I Let op het adres. Om 20355. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Juli Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. NIEUWE RIJN 21. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. na- De Koningin in Zwitserland. De gezondheidstoestand van de Koningin 'schijnt tot tevredenheid aanleiding te geven. Niettemin was Woensdag professor Olto Naegeli, hoogleeraar van de medische facul teit aan de universiteit te Zürich, directeur 'van de medische kliniek van het kantonale ziekenhuis aldaar, naar Beatenberg ontbo den. H. M. mag haar vertrekken in het hotel Jtegina Palace nog niet verlaten en het moet uitgesloten worden geacht, dat de terugreis •naar Nederland vóór aanstaanden Maandag kan worden aanvaard. DE HUURWETTEN. lie hoofdinspecteur der Volkshuisvesting voor spoedige verdwijning. De hoofdinspecteur voor volkshuisves ting deelt in zijn jaarverslag over 1925 mede, 'dat meer woningen zijn gebouwd -dan ooit te voren, n.L -47,919 legen 45,868 in 1924, terwijl er op 31 December nog 28,299 in Sanbouw waren (29,622 in 1924). Omtrent de Huurwetten merkt hij op: „Reeds herhaalde malen had ik omtrent Bpheffing der Huurwetten geadviseerd. Ik heb steeds de aandacht gevestigd op het feit, dat de omstandigheden, die liet be staan van Huurwetten noodzakelijk ma ken, thans niet meer aanwezig zijn. Deze nmglandigheden toch bestonden niet in een tekort aan woningen dit toch is een perio diek terugkeerend verschijnsel doch in jhet feit, dat ten gevolge van hel groote risico, aan den bouw van woningen ver- Jxmden, in het tekort niet kon worden voor- |zien. Deze omstandigheden behooren thans tot het verleden. De bouwkosten zijn sinds 1923 stabiel, en voor valide arbeiders kan Jallerwegen zonder bijdragen uit 's rijks kas gebouwd worden. Natuurlijk moest de mogelijkheid onder jie oogen worden gezien, dat het tekort zoo groot zou kunnen zijn, dat slechts een lange periode van groote houwbedrijvig- peid toereikend zou kunnen zijn om het tekort in te halen. Ook dit was niet het geval. In de koopkrachtige vraag naar jvoningen was, globaal gesproken, in ver reweg de meeste gemeenten voorzien. De Serdere productie dient voornamelijk tot (voorziening in de toenemende behoefte en ïoor het vormen van een reserve. De nog aanwezige samenwoningen zul len in de meeste gemeenten ook door ver sere vergrooting van den woningvoorraad Piet worden opgeheven, hetgeen o.m. hier uit blijkt, dal in vele gemeenten reeds een aanmerkelijk aantal woningen leegslaat. Het is een feit, dat de voorraad van de allergoedkoopste woningen beperkt is, «naar daaraan kan het voortbestaan der HuurweBten niets veranderen. Ook v66r de jOrisisjaren was hel aantal woningen in (huurprijzen van f 1 tot f 1.50 kleiner dan de vraag, omdat woningen van dien prijs niet gebouwd konden worden evenmin als iluulu in de grootere gemeenten woningen v.rïl f 2 tot f 3 kunnen worden gebouwd. Nochtans is mij nimmer iels gebleken (van onredelijke huurverhooging van der gelijke woningen. Evenmin zal daarvoor thans gevaar bestaan om de eenvoudige reden, dat de bewoners dezer woningen niet ïneer kunnen betalen. De economische mo gelijkheid stelt aan de huurverhooging een grens. Zou men de Huurwellen willen 'iand- Kaven, totdat in alle huurgroepen een over schot aan woningen aanwezig is, dan zou Bulks beteekenen, dat van die wetten een permanent instituut wordt gemaakt In het belang van de woningvoorziening (s het gewenscht, dat zij ten spoedigste ver swijnen." Het Nederlandsch-Belgische verdrag. Het wetsontwerp tot ratificatie van het Nederl.-Belgische verdrag komt Woensdag .of Donderdag van de volgende week aan de lorde in den Belgischen Senaat. Baron iRecamps David, oud-minister, is rapporteur. Otficieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd buiten be zwaar van 's Rijks schatkist tot regeerings- 'gedelegeerde bij het van 27 October9 No vember te Tokio te houden derde Pan Pa cific Science Congress, dr. P. van Rom- hurgh, hoogleeraar to Utrecht. De electrificatie van de lijn Rotterdam Amsterdam. Dezer dagen zijn op het spoorweg-empla- fcement bij het station D. P. te Rotterdam de eerste draadmasten aangevoerd ton behoeve San de electrificatie van de lijn Rotterdam r—Amsterdam via 'e-Gravenhage. Zooals bekend is, is het traject Den Haag •—Leiden reeds voltooid en hebben het vo rige jaar op deze lijn de nieuwe wagens flie thans tijdelijk in gebruik zijn bij de Zuid-Hollandsch Electrische proefgere- den. De trajecten DelttDen Haag en Lei denHaarlem zijn thans ook gereed geko men. Op de lijn HaarlemAmsterdam ie men met het plaatsen van palen en het op hangen van de draden bezig. Op 1 Augustus Wordt het laatste stuk, n.I. Rotterdam Delft, onderhanden genomen. Met ingang van 1 Mei 1927 zullen de hlectrische treinen op de lijn Rotterdam Amsterdam gaan rijden. Reorganisatie van de cavalerie. Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Oorlog behalve de bezuiniging «er legerpaarden van 130 tot 110 per esca- w» huzaren, en 4e inkrimping van het jaarlijks voor de cavalerie Ie bestemmen conhngenl van 1200 op 1070 gewone dienst vers 3? ^van w'e bestemd voor de 'descadrons en de overigen voor paarden- _erzorger of oppasser) ook de encadreering r regimenten huzaren als volgt to wij zigen: nnV~m'in?ierin,! van 'iet aantal luitenants wachtmeesters met één per escadron; vermindering van het aantal trompetters tol 2 per regiment. Dat zal in totaal een vermindering geven van tien luitenants (en totaal zijn er thans 57) en van 10 wacht meesters en van 6 trompetters (wachtmees ter). In plaats van den luitenant-adjudant per half regiment zal dit in de toekomst een ritmeester-adjudant worden, terwijl bo vendien per regiments- en halfregiments- staf een luitenant in speciale diensten zal worden ingedeeld (deze functie bestaat reeds jaren bij alle andere wapens). Het aantal opperwachtmeesters-instruc teur zal per escadron met één worden ver meerderd. In totaal zullen door dezen maatregel 6 luitenants en 16 wachtmeesters (o. w. 6 wachtmeesters-instructeur) overcompleet komen. De promotie-verhoudingen van hei wapen zelf, zoowel voor de officieren als onder officieren, die door de reorganisatie in 1923 allerongunstigst waren, zijn echter door deze bezuiniging in de toekomst eenigszins verbeterd. (H. Ct.) De sergeanten-vlieger. De commissie voor georganiseerd overleg Landmacht B., onderofficieren, heeft be handeld de positie van de sergeanten-vlie ger. Algemeen was men van oordeel, dat de jaarlijksche vliegerstoelage alsmede de toe lage voor vlieguren geen voldoende vergoe ding biedt voor het gevaar en het sloopende karakter der betrekking. Besloten is te ad viseeren: 1. De vliegersjaren dubbel te doen tellen voor pensioen. 2. Een periodieke be vordering in te voeren tot de rangen van sergeant-majoor en adj.-onderofficier. (De meeningen verschilden ten aanzien van de daarvoor noodige aantallen dienstjaren; een deel der commissie stemde voor 6 bij 6 ja ren, een ander deel voor 12 bij 12, terwijl de overige gewenschte perioden lagen tus- schen die grenzen). 3. De bevorderingskan sen bij overgang tot den vliegdienst te doen behouden. 4. Verlofsonderofficieren in in komsten en kleeding gelijk te stellen met beroepsonderofficieren. 5. De korting ad 10 pCt. op de vliegerstoelage weder in te trekken. De onderscheidingsteek enen. De commissie voor georganiseerd overleg Landmacht B., onderofficieren heeft met 4 tegen 2 stemmen besloten, den minister te adviseeren tot het brengen van verandering in de toekenning van onderscheidingsteeke nen voor langdurigen dienst. Met 5 tegen 1 stem is besloten, te adviseeren tot het be houd van de medailles alleen; 4 stemmen zijn uitgebracht voor toekenning na 12. 24 en 36 jaren, twee voor 10, 20 en 30. Onder de aandacht van den minister zal worden gebracht, dat de tegenwoordige wijze van bevestiging der gespen (n.I. op het lint der medailles) weinig sierlijk mag heelen. Vereeniging van Bioscoopcommissies. Do jaarlijksche vergadering van de Ver eeniging van leden van gemeentelijke en particuliere bioscoopcommissies in Neder land is te Bussum gehouden. Tevoren zijn de leden officieel door het gemeentiebestuur tien raad huizo ontvangen. Na de opening door den voorzitter werd het jaarverslag van den secretaris, den heer L. W. J. van Hasselt, voorgelezen. Met vol doening werd de toetreding van Amsterdam tot de vereeniging geconstateerd, evenals dat in de wet de ditferentieering naar leeftijd op advies der vereeniging is opgenomen. Dank werd gebracht aan de leden der Rot- terdamsche R;>"eoopcom«iissie die door het bekende conf'M hun ontslag hadden reno- men. Een bestuursvoorstel om oud-teden van commissies toe te laten lol de vereeni ging, gaf aanleiding tot een discussie, waardoor dit voorstel werd teruggenomen. Wel werd de mogelijkheid geschapen eere leden te benoemen en hiervan werd ge bruik gemaakt door de vergadering om mevr. van Renterghem uit Rotterdam als zoodanig te benoemen, terwijl in een vol gende vergadering nog meerderen r illen volgen. Evenwel zonder stemrecht of ver kiesbaarheid in het bestuur. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid en daarin herkozen de aftredende leden G. H. W. Wee- kenstroo en L. W. J. van Hasselt, en geko zen mevr. C. C. Joncquière (Rotterdam), A. C. Eskens (Leiden) en rar. dr. J. A. van Thiel en P. L.Gerritse (Amsterdam), ook alweer niet dan nadat gebleken was dal aan Amsterdam twee zetels in het bestuur waren toegezegd, en zoowel de voorzitter als de secretaris hun mandaat tier beschiking stel den, nadat bij de stemming maar één der Amslerdamsche heeren gekozen was. Allereerst kwam nu de heer L. W. J. van Hasseit aan het woord om een toelichting te geven op een reeks vragen die de verga dering ter bestudeering heeft gekregen om in een volgende vergadering na voorberei ding in de plaalselijke commissies een oor deel uit te spreken. De heer van Oest, secretaris van de Haag- sche bioscoopcommissie, had een schema ontworpen van een centrale keuring, be staande uit personen, woonachtig in alle doelen van het land. Dit schema werd ter bestudeering rondgedeeld. Er werd een com missie van rapporteurs benoemd, bestaande uit de heeren mr dr. van Thiei, D. van Sla veren en Jager, om uit de door de verschil lende commissies te geven beschouwingen en hesluiten een rapport te maken als leid draad voor een volgende vergadering De heer van Slaveren werd herkozen als redacteur van hel Lichtbeeld. Bond van Steenhouwerspatroons. Te Deventer werd de 20ste algemeene vergadering gehouden van dén Bond van Steenhouwerspatroons in Nederland, onder voorzitterschap van den heer Harmsen, die wees op de slechte lijden, waaraan ook het sleenhouwersbedrijf niet ontkomen is. Uit de verslagen bleek, dat de geldelijke toestand niet rooskleurig is. Ten gevolge van den slechten hedrijfstoestand vermin deren de contributie-afdrachten, zoodat het hoofdbestuur de opdracht kreeg, te over wegen of verdere bezuinigingen moge lijk zijn. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over fusie met de Ned. Vereeniging van Na tuurstee nh andelaren, waarvan algemeen de wenschelijkheid werd ingezien. Algemeen werd het gevoerde beleid van hot hoofdbestuur goedgekeurd. In toene mende male werd de behoefte gevoeld om op wijziging der Steenhouwcrswet aan te dringen. Uit de verslagen van de keuringen der steenhouwersgezellen is, naar betoogd werd, overtuigend gebleken, dat het sleenhou wersbedrijf, zooals het in den tegenwoor- digen tijd wordt uitgeoefend, niet meer on gezond is. Verruiming der verschillende be palingen, die hel bedrijf 1e veel aan ban den leggen, achtte men daarom urgent. Daarna werden verschillende voorstellen van huishoudelijken aard aangenomen. Het jnbilenm der Reisvereeniging. Uit Rigi-Klösterli wordt geseind: Met levendige vreugde vierde gisteren de Nederlandsche Reisvereeniging haar 20-ja- rig bestaan op den Rigi in het Rigikulmhotel waaraan in het geheel duizend Nederlan ders deelnamen. Woensdag waren ongeveer 600 leden uit alle deelen van Nederland met vacantie in Zwitserland aangekomen. Voor den aanvang van het feestbanket sprak prof. van Baren uit Wageningen een rede uit Als vertegenwoordiger van de Zwitsersche regeering was de Regeeringsraad Ridler aan wezig. Voorts waren aanwezig de president van de gemeente Arth Goldau, de heer Roe mer en in de plaats van den Nederlandschen gezant, die wegens ziekte verhinderd was, nam jhr. van Lennep, legatie-secretaris, aan den maaltijd deel. Voorts de heer Junod se cretaris van de Zwitsersche Verkeerscen- trale. Riffel en Beriger, vertegenwoordigers van de Zwitsersche spoorwegen, van de ho- telhoudersvereeniging en van de Zwitsersche en Nederlandsche pers en zooals vanzelf spreekt ongeveer het geheele bestuur van de Nederlandsche, Reisvereeniging. Telegrammen met huldebetuiging werden gezonden aan Koningin Wilhelmina in St.- Beatenberg en aan den Zwilserschen Bonds president te Bern. Aan den feestmaaltijd sprak de heer Bastiaan uit Den Haag, voorzitter van de feestcommissie, een welkomstwoord en hield de president van de Nederl. Reisvereeniging mr. van der Vlier een feestrede, waarin hij onder groot enthousiasme mededeelde, dat vandaag een telegram uit Nederland binnen gekomen was, meldende: Vijftigduizendste lid ingeschreven. Nog spraken de vertegenwoordigers der Zwitsersche Regeering, en van den Neder landschen Gezant en nog vele anderen ge- lukwcnschen uit Des avonds om half tien werd op den Rigi vuurwerk afgestoken, dat door den Sonnen- berg in Luzern beantwoord werd. Om 10 uur vond een rondgang op den Rigi plaats met fakkels, hetgeen een sprookjesachtigen aan blik gaf. Het feest duurde den ganschen nacht lot den op den Rigi beroemden zons opgang, welke natuurlijk iedereen wilde medemaken. Te Brommen is overleden notaris Ch. H. Marin. RECLAME. SIGARETTEN tegen valnta-prijs. Prima SIGAREN tegen verlaagde prijzen. 8427 Zie de Etalage. P. PRONK. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 25 JULL Boskoop. Ned. Ilerv. Kerk- Voorm. 10 uur, ds. Glas. Salvalori: Voorm. halftien en nam. zes uur, de eerw. heer de Jonge. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halttien en nam. 6 uur, ds. Bindstiergen, uit Mastenbroek. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. zes uur, ds Femhout. De Kaag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Baaien. Leiderdorp. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer E. L. de Wilt, uit Noordwijk aan Zee; nam. halfzeven, geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. halftien, en nam. halfzeven, ds. Woudslra. Nooidwijk-aan-Zee. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G. Hospers (bed. H. A.) en nam. 5 uur, ds. Nauta, uit Katwijk aan Zee (dankz. U. A Geref Kerk: Voorm. 10 uur. en nam. 5 uur, ds. Koers. N oordwijk-Binnen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, prof. dr. D. Ptooy, uit Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. 5 uur, ds. Prins, uit Ooslerwolde. Valkenburg. Ned Ilerv. Kerk: Voorm. 10 uur, (II D) en nam. 5 uur, ds Hermanidee. Voorschoten Ned Herv. K-rk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. H. P. Forlgens. Voorhont. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. F. G. H. Nicolal. Waddinxveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, lees- dienst; en nam. halfzeven, ds. Van der Wal, uit Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, cn nam. zes uur, ds. D. Bremmer, uit Bruinisse, Zoeterwoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfetf (nieuwe tijd), de eerw. heer de Jonge, uit Den Haag (voorber. H. A.). Zwammerdam. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur (onbe kend) en nam. 7 uur, ds. Kioots. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. .Wissink. Ned. Heiv. Kerk. Beroepen: Te Domburg (toez.): J. A. Steenbeèk, te Dantumawoude; Te Ouddorp: J. H. Paddenburg, te Elspeet. Aangenomen: Naar Sint Anna ter Muiden: J. P. Scholle, te Schoondijke. Bedankt: Voor Ijlst: A. D. Meeier, te Loosduinen; Voor Zetten: I. Kievit, te Baarn; Voor Hattem: A. Luteyn, te Muiden; Voor Leksmond: S. Ronner, te Doornspijk, De zaak-Ds. van den Brink. De commissie van beheer zal als kerke- raad van Zandvoort blijven erkennen dien kerkeraad, waarvan ds. Van den Brink voorzitter is, zoodat de kerk van ds. Van d. Brink voorloopig weigeren zal, het kerkge bouw aan de synodalen af te staan. Later zal, zooate ook in Amsterdam-Zuid is ge schied, tusschen beide partijen onderhan deld moeten worden over de definitieve be stemming van het kerkgebouw-. Voor de kerkdiensten op Zondag is door de synoda- len voorloopig beslag gelegd op het geheel onthouderskoffiehuis nabij het Oranjehotel, Ds. Van den Brink preekt Zondagmorgen en -avond in het kerkgebouw aan de Brede, rodestraat. In den ochtendienst zal hij een en ander over den kerkelijken toestand te Zandvoort zeggen, en ook zijn afzetting door de classis behandelen. 41 belijdende leden te Zandvoort hebben zich voor de kerk van ds. Van den Brink uitgesproken. Verwacht wordt, dat er in de toekomst ongeveer 105 ieden in totaal aan zijde zullen slaan. De kerk van ds. Van den Brink is onmiddellijk in kerkelijke gemeen, schap getreden mét de kerk van Amsterdam. Zuid buiten het Geref. kerkverband. De kerkeraad van ds. Van den Brink ontving verder verschillende verzoeken van gelijk gezinden uit Haarlem en omstreken, om te mogen toetreden tot de Zandvoortsche kerk. De kerkeraad heeft daartegen geen bezwaar gemaakt. Ds. Van den Brink, die op aandrang van de classis afgetreden was als voorzitter van het landelijk coöiilé voor leiding en advies (de Geelkerken-partij) zat nu weer in dit comité zitting nemen. Ds. Van den Brink verklaart nog steeds bereid te zijn weer tot het Geref. Kerkver band toe te treden, wanneer de beslaande hinderpalen uit den wefg worden geruimd. Hij zelf gelooft niet, dat dit reeds op de a.s. generale synode te Assen zal gebeuren. Dan zou de synodale commissie van ad vies het niet zoover hebben laten komen. Het aantal bezwaarden in het land neemt sterk toe, zoo verzekerde ds. Van den Brink. Er zijn meer prdikanten in conflict met As sen dan publiek bekend is. Ds. Van den Brink zal niet in beroep gaan bij de synode, aangezien hij daar niet alleen niet veel van verwacht, omdat het dezelfde synode is, maar ook, omdat het in strijd is mei hel Ge reformeerd kerkrecht, dat dezelfde synode zal beslissen over bezwaren, die men tegen haar inbrengt. Als men te Assen evenwel op zijn komst prijsstelt, b.v. om te confereeren over mogelijk herstel, of over een modus ■Vivendi, dan zal hij natuurlijk komen. No ds. Hasper. Ds. II. Hasper te Heemslede, vroeger pre dikant der Gerei. Kerk van Oldeboorn, thans buiten vaste bediening, is in de va cante Geref. Kerk van Bolnes beide malen in de godsdienstoefening voorgegaan ln den middagdienst gedacht hij in het voorgebed den geschorsten ds. W. E. van Duin. die vroeger langen tijd de kerk van Bolnes heeft gediend en wiens schorsing hij on rechtmatig noemde, en bad voor de komende kerkelijke vergaderingen, dat zij omtrent deze predikant tot een ander besluit zou den mogen komen. Een paar leden der ge meente verlieten na dit gebed het kerkge bouw en hebben de prediking niet willen bijwonen. Na samenspreking met jk-n consulent der vacantie kerk van Bolnes heeft haar kerke raad besloten, de depulaten der Generale Synode in belrekking tot de hangende kerke lijke kwestie, de Synodale commissie van advies, beslaande uil de professoren Gros heide en Kuiper en ds. J. L. Schouten, met het optreden van ds. Hasper in kennis te stellen. Ned. Herv. Kerk (Algem. Synode). II. De president doet mededceling van de benoeming van do volgende commissies :Voor de tabellarische verslagen der examens, de heeren Van Zwet en Van der Veen. Voor de kleine toelagen aan ge meenten eü personen, de quaestor gene raai en den heer Van der Veen. Voor de consideration over voorloopig aangenomcD wetsvoorstellen, de heeren Barbas, Bou- gors en Zoete. Voor de stukken ter bo- h.indeling, de heeren prof. dr. Knappert, Gravemeyer, Bongers, Boonstra, Veen- man, Idenburg en Van der Veen. Voor de nieuwe wetsvoorstellen de heeren prof. dr. Haitjema, Tc JVinkcl, Eilerts de Haam, Tammens, Bloem, Picard en Bolt. Voor de afschriften en staten van kosten dr. Nicmeyer en E. baron Prisse. Voor de eindredactie prof. dr. Haitjema cn D. Eilerta de Haan. Voor de stukken betref fende oombinatie van gemeenten de hee ren Niemeyer en Van Zwet. Voor eenige aangelegenheden in verband mot voorstel len enz. van don Raad van Beheer, de heeren Barbas, Van Zwet en Wolffensper- ger. Voor de behandeling van een verroek van den kerkeraad te Lichtenvoorde, om herziening van de beebsaing in hooger be- tt>ep der Synod us contracta in rake grenl wijziging, 4e heeren Bloem, Picard cn Wolff ensp erger Uitgeloot worden twee 6ynodi contrac ts© ter behandeling van le. een hooger beroep van H. J. Pijnacker Hordijk van een besluit van het Provinciaal Kerkbe stuur van Friesland; 2e. een verroek van den kerkeraad van Monnikendam, om goedkeuring van het Plaatselijk Regle ment, welke goedkeuring door het Pro v.- Kerkbestuur van Noord-Holland is ge weigerd. Tot lid van den raad van beroep wordt in de vacature mr. R. del Campo, be noemd jhr. dr. W. A. BeeJaerts van Blok land, en tot plaatsvervangend lid dr. J. Th. de Visser. Tevens wordt besloten aan de Alg. Synodale Commissie de bevoegd heid te geven in eventueele vacaturen van den raad van beroep te voorzien. De heeren Niemeyer on Te Winkel dienon het voorstel in, art. 16 van het Reglement op de predikants-traktementen aldus te wijzigen, dat voor elk van de drie leden van den raad van beroep een secundus worde aangewezen. Ook door de heeren Van der Veen, Iden burg, dr. Niemeyer en door den sec-retarifl worden voorstellen ingediend. De vice-president rapporteert over de registers van den secretaris. Van 15 Juli 1925 tot 21 Juli 1923 zijn ingekomen 1443 en uitgegaan 1751 stukken. Den secretang wordt dank betuigd voor zijn nauwgezet werk. Des middags is aan de commissies ge legenheid gegeven tot besprekingen. Onderwijs door kloosterlingen en 's Rijks kas. Op de vragen van den heer Lingbeek be treffende het verstrekken eener opgave van •het aantal der tot den geestelijken stand be-, hoorende mannelijke en vrouwelijke leer krachten (kloosterlingen), ten aanzien van welke uitkeeringen uil 'sRijkg kas werden ontvangen, verbonden aan R.-K. scholen voor lager, middelbaar, hooger en ander on derwijs op 1 Januari 192G; de bedragen, waarop de voor 1926 gemelde Rijksuilkee- ringen aan de betrokken schoolbesturen Ier zake van salarissen der bedoelde klooster-, lingen worden geraamd, en het bedrag,' waarop de belastingadministratie het genot' van kost en inwoning van kloosterlingen voor den aans'ag in de Rijksinkomstenbe- laiting scha*, hebben de mia.l.TS Waszink en do Geer geantwoord: liet Departement van Onderwijs, Kunsten cii Wetenschappen vergoedt naar de geL dende onderwijswetten aan de schoolbestu ren zekere bedragen der tegemoetkoming in de kosten van het van hunnentwege ver strekte onderwijs. Het staat echter niet in rechtstreeksche verhouding tot de personen zelf, die aan de bijzondere scholen het on derwijs geven, en hel beschikt dan ook niet over officieele gegevens betreffende het aan tal der lot den geestelijken stand behoorende mannelijke en vrouwelijke leerkrachten (priesters en kloosterlingen). Een maatstaf om dit aantal te schatten ontbreekt even eens. Het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijt en Opvoeding te 's-Gravenhage beschikt ten aanzien van dit punt over de noodige sta tistische gegevens. Uit die door het bureau welwillend verstrekte gegevens puttende, kunnen- do ministers het volgende mededee- len. Op 1 Januari 1926 waren bij het lager on derwijs werkzaam 3140 religieuzen (kloos terlingen). Het door het Rijk wegens sala* rissen van deze personen te vergoeden be drag valt te ramen op zeven milLioen gulden Op 1 Januari 1920 bedroeg het getal priesters en kloosterlingen bij het middeL baar onderwijs (gymnasiaal en handelson-» derwijg inbegrepen) 198. Om te kunnen na gaan, welk bedrag te hunnen behoeve uit do Staatskas over 1926 zal worden uitgekeerd zou men moeten weten, welk salaris ieder hunner zal ontvangen Dit i9 echter niel bekend Ook het getal hunner lesuren moet worden geraamd. Aannemende, dat zij, dooreengenomen, hetzelfde getal lessen ge ven als aan de overige docenten, gemiddeld is opgedragen, en de subsidicn over 1924 als maatstaf nemende (de subsidiön ovei 1925 zijn nog niet becijferd), raamt minis, ter Waszink bedoeld bedrag globaal op f 380.000. Het aantal priesters en religieuzen, dat op 1 Januari 1926 verbonden wa9 aan nij- verheidsdag- en avondscholen, zoomede het bedrag hunner salarissen, is nog niet be kend. Op 1 Januari 1925 waren aan deze scholen verbonden pl.m. 300 priesters en re ligieuzen. In hun salarissen wordt door het Rijk in den vorm van subsidie naar ruwe schalling schatting pl.m. f 200.000 bijgedra gen. Bij het Roornsch-Katholiek universitair onderwijs eindelijk waren op 1 Januari 1926 16 priesters en religieuzen werkzaam. In de kosten van hun salarieering droeg het Rijk, dat slechts een kleine tegemoetkoming in de kosten der gebouwen geeft, niet bij. Naar de leer van den Iloogen Raad. neer gelegd in zijn arrest van 22 Februari 1917 (Beslissingen in Belastingzaken no 16C5), wordt de waarde van hetgeen als opbrengst in natura wordt genoten, bepaald door het bedrag der uitgaven, die de genieter zicb daardoor bespaart, met dien verstande, dat nimmer aan die voordeelen een hoogere geldelijke waarde kan worden toegekend, dan zij in zich zelf hebben. Aangezien du® de geldswaarde van het genot van kost en inwoning van kloosterlingen moet worden bepaald naar de bijzondere omstandighei den van eiken genieter is niet in 't algemeen te zeggen, op welk bedrag de belastingadmi* nistratie dat genot schat 1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5