2 De Verscheurde Nevel. #lo. 20352. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 Juli Tweede Blad Anno 1926 BINNENLAND. Vacantie Naar de bosschen! - Naar zee! Vergeet niet Chief Whip, de vacantie-sigaret bij uitnemendheid! - Overal verkrijgbaar! VIRGINIA CIGARETTES FEUILLETON. Hofbericht H. U. de Koningin zal wegens lichte ver koudheid nog eenige dagen te St. Beaten- Hurg blijven. gli PPtETOIBE MARINE BEGROOTING 1926 Blijkens het voorioopig verslag van de Jierete Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het Ylde hoofdstuk der Etaatsbegrooting voor het dienstjaar 1926 verklaarden onderscheidene leden nog niet overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid Om thans tot het aanstellen van een iaad-advisenr jn algemeenen dienst over te gaan. Zqi wa ren evenwei bereid daarin te berusten, echter onder de stellige voorwaarde, dat ilaardoor niet zou worden geprejudicieerd ten aauzien van de samenvoeging der departementen van Marine en Oorlog, noch van de reorganisatie van het beheer der. 'Marine. Sommige leden betreurden uit een op voedkundig oogpunt de overplaatsing van de matiozenopleiding [.van Gorinchem naar .Vlissingen, waardoor jonge schepelingen met volwassenen wor den samengebracht. Er spreekt een zekere neiging uit om een alles ovarheerschendl belang, als de landsverdediging ongetwjji- ield is, waar deze bij de zedelijke vorming' van de zeelieden sterk is betrokken, uit financieele overwegingen schade te laten J^den. De hier aan het woord zijnde leden wenschten nu reeds te verklaren, dat zgl de Kegeering bp dezen weg niet varder zouden kunnen volgen. De voorgenomen overplaatsing der ma tiozenopleiding vond ook bijl vele andere leden bestrijding. Ook zjj waren van oor deel, dat de verwachte bezuiniging hier al .te veel ep den voorgrond werd gebracht, met verwaarloozing van den paedagogischen regel, dat het niet goed is da nog jeugdige leerling-matrozen samen te brengen met die oude matrozen, die misschien geheel andere opvattingen hebben ten aanzien van de be langen der marine en van de personen, die bjj haar dienen. De vrees is volgens hen wel gewettigd, dat de omgang met oudere matrozen een ongunstigen invloed kan hebben op het karakter en de mora liteit der jongeren. Verschillende leden meenden intusscheö ernstig in twjjfel te moeten trekken, of de te verkrijgen bezuiniging inderdaad zoo groot zal zgn als wordt beweerd en wen- Bchen te dien aanzien nader te worden in gelicht Van andere zjjde werd nadere toelichting gevraagd ten aanzien van de bewering, dat Ylissingen dezelfde als, zoo niet meer voor deden biedt dan Gorinchem, onder mede- deeling, in hoever die voordeden ook niet te Gorinchem kunnen worden bereikt eti wat Gorinchem op dit gebied niet heeft kunnen of willen tot stand brengen of toezeggen. Verscheidene leden spraken als hun over tuiging uit, dat deze zaak nog eens degeljjk onder de oogen moet worden gezien, alvo rens een beslissing wordt aangenomen. Op grond daarvan, verzochten zij den minis ter in elk geval niet tot de overplaatsing ©vei te gaan vóér de behandeling der Ma- liuebegTooting voor 1927. Zij' meenden, dat tegen dit korte uitstel geen redelijk be zwaar kan worden gemaakt. Aldus zou de gelegenheid, om de Staten-Generaal volledig in te lichten, niet ontbreken. Andere leden, die zich niet wenschten ie verdiepen in de redenen, die er toe hebben geleid om Gorinchem aan te wijzen als plaats voor de opleiding der matrozen, waren van oordeel, dat de minister terecht thans de keuze heeft laten vallen op de overbrenging naar Vlissingen, omdat daar mede niet onaanzienlijke bezuiniging kan worden verkregen. Dat bet bijeenbrengen van jongen en ouden zoo verkeerd zou zijn, konden som mige dezer leden niet toegeven. Zij wezen er op, dat het moreel der oude matrozen •vooral de laatste jaren vool is verbeterd, on duchten daarvan te dien aanzien geen iwaad voor de op te leiden jongens. Voorts werd door verschillende leden be zwaar gemaakt tegen het wederom op de begrooting brengen van gelden voor den bonw van twee nienwe torpedobootjagera voor don, dienst in Oost-lndiS. Eenige dezer leden waren van meening, Eenige dezer leden waren van meening, dat beveiliging van Ned.-lndië niet kan werden verkregen door bewapening, doch veeleer door ontwapening. Andere leden wezen er op, dat niet alleen de voorstandera van ontwapening, maar ook hnn tegenstanders bezwaarlijk inge nomen kunnen zijn met dezen aanbouw. Immers, de groote daaraan te besteden sommen moeten ook hun als volkomen nut teloos uitgegeven voorkomen, aangezien de de groote mogendheden tot vee! meer in staat zijn en onze" zwakke krachten daar tegen toch niets zullen vermogen. Van andere zijde werd hiertegen met kracht opgekomen en de voorgestelde aan bouw der torpedobootjagera toegejuicht NederlandschDnitsch Handelsverdrag. Voorioopig Verslag Eerste Kamer. Verschenen is het voorioopig verslag der Eerste Kamer over tiet ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tot aanvulling van het Nederlandsch—Duitsche verdrag van handel en scheepvaart. Volgens hel ver slag deden vele leden een ernslig protest hooren tegen de wijze, waarop de goedkeu ring van- deze verdragen bij de Staten Ge neraal is aangevraagd. Waar voor de late indiening, korten lijd, vóór het zomerreces, geen reden aanwezig is te achten, konden deze leden den indruk niet van zich afzet ten, dat hier tot' uiting komt, hetzij de nei ging van den Minister de zeggenschap der Staten Generaal over internationale aan gelegenheden zooveel mogelijk te knotten, hetzij de vaak gebleken trage werkwijze van zijn departement, wellicht beide. Immers, om welke reden werd eerst bijna zes maanden, nadat het verdrag gesloten was, het wets ontwerp tot goedkeuring ingediend? De re- geeringscrisis kan volgens deze leden voor dit. tijdsverlies geen rechtvaardiging ople veren. Nu de Minister zich bevoegd achtte, als démissionair bewindsman het tractaat te doen afsluiten hetgeen overigens be twistbaar is kon hij tegen de minder ver reikende daad van aanvragen der goedkeu ring nog minder bedenking hebben. Doch, al ware hel anders, de vier maan den der regeeringscrisis moeten, naar de meening der hier aan het woord zijnde le den, voor het gereed maken der wetsvoor- dracht, mits het departement behoorlijk me dewerkt, meer dan toereikend zijn, zoodat het wetsontwerp begin Maart had kunnen zijn ingdiend. Bij de beraadslagingen in de andere Kamer is niet opgehelderd om welke klemmende redenen dat niet geschied is; de verklaring door den Minister daarvoor gege ven mag toch allerminst afdoende heeten. Instemming werd betuigd met de nadere opname der protocollen in de 9feer van het bokrachtigingsbesluit. Vrij algemeen vertelaarde men zich teleur gesteld over het geheel der bereikte resul taten. Op land- en tuinbouwgebied zijn eeni ge voordeelen bedongen, ofschoon tóoh nog voor onze warmbloedpaarden een prohibitief werkend invoerrecht van 500 Mark geble ven is. Daarentegen is voor onze industrie niets verkregen. Aan het systeem om door speci aliseering de meestbegunstiging in vele ge vallen illusoir te maken, is door Duilsehland vastgehouden zelfs nog uitbreiding gegeven. Voor den invoer in Duilsehland van onze afgewerkte fabrikaten is, volgens vele leden, niets verkregen. In het algemeen stemde men in met de critiek in de Tweede Kamer geuit over de wijze, waarop de onderhandelingen zijn ge voerd en men kon de opmerking niet weer houden, dat, lioewel de grondwetsherziening van 1922 aan de volksvertegenwoordiging grooleren invloed op de totstandkoming van tractaten heeft toegekend, de regeering daarmede weinig rekening heeft gehouden. Een zwak punt in de onderhandelingen werd ook de zoogenaamde „Stundungs- kweslie" geacht. Noch de Nederlandsche on derhandelaars, noch de Kamers hebben zich kunnen vrijhouden van den invloed RECLAME. 8286 Chief Whip, Ook met kurk en goud mondstuk* van het dreigement, dat hij niet-totstandko- ming van het verdrag op onze tuinbouwpro ducten alsnog een belangrijke aanvulling van rechtep zal moeten worden betaald. Men achtte het bedenkelijk, dat de Ka mer thans niet meer vrij is in haar beslis sing. Immers bij verwerping van het ver drag zouden groote bedragen door de Ne derlandsche exporteurs moeten worden bij betaald lot aanzuivering van de genoten vermindering van het invoerrecht en de mogelijkheid ware niet uitgesloten, dat zij alsdan den staat in vrijwaring zouden trachten aan te spreken. Met voldoening was door verschillende le den de uitlating van den minister van Bui- tenlandsche Zaken vernomen, dat deze be windsman nog op het standpunt stond, dat ons stelsel van onvoorwaardelijke meestbe gunstiging een stelsel mag heeten, waarbij men niet ten achter staat bij anderen, die op andere basis onderhandelen. Andere leden konden deze voldoening niet deelen. Men bewonderde allerminst de-resultaten van de onderhandelingen over de levering van Nederlandsche kolen naar Duilsohland Verschillende leden meenden te welen, dat wij aan de concessies door Duitschland ons verleend op het gebied van de spoorweg tarieven eigenlijk niet veel hebben. Het heeft bevreemding gewekt, dat de re geering niet een clausule heeft doen op nemen als voorkomt in het verdrag met Hongarije, waarbij differentiaties en buiten sporige specificaties onschadelijk worden ge maakt door een alle gevallen dekkende be paling, dat de onvoorwaardelijke meestbe gunstiging daardoor niet mag worden aan getast Ook zou men gaarne vernemen waarom geen arbitrage-clausule is opgeno men, waarbij elk verschil over uitlegging van liet tractaat wordt onderworpen aan het Permanent Hof van Internationale Justi tie. Legermntatieg. Genoraal-majoors G. W. Fris en W. S. A. A. H. M. van Rijswijk de Jong, onder scheidenlijk inspecteur van den vrijwilli- gen landstorm en van het wapen der infan terie. zullen 1 October den dienst met pen sioen verlaten. Kolonel J. H. Borel, adjudant in buiten- gewonen dienst van de Koningin, comman dant der le infanteriebrigade (brigade gre nadiers en jagers) wordt 1 October bevor derd tot generaal-majoor en belast mot de functiën van inspecteur van den vrijwilli- gen landstorm en van inspecteur der infan terie. De Advocaat-Manufacturier. Mr. S. H. Smit le Gouda, die niet als ad vocaat tot de rechtbank is toegelaten, omdat zijn beroep van advocaat en manutacturier onVereenigbaar werd verklaard, heeft zich thans als advo_caat en procureur gevestigd en zijn manufaclurierschap opgegeven. De arbeidstijd in halkzandsteenlabrieken. Aan hoofden of bestuurders van kalk zandsteenfabrieken in alle gemeenten des Rijks is vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 Aug. lot en met 31 Dec., in afwijking van het bepaalde bij art. 21 der Arbeidswet 1919, gedurende tien uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen hetzij lus- schen 6 uur voorm. en 6 uur nam., hetzij tusschen 7 uur voorm. en 7 uur nam. De T.O.P.A. gesloten. De T.O.P.A., welke een maand gastvrij heid heeft genoten in het Stedelijk Museum te Amsterdam, is gistermiddag gesloten Mr. R. E. Kielstra, vóorzitter van het da- gel ijksch bestuur, heeft daarbij een rede uilgesproken. De GlindhorsL De financieolc toestand van de verecni- ging lot duurzame verzorging van minder jarigen De Glindhorst is verre van rooskleu rig. Het bestuur heeft niet aan de gestelde verwachting kunnen voldoen, na twee jaar renleschenking, aan de houders van obliga ties en schuldbekentenissen rente en aflos sing te betalen. Het gelal verpleegdagen is verminderd, met het gevolg, dat ook de financiën zijn achteruitgegaan. Op aandringen van eenige leden van de financieede commissie der stichting zijn obligatieihouders bijeengeroepen tot een ver gadering te Utrecht op Donderdagmorgen 5 Augustus, ten einde met het bestuur den stand van zaken te bespreken. Administratief personeel der Nederl. Spoorwegen. Zaterdagmiddag heeft te Utrecht een open bare vergadering plaats gehad voor admini stratief personeel der Nederl. Spoorwegen, welke belegd was door den Centra! 'n Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Als spre ker trad op de bondsvoorzitter, de heer C. Cramer, die een uiteenzetting gaf van de on derhandelingen met de directie betreffende de positieregeling voor bureelamb'enaren, schrijvers en bureelbedienden. Met atgemeene stemmen werd de volgende ■motie aangenomen; De vergadering, enz. gehoord hel resul taat der onderhandelingen mei de directie inzake de kaderindeeling van de bureel- ambtenaren, schrijvers en bureelbediendcn, ■kennis genomen hebbende van het stand punt der directie omtrent de positieverbete-. ring voor deze calogoriën en de wijze, waar op de kaders werden herzienvan oordeel, dat de bevorderingskansen van het geheclc administratieve personeel hierdoor sterk zijn verminderd; overwegende, dat de eenzijdige vaststelling van de kaders, dus zonder over leg met de organisaties, de verhouding m ongunstigen zin wijzigde, spreekt ais Jiaar meening uit, dat elk redelijk overleg mèl de organisaties van hel personeel in deze ach terwege bleef en zelfs van de allergering9le medezeggenschap geen sprake was, dringt met klem er op aan, dal alsnog de volledige kaderindeelingen voor de bureelambtenaren, schrijvers en bureelbedienden zullen worden bekend gemaakt en daarover, alsmede over de positieverbetering voor de bureel-ambte naren, alsnog met de organisaties in overleg zal worden gelreden; besluit deze motie ter kennis le brengen van directie en personeel' raad. Bond van Arbbeiderszangvereenigingen. Te Uirecht heelt Zondag de Bond van arbeiderszangvereenigingen in Nederland zijn 11de algemeene vergadering gehouden, die zeer druk bezochl was. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer G. B. Broeksma, uit Amster dam, werden de jaarverslagen behandeld en goedgekeurd. Er bleek uit, dat het ledental van de aangesloten vereenigingeii thans 6000 bedraagt. Hel beleid van hel bondsbestuur en de redactie werd na bespreking goedgekeurd. Besloten werd, dal bij het 25-jarige be staan van den bond in 1927 provinciale zangersfeesten zullen worden gehouden en een feeslconcert le Amsterdam. Teneinde alle afdeelingen in de gelegenheid te slellen zich op deze feesten te lalen vertegenwoor digen, zal een fonds gevormd wonden, waarin ieder lid 26 cent zal storlen vóór 1 Juli 1927. Hel bondsbesluur werd gemachtigd tol aansluiting van den bond bij de combinatie van plaatselijke, provinciale en landelijko bonden van zangvereenigingen, ten doel bebbende behartiging van algemeene koor- belangen, het propageeren van goed mu ziek- en zangonderricht op de lagere scho len, verbetering van het wedstrijdwezen, enz met behoud van volkomen zelfstandig heid van den bond. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, aan afdeelingen welke partituren noodig hebben voor wedstrijden, enz., deze koste- Uit het leven van den beroemden Engelschen Detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar het Engelsch door J. IL (Nadruk verboden), fi). „Ik heb je vrouw al in den luin onlmoet en het haar al in het kort verteld. Maar nu mioet ik naar de Beurs. Bonjour, Richard; wees nu in het vervolg een beetje verstan diger mei je geld." Richard Dawson keek den vertrekkenden bankier na alsof hij een geestverschijning was geweest. Zijn vrouw kwam de kamer binnen en vatte zijn beide handen: ,,0. Richard, wat heerlijk, niet alleen, dat we elkaar weergevonden hebben, we hebben nu ook weer een toekomst samen We zijn allebei een moeilijken weg gegaan, maar we hebben die nu achter ons en wat V0~:. °':S ''gt is een heerlijk, bloeiend land." Zij streek met haar hand door zijn haar. „Ga in den tuin daar is het zonnig. Ik houd van de zont" Hij koek haar verdrietig aan, knikte en King met moede schreden naar den tuin. Dorothy koek hem na en schudde het hoofd. De gouden herfstzon, die over den tuin straalde, deed de scherven en brokstukken ,en. der, verspreid lagen, glinsteren, net dreigende onheil was ais weggebla- jnltii wa? opgetrokken als de nacht- trf„v vo?r ochtendzon, Een leven van en tevredenheid lag weeg yoor hem, Alle misverstand iusschen Dorothy en hem was opgeheven, de snelheid, waarmee zij na de ramp tot hem was gekomen, had hem getoond hoe haar liefde voor hem nog leefde evengoed als de zijne voor haar nooit ge storven was. Ook het spook van de armoede dreigde niet meer. Maar een andere, nieuwe nevel was nu over zijn leven geworpen, grauw en trooste loos. Onzichtbaar en toch met onverbidde lijke zekerheid dreigde; de Doodt Al de mogelijkheden van een nieuw en gelukkig leven, al de blijdschap om herwon nen liefde en fortuin werden door dien nevel verstikt. Bij iedere leug, die hij dronk, bij iedere bete, die hij in den mond stak, bij iedere in- en uitademing, loerde het grijn zende monster. Ieder oogenblik zou worden bedorven door de afgrijselijke zekerheid van den naderenden dood. En dag bij dag kwam het oogenblik naderbij, waarop hel monster zijn ijzige hand naar hem zou uitstrekken en zijn levensdraad afsnijden. Wat baatten hem nog nieuwe liefde en nieuwe levens kansen I Hij was voorbarig geweest als een dom, klein kind. Voor de tweede maal had hij mei dwaze handen zijn geluk aan stok ken gesmeten. Neen. Het was niet om te verdragen. Zonder verzet tot het uiterste zou hij zich niet overgeven. Herbert Porter was een mensch van vleesch en bloed. Geoffrey Spencer moest zeker zijn adres welen. Hij zou hem lelegraf- feeren en alles zou weer goed worden. Hij stond op en ging met vaste schreden op het huis loe.^ Hij wilde zich aankleeden en naar het huis van zijn vriend den dok ter rijden. Het meisje overhandigde hem een brief. Hij schrok: hij herkende het handschrift van Dr. Spencer. Zenuwachtig rukte hij het couvert open. Zijn vriend meldde hem, dat per telegram het Ministerie voor Indië hem had gevraagd als officier van gezondheid mede le gaan met een wetenschappelijke expeditie in den Hymalaya, daar de arts, die oorspronkelijk mede zou gaan, ziek gewor den was. Geoffrey meldde hem, dat hij de ■uitnoodiging had aangekomen en bij ont vangst van zijn briefje door Richard zou hij reeds op de boot zijn. De schrik benam hem schier den adem.. Neen, realiseerde hij zich, dat kon een voudig niet, dat moesl een lugubere grap zijn van zijn vriend, die van zijn geluk ge hoord had en hem, vóór hem te helpen, nog eens den doodschrik op het lijf wou jagen. Geen vijf minuten later zat Richard Dawson in zijn auto, die in suizelende vaart naar de stad reed. Naarmate hij de woning van zijn vriend naderde, wies èn zijn gejaagd heid èn zijn doodsangst. En inderdaad: de brief had niet gelogen, het huis was ge sloten, de blinden waren dicht en op zijn herhaald bellen werd niet opengedaan. De buttler van het huis er naast trad naar bui ten en deelde beleefd mee, dat hij van het personeel van Dr. Spencer vernomen had, dat deze onverwacht naar Indië moest ver trekken en dat de dienstboden met een flinke schadeloosstelling ontslagen waren Een koude rilling liep Richard Dawson over den rug. Hij had de groolsto moeite om niet neer te vallen. Een gedachte rees in fiem op. Herbert Porter had ongelwijfeld in een der goede hotels van de stad gelogeerd. En hij reed overal lieen, naar het PaJace-Hotel en naar het Sav<jy-Hotel en naar Hotel Bristol en daarna naar de Meinere en minder voor name en naar verschillende pensions van goede reputatie; naar het scheen, dat Her- bert Porter nergens gewoond had en nergens eenig spoor had achtergelaten. In geen enkel hotet en geen enkel pension wisl iemand zich een. heer te herinneren, die met den naam en het signalement overeen kwam. En zelfs op het hoofdbureau van po litie, waar men toch wel zou welen waar een detective van internationale vermaard heid zich ophield, beantwoordde men Ri chards angstige en dringende vragen met een hoofdschuddend: „Wij weten het niet." Het was alsof hij verschenen en weer ver dwenen was als een meteoor, die één on deelbaar oogenblik zich aan hel oog des menschen vertoont, lichtend de baan van de aarde kruist, om dan voor eeuwig weer in liet mysterie van de oneindige ruimle te ver dwijnen. Pas 's avonds laat kwam Richard ver moeid, verward en bestoven thui9. Dorothy ontving hem met hartelijke bezorgdheid en deed hem honderd vragen. Eén oogenblik was hij op het punt haar alles te vertellen. Maar met een blik op hel jonge, blijmoedige gezicht, liet hij die gedachte direct 'aren. Neen, het weten kon haar niet van nul zijn, en al haar medelijden zou hen niet kunnen redden. Hij moest zijn smart geheel alleen dragen en hij kon niet ontkennen, dat hij het verdiend had. Eiken morgen, als Richard Dawson op stond, bemerkte hij meer en meer de wer king van de geheimzinnige slof, die een vreemde uit de duistere verte aanhoudend over hem uitstortte. Hij voelde een kramp, die zich als een band om zijn hart legde, die hem het ademen bemoeilijkte en dage lijks zijn inwendig organisme steeds meer scheen te .verlammen. Hij voelde den lich ten nevel, die als eetf lijkwade over hem werd uitgespreid. Hij had er een oogenblik aan gedacht zich van elen te onthouden. Maar de detec tive had hem gezegd, dat het vergit zich niet alleen in zijn eten bevond De lucht, die hij inademde, het water, dat hij dronk en waaTmee hij zich waschle. Toen was hij op de gedachte gekomen om 1e vluchten, om op reis le gaan, onversciiil- lig waarheen. Maar wéér kwamen de woor den van Geoffrey Spencer in zijn gedachte: dal de afstand geen rol speelde I Neen, hij was verloren, reddeloos verlo ren, door zijn eigen schuld, door zijn kin derachtige, koppige overijling. Door zijn on wil om hel hoofd 1e buigen en moedig een nederlaag fe erkennen. Hij was te laf ge weest om den strijd des levens (e strijden. nu had hij de gevolgen fe dragen. Hij voelde hoe Dorothy hem voortdurend gadesloeg. Een paar maal had zij gepro beerd ernstig mei hem te praten: hij had zich aan zoo'n onderhoud onttrokken. Hij was bang, dat zijn zenuwen hem de baas zouden worden.... dat hij haar alles zou bekennen. Op een nacht richtte hij zich uit zijn bed op. Uren had hij wakker gelegen. Nog geen enkelen keer was hij zich zóó van het wan hopige van zijn toestand bewust geweest als nu. Nooit had hij zijn eigen jammerlijke laf heid zóó gevoeld als op dat oogenblik. Hij had een fantoom nagejaagd, had fiasco ge leden en ging nu daaraan ten gronde. En daar was een leven vol mogelijkheden, vol hoopmaar hij was te zwak en te laf orrt maar één van die mogelijkheden te grijpenl '(Slot volgt)' -

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5