lb. 20356. ZATERDAG 24 JULI Anno 1926, Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: ,S0 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, - Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ïaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.36, per week .TVTrr.T77TÏ* K 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18, Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat door hen, ten aanziqn van den door de Voreeniging tot Steun van Voordorp „Rhodé" op 22 en 23 September a.s. in het gebouw „Prediker" aan de Janvossensteeg te houden^ bazaar, lontheffing is verleend van het sluitingsuur yoor winkels tot 11 uur des avonds. 8494 AUG. L. REIMERINGER, Welh. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 24 Juli 1926. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen ivergunning is verleend aan Ansar Harford len Co. Limited en rechtverkrijgenden, tot fhet oprichten van een bottelarij voor lever traan in het perceel Zoeterwoudsohe weg No 7, kadastraal bekend Gemeente Leiden, $ectie O. N(x 159. 8493 AUG. L. REIMERINGER, Weth. Io.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Juli 1926. Crematie dr. J. G. v. cL Sluijs. lGistermidda<g is op Westerveld verascht Öict stoffelijk overschot van dr. J. G. v. d. Gluys, van hier. Aanwezig waren prof. dr. iTh. S. van Ronkel, prof. dr. P. C. T. v. d. (Hoeven, dr. Murk Jansen, dr. van lterson, (benevens vele andere collega's en vrienden. Dr. Murk Jansen herdacht den over- liedene als mensch, als dokter en als vriend. iVan hem gin>g niets dan goed uit, omdat hij jeen man was van edele karakter eigenschap pen. Namens de familie dankte een schoon zoon voor de belangstelling. Herziening der IJkwet in zicht 'Het feit, dat vooral dit jaar in deze ge jmecnte een groot aantal neringdoenden be keurd is, omdat zij hun maten en gewich ten niet hebben laten ijken, gaf de Kamer [van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land aanleiding na te gaan wat daarvan de [oorzaak i9 geweest. Als resultaat van haar onderzoek kwam Eij tot de conclusie, dat, behalve in de op heffing van het ijkkantoor te Leiden de oor zaak vooral gezocht moet worden hierin, dat niet meer, zooails voorheen, de politie belanghebbenden persoonlijk waarschuwt len er aan herinnert dat de malen en gewich ten geïnspecteerd moeten worden. Voorts acht de Kamer de straffen opge legd te zwaar dat reeds bij een eerste over treding de maten en gewichten in beslag .worden genomen acht zij niet oorbaar. De Kamer wendde zich nu tot den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid met het verzoek, spoedig een zoodanige wijzi ging der IJkwet voor te stelten, dat bij eerste bekeuring in een periode van twaalf, maan den, niet verplichtend gesteld wordt tot in beslagname en verbeurd verklaring over te .gaan, maar dal alleen een boete wordt op gelegd, welker minimum gesteld zcu kun nen worden op een veelvoud van het ijk- loon, hetwelk verschuldigd is. Naar aanleiding van dit adres ontving ce Kamer van Zijne Excellentie tot antwoord, dat het ook den Minister voorkomt, dat er wel aanleiding beslaat om een herziening, ;in den geest als door de Kamer wordt be doeld, le overtuigen. Aan dat punt 2fel dan look bij de in uitzicht gestelde wijziging, die reeds aan het Departement in voorberei ding is, de volle aandacht worden geschon ken. Wat de waarschuwing van de politie (betreft, daarvoor verwees de Minister de Kamer naar de Politie. Het bureau van de Kamer heeft zich daarop dan ook tot den Commissaris van Politie gewend en deze zeide toe, dat voortaan weder zooveel mogelijk de betrok kenen gewaarschuwd zullen worden dat en wanneer de inspectie zal plaals hebben. De Egyptische gezant heeft heden, Zaterdag, een bezoek gebracht aan hst (Rijksmuseum van Oudheden, ter bezichti ging van de Egyptische afdeelïng. De classis Leiden heeft beroepbaar .Verklaard in de Geref. Kerken den heer J. ©os, cand. te Leiderdorp. Geslaagd is voor het examen Nijver heidsonderwijs N V de heer H. P. J. de ïtooy, alhier. 1Maandag a.s. zal het 40 jaar geleden 2ijn dat onze stadgenoot A. J. van Varik a's baas op de houtkooperij aan den Morsch- iweg in functie kwam. Ingaande morgen zuilen op Zon- en feestdagen de brievenbussen hier ter stede gelicht worden te 7 uur 20 des avonds in plaats van te 2 uur 50 namiddags. Naar wij vernemen bereidt het Neder- landsch Jack-London-Verbond dat tot doel heeft de bestrijding van dierendressuur voor publieke vermakelijkheden een actie hier ter stede voor, om er toe te komen dat ook in Leiden van gemeentewege geen vergun ning worde gegeven voor het houden van vertooningen in circussen, waarin gedres seerde «beren optreden. Reeds weiden door Ilaagsche propagan disten daarvoor leden van den gemeente raad bezocht. Zijn wij wel ingelicht dan heeft hel raads lid de heer Wdtmans op zich genomen in den Raad een voorstel aanhangig le maken, waaTbij B. en W. worden uilgenoodigd in het vervolg voor het plaatsen van circussen van dien aard het Schuttersveld, vrijwel de eenige geschikte plaats in de gemeente, daarvoor niet meer beschikbaar te stellen. Reeds eerder werd in ons Blad er de aandacht op gevestigd, dat het vanwege de gemeente op een zichtbare plaals bij brug gen aangebracht reddingsraateriaal voor drenkelingen, meermalen wordt beschadigd en zelfs met opzet vernield. Waarschijnlijk is dit kwajongenswerk maar ook deze kun nen toch wel beseffen dat zij daarmede zich ntet enkel aan een onbetamelijke ver nielzucht schuldig maken, doch bovendien oorzaak kunnen worden dat medemenschen verdrinken. Dezer dagen toonde men ons ten politie- bureele weder twee, met opzet vernielde en onbruikbaar gemaakte, reddingshaken, die aan bruggen waren bevestigd geweest. Mogen we nogmaals er bij onze rijpere jeugd of ouderen misschien kleine kinde ren kunnen het niet doen op aandringen bun handen van dit reddingsmalcriaal af le houden, tenzij voor reddingswerk? Laten weidenkenden die van zulk ver nielen geluige mochten zijn onmiddellijk telefonisch de politie waarschuwen, opdat de daders voorbeeldig kunnen worden ge straft. Het Luxor-theater opent deze week zooals gewoonlijk haar programma met een actueele weekrevue. Daarna wordt aange vangen met de eerste hoofdfilm, een drama in 7 acten, getiteld ...Het meisje op de trap". Dit is een heel mooie speelfilm, die boeit van het begin tot het einde. Na de pauze de hoofdfilm in 7 acten „Siberië", of „De val van het Russische Czarenrijk". Deze film schetst de toestanden in Rusland voor en tijdens de omwenteling. Men krijgt hier een klein beeld van wat er plaats vindt in het koude Siberië. Troepen politiek© gevan genen ziet, men door de ijsvelden naar Si berië voeren, om daar onder te gaan door ellende en smart. Een dochter on zoon van een intellectueel deelen niet meer de ideeëh van hun vader, doch kiezen partij voor het volk. Zij verlaten het huis en trachten met hun kennis en macht het lij den der arme bevolking te verlichten, doch spoedig worden zij verdacht van revolutio naire ideeën en weggevoerd naar Siberië waar de broer door ellende omkomt. Het verloop van de film is verder in het kort dat spoedig voor Rusland verandering komt. De gevangenen iiv Siberië worden als ge volg van de omwenteling ontslagen en een ieder begint een nieuw leven. Deze film, die het zeer goed doet, vooral door uitste kend spel der arlisten en de schitterende natuuropnamen der ijsvelden, is zeer zeker een bezoek aan „Luxor" waard. Het City-Theater brengt extra goed ver zorgd wereldnieuws, gevolgd door de film: „De liefdesavonturen eener Prinses". De prinses van Grauslark raakt op een reis door Amerika verliefd op een Amerikaan, doch moet natuurlijk volgens haar stand, trouwen met iemand van koninklijken bloede. Na vele avonturen krijgt zij ten slotte den man harer keuze. Na de pauze ziet men het wild-west-drama „De man zonder ziel". Charles Hinges is een man, die aangezien wordt voor iemand zonder ziel, doch aan het eind blijkt, dat hij inte gendeel een edele ziel heeft. Dit is een film waarin men kennis maakt met verbazende kracht en behendigheid en die. gezien en gehoord het enthousiasme van het publiek, zeer in den smaak valt. In het Casino-theater ziet men o.m. eenige aardige opnamen van de roeiwedstrijden te Delft lusschen de beide achten van Laga en Njord, waarin onze stadgenooten zege vierden. Dan een aardig© klucht in één acte waarbij veel gelachen wordt. Hierop volgt de eerste hoofdfilm „Dynamite Dan", een zeer aardige 5 acter, waarin Max Donald, de bekende film-artist, de hoofdrol vervuld. Na de pauze wordt vertoond „Mendoza, de verschrikkelijke", een film, die speelt in den lijd van het keizerrijk Mexico Bijzon der goed komt hierin uit de onderdrukking en wreede behandeling van het arme volk. Kortom het geheel vormt een zeer interes sant en welverzorgd programma. Het programma voor het concert in het Van der Werf-park. te geven door het muziekgezelschap ..Orpheus", dir. de heer J. Vink, op Woensdag 28 Juli a.s. luidt: 1. Feestklanken ter gelegenheid van het 25-jayg bestaan van het muziekgezelschap .Orpheus" 1901—1926, J. Vink; 2. Ouver ture ..Alcesle". Ch. W. von Gluck; 3. Elsa's Brautzug zum Munster aus Lohengrin. R. Wagner; 4. Suite Oriëntale, F. Popy, a. Les bayadères, b. Au bord du Cange. c. Les al- mées. d patrouille; 5. O schoner Mai, wal- zer, Joh! Strauss; 6 L'Arigelus No. 3, uit suite „Scènes Pittoresques". J. Massenet; 7. Balletmuziek uit de Opera „Faust", Ch. Gounod (7 deelen); 8. „Vivat Orpheus", Feestmarsch. H. Boogers. Ten einde misverstand 1e voorkomen, wordt door de Kamer van K. en F. er nog eens nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat alleen zij ingeschreven worden in het Handelsregister, die in één der drie laalst- verloopen belastingjaren in de Rijksinkoin- slenbelasting zijn aangeslagen voor f 2000 of meer. Voorts kan ook nog gelden als reden lot vrijstelling van de inschrijving het feit. dat men als ambachtsman slechts een zeer klein aantal personen in zijn dienst heeft. Is men behalve ambachtsman ook handelaar, omdat men bepaalde zaken koopt om ze weer te verkoopen, dan is het feit, dart men daar nevens ambachtsman is niet van invloed. Van 9 Juni tot on met 14 Juli van dit jaar zijn, blijkens een opgave in de „Mededelingen" van de. Kamer van K. en F. alhier, in het district Rijnland,-zes nieuwe zaken opgericht nl.: Glas- en Verfhandel „De Verfton" Blool's Agenlurenbureau, Bouwmij „Alg. Ned. Grondbezit", firma de wed. G. M. W. Schretlen, Wijnkooperij en Cognachandel alten te Leiden en N.V. Alvana CigaT Manufact. Compij. te Noord- wijk aan Zee en IJ. Bader en Zonen „Bloembollenkw. en handel" te Sassen- heim. Daartegenover slaan opheffingen van 38 zaken, waarvan 33 alleen in Leiden. Met recht zou men den dag van giste ren voor Leiden en omgeving den dag der ongevallen kunnen noemen. Behalve de overrijding met doodelijken afloop aan het Haageche Schouw door on3 gisteren onder de laatste berichten nog vermeld had te kwart voor negen alhier reeds een aanrij ding plaals tusschen de N. Z. Holl. Tram en een luxe auto, bestuurd door J. R. te Riet veld. R. zou wegens het passeeien van een ander voertuig rechts uithalen, niet weten de dat direct achter hem een tram aankwam Door het met kracht remmen van den tram bestuurder was de aanrijding niet ernstig. De auto was eenigszins beschadigd. De 17-jarige Joh. N. die in bel perceel Oude-Rijn 144c boven, de trap zou afgaan kwam reeds van dé bovenste trede af te val len door dat hij uitgleed. Hij kwam vlug «aar beneden doch daarna was het met het eich bewegen voorloopig gedaan. Hij bleek vrij ernstige schaafwonden te hebben aan het enkel en den dij van het linkerbeen. De „Eerste Hulpdienst" die de voorloopige hulp verleende achtte opneming in het dichtstbij gelegen St. Elizabethgesticht noodig waarin de jongeman nu werd opgenomen. Gistermiddag halfeen ongeveer speelde de 9-jarige Wallern K. bij het ijzeren hek voor de openbare schooft aan de Pieterskerk straat nabij de Doopsgezinde Kerk. Hij viel er af en bezeerde blijkbaar nogal vrij ern stig de rechterpols en den rechter beneden- arm. Na voorioopige behandeling van den Eersten Hulpdienst, werd het jongetje naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en al daar opgenomen. Hetzelfde geschiedde met den 31-jarigen opperman A. B., alhier, werkzaam op een bouwwerk aan de Molenstraat, die het on geluk had van een ongeveer 4 Meter hoo- gen steiger te vallen. De Eerste Hulpdienst, die spoedig op de plaats van het ongeval was, constateerde een dijbreuk van het rechterbeen, terwijl de man ook nog klaagde over pijn in andere lichaamsdeelen. Per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, werd hij daar opgenomen. Van morgen was zijn toestand bevredigend. Hedenmorgen zijn de ongevallen al weer begonnen. De typograaf Jac. B., al hier die op den Haarlemmerweg pej* fiets uit de richting Warmond naar huis reed, werd door een achter hem aankomende auto aan gereden. B. scheen de auto niet bemerkt te hebben en week rechts uit voor een voer tuig, dat uit de richting Leiden aankwam. De aanrijding viel voor B. nog al mee. Hij kreeg eenigo schaafwonden aan zijn rech ter- en linkerbeen. Het rijwiel werd echter vrij ernstig beschadigd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG. 25 JULL Leiden. Evang. Luth. Gem.Voorm., halfelf. ds. J. Ph. Makkink. Remon. Geref. Gem.: Voorm., halfelf, dr. C. D. Sax, uit Oude-Weteriqg. Eglise Wallonne: Dimanche k dix heures et demi du matin, tar. S. Cler, Doopsgez. Gemeente: Voorm., 10 uur, ds. L. Bonga. Alphen. Ned.-Herv. Kerk, Julianaslraat: Voorm., 10 uur, ds. Veldhoennam. 7 uur, ds. de Bruin. Hulpgebouw, Gouwsluis: Nam., 7 uur, ds. Veldhoen. Ned.-Herv. Kerk, Oudshoornsoheweg: •Voorm -halfelf, <ite Van Linschooten. Evangelisaliegebouw, Ilooftstraat: Voorm. 10 uur, ds. Hartwigse, en nam., halfzeven, ds. Beekenkamp, uit Leiden. Geref. Kerk. Raadhuisstraat: Voorm., 10 uur. en nam G uur, ds. Schouten. Geref. Kerk, Hooftstraat: Voorm., 10 uur, en nam., halfzeven, dr. Vollenhoven, uit Den Haag. Bodegraven. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur en nam. halfzevei^, ds. B. Batelaan, uit Utrecht. Geref. Kprk: Voorm., 10 uur, en nam., halfzeven, ds. A. de Geus, em. predikant te Zaandam. Geref. Gemeente: Voorm., 10 uur, en nam. halfzeven, ds. Van Reenen. Hazerswonde. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halfelf, ds. de Bruin, uit Alphen; en nam., 7 uur, ds. Hofstede, uit Noordwijkerhoul. Geref. Kerk: Voorm., halfelf, on nam., halfacht, ds. Gispen. Hillegom. Ned.-Herv. Kerk: Voorm 10 uur. en nam. halfvijf, ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur (Voorber. H A.) en nam. 5 uur, ds. J. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 4 uur, d9. A. Zwiep. Katwijk aan den Rijn. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 6 uur, <k. Bollee. Geref. Kerk: Voorm., half tien, en nam. G uur, ds. Meyering. Eatwijk-aan Zee. Geref. Kerk Voorm., 10 uur, en nam., 6 uur, ds. P. C. de Bruyn, uit Apeldoorn. Kondekerk. Ned.-Herv. Kerk: Voorm 10 uur CH.A.)% en nam., halfzeven, telkens ds. Israël. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., 7 uur, ds. Haspers. Lisse. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. 5 uur, ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam., 4 uur, dr. Th Ruys .Jr., (Bed. H A. en dank zegging). Chr. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 5 uur, leesdienst. Geref. Gemeente: Voorm., halftien, en nam., 4 uur, ds. II. A. Minderman. NoordwijkerhouL Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur (H.A), ds. Hofstede. OegstgeesL Ned.-Herv. Gem.: Voorm. 10 uur, in „Irene", ds. Jansen Schoonhoven. Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, de heer D. L. Aangeenbrug; en nam., 5 uur, lees dienst Warmond. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 6 uur, dr. J. J. Woldendorp. Woubrugge. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., halftien, cn nam., halfacht, telkens ds: Joh. Kijne. Geref. Kerk, Voorm halftien. en nam., halfacht, ds. Wientjes, uit Oudshoorn. -0- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ouderkerk aan de IJssel: J. Enkelaar, te Rijssen (Ov.). Bedankt: Voor Pesse (toez S. J M. Hulsbergen, cand. te Noordlaren (Gr.). Geref. Kerken. Bedankt: Voor Meppel: C. van der Woude, te Gorredijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Woerden en Gouda: W. Kremer, cand. te Zwolle. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. III. In de morgenzitling worden de grosfalkn opgemaakt voor de benoeming van twee leden der algemeene synodale commissie. Afgetreden zijn de heeren dr. J. A. Caftlen- bach en mr. dr. C. F. Schoch. Vervblgens wordt opnieuw beno?md lot lid-afgevaardigde in het algemeen college van toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Herv. ge meenten, dr. G. J. Weyland, en tot zijn se cundus de heef D. Zoete. De quaestor-generaal, mr. S. J. Hogerzcil, wordt verwelkomd. De president herinnert daarbij aan «ten dag (21 Januari jl. toen mr. Hogerzeil 25 jarert het quaesloraat heeft vervuld, en hem wordt medegedeeld, dat zijn rekeningen zijn goedgekeurden dat hij wordt ontheven van de verantwoordelijk heid voor zijn beheer over het dienstjaar 1925 Hij wordt uilgenoodigd zich inet de administratie te blijvenTDelasten, terwijl als zijn «ecundus mr. Schulter tot Peursum blijft optreden. BINNENLAND. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het "Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Maiine-begrooting voor 1926. Het vervoer van herkauwende dieren en varkens is in geheel Zeenwsch-Vlaanderen verboden. De verboden strook langs de Bel gische grens en een deel der Limbnrgsch— Duitsche grens is uitgebreid. Een commissie van onderzoek inzake centralisatie van het middenstandscrediet- wezen. Aanval van Papoea's op de Guinea* expeditie. BUITENLAND. De samenstelling van het kabinet-Poin« caré is voltooid. Ex-minister in Lithauen in staat van beschuldiging gesteld. Nu worden de aangelegenheden van hot fonds voor noodlijdende kerken en perso nen behandeld. Dit fonds ontving zooals reeds medegedeeld een gift van f 2000 van de Koningin, waarvoor de president na mens de synode erkentelijkheid uitspreekt* Jammer is het, dat ondanks dringende col lectie-brieven, het bedrag der collecten niet steeg, ofschoon het de laatste jaren steods •was toegenomen. Zeventien gemeenten kun nen met groole toelagen tot een gezamenlijk bedrag van f 29.307 worden geholpen, ter wijl voor kleine toelagen aan personen en gemeenten een som van f 9555 beschikbaar is gebleven. Hel fonds ter voorziening in de gcestc- lijke behoeften van gemeenten waar eigen middelen ontbreken; ontving f 750 van de Koningin.. Hel qndersteunl 16 gemeenten met totaal f 65^,. waarvan f 1350 als sup-i pletie uit de generale kas is gevonden. Het fonds tot verbetering der schraalste preddkantstractomenlen ontving uit de ren ten van het fonds „Aanpakken" f 30.000. Hulde wordt gebracht in het bijzonder aaa den ijverigen penningmeester, den heeT W, van Oeveren. De voordrachten voor 4e uit- keering in 1927 bedragen f 53.754, zcodat een suppletie van f 14 804 uil de generale kas moet worden genomen. De laatst geno ten toelagen werden zooveel mogelijk onver-- minderd gelaten, tenzij de tractemenlen met of zonder dé toelage belangrijk boven f 2000 stegen, terwijl voorts een som van f 1650 a'ls minimum bleef vastgesteld (met vrije woning en f 50 voor belasting). De toelage .uil de algemeene weduwen-en weezenbeurs is ook voor 192G weer vaslge-i steld op f 205, met een bijslag van f 80, al- zoo in hel geheel op f 285. In 1925 werd 02a uitkeering gedaan aan 386 weduwen, 7 min derjarigen en }3 erven ten bedrage van f 112.742.61 (derhalve f5019.87 m?er dan bet vorig jaar). Aan de beurs werd door mej. P. J. II. K. te 's-Gravenhage, in overeen stemming met den wen$ch 'harer overleden moeder, een obligatie Nederland 5 pet. groot f 1000 geschonken Goodgekeurd worden de rekeningen van de synodale bijbelvertaling dc*9 N. T. en van den vervolgbundel op de Evangelische ge zangen, van de algemeene kas en van het hulppensioenfonds voor emeriti-predikanten. Uit dit fond9 kon een uitkeering worden ge daan aan 44 predikanten en 7 erven. Het be«Jrag der uitkeering over 1926 is vastge steld op f 120. Uit het studiefonds kan f 800 worden 'uil- gekeerd aan 10 studenten in de godgeleerd heid. Zooals bekend is, ontvangt dit fonds jaarlijks f 400 van de administrateuren van het fonds Racer-Talc. Ten slotte zijn behandeld dc aangpiegen- heden van het gebouw voot de algemeen®' synode. Kampeeren UitKalwijk- aan-Zee schrijft men ons De verschillende gemeenten aan de Noordzeekust, vooral badplaatsen, hebben van het Domeinbesluur een strook grond gepacht langs het zeestrand om daarop het badbedrijf met al den aankleve van dien le doen plaats hebben. In de meeste geval len is dat terrein niet verder uitgestrekt, als met eigen polilie-toezichl overzien en ge controleerd kan worden. Gemeenten met weinig politiepersoneel, kunnen geen vol doende toezicht uitoefenen over groot, uit gestrekt terrein; daarom beperkt men zicb lot een terrein, niet veel grooter dan met eigen mannetjes bewaakt kan worden. Zoo heeft onze gemeente het traject'. Zvudzijde Oude Kcrk-Zuidzijde Rijnlandseb Uitwateringskanaal in pacht. Het overig*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1