnardus en Plekkringa gehoord, die hun proces-verbaal bevestigden, waar na de Ambtenaar f 6 subs. 5 dagen vroeg, waarover verdachte slecht was te spreken. R. B. te Leiden, had een karhond laten losloopen zonder muilband, welke hond in de Parkstraat een jongetje in het oog en een meisje in de bp had gebeten. Mej. Neeltje Kleu- bevestigde dit ver baal, "waarna de Ambtenaar onder protest van verdachte, f 10 subs. 6 daken eischte. B. zeide dat de kinderen den hond had den geplaagd. J. van R., bakker te Noordwijk bad de vorige maal terecht gestaan ter zake dat hij ©en gezel op Zaterdag na één*uur in de bakkerij had laten werken. Verdachte zeade toen dat de knecht uit eigen beweging dit werk had verricht.. De knecht, Stafleu nu gehoord bevestigde dit. De Ambtenaar nam daarvan geen no titie. De baas moest dit werk hebben be let. Hij eischte f 6 subs. 6 dagen. Tegen O. N., uit Katwijk, werd wegens straatschenderij f 6 subs. 6 dagen geëischt. De jongen was thans op zee en kon dus niet aanwezig zijn. De moeder van den knaap vond het echter te veel. Joh. v. d. L., te Oegstgeest was gedag vaard wegene het versperren van den weg onder de gemeente Oegstgeest met een motorvoertuig, een vrachtauto, waarmede hij uit een weiland kwam rijden, toen een motorfiets, bestuurd door den heer Den Hollander uit Wassenaar, die uit de rich ting Sassertheim kwam aanrijden, Iverd aangereden. Verdachte ontkende dat de schuld bij hem lag. Hij kwam met zijn auto in een gat en daardoor raakte de motor stil te staan. Hij kon dus met verder. Daarop is de heer Den Hollander tegen zijn wagen aangereden. De heer Den Hollander vertelde het ge heel anders. De auto had wel in een gal gestaaD, doch was daarop weer in bewe ging gekomen. Hij is toen door verdachte aangereden en sloeg van zijn motor om, met het gevolg dat hij ernstig werd ge troffen zoodat hij het bewustzijn gedeel telijk verloor. Deze verklaring werd bevestigd door ge tuige Smit, uit Wassenaar, die evenals de heer Den Hollander met een motorrij wiel kwam aanrijden. ^Alsnog werden gehoord als getuigen a charge, de heeren BroekmaD, Weseeling en Kranenburg, die dc aanrijding hadden gezien. Deze schaarden zich bij hun ver klaringen aan de zijde van den heer Den Hollander. Anders de getuigen a déchar ge, de 18-jarige Gordijn, een familielid van verdachte en de broeder van ver dachte Willem van dei' Luijt, welke laatste echter buiten eede werd gehoord. Deze zeiden zooals verdachte zelf, dat de vracht auto had stilgestaan. Dc Ambtenaar meende dat de vier ge tuigen a charge zeer pertinent in hun ver klaringen ton Dadeele van verdachte wa ren, terwijl de getuigen a décharge slechts vage verklaringen gaven. Hij beeft dan ook de overtuiging verkregen dat ver dachte het ongeval had kunnen voorko men. Het moge waar zijn, dat de motor heeft stilgestaan, latex is zij weer in be weging gekomen en ia verdachte weer doorgereden zoodat hij Den H. aanreed. Hij achtte de overtreding, die vrij ern stige gevolgen had, bewezen en eischte I 10 subs. 10 dagen. De verdediger, iü1:. Beets alhier, die in den loop der behandeling van de zaak, getuigen meermalen een en ander had ge vraagd en daarbij had doen uitkomen, dat de motor had stilgestaan en dat deze niet. weder op gang kon worden gebracht, zon der dat de bestuurder uit de auto kwam, wat niet is geschied, meende dat het hier een kwestie van beoordeeling geld, en trachtte duidelijk te maken dat er vóór de verklaringen van verdachte en getuigen a décharge minstene evenveel ia te zeg gen als voor die der andere getuigen. Bo vendien voerde hij aan dat zijn cliënt reeds lange jaren motor rijdt en nog nooit een ongeluk heeft veroorzaakt. Daarom vroeg hij vrijspraak. Er ontwikkelde zidh tusschen de bedde partijen nog een onaangenaam twistge sprek, waaraan de kantonrechter een einde maakte. W. G. E., 34 jaar, bouwkundige te War mond had zien te verantwoorden voor twee feiten, nj. lo. dat bij een hond, die ge vaarlijk wordrt geacht, zonder muilband heeft laten losloopen; 2o. dat deze hond zekeren Van Seygelen heeft gebeten. Verdachte ®thtte zijn hond een zeer leuke bond (placht), wat Van Seggelen niet toestemde. &e*e vond bet dier ge vaarlijk. De slager Van Leeuwen, had ook ge wen dat de hond een jongetje beet. De Ambtenaar eischte nu f 10 of 10 da gen. De kantonrechter dacht dat de heer E. over de boete zich niet ongerust zou maken. A. v. R., bakker tc Noordwijk, had nachtarbeid doen verrichten, wat hij be kende. Eiscli f 10 subs. 10 dagen. H. van L., koopman te Leiden, haxl aan den strandboulevard te Noordwijk-aaD-Zee met manufacturen gevent, zonder de daar voor verei6chte toestemming van den bur gemeester dier gemeente te hebben aan gevraagd en verkregen, wat verdachte toegaf. Hij wist echter niet dat hij daajN voor vergunning moest hebben. Eisch f 5 subs. 6 dagen. Dirk Z., koopman te Leiden, had vol gens het verbaal een hond voor een voer tuig gespannen, zondter dat het dier een muilband droeg en voorts had hij geen numtmerbewijs kunnen toonen. Verdachte zeide, dat het voertuig een rijwiel was. Hij meende "derhalve geen nummerfcewijs noodig te hebben en dacht dat de hond in zoo'n geval geen trekhond was. Vol gens de Ambtenaar viel het geval wel on- dex de trekhondenwet. Hij eischte derhal ve twee geldboeten van f I, subs. 1 dag voor elke boete. J. G. J., melkhandelaar te Zoeterwoude had volgens het veibaal met een motor voertuig gereden op een weg die door Ged. .Staten voor dit verkeer gesloten was verklaard. Do verdachte zeide dat de macht der gewoonte hem part-en heeft ge speeld. Omdat hij aan deze macht had toege geven vroeg nu de Ambtenaar van hem f 4 subs. 4 dagen hechtenis. N. Tli. Z., te Nieuwer-Arnstel, had rioh aan dezelfde overtreding schuldig ge maakts In dit geval vroeg die Ambtenaar f 6 sub. 6 dagen. H. A., een 18-jarige stucadoor, te Lei den, had zonder een geldig plaatsbewijs in den trein vaai Don Haag naar Leiden plaats genomen. Verdachte had voor de Maatschappij gewerkt on meende nu ook vrij reizen van en naar het werk te hebben. Eisch f 5 subs. 5 dagen. Uitspraak over twee weken. De onregelmatigheden to Bergen-op-Zoom. Het Bossche Gerechtshof heeft den heer De Groot, dorecteux dear Gemeente lijke Muziekschool te Berg en-op-Zoom van het hem ton laste gelegde vrijgesproken. 442e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 29 JuIL le klasse 4e Ilist Hooge prijzen. 13386 1000. Prijzen van ƒ20. 97 276 327 523 1216 1630 2099 2165 2646 2708 2979 4155 4339 4346 1864 5165 5173 5466 5639 6051 6488 6733 6771 6976 6979 7212 7216 7223 7599 7724 8166 8432 3440 8692 8929 9167 9209 9692 9702 9723 9980 10069 10124 10197 10243 10448 1105-1 11295 11928 11986 12012 12507 12606 12796 13147 13251 13382 13458 13744 13843 13879 14097 14257 14282 14409 14442 15047 15106 15361 15558 15931 16069 16080 16279 16339 16422 16773 16798 16997 17225 17290 17345 17716 18160 18461 18523 18847 19169 19609 19614 19883 20054 20069 20351 20425 20446 20581 20892 20930 BELGIE. De 8 nien-dag. De Senaat heelt de overeenkomst van Washington betref lende den 8-uurs-dag ge ratificeerd mei 108 tegen 16 stemmen en 11 onthoudingen. Heden behandeling van het verdrag met Nederland. LUXEMBURG. Motie van voitronwen' Na het debat over de regecringsverklaring werd de motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen met 31 tegen 11 stemmen cn 3 onthoudingen. DUITSCHLAND. Een vredesoproep. In Duilseliland is voor weinige dagen op gericht een „Yerband für Europaisehe Ver- standigung" (Bond voor Kuropeesehe toe nadering). Deze bond publiceert thans een oproep, waarin wordt gewezen op de odor het verdrag van Locarno begonDcn verzoe ning der Europecsche volken. Verder heet het daarin: „Het Duitsche volk is bereid, zijn levens belangen langs den weg van verder verzoe ningswerk te behartigen. Anderszijds heb ben ook de overige volkeren begrepen, dat de verdere ontwikkeling van Europa zon der een volledig accoord met Duitschland onmogelijk is. Wil do nieuwe orde, die tot algemeene ontwapening moei leiden, voort duren, dan moet zekerheid worden gescha pen, dat de morecle garanties, die in de plaats van de militaire treden, van geenerlei zijde geschonden worden. Dit is slechts door verdieping van de vredes- en solidari- teitsgcdachte, alsmede door de ineen vlech ting der volkshuishoudingen mogelijk. Tot beide doeleinden, de verzekering der Duit sche belangen en de toenadering tusschen de volken, wil het „Verband für Euro paisehe Verstandigung" alle kringen van het Duitsche volk op de been brengen.1' Tot het voorloopig bestuur behooren: prof. Schücking als voorzitter, en verder do oud-ministers Giesberts, Sollmann en Wissel. De oproep is onderteekend door tal van vertegenwoordigers der regeering, o.w. rijkskanselier Marx, de minister van bui- tenlandsehe zaken Slrcscmann. die van bin- nenlandsche zaken Külz, die van rijks- weer Gessier, die van financiën Reinhold, de president van den Rijksdag Loebe, ge zant graaf Bernstorff, graaf Harry Kessler, voorts vertegenwoordigers van handel, eco nomie, financiën en wetenschap, c^.a. de professoren Bonn en Einstein; verder ver tegenwoordigers van den landbouw, de geestelijkheid en dc vakvereenigingen FRANKRIJK. De financieels voorstellen x Barthon's opvolger in de Com missie van HersteL Efc tinaneicele commissie uit de Kamex beeft met 20 stemmen tegen 12 en 6 ont houdingen besloten over te gaan tot de bespreking der artikelen van bet finan- cieele ontwerp. Poincaré verklaarde in de commissie, dat hem wegena de nabijheid van het par lementair recès, niet mogelijk voorkwam om de overeenkomsten betreffende de oor- logsschulden, met Londen en Washington gesloten, nu nog te bespreken. Deze kwes- tiea zullen na afloop van het recèg bij de Kamer ingediend worden. Een soc.-dem. tegenvoorstel van Lcon Bhrtn werd door de commissie verworpen. Tenslotte heeft de commissie alle arti kelen van het financieel ontwerp aange nomen, met uitzondering van een tiental, waarover zij zich in de avondzitting uit spreken zou. Deze gereserveerde artikelen betreffen in het bijzonder de landbouw- winsten, de omzetbelasting, de algemeene belasting op het inkomen en de zegelbe lasting. Voor het geval, dat de bespreking tegen middernacht niet algeloop en zou zijn, zou het verslag heden niet in het staatsblad kunnen verschijnen zoodat de zitting van de Kamer 24 uur zou moeten uitgesteld worden. De radicale afgevaardigde Connevo] heeft een initiatiefvoorstel ingediend waar bij Fransche burgers die in francs spccu- leeren of Fransch kapitaal naar heb bui tenland smokkelen, met verbeurdverkla ring van de betrokken bedragen en boven dien met gevangenisstraf van één tot vijf jaar gestraft zullen worden. De stemming tegen buitenlandei's is nog niet verbeterd. Dinsdag hebben arbeiders te Parijs op het Plein der Vereenigde Sta ten met sroddshametrs het standbeeld ver brijzeld, hetwelk was opgericht ter her innering aan de Fransch-Amerikaansrihe wapenbroederschap. In Elzas-Lotharingen schijnt de val van den franc de grootste paniek te hebben veroorzaakt. Het publiek bestormde overal de spaar kassen en bankinstellingen om geld op te nemen en daarmede irikoopen te doen. In bijna alle groote steden in Elzas-Lotharin- gen moesten de spaarbanken gesloten wor. den en de betalingen stopgezet. Eenigc bladen maken zelfs gewag van sluiting van de grenzen of verhooging van pasgelden. 'Baxthou, die tob heden voorzitter was van de commissie van herstel, zal door den afgevaardigde Duboin worden ver vangen. ENGELAND. Het mijnconilicL De leiders der mijnwerkers zijn te Lon den aangekomen om heden.de vergadering van den nationalen uitvoerenden raad bij te wonen. De raad zal het rapport bespre ken dat aan de gedelegeerdenconferentie van morgen zal worden aangeboden, betref fende de stappen van de bisschoppen, den toestand der mijnen en de pogingen, in het werk gesteld om een einde te maken aan den invoer van buitchlandsche steenkolen. Men meent, dat het niet waarschijnlijk i9, dat de uitvoerende «raad een bepaald ad vies zal geven doch aan de gedelegeerden de handen vrij zal laten om le beslissen of zij zullen blijven bij hun verzet tegen de vermeerdering der werkuren en verlaging der loonen. In verband met de groole voorraden bui- tenlandsche steenkool, die nu in Engeland aanwezig zijn, heeft minister Lane Fox aan de gemeentebesturen een ministerieel rond schrijven gericht, waarbij een hoeveelheid van 100 centenaar in de 14 dagen van hui selijk gebruik mag worden vrijgelaten. In vbijzondere omstandigheden mag dezo hoo- veelheid zelfs verdubbeld worden. Kolen- schaarschle is er niet meer te vrcezen. MEXICO. De nieuwe kerk-wetten* Met hel oog op de nieuwe kerkelijke wet- Icn, die 1 Aug. ingaan verdringen de geloo- vigen zich voor de kerken om de mis 'te booren. Men schat het aantal vormsels, die sedert 1 Juli in de kathedraal te Mexico Gity voltrokken zijn, op meer dan 90.000 en men denkt, dat het er meer dan 100.000 zullen zijn vóór het einde der week. Tijdens eex» dienst, gisteren, toen 5000 kinderen gevormd werden, zakte de aartsbisschop in elkaar van uitputting. De geloovigen worden aan gezet om de kerken te steunen. Onderlus- schen heeft de regeering aan de geestelijken geweigerd de Roomsche kerken aan leeken over te dragen op 1 Aug., wanneer de dien sten zullen eindigen; zij moeten toever trouwd worden aan de personen, die de burgemeesters zullen aanwijzen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een familiedrama. Een verschrikkelijk familiedrama heeft zich voor kort in een klein Hongaarseh stadje afgespeeld. Voor eenige maanden verscheen de gepensionneerde poetbode Emmerich Nemeth 's nachts voor de deux van kennissen cn verzocht om nachtver- blijf, daar hij volgens zijn zeggeD, zijn sleutels verloren had en niet naar huis kon gaan. Er werd hrj. een bed ingeruimd. In den laten nanacho werd de woning bet too- neel van een verbitterd gevecht, daar de postbode was opgestaan en met een groot mes de familieleden te lijf ging. Hij werd overmeesterd, voordat hij groote ongelukken had veroorzaakt. Ge durende zijn voorloopige hechtenis kreeg hü herhaaldelijk aanvallen van razernij, waarbij hij zijn celgenooten aanviel. Eetf geneeskundig onderzoek wees oit, dat hij onherstelbaar krankzinnig was, zoodat hij naar een krankzinnigengesticht werd over gebracht. Terwijl Nemeth nog in hechte nis zat, werd zijn oudste dochter, een 18- jarig meisje, naar het ziekenhuis gebracht,- waar zij aan hersenvliesontsteking stierf. Kort daarop werd de tweede dochter ziek en ertierf aan hereen verlamming. Op een moigen werd de 19-jarige zoon, een kap persbediende dood op zijn kamer gevon den hij had zich met een revolver dood geschoten. De drie kinderen waren erfe lijk belaste ziekelijke personen. De cenig overlevende dochter en de eveneens zieke moeder leven thans in voortdurende®, anget, dat ook zij spoedig zullen moctetf sterven. Ernstig auto-ongeluk te Hagenau. Te Hagenau zijn twee automobielen met zulte een vaart met elkaar in botsing ge weest, dat 12 personen gewond werden. Terwijl de eene auto omvergeworpen werd, werd de andere ongeveer 6 meter weggeslin gerd. Van de gewonden zijn er reeds 3 aan de bekomen kwetsuren bezwegen. De toe-, stand van de overigen is zeer zorgwekkend. Onvoorzichtig rijden. Te Kaolsdorf bij Berlijn is een autobus, die een auto wilde mhalen ,van den weg ge rold en omgekanteld. Een reiziger ia dood cn 7 zijn gewond. Uit het onderzoek is ge bleken dat de chauffeur van de autobus verantwoordelijk voor het ongeluk is Een vliegongeluk, dat goed afloopt Gisteren om 11 uur is nabij Misdroy een vliegtuig in de Oostzee gezonken. Het vlieg tuig verdween na weinige minuten in de golven. Een motorboot en een vissohers- sloep waren echter spoedig genoeg ter plaatse om de drie vliegers behouden aan land te brengen, een hunner had brandwon-> den in het gelaat gekregen. De aanslag op het officieiscasino te Solxa. Door den Krijgsraad te Sofia werd behan-i deld de zaak tegen de verdachten inzake den voorgenomen aanslag op het officierscasino te Sofia. De beide hoofddaders werden tot de dood straf veroordeeld, 2 anderen tot 16 jaar zware kerkerstraf en 8 anderen tol 35 jaar zwaren kerkerstraf. Een zonderlinge gendarme. Bij de vervolging van een rooverbendo in den omtrek van Plewna in Bulgarije schoot een gendarme eeir zijner collega's en een burger dood en pleegde daarna zelf moord. Men vermoedt, dat bij in verbinding tot de roovers stond en zijn collega heelt gedood om hen in staal te stellen le onf-t komen. Een vreemd geval. Een vreemd gevaJ heelt de Berlijnsche politie te behandelen. Op het hoofdbureau verscheen een net gekleede jonge man. In de hand hield hij een kleinen sabel. Hij wilde iemand neer-* steken, verklaarde hij, en wel oogenblikk© lijk, hij had er genoeg van. zoo ging hef niet langer. Hij ging verschrikkelijk le keer, stiet verwenschingen uit en was niet tot kaimte te brengen. Op de vraag, waarom hij dan zo omoordzuchtig was, riep hij uil: „Ik wH naar het tuchthuis, of minstens naar het krankzinnigengesticht" en daar de ">olitiö voor alles wat met tuchthuis en krankzinni gengesticht samenhangt altijd veel belang stelling toont, hield men h6in voorloopig vast. Men weet ook thans nog niet, wien meB met den jongeman voor zich heeft. Men kon van hem slechts te welen komen, dat hij voor veertien dagen van Parlenkirchen naar Berlijn was gegaan, dat hij schilder was en leerling op een kunstatelier. In Berlijn was hij ptoieeling zijn naam en zijn woonplaats vergeten. De politie heeft getracht dc identiteit van den vergeetachtigcn jongeman vast te sleht len. Zc heeft hem aan den lijve onderzocht en zijn papieren nagelezen. Van zijn linnen goed en zijn zakdoek waren de monogram men keurig weggesneden. In zijn notitieboek ontbraken alle bladzijden waarop ©^n naam had kunnen staan. En zoo heeft men op het bureau van politie een nieuwen Kaspar Hauser huisvesting verleend. Hij is ongeveer 19 jaar oud, heeft niels bijzonders, riet er uil als tienduizend andere mannen en nie mand weet wat met hem aan te vangen. Wellicht belandt hij ten slotte werkelijk nog in het krankzinnigengesticht. hxabucties van. Coolidge aan Mellon? PARIJS, 29 Juli. (V. D.). Volgens *3 „New York Herald" (Parijsche editie) zou President Coolidge den Amerikaanschen staatssecretaris van financiën Mellon, die momenteel in Frankrijk vertoeft, verzocht hebben zijn vacantie te onderbreken ten-< einde onmiddellijk besprekingen te openen met dc Europecsche staatslieden over den financieelcn toestand in de landen die door den oorlog geleden hebben. De Transche financiën. PARIJS, 29 Juli. (V. D.). De financieele Kamercommissie beeft met 19 tegen 13 stemmen de financieele voorstellen van Poincaré goedgekeurd. Morgen zal de Kft^ mer met dc openbare debatten beginnen. PARIJS, 29 Juli. (Belg. Tel. Ag.). In da financieele Kamercommissie beeft Poincaré uiteengezet dat voor 1926 nog voor vers schillende doeleinden 2300 millioen supple* mcnlaire uitgaven ten laste van den staat komen, terwijl nog 200 millioen in de amor« tisatiekas moéten worden gestort. De inkom sten dier kas in 1927 zullen behalve die 200 miliioen (800 millioen voor net geheele jaaxj 2700 millioen bedragen; de ontbrekende! 2500 millioen zullen gedekt worden door o© opbrengst der successierechten. In een in thesaurie gehouden rede heeft Poincaré uit-» eengezet dat de door de regeering verlangde belastingmaatregelen gedurende 1927 10891 millioen moeten opbrengen.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2