Een Nieuwe Mijnstreek in Gelderland Het Intern. Concours-Hippique te Hoofddorp De Hof der Leugenen £0355. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Juli Derde Blad Anno 1926. Opnieuw Duitsche Successen. Een concessie-aanvraag voor de ontginning van steenkool, steenzout en aardoüe. (Van een specialen 'fc Is al weer gemimen tijd geleden, dat 'm de pers berichten weerden gepubliceerd omtrent een belangrijke ontdekking in den omtrek van Winterswijk. Volgens die be richten zou er ontdekt zijn, dat het uitge strekte gebied aldaar aardolie en steen- kooi zou bevatten. Intufiechen zijn vele maanden verloo- pen, zonder dat er verder iets omtrent deze ontdekking werd vernomen. Blijkens onze dezer dagen ingestelde in formaties, heeft de Nederlandsche Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Wer ken zich er voor gespannen, om te onder zoeken, of inderdaad de gebieden in de ge. gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen aardolie en steen kool zoowel als steenzout bevatten. Reeds sinds eind Maart worden op vijf verschillende plaatsen in de genoemde ge meenten boringen verricht. Groote kost bare torens zijn daar opgesteld en dag en nacht wordt er gewerkt. Na elke 24 uur zijn de boren weer 3 a 4 Meter dieper in de aarde gezonken en zoo rijn er al plaat sen, waar de boren circa 500 Meter diep in den grond zitten. De inhoud wordt da gelijks door deskundigen onderzocht en ui- gemeen is de verwachting, dat het mijn- veld in de-zo streek, hetwelk zal worden aangeduid met den naam ,,Gelxia" nog eens rijke vruchten" zal afwerpen. De genoemde Maatschappij toch heeft reeds groote kapitalen aan de proefnemin gen ten koste gelegd. Men deelde ons mede, dat aan het in dienst zijnd perso neel reeds f 2000 per week aan salarissen wordt uitbetaald. Voegt men daarbij de niet onaanzienlijke gom, welke aan de aanschaffing van de „boortorens" besteed is, dan laat het zich begrijpen, dat er alleszins grond is voor hooggespannen verwachtingen. V. D.-verslaggever.) 't Is de wet betrekkelijk de mijnen, aard- en steengroeven van den 2Uten van grasmaand van 1810, zooals zij in de z.g. Bulletin des Loi6 No. 285 nog staat inge schreven. De vertaling van artikel 22 dezer wet luidt: ,,Het verzoek ter bekoming van af stand zal geschieden blootelijk bij wege van rekweste aan den prefekt, welke ver plicht zal zijn om zoodanig rekwest vol gens de orde der dagteekening te doen overschrijven op eon bijzonder register cn hetzelve binnen fcien dagen te doen afkondigen en aanplakken." Aan het bepaalde in dit artikel is intus- schen voldaan en ook hebben verschillende Burgemeestersde bekendmaking moest ge schiedcn in Arnhem, Zutphen, Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo, Eibergen, Haarlem, Heerlen en Amsterdam zich letterlijk gehouden aan den tekst van art. 24, door o.a. ééns in de maand, zoo lang het verzoek is aangeplakt, dit dos Zondags na het einde van den kerkdienst te laten aflezen'. Gedurende vier maandon blijft het re kwest aangeplakt en daarna zal eene beslis sing op de concessie aanvraag worden ge geven. Intusschen heeft de meergenoemde maat schappij reeds in Groenlo een huis gekocht, om daarin voorloopig het kantoor te vesti gen en bovendien heeft zij een terrein aan gekocht, waarop een fabriekje zal worden gebouwd, met het doel daarin de reparaties van de onderdeden der boortorens te ver richten. Dat ook op de medewerking van de zijde derauloriteiten gerekend mag worden, moge blijken uit het feit. dat na eenige vergade ringen lusschen Gedeputeerde Staten van Gelderland en verschillende Burgemeesters van de bij de ontginning betrokken gemeen ten, reeds een Comité inzake een streekuit- Ilet mijngebicd „Gelria" in de gemeenten Winterswijk, Lich tenvoorde, Groenlo en Eibergen, groot 12.000 H.A., voor welks ontginning concessie is aangevraagd. Vijf boortorens zijn reeds eenige maanden in werking. Op befc oogenblik staan de zaken er aldus yoor ,,De Nederlandsche Mij. tot het verrich ten van Mijnbouwkundige Werken, waar- S'an de heer ir. Jan Koster te Heerlen di recteur is, heeft met de Aroeterdamache bankiers, de heeren Hope en Co. een aan vraag om concc- n voor de ontgin ning van steenkool, steenzout en aardolie in een mijnveld, aan te duiden met den naam Gelria" en gelegen in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen (provincie Gelderland). Het, be doeld mijnveld, waarvan het grondplan geteekend is en bij de concessieaanvraag is overgelegd, beslaat een oppervlakte van 12.000 hectaren. Deze concessie-aan vraag geschiedt op grond von een heel oude wet, die nog in den Franschen tekst is gesteld. brcidingsplan is gevormd onder presidium van den Commissaris der Koningin in de prrvuxm Gckferland. Mr S. Baron van Heemstra, waarin behalve verschillende burgemeesters ook zitting heeft de Inspec teur voor de Volksgezondheid, Ir. A. M. Kuysten te Arnhem. Dit Comité stelt zich ten doel bij de evcn- tueele totstandkoming van de mijnstreek in Gelderland het aanleggen van nieuwe verkeerswegen te bevorderen. En zoo treft men maar steeds voorberei dingen in de verwachting, dat binnen niet al te (angen tijd een nieuwe mijnstreek aan duizenden Nederlandsche arbeiders den kost zal kunnen geven en ons land zal leveren de kostbare aardolie, steenzout cn misschien ook de gaskolen, die wij tot dusver uit Dui.tsdh.land moesten betrekken, ïie :oooezeyyn Met het weder, dat zich den avond van te voren zoo ongunstig liet aanzien, is het reus achtig meegeloopen. Nagenoeg den geheelen dag heeft het zonnetje geschenen en men had voor mensch en dier geen betere tem peratuur kunnen wenschen. Reeds in den voormiddag arriveerden duizenden bezoe kers per trein^utobus enz. uit alle oorden des lands. Vooral het aaniü groote autobus sen, waarin de belangstellenden naar Hoofddorp kwamen, was dit "jaar inderdaad belangrijk. Ze werden opgemerkt uit Schoon hoven, lJsselstein, Gouda, 's Gravendeel, Gorinchera, Puttershoek, Zaandam cn meer dere plaatsen. Te 10 uur werd met de verdere afwerking van het programma begonnen. No. 11. Eenspannen, tuigpaard in Neder land geboren, open klasse. a. landbouwtuigpaarden, loebehoorende aan personen wier hoofdbedrijf landbouw is (gedekte merriën uitgesloten)b. tuigpaar- dcn. Prijzen in elke rubriek f 100, f 50 en f 25. Eereprijs in a. rilv. med. van de firma G W. van Driel en van Dorsten te Hoofd dorp; b. groot zilv. med. van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Wisselprijs: zil veren beker, aangeboden door Centraal co mité van concoursen in Nederland. A. Ie prijs H. van Rijn Jz. te Colhen met Paul; 2e pr. wed. C. Bruijnis te Nieuw ven nep met IIcndi; 3e pr. D. van der Grift le Baarn met Junar; eerv. verm. verkregen A. W. van Wijk te Vechten met Jelinke en A. Buurman te Hoofddorp met Jipillia; B. le prijs Gebr. van der Hay té Ze\st met Prin cess; 2e pr. Stal „Wittebrug" le Rijs (Fr.) met Fedon; 3e pr. H. J. van der Laak tc Tilburg met Sublime". Eerv. verm. verkregen H F. Bultman te Haarlemmermeer met Lie veling en Gebr van der Haar te Zeist met Prins. No. 12. Tweespannen, landbouwtuigpaar den, voor boerenwagens, voor personen wier hoofdbedrijf landbouw is. Prijzen: groot zilv. med. van H. M. de Koningin cn verg. zilv. med. van H. W. Heidema tc Den Haag en f 100, f 50, f 40, f 25 en f 25. le prijs O. de Kok te Nieuwvennep met Itziba en Dorette; 2e pr. M. D. Noordzij te Rotterdam met Jansje en Belli en Gardista; 3e prijs Jac. Molenaar te Hoofddorp met El- za en Gcrda; 4e pr. A. Buurman te Haar lemmermeer met Litelia en Kniertje; 5e pr. G. L. Wamaar te Dirksland met Hemara en Hekka. No. 13. Eenspannen, luxe-luigpaard, be neden 1.55 M. (intern.) A. 1.50 M. tot 1.55 M.; B. beneden 1.50 M. Prijzen: verguld zilv. med. van de Eerste Onderlinge Paarden- en Veeverzekeringmaatschappij le Den Haag. f 100, f 50, f 25. A. le prijs Dre. A. Drory de Perez le Voorst met Wlnmoor King, 2c pr. J. H. Alta te Amsterdam met Charming Wonder; 3e. pr. Gebr. van der Haar tc Zeist met Airedale Sportsman. Eerv. verm. verkregen: J. F. Vos le Den Haag met Glenavon Mignon en Dre. Drory de Perez te Voorst met Glenavon Prin cess Mary. B. le prijs Gebr. van der Haar te Zeist met Queen of Beauty; 2e pr. ten Bos le Al- meol met Sunbeam; 3e pr. J. F. Vos te Den Haag met Prinses Juliana. Eerv. verm. ver kregen EL J. van der Laak te Tilburg met Sublime cn Gebr. de Zeeuw te Nieuwvennep met Pietje. No. 14. Klein Springconcours voor zoons en dochters van landbouwers of hun knechts en voor leden van een landelijke rijvereeni- ging. Prijzen: kunstvoorwerpen, aangeboden door de vereeniging „Het Nederlandsche Legcrpaard te Den Haag. Bovendien f 25 aan drie winners, naar gelang van hun plaatsing, indien zij lid zijn van een lande lijke rijvereeniging ten bate van de kas van hun vereeniging. le prijs Art. Wijnen te Zevenbergen met Iverna2e pr. Ant. van der Heijden te Klun- dert met Cordate 1 ex Emma, 3e pr. L. J. A. M. Aart te Zevenbergen met Pox 4e pr. H. Sterk te Meerkerk met N.N.; 5e pr. Chr. v. Wijk te Hoofddorp met Harry; 6e pr. J. de Groot le Nieuwvennep met Dickie. No. 15. Ter opluistering aan de hand voor brengen van in Noord-Holland in 1926 ge primeerde merriën van 37 jaar. Dit num mer viel bij het publiek zeer in den smaak. Al de berijders in hun wit overhemd en witte schoenen maakten een goeden indruk. No. 16. Verrichtingsproef voor M. C. Mer riën onder het zadel en Hengsten en Merriën van 3 jaar en ouder ingeschreven in een der slamboeken van de Nationale Vereeni ging der Paardenfokkerij in Nederland, afd. Noord-Holland, in het tuig of onder het za del. A. M. C. Merriën 2100 M. in 7 mi nuten. Prijzen f50, f40, f30, f25, f25 cn f 20, uitgeloofd door de vereeniging Het Ne derlandsche Legerpaard te Den Haag. Extra-prijs luxe-rijhoofdst-el voor de beste M. C. Merrie, uitgeloofd door Jlir. EL A. van Reigersberg Versluis te Ben- nekom. B. Voor stambook-merrien 2100 M. ïh 7 minuten. Voor stanïboekhengstcn 4200 M. in 14 minuten. PrijzenZilv. med. van D. J. v. d. Have te Capelie bij Goes en verschillende geldprijzen. A. le prijs D. de Kok le Nieuwvennep met Elina; 2e pr. jhr. Tediug van Berk hout te Nieuwvennep met Fijna; 3e pr. H. F. Bultman te Haarlemmermeer met Won- p der4e pr. M. W. van der Schans te Bo venkerk met Grada; 5e pr. J. Maaskant te Haarlemmermeer met Bozarda; 6e pr. J. M. Knoop te Haarlemmermeer met Tthone; 7e pr. O. de Kok te Nieuwven nep met Dorette; 8e pr. M. D. Noordzij te Rotterdam met Gardista. B. Prijzen van f 35 verwierven O. de Kok te Nieuwvennep met Itriba; vereen. ,,Ons Belang" te Haarlemmermeer met Emmo; Jac. Molenaar te ELaarlemmer- meer met Gerda en M. W. v d. Schans te Bovenkerk met Gienetje. Prijzen van f30: J. Maaskant te Haarlemmermeer met Goma; B. Biesheuvel te Houtrakpol- der met Iholanfce; J. Maaskant te Haar lemmermeer met .Bosarda; J. M. Knoop te Nieuwvennep met Ithone; D. van Wie- ringen te Abbenes met Griedel en J». Biee- heuvel te Houtrakpolder met Houtra. Prijzen van f 15A. Zijlmans te Haarlem mermeer met Hozanna I; J. K. Knoop te Nieuwvennep met Ierida; O. de Kok te Nieuwvennep met Gerarda II; Chr. van Wijk te Hoofddorp met Igcrda; U. W. v. d. Schans te Bovenkerk met Grada; Ainst. Rijtuigmaatechappij met Holaa; J. Maas kant te Haarlemmermeer met 1 senseJ. Ten sen te Nieuwvennep met -Goma; G W. Bulk te Nieuwvennep met G&rmora; G. C. van Arendonk te Haarlemmermeer met Ignoretta; G. W. Bulk te Nieuwven nep met Jubitane en Jac. Molenaar te Hoofddorp met Teentje ex Ictora. Prijzen van f10: M. W. v. d. Schans tc Boven kerk met Gienetje; G. J. Nijesen te Nieuw vennep met Madam; G. C. van Arendonk te Haarlemmermeer met Kimara; J. F. Geherels te Haarlemmermeer met Kersto. Prijzen van f5: Jac. Molenaar te Haar lemmermeer met Elsa; dez. met Leentje ex Ietora; C. J. Bos te Abbenes met Hol land cn A. Biesheuvel Azn. te Houtrak polder met Hanna; terwijl nog 4 hengsten werden ingedeeld in den prijs van f 30 en wel Giel van Buurman en Meekhof to Spaarndammerpolder; Geoffrey van dez. Emmo van de vereen. „Ons Belang" te Haarlemmermeer en Griedel van D. van Wierin gen te Abbenes. Hierna werd weder ter opluistering tc zien gegeven een caroussel te voet door 120 meisjes, openluchtspel van rythmische bewegingen, op de muziek van Gricg, uit Ases Tot en Morgen stimmung, onder lei ding van mevrouw Demead, leerares tc Haarlem en den heer Kramer, directeur van het Stadion-Orkest te Amsterdam. Dank zij het prachtige weder, kwam dit aardige nummer beter tot zijn recht dan den eersten dag. Het was inderdaad een groot succes cn werd luide toegejuicht. Hulde'aan de leerares en de meisjes, voor haar mooie prestaties. No. 17. Schoonste rijpaard, waarvan 'e morgens voorkeuring h,ad plaats gehad. (Ihternationaal). a voor licht gewicht; voor zwaar gewicht. PrijzenA. Kunst voorwerpen van Baronesse Bentinck— Speelman te Ommen. B. Zilv. med. van do Kamer van Koophandel t© Haarlem on in elke rubriek f 100, f 75 en f 50. A. le prijs Bendler Tattersall te Ber lijn met Sabel; 2c pr. H. do Boer te Was senaar met Daylight; 3e pr. Bendlor Tat tersall met Sieglinde. Eerv. verm verkre gen Prinz Fr. Sigismund von Preussen te Kolzo met Jurist; Graf dr. Eeterhaz te Ceskles mot Z6ugori; Kav. Maj. W. Fehr te Bern met Fleurette en Kap. Maj. W. N. Gerber te Bern met Panüere B. le prijs mevr. Joh. Warnoke te Den Haag met Liliac; 2e pr. Frau Glahn— Staudt te Rotterdam met Nimbus3c pr. Frau dr. Wiener te Berlijn met Schwcut-a- jungen; 4e pr. Ad. Klebe te Rottetu.un met Fata ex Spinchelc van Spart. Eerv. verm. verkregen Graf dr. Esterhazij met Cabango; Frh. von Langen te Beriiju .net Volt. No. 18. Ohampionaat tusoohen de prijs- wmners van do nummers 2, 4, 6," 11b en 13 (Internationaal). Eereprijs: Zilv. Be ier* de vereeniging „Vooruit" to Hoofddorp. Winnaar van den beker werd Dre. A. Drory de Perez te Voorst met Winmoor King. No. 19. Eenspannen fokmernëu, land bouw tuigpaard, open klasse; overlegging van dekbewij8 vereieebt. Prijzenverg. zilv. m©d- van de Ongevallenverzekering Fatum" te Den Haag on f 100, f 50, f 25, f 35 en f 25. Wisselprijszilveren beker van Hoofddorp, uitgeloofd door de ver zekeringsmaatschappij „De Oude Zwol- schc" van 1895 te Den Haag. Winner 1024: Jhr. mr. P. J. Teding van Berkhout Aerdenhout; 1925, Jac. Molenaar tc Hoofd dorp. le prijs M. D. Noordzij te Botterdam met Gardista; 2e pr. O. de Kok tc Nieuw vennep met Itziba; 3e pr C. Bull; to Nieuwvennep met Fatima4e pr. Jhr Te- ding van Berkhout met Fijna; to pr D. van Wicringen te Abbenes met Kryolieta. Eerv. verm. verkregen Jac. Molenaar t« Hoofddorp met Gerda; H. F. Bultman to Haarlemmermeer met Fuldova; stal „Wit tebrug" tc Rijs, met Hcrlha. No. 20. Tweespannen tuxe tuigpaard; open klasse (internationaal): a. voor hande laren; b. voor particulieren. Irijzenj groot zilveren medaille van H. AL de Koningin-Moeder, luxe Rtytuigzweep van de firma Kamerling, Breda, on in elke rubriek f125, f75 en f25. A. Prezen: le pr. Gebr. v. d. Haar, Zeist, met Histon Leopard; 2e pr. Gebr. v. d. Haar, Zeist, met Greystono Primrose. B. le pr. Mevr. Dre A. Drory de Pere% te Voorst, met Beeles Leaderette en Vyil- cham Sunrise; 2e pr. A. EL v. Dor&aer, te Zeist, met Scottish Boauty en Albin Ger trude; 3e pr. Stal „Witte Brug", to Rtfa (Fr.), met Hedonna en Fedon; Eervolle ver meldingen verwierven: H. L. Dekema, Den Haag met Bonnie en Harnie, on IL F. Bult man, Haarlemmermeer, met Ptinoea Cham pion en King Croas. No. 21. CaroiL53elr(jdon door do lod)on van de landelijke K\jvereeniging „Kapitein van der Wal", uit Haarlemmermeer, onder leiding van den heer Ph. Kok, te Uaarlem. Niet ten onrechte wordt dit carou39el- rijiden het attractieuummer van hot pro gramma genoemd. De deelnemers cm -noem» sters (96 in getal) getooid mot de kleuren var. de gemeente, maakten een prettigea indruk en voerden het carounsol op tech nisch uitnemende wqae uit Dat het succes van dit nummer grooter was dan verleden jaar, is voorzeker ook wel hieraan te danken, dat de vooroefeningen geregeld werden gehouden op verschillende plaatsen in deze gemeente. Alle eer aan don heer Kok, die op zoo schitterende whze doze xaak heeft geleid en behartigd. Aan het einde vormde de groep zich tot eer. W en werd terwijl allen een oranje lint omhoog staken door de muziek het Wilhelmus gespeeld. Dit nummer heeft wederom een aDart cachet gegeven aan het concours en in nie7 geringe mate tot zijb room bijgedragen- No. 22. Tweespannen landbouwtuigpaar den voor luxe rijtuig, voor personen, wier hoofdbedrijf landbouw is. Prijzen: Verguld zilveren medaille van de Naar hel Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. HOOFDSTUK I. '2). Hij zal een veertig jaar geweest zijn, of schoon zijn haar geheel grijs was. Maar zijn gezicht had nog niet de plooien van den ouderdom, die bij Mac. Kensie al zoo talrijk waren. Iïij had groote, zeer donkere oogen, borstelige wenkbrauwen en een donker ge kleurde huid Zijn neus was opmerkelijk groot en gebogen, zijn wangen waren inge vallen en zijn spitse knevels gaven hem iels militairs een opmerkelijk contrast met Mac Kensies gladgeschoren dikke Schotsche gezicht. Ik aarzelde een oogenblik. Mac Kensie kreeg me in de galen en wenkte ongeduldig, dat ik bij hem zou komen zitten. „Die heeft wat op zijn hart," dacht ik, J)ij zet zoo'n bedenkelijk gezicht, en zijc kameraad ziet er ook niet al te vroolijk uil." Mac Kensie zei iets tot zijn metgezel, die Zich omdraaide en me opnam met een blik, zóó wantrouwend, als ik nog nooit te voren 'had gezien. Ik ging zitten en zei: „Ik ben volkomen onschadelijk, waarde vriend. Ik zou zelfs ®efJ, v^e? kwaad doen en ik heb geen enkele misdaad bedreven, voor zoover ik hii] op het oogenblik herinneren kan." De twee spraken nog een oogenbilik iSs' de hooien naar elkaar toegebo gen ioen rees de Schot op en zei: irej- tcin; s*a me <oe ie voor te stellen «an kolonel Von Alfdorf". De kolonel rees "op en maakte een vorme lijke buiging mei de hielen legen elkaar. Toen we weer zalen, scheen niemand lust le hebben om iels te zeggen. De zorgelijke trek op de gezichten van Mac Kensie en kolonel Von Alldorf verdween niet; in tegendeel, ze keken nog bedrukter. „Een mooie avond," zei ik ten slotte, om toch maar aan dat pijnlijke stilzwijgen een eind te maken. „Ja, ja, verschrikkelijk," zei Mac Kensie, die, geheel in gedachten verdiept, niet eens gehoord had, wal ik zei. „Maar het dien nergens toe," zei ik met een zucht. „Wat doet het er toe of de lente komt?" Niemand heeft er meer behoefte aan. Hel brengt je bloed wat in beroering, maar verder doet liet je niets. Ik zat juist te denken, toen ik hierheen reed, dat de komst van het voorjaar een hopelooze en nultelooze zaak is. Niemand heeft er fels aan. Er is nu eenmaal niets romantisch meer in de wereld." Kolonel Von Alldorf schoot in een korten, harden lach. „Zoo, is er dat niet meer?" zei hij. Ei keek van hem naar Mac Kensie. Deze woorden hadden kennelijk oen bedoeling. Mac Kensie was druk bezig met zijn whiskey. Toen haalde hij diep adem en keek me ernstig aan. „Creighlonbegon hij, en hij glim lachte een weinig. „Je hebt me eens een goeden dienst bewezen." „Och kerel, dat had niets Mac Kensie lichtte zijn hand op. „En je hebt dat gedaan," ging hij voörl. „door me den weg te wijzen om uit een moeilijkheid te geraken. Ik kan wel zeggen, je yondt een schitterenden uitweg. Nu wou ik je vragen- „Ren je helder van geest van avond? Want wij hebben een moei'.ijkheid voor je op telossen, waarmee ik geen raad weet, en Von Alldorf evenmin, al is hij dan diplomaat van zijn vak." „Ik ben geen advocaat, en ook geen goochelaar. Maar laat me toch eens hooren wat het is. Wat scheelt er aan, Sir Gravin „Mij persoonlijk niets," antwoordde hij. „Maar er is een zwarigheid, waarbij ik indirect toch betrokken ben." Hij wendde zich lol den kolonel. „Vertel het hem maar." Von Altdorf leunde met zijn ellebogen op het tafeltje, zijn handen omklemden zijn glas. Hij keek mij scherp aan met zijn zwarte oogen en begon te spreken in voor treffelijk Engelsch, maar met een duidelijk vreemd accent. „Weet ge waar Novodina ligt, mr. Creighlon?" „Inderdaad," zei ik. „Het ligt aan den benedenloop van den Donau, met Bulgarije en Servié en Roemenië als buren. Het is oen heel klein landje, niet? Rusland zal ei nog wel eens over beschikken." Juist," zei de kolonel. „Rusland kan het nog wel eens van zijn onafhankelijkheid berooven en het bijvoorbeeld aan Bulgarije schenken, maar zoover zijn we nog niet. Als u dal weet, dan is het u misschien evenmin onbekend, dat de jongste prins van het Regeerende Huis in Novodnia onlangs door een reeks van de meest onverwachte sterfgevallen, erfgenaam van den troon is geworden." „Karei III," zed ik. '„Juist," slemde Von Altdorf toe. „Kard III zit op den troon van zijn vaderen. Moge hij dien lang bezetten I Maar de zaak is deze. Ik heb gezegd, dat hij een regeerend vorst is geworden door een ongewone reeks van plotselinge sterfgevallen in het vorstelijk gezin. Men achtte hel voordien gehed on mogelijk, dat hij ooit troonopvolger zou kunnen worden; zóó onmogelijk, dat men hem vergund heeft een vrouw le huwen, die niet van vorslelijken bloede was." „En dat is ook geschied?" vroeg ik. „Daar hij geen vermogen bezat," ging kolonel Von Alldorf voort, „huwde de Prins ten slotte een jonge Amerikaansche vrouw van groote schoonheid en die tegelijkertijd ongelooflijk rijk was, waarmede hij natuur lijk de bedoeling had zichzelf in staat te stellen om te leven zooals zijn hooge rang hem voorschreef,daar zijn gebrek aan ver mogen het hem verbood." „Als ik dus goed begrijp," zei ik, „is het zóó gegaan. Nauwelijks was hij getrouwd, of een opeenvolging van sterfgevallen bracht liem de kroon, en een uiterst netelig vraagstuk, dal opgelost dient te worden." „U hebt het precies gezegd zooals het is," sprak Von Altdorf. „Daar zijn vrouw niet van koninklijken bloede is, zelfs niet van adel, is hel uitgesloten, dat haar kinderen recht op den troon zouden kunnen hebben. Dit is nu wel een groot bezwaar, maar geen onoverkomenlijke moeilijkheid. De Prins, moet ge welen, denkt er niet aan zich van zijn vrouw te laten scheiden en oen nieuw huwelijk aan te gaan met een vrouw van vorstelijken bloede." „Zoo, zool" zei ik. „En daarin heeft hij volkomen gelijk," zei de kolonel. „Maar de moeilijkheid moet eigenlijk nog komen, ats ik mij niet vergis?" Kolonel Von Altdorf glimlachte. „We hebben een buitenkansje gehad, dat gij toevallig hier in het Café d'Alcncon ge komen zijt vanavond. Want ik zie, dat ge een «eer vluggen geest hebt. Ja, het moei lijkste komt nog. Als hel noodlot met iemand zijn spel speelt, cn er gebeurt hem iets zonderlings en iels wonderlijks, dan blijft het gewoonlijk niet bij dal eene, maar dan wordt hij verward m oen samenloop van „toevalligheden", waaruit haast geen weg te vinden is." „Het huwelijk, waarvan ik sprak, werd voltrokken in Amerika, in een plaats ge naamd Newport, waar de familie van de bruid een groot buitenverblijf heeft. De kerk, waarin de huwelijksvoltrekking' plaats had, lag niet ver van het builen. Maar op den korten weg werd het^ rijtuig waarin het bruidspaar zat, aangereden door een automobiel. De coupé sloeg om en de inzit- enden werden er uitgeslingerd. De Prins kwam er met eenige schrammen af; zijn vrouw daarentegen „Toch niet dood?" riep ik uiL „Zijn vrouw daarentegen," zcide Von All dorf, „was zeer ernstig gewond, en wel aan het hoofd. Haar verwondingen waren zoo zwaai," ging hij voort, hel glas al maar ronddraaiende in zijn handen, „dat zij nog altijd in een slaat van volkomen bewuste loosheid verkeerde, toen een paar weken later de Prins naar Novodnia teruggeroepen werd door den plotselingen dood van zijn vader en zijn broeders, ten gevolge van een kwaadaardige koorts, welke hel gehecle vorstelijke gezin ten grave sleepte." „En toen?* vroeg ik ongeduldig. „En toen. Ga voort, kolonel! Wat is er daarna ger» beurd?" (Wordt verve'

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9