No. 20352. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 Juli Derde Blad Anno 1926. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLANDSCH GEMENGD VAN RECHT EN ONRECHT. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oosterbierum: J. Steen beek, te Danlumawoude. Bedankt: Voor Loenen o. d. Yeïuwe: YY. C. Posthumus Meyfes te Nijmegen; voor de Nederl. Evangelische kerk te Brussel: E. B. Couvée. dir. der Utrechtsche Stadszen- ding; voor Zegveld (bij Woerden): J. fl. Th. Rappard, te Barneveld. Gerei. Kerk. Beroepen: Te Meliskerke: D. J. B. Allaart, cand. te Oegstgeest. te Fraueker: \T. S. de Vries, te Tzum-. te Genderen CN.- Brv A. B. W. M. Kok, te Woramels. Aangenomen: Naar Baavia: E ühjels s Ueemrtede. Re d a n kt: Voor Bierum (Gr.): S. P. Ver meer, te Oudemirdum. Kerkbouw te Alpheu. Zaterdagmiddag had de eerste steenleg ging plaats voor het tweede kerkgebouw der 'Gerei. Kerk ran Alphen. Nadat de heer ,T. van Eijk ais voorzitter deT Bouwcommissie enkele bijzonderheden van de voorgeschie denis had vermeld, voerde ds. E. Schouten het woord. Spr. wees op de beteekenis van dit feit en las een oorkonde voor. die daarna werd ingemetseld. Nadat de heer Van de Burghgewezen had op de financïeele zijde van het bouwen dezer kerk, ging ds E. Schouten voor in dankgebed. Het kerkgebouw zal plaats bieden aan pl.m. 300 personen en verrijst aan de De Ruyferstraat in de wijk Hoorn. Paedagogiek aan de Rijkskweekscholen- Op vragen van het Tweede Kamerlid Su- ring: I. Is de minister bereid mede te deelen, om welke reden door het Koninklijk besluit van 12 Maart 1926 No. 5, in lid 4 van artikel 4 van het Koninklijk besluit van 23 Dec. 1924 No. 22 een zoodanige wijziging is aan gebracht, dat aan leeraren aan de Rijks kweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen. die onderwijs geven in opvoed- kunde, de nieuwe eisch wordt gesteld, dat zij dit onderwijs gedurende ten minste zes uren per week moeten geven, om geen ver mindering met 15 percent op hun jaarwedde toegepast te zien? IL Indien deze reden zou zijn, het mis bruik te voorkomen, dat aan een en dezelfde Rijkskweekschool meerdere leeraren het vak paedagogiek onderwijzen, om daardoor allen voor de onverminderde jaarwedde in aanmerking te komen, is dan de minister niet van oordeel, dat dit misbruik ook niet dreigt, als de eisch wordt gesteld, dat. wan neer aan een Rijkskweekschool minder dan zes uren onderwijs in paedagogiek wordt pe geven, deze mindere uren alle aan één leeraar moeten zijn opgedragen? III. Is de minister bereid, een dusdanige aanvulling van het Koninklijk besluit van 12 Maart 1926 No. 5 le bevorderen, dat voor leeraren, die onderwijs geven in paedagogiek aan Rijkskweekscholen, waar minder dan zes uren voor dit vak zijn uitgetrokken, de eisch van „ten minste zes uren" wordt ver vangen door den anderen, dat alle lessen in opvoedkunde aan één leeraar móeten zijn opgedragen? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: I. De bij Koninklijk besluit van 12 Maart 1926 No. 5 nieuwgestelde eisch, dat een di recteur of een leeraar van een Rijkskweek school ten minste zes uren per week onder wijs in paedagogiek moet geven om de jaar wedde van een volledig bevoegde ie genie ten, L> inderdaad een gevolg van de nood zakelijkheid om misbruiken te keeren als waarop vraag II het oog heeft Deze bleken voor te komen aan enkele gesubsidieerde kweekscholen, waar de salarissen der lee raren, berekend volgens de Rijkssalrisrege- ïmg, door hei Rijk moeten worden betaald, terwijl de verdeeling van de lessen over de leeraren niet aan de goedkeuring van den j ondergetekende is onderworpen. II. III. De in deze vragen aanbevolen aanvulling zou niet een goede oplossing geven, omdat aan geen enkele Rijkskweek school gedurende midner dan zes uur per week onderwijs in 't vak paedagogiek wordt gegeven, en dit ook in de toekomst, blijkens hel algemeen leerplan, niet het geval zal zijn.. Te jong naai school. Op de vragen van mej. Westerman be treffende hef. instellen van epn onderzoek ter zake van de toelating tot lagere scholen van kinderen, die nop niet den minimum leeftijd hadden of hebben bereikt, heeft mi nister Waszink geantwoord, dat het hem niet bekend is. dat er scholen zijn voor gewoon lager onderwijs, waarop kinderen zijn of worden toegelaten, die nop niet den mini mum-leeftijd hadden of hebben bereikt om schreven in Konïnklük besluit van 13 December 1920 No 37, zooals het sedert is gewijzigd. ïn enkele sporadische gevallen kwam er kennis van het Departement dat een kind van te jeugdigen leeftijd op een school voor gewoon lager onderwijs was toegelaten Zoo-" zijn toenmalige ambtsvoorganger als de minister hebben toen als hun meening te ^!lnne.n S^ven, dat zoodanige kinderen on verwijld van de school verwijderd behoor den te worden Ier voorkoming van verlies van aanspraak op de Rijksvergoeding. De minister is evenwel bereid, alsnog een onderzoek in te stellen naar de naleving van van bovenbedoeld Koninklijk besluit heeft aan het schooltoezicht opdracht prgeven. hem daaromtrent in te lichten Alphen. Een collecte, gehouden in de Ned.-Herv. Gemeente voor het Weeshuis dier gemeente heeft opgebracht f 293,60. In den Hoorn reed een auto Zondag avond laat tegen een boom. De zes inzit tenden schrokken zóó hevig, dat zij allen uit den wagen sprongen. Jammer genoeg aan den verkeerden kant, want één voor één buitelden zij in de sloot. De wagen was zoo danig geruïneerd, dat aan een voortzetting van den tocht niet te denken viel. De heer J. P. Plugge. alhier, slaagde te Harlingen voor het einddiploma twee jarigen cursus Zeevaartschool. Alkemade. Burger 1. Stand. Ge boren; Johanna Anna, D. van Arie van der Meer en Maria Geertruida van Moorscl Trijntje Maria, D. van Cornelis Bax en Ge- rerda Hoek Simon. Z. van Simon van Beek en Annetje Noordsm Anna, D. van Johan van der Zon en Alida Wegbrands Petrus Anthonius, Z. van Gerardus Johannes Bakker en Anna Cornelia Anlhonia Huig- stoot Cornelis IJsbrand, Z. van Cornells van Klink en Maria Antonia de Jong Cornelia Anna, D. van Leonardus Petrus Johannes Marin us van Akker en Geertruida Af aria Cornelia Nefkens Jacobus, Z. van Johannes van der Tang en Cornelia Maria Waasdorp. Ondertrouwd: Hendrik Zoetemelk jm. 28 j. en Margarethe Johanna Schirm jd. 24 j. Boskoop. Zaterdag had de 12-jarige J. K. uit Alphen het ongeluk met z'n rijwiel in de Gouwe te geraken. Een 13-jarige jongen, die daar juist aan het zwemmen was. had de tegenwoordigheid van geest eerst den jongen aan wal te brengen. Daarna heeft hij het rijwiel opgedoken. Tegen M. II. en W. K. is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt we gens het zwemmen in de Gouwe. Roelolarendsveen. Zooals ieder jaar in ons dorp gebruikelijk is, was er ook Zon dag weder een missie-optocht van leden de dag weder een missie-optocht van leden der H. Kindsheid. Een lange stoet van knapen en meisjes, waaronder zusters, paters, mis sionarissen, chineesche dames, zouaven. ja wat niet al, trok langs den dorpsweg. Hel doel van zoo'n optocht is de leden aan te sporen toch trouw hun offertje te storten voor het werk der paters- en zustersmissio- narissen in verre landen. Daar Roelolarends veen te uitgestrekt is om in een keer geheel doorioopen te worden en men toch gaarne ieder wil laten genieten van de fraai uilge- doschte kinderschaar, ging de optocht heden door het Noorden van het dorp en is d® volgende week het zuiden aan de beurt. Een aansporing om trouwe leden der Kindsheid te blijven en steeds gaarne wat over te heb ben voor het missiewerk, is hier zeker op zijn plaats. Ter-Aar. Alhier is de 22-jarige C. den Hertog te water geraakt en verdronken. REGLAME. Mijahardt's taxeer lab letten rtgelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en- Drogisten. 8281 Katwijk aan Zee. Onze plaatsgenoot F. van der Rhee Czn., leerling der Chr. Mulo- school alhier, deed Zaterdag met goed ge volg 't toelatingsexamen voor de Christel. Kweekschool voor Onderwijzers te Leiden en Maandag daarna 't examen Mulo. Van de haringvisscherij kwam te IJmuiden binnen om te markten de logger RW 52 met 3 last pekelharing. Een dame, hier met haar gezin lijde lijk vertoevende, had het rageluk in de Scheveningerslraat 7 bankbiljetten van f 10 tr verliezen. Alle navraag bleef vruchteloos. Eindelijk kwam men op het idee om het le laten rondktinken door den omroeper. Dit geschiedde Maandagmorgen en toen deze in de Baljuwstraat zijn roep- „Die bankbiljet ten gevonden heeft, geeft het mij. die zal een goede belooning ontvangen!" werd hij aangesproken door de wed G. uit de Zee- steeg. die ze gevonden had Beiden gingen naar de dame die het geld verloren had en dat deze verheugd was, haar geld terug le ontvangen, betoonde ze in een flinke be looning welke zij de weduwe G. ter hand stelde. Door de politie alhier is een ernstig zedenmisdrijf ontdekt, waaraan ongeveer een 30, meestal schoolgaande jongens, zich Schuldig maakten. Nooidwijk. Loop der bevolking. Aange komen personen: W. Eshuis, planter, Ned. O.-Indië, v. Leeuwenstr. 6; Cl. Heescher. bloembollenkweeker, Leiden, Bronckhorst- str. 75. Vertrokken personen: J. A. van Leeuwen, schiWersknechl, Koudekerk. Hoogewaard 30 b; A. G Noorman, leerl. verpleegster, Groningen. Helperoostsingel 24. Noordwijkerhont. Bij een landbouwer alhier slierven dertien koeien tengevolge van het mond- en klauwzeer. De postbhden alhier hebben thans een gemakkelijker laak Ze behoeven *s morgens om 5 uur niet meer met de post naar Noord- wijk per fiets, wat vooral in den winter een sleclit baantje was De postwagen komt nu "s morgens klokke halfzes. de post halen De dames Van Rijn en Timmers ma- j ken zidi geheel belangloos zeer verdienste lijk voor de stichting Bethesda-L&repla te Haarlem en konden wederom f28.92 aan bijdragen opzenden. De inbraak bij dr. de Wit, geneesheer- directeur van het St Bavo-gestichl schijnt gepleegd te zijn door doortrekkende zigeu ners, die aan den Lange vel derweg met een woonwagen vertoefden. Een zware vrachtauto der firma van Beelen, kantelde op den smailen Lange vel - dcrweg en kwam terecht in een diepe sloot. De materieele schade is aanzienlijk. Een jongroensch, genaamd J. Koudijs, kwam op den nieuwen biluraenweg leelijk te vallen. Per fiets hield hij zich vast aan een snelrijdende auto, welke hij onverwacht losliet. Zijn gezicht was zoo gehavend, dat geneeskundige hulp direct noodzakelijk was. Voorhout. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Petrus Barlholomeus, zoon van J. v d. Weijden en M. W. van den Berg. Adria- nus Johannes, zoon van Ch. P. Bierman en C v. d. Nou land. Ondertrouwd: A. J. M. Floor, 24 j. van Voorhout en A. K. Denkler, 24 j. van Sas- senheim. Loop der bevolking. Gevestigd: C. van Nassau v. Roozendaal. A. W. Knop- pert van Oegstgeest W. de Boer van Ferwerderadeel. M. J. J. Verhoeff v. Rijs wijk. W. J. Versnel van Mamboel (Oost- Ja va). Vertrokken: J. Smit naar Texel. F. Salman en gezin naar Noordwijkerhout Voorschoten. Van 3 tot en met 6 Aug. a.s. zal in hotel Beurloo een tentoonstelling worden gehouden van electrische lampen, verwarmingsapparaten en stofzuigers. Da®a tentoonstelling is georganiseerd door enkele winkeliers en electro-technische bureaux in samenwerking met fabrikanten, om den in gezetenen te laten zien, wat door hun be middeling is te verkrijgen, en te laten zien, dat men niet in Leiden, Den Haag of elders behoeft te koopen, maar ter plaatse even eens alles is te verkrijgen. Zoeterwoude. Maandagmorgen werd in dc Noord-Aa wederom geconstateerd dat er verscheurende honden bezig waren geweest onder de schapen van den veehouder van L Twee dieren waren afgemaakt, terwijl een derde vreeselijk was toegetakeld. De politie werd gewaarschuwd, die een onder zoek instelde, naar aanleiding van aan haar verstrekte gegevens omtrent den vermoede- lijken dader. Tot heden heeft men echter nog geen zekerheid welke hond hier bezig geweest is. Door Rijks- en gemeentepolitie wer den de vorige week verschillende processen verbaal opgemaakt wegens het zwemmen in het openbaar, hetwelk bij politie-verorde- ning is verboden. Vooral nabij Allemans- geest schijnt genoemde verordening nog al eens te worden overtreden. Hel voetpad het Watertje is thans ge heel bestraat, hetgeen eene groole verbete ring is vooral voor de kerkgangers, die des winters dit modderige pad moeten passee- Te Hilversum werd op 16, 17 en 18 Juli een Intern. Concours-Hippique gehouden Onze foto toont Prins Friedrich Siegismund von Preussen, die het intern, kampioenschap rijpaarden won op „Heiliger Speer". In den inzet: luit. G. P. de Kruyff, ontvangt den beker van Laren uit de handen van generaal Piepers, eere-voorzitter van de N.-H. Jachtvereeniging, voorzitter van het Comité voor het concours-hippique. Arbeiders verongelukt Bij een aanplemping in de Ostdorfer See in Mecklenburg is tengevolge van een grond verzakking een trein van 5 o! 6 kipwagens in het water gegleden. Drie arbeiders kwa men onder de wagens en verdronken. Hindoes en Mohammedanen. Bij een nieuwe botsing in de buurt van Calcutta zijn weer 7 gewonden gevallen. De rolletjes duren nog voort Rampen te Berlijn. j In de Lolhringerstrasse vuurde een kok in een aanval van jaloerschheid drie revolver schoten op zijn bruid al, die zwaar gewond werd. De laatste kogel, die nog in zijn wapen stak, joeg de man zichzelf door het hoofd; i zwaar gewond klom hij toen op het raam kozijn van zijn op de tweede verdieping ge legen woning en sprong in de diepte. Toen men hem vond; leefde hij nog. Hij zoowel als zijn bruid, werden naar het ziekenhuis vervoerd. In de Frankfurter Allee had een 35-jarige werklooze zijn 6 jaar oudere vrouw den raad gegeven zich aan ontucht prijs te geven, ten einde te voorzien in de levensbehoeften van zijn gezin. De vrouw had dit aan de politie meegedeeld; toen zij daarna naar huis terugkeerde, werd zij door den man neergeschoten: deze pleegde vervolgens zelf moord. De toestand van de vrouw is hope loos. Te Neukoelln sprong om halfvier een 30- jarige arbeider, die een bruiloftspartij bij- woonde en aldaar wat te veel had gedron ken, tot ontzetting van de overige gasten ln zijn roes uil het raam. De man bleef met verbrijzelde ledematen op de binnenplaats van het huis liggen en was onmiddellijk dood. Noodweer boven Durtschland en Frankrijk. Op de hittegolf der laatste dagen zijn op véle plaatsen van Puitschland zware on- weders en wolkbreuken gevolgd. Bijzonder zwaar werd wederom Silezlë getroffen. Vol gens een bericht uit Breslau steeg in wei nige minuten de Katzbach met een vollen meter. Alle bruggen werden door den gewel digen drang van het water vernield. De wegen hebben alle danig geleden: kelders werden overstroomd, hagen en schuttingen tegen den grond geworpen. In vele gevallèn veroorzaakte de bliksem brand. Uil Stuttgart wordt gemeld, dat te Besig- beira een 24-jarige man en een 17-jarig meisje door den bliksem werden gedood: twee andere personen werden zwaar ge-^ wond. Het spoorwegverkeer tusschen Alten- steïg en Nagold moest onderbroken worden. Ook in de omgeving van Karlsruhe is het noodweer geweest In het plaatsje Bruchsal zijn alle kelders ondergeioopen. In 't café ,7um Engel" zijn tienduizend liter wijn door het water meegesleurd. Het beekje Rom- bach steeg in weinige minuien van 20 c.M. tot op 21/* Meter, en joeg als een razende stroom door de straten van het dorp, die een meter hoog onder water kwamen te slaan. De akkers bieden een troosteloos beeld ran verwoesting. Zware onweders hebben de laatste dagen Trankrijk geteisterd. Volgens de bladen werden te Rieux, in het departement ïlle et Vilaine, een vrouw en een 7-jarig kind door den bliksetn gedood. In hel Moezeldeparte-. ment werden twee arbeiders, die op het veld werkzaam waren, door den bliksem doodelijk getroffen. Te Bazouges-de-Chéméré (arrondissement Laval) sloeg de bliksem in de oude monu mentale kerk, welke een prooi der vlammen wetd. Groote branden in Zweden. Een groote brand heeft de in het Noor den van Zweden gelegen stad Lycksele ge teisterd. De brand ontstond door onbekende oorzaak in een bovenwoning. Daar hij eerst laat werd ontdekt, stond het gebouw weldra in lichte laaie en de sterke wind joeg de j vonken over de geheele stad. Twaalf huizen, waaronder het missiegebouw en de telefoon centrale, werden een prooi der vlammen. De aangerichte schade wordt op meer dan een half millioen krongn geschat In de voorstad van Stockholm, Scandby- berg, is door een ontploffing een groote op slagplaats van kolen en hout in vlammen opgegaan. De Keulsche Dom in gevaar. In geheel Duitschland wordt een beroep gedaan op nieuwe leden door de vereeni- ging tot behoud van den Keulschen Dom. De oproep verklaart, dat het oogenblik gc-komen is, waarop beslist worden moet of de kathedraal behouden zal worden, dan wel le gronde gaan. Voor het behoud van den Dom, die veel te lijden heeft van den i tijd en de weersgesteldheid, moet een per- j manente staf voortdurend aan het werk blijven. Onder den oorlog, toen de werk krachten beperkt waren, vorderde het ifrerk zeer traag en dagelijks komen thans nieuwe gebreken aan den dag. Een duur bezoek! i De Amerikaansche koopman Hayman, die uit Amerika was gekomen om zijn in Polen wonende vnoeder te bezoeken, is op reis van een bedrag van 80,000 dollar bestolen. Een militant predikant Uit Fort Worth in Texas komt het bericht, j dat de reverend J. Frank Norris, een bekend fundamentalist en predikant van de eerste Baptistenkerk. Zaterdag in zijn sludeerver- j trek een rijk houikoopman. den heer Chipps. heeft doodgeschoten. De heer Norris beweert uit zelfverdediging gehandeld te hebben, omdat de heer Chipps dreigde hem dood te schieten, als hij niet ophield met zijn aan vallen op zijn (Chipps') vrienden. Uit het onderzoek der politie is evenwel gebleken, dat het slachtoffer ongewapend was. De heer Norris is op een borgstelling van 10.000 dollars vrijgelaten en heeft Zon dag als gewoon gepreekt. De predikant heeft indertijd van zich doen spreken door zijn voorspelling, dat New-York door een aardbeving zou worden vernield. Hij was zeer bevriend roet wijlen W. J. Brvan, een der voornaamste figuren uit het evolutie proces in Dayton, Tennessee. Vervalscher ingerekend. Te Saalfeld in Thuringen heeft de Ber- lijnsche Techerche een vervalscher die bij een drukkerij Montan-aandeelen ten bedra ge van 4 millioen had laten namaken, in gerekend. Een geheimzinnige ziekte in Silezië. In Silezië heerschl sinds eenige dagen een koorts epidemie die snel uitbreidt. In ver- j schillende gemeenten zijn honderden perso- I nen ziek gewórden. De ziekenhuizen zijn ovrvuld. Allen in Ohlaw hebben 150 men- schen de nieuwe ziekte. Tot nu toe is slechts j één doode te betreuren. Daar echter de au- j toriteiten verzuimd hebben het lijk van dil slachtoffer te gehouwen is de oorzaak van dit overlijden niet kunnen geconstateerd worden. De toestand van de meeste in de ziekenhuizen vertoevenden. is ernstig. De geneesheeren verzekeren dal er bij de pa- tienten van typhus of malaria geen sprake is Veeleer vermoedt men dat de ziekte ver oorzaakt is geworden door den beet van een tot nu toe onbekend insect. Men acht het niet uitgesloten dat de ziekte verband houdt met de overstroomingen van den laatsten tijd en dat met hei dalen van het water de epidemie haar einde zal naderen. Slachtoffers van de hitte. Zondag j.l. zjjn niet minder dan 13 per sonen in de omgeving van Berlijn bij het zwemmen verdronken. (Nadruk verboden' Ieder wordt geacht de wet te kennen. Het adagium (d. i spreekwoord of echts- spreukj. dat hierboven staat afgedrukt, is algemeen bekend en wanneer het gesprek daartoe leidt, zal men het van iederen ont wikkelden leek kunnen hooren. Eigenaardig genoeg bevat onze wet deze uitspraak niet, althans niet in dezen vorm. Wat er wel staat, is, dat alle wetten moeten worden af gekondigd, hetgeen in het Staatsblad ge schiedt, en dat zij eerst werken, zoodra de afkondiging in het geheele land bekend kan zijn. Die bekendheid nu, wordt door de wet verondersteld te bestaan, in den regel als er twintig dagen na de uitgifte van het Staatsblad zijn verloopen. soms ook na kor ter of langer tijd. Maar zij hangt alleen van het tijdsverloop af. Al zou men kunnen be wijzen. dat het „Staatsblad" een bepaalde plaats dan nog niet heeft bereikt, b.v. de Waddeneilanden bij ijsgang, of dat een be trokken persoon door ziekte er geen kennis van heeft kunnen nemen, het doet niet Ier zake: als de twintig dagen of de andere pe riode om zijn, werkt de wet. Dat moet obfc wel. Het doel van de wet, nl. om de burgers tot bepaalde handelingen te nopen ot hen van andere te doen afzien, zou niet bereikt kunnen worden, als ieder zich zou mogen beroepen op zijn onbekendheid met het ge bod of verbod. Hoe groot zou dan de kans zijn, dat wie opzettelijk ol uit onverschillig heid naliet zich van de wetten op de hoogte te stellen, zich in letterlijken zin boven de wet zou plaatsen, terwijl de serieuze broe der al het persoonlijk ongerief van zijn wetskennis zou moeten dragen. Toch is er veel tegen het voorschrift aan te voeren. Allergeestigst is dat gebeurd in een enkele jaren geleden verschenen boekje van dr. J. P. Fockema Andreae, getiteld „ieder wordt geacht de wet te kennen" De schrijver toont daarin aan, hoezeer de veronderstelling in strijd is met de waarheid en hoe ook de leden der rechterlijke macht, ja zells de makers van de wetten zelt herhaaldelijk blijk geven sommige wetten niet in alle onderdeelen te kennen. Hij wijst er verder op. dat dezelfde onkunde bij den argeloozen burger, als het een strafvoorschrifl geldt, of als hij .:;ch tot procedeeren laat verlei den, hen» uuur te staan kan komen Kortelings heeft de oude spreuk zelfs in 's lands hoogste rechtszaal weerklonken uit den mond van den advocaat-generaal. Het betrof een strafactie, ingesteld krachtens de auteurswet, terzake, dat iemand een tele foongids zou hebben uitgegeven, waarvan de Staat het auteursrecht bezat Nu wordt het misdrijf van inbreuk op eens andera auteursrecht slechts vervolgd op klacht van den gerechtigde tot het auteursrecht; in dit geval dus van den Staat. Aldus was ge schied; de plaatsvervangende directeur-ge neraal der Posterijen en Telegrafie had haar ingediend. Oogenschijnlïjk was dus aan alle formaliteiten voldaan Maar de wakers voor liet recht zijn precies. De bevoegdheid van den genoemden hoofdambtenaar om voor den Staat op te treden werd onderzocht en nu bleek het. dat het Koninklijk bestuit, dat de opdracht van het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie aan den directeur-gene raal bevat, niet in het „Staatsblad" had ge slaan en evenmin door overlegging of op andere wettige wijze aan den rechter in eer sten aanleg was medegedeeld De bewuste bevoegdheid was dus niet komen vast te staan en d<=* strafvervolging kon geen voort gang hebben. Misschien valt het op, dal er nu eens klaps sprake is van de publicatie van een Koninklijk besluit en voordien steeds van een wet. waarlusschen in het staatsrecht een scherp onderscheid wordt gemaakt Men is het er echter over eens. dal in het be sproken adagium het woord „wel" wil zeg gen iedere wettelijke regeling, en de afkon digingsvoorschriften voor Koninklijke be sluiten van algemeene strekking de zooge naamde aïgemeene maatregelen van bestuur zijn nagenoeg dezelfde als die voor de eigen lijke wetten. De Hooge Raad redeneerde dus: ieder wordt geacht de wet te kennen d w. z ieder behoorlijk afgekondigd wettelijk voorschrift is verbindend, onverschillig of de betrok kene het kent of niet. Maar bier is een niet voldoende gepubliceerde regeling. Deze is dus ook niet verbindend.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9